www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.Çağımızın Hastalığı AİDS

AİDS,  kan ve cinsel ilişki yolu ile bulaşan bir hastalıktır. İngilizce adı ”Acquired Immuno Deficiency Syndrome” olan  hastalığın, Türkçedeki karşılığı ”Edinilmiş İmmün Yetmezlik Sendromu”dur. Dilimize İngilizce ismin baş harflerinden oluşan kısaltma hastalık adı olarak geçmiştir. Hastalığa HİV, (Human Immune Deficiency Virus) adındaki bir virüs  sebep olmaktadır. HİV virüsünün en önemli özelliği vucudun bağışıklık sistemini etkisiz hale getirmesidir. Normalde mikroplara karşı dirençli olan vücut, virüs vucuda girdikten sonra, bağışıklık sistemini etkisiz hale getirir ve vucut en basit mikroplara bile karşı koyamaz duruma gelir. Vücut, mikropların sebep olduğu bu  enfeksiyonlara direnemez  sonunda ölümle sonuçlanır.

İlk olarak 1981 yılında ABD’de keşfedilen virüs, Türkiye’de 1985 yılından itibaren görülmeye başlanmıştır. En başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere, büyük şehirlerde ve özellikle turistik yörelerde daha çok görülmektedir. Belirlendiği günden bu güne kadar dünyanın her tarafına hızla yayılmış ve binlerce insanın HIV virüsü yüzünden öldüğü kayıtlara geçirilmiştir.

çağımızın hastalığı aids

AİDS’in gerçek kökeni bilinmemekle beraber, en geçerli görüş hastalığın Afrika kökenli olduğudur. Afrika’daki yeşil maymunların taşıdığı bir virüs insanlarda rastlanan AİDS virüsüne çok benzemektedir. Bilimsel tahminler maymunlarda rastlanan virüsün doğal ortamda organizmalar içinde yaşamını sürdürerek, mutasyon geçirdiği ve burdanda insanlara geçtiği üzerinde yoğunlaşmaktadır. Görülen mutasyonun çok nadir olduğu da görüşler arasında yer almaktadır.

Bir başka görüş ise virüsün biyolojik silah olarak üretilmek istendiği fakat sonucun etkisi uzun sürede görüldüğü için araştırmalara devam edilmediği, ve bir ara nasıl olduysa laboratuvar dışına çıkarılarak insanlara bulaştırıldığı üzerinedir. Yeşil maymunlar Afrika’nın çoğu bölgesinde lezzetli bir yemek olarak görülmektedir. Virüsün maymunlardan insana iyi pişmemiş organlardan ya da etlerin pişirilmeye hazırlanırken meydana gelebilecek kesik vb. gibi yaralardan bulaşmış olabileceği de düşünülmektedir. Çünkü bilindiği gibi virüsün bulaşma yollarının en önemlilerinden biri kandır. Hastalığın ilk insana bulaşması böyle olmuştur. Bundan sonra hastalık diğer insanlara seksüel birleşme ve uyuşturucu kullanımı ve kan transferleri sırasında yayılmıştır. Afrika devletlerinin bir çoğu bu görüşün mantıklı olduğunu savunmaktadır. Bu olayların hiçbiri ırkla ilgili değildir.

AİDS Virüsü nasıl bulaşır ?

1-Kanında bu virüsü taşıyan kişi ile cinsel ilişkiye girilmesi,

2-HİV virüsünü taşıyan anneden bebeğe gebelikte ve doğumda bulaşması,

3-HİV virüsünü taşıyanların kanlarına temas ve organ, doku ve sperm nakli,

4-Kan ve kan ürünlerinin transfüzyonu

5-Şırınga, iğne, jilet gibi her türlü delici ve kesici aletlerin başkaları ile paylaşılması, (özellikle uyuşturucu bağımlıları, damar yolu ile uyuşturucu kullanırken sıklıkla başkası tarafından da kullanılmış, kirli enjektörleri defalarca kullanmaktadırlar. Kirli ve kullanılmış enjektörler AIDS mikrobunun bağımlılar arasında hızla yayılmasına neden olmaktadır).

aids

AİDS tanısı nasıl konur ?

AİDS’in kesin tanısı laboratuvar tetkikleri ile konulur. ELİSA ile kanda HIV antikoru aranması en iyi tarama testidir. İlk tarama testleri ile pozitif bulunan tüm örnekler mutlaka daha ileri teknik gerektiren doğrulama testi ile incelenir. Çünkü başka nedenlere bağlı olarak hatalı pozitiflik görülebilmektedir. Doğrulama testi ile tekrar pozitif bulunan kişi AİDS mikrobu ile karşılaşmış demektir.

Tarama testleri devlet hastanelerinde, halk sağlığı laboratuvarlarında, özel hastane ve laboratuvarlarda, kızılay kan merkezlerinde, üniversite hastanelerinde yapılmakta olan kolay ve ucuz testlerdir.

Test başvurusunda adınızı kodlayarak verebilir, kimliğinizi saklayabilirsiniz. Yasal olarak, kimlik bilgileriniz bilinse bile sağlık kuruluşunda gizli tutulmak zorundadır ve izniniz dışında açıklanamaz.

AİDS tedavisi

Tıp alanında tedaviye yönelik ve aşı geliştirme çalışmaları devam ediyor ancak, AİDS’in henüz tedavisi yoktur. Yine de birkaç ilacın bir arada kullanılması hastanın biraz daha uzun ve rahat yaşam sürmesine yardımcı olmaktadır. Bazılarında kombinasyon tedavisiyle kandaki virüs saptanamayacak düzeylere düşürülebilmiştir. Ancak, iyileşme olduğu kanıtlanmamıştır. Bunlar hatalı kullanıldıklarında zehir etkisi olabilecek ilaçlardır ve yalnız hekim kontrolünde kullanılmalıdır. Günümüzde AİDS için kullanılan ilaçlar çok pahalıdır.

Hastalıktan korunma yolları

Tüm bulaşma yolları, konusunda dikkatli davranarak önlem almaktan geçer. Bunlar arasında cinsel ilişki sırasında kondom kullanmaktır. Bir diğer bulaşma yolu, kan nakli olduğundan, AİDS testi yapılmamış kan asla kullanılmamalıdır. Kullanılmış ve sterilize edilmemiş cerrahi aletler, şırıngalar, jiletler kesinlikle tekrar kullanılmamalıdır. Vücudunuzda bir yara oluştuğunda mutlaka koruyucu bir bantla bunu kapatın. HİV  taşıyan anne adayları hamileliklerinde alacakları antiretroviral ilaçlar yoluyla bebeklerine virüs geçişini %0.5′lere kadar indirebilmektedirler. Ayrıca doğum sonrasında da emzirme yoluyla bulaşın önlenmesi için annenin bebeğini emzirmek yerine mama yoluyla beslemesi önerilmektedir.AIDS’ten korunmanın en güvenli yolu tek eşliliktir.

AİDS virüsü hakkında bilinmesi gerekenler

Aynı tabaktan yemek yemekle, aynı yemek aletlerini kullanmakla bu virüs bulaşmamaktadır. Yanaktan öpüşme, öksürük, ter, sarılma ile HİV bulaşmaz. Ayrıca bir böceğin sokmasıyla bu hastalığın bulaşmadığı ispatlanmıştır. Yine toplumun bir arada olduğu, kalabalık yerlerde bulunmakla bu virüs bulaşmamaktadır.

Bu virüsü taşıyanların ve AİDS hastalarının bunları bilmesi, hastalık hakkında yanlış bilgilerin önlenmesinde ve topluma bu virüsün yayılmasını engellemede yardımcı olacaktır.

loading...


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


Etiketler: , , , , ,


Yorum Yazınız

Spam Protection by WP-SpamFree