www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.Şekerden zengin meyvelerMeyveler vücudumuz için yararlı besinlerdir. Meyvelerin vitamin, mineral ve protein deposudur ancak bazı meyvelerdeki şeker miktarları oldukça fazla olabilir.

Aşırı şeker içeren meyvelerin tüketimi özellikle şeker hastaları için zararlı olabilir. Diyet yapan kişiler de meyveden bir zarar gelmeyeceğini düşünebilir ancak içeriğinde fazla miktarda şeker bulunan meyvelerin bilinmesi ve sakıncalı durumlarda tüketiminin önlenmesi büyük önem taşımaktadır.

Meyvelerde bulunan şeker nedir ?

Meyvede bulunan doğal şekere “fruktoz” adı verilir. Kanda bulunan ve kan şekeri olarak bilinen glukoza benzer olsa da molekül yapısı farklı olan meyve şekeri fruktoz kan şekerini glukoz kadar yükseltmez.

Kurutulmuş meyvelerdeki şeker içeriği nasıldır ?

Meyveler kurutulma işlemi sırasında içinde bulunan suyu kaybettiklerinden şeker daha da yoğunlaşır. Bu sebeple kurutulmuş meyvelerin şeker içeriği daha fazladır.Şeker içeriklerine göre meyveler nasıl sıralanırlar ?

sekerden-zengin-meyvelerErik

Portakal

Armut

Ananas

Mandalin

Vişne,

Nar

Mango

İncir

Muz

Elma

Şeftali

Kivi

Nektarin

Meyvelerin şeker içeriğini belirlemenin en kolay yolu onları tatmaktır. Meyve ne kadar tatlı ise, şeker içeriği de o kadar fazladır.

Meyveler ne kadar fazla şeker içerseler de rafine şeker içeren besinlere göre daha sağlıklıdır. Ancak şeker hastalığı olanlar başta olmak üzere birçok kişi yukarıda verilen listeyi göz önüne alarak yedikleri meyvelere dikkat etmelidir. Yüksek şeker içeren meyvelerin tüketimi ne kadar azaltılırsa şeker hastalarının kan şeker düzeyleri o derece kontrol altında olacaktır. Diyet yapan kişiler de bu meyvelerden uzak kalarak maksimum fayda sağlayacaktır.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree