www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.Spastik kolonSpastik kolon “irritabıl kolon sendromu” adıyla da bilinen bir rahatsızlıktır. Sindirim sisteminin bir parçası olan kalın bağırsağın bu rahatsızlığında kalın bağırsak enfeksiyonuna bağlı olarak karında şiddetli ağrı ve bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler görülür.

Spastik kolon sebepleri nelerdir ?

En başta gelen spastik kolon sebepleri kalın bağırsak enfeksiyonları ve strestir. Bunlardan başka dengesiz beslenme, yemek düzeninin bozuk olması ve bol miktarda işlenmiş gıda tüketimi de sebepler arasında sayılabilir. Sebeplere ve bu sebeplerin şiddetine göre spastik kolon belirtileri de değişkenlik gösterebilir.Spastik kolon belirtileri nelerdir ?

İshal veya kabızlık,spastik-kolon

Karında rahatsızlık hissi,

Karın ağrısı,

Karında şişkinlik,

Gaz şikayeti,

Reflü,

Baş ağrısı,

Sırt ağrısı.

Yukarıda yazılan belirtiler sıklıkla karşılaşılan belirtiler olup bunlara eşlik eden farklı şikayetler de bulunabilir. Ateş, kusma gibi durumlar da belirtiler arasında bulunabilir.

Belirtilerin bir kısmı kısa sürede düzelirken bir kısmı çok uzun sürebilir.

Spastik kolon tedavisi nasıl yapılır ?

Tedavinin başlıca amacı görülen belirtilerin ortadan kaldırılmasına veya azaltılmasına yöneliktir. Bu amaçla hayat tarzı değişiklikleri başta olmak üzere, stresle başa çıkma yolları ve ilaçlar kullanılır.

Spastik kolon tedavisinde ne tip ilaçlar kullanılır ?

İshal kesici ilaçlar: İshali sıklığını azaltmak amacıyla doktorunuz ishal önleyici ilaç kullanmanızı isteyebilir.

Dışkı yumuşatıcı ilaçlar: Kabızlığı önlemek için dışkıyı yumuşatmak amacıyla kullanılan ilaçlardır.

Spazm önleyici ilaçlar: Dayanılmaz karın ağrılarından şikayetçi olan spastik kolon hastalarına bu ilaçlar verilebilir.

Antidepresan ilaçlar: Strese veya depresyona bağlı olduğu anlaşılan spastik kolon vakalarında bu tip ilaçların da kullanımı önerilmektedir. Ancak bu tip ilaçlarda bulunan kimyasal maddelerin kabızlığı artırıcı etkileri göz ardı edilmemelidir.

Diyet: Besinlerle alınan lifler bağırsak hareketlerini düzenlediklerinden, sebze ve meyve gibi bol lif içeren yiyecekler tüketilmelidir.    Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree