Çocuk diş sağlığı


Çocuğumu diş hekimine ilk ne zaman götürmeliyim?

İlk dişin sürmesinden (çıkmasından) 6 ay kadar sonra başlayan çocuğun diş hekimi muayenesi, 6 ay aralıklarla düzenli şekilde yapılmalıdır. 

çocuk diş problemleri

Çocukluk dönemindeki ağız ve diş sağlığı eğitimi gelecekteki diş sağlığını ciddi şekilde etkilemektedir. Problem oluşmadan önlemlerin alınması büyük sorunlar oluşmasını engeller. Çocukların düzenli olarak diş hekimine götürülmeleri, korkularının giderilmesi, alışkanlık kazanılması açısından da önemlidir.

Dişlerin korunması ve daha güçlü hale gelmesi için neler yapılabilir?

çocuk diş sağlığı
Öncelikle beslenme alışkanlığı doğru hale getirilmelidir. Dişlerin erken dönemde çürümesine yol açacak özellikle şekerli yiyeceklerin tüketimi mümkün olduğu kadar kısıtlanmalıdır.

Çocuğa iyi ve doğru fırçalama alışkanlığını edindirmek gerekir. Bu alışkanlığı kazandırmak aileye düşer. Bunun için ailelerin de bilinçli olması, doğru diş fırçalama tekniklerini bilmesi büyük önem taşır. Çünkü,  çocuk görerek ve uygulayarak diş fırçalama alışkanlığı kazanır.

Çocuğa uygun diş fırçası kullanılmalıdır. Çocuk diş fırçaları çocuğun ağzına uygun büyüklükte yumuşak  kıllı ve ergonomik olmalıdır.

Uygun diş macunu kullanılmalıdır. Genellikle 3 yaşından itibaren fırçalama ile tanışan çocuk diş macununun %90’a yakınını yuttuğundan çocuklar için üretilen diş macunu kullanılmalıdır. Fırçalama esnasında çocuğa az macun kullandırılması tavsiye edilir

Ağız ve diş bakımının çocukluktan itibaren eksiksiz yapılması diş fırçasının ve macununun doğru kullanımının öğrenilmesi, beslenme alışkanlıklarının doğru hale getirilmesi, düzenli hekim kontrolleri, sağlıklı ağız ve dişler ile sağlıklı bireyler oluşturmak açısından önemlidir.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Anti-Spam Protection by WP-SpamFree

One Response