www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.Açlık Kan Şekeri (AKŞ) nedir?Açlık kan şekeri, kişinin aç olduğu dönemde kan dolaşımındaki şeker miktarını gösterir. Açlık kan şekeri düzeyi çeşitli hastalıklarda değiştiğinden, sağlık veya hastalık durumunun önemli bir göstergesidir. Açlık kan şekeri tahlili sağlık kuruluşlarında en fazla istenen tahlillerden biridir. Açlık kan şekeri, açlık kan glukozu olarak da bilinir.

Açlık kan şekeri tahlili yaptırmak için belirli bir süre aç kalmak gerekir. Aç kalma süresi genellikle 8-10 saat kadardır. Bu sürenin sonunda alınan kan örneğinde yapılan açlık kan şekeri testi sonucu doktor tarafından değerlendirilerek kişinin sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olunur. 


Açlık kan şekeri tahlilindeki şeker nedir?Şeker çoğu besinde bulunan veya kullanılan, tatlı tadında bileşiklere verilen genel isimdir. Aslında şekerler karbonhidrat adı verilen bir besin grubuna dahil olup, yapılarında belirli sayıda karbon (C), hidrojen (H) ve oksijen (O) bulundururlar.

Besinlerle vücudumuza giren karbonhidratların büyük miktarı “glukoz” adı verilen şekerdir. Karbonhidratların sindirimi ile ortaya çıkan glukoz yemek sonrası kısa bir sürede bağırsaklardan emilir ve kan dolaşımına geçer. Kan dolaşımında kan şekeri seviyesi artar. Sağlıklı bir yaşam için kanımızda dolaşan şeker düzeyinin belirli bir aralık içinde bulunması gerekir.

Kan şeker seviyesi nasıl ayarlanır ?

Kan dolaşımındaki glukozun seviyesi insülin ve glukagon adı verilen hormonlar sayesinde ayarlanır. Bu hormonların pankreastan düzenli salgılanması ve vücutta işlev görmesi ile kan şeker düzeyleri besin alımından sonra aşırı derecede yükselmez veya bunun tam tersi, açlıkta hayatı tehdit edici derecede düşmez. Bu hormonlar açlıkta veya toklukta kan şeker düzeyinin ayarlanmasında görev yapar. Açlıkta; açlık kan şekeri, toklukta ise tokluk kan şekeri gibi tahliller sayesinde kişinin kan şeker seviyeleri belirlenebilir.  

akş nedir

 

Kan şekeri vücudumuzda ne işe yarar?

Glukoz vücudumuzdaki tüm hücreler için bir enerji kaynağıdır. Tüm doku ve organların işlev görebilmesi ve hücrelerin hayatını sürdürebilmesi için kan dolaşımında bulunan şekerden sağladığı enerjiye ihtiyacı vardır. 

 

Kan şeker düzeyi neden ölçülür?

Vücut fonksiyonları hakkında fikir vermesi açısından belki de en çok gerek duyulan ve doktorlar tarafından istenen test “açlık kan şekeri”dir.

Kan şekeri testi aç olarak yapılması gerektiğinden “açlık kan şekeri” (AKŞ) olarak da bilinir. Açlık kan şekeri testinde ölçülen madde kan dolaşımında bulunan “glukoz” düzeyidir.

 

Kan şeker düzeyi neden aç iken ölçülmelidir?

Kişi en az 8-10 saat aç iken açlık kan şekerinin ölçülmesi gerekir. Böylece yemek yedikten sonra besinlerle alınan şekerin açlık kan şekeri test sonucunu etkilemesi önlenmiş olur.

Besin alımından sonra kan şeker düzeyi hızla yükselir. Yüksek kan şeker düzeyi kişinin şeker hastası olabileceğini düşündürür. Aç olmayıp açlık kan şekeri ölçtüren bir kişinin tahlil sonucunun yüksek çıkması sebebiyle o kişiye yanlış teşhis konabilir.

Ayrıca, tokluk durumunda kan dolaşımında bulunabilen bazı maddeler ölçüm yapılırken hatalı sonuçlar elde edilmesine yol açabilir.

Bu yüzden, açlık kan şekeri tahlili öncesi sorulan “aç mısınız?” sorusuna işimizin çabuk görülmesi için yanlış cevap verilmemesi gerekir. Açlık kan şekeri tahlili için mutlaka kişi en az 8-10 saat aç kalmalıdır.

 

Açlık kan şekerinin normal değeri nedir?

Açlık kan şekeri düzeyi normal kişilerde 70-100 miligram/desilitre (mg/dL) arasında bulunur. Bu seviyelerin dışında elde edilen açlık kan şekeri değerlerinin nedeni araştırılmalı, altında yatan sebep ortaya çıkarılmalıdır.

Doç. Dr. Giray BOZKAYA

Biyokimya ve Klinik Biyokimya UzmanıBu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , , ,


Açlık Kan Şekeri (AKŞ) nedir? konusunda yapılan yorumlar

 1. Senaa diyor ki:

  Açlık kan testi yapılmasa nolur ki hamileyken

 2. orhan diyor ki:

  Hocam merhaba dün aldığım sonuçlarımda açlık kan şekerim 426 mg/dl kollestrol 497 mg/dl aile hekimi dahiliyiyeye görünmemi söyledi ama en erken 21 ine randevu alabiliyorum yaşım 44 lütfen bilgilendirirmisiniz teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Açlık kan şekeriniz ve kolesterolünüz çok yüksek çıkmış. Bu sonuçlara göre şeker hastası olmalısınız. Bir an önce kan şekerinizin kontrol altına alınması gerekir. Biz de en kısa zamanda bir dahiliye uzmanına başvurmanızı öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 3. Sabire diyor ki:

  Kan sonuçlarımı yorumlaya bilirmisiniz.kalın bağırsak kanseri atlattım. LEUKO=9.2,ERY=4.3,HB=12.5,HK=38.0,MCH=28.9,MCHC=32.9,RDW=12.1,THROMB=196,MPV=7.5,GLUK-F=96,CHOL=170,HS=4.6,KREA=0.64,CKDEPI=113,GOT=34,CK=632,,CK-MB=18.1,CKCKMB=3,KLBBT

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CK değeriniz yüksek çıkmış, biraz da kansızlık bulunabilir. Doktorunuzun görüşünü almanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 4. Emine diyor ki:

  HOCAM Merhabalar bugün yapılan testlerimde
  Aclik şekeri 89
  75 lik glikoz aç 1.saat 114, 2.saat 104 3.saat 109
  alt 51 ref 0-35
  d Vit 6.27 ref 30-100
  Hg1a 5
  total kolestrol 229 ref 0-200

  4 ay önce hg1a 6 idi. Tarçın kullanıyordum kullanmayi biraktim ve 5 e dustu bugün bununla bir bağı var mı.. kilo verme sorunum var. Boy 166 kilo 68 bel çevresi 103 cm. gecen 2 hafta icinde evde yaptığım ölçümler yüzde 80 düdük 57-58-61-62 açlık tokluk 62-75-81-146. Bu durumda hg1a 5 normal mi hocam.

  Hg1a

 5. burcu diyor ki:

  yaşım 39

 6. burcu diyor ki:

  boyum 1.55 kilom 67

 7. burcu diyor ki:

  glukoz 96.4 tokluk kan şekerim 96.3 (yemekten 2 saat sonra)insülin açlık 14 hemoglobin A1C 5.6 trigliserit 98 çıktı gittiğim doktor insülin direnciniz 3.3 yani insülin direnciniz var dediği için bilgi almak istemiştim insülin direncim var mı teşekkürler

 8. burcu diyor ki:

  glukoz 96.4 tokluk kan şekerim 96.3 (yemekten 2 saat sonra)insülin açlık 14 hemoglobin A1C 5.6 trigliserit 98 çıktı yorumlayabilirmisiniz teşekkürler

 9. Mesut diyor ki:

  Hocam bende 3 gundur carpinti oluyordu bunun icin hastanede yaptirdigim tahlilde aclik glokuz 123 cikmisti. Hba1c 5.1 cikmisti. Tomografim, egk, efor testi normal cikti. Concor ilac verdi ama normale dondu atislarim , bunu icmelimiyim. Diger eski testlerimde ise glokuz 105 ile 115 arasinda degisiyordu. Sıklıkla dudak kurumasi oluyor. B12 de. 258 cikmisti. Birde Aksam uzeri uyku basmasi iki gunde bir oluyor. Kafamda sersemlik hissi ve goz kapaklarimda agirlik oluyor. Denge kaybi hissini de cok yasiyorum.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çarpıntınıza iyi geldiğini söylediğiniz ilacı ne kadar süreyle kullanmanız gerektiğini doktorunuza sormalısınız.
   Eğer yazdığınız kan şekeri sonuçları açlık kan şekeri sonuçları ise şekere olan toleransınızın azaldığı söylenebilir. En az 8-10 saatlik açlık sonrası yapılan açlık kan şekeri testinde çıkan bu gibi sonuçlar gizli şeker olabileceğinin göstergesi olabilir.
   Denge kaybı ve sersemlik hissi gibi durumlar tansiyon düşüklüğünün de belirtisi olabilir.
   En iyisi bir dahiliye uzmanına başvurarak şikayetlerinizi anlatmanızdır. O gerekenleri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 10. mesut diyor ki:

  Merhabalar hocam bende sık sık sadece dudak kurumasi oluyor ve aksam ustu 19.00 gibi halsizlik oluyor. Seker dudakta kuruluk yaparmi. Sebebi nedir.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Dudak kuruması daha çok dudakların yalanması ve çatlaması sebebiyle karşımıza çıkmaktadır. Akşamüzeri hissedilen halsizliğin de çeşitli sebepleri olabilir. Bunların sebebinin kan şekeri olup olmadığının anlaşılması için açlık kan şekeri testi yaptırabilirsiniz. Çıkan sonuca göre daha sonra farklı testler de istenebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 11. Ahmet diyor ki:

  Tekrar merhaba Kan tahlilimde glukoz testinin referans aralığı belirtilmediği için yani 0-0 yazdığı için 85 çıkan açlık kan şekerime H yazılmış olabilir mi?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Evet, büyük bir ihtimalle sebep budur. Bilgisayar sistemi üst sınırı sıfır gördüğü için 85 sonucunu üst sınırın üzerinde kabul etmiş ve H işaretini koymuştur. Testi yaptırdığınız laboratuvarın bilgi sisteminde referans aralık düzeltmesinin yapılması gerekir. Bundan sonra bu durum ortadan kalkacaktır. Geçen defa yazdığımız gibi sizin açlık kan şeker sonucunuz normaldir. Sağlıklı günler dileriz.

 12. Ahmet diyor ki:

  Merhaba açlık glukoz 85 çıktı.Fakat birim kısmının altına denk gelen yerde H yazıyor bu sonucun yüksek çıktığı anlamına mı geliyor?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   H genellikle sonucun yüksek çıkmış olduğunu belirten bir işarettir. Ancak sizin 85 çıkan açlık kan şekeri sonucunuz normaldir. Sağlıklı günler dileriz.

 13. savaş doğancı diyor ki:

  merhaba açlık glugozilk92 sonrası96 mg/dl referans70-99

  tokluk120 dakikada 76 mg/dl

  insülüm9.2 uU/ML REFERANS 2.6-24.9

  İNSÜLÜM 120 DAKİKA 14.8uıUL

  ACABA ŞEKER HASTASIMIYIM HOCAM

 14. Ayşe diyor ki:

  Hocam merhaba Acilde kan tahlili yaptırdım açlık glukoz 134 çıktı.iki gün sonra telaşlanarak dahiliye ye gittim tekrar tahlil yapıldı açlık glukoz 92,açlık insülin 12.47,Hba1c 4.5 çıktı ve ayrıca idrar yolu enfeksiyonum olduğu söylendi 134 çıkan şekerim in enfeksiyondan yükseldiği söylendi.Enfeksiyon şekeri bu kadar yükseltebilir mi yorumunuz nedir?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Ayşe hanım,
   Aylin adıyla Hiperglisemi sayfamızdan yazdığınız sorunuzun cevabı verilmiştir. Sağlıklı günler dileriz.

 15. önder diyor ki:

  hocam mrb
  alp 133
  Trigliserid 231
  Kreatinin 0.63
  HDL Kolesterol 33
  glkoz akş 127
  aptt 36.6
  wbc 11.6
  rbc 6.15
  mcv 77.8
  mch 26.2
  ly 4
  Sedimantasyon 4
  hocam alerjı ılacı kullanıyorum 10 gundur mıde korucu da kullanıyorum

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yaşınızı yazmadığınız için ALP değeriniz hakkında bir yorum yapamıyoruz. Diyabet ilacı kullandığınıza göre şeker hastası olduğunuzu düşünüyoruz. Ancak Açlık Kan Şekeri test sonucunuz yüksek çıkmış. Acaba HbA1c testi yaptırdınız mı? Sağlıklı günler dileriz.

 16. fatih erdem diyor ki:

  hocam yardımcı olabilirmisiniz tşkler

  Glukoz *254
  Kreatin 1.05
  Albumin 5.1
  AST 19
  ALT 20
  Trigliserit *219
  Total Kolesterol *215
  HDL Kolesterol 45
  LDL Kolesterol 126
  Sodyum 139
  Potasyum 4.6
  Klor 99
  TSH 2.44
  LI Normal
  IK Normal
  HE Normal
  Hb A1c Mor HbA1c *5.9

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınızın değerlendirilmesi için bir dahiliye uzmanına başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 17. fatih erdem diyor ki:

  hocam yardımcı olabilirmisiniz tşkler Glukoz *254
  Kreatin 1.05
  Albumin 5.1
  AST 19
  ALT 20
  Trigliserit *219
  Total Kolesterol *215
  HDL Kolesterol 45
  LDL Kolesterol 126
  Sodyum 139
  Potasyum 4.6
  Klor 99
  TSH 2.44
  LI Normal
  IK Normal
  HE Normal
  Hb A1c Mor HbA1c *5.9

 18. hulya diyor ki:

  merhaba 57 yaşındayım AKŞ sonucum 142 İNSULÜN 38.79 Şeker hastasımıyım.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kan şekeriniz 10-12 saatlik açlıktan sonra yapıldıysa şeker hastası olduğunuz söylenebilir. Test sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. O size gerekli açıklamaları yapacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 19. Deniz diyor ki:

  Merhabalar,
  3 yarındaki oğlumun 10 saatlik açlıktan sonra AKŞ : 87 HbA1c : 5.1 insulin : 1.3 çıktı. insülinin dülşük olması nasıl yorumlanabilir. Teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Normal olarak yorumlanır. Kan şekeri ve HbA1c değerleri de gayet normaldir. Doktorunuzun yorumunu da almayı ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 20. MEHMET diyor ki:

  Vitamin D3 (25-OH-Kolekalsiferol 17.9
  Trigliserit 187
  ALT (SGPT) 61
  Açlık Kan Şekeri (AKŞ) 105
  AST (SGOT) 38
  MCHC 35.1 g/dL
  HGB 17.6 g/L
  hocam merhaba bu sonucu değerlendirirseniz sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   D vitamini düzeyiniz düşük gözüküyor. Açlık kan şekerinizin düzeyi bozulmuş açlık glukozunu işaret ediyor. Karaciğer fonksiyon testleriniz de yükselmiş. Size bir dahiliye uzmanına başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 21. Mehmet Ali AKMANŞEN diyor ki:

  Hayırlı akşamlar. Aşağıdaki tahlil sonuçlarını değerlendiriverirseniz mütehassis kılarsınız ve müteşekkir bir dost olurum. Saygılarımla.
  Örnek No: 1023124 Laboratuvar
  Açlık Kan Şekeri (Glukoz) 109 mg/dL 70 – 110 15.10.2016
  Örnek No: 1023125 Laboratuvar
  Hemoglobin HbA1C (HPLC ile) H 6,60 % 4.4 – 6.3 15.10.2016
  Örnek No: 1023126 Laboratuvar
  Hemogram 22 parametre 15.10.2016
  WBC 6.17 uL 4,500 – 10,800
  NEU 2.55 uL 2,500 – 6,300
  LYM 2.62 uL ,800 – 3,200
  MONO H 0.79 uL ,200 – ,700
  EOS 0.13 uL ,050 – ,500
  BASO 0.08 uL 0 – ,200
  %NEU 41.4 % 37 – 80
  %LYM 42.4 % 10 – 50
  %MONO H 12.8 % 0 – 12
  %EOS 2.1 % 0 – 7
  %BASO 1.3 % 0 – 2,5
  RBC 4.74 G/uL 4,40 – 6,25
  HGB 13.4 g/dL 12,5 – 18,1
  HCT 40.0 % 40,0 – 53,0
  MCV 84.3 fL 80 – 98
  MCH 28.3 pg 25,5 – 33,5
  MCHC 33.5 g/dL 30,0 – 36,5
  PLT 160 K/uL 150 – 400
  RDW 14.6 % 11,0 – 16,6
  MPV 8.0 fL 7 – 11
  PCT L 0.13 % 0.16 – 0.36
  PDW 36.9 % 11 – 56

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Açlık kan şekeri ve HbA1c test sonuçlarınız yüksek çıkmış. Buna göre şeker hastalığı yönünden değerlendirilmek üzere bir dahiliye uzmanına başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 22. ömer faruk akbaş diyor ki:

  Hocam Merhaba,

  Açlık Kan Şekeri : 97,29
  HOMA-IR: 6.15
  HbA1c : 5.81
  İnsülin: 25.60

  Sonucu yorumlarsanız sevinirim.
  Çok teşekkür ediyorum.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İnsülin direnciniz olduğu anlaşılıyor. Bir dahiliye uzmanına başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 23. fatma diyor ki:

  merhaba, 8 aylık hamileyim ve gebelik şekeri teşhisi kondu. tokluk kan şekerimi diyetle dengelemeyi başardım, ancak açlıklar bu ara yüksek seyrediyor. 97-98-99 gibi bu durumda ne yapmalıyım? sizce bu değerler insilün kullanmayı gerektirir mi ve bu akş değerleri bebeğime zarar verecek seviyede mi ? acil cevap verirseniz çok sevinirim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu değerler çok yüksek değerler değildir. Bu sebeple stres yapmamalısınız. Stres yapmanız bebeğinize daha fazla zarar verebilir. Yine de doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz. Doktorunuzun kontrolu altında sağlıklı doğumlar dileriz.

 24. ESRA diyor ki:

  Mrb
  akş 111
  hbA1c 4,9
  aso 400
  rf 10
  yorumlarsanız sevinirim teşekkürler..

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kan şekerinizin 111 mg/dL çıkmış olması vücudunuzun şekere olan toleransında azalma olduğunu işaret edebilir. Ancak kan şekeri testinin en az 8-10 saatlik açlıktan sonra yapılıp yapılmadığına bağlı olmak üzere değerlendirme değişir. Ayrıca, herhangi bir hastalığınız olup olmadığı, herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak da değişiklik görülebilir. HbA1c sonucunuzun %4.9 olması geçmiş 3 aya dönük kan şeker düzeyinin normal olduğunu gösterse de, kansızlık bulunup bulunmadığına bağlı olarak yorum değişebilir. ASO test sonucu daha önceden streptokok adı verilen bakterilerin sebep olduğu bir enfeksiyon geçirdiğinizi işaret etmektedir. RF test sonucu sizde romatizmal bir hastalığın belirtileri olup olmamasına göre farklı şekillerde değerlendirilebilir.
   Görüldüğü üzere bizim buradan test sonuçları ile ilgili bir değerlendirme yapmamız zordur ve bazen kafa karışıklıklarına da yol açabilir. Bu sebeple, istenen test sonuçları o testleri isteyen doktor tarafından değerlendirilmelidir. Çünkü doktorunuz hem sizi muayene ederek, hem de çeşitli sorular sorarak çıkan test sonuçlarının ne anlama gelebileceğini daha doğru olarak yorumlayabilir.
   Umarız yardımcı olmuşuzdur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 25. TUĞBA diyor ki:

  Merhaba; Açlık kan şekerim 31 çıktı. Yorumlarınızı rica ediyorum. Saygılar;

 26. aysel diyor ki:

  Hocam iyi günler acilde kan tahlili yaptılar, aç değildim.
  AKŞ 164
  Direk Bilirubin 0,08
  WBC 12
  NE% 92,3
  LYM% 6,2
  MONO% 0,5
  NEU# 11,1
  LYM# 0,7
  MONO# 0,1
  MCH 26,6
  MCHC 32
  MPV 6,9

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kan şekeriniz yüksek çıkmış ama belirttiğiniz gibi aç olmadığınız için net birşey söylemek mümkün değil. Kan şekeriniz ile ilgili bir problem olup olmadığının belirlenmesi için yazımızda da belirttiğimiz gibi en az 8-10 saatlik açlık sonrası tahlil yaptırmalısınız. O zaman çıkacak sonuca göre doğru bir değerlendirme yapılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 27. özlem diyor ki:

  hocam bugün kan tahlili yaptırdım yorumlarmısınız
  Glukoz [H] 113 mg/dL 74 – 106
  Kreatinin 0,63 mg/dL 0,5 – 0,9
  CKD-EPI 115,8 mL/dk
  Alanin aminotransferaz (ALT,
  SGPT)
  26 U/L 7 – 49
  Trigliserid 91 mg/dL 0 – 200
  Kolesterol [H] 215 mg/dL 50 – 200
  HDL -Kolesterol 52 mg/dL 45 – 65
  LDL-kolesterol [H] 146 mg/dL 0 – 129

  Vitamin B12 382
  RBC [H] 5,17 10³ mm3 3,85 – 5,16
  HGB 14,23 g/dL 12 – 15
  HCT 43,68 RU 34,8 – 45
  PLT 297,20 10³ mm3 130 – 400
  MCV 84,53 fl 80 – 99
  MCH 27,54 pg 27 – 31
  MCHC [L] 32,58 g/dL 33 – 37
  MPV [L] 6,90 fl 7,2 – 11,1
  PCT 0,20 % 0,2 – 0,5
  PDW [L] 19,47 % 25 – 6

  LYM % 36,11 RU 19 – 48
  LYM# 3,05 10³ mm3 0,9 – 5,2
  MON % 6,48 RU 3,4 – 9
  MON# 0,55 10³ mm3 0,16 – 1
  NEUT % 55,47 RU 40 – 74
  NEUT# 4,688 10³ mm3 1,9 – 8
  EOS % 0,82 RU 0 – 7
  EOS# 0,07 10³ mm3 0 – 0,8

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Şeker, kolesterol ve LDL düzeyleri yüksek çıkmış. Bir Dahiliye uzmanına gitmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 28. gürkan turgut diyor ki:

  Hocam ;bugün vermiş olduğum kan tahlili sonuçlarım aşağıdaki gibi çıktı acaba şekerim normal midir? yoksa şeker hastalığı başlangıcı mı?
  açlık kan şekerim 96
  Kalsiyum 9.9
  Kreatinin,serum 0.87

  Teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Şekeriniz normal gözüküyor. Ancak tolerans bozukluğu olarak adlandırılacak seviyeye yakınsınız. Bu sebeple karbonhidrat içeren yiyeceklerde aşırıya kaçmamanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 29. ersin diyor ki:

  mrb

  hocam testi bu gün yaptırdım açlık 125

  tokluk ilk saat 108 ıkıncı saat 114

  sizce bir sıkıntı var mı?

  teşekkürler iyi çalışmalar dilerim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Açlık kan şekeriniz yüksek çıkmış. Bu seviye size “açlık kan şekeri testi” ile şeker hastası teşhisi konmasına sebep olacak değerin sadece 1mg/dL altı.
   Tokluk kan şekerinin 140mg/dL’nin altında çıkması beklenir. Sizin değeriniz 114 çıktığına göre yine şeker hastalığı olarak değerlendirilme sınırının altında bulunmaktasınız.
   Tokluk birinci saat ölçümü pek alışılmış bir ölçüm değildir.
   Tokluk kan şekeri ölçümü sabah kahvaltıya başlarken saate bakıp tam ikinci saat yapılan kan şeker ölçümüdür.
   Sizin ölçümünüz de bu şekilde mi yapılmıştır ?
   Acaba şeker yükleme testi mi kast edilmektedir? Bazı yerlerde şeker yükleme testi yapılırken birinci saat kan şeker düzeyi de ölçülmektedir.
   Yine de şekere karşı toleransınızda azalma olduğu söylenebilir.
   Bu sebeple test sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. O size gerekli tavsiyelerde bulunacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 30. ismail diyor ki:

  merhaba hocam bugünkü tahlilim
  GLUKOz(akş) 120
  şeker hastası mıyım

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Açlık kan şekeri sonucunuza göre size şeker hastası denemez ancak vücudunuzun şekere olan toleransının azaldığı söylenebilir. Buna bozulmuş açlık şekeri veya gizli şeker adı verilir. Bu konu ile ilgili yazımıza alt satırda verdiğimiz linki tıklayarak ulaşabilirsiniz: http://www.hayatisaglik.com/laboratuvar/bozulmus-aclik-sekeri-nedir-2.html Durumu ortaya koymak için bir şeker yükleme testi yapılabilir. Test sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. O gerekenleri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 31. ışıltı diyor ki:

  merhaba;15 ocak 2016 tarihinde yaptırdığım labratuar sonuçları bu şekilde; yorumlarınızı beklerim.
  Glukoz (AKŞ) : 116
  İDRAR (PROTEİN) : eser
  teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kan şekeri ölçümünüz en az 8 saatlik açlık sonrası yapıldıysa, bozulmuş açlık şekeri adı verilen durum söz konusudur. Bu durumda doktorunuz kısa bir süre sonra ölçümünüzü tekrarlatabilir veya şeker yükleme testi isteyebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 32. Murat diyor ki:

  Hocam iyi günler,
  Bugünkü şeker tahlillerim,
  Saat sabah 8 de açkarnına gittim ve kan verdim.
  Glukoz 84
  HB 10,281
  A1C 0,414
  HBA1C 5.8
  Karnımı doyurup 2 saat sonra kanı tekrar verdim
  Tokluk kan şekerim 104
  Şeker hastasımıyım ?

  Tokluk kan şekeri 104

 33. halil ibrahim diyor ki:

  merhaba kızım bugun saat 16 cıvarı bayıldı ve havale gecırdı bu 2 ıncı havalagecırmesı .38 derece atesle havale cıktı bazı tetkıtlerı sonucları yuksek cıktı glukoz Akş 193 KREATININ 0.37 MPV 6 ,8 LYM 17,4 GRAN 75,1 NOLUR YARDIMCI OLUN DAHA 34 AYLIK SIMDIDEN TŞK EDERİM

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çocuğunuzun havale sebebinin ortaya çıkarılabilmesi için bir çocuk nöroloğuna başvurmanız yerinde olacaktır. Böylece konunun uzmanı doktor tarafından değerlendirilebilecektir. Test sonuçları da onun tarafından yorumlanacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 34. asfg diyor ki:

  Akş 148 ne yapmaliyim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu durumda doktorunuz muhtemelen kısa bir süre sonra tekrar AKŞ testi isteyecek ve yine 126’nın üzerinde çıkması durumunda size şeker hastalığı teşhisi koyacaktır. Siz de lütfen onun tavsiyelerine uyunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 35. ozlem diyor ki:

  merhabalar benim 3,5 yasında bir kızım var bugun rutün kontrolleri yapıldı tokluk kan sekeri 66 cıktı bu beni cok endiselendiriyor lütfen bu durum normalmi beni bilgilendirirseniz cok sevinicem saygılar.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tek bir test sonucu ile yorum yapmak yanlış olacaktır. Çocuğunuzun tokluk kan şekeri sonucu ile ilgili olarak en iyisi bir çocuk endokrinoloji uzmanına başvurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 36. figen diyor ki:

  Açlık Kan Şekerim 80

 37. figen diyor ki:

  merhaba 18 yaşındayım insülin direncim olup olmadığını merak ediyorum sonuçlar aşağıda şimdiden teşekkürler
  İnsülin 7,5
  Trigliserid 207
  RBC 5,09

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İnsülün direnciniz olup olmadığının hesaplanabilmesi için açlık kan şekeri sonucunuzun da bilinmesi gereklidir. Eğer açlık kan şekeri sonucunuzu da gönderirseniz, insülin direncinizi hesaplayabiliriz. Bu arada web sitemizdeki insülin direnci yazımızı da okuyabilirsiniz. Ancak sizin yaşınızdaki bir kişi için trigliserit değerinizin de yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Sağlıklı günler dileriz.

 38. gülşen diyor ki:

  açlık kan şekerim 60-110 alt üst değer olmak üzere 100 çıktı..risk taşıyor muyum

  • dradmin diyor ki:

   Sanırız şeker hastalığı riski taşıyıp taşımadığınızı soruyorsunuz. Alt ve üst değerlere göre açlık kan şekeriniz normal gözükmektedir. Risk değerlendirmesi için açlık kan şekeri yanında başka bir takım faktörler de göz önüne alınmalıdır. Test sonucunuz ile birlikte bir dahiliye uzmanına müracaat etmeniz daha doğru olur. Sağlıklı günler dileriz.

 39. berk diyor ki:

  Kanser supesi hangi degerlerle anlasilir..

 40. berk diyor ki:

  Wbc.4.50 çok dusuk bu ne anlama geliyor

 41. Emre diyor ki:

  Açlık kan şekeri düzeyi normal kişilerde 70-100 miligram/desilitre (mg/dL) arasında olması gerektiğine göre benim ölçümlerimde bunun biraz üzerinde çıkmış, doktor kontrolüne gitmemde fayda var bu durumda, bilgi için teşekkürler.

 42. EZGİ diyor ki:

  wbc:17.8 mpv:6.85 neu:13.3 mono:1.64akş:110 keratının:0.52 crp:4.13 fıbrınojen:402.1 benim tahlillerim böyle çıktı.

 43. laborant diyor ki:

  teşekkürler,bu konuda dahada bilgilenmiş ve eksiklerimizi görmüş olduk.

Yorum Yazınız

Spam Protection by WP-SpamFree