ACTH stimülasyon testiSynacten stimülasyon testi olarak da bilinen, ACTH stimülasyon testi böbreküstü bezlerinin fonksiyonu hakkında bilgi verir. Genellikle böbreküstü bezlerinin yetmezliğine teşhis koymak amacıyla yapılan ACTH stimülasyon testi’nde elde edilen kortizol seviyesine göre değerlendirme yapılır.

 

ACTH nedir ?

Adrenokortikotropik hormon kelimelerinin İngilizce baş harflerinden oluşan kısaltma ile anılan bu test hipofiz tarafından salgılanan bir hormonun adıdır. Bu hormon böbreküstü bezlerini uyararak kortizol gibi böbreküstü bezi hormonlarının salgılanmasını sağlar.

 

Synacten nedir ?

Tetrakosaktid adı verilen etken madde içeren bir ilaç olan Synacten hipofizin salgıladığı ACTH’ye eşdeğer sentetik bir maddedir. ACTH stimülasyon testi sırasında test yapılacak kişiye verilerek fazla miktarda ACTH’nin vücutta göstermesi gereken etkiyi göstermesi beklenir.


 

ACTH stimülasyon testi neden yapılır ?

Doktorunuz böbreküstü bezlerinizin iyi çalışmadığını düşündüğünde ACTH stimülasyon testi isteyebilir. Böbreküstü bezinin iyi çalışmadığı duruma Addison hastalığı adı verilir. Hipofiz bezinin yeterli ACTH salgılamamsı durumunun açığa kavuşturulmasında da bu test istenebilir. Doktorunuza bu testleri yaptırmasını düşündüren belirtiler şunlar olabilir:

ACTH-stimülasyon-testi

Açıklanamayan kilo kaybı,

Düşük kan basıncı,

İştahsızlık,

Kas zayıflığı,

Yorgunluk,

Kas ve eklem ağrıları,

Cildin koyulaşması,

Karakter değişiklikleri,

Depresyon.


 

ACTH stimülasyon testi nasıl yapılır ?

Aç karnına kan alınarak kortizol testi yapılır.

Daha sonra damar içine sentetik ACTH verilerek enjeksiyon sonrası 30 ve 60. dakikalarda tekrar kan alınarak kortizol seviyeleri ölçülür.

 

ACTH stimülasyon testi nasıl değerlendirilir ?

ACTH stimülasyon testinde verilen Synacten nedeniyle vücutta ACTH miktarı artacak ve bunun sonucu olarak böbreküstü bezleri daha fazla kortizol üretecektir. Normal kişilerde enjeksiyon öncesine göre kortizol seviyelerinde artış beklenir.

Ancak böbreküstü bezleri yeterli çalışmayan kişilerde bezler ACTH’ye yanıt veremeyecek ve kortizol artışı görülmeyecektir.

ACTH stimülasyon testi sonucu düşük olan kortizol seviyesi yükseliyorsa bu kez hipofiz yetmezliği düşünülür.

 

ACTH stimülasyon testi normal değerleri nedir ?

ACTH stimülasyon testinde bazal kortizol seviyesi; 5 mikrogram/desilitre’nin (mcg/dL) üzerinde,

Enjeksiyon sonrası 30. ve 60. dakikalarda ölçülen kortizol seviyelerinden en az biri 20 mcg/dL’nin üzerinde olmalıdır.

 

ACTH stimülasyon test sonucunu etkileyen faktörler nelerdir ?

Test için kan örnekleri aç karnına alınmalıdır.

Steroid ilaçlar, erkeklik hormonları, doğum kontrol hapları, östrojen, amfetamin ve lityum gibi ilaçlar ACTH stimülasyon test sonucunu etkileyebileceğinden bu ilaçları  kullananlar doktoruna söylemelidir. Doktorunuz bu ilaçları ACTH stimülasyon testi öncesi kesmenizi isteyebilir.
loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

5 Yorum