www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.Prostat büyümesinin tedavisinde alfa-blokerlerprostat ilaci
Prostat bezi büyümelerinde kullanılan ilaçlardan biri olan alfa-blokerler prostat ve mesane boynunun çevresindeki kasları gevşeterek, idrar geçişini kolaylaştırırlar. Alfa bloker ilaçlar, büyümüş olan prostatı küçültmezler ancak büyümüş prostata bağlı belirtilerin şiddetini azaltırlar. 

Alfa-bloker ilaçlar etkilerini ne zaman göstermeye başlar ?

Alfa-bloker kullanan erkeklerin %70’e yakını bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerde iyileşme olduğunu söylemişlerdir.

İdrar yapma şikayetleri, alfa bloker ilacı kullanmaya başladıktan saatler sonra azalmaya başlayacağı gibi birkaç gün sonra da başlayabilir.

Tam olarak etkilerinin ortaya çıkması için alfa bloker ilaçların birkaç hafta kullanılması gerekir. Şikayetleri büyük ölçüde ortadan kalkan çoğu erkek bu ilacı senelerce kullanabilir.

Prostatın boyutları çok büyük değilse alfa-blokerler kullanılması önerilen ilk ilaçlardır. Ancak 4-6 haftalık kullanımdan sonra herhangi bir fayda sağlanmamışsa bu ilaçların size yardımı olmayacağı anlaşılır ve başka bir tedavi şekli önerilir.

 

Alfa-blokerler nasıl kullanılır ?

Farklı isimlerde satılan alfa-blokerlerin prostat büyümesinin tedavisindeki etki mekanizması aynıdır. Bu ilaçlar genellikle tablet halinde, günde bir kez ağızdan kullanılır.

 

Hangi alfa-bloker ilaçlar kullanılır ?

Tamsulosin (Flomax, Floprost, Tamidra, Tamprost, Tamsumax, Tocas, Uromax),

Alfuzosin (Xatral, Xalfu),

Terazosin (Hytrin, Teranar, Tezanol, Teraumon, Urosin),

Doxazosin (Araw, Cardura, Doksura, Dosinteva, Kardozin, Tendura),

Silodosin (Silodyx, Urorec) gibi etken maddeleri içeren, yukarıdaki resimde görülen ilaçlar alfa-bloker ilaçlar olup, prostat büyümesinde idrar şikayetlerini gidermek için kullanılırlar.

Sayılan alfa bloker ilaçlar ancak doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

 

Alfa-blokerlerin yan etkisi var mıdır ?

Her ilaçta olduğu gibi, alfa-blokerlerin de yan etkileri vardır. Bu yan etkiler her erkekte aynı olmayabilir. Olası yan etkiler  aşağıda sıralanmıştır:

alfa blokerler

Genellikle ilacı ilk kullanmaya başladığınız günlerde görülen baş ağrısı, baş dönmesi ve sersemlik hissedilebilir.

Bazı erkeklerde yorgunluk şikayeti olabilir.

Burun tıkanıklığı görülebilir.

Her yüz erkekten 3’ünde iktidarsızlık görülebilir.

Her yüz erkekten 2’sinde kuru boşalma adı verilen durum görülebilir. Kuru boşalma, boşalma esnasında meninin çıkmamasına denir. Meni, dışarı çıkmak yerine idrar torbasına, yani geriye doğru boşalmaktadır (retrograd ejakülasyon).

Yukarıda sayılan tüm yan etkiler ilacı bıraktıktan sonra zamanla ortadan kalkar.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


Prostat büyümesinin tedavisinde alfa-blokerler konusunda yapılan yorumlar

 1. zeki diyor ki:

  merhaba ben 51 yaşındayım 17 yıla yakındır bu iltihapla uğraşıyorum gitmediğim dr prof kalmadı ve çare bulunmadı sonra baktım olmuyor bitkisel çözümler arayışına girdim saw palmentto ile internete tanışttım bir süredir onu kullanıyorum benim derdim çok 17 yıldır her sabah ağrılarala uyanıyorum artık bıktım canımdan genlde ilişkiye girdiğimde olmuyor ve sonrasınıda çok oluyor sertleşmede bir sorunum yok cinsel arzularım çok günde 3- 5 yapsamada gene de istek çok kullanmadığım ilaç kalmadı belki ilişkide sorun var galiba düşünüyorum… ikili olarak dr gittik dr bana söylediği karşıtaraftan seni rahtsız edecek bişey yok ama oluyurum 20 gün bi birliktelik yaşamadık sanki birazda olsa ratladım şimdi ilişkiyi en askarı düzeye çekmeme ramen rahtlama azda olsa oluyorum ama ilişkiye girince gene başlıyor ..sonra bir pet şişeye zaman zaman çişimi yapıyorum ve bekletiyorum 1 saat sonra o çiş sade iltihap oluyor bu durumu sürekli böyle yediğim ve içtiğim her şeye dikkat ediyorum ve sürkli hijyenik şekilde hareket ediyorum . başka bir hastalığım yok .ŞİMDİ SİZDEN RICAM Bİ ÖNERİNİZ VARMI BİLGİ VERSENİZ SEVİNİRİM

 2. Soner diyor ki:

  Prostat büyümesi ve idrar torbasının tam boşalmamasından kaynaklı sürekli idrar yolları iltihabı yaşıyordum doktorumun tavsiyesi ile Flomax Mr kullandım ve şikayetlerim nerdeyse ortadan kalktı. Acaba bu ilacı ömür boyu kullanmamda bir sıkıntı olur mu?

 3. mehmet tuncay diyor ki:

  prostat hastasıyım.55cc büyüklügünde.ayrıca mide ülseriyim.avadart 05 mg kullanıyorum.ülser hastası oldugumdan agrı yaptı.ishal etti.tuhaf oldum ne yapmalıyım.yardımcı olursanız sevinirim.saygılarımla.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kullandığınız ilacın yan etkisi sebebiyle doktorunuzdan size başka bir ilaç yazmasını isteyebilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 4. freeday diyor ki:

  Merhaba;

  32 yasındayım FLOMAX MR ilacından sadece 1 adet aldım ve bir kaç saat sonra boşalmadan sonra meni gelmedi gibi bir şey oldu. ertesi gün tekrar denediğimde sabah saatlerinde bu kuru boşalma sorunu tekrar oldu. sadece 1 tane içmeyle bu durum normal midir, kalıcı olarak bir sorun teşkil eder mi?

  Tesekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İlacın yan etkilerinden biri olan kuru boşalmanın ilaç kullanımından belirli bir süre sonra ortadan kalkması beklenir. Sağlıklı günler dileriz.

 5. kerem diyor ki:

  54 yaşındayım.Doktor iyi huylu prostad büyümesi teşhisi koydu ve UROREC 8 mg ilaç verdi .8 gündür akşamları 1 kapsül kullandım.Sertleşme problemi yaşıyorum.Ve kuru boşalma oluyor.Meni oluşmuyor.İlacı bırakmalımıyım.Ameliyat kesin çözüm değilmidir.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kullandığınız ilacın yan etkilerinden biri budur ve ilaç kullanımı sona erdikten sonra normale dönecektir. Ameliyat olmak istiyorsanız bunu doktorunuza söyleyiniz. Ama doktorunuz öncelikle ameliyatsız çözümü tavsiye etmiştir. Sağlıklı günler dileriz.

 6. NİHAT diyor ki:

  Merhaba UROREC 4 mg ilacından 2 adet kullanmama rağmen hemen kuru boşalmaya neden oldu, ilacı keseli de 2 gün oldu. Benim sorum şu; bu ilacı kestikten ne kadar bir zaman sonra boşalma normale döner, yani kuru boşalma biter? iyi günler dilerim.

 7. mustafa diyor ki:

  UROREC 8 mg dan bir hap aldım spermlerim yokoldu nerdeyse geçici bişeymi yoksa kalıcımı

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu tip ilaçları kullanan kişilerde “kuru boşalma” adı verilen duruma rastlanır. İlacın bırakılmasından sonra bu durum ortadan kalkar. Sağlıklı günler dileriz.

 8. mehmet özkan diyor ki:

  56 yaşındayım. Dr.um 40 gr. a yakın prostat var dedi bana urorec 8 mg. ilaç verdi. Bunu 6 ay kullan dedi. Tahlil falan yapmadı. Bu ilaç prostadı küçültürmü.1 aydır kullanıyorum idrarda sıkıntı yok ama kuru boşaltım oluyor. bir zararı olurmu? Birde prostadın ameliyatı çözüm oluyormu?
  Teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu tip ilaçların yan etkilerinden biri de kuru boşaltımdır. İlacı kullandığınız sürece görülen bu yan etki, ilaç kullanımı bittikten sonra normale döner. Bunun yanında cinsel istekte azalma, burun akıntısı, baş dönmesi, ishal gibi yan etkiler de görülebilir. Prostat ameliyatları çözüm olmaktadır, ancak ameliyatların da çeşitli yan etkileri mevcuttur. Durumunuzu değerlendirerek size en iyi çözüm yolunu üroloji uzmanları verir. Sağlıklı günler dileriz.

 9. Nail tan diyor ki:

  Merhaba,
  Urocyon ve prostagood ikisi birlikte kullanılabilir mi
  Teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu konu Üroloji uzmanlarının alanına girdiği için bir üroloji uzmanına sorulmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

 10. Kemal diyor ki:

  Doktor bana bugün urorec yazdı, 37 gr prostat büyümesi olduğu tespit edildi,bu ilacı sürekli kullanmak zorundamıyım yoksa bir süre tedavi amaclı kullanıp bıraktığımda tekrar sorun yaşarmıyım, 25 yasındayım, prostat ameliyatı için doktor erken olduğunu söyledi bu sorun için ameliyat dısında baska kalıcı bir çözüm yokmu.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İlacı kullanma süreniz ilaçtan fayda görüp görmeyeceğinize bağlı olarak değişecektir. Belirli bir süre kullandıktan sonra elde edilen sonuçlara göre buna doktorunuz karar verecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 11. Yusuf ÇOBAN diyor ki:

  UROREC 8 MG İLAÇ PAKİSTAN DA HANGİ ADLA SATILMAKTADIR VEYA İNGİLİZCE ADI NEDİR

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İlacın Pakistan’daki satış adını bilmemiz mümkün değildir. Ancak şu bilgileri verebiliriz: İlacın etken maddesi “silodosin” dir. İlaç bu etken madde ismiyle aranabilir. “Rapaflo” ticari adıyla yurt dışında satılmaktadır.
   Bu ilacı kullananlar mutlaka doktor tavsiyesiyle kullanmalıdır.
   Karaciğer veya böbrek problemi olanlar bu ilacı kullanmamalıdır. Ketoconazole, boceprevir, clarithromycin, cobicistat, cyclosporine, itraconazole, nefazodone, posaconazole, ritonavir, telaprevir, veya telithromycin gibi ilaçları kullananlar da bu ilacı kullanmamalıdır. Umarım yardımcı olmuşuzdur. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree