Dişlerde fissür ve fissür örtme

Dişlerin çiğneyici yüzeyleri girintili çıkıntılıdır. Özellikle büyük azı dişlerinde çok derin olan bu oyukların iyi temizlenememesiyle bu bölgelerden çürük başlar.

Fissür olan bölgede, gıda ve mikroorganizma karışımı olan ve çürüğe neden olan dental plak birikimini önlemek amacıyla fissür örtme işlemi yapılır. İşlemde, akıcı bir dolgu maddesiyle fissür kapatılır. Böylece, diş üzerinde temizlenebilen bir yüzey oluşturulurken, aynı zamanda fissür örtücüden salgılanan flor ile dişler çürüğe karşı dirençli hale gelir. Bu sayede çürüme % 70 oranında azalır.

·       Fissür örtücüler ne zaman uygulanır?

En ideal zaman çocuğunuzun azı dişlerinin sürdüğü ilk aylardır.

fissür

loading...

·       Fissür örtücü süt dişlere yapılır mı?

Evet süt dişleri de bu yolla korunur. Özellikle süt birinci ve ikinci azılara uygulanır.

·       Fissür örtücü nasıl uygulanır?

fissür kaplanması

Diş hekimi tarafından diş tükürükten izole edilir. Fissür örtücünün diş yüzeyine tutunabilmesi için önce diş yüzeyi pürüzlendirilir. Akıcı kıvamdaki fissür örtücü dişe uygulanır. Ve mavi ışık yardımıyla dolgunun sertleşmesi sağlanır. Dolguda fazlalıklar düzeltilir. Bu işlem 3-5 dakika sürer.

Fissür örtücü uygulaması sonrasında bir şeyler yeme içme serbesttir. Fissür örtücüler 6 aylık hekim kontrollerinde takip edilmeli, kırık olanlar veya dökülenler yenilenmelidir. Süt azılarının çıkmasından itibaren yapılan bu uygulamaya daimi azılar da ağızda çıkmaya başlar başlamaz devam edilmelidir.loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Anti-Spam Protection by WP-SpamFree

One Response