www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri.KızamıkçıkKızamık hastalığına benzese de, onun kadar şiddetli geçmemesinden olsa gerek, kızamıkçık adını alan bu hastalığın etkeni de bir virüstür. Özellikle çocukluk çağında geçirildiğinde oldukça hafif geçer. Kızamık hastalığındaki gibi, kızamıkçıkta da döküntüler mevcuttur, ancak bu döküntüler daha hafiftir. Hastalığın hamileler tarafından geçirilmesi, anne karnındaki bebekte körlük, işitme kaybı ve kalp hastalıkları gibi bazı anormalliklere veya bebeğin ölümüne sebep olması açısından hastalığı son derece önemli hale getirir.  Kızamıkçık hastalığının belirtileri nelerdir ?

Hastalık genellikle kış aylarının sonu ile bahar aylarında görülür. Kızamık virüsü bulaştıktan 2-3 hafta sonra görülen aşağıdaki belirtiler, sıklıkla 2-3 gün sürer:

kizamikcik hastaligi

Ateş,

Baş ağrısı,

Burun akıntısı,

Gözlerde kızarıklık,

Ağrılı eklemler,

Boyunda ve kulak arkasında şişmiş lenf düğümleri (bezeler),

Yüzde başlayarak, gövde, kol ve bacaklara yayılan pembe renkli döküntü.

Kızamıkçık hastalığının sebepleri nelerdir ?

Kızamıkçık hastalığının sebebi vücuda bulaşan bir virüstür.

Kızamıkçık hastalığı nasıl bulaşır ?

Kızamıkçık hastası olan bir kişinin öksürüp, hapşırırken çevreye yaydığı damlacıklar içinde bulunan kızamıkçık virüsü, hasta olmayan bir kişinin soluduğu hava ile ona bulaşır. 

Hasta olan kişinin tükürük gibi salgıları ile direk temas da hastalık etkeninin bulaşmasına yol açar. 

Hamile bir kadın kızamıkçık olursa, anneden bebeğe kan dolaşımı yoluyla hastalık bulaşır. 

Kızamıkçık ne kadar süre bulaşıcıdır ?

Döküntülerin meydana gelmesinden 10 gün öncesinden itibaren kişi hastalığı bulaştırmaya başlar ve bulaşıcılık döküntülerin kaybolmasından sonraki 1-2 hafta daha devam eder. Virüsün bulaştığı kişilerde hastalık daha ortaya çıkmadan önce çevreye bulaştırmaya başlar.  Bu dönemde kişi daha hasta olduğunu bile bilmez.

Kızamıkçık hangi durumlara yol açar ?

Genellikle hafif geçen bir hastalık olan kızamıkçıkta, parmaklarda eklem ağrıları, diz ve bilek ağrıları görülebilir ve bunlar genellikle 1 ay kadar sürer. Nadir durumlarda orta kulak iltihabı veya beyin iltihabı da görülebilir.

Hamile annelerin kızamıkçık geçirmesi, bebekleri açısından son derece tehlikelidir. Özellikle ilk 3 ayda geçirilen kızamıkçık enfeksiyonu bebeklerde; büyüme geriliği, katarakt, sağırlık, doğuştan kalp hastalıkları, organ hasarları ve zeka geriliğine yol açabilir. Kızamıkçık sadece ilk 3 ayda değil, hamileliğin sonraki dönemlerinde de tehlikelidir.

Kızamıkçık hastalığı nasıl tedavi edilir ?

Tüm virüs enfeksiyonlarında olduğu gibi, hastalığa özgü bir tedavi şekli yoktur. Zaten hastalık çoğu zaman pek de fark edilmeden geçer. Hastalık süresince yapılması gerekenler şunlardır:

Yatak istirahati,

Ağrılar ve ateş için doktorunuzun önereceği ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılabilir.

Kızamıkçık hastalığı için ne gibi önlemler alınabilir ?

Özellikle hamileler, hasta olan kişiye yaklaşmamalıdır.

Hasta olan kişiler, kızamıkçık olduğunu çevresine bildirmelidir.

Kızamıkçık aşısı iki doz halinde; ilk doz 12-15 aylıkken, ikinci doz ise, okul öncesi, 4-6 yaşları arasında yaptırılmalıdır.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


Kızamıkçık konusunda yapılan yorumlar

 1. applemerkez dedi ki:

  Kızamıkçık açıklamada kızamık hastalığından daha az etkisi olduğu söyleniyor ancak ,Ölüme kadar olan hastaşığın etkisi bence azlığı çokluğu kapatıyor

 2. Sedat dedi ki:

  Kızamık tehlikesiz bir hastalık değildir hiçbir hastalığı hafife almamak lazım güzel makale olmuş teşekkürler

 3. Emre dedi ki:

  Hastalığın sebepleri ve bulaş yolları hakkında oldukça yararlı ve faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler.

 4. Sef dedi ki:

  Kızamık gerçekten hafife alınacak bir hastalık değildir,aslında bakarsanız bana göre hiçbir hastalık hafife alınmamalı çünkü gribin bile ölümcülü var

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree