www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri.24 saatlik idrar nasıl toplanır ?Böbrek fonksiyonları hakkında bilgi edinmek veya bazı hastalıklar nedeniyle idrarda seviyesi artan maddeleri tespit etmek amacıyla, doktorlar bazı testlerin 24 saatlik idrarda yapılmasını isteyebilir.

Günün farklı saatlerinde idrarla atılan maddelerin miktarı da farklı olacağından, idrarda bazı maddelerin tahlili kişinin 24 saat boyunca yaptığı idrarın tamamında yapılmasını gerektirir. Böylece atılan madde miktarı hakkında en doğru veri elde edilmiş olur. Bunun için 24 saat boyunca yapılacak olan idrarın toplanması gereklidir.

24 saatlik idrarı toplamadan önce analizi yapılacak maddenin bozulmasını önlemek için koruyucu maddelerin kullanılması gerekebilir. Koruyucu olarak kullanılan maddeler genellikle tahlili yapacak olan laboratuvar tarafından kişiye verilir. İdrar toplanmasına başlamadan önce koruyucu madde idrarın biriktirileceği kaba konulmalıdır.
 

24 saatlik idrar toplanması şu şekilde olmalıdır:

1. İdrar toplamaya başlanacağı sabah ilk idrar tuvalete boşaltılır ve saati not edilir (örneğin; sabah saat 08.00).

2. Bu saatten itibaren gündüz ve gece boyunca yapılacak tüm idrar, toplama kabında biriktirilir.

Toplanacak idrarın miktarının test sonucu ile doğrudan alakası olduğundan hiç bir idrarın dışarı yapılmamasına özen gösterilmeli, günlük idrarın tamamı toplama kabında biriktirilmelidir.

3. Ertesi sabahki ilk idrar da (ertesi sabah saat 08.00’deki idrar) toplama kabına eklenerek, idrar toplama işlemi tamamlanır.

idrar toplama kabı

İdrar toplanma sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

A. Toplama kabı olarak 3-5 litrelik, bu iş için üretilmiş toplama kaplarının kullanılması en uygunudur. Ancak bu kabı satın almak istemeyenler temiz ve kuru olmak şartıyla su için kullanılan pet şişeleri kullanabilir. Kola, deterjan gibi maddelerin konmuş olduğu kaplar kesinlikle uygun değildir.

B. İdrar toplama süresince idrar biriktirilen kap evin en serin yerinde ve karanlık bir ortamda tutulmalıdır.

C. İdrar toplama süresi bitiminde toplanan idrar fazla vakit geçirmeden tahlilin yapılacağı laboratuvara götürülmelidir, evde bekletilmemelidir.

24 saatlik idrar

D. Biriktirilen idrar taşıma esnasında ışık geçirmeyen bir poşet içinde laboratuvara  getirilmelidir.

E. İdrar toplanması öncesi ve sırasında yenmemesi gereken besinler varsa (ki bunlar tahlili isteyen doktor tarafından size söylenecektir) buna mutlaka uyulmalıdır.

Yukarıda belirtilen hususlara dikkat edilerek biyokimya laboratuvarına getirilen 24 saatlik idrarın hacmi ölçüldükten sonra istenen testler yapılır.

Çıkan sonuçlar biriktirilmiş olan idrar miktarına göre hesaplanarak rapor edilir. Böylece, 24 saatlik idrarda yapılan ölçüm, teşhis koyabilmesi açısından doktora yardımcı olur.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , ,


24 saatlik idrar nasıl toplanır ? konusunda yapılan yorumlar

 1. Egenur Uludağ dedi ki:

  Merhaba. Bendende 24 saatlik idrar istendi ama idrar kabi olarak küçük bir kap verildi. Buradaki gibi 3-5 litrelik kaplar degil. Nasil bu islemi yapabilirim acaba? Benden ne istendigini anlayamadim yardimci olur musunuz?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Egenur,
   Sizden istenen testin tam adını yazabilirseniz size yardımcı olmaya çalışırız. Sağlıklı günler dileriz.

 2. Merve dedi ki:

  İdrar toplama testi için hastanede mi yatmak gereklidir

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Hayır hastanede yatmak gerekmez. Evde de idrar toplayabilirsiniz. İdrar toplamak için en uygunu genellikle Pazar günüdür. O gün çoğunlukla evde olunduğundan idrar toplanıp pazartesi günü laboratuvara götürülebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 3. Demet dedi ki:

  Adetliyken 24 saatlik idrar verilir mi

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Adetliyken idrar toplamamalısınız, çünkü idrarda normalde bulunmaması gereken kan ölçülecek maddelerin yanlış ölçülmesine sebep olabilir. Adet dönemi bitiminden sonra 24 saatlik idrar toplayarak laboratuvara götürünüz. 24 saatlik idrarı toplama şartlarına uygun olarak idrar toplamanız son derece önemli olduğunu da hatırlatmak isteriz. Sağlıklı günler dileriz.

 4. FİKRET dedi ki:

  MERHABA;

  DAHİLİYE DOKTORU BENDEN 24 SAATLİK İDRAR TOPLAMA TAHLİLİ VE MR ALT BATIN VE ÜST BATIN İLAÇLI İSTEDİ.KORTİZOL VE OSTROJEN DEGERLERİM YÜKSEK CIKMASINDAN DOLAYI ENDOKROLİNE YEŞİL RAPOR ÇIKARDI ÖN HAZIRLIK OLARAK BENDEN BU TETKİKLERİ İSTEDİ.
  SONUÇLARIM CIKTI AMA ENDOKROLİNE RANDEVU ALAMADIĞIMDAN DOLAYI SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.BENİ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM.

  24 AATLİK İDRAR HACMİ = 700
  ADRENALİN 24 SAATLİK İDRAR = 11,62
  NORADRENALİN 24 SAATLİK İDRAR = 82,48
  DOPAMİN 24 SAATLİK İDRAR = 362,5
  METANEFRİN 24 SAATLİK İDRAR = 47,3
  NORMETANEFRİN 24 SAATLİK İDRAR = 149,7

 5. asuman nalbant dedi ki:

  Adı Tüp Kayıt Tarihi Sonuç Kabul Tarihi Cih.Gön.Tarihi Açıklama Barkod Tarihi Kan Alma Tarihi Lab Kabul Tarihi Onay Tarihi Rapor Tarihi
  OGTT 0.DAK OGTT 0.DK 09.05.2016 15:37 Kabul yapılmadı. 09.05.2016 15:37
  OGTT 2 SAAT JEL/OGTT 2 SAAT 09.05.2016 15:37 Kabul yapılmadı. 09.05.2016 15:37

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree