Ağız kuruluğuTükürük bezlerinin yetersiz miktarda veya hiç üretim yapmadığı durumlarda ağız kuruluğu meydana gelir. Üretilen az miktardaki tükürük koyu ve yapışkan da olabilir. Tükürük, yiyeceklerin tadının alınmasına, sindiriminin sağlanmasına, dişlerdeki yiyecek artıklarının temizlenmesine katkıda bulunur. Yeterli tükürük bulunmaması, dudaklar ve çevresini de etkileyerek kurumasına ve çatlamasına sebep olur. Dil de rahat hareket edemediğinden konuşmada ve yutmada zorluk olur.


Ağız kuruluğu sebepleri nelerdir ?

1. Birçok ilaç ağız kuruluğuna sebep olabilir. Bu ilaçlar arasında hemen herkesin kışın grip olduğunda kullandığı antigripal ilaçlardan, hipertansiyon ilaçlarına kadar gayet geniş bir yelpaze bulunmaktadır.

2. Radyoterapi uygulamaları sonrası ağız kuruluğu görülebilir. Özellikle tükürük bezlerinin bulunduğu bölgelere yapılan radyasyon tedavisi ağız kuruluğuna yol açar.

3. Kemoterapi uygulamaları tükürüğü koyulaştırarak ağız kuruluğuna sebep olabilir.

4. Baş ve boyun bölgesindeki sinir yaralanmaları ağız kuruluğunun sebeplerindendir. Bu sinirler tükürük bezlerinin çalışmalarını sağlayan sinirler olabileceğinden, sinir hasarı tükürük bezinin çalışmasını engelleyebilir.

5. Bazı hastalıklar ağız kuruluğunun sebebidir. Sjogren sendronu adı verilen bir hastalıkta, tükürük salgısını üreten bezler görev yapamaz. Şeker hastalığında da ağız kuruluğuna rastlanabilir.

6. Sigara veya tütün ürünlerinin kullanımı, ağız kuruluğu varsa artıran bir etmendir.

7. Alkol ve kafein de ağız kuruluğuna sebep olur.


agiz kurumasi

Ağız kuruluğunun etkileri nelerdir ?agiz-kurulugu

  • Ağızda hoş olmayan bir his meydana gelir,
  • Diş çürüğü görülme sıklığı artar,
  • Diş eti hastalığı görülme sıklığı artar,
  • Ağız içinde yaraların görülme sıklığı artar,
  • Çiğneme ve yutma güçlüğü meydana gelir,
  • Konuşma zorlaşır,
  • Tat alma duyusu kaybolur,
  • Öksürük ve ses kısıklığı da görülebilir.

 

Ağız kuruluğu nasıl giderilir ?

Eğer ağız kuruluğuna neden olacak bir ilaç kullanmıyorsanız, ağız kuruluğuna yol açan sebebi ortaya koymak gerekir. Bunun için doktorunuza baş vurunuz. Kuruluğu giderecek aşağıdaki tavsiyeleri de faydalı olabilir:

1. Sakız çiğnemek: Ağız kuruluğu olanların şekersiz sakız kullanması önerilir. Sakız çiğnemek, tükürük bezlerinin çalışmasını tetikleyebilir.

2. Sık sık su içmek: Hem günlük almanız gereken sıvı açısından önemlidir, hem de ağız kuruluğunu engeller. Sık içilen su ağızı nemlendireceği gibi ağız içinde bulunan tükürüğü de sulandırır. Ancak gazlı, asitli ve şekerli sıvılardan uzak durulmalıdır. Portakal, elma ve üzüm suları gibi asitli meyve suları da buna dahildir.

3. Alkol ve kafein içeren içeceklerden de uzak durmak: Alkol ve kahve vücuttan su kaybına sebep olurlar.

4. Bazı gıdalardan uzak durmak: Tuzlu, kurutulmuş ve şekerli gıdalar tüketilmemelidir.

5. Alkollü ağız çalkalama sularından uzak durmak: Alkol ve peroksit içeren ağız çalkalama suları, ağzı daha da kurutacağından, kullanılmamalıdır.

6. Geceleri odayı nemlendirmek: Geceleri uyurken nemlendirici cihazlar yardımıyla ağız kuruluğu engellenebilir.

7. Ağız nemlendirici ürünler kullanmak: Bu amaçla hazırlanmış çeşitli ürünler faydalı olabilir.
loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

5 Yorum