24 saatlik idrar nasıl toplanır ?

Böbrek fonksiyonları hakkında bilgi edinmek veya bazı hastalıklar nedeniyle idrarda seviyesi artan maddeleri tespit etmek amacıyla, doktorlar bazı testlerin 24 saatlik idrarda yapılmasını isteyebilir.

Günün farklı saatlerinde idrarla atılan maddelerin miktarı da farklı olacağından, idrarda bazı maddelerin tahlili kişinin 24 saat boyunca yaptığı idrarın tamamında yapılmasını gerektirir. Böylece atılan madde miktarı hakkında en doğru veri elde edilmiş olur. Bunun için 24 saat boyunca yapılacak olan idrarın toplanması gereklidir.

24 saatlik idrarı toplamadan önce analizi yapılacak maddenin bozulmasını önlemek için koruyucu maddelerin kullanılması gerekebilir. Koruyucu olarak kullanılan maddeler genellikle tahlili yapacak olan laboratuvar tarafından kişiye verilir. İdrar toplanmasına başlamadan önce koruyucu madde idrarın biriktirileceği kaba konulmalıdır.

 

24 saatlik idrar toplanması şu şekilde olmalıdır:

1. İdrar toplamaya başlanacağı sabah ilk idrar tuvalete boşaltılır ve saati not edilir (örneğin; sabah saat 08.00).

2. Bu saatten itibaren gündüz ve gece boyunca yapılacak tüm idrar, toplama kabında biriktirilir.

Toplanacak idrarın miktarının test sonucu ile doğrudan alakası olduğundan hiç bir idrarın dışarı yapılmamasına özen gösterilmeli, günlük idrarın tamamı toplama kabında biriktirilmelidir.

3. Ertesi sabahki ilk idrar da (ertesi sabah saat 08.00’deki idrar) toplama kabına eklenerek, idrar toplama işlemi tamamlanır.

idrar toplama kabı

İdrar toplanma sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

A. Toplama kabı olarak 3-5 litrelik, bu iş için üretilmiş toplama kaplarının kullanılması en uygunudur. Ancak bu kabı satın almak istemeyenler temiz ve kuru olmak şartıyla su için kullanılan pet şişeleri kullanabilir. Kola, deterjan gibi maddelerin konmuş olduğu kaplar kesinlikle uygun değildir.

B. İdrar toplama süresince idrar biriktirilen kap evin en serin yerinde ve karanlık bir ortamda tutulmalıdır.

loading...

C. İdrar toplama süresi bitiminde toplanan idrar fazla vakit geçirmeden tahlilin yapılacağı laboratuvara götürülmelidir, evde bekletilmemelidir.

24 saatlik idrar

D. Biriktirilen idrar taşıma esnasında ışık geçirmeyen bir poşet içinde laboratuvara  getirilmelidir.

E. İdrar toplanması öncesi ve sırasında yenmemesi gereken besinler varsa (ki bunlar tahlili isteyen doktor tarafından size söylenecektir) buna mutlaka uyulmalıdır.

Yukarıda belirtilen hususlara dikkat edilerek biyokimya laboratuvarına getirilen 24 saatlik idrarın hacmi ölçüldükten sonra istenen testler yapılır.

Çıkan sonuçlar biriktirilmiş olan idrar miktarına göre hesaplanarak rapor edilir. Böylece, 24 saatlik idrarda yapılan ölçüm, teşhis koyabilmesi açısından doktora yardımcı olur.loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Anti-Spam Protection by WP-SpamFree

12 Yorum