Diyet yapanlarda işe yarayacak ipuçları


Diyet yapan kişiler genellikle sonuç alamamaktan yakınır ya da kilo vermekte çok zorlanırlar. Aşağıdaki ipuçları bu kişilere faydalı olabilir:

diyette su önemlidir

1. Bir miktar sıvı alın: Bir şey yemeye başlamadan önce bir miktar su için. Birçok kişi susama duygusu ile açlık duygusunu
karıştırabilir. Bu sebeple, yemek öncesi içilen bir miktar su susuzluğunuzu giderirken ekstra kalori almanızı da engeller. Su içmekte zorlananlar bunun yerine maden suyu, soda veya bitki çayı gibi kalori içermeyen içecekler de deneyebilir. Böylece yemek öncesi sıvı alarak daha çok yemekten kurtulabilirsiniz.

gece atıştırması2. Gece atıştırmalarından uzak durun: Akşam yemeğinden sonra televizyon karşısında farkında olmadan yenen şeyler yaptığınız diyeti bozar. Gece geç vakitte bir şey yemekten kaçının. Bunu yapamıyorsanız, sadece düşük kalorili ve az miktarda tüketin. Akşam yemeğinden sonra mutfağı “yasak bölge” ilan etmeniz en hayırlısıdır.diyet kurabiye3. Çok sevdiğiniz yiyecekleri yemeye devam edin: Ancak bunu eskisi gibi bol miktarda değil de az yiyerek yapın. Örneğin, çok sevdiğiniz bir tatlıdan eskisinden farklı olarak, bir kilo değil de küçük bir parça yeyin.  Bir avuç şekerleme yerine 1-2 tane yiyerek sevdiğiniz yiyeceklerden tamamen uzaklaşmanın stresini yaşamayın.

öğün arası4. Ara öğünler yapın: Tükettiğinizden daha az kalori alırsanız kilo verirsiniz. Ancak, az yediğinizden devamlı aç hissedecek ve bu kez de diyetinizi sürdürmek zor olacaktır. Bu yüzden, günlük almanız gereken kalori miktarını 3 öğüne değil de 4-5 öğüne bölerek yemeniz daha faydalı

olacaktır. Böylece, kendinizi aç hissetmez ve devamlı bir şeyler yemeyi düşünmezsiniz.

5. Her yemekte mutlaka protein tüketin: Proteinler, yağsız et, balık, peynir, yoğurt, yumurta, fasulye gibi sağlıklı besinlerde bulunan ve yendikten sonra uzun süre tok tutan besin maddeleridir. Karbonhidrat tüketildiğinde daha kısa sürede acıktığınızı hissederken, proteinler hem kas kitlenizin korunmasını sağlar hem de yağlarınızın yakılmasına katkıda bulunur.

diyet baharat6. Yemeklerinizde baharat kullanın: Yediklerinize çeşitli baharatları eklemek, tat alma duyularınızı tatmin eder ve çok fazla yemenizi önler. Bu nedenle, yemeklerinizi sevdiğiniz baharatlarla hazırlayarak diyet yaparken damak tadınızı da ihmal etmemiş olursunuz.

sağlıklı gıda stoğu7. Elinizin altında sağlıklı gıda stoğu bulundurun: Böylece, acıktığınızda dışarı çıkıp hazır bir gıda yemek zorunda kalmaz veya eve yemek siparişi vermezsiniz. Dolabınızda bulunan sağlıklı gıdalarla kısa sürede açlığınızı giderebilirsiniz. Bunlar mevsiminde alınarak dondurulmuş sebzeler veya et ve et ürünleri olabilir.

küçük porsiyon8. Küçük porsiyonlar ısmarlayın: Restoranlarda yemek ısmarlarken küçük porsiyonları tercih edin. Böylece, daha az yiyerek açlığınızı bastırmış olursunuz. Ayrıca küçük tabaklar kullanın. Bu tabaklara fazla yemek sığdırmak daha zor olacaktır. Tabaktaki yemek de daha çok görünecek, böylece en önce gözünüz doyacaktır.

sağlıklı kahvaltı9. Kahvaltınızı mutlaka yapın: Çoğu kişi kahvaltı yapmazsa, alacağı kalorilerden kurtulup kilo vereceğini zanneder. Halbuki araştırmalar, kahvaltı yapmayanların daha çok acıktığını ve bu sebeple öğlen ve akşam yemeklerinde çok daha fazla yemek yediklerini göstermiştir. Bunun için, kahvaltı mutlaka yapılmalıdır. Kahvaltıda bol tahıllı yiyecekler ile, yağsız süt ve yumurta bulunmalıdır.

10.Lifli besinler tüketin: Yiyeceklerinizde bulunan lifler, sindiriminizi düzenleyerek kabızlığı önlediği gibi, kolesterolün bağırsaklardan emilimini engellediği için kan kolesterol düzeyinin de düşürülmesine katkı yapar. Sindirimi uzun süren lifler tokluk yaratacağı için kilo vermeniz kolaylaşır. Kadınlar günde 25 gram, erkekler ise 38 gram lif almalıdır. Bunun için, yulaf ezmesi, tam tahıllı yiyecekler, mercimek, fasulye, sebze ve meyve tüketilmelidir.

diyet kilo verme11. Yavaş kilo verin: Kilo vermeniz sizin istediğiniz hızda değilse moraliniz bozulmamalıdır. Kilo vermek, kilo almak kadar kolay değildir. Kendinize gerçekçi hedefler koyun. Bazı diyet programları kısa sürede fazla miktarda kilo kaybedilmesine sebep olsa da bunlar geçicidir. Önemli olan moralinizi bozmadan belirlediğiniz hedef doğrultusunda inançla devam etmenizdir.

diyet tartılmak12. Haftada bir tartılın: Ne kadar kilo verildiğinin görülmesi diyet yapanların başarı şansını yükseltmektedir. Diyete başlamadan önceki kilonuzu bir kenara not edin ve her hafta, aynı gün, günün aynı saatinde ve üzerinizde aynı giysilerle tartılın. Böylece, günlük değişiklikler ve giysilerden kaynaklanan ağırlık değişiklikleri engellenmiş olur.

uyku apnesi tedavi13. Yeterli bir süre uyuyun: Uykusuz kaldığınızda vücudunuz “ghrelin” adı verilen ve iştah açan bir hormonu daha fazla üretir ve böylece daha çok yeme ihtiyacı hissedersiniz. Aynı zamanda “leptin” adı verilen ve fazla yemenizi önleyen hormon da daha az salgılanır. Bunun sonucu olarak daha fazla kalori alınmış olur.

sebzelerle diyet14. Sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin: Bunlar lif açısından da zengin olduğu için sizi tok da tutarak atıştırma yapmanızı engeller. Atıştırma yaparken de bol kalorili atıştırmalıklar yerine uygun miktarda sebze ya da meyve tüketimi ile diyet programınız korunur.

Alkol ve şeker hastalığı15. Alkol tüketimini sınırlayın: Vücuda alınan alkolün tamamı yağa dönüştürülerek depolanır. Bir şişe bira takriben 150 kalori demektir. Buradan hareketle alkolü mümkün olduğu kadar kısıtlı kullanmak gerektiği ortaya çıkmaktadır.

Yukarıda sayılan maddeleri uyguladığınızda yaptığınız diyetten sonuç almanız daha kolay olacaktır.
loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

google-site-verification: google6c81e601d9b49b05.html