www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.ALT (alanin aminotransferaz) testi nedir ?ALT testi, kandaki alaninaminotransferaz (ALT) enziminin seviyesini ölçer.

Vücutta çeşitli organ ve dokularda üretilen ALT enziminin kandaki seviyeleri bazı hastalıklarda tanı koymada veya düşünülen tanıyı ekarte etmede yardımcıdır.

Önceki yıllarda SGPT (serum glutamik pirüvik transaminaz) olarak bilinen bu test, daha çok karaciğer hasarı ile ilgili bilgi verir.

Karaciğer fonksiyon testleri içinde yer alan bir test olan ALT, sadece karaciğere özgü hastalıklarda değil farklı bazı doku ve organların hastalıklarında da değişiklik gösterir. 

ALT nereden salgılanır ?

Normalde kanda düşük düzeylerde bulunan ALT, en çok karaciğer hasarı olan durumlarda hasarlı hücrelerden açığa çıkarak kanda yükselir. Karaciğer dışında, böbrek hasarında da seviyesi yükselen ALT, daha az miktarlarda kalp, iskelet kasları, pankreas hücrelerin hasarında kana salınır.

 

ALT testi için gerekli örnek nedir ?

Test genellikle koldaki bir toplardamardan alınan kan örneğinde yapılır.

 

ALT testi neden yapılır ?

 • Bir kişide karaciğer hasarının olup olmadığının araştırılmasında ALT testi istenir. Karaciğer hasarına bağlı görülen belirtiler şunlardır: Halsizlik, iştah kaybı, bulantı, kusma, sarılık, karın ağrısı, kaşıntı, idrar renginde koyulaşma, dışkı renginde açılma.
 • Hepatit ve siroz gibi karaciğer hastalıklarının belirlenmesinde,
 • Karın ağrısı, bulantı, kusma ve sarılık gibi belirtilerin araştırılmasında,
 • Sarılığın sebebinin belirlenmesinde,
 • Aşırı alkol kullananlarda meydana gelen karaciğer hasarının belirlenmesinde,
 • Karaciğer hastalıklarının tedavisinin izlenmesinde ALT testi yardımcıdır.

 

alt testi nedir

 

 

ALT testi normal değerleri nelerdir ?

Aşağıda verilen değerler testin yapıldığı laboratuvara, kullanılan metoda ve testin yapıldığı cihaza göre değişiklik gösterebilir.

Kandaki ALT düzeyleri:

Erkeklerde: 10-40 U/L’nin arasındadır,

Kadınlarda: 7-35 U/L arasındadır.

 

Yüksek değerler ne ifade eder ?

 • Hepatit: Akut hepatitte ALT, genellikle normalin 10 katına kadar yükselir. Bu durumda 1-2 ay kadar kalabilen ALT düzeyleri ancak 3-6 ay sonra normal seviyelerine geri döner. Kronik hepatitte ise en fazla 4 katına kadar yükselir. Alkolik hepatitlerde de yükseklik görülür. Alkolik hepatitte AST/ALT oranı 1’in üzerindedir.
 • Siroz,
 • Safra kanallarının tıkanması,
 • Kurşun zehirlenmesi,
 • Karbontetraklorüre maruz kalma,
 • Statinler, antibiyotikler, aspirin, kemoterapi, narkotikler ve barbitürat gibi ilaçların kullanımı ALT değerlerinin yükselmesine sebep olabilir.

 

Testin sonucunu etkileyen faktörler nelerdir ?

 • İskelet kası hasarı,
 • Kas içine yapılan enjeksiyonlar,
 • Ağır egzersiz yapılması,
 • Ekinezya gibi bitkisel ilaçların kullanımı,
 • Kateter takılması gibi tıbbi uygulamaların yapılmış olması.

Test sonuçları mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

 

Test öncesi nelere dikkat edilmelidir ?

Test sonuçlarını etkileyen maddeleri kullanan hastalar bu durumu testi isteyen doktora mutlaka belirtmelidirler.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


ALT (alanin aminotransferaz) testi nedir ? konusunda yapılan yorumlar

 1. Nimet dedi ki:

  Dün yapilan tahlilde alt sonucum 45 çikti. Üç ay önce ayni test 17 idi. İlk kez normalin üstünde çikti. Endokrin doktoru haşimato için destekleyici vitamin selenyum 100 mg. Verdi. Onu kullandim üç aydir. Selenyumdan dolayi mi bozuldu acaba? Tekrar nasil normale döner. Biraktim zaten selenyumu. Başka bir ilaç kullanmadim. Haşimato icin 14 yildir kullandiğim hormon tablet levotiron kullaniyorum. Ama sonuçlarim hep normal sinirlar arasindaydi. Moralim bozuldu. Bilgi veriseniz sevinirim.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Nimet hanım,
   Şu an aşırı bir yükseklik olmasa da ALT yüksekliği karaciğerde bir problem varlığını gösterir. Problem selenyumdan kaynaklanıyorsa bir süre sonra ALT seviyesi düşecektir. Bir süre sonra tekrar ALT testi yaptırınız. Seviyesinde görülecek olan azalma problemin düzeldiğini gösterecektir. Artış sürerse doktorunuza müracaat etmenizi öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 2. esra dedi ki:

  merhabalar
  SGOT(AST)(37C) 172 U/L <35
  SGPT(ALT)(37C) 50 U/L <35
  sorun nedir sizce hocam?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Esra hanım,
   Karaciğerde sorun olabilir. Sonucunuzu doktorunuza göstermeyi ihmal etmeyiniz. En iyi değerlendirmeyi o yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 3. suat caglayan dedi ki:

  iyi aksamlar hocam viral hebatit b tasiyicisiyim degerlerim ast 41 alt 29 hbv dna 2291 cikti bi sorun varmidir

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Suat bey,
   Sizin gibi kronik hastalığı olan kişiler her zaman kontrola gittikleri sağlık kuruluşunun doktorlarından bu tip bilgileri almalıdır. Biz sizin bir önceki test sonuçlarınızı, klinik durumunuzu, şikayetlerinizi bilmediğimiz için size doğru bilgi veremeyebiliriz. Doktorunuz sizin tahlil sonuçlarınız yanında önceki tetkikler ve gerekirse yapacağı muayene ile bir değerlendirmede bulunacaktır ve en doğru değerlendirme onun yaptığı olacaktır. Bu sebeple size önerimiz sonuçlarınızla birlikte doktorunuza başvurmanızdır. Sağlıklı günler dileriz.

 4. abdullahbozkurt dedi ki:

  Merhaba hocam kronik hepatit b hastasıyım hbv dna sonucum 563 cıktı üç ay önceki hbv dna 1593cıkmıştı bu ne anlama geliyor

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Abdullah bey,
   Bu sonuca göre 3 ay öncesine göre vücudunuzdaki hepatit virüsü miktarında azalma olduğu söylenebilir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 5. Beril dedi ki:

  İyi günler bugun 9 yaşında kızımın kan tahlilinde ast 90.alt 45 çıktı.sonuc nedır acaba

 6. Soner dedi ki:

  Hocam merhaba benim ast50 alt 112 çıktı alt Çiçek’i tahlilde 87 idi diaform ilacı kullanıyorum 6 kilo verdim neden yükselmiş olabilir

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Soner bey,
   Karaciğer fonksiyon testleriniz kullandığınız ilaçlara bağlı olarak yükselmiş olabilir. Doktorunuza tahlil sonucunuzu gösteriniz. O gerekenleri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 7. abdullahbozkurt dedi ki:

  Hocam merhaba hepatit b hastasıyım bugün test yaptırdım alt 27- ast 11 cıktı normalmı teşekkürler

 8. Miraç dedi ki:

  İyi günler. 3.5 aylık bebeğim var Alt değeri 91 AST değeri 73 çıktı. Kandaki sarılık değeri de 2 bir sorun var mı acaba?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Miraç,
   Bebeğinizi tahlil sonuçları ile birlikte bir çocuk doktoruna götürmenizi öneririz. O gereken araştırmaları yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 9. Murat geçkaynar dedi ki:

  Hocam yaşım 43 hepatit b hastasıyım alt35.5 ast26.7 hbv dna9985 Sonuçlar sizce ne anlama geliyor teşekkür ederim

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Murat bey,
   Tahlil sonuçlarınız karaciğer fonksiyon testlerinin normal olduğunu gösteriyor. Sonuçlarınızı doktorunuza göstermeyi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 10. Hörü dedi ki:

  Slm eşim hepatit b taşıyıcı ama hic bir șikayeti yoktu aeada yalniz biraz halsizlik oluyodu okadar. Siradan bir rutin kan testinde AST-118,ALT-183 cikti. Sizce hocam bu neyin belirtisi ve ne yapmamiz gerekiyo

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Hörü hanım,
   Bu testler karaciğerde bir problem olduğunu gösterir. Tekrar kontrola gitmeniz gerekir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 11. Semih dedi ki:

  merhaba ben roaccutane ilacını kullanmak için cildiye doktoruna gitim tahlilleri verdim ve ALT değeri 58 çıktı ne anlama geliyor

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Semih bey,
   Sonucunuz yüksek çıkmış. Yüksek sonuçların ne anlama geldiği yazımızda “Yüksek değerler ne ifade eder”? başlığı altında belirtilmiştir. Sağlıklı günler dileriz.

 12. Ebru dedi ki:

  Merhaba. Ben graves hastasıyım üç haftadır dideral ve trymazol kullanıyorum bugün alt 45 ast 46 çıktı korkulacak bir durum varmıdır? Trymazol günde 4 adet dideral iki yarım almaktan.tesekkurler

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Ebru hanım,
   Bu ilaçları kullanırken karaciğer fonksiyon testlerini yapılmalıdır. Tahlil sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. O gerekeni yapacaktır.

   • Ebru dedi ki:

    Doktorm trymazol 3 e düşürdü, diderali çeyrek e düşürdü, hocam karacigerimde.bi sorun olabilir mi ilaç etkisiyle mi oluşmuştur onu merak ediyorum

    • dradmin dedi ki:

     Merhaba,
     Şu an için karaciğerinizin etkilendiği söylenebilir. Doktorunuz da bu sebeple ilaç dozlarını düşürmüş. Bundan sonra karaciğer fonksiyon testlerini tekrar yaptırarak karaciğerin etkilenmeye devam edip etmeyeceği ortaya çıkacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 13. selam dedi ki:

  kardeşim askerde uzman çavuşluk için başvuru yapıyor alt si 25 astsi ise 56 doktor ağrı kesici kullanma dört gün sonra yine gel demiş sizce nedir durum neden orantısızlık oluşmuş

 14. Kartepe35 dedi ki:

  Benim ALT değerim 5,AST değerim ise 12. 3 aydır Roacutanne kullanıyorum ve daha kullanmam gerekiyor. Sonuçlar kötü mü?

 15. Korkak dedi ki:

  Slm hocam 7 yasında kı oglum da ast 36alt36 cıktı tehlikesi varmı yada bu ne demek oluyor

 16. Merve dedi ki:

  Mrb hocam benim ast 168, alt 392, demir 322, LDL 139, kolestrol 218, direkt bilirubin 1.14, total bilirubin 1.71 çıktı aç karnına verdim kanı ciddi bi şey varmıdır cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Merve hanım,
   Karaciğer fonksiyon testleri yüksek çıkmış. Bu durumda karaciğerinizde bir hasar olduğu düşünülür. Bunun sebebinin araştırılması için en kısa zamanda doktorunuza başvurmanızı öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

   • murat dedi ki:

    Hocam ben kronik hepatit b hastasıyım alt 50 28 değerler iyimi acaba

    • dradmin dedi ki:

     Merhaba Murat bey,
     ALT sonucunuzun kaç çıktığı anlaşılamamıştır. ALT sonucunuz 50 çıktıysa biraz yüksek, 28 çıktıysa normaldir. Sağlıklı günler dileriz.

 17. Adnan dedi ki:

  Hocam benim değerler AST:57 – ALT:117 çıktı alkol falan kullanmıyorum neden bu kadar çok yüksek çıkmış olabilir

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Adnan bey,
   ALT ve AST yükselmesinin tek nedeni alkol değildir. Çeşitli enfeksiyonlar, ilaç kullanımı, karaciğer yağlanması gibi sebepler bu testlerin yüksek çıkmasına yol açabilir. Sebebin araştırılması gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

 18. Emre dedi ki:

  Merhaba testis tümör sol orşioktami ameliyatı sonrası kemoterapi almaktayım. Yalnız ilk kürden sonraki iki haftalık dinlenme sürecinin ardından ikinci küre gireceğim zaman alt220 çıktı bir hafta erteledik tedaviyi bir hafta sonra 140 bir hafta sonra 147 çıktı hepatit markerleri negatif olmasına rağmen pek bir Bilgi edinemeyip sürekli bir hafta sonrasına randevu veriliyor. Kullanılan kemoterapi ilaçları ise etoposid ve carpobilatin. Teşekkürler.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Emre bey,
   Karaciğer fonksiyon testlerinin bozulması kemoterapinin ertelenmesinin sebebidir. Karaciğer normale döndükten sonra kemoterapiye muhtemelen devam edilecektir ancak buna doktorunuz karar verecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 19. Selma dedi ki:

  Marhaba oğlum 7 aylık ast 34 alt 31 degerler normal mi 7 aylık bebekte sarılık olurmu bilirubin değeri 13 cıkmış karaciğerde bir sorun olduğunumu gösteriyor acaba

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Selma hanım,
   Bilirubin epey yüksek çıkmış. BU durum kendini sarılık ile gösterir. Ancak bilirubin yükselmesinin sebebinin araştırılması ve tedavi edilmesi gerekir. Tahlil sonuçlarınızı mutlaka doktorunuza gösteriniz. O gerekenleri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 20. Yelda dedi ki:

  Merhaba kizim 6 yasinda. Ast sgot 60.5 cikti.alt sgpt ise 66.2 cikti.normalmidir acaba..? Tesekkurlrr

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Yelda hanım,
   Çocuklardaki normal aralık yetişkinlere göre daha yüksek olsa da kızınızın düzeyleri biraz yüksek çıkmış. Bu sebeple çocuk doktorunuza başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 21. Kübra dedi ki:

  Merabalar beni ast 48 alt 29 normal değerler içinde mi bi sorun yaratır mi sizce

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Kübra hanım,
   AST düzeyiniz yüksek çıkmış. Bunun birçok sebebi olabilir. Araştırılması için doktorunuza müracaat etmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 22. Esra dedi ki:

  Hocam kolay gelsin ben 2 buçuk aylık hamileyim geçen ay Alt 74 çıktı Dr bu ay tekrar istedi ama sonucun yüksek çıkması bebeğe bi zarar verir mi? Bebek için sorun
  olmuyosa bana ne gibi bi zararı var?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Esra hanım,
   Hamilelikte karaciğer fonksiyon testlerinde yükselme görülebilir. Bunu doktorunuza sorduğunuzda benzer şeyler söyleyecektir. Yüksek ALT’nin bebeğe zararı olmayacaktır. Sonucunuzu doktorunuza da göstermeyi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 23. Serkan dedi ki:

  Kan testinde ast 52 alt 46. Bunlar sorun teşkil edecek kadar yüksek mıdır ? Yaş 26. Kilo sorunu yok. Alkol yok.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Serkan bey,
   Bu sonuçlar normalin biraz üzerinde sonuçlardır. Bu yükselmenin sebebine göre davranmak gerekir. Kilo sorununun olmaması yüksekliğin karaciğer yağlanmasına bağlı olabileceği olasılığından uzaklaştırmaktadır. Geçirilmiş veya geçirilmekte olan hepatit enfeksiyonları araştırılabilir. Zararsız olduğu düşünülen bazı bitkisel takviyeler de bu testlerin yükselmesine sebep olabilir. Doktorunuz bu sebeplere bağlı tetkikler isteyebilir. Bu sebeple sonucunuzu doktorunuza göstermeyi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 24. ergin dedi ki:

  Merhabalar ultrasyon sonucunda karaciğerim boyutu 164 mm prankim ekosu grade1 hepatos ile uyumlu diffüz artmıştır. ibaresi var kan testimde ise
  GGT 56,4 H
  WBC 12,1 H
  MON# 1,1 H
  MCH 32,1 H
  Anormalin dışındaki artışlar bunlar. Restorant işletmecisiyim haliyle neredeyse her gün 3-4 kadeh alkol alırım. Ne yapmalıyım siroz olmak istemiyorum yardımlarınızı beklerim.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Ergin bey,
   Sonuçlarınıza göre karaciğerde yağlanmanın yanı sıra bir miktar harabiyet vardır. Ayrıca vücudunuzda bir enfeksiyon da bulunmaktadır. Henüz olmasanız da, sizin de yazdığınız gibi ileride siroz olma tehlikeniz mevcuttur. Bu sebeple ilk olarak her gün almış olduğunuz alkolü mümkün mertebe azaltmalı ve bırakabiliyorsanız bırakmalısınız. Alkol artık size zarar vermeye başlamış. Eğer bunu yapabilirseniz kısa zamanda GGT değerinin düşeceğini göreceksiniz. Muhtemelen vücut ağırlığınız da fazladır. Alkolün yanında aldığınız lezzetli mezeleri de azaltıp vücuda giren kalori miktarını düşürmeli ve fiziksel aktivitenizi artırmalısınız. Ancak bu şekilde karaciğer yağlanmasının ve sirozun önüne geçebilirsiniz.
   Geçmiş olsun dileklerimizle.

 25. Merve dedi ki:

  Merhaba sonucumda
  ast 45
  alt 64 çıktı normal mi hocam nasıl?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Merve hanım,
   Sonuçlarınız biraz yüksek çıkmış. Tahlil sonuçlarınızı doktorunuza göstermeyi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 26. Aysegul dedi ki:

  Bir ay önce alt 35 ast 20 ldh 113 idi.Bir ay sonra alt 43 ast 20 ldh 199 ve bu bi ay içinde hamile olduğumu öğrendim bana veya bebeğime zararı varmi hepatit tanısı yok

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Aysegül hanım,
   Hamilelikte karaciğer fonksiyon testlerinde bir miktar yükselme olabilir. Şimdilik sizdeki artış fazla değildir. Ancak bu yükselmenin takip edilmesi gerekir. Bu sebeple tahlil sonuçlarınızı doktorunuza göstererek aşırı bir artış olup olmadığını öğreniniz. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 27. Muhsin dedi ki:

  Hocam ast 330 alt 103 ldh 790 çıktı hepatitlerde dahil olmak üzere bütün sonuçlar temiz çıktı ultrasonda da birşey çıkmadı alkol kullanmıyorum günde 1 tane mide ilacı kullanıyordum Onuda bıraktım ne yapmamı önerirsiniz

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Muhsin bey,
   Bu sonuçlar karaciğer fonksiyonları ile ilgili bir problem varlığını göstermektedir. Karaciğer enfeksiyonları dışında bazı bitkisel ürünlerin kullanımı da bu tip sonuçlara yol açabilir. Bir gastroenteroloji uzmanına muayene olmanızı ve kontrola devam etmenizi öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 28. Osman dedi ki:

  Ast 35 alt 84 bir sıkıntı varmıdır hocam

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Osman bey,
   Karaciğer fonksiyonları ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Doktorunuzla görüşmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 29. engin dedi ki:

  merhaba hocam
  ALT değer referans aralığı 0-50 U/L iken benim sonucum 58 cıktı
  ne yapmamı önerirsiniz ? tşkler

 30. Ahmet kurt dedi ki:

  Merhaba hocam alt 12 0-55 ast 14 5-34 nasil siZce

 31. Selin dedi ki:

  Merhaba doktor.Alt 17,ast 15.Hepagit B hastası.Ancak hepatit B virüsüne karsı tedavi gördü.Bu degerler normalmi ?

 32. Hikmet dedi ki:

  AST (aspartataminotrans) 221.9
  ALT (alaninaminotrans) 284.3
  QQT (qammaqiutamitrans) 1113.0 bu sonuçlarla insan normal yqşama dönme şansı ne kadar ve ne etmemiz lazım?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Hikmet bey,
   Bu sonuçlar karaciğerde toksik hepatit olabileceğinin göstergesi olup tedaviye nasıl yanıt verileceği hakkında en somut bilgi tedaviyi yapan doktorlardan alınabilir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 33. Batuhan Enli dedi ki:

  Ast-40 Alt-70 çıktı sonuçlarım ancak doktorum önemli olmadığını söyledi.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Batuhan bey,
   Bizce bu sonuçlar biraz yüksek. Aşırı kilolu olanlarda karaciğer yağlanmasına bağlı olarak bu testlerde yükseklik saptanabilir. Eğer karaciğer yağlanması yoksa başka bir sebebe bağlı olarak karaciğer fonksiyon testleri yüksek çıkabilir. bu sebebin araştırılması gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

 34. Ali dedi ki:

  Salam Hocam. Menim önce kan analizinde qara ciyerde AST-30. ALT-43 idi. Aktiv ve diyeta 34-34 endirdim. Sonra maydonoz limon kürü ettim. Kara Ciyar kan testi AST-13. ALT-10 çıktı Şimdi durum nasıl? AST nin 3 böyük olarmı??? Şimdi Durum Nasıl??? TESEKKÜRLER HOCAM

 35. Fatma dedi ki:

  Merhaba hocam ben 12 haftalık hamileyim dun Dr gittim 2 li test için kanım alındı karaciğer testim
  AST 36 5-34 U/L
  ALT. 65. 0-55 Û/L
  Dr beni dahiliye gönderdiler hocam sizce sıkıntı cıkarmıs bu değerlerde bebegime bişiy olmasından korkuyorum
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Dahiliye doktoru sizde gerekli araştırmaları yapacaktır. Basit bir karaciğer yağlanması buna sebep olmuş olabilir. Endişelenmeyiniz. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 36. sevgi altıparmak dedi ki:

  Merhaba hocam bana 1 hafta önce kene yapıştı test yaptılar;
  ALT (SGPT) TEST SONUCU 11 REFERANS DEĞ. 0- 50
  AST (SGOT) TEST SONUCU 16 REFERANS DEĞ. 0 -37

 37. Ferda dedi ki:

  Merhaba benim laboratuvar sonuclarim ALT:336 AST:822 sonuclarim neden bu kadar yüksek bana yardımcı olur musunuz lütfen

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Çeşitli sebeplere bağlı olarak karaciğer fonksiyon testleriniz yükselmiş olabilir. Yazımızda belirttiğimiz aşağıdaki sebepler bu testlerin yüksek çıkmasına yol açabilir:
   Hepatit,
   Siroz,
   Safra kanallarının tıkanması,
   Kurşun zehirlenmesi,
   Karbontetraklorüre maruz kalma,
   Statinler, antibiyotikler, aspirin, kemoterapi, narkotikler ve barbitürat gibi ilaçların kullanımı karaciğer fonksiyon testlerinin yükselmesine sebep olabilir.

   Sonuçlarınızı doktorunuza göstermeniz gerekir. Doktorunuz bu sebepleri araştırarak sizdeki sebebin ne olduğunu bulacaktır.

   Geçmiş olsun dileklerimizle.

 38. Huriye kaya dedi ki:

  merhaba ben surekli hastsyim alt sgpt .h 75 yikiyor ne yapabilirim

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Bir dahiliye ve gastroenteroloji bölümüne gidip ALT yüksekliğinin sebebinin araştırılmasını isteyebilirsiniz. ALT yüksekliğinin yazımızda da belirttiğimiz gibi birçok sebebi vardır. Sebep ortaya çıktıktan sonra ne yapmak gerektiği belirlenecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 39. Elif dedi ki:

  Alanin aminotransferaz alt 95 Aspartat transaminaz ast 65 ne ifade ediyor . Karaciğer de sıkıntı olabilir mi ?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Çeşitli sebeplere bağlı olarak karaciğer fonksiyon testleriniz yükselmiş olabilir. Yazımızda belirttiğimiz aşağıdaki sebepler bu testlerin yüksek çıkmasına yol açabilir:
   Hepatit: Akut hepatitte ALT, genellikle normalin 10 katına kadar yükselir. Bu durumda 1-2 ay kadar kalabilen ALT düzeyleri ancak 3-6 ay sonra normal seviyelerine geri döner. Kronik hepatitte ise en fazla 4 katına kadar yükselir. Alkolik hepatitlerde de yükseklik görülür. Alkolik hepatitte AST/ALT oranı 1’in üzerindedir.
   Siroz,
   Safra kanallarının tıkanması,
   Kurşun zehirlenmesi,
   Karbontetraklorüre maruz kalma,
   Statinler, antibiyotikler, aspirin, kemoterapi, narkotikler ve barbitürat gibi ilaçların kullanımı ALT değerlerinin yükselmesine sebep olabilir.
   Sonuçlarınızı doktorunuza göstermeniz gerekir. Doktorunuz bu sebepleri araştırarak sizdeki sebebin ne olduğunu bulacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimizle.

 40. Şeyma dedi ki:

  Alt 19 referans araligi 37
  Sonucnasil

 41. İrem dedi ki:

  18 yaşındayım 1 ay önce AST :44 ALT:114 suan ise AST:116 ALT:285 neden yükseldi böyle sebebi nedir ne yapmam gerekir ?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Çeşitli sebeplere bağlı olarak karaciğer fonksiyon testleriniz yükselmiş olabilir. Yazımızda belirttiğimiz aşağıdaki sebepler bu testlerin yüksek çıkmasına yol açabilir:
   Hepatit: Akut hepatitte ALT, genellikle normalin 10 katına kadar yükselir. Bu durumda 1-2 ay kadar kalabilen ALT düzeyleri ancak 3-6 ay sonra normal seviyelerine geri döner. Kronik hepatitte ise en fazla 4 katına kadar yükselir. Alkolik hepatitlerde de yükseklik görülür. Alkolik hepatitte AST/ALT oranı 1’in üzerindedir.
   Siroz,
   Safra kanallarının tıkanması,
   Kurşun zehirlenmesi,
   Karbontetraklorüre maruz kalma,
   Statinler, antibiyotikler, aspirin, kemoterapi, narkotikler ve barbitürat gibi ilaçların kullanımı ALT değerlerinin yükselmesine sebep olabilir.
   Sonuçlarınızı doktorunuza göstermeniz gerekir. Doktorunuz bu sebepleri araştırarak sizdeki sebebin ne olduğunu bulacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimizle.

 42. irem ates dedi ki:

  AST: 44 ALT:114 18 yaşındayım 1 ay sonra birdaha test oldum bu sefer AST:116 ALT:285 nedir durum sizce neden yükselmiştir?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Çeşitli sebeplere bağlı olarak karaciğer fonksiyon testleriniz yükselmiş olabilir. Yazımızda belirttiğimiz aşağıdaki sebepler bu testlerin yüksek çıkmasına yol açabilir:
   Hepatit: Akut hepatitte ALT, genellikle normalin 10 katına kadar yükselir. Bu durumda 1-2 ay kadar kalabilen ALT düzeyleri ancak 3-6 ay sonra normal seviyelerine geri döner. Kronik hepatitte ise en fazla 4 katına kadar yükselir. Alkolik hepatitlerde de yükseklik görülür. Alkolik hepatitte AST/ALT oranı 1’in üzerindedir.
   Siroz,
   Safra kanallarının tıkanması,
   Kurşun zehirlenmesi,
   Karbontetraklorüre maruz kalma,
   Statinler, antibiyotikler, aspirin, kemoterapi, narkotikler ve barbitürat gibi ilaçların kullanımı ALT değerlerinin yükselmesine sebep olabilir.
   Doktorunuz bu sebepleri araştırarak sizdeki sebebin ne olduğunu bulacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimizle.

 43. Meraba dedi ki:

  Bizim sonuclar ast 40 ul h 0 35 cikti bu nedir

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Karaciğer fonksiyon testleri adı verilen testlerden biri olan ALT özellikle karaciğerde bir problem olup olmadığını ortaya koyar. Sizin ALT sonucunuz bu tahlil için belirlenen referans aralıklarının üstünde çıkmış. Bu sebeple araştırılmasında fayda olduğunu düşünüyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

 44. Ozlem dedi ki:

  Ast 36.3sgpt alt67 değerlerin dr um çok yükselmiş dedi acaba neden olabilir birde doğumdan sonra çok kilo aldım ellerim de aşırı uyusmalar var dudaklarında kurumlara oluşuyor

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Yazımızda ALT’nin yüksek çıkmasının sebepleri belirtilmiştir. Bu sebepleri lütfen dikkatle okuyunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 45. Acilbilgi dedi ki:

  Merhaba ben 17 yasindayim kilom 50 ast 44 alt 43 ben agrilarim dolayısıyla acile gitmistim serum taktilar agrim biraz dindi doktorlar sonuclari gorunce sasirdilar yani pek rastlamadiklarini soylediler dahiliyeye randevu akmami söylediler bu kiloda bormal degil dediler bende onemsemedim pek randevu almadim sizce dikkate almalimiyim??

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Karaciğer fonksiyon testleri adı verilen bu test sonuçları karaciğerde bir problem olup olmadığını ortaya koyar. Sizin test sonuçlarınız bu tahliller için belirlenen referans aralıklarının üst sınırında. Bu sebeple araştırılmasında fayda olduğunu düşünüyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

 46. Ecem dedi ki:

  ben 17 yaşındayım kilom 50 ast 44 alt 43 doktorlar cok sasirdi pek rastlamadiklarini soylediler bu kiloda acile gitmistim dahiliyeye randevu almami soylediler sizce abartilmali mi onemsemedigim icin dahiliyeye gitmedim

 47. İzak dedi ki:

  Yaptığım testte alt ve ast sınırı 50 dir.
  ALT 38
  AST 26 çıkmıştır.
  Bundan 5 ay önceki testte ALT 24 çıkmıştır sizce bu neden kaynaklanmaktadır.
  Hepatit B testi yaptım negatif çıktı Alkol,sigara hatta kola, meyvesuyu bile tüketmiyorum şekeride günde 35-50 gr kendime limit koydum. (diyabetim yoktur)
  Sizce değerler normal midir ?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Çıkan sonuçlar normaldir. Değerlerin üst sınırın üzerine çıkması durumunda inceleme yapılabilir ancak şu an için yapılması gereken birşey yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

 48. Mustafa perkitan dedi ki:

  Hocam iyi gunler dilerim.
  Yeni yaptirdigim tahlile gore aralikta cikmayan degerlerim.
  Glukoz. 111
  Alt.61
  Kolestrol.244
  Hdl kolestrol.65

  Ornek verdigim gun oruç tutmustum. Birde bende anklozan spondlit var degerlerim bu sebeple yuksek cikmis olabilirmi. Iyi gunler.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Tahlil sonuçlarınızın değerlendirilebilmesi için bir dahiliye uzmanına başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 49. Ayşe dedi ki:

  Merhaba nişanlım polis akademisine girecek ALTsi 62 çıkmış bir sorun teşkil eder mi?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Yüksek ALT karaciğer ile ilgili bir sorun olabileceğini gösterir. Bu sebeple araştırılması gerekebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 50. Havva dedi ki:

  Hocam merhaba ben 29 yasindayim Alt 36 glukoz 112 urik asit 6.41 yaşıma gore degerler normal midir?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Şeker düzeyinizdeki yükseklik göze batmaktadır. Bunun dışındaki test sonuçları üst sınıra yakın olsa da normal sayılabilir. Tahlil sonuçlarınızı doktorunuza göstermenizi öneririz. En iyi değerlendirmeyi o yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 51. Sefa çakmak dedi ki:

  Selamin aleykum hocam 27 nisanda baska bi nedenden dolayi gittigim hastanede kan testi yaptirdim demir im yuksek cikti. Alt 64 lerdeydi. Sonra. Diyer hastaneden randevu aldim dahliyeden 15 gun icinde sabah aksam bi tatli kasigi corek otu yagi ictik gozumke goedugum soguk sikim yapan yerden. Demirim. Suan. Normal butun degerlerim alt ise 29 dustu sizCe bu corek otu. Sayesindemi yoksa yoksa. Birden boyle vucut kendini toplaya biliyormu ? Cevap. Verirseniz sevinirim. Doktorum sasierdi

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Çörek otunun birçok derde deva olduğu bilinmektedir. Bunun yanında yenilen içilen şeylere dikkat edilmesi de değerlerin normale gelmesinde katkıda bulunmuş olabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 52. Engin dedi ki:

  Hocam mrb ast değeri 5-34. Alt 0-55 sizce normal mi.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT ve AST testleri için sizde çıkan sonuçlar yerine referans aralıklarını yazmışsınız. Sizin tahlil sonuçlarınızı da yazınız. Sağlıklı günler dileriz.

 53. bilal dedi ki:

  Merhaba hocam
  Aşağıdaki kan tahlilmden sonra Ultrasonla karaciğerime ve safra yollarıma bakıldı herhangi bir yağlanma veya tıkanma, taş görülmedi. Değerleri yorumlayabilir misiniz. Kilo: 70 Boy : 1,70 m yaş 32

  Değerler sırasıyla bugün 6 ay önce ve 1 yıl öncesine aittir.

  Glukoz (GLU) 99 100 98 mg/dL 74 – 106 FM
  Aspartat transaminaz (AST) 44 22 23 IU/L <41 FM
  Alanin aminotransferaz (ALT) 79 43 52 IU/L <41 FM
  Kan üre azotu (BUN) 12 mg/dL 6 – 20 FM
  Kreatinin 0.85 0.88 0.83 mg/dL 0.7 – 1.2 FM
  Ürik Asit 6.95 8.14 6.60 mg/dL 3.4 – 7 FM
  Serum Demiri 104.5 59.3 104.7 μg/dL 45 – 160 FM
  Total Demir Bağlama Kapasitesi 369 372 411 μg/dL 220 – 428 FM
  Total Kolesterol 172 194 168 mg/dL 120 – 200 FM
  Trigliserit 253 275 224 mg/dL 90
  Ferritin 141 139 95 ng/mL 30 – 400 ECLIA
  FT4 1.300 ng/dL 0.86 – 1.77 ECLIA
  TSH 1.74 1.51 μU/mL 0.27 – 4.3 ECLIA
  Vitamin B12 663.8 485.7 656.1 pg/mL 170 – 663 ECLIA
  Folik Asit 5.88
  Kan Sayımı Otomatik Hemogram (geniş panel) : : :
  Eritrosit (RBC) 5.7 5.8 5.6 x10^6/μL 4,5 – 5,9 IMP
  Hemoglobin (HGB) 16.3 16.5 16.6 g/dL 13,5 – 17,0 SLS-Hb
  Hematokrit (HCT) 47.3 48.8 45.6 % 40 – 52 CPHD
  Ort.Erit.Vol. (MCV) 82.4 84.9 80.9 fL 80 – 93 HIS
  Ort.Erit.Hem.(MCH) 28.4 28.7 29.4 pg 28 – 33 HIS
  Ort. Erit. Hem.Kon.(MCHC) 34.5 33.8 36.4 g/dL 33 – 36 HIS
  Erit.Dağ.Gen.(RDW-CV) 12.9 13.4 12.7 % 11.5 – 14.5 HIS
  Lökosit (WBC) 6.8 8.0 6.3 x10^3/μL 4.4 – 11.3 FC
  Nötrofil oranı (NEUT%) 57.9 57.3 61.5 % 40 – 74 FC
  Lenfosit oranı (LYMPH%) 34.0 36.1 28.4 % 20.50 – 45.0 FC
  Monosit oranı (MONO%) 6.2 5.0 7.7 % 2.0 – 9.0 FC
  Eozinofil oranı (EO%) 1.5 1.4 2.1 % 0.0 – 4.0 FC
  Bazofil oranı (BASO%) 0.4 0.2 0.3 % 0.2 – 1.0 FC
  Nötrofil sayısı (NEUT#) 3.94 4.61 3.89 x10^3/μL 1.9 – 8.0 FC
  Lenfosit sayısı (LYMPH#) 2.31 2.90 1.80 x10^3/μL 1.5 – 4.5 FC
  Monosit sayısı (MONO#) 0.42 0.40 0.49 x10^3/μL 0.02 – 0.6 FC
  Eozinofil sayısı (EO#) 0.10 0.11 0.13 x10^3/μL 0.0 – 0.7 FC
  Bazofil sayısı (BASO#) 0.03 0.02 0.02 x10^3/μL 0.0 – 0.10 FC
  Trombosit (PLT) 171 184 184 x10^3/μL 150 – 400 IMP
  Ort.Trom.Vol.(MPV) 11.8 11.6 11.3 fL 7.4 – 13.5 HIS

 54. Sehet dedi ki:

  AST 15,24 ALT 9.6 BILIRUBIN(TOTAL) 0,65 BILIRUBIN.(DIREKT) 0.2

 55. Berkay dedi ki:

  Hocam hepatit b de sağlıklı taşıyıcı raporu almak için ne lazım değerlerin ne olması lazım benim değerlerim ast 155 alt 385

 56. yalçın dedi ki:

  merhaba . test yaptırdım ast56,4
  alt141,2 ….. GGT ver.2IFCC 86 çıktı . durum nasıl diyebiliriz .

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Karaciğer fonksiyon testleriniz yüksek çıkmıştır. Bu sebeple bir dahiliye uzmanına görünmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 57. Xxx dedi ki:

  Merhaba.
  Alt;31
  Ast:29
  Gecen hafta yaptirdigim kan tahlilinde yukaridaki sonuclar cikti. Tahlilden once birkac bardak sumicnistim.bu durum tahlil sonuclarina etki etmis nudity.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Birkaç bardak su daha yüksek çıkabilecek test sonuçlarının daha düşük çıkmasına yol açmış olabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 58. sabina dedi ki:

  Merhaba hocam sizi enistemle bagli rahatsiz ediyom. Karacigerinde setlesme oldugu tespit edilmis . Karaciger tahlilinde Alt den baska bir sorun yok AlaTi 213dur. Hocam karaciger sertlesmesi tedavi olunan bisey mi

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,ALT yüksekliği karaciğerde bir problem olduğunun işaretidir. Tedavi için önemli olan şey karaciğerdeki sorunun ne olduğunun tespit edilmesidir. ALT yükselmesinin sebebi ortaya çıktıktan sonra tedavi ile ilgili bir değerlendirme yapılabilir. Şu anda ALT yükselmesinin sebebinin ortaya çıkarılması için tetkiklerin yapılmalıdır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 59. emre dedi ki:

  merhaba 6 aylık kızımın ast 55 , alt değeri 38 çıktı.önemli bir durum varmı bilgi vermenizi rica ederim

 60. berkay dedi ki:

  Hocam hepatit b hastasıyım alt geçen ay 90 larde çıktı bu sefer 380 çıktı ne yapmalıyım

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT testindeki yükselme karaciğerde hasar olduğunun göstergesidir. Bu sebeple vakit geçirmeden tahlil sonucunuzla birlikte doktorunuza başvurmanızı öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 61. Tunç dedi ki:

  Merhaba ,

  Kan testi yaptırdım ALT 42 çıktı. Bu değer normal midir.?

  Saygılarımla.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Bu sonuç sınırda bir değerdir. Herhangi bir şikayetiniz varsa doktorunuz test sonucunuzu buna göre değerlendirecektir. Gerekirse test tekrar yaptırılarak herhangi bir artış olup olmadığına bakılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 62. hatice durak dedi ki:

  merhaba hocam geçen gün kan tahlili yaptırdım sağlık ocağında tahlil sonuçlarımda;
  alanin aminotransferaz(ALT) 64
  asparat transaminaz (AST)465 çıktı.sağlık ocağındaki doktorum karaciğerde yağlanma var dedi.Uzman bi doktora görün dedi.Kötü birsey yoktur dimi hocam?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT ve AST test sonuçlarının yüksekliği genellikle karaciğerde bir problem olduğunu gösterebilir. Doktorunuzun da dediği gibi karaciğer yağlanması problemlerden biri olabilir. Bir dahiliye uzmanına başvurmanızı öneririz. Yapılacak ileri tetkikler ile sorunun ne olduğu ortaya çıkacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 63. hakan dedi ki:

  Merhaba hocam son bir iki haftadır protein diyeti yapıyordum günlük 100 150gr protein alıyordum ve günlük içtiğim su miktari çok düşüktü ortalama 1-2 bardağı geçmez.
  LDL Kolesterol 121 < 100
  Bilirubin 0.36 < 0.3
  AST 57
  ALT 88
  Ürik asit 7.9 < 7
  Kolesterol 223
  MCH 31.7
  araştırmalarıma göre Bilirubin ve ürik asit'in yüksek olması protein alımından dolayı olabiliyormuş fakat ALT ve AST değerlerimin yüksek çıkmasının bununla ilgisi olabilir mi ? doktorum NAC denilen ilacı verdi bittiğinde tekrar kontrole gideceğim..

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT ve AST yüksekliği karaciğerde bir problem olduğunu gösterir. Test sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. O gerekenleri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 64. Haydar Bal dedi ki:

  Merhaba Hocam

  Benim testimde Alt-58 IU/L H ast ise 23 çıktı bu sonuç normal mi?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT testi sonucunuz yüksek, AST ise normal çıkmıştır. Bu testler daha çok karaciğerde olabilecek bir problemi işaret eder. Bu sebeple test sonuçlarınızı doktorunuza göstermeyi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 65. orhun balcı dedi ki:

  merhabalar benim 6 ay önceki kan tahlilimde karaciğer enzimlerim yüksek çıkmıştı testi kaybettiğim için değerleri hatırlamıyorum en son 1 hafta önceki tahlilimin sonucunda ast-30,85 alt-69,4 ggt-80,33 çıktı ayrıca wbc 11,83 lym-4,10 mono-0,97 neut 6,60 birde 1-2 aydır sağ kaburga altında bazen o bölgede sırta doğru ağrılarım kaburganın altında batma ve hafif yanma şeklinde sizce safra kesemde taş olabilir mi en kısa sürede ultrason çektiricem

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT ve GGT enzimlerinin yüksek çıkmış olması karaciğerde bir problem olduğunu gösteriyor olabilir. Uzun zamandan beri kullandığınız bir ilaç, alkol veya çeşitli bitkisel ürünler bile karaciğere zarar verebilir. Bu sebeple en kısa zamanda kontroldan geçmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 66. Rukiye dedi ki:

  Merhaba hocam 36 haftalık hamileyim geçen hafta kusma ve sancı ile hastaneye yattım buz kompresi uygulandı ve ağrım hafifleyince çıkış yaptım. Bugün tekrar kontrole gittim ve ast 60, alt 144, crp(türbidimetrik) 2.98 çıktı sizin yorumunuz nnedir?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT ve AST testleri karaciğerde bir problem olup olmadığını gösteren testlerdir. Yapılan kan tahlili sonucu bu testleriniz yüksek çıkmış. Bunun değerlendirilmesi için lütfen doktorunuza başvurunuz. Sağlıklı hamilelikler dileriz.

 67. Mert dedi ki:

  Hocam AST 1400 , ALT 2400 civarında çıktı testlerimde. internette yazılanlar genelde 10 kata kadar ise akut hepatit deniliyor. peki 30-40 kat olması neye işaret olabilir?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT ve AST test sonuçlarının yükselmesi karaciğer hasarını gösterir. Karaciğerin hasar görmesine sebep olabilecek birçok etmen vardır. Bunu doktorunuz çeşitli tetkikler isteyerek, size sorular sorarak ve muayene ederek araştıracaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 68. HASAN ULUÇAY dedi ki:

  MERHABA
  HOCAM BENİM DÜN YAPTIRDIĞIM TAHLIL SONUÇLARIMDA ALT YÜKSEK FOLAT DÜŞÜK ÇIKTI BU KONUDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

  Test Adı Sonuç 1 Sonuç 2 Ölçü Birimi Normal Değerler
  Biyokimya

  Kreatinin 0.93 mg/dL N(0.67 – 1.17)
  ALT 65.5 U/L H(0 – 50)
  Gfrd 109.00

  Test Adı Sonuç 1 Sonuç 2 Ölçü Birimi Normal Değerler
  Hemogram

  WBC 6.5 X10e3/uL N(4 – 10.6)
  LY# 2.19 X10e3/uL N(0.9 – 3.4)
  MO# 0.50 X10e3/uL N(0.3 – 1.1)
  NE# 3.42 X10e3/uL N(2 – 7.1)
  EO# 0.35 X10e3/uL N(0.1 – 0.6)
  BA# 0.07 X10e3/uL N(0 – 0.3)
  LY% 33.5 % N(17.1 – 48)
  MO% 7.7 % N(4.3 – 12)
  NE% 52.3 % N(39.9 – 72.4)
  EO% 5.4 % N(1 – 7.6)
  BA% 1.1 mg/dL N(0 – 2.5)
  RBC 5.20 x10.e6/uL N(3.9 – 5.58)
  HGB 16.1 g/dL N(12 – 16.8)
  HCT 47.6 % N(36.2 – 49.7)
  MCV 91 fL N(81.7 – 99.6)
  MCH 31.0 pg N(27.1 – 33.8)
  MCHC 33.9 g/dL N(32.2 – 35.1)
  PLT 277 X10e3/uL N(139 – 346)
  RDW 12.2 % N(11.5 – 15.6)
  MPV 8.3 fL N(7.5 – 10.9)
  PCT 0.231 mg/dL N(0.2 – 0.4)
  PDW 14.8 % N(11.8 – 21)

  Test Adı Sonuç 1 Sonuç 2 Ölçü Birimi Normal Değerler
  Hormon

  Serbest T4 1.63 ng/dL N(0.93 – 1.7)
  TSH 0.882 uIU/mL N(0.27 – 4.2)
  Ferritin 95.14 ng/dL N(30 – 400)
  Folat 4.57 ng/dL L(4.6 – 18.7)
  Vitamin B12 278.1 pg/mL N(197 – 771)

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT’nin yüksek çıkması karaciğer ile ilgili bir problem olduğunu işaret ediyor olabilir. Bunun birçok sebebi olabilir. Düşük folat ise folik asit vitaminine ihtiyacınız olduğunu göstermektedir. Test sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. Gerekenleri o yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 69. Ahmet Karakoca dedi ki:

  Merhabalar dr. bey sgpt tahlilim (75) çıktı, hipotroidi hastasıyım levotiron deltacortrill ve sustanon kullanıyorum sizce bu ilaçların etkisinden dolayı mı yoksa karaciğerimde kalıcı bir hasar olduğundan dolayı mı bu kadar yüksek? ayrıca bademcik intihabından dolayı hastaneye gittiğimde ve antibiyotik aldığımda 100 değerinin üstüne de çıktığı görüldü yorumunuzu sabırsızlıkla bekliyoruzm saygılar iyi geceler.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Kullanılan bazı ilaçlar karaciğer hücrelerine hasar verebildiği için karaciğer fonksiyon testleri adı verilen testlerin yükselmesine yol açabilir. Kalıcı bir hasar olması durumunda diğer bazı testlerin seviyelerinde de değişiklikler olur ve vücutta bazı klinik belirtiler ortaya çıkar. Bu durumu doktorunuza da sorunuz. O gereken açıklamayı ve gerekirse düzenlemeyi yapacaktır. Sağlıklı yıllar dileriz.

 70. berrin ersin dedi ki:

  iyi günler benddesiral kullaniyordüm bir muddet kestim uyuyamacınca tekrar yarım almaya basladim şuan bir haftadir gribim ilaç kullanmak istemiyorum ne yapmalıyım

 71. arzu dedi ki:

  babamın alt değeri 261,ast değeri 192çıktı…kötü bir şey olurmu ne olur bir şey söyleyin

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Babanızın karaciğeri iğle ilgili bir hastalığı olabilir. Bunun için doktorunuza başvurunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 72. yusuf dedi ki:

  merhabalar hocam dahiliye hocasının istemiş oldugu kan testinde cıkan sonuçlarım şöyle;
  GFR (MDRD): 74.33
  KREATİNİN: 1.25 0.72-1.25
  ast: 35 0-50
  alt: 51 0-51
  yorumlarsanız sevinirim şimdeden tşkler iyi çalışmalar…

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Sonuçlarınızın Dahiliye hocası tarafından yorumlanması gerekir. Sizin şikayetlerinizi dinleyen, muayene eden ve bu tahlilleri isteyen kişinin yapacağı değerlendirme en doğru değerlendirme olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 73. emel dedi ki:

  merhaba kan testimde alt 35.6 ast 32.7 ggt 57 çıktı bu sonuçlar riskli mi? ilaç kullanmıyorum sadece ayda bir b12 iğnesi vuruluyorum

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Bu testler karaciğerin sağlıklı olup olmadığı hakkında bilgi veren testlerdir. Birçok sebebe bağlı olarak yükselebilir. Sebebin ortaya çıkarılması için çeşitli tetkikler yapılması gerekir. Bunun için doktorunuza başvurmalısınız. Yapacağı muayene sonrası size gerekli tavsiyelerde bulunacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 74. önder durmuş dedi ki:

  merhaba kronik hepatit B hastasıyım AST 24 ALT 30 değerim çıktı HBsAG 5273.41 pozitif – HBeAG 1.109 pozitif – anti Hbe 1.54 negatif HBV Dna NEGATİF kullanığım ilaç BARACLUDE 1 MG bu değerler nasıl daha da düşürmek için nelere dikkat gerekir bilgi verebilr misiniz teşekkürler

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   AST ve ALT test sonuçlarınız normaldir. Bu durumda karaciğerde şu an için bir hasar olmadığı söylenebilir. Yapmanız gereken enfeksiyon hastalıkları uzmanının tavsiyelerine harfiyen uymaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 75. ib dedi ki:

  alt 111 cikti alkol vs kullanan biri degilim ne yapmaliyim.bu ne demektir aydinlatirmisiniz

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT test sonucunuz yüksek çıkmış. Alkol dışında birçok sebebe bağlı olarak ALT yüksek çıkabilir. Bir dahiliye uzmanına başvurmanızı öneririz.

 76. şakir çakır dedi ki:

  ayrıca hocam HBV DNA (KANTITATIF) 8322000 H kopya/mL 0 – 0
  HBV DNA (KANTITATIF) 1430000 H IU/mL 0 – 0 sadece istirat verildi bu arada 90 kilodan 83 düştüm 3 aydır takip yapılıyor sadece

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba
   Test sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. O size gerekli açıklamaları yapacaktır. Bizim buradan bir değerlendirme yapmamız uygun değildir. Sizin klinik geçmişinizi bilen ve gerekli tetkikler ile muayenesini yapan doktorunuz size gerekli bilgileri verecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 77. şakir çakır dedi ki:

  merhaba ilk testim ALBUMİN (SERUM) 4,48 g/dL 3,2 – 4,8
  ALT 977 H U/L 10 – 49
  AST 359 H U/L 0 – 34
  GGT 86 H U/L 0 – 73
  LDH 300 H U/L 120 – 246
  ALKALEN FOSFATAZ 71 U/L 45 – 129
  TOTAL BİLİRUBİN 0,82 mg/dL 0,3 – 1,2
  DİREKT BİLİRUBİN 0,39 H mg/dL 0 – 0,3
  TOTAL KOLESTEROL 152 mg/dL 0 – 200
  HDL KOLESTEROL 31,9 L mg/dL 40 – 60
  TRIGLISERIT 78,17 mg/dL 0 – 150
  TOTAL CK AKTİVİTESİ 197 U/L 32 – 294
  FOSFOR(SERUM) 3,61 mg/dL 2,4 – 5,1
  HIV 1+2 AB (CORE+ENV) Negatif –
  HCV AB Negatif –
  HBS AG Pozitif –
  HAV AB TOTAL Pozitif –
  HBC IGM Negatif –
  HAV IGM Negatif –
  ALFA FETO PROTEİN (AFP) 4,7 ng/ml 0 – 8
  DELTA AB Negatif –
  HBC AB TOTAL Pozitif –
  HBE AB Pozitif –
  HBE AG Negatif –
  HBS AB 10,69 mIU/mL – Greyzon
  VLDL KOLESTEROL 15,6 mg/dL –
  LDL KOLESTEROL 104 mg/dL 60 – 130
  SERUM (5894738)” Numune Alım Tarihi: Kabul Tarihi : Çalışma Tarihi : Sonuç Tarihi : Onay Tarihi :
  20.09.2016 10:54:44 20.09.2016 11:54:43 20.09.2016 15:30:22 20.09.2016 15:30:22 21.09.2016 13:35:53
  CMV IGG 17,8 aU/ml – POZİTİF
  CMV IGM 0,486 – NEGATİF
  EBV VCA IGG 11,5 – POZİTİF
  EBV VCA IGM 0,283 – NEGATİF
  SON YATIGIM TES APTT 29,15 sn. 21 – 36,5
  KONTROL 33,0 SN. –
  PT 14,10 sn. –
  INR 1,20 H 0 – 0
  KONTROL 12,9 sn. –
  SERUM (6292334)” (A) Numune Alım Tarihi: Kabul Tarihi : Çalışma Tarihi : Sonuç Tarihi : Onay Tarihi :
  17.11.2016 09:48:03 17.11.2016 10:31:07 17.11.2016 11:14:33 17.11.2016 11:14:33 17.11.2016 11:20:43
  Lipemi İnterferansı – –
  Hemoliz İnterferansı – –
  İkter interferansı – –
  ALBUMİN (SERUM) 4,41 g/dL 3,2 – 4,8
  ALT 148 H U/L 10 – 49
  AST 59 H U/L 0 – 34
  GGT 29 U/L 0 – 73
  ALKALEN FOSFATAZ 58 U/L 46 – 116
  TOTAL BİLİRUBİN 0,51 mg/dL 0,3 – 1,2
  DİREKT BİLİRUBİN 0,16 mg/dL 0 – 0,3
  SİZCE DURUM NEDİR

 78. Kenan dedi ki:

  Hocam merhabalar,18.11.2016 tarihli sonuçlarım şöyle:
  Tahlil Sonuç Referans aralığı
  Glukoz 117 65-110
  Kreatinin 0.92 0-1.2
  Ast 23 10-27
  Alt 36 10-40
  Bilirubin 1.08 0-2
  Bilirubin direkt 0.18 0-0.3
  Alkalen Fosfataz 111 30-120
  Ggt 146 7-49
  Vitamin B12 217 180-914
  Kolestrol 281 80-200
  Ldl Kolestrol 188 0-140
  Hdl kolestrol 77 35-70
  Trigliserid 81 30-200

  Özellikle ggt’ nin yüksek oluşu ve Alp’ nin sınıra yakın olması beni tedirgin etti.Siz bu değerler için ne söylersiniz? Neler yapmam gerekli? Teşekkürler.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Adı geçen test değerleriniz yüksektir. Alkol kullanıyorsanız veya sürekli kullandığınız bir ilaç varsa bu testlerin seviyesi yükselebilir. Test sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. O gerekenleri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 79. Pınar dedi ki:

  Hocam merhaba,
  Öncelikle yurt dışında yaşadığımı belirteyim. Kan sonuçlarım elime geçti fakat doktor randevum 1 hafta sonra olduğu için tedirginim beni biraz bilgilendirirseniz çok memnun olurum.
  AST (GOT) 44
  ALT (GPT) 50
  Alkaline phosph 129
  Triglycerides 126.5
  LDL Cholesterol 168
  HDL Cholesterol 193

  Saygılar hocam.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Testleri yaptırmış olduğunuz laboratuvarın vermiş olduğu referans aralıkları da belirtirseniz daha rahat değerlendirme yapabiliriz. Sağlıklı günler dileriz.

 80. orçun dedi ki:

  Merhaba Hocam
  Alanın aminot…(alt): 75
  asptrt( ast):37
  tırigserid: 326
  kolestrol total:245
  ldl:124,7
  hocam nedir durum saygılar:)

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Kan yağlarınız yüksek çıkmış. Büyük olasılıkla karaciğerimizde de yağlanma olabilir. Ancak bu test sonuçları hakkında en doğru değerlendirmeyi doktorunuz yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 81. murat çağlar dedi ki:

  hocam mrb alt degerim 43 ast degerim 18 sizce normalmi daha once alt 69 du ast 28 di iyi günler dilerim

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT değerinizin düşüş trendinde olması iyidir. bu durumda ALT testini yükselten etkenin yavaş yavaş ortadan kalktığı söylenebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 82. gokce ısık dedi ki:

  Aspartat transaminaz ise 43 U/L <33

 83. gokce ısık dedi ki:

  Merhaba bugün dahiliye iç hastalıklarına gittim diyetisyesene gitmem için bazı tahliller istedi kan tahlilimde bazı değerler normal Alanin aminotransferaz da 92 U/L <31 acaba normal mi 2 gün sonra ultrasona giricem lütfen cevap verin teşekkürler hayırlı akşamlar .

 84. Levent Kılıç dedi ki:

  Merhaba ALT 42 AST 28 GGT 57 Bu normalmidir ? bir şikayetim yok Teşekkürler

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Karaciğer fonksiyon testleri de denen bu testler AST hariç, bulunması gereken düzeylerden biraz yüksek çıkmışlar. Bunun birçok sebebi olabilir. Çok kullanılan bitki çayları bile bu testlerin yüksek çıkmasına yol açabilir. Araştırma için doktorunuza başvurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 85. muammer özdoğan dedi ki:

  merhaba geçenlerde kan testi yaptırdım ALT 49Y çıkı yani yüksek daha önceleri 2 kere yaptırmıştım yine yüksek çıkmıştı ne yapmam gerekiyor.saygılar

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT genellikle karaciğer hasarını gösteren bir test olup, hasara sebep olan şeylerin araştırılması istenebilir. Enfeksiyonlar, kullanılan ilaçlar ve hatta bazı bitkisel ürünler bile ALT yükselmesine yol açabilir. Bir dahiliye uzmanına muayene olmanızı önerebiliriz. Sağlıklı günler dileriz.

 86. elif ata dedi ki:

  merhaba hocam alt değerim 7 ast değerim 14 sizce nasıl 23 yaşında bir bayanım alt değerimi yükseltmem için ne yapmam lazım 10 olması gerekiyormuş cevap verirseniz sevinirim hocam

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınız gayet normaldir. ALT değerini yükseltmek için birşey yapmanız gerekmemektedir. Mutlu bayramlar dileriz.

 87. tuğçe dedi ki:

  Merhaba ben böbrek hastasıyım sağ böbreğimde vur vardı 4 kere ameliyat oldum. Daha sonra böbreğim taş oluşturmaya başladı 2 kerede taştan ameliyat oldum. Son durumum sağ böbreğimde 2 adet hareket edemeyeceği yerde taş mevcut ve ayrıca sağ %18 sol böbreğim %82 çalışıyor.Herhangi bir başka sorunum yok çok şükür. 6 ayda bir kontrollere gidiyorum 1 hafta önce kan tahlili verdim Alt değeri 52 çıktı sebebi ne olabilir. Şimdiden teşekkür ederim.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT karaciğer fonksiyonları ile ilişkili bir tahlil olup, genellikle karaciğeri etkileyen bazı durumlar nedeniyle yükselebilir. Ancak net olarak belirli bir sebebe bağlı olarak yükselmiştir. demek zordur. Genellikle takip yapılarak veya karaciğer ile ilgili tetkikler yapılarak sebep araştırılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 88. berkan özer dedi ki:

  merhaba hocam ben Berkan
  size sorularım olucaktı
  ben yaklaşık 3.5 aydır aknetrent kullanıyorum her ay düzenli olarakkan tahlillerimi yaptırıyorum ve son ay yaptırdığım tahlilde(3 gün önce) çok çok fazla bir yükselme vardı ilaca 11/03/16 da başladım ilk ay günlük 20mg 2. ay günlük 30mg 3. ay günlük 40mg kullanıyodum ve 30/05/16 da spor salonuna yazıldım yoğun bir tempoda ağırlık altına giriyorum ve bi tavsiyeyle protein tozu kullandım yaklaşık 3 hafta falan..
  bunlarda aylık ALT/AST değerleri
  12/04/16 ALT:33 AST:37
  30/05/16 ALT:19 AST:33
  13/07/16 ALT:64 AST:86
  Gördüğünüz gibi aşırı derecede fazla bir yükselme var nedeni bence spordaki yoğun tempo ve protein tozu (kendi doktorumada danıştım protein tozunu kökünden bırakmamı ve 15 gün aknetrent ilacımı kullanmamam gerektiğini 15 günün sonundada tekrardan tahlil istediğini söyledi) Yorumlarınızı bekliyorum

 89. cihan kartal dedi ki:

  ilginizden dolayı çok teşekkürediyorum hocam ; hocam tahlil sonuçlarım hep aynı çıkıyor yaklaşık 4 yıldır ilerleme yok o kadar ilaç kullanmama rağmen.
  GLUKOZ 96 mg/dL 70 105
  URE 25 mg/dL 7 45
  KREATININ 0,81 mg/dL 0,5 1,25
  AST(SGOT) 51 U/L 5 34
  ALT(SGPT) 157 U/L 0 55
  ALP 133 U/L 40 150
  GGT 124 U/L 12 64
  T.BİLİRUBİN 0,42 mg/dL 0,2 1,2
  D.BILIRUBIN 0,18 mg/dL 0 0,5
  INDREKT BILIRUBIN 0,24 mg/dL 0 1,2
  KOLESTEROL 209 mg/dL 90 199

 90. cihan kartal dedi ki:

  pardon hocam sizi zor bulmuşken bir sorum daha var hakkınızı helal edin doktorlar biyopsi yapalım dedi son olarak ilaçlarımı ursactivi 3 doz arttırdılar 15 gün sonunda biyopsi yapılcak korkuyorum yaşım 34 kan durmayabiliyomuş bazen biyopside sizce ne yapmalıyım hocam ben 1.prof.dr. gittim 1.doçent.dr gittim uzman olarak da bir çok dahiliye gastreantroloji doktoruna gittim hepsi aynısını söylediler şimdiden tşk ederim hayırlı günler.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Hocalar teşhis için biyopsi yapılmasını gerekli gördülerse, bizce de yapılmalıdır. Her girişimin bazı istenmeyen yan etkileri olabilir. Kanama da bunlardan biridir. Bu tip istenmeyen etkiler kesin olacak diye de bir kural yoktur.
   ALT yüksekliğinin yanında, muhtemelen uzun süreden beri kullandığınız ilaçlara bağlı olarak GGT düzeyiniz de yüksektir. Tüm bu verilerin doktorunuz tarafından değerlendirilerek yapılması gerekenlere karar verilmelidir. Sağlıklı günler dileriz.

 91. cihan kartal dedi ki:

  ilginizden dolayı çok teşekkürediyorum hocam ; hocam tahlil sonuçlarım hep aynı çıkıyor yaklaşık 4 yıldır ilerleme yok o kadar ilaç kullanmama rağmen.
  GLUKOZ 96 mg/dL 70 105
  URE 25 mg/dL 7 45
  KREATININ 0,81 mg/dL 0,5 1,25
  AST(SGOT) 51 U/L 5 34
  ALT(SGPT) 157 U/L 0 55
  ALP 133 U/L 40 150
  GGT 124 U/L 12 64
  T.BİLİRUBİN 0,42 mg/dL 0,2 1,2
  D.BILIRUBIN 0,18 mg/dL 0 0,5
  INDREKT BILIRUBIN 0,24 mg/dL 0 1,2
  KOLESTEROL 209 mg/dL 90 199

 92. cihan kartal dedi ki:

  merhaba hocam benim ALT değerim : 157 7 aydır ursactiv 250 mg.folbiol,esom,kreon kullanıyorum ama 7 aydır ALT değerim 157 ne düştü ne yükseldi bir kaç doktor aşırı karaciğer yağlanması dedi ben malatyalıyım malatya karaciğer üzerine 1 numara bir il araştırma hastahanesi prof.dr gittim gençsin dikkat et dediler yanlız bir kaç doktor siroza doğru gidiyor dedi fakat ne alkol ne sigara nede yağlı yemek severim hiç yemem yürüyüş yaparım yaklaşık 20 gündür iştahım yok bulantı yorgunluk yatma eğilimi ve kaslarımda zayıflama var sizce ne yapmalıyım hayırlı günler.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Sadece alkol değil, hepatit gibi enfeksiyonlar da karaciğere zarar verebilir. Siz öncelikle bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına müracaat ederek karaciğerde bir enfeksiyon olup olmadığını öğrenmeli ve ona göre davranmalısınız. Problemin ne olduğu ortaya çıktıktan sonra ona göre davranılabilir. Şikayetlerinizi anlattığınızda doktor gerekli tetkikleri isteyerek sonunun ne olduğunu belirleyecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 93. emre dedi ki:

  ve kan değerimde kanımın ince oldugunu söylediler bu yüzden bademcik ameliyatı olamadım kanamanın durmayacagını söylediler bu size yollamış oldugum degerler arasında sıkıntılı olarak görünen dikkat edilmesi gereken hangisi var ve diğerleri normal ?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT, PTZ ve INR değerleriniz yüksek, diğer sonuçlar normal gözükmektedir. ALT değeri genellikle karaciğerde bir problem bulunduğunda yükselir. PTZ ve INR değeri ise kan pıhtılaşması ile ilgili bir problemi yansıtır. Karaciğerde üretilen bazı pıhtılaşma faktörlerinin eksikliğine bağlı olarak yüksek çıkabilir. Size önceden “kanınızın ince olduğunu” söylemişler. Bunun açıklaması bir ameliyat durumunda kanın durdurulamama riski olmasıdır. Aynı risk herhangi bir kaza durumunda da karşınıza çıkabilir. Bu nedenle INR yüksekliğinin sebebinin ne olduğunun ortaya çıkarılması bizce gereklidir. Bunların araştırılması için bir sağlık kuruluşunda kontroldan geçmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 94. emre dedi ki:

  hocam bu als ve inr değerleri nedir ve kan pıhtılaşmaması neden olur herhangi bir ilaç kullanmadım ilaç kullanmam normaldede zorunda olmadıkca agrı kesici de dahil

 95. emre dedi ki:

  peki hocam onların yüksek gözükmesi ne gibi bir ileriki durumun belirtisi yada hehrhhangi bir öneriniz ?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Bu yükseklikler karaciğer ile ilgili bir problem olduğunu gösteriyor olabilir. Eğer kan sulandırıcı bir ilaç kullanmıyorsanız PTZ ve INR testlerinin yüksek olması pıhtılaşma probleminin olabileceğini işaret edebilir. Test sonuçlarınızı doktorunuza göstermenizde fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 96. emre dedi ki:

  hocam merhabalar karaciger değerlerim nasıl sizde bir hepatit b hastasıyım taşıyıcı
  ast 24
  alt 51
  ggt 40
  alb 4.9
  aptt 26
  ptz 42.6
  inr 3.48
  sed 1/2 2
  sed 5

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT ve PTZ (INR) değerleriniz yüksek gözüküyor. Bu sonuçları doktorunuza göstermenizi öneririz. O gerekenleri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 97. ismet dedi ki:

  AST 59 ALT 48 çıkdı,doktor balık yağı hapı verdi,degerlerim çokmu yüksek ve ilerde siroz olabilirmyimi ?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Karaciğer fonksiyon testleri adı verilen bu testler karaciğer hücrelerinde meydana gelen hasar sonucu yükselir. Bu yükselişin çeşitli sebepleri olabilir ve bu sebebin ortaya çıkarılarak önlem almak gerekebilir. Size tavsiyemiz 1-2 hafta sonra tekrar bu testleri yaptırmanızdır. Böylece seviyelerinde bir yükseliş olup olmadığı görülebilir. Bu durumda gerekli önlemler alınabilir. Basit ve zararsız görülen çeşitli bitkisel ürünler bile karaciğere zarar vererek bu testlerin seviyelerinin yükselmesine yol açabilir. Bu testleri yükselten sebeplere bağlı olarak ileride siroz olma tehlisesi olabilir ancak bunu söylemek için henüz çok erken sayılır. Sağlıklı günler dileriz.

 98. ebru dedi ki:

  merhaba hocam ben 28 yaşındayım alt 46, demir 34, ferritin 6.9 şeklinde kan sonuçlarım geldi . sizce normalmi yardımcı olursanız sevinirim.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT sonucunuz biraz yüksek, ancak demir deponuz oldukça azalmıştır. Test sonuçlarınızla birlikte bir dahiliye uzmanına başvurmanızda fayda vardır. Gerekli tedaviyi o düzenleyecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 99. daridamuko dedi ki:

  Merhaba ITRASPOR kullanmam gerekiyor.. AST: 40 ALT: 85 sonuçlarını aldım.. Bu durumda ilaca başlamam mâkul müdür?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Karaciğer fonksiyon testlerinizden AST üst sınırda ALT ise yüksektir. İlacı kullanmanız karaciğeri zorlayabilir. Bu durumda da ALT ve AST daha da yükselecektir. Ancak ilacı kullanıp kullanmamanıza doktorunuz karar verrmelidir. Test sonuçlarınızı mutlaka doktorunuza göstermenizi ve onun görüşünü almanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 100. Süleyman dedi ki:

  Hocam merhaba,
  Yaklaşık 4 aydır alerji, dahiliye, cildiye kliniklerine gidiyorum. Kronik üritiker çıkıyor. Yapılan test sonuçlarında olumsuz hiçbir şey olmadığını söylüyorlar. Bu süreçte 2 kez alerji testi yaptırdım, kortizon içeren ilaç ve kremler kullandım. Bu ilaçlar ALT değerini yükseltir mi? Ancak hala zaman zaman kızarıklıklar ve az da olsa kaşıntı oluyor. Test sonuçları hep normal dendi ancak son teste ALT değeri 92 çıktı. Testlerden bir şey çıkmayınca kendim deneme yanılma yoluyla dokunan gıdaları hayatımdan çıkartıyorum. (Örneğin; Susam, ketçap, mayonez, hazır gıda, mayalı alkoller (bira,şarap,viski)..ALT değerini düşürmek için gastroenteroloji bölümüne mi gitmem gerekir?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT karaciğer fonksiyonları ile ilgili bir testtir. Karaciğer hücreleri zarar gördüğünde ALT ve AST gibi testlerin seviyeleri yükselmeye başlar. ALT testinin yüksek olmasının sebebinin araştırılması için sizin de yazdığınız gibi, gastroenteroloji uzmanına muayene olmalısınız. Sağlıklı günler dileriz.

 101. makbule dedi ki:

  merhaba bende alt 6.2 cıktı u/L 7-35 SİZCE DÜŞÜK MÜ NEDEN OLABİLİR sol tarafımda ağrı oluyor belime vuruyor karaciğerle mi alakalı yoksa pankreas olabilir mi kreon kullanmıstım ama geçmeddi

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT test sonucunuzun 6 çıkması tedirgin olacak bir durum değildir. ALT testinin yüksek çıkması önemlidir ve karaciğerde bir hasar olabileceğinin göstergesidir. Sol tarafınızdaki ağrının mide, böbrek veya dalak gibi çeşitli sebepleri olabilir. Bunun için bir dahiliye uzmanına muayene olmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 102. Gülay dedi ki:

  İyi günler.Tahlil sonucumda ALT değeri 123, AST 70 çıktı.10yıl önce Meme CA tedavisi gördüm.Halen de Tamoksifen kullanıyorum.Yaklaşık 2 haftadır da kan sulandırıcı olarak bebe aspirini kullandım.Ayrıca Tansiyon ilacı kullanıyorum.Karaciğer değerlerimin yüksekliği neden kaynaklı olabilir.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Kullandığınız ilaçlar karaciğerinizi etkiliyor olabilir. Bunun dışında karaciğer enfeksiyonları da karaciğer enzimlerinin yükselmesine yol açabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 103. kerem dedi ki:

  Tekrar merhaba
  Bu arada cok sik olmamakla birlikte bahar alerjisi haplati goz damlalari bi 2 tane parol 1 tane antideprasan yuttum sene basindan beri sadec3 bunlari kullandim ama duzenli bir sekilde degil kan tahlilimden 1 hafta once bir tane exlor3x antideptesan ve 1gun oncesinde parol yutmustum 4 gun sonraki testimdede ayni sonuclar cikti dusmedi ast alt

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   AST ve ALT enzimleri genellikle karaciğerdeki bir zedelenmenin göstergesi olarak kabul edilirler. Çeşitli ilaçların sürekli kullanımı karaciğer hücrelerinde hasara sebep olabilmektedir. Bunun dışında bazı enfeksiyonlar da karaciğer hücrelerine zarar verip ALT ve AST’nin kanda yükselmesine yol açabilirler. Stresin direk olarak karaciğer hücrelerine zarar vermesi pek karşılaşılan bir durum değildir. Zararsız olduğu düşünülen bitkisel ürünler bile karaciğere zarar verebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 104. kerem dedi ki:

  Merhaba
  Alt ve ast degerlerinin yukselmesinde asiri stresin payi var midir lys ye hazirlaniyorum ve bu sene basindan beri 7 8 kilo aldim ve ister istemez stresliyim

 105. mustafa dedi ki:

  04/04/2016 Glukoz 364 mg/dL 70 – 105 04/04/2016 Aspartat transaminaz (AST) 76 IU/L < 37 04/04/2016 Alanin aminotransferaz (ALT) 187 IU/L < 42

 106. Hakan dedi ki:

  Merhaba
  Hocam alt:153 ast:47
  Son 2 haftada 3 tane kan tahlili verdim hepsinde asagi yukari bu sonuca benzer cikti ne ultrasondan nede kan testlerinden bir hastalij cikmadi haftaya tekrar kan verecegim ve sonuc yine ayni olursa doktorum daha kapsamli test icin bir ust bolume yollayacagini soyledi sizce riskli bir durum var midir

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Karaciğer hücrelerinin zedelenmesine yol açan bir durum söz konusu olabilir. Eğer bir enfeksiyon varsa hemen ortaya çıkmayabilir. Bu sebeple belirli aralıklarla kontrol yapılması gerekir. Sebebi ortaya çıkarmak için ileri tetkikler yapılması gerekir. Doktorunuz gerekenleri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 107. abdullerezzak dedi ki:

  Merhaba
  Hepatit asilari tam olmasina ragmen hepatit olunabilir mi

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Hangi hepatit aşılarının olunduğuna ve hangilerine karşı vücutta bağışıklık oluştuğuna veya oluşmadığına bağlı olarak hepatit gelişebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 108. hasan dedi ki:

  Alt ve ast dusurucu ilaclar varmidir yoksa dogal yollarla sagligimiza fikkat ederekmi duser

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT ve AST’nin düşmesi özellikle karaciğerdeki zedelenmenin önlenmesi ile mümkündür. Karaciğerde zedelenmeye sebep olan etmen ortadan kaldırılmadıkça ALT ve AST düşmez. Sağlıklı günler dileriz.

 109. muhatren dedi ki:

  MERHABA
  Hocam 7 ay once genel anesteziyle burun ameliyati oldum bu alt degerlerimin yukselmesine sebeb olurmu

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT ve AST gibi karaciğer fonksiyon testlerinin yükselmesine sebep olabilecek, yani karaciğere zarar verebilecek birçok etmen vardır. Çeşitli enfeksiyonlar ve hatta zararsız olduğu düşünülen bitkisel ürünler bile karaciğere zarar verip ALT ve AST yükselmesine yol açabilir. Bu sebeple ALT ve AST yüksekliği hakkında net birşey söylemek zordur. Sağlıklı günler dileriz.

 110. kaan arslan dedi ki:

  Merhaba
  Hocam hayatinda hic alkol almayan birisinin siroz olma ihtimali varmidir siroz birden orraya cikarmi ve siroz ultrasonla veya kac testi ile tespit edilebilir mi ?

 111. Abdullah dedi ki:

  MERHABA
  hocam 7 ay once genel anesteziyle burun ameliyati oldum ameliyat olana kadar alt ve ast degerlerim normaldi fakat suan ikiside yuksek cikiyor ameliyattan dolayi yukselmis olabilir mig

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT ve AST gibi karaciğer fonksiyon testlerinin yükselmesine sebep olabilecek, yani karaciğere zarar verebilecek birçok etmen vardır. Çeşitli enfeksiyonlar ve hatta zararsız olduğu düşünülen bitkisel ürünler bile karaciğere zarar verip ALT ve AST yükselmesine yol açabilir. Bu sebeple ALT ve AST yüksekliği hakkında net birşey söylemek zordur. Sağlıklı günler dileriz.

 112. yusuf dedi ki:

  Hocam merhaba hic bir kotu alikanligim yokken ve daha 4 5 ay oncesine kadar her sey cok normalken alt ve ast degerlerim yuksek cikti internetten arastirdigimda siroz beliritileriyle benim sikayetci oldugum durumlar cok benzesiyor siroz olma ihtimalim var midir siroz birden hic bir sebeb yokken ortaya cikabilir mi eger sirozsam muhtemelen ilk evresidir cunku 4 5 ay once sapasaglamdim iyilesebilir miyim yoksa onune gecilemez mi ?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Geçirilen bazı enfeksiyonlar da karaciğere zarar vererek siroza sebep olabilir. Siroz olup olmadığınız, sirozun ne kadar ilerlemiş olduğu gibi sorularınız bir gastroenteroloji uzmanına tarafından cevaplanabilir. Test sonuçları, yapılan tetkiklerin vermiş olduğu bilgiler ile doktorun muayene bulguları bir arada değerlendirilerek hastalığa teşhis konabilir. Bu sebeple bir gastroenteroloji uzmanına muayene olmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 113. yasin dedi ki:

  Merhaba
  Siroz hastaligi kan testi veya ultrasonla belli olur mu ?

 114. harunharun yahya dedi ki:

  Merhaba
  Hocam alt 160 ustunde hangi 3 4 ay once nirmaldi fakat birden artti sizce bir hastalik varmidir yoksa arada boyle durumlarin olmasi normalmidir hastalik varsa bu tur durumlarda en cok karsilasilan hastalik nedir

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Yazımızda da belirttiğimiz gibi ALT aşağıdaki durumlarda artar.
   Hepatit:
   Siroz,
   Safra kanallarının tıkanması,
   Kurşun zehirlenmesi,
   Karbontetraklorüre maruz kalma,
   Statinler, antibiyotikler, aspirin, kemoterapi, narkotikler ve barbitürat gibi ilaçların kullanımı ALT değerlerinin yükselmesine sebep olabilir.
   Yukarıda sayılan etkenlerin her biri ALT artışına yol açabileceğinden bunların araştırılması gerekir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 115. harun yahya dedi ki:

  Hicam alt 160 ustundeyse illa bir hastalik vardir diyebilir miyiz hem yuksek olup hemde hic bir sey cikmama olasiligi var midir ve cikma olasiligi varsa en sik karsilasilan durum nedir

 116. ahmet dedi ki:

  Merhaba
  Hocam ast 150 ustundeyse illa bir hastalik vardir diyebilir miyiz hem yuksek olup hemde hic bir sey cikmama olasiligi var midir ve cikma olasiligi varsa en sik karsilasilan durum nedir

 117. koray dedi ki:

  Merhaba
  Hocam mide ve bagirsaklardaki herhangi bir problem ast ve alt degerlerinin yukselmesine sebebiyet verir mi eger verirse mide ve bagirsaklarda hangi problemlerin olmasi soz konusudir ?

 118. hamza dedi ki:

  Doktorumun bana endoskopi yapma olasiligi varmidir

 119. hamza dedi ki:

  Hocam doktor ultrason istedi fakat ultrasonda hiç bir sıkıntı çıkmadi hepatit aşılarımda tam ben aslında parça alımından korkuyorum benim durumumdaki hastalardan hemen parça alınirmi basit bir kan testinden sonucun çıkıp hemen tedavi olasılığı varmidir

  • dradmin dedi ki:

   Tekrar merhaba,
   Basit kan testlerinden sonuç alınabilecekse alınıp tedavi başlatılır. Ancak ALT yüksekliğinin sebebi basit kan testleriyle anlaşılamazsa daha ileri testler yapılır. Doktorunuz hangi testler ile tanı koyabileceğini düşünüyorsa, aşama aşama yapması gerekenleri yapar. Doktorunuza yardımcı olabilmek için tanı koymasına yarayacak bütün bilgileri vermelisiniz. Örneğin hiç bir zararı olmayacağı düşünülen bitkisel ürünler bile karaciğer enzimlerinde yükselmeye sebep olabilir. Eğer bu ve buna benzer şeyler varsa bunları doktorunuza belirtiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 120. hamza dedi ki:

  MERHABA
  Hocam alt:168 ast:44 diger degerlerim normal fakat surekli halsizlik yorgunluk cok cabuk yorulma gibi sorunlarim var bas agrisi icin doktora gitmistim karaciger enzimlerim yuksek cikinca gastronomiye gorunmelisin dediler fakat ben cok korkuyorum daha 4 5 ay onceki kan testimde hersey normaldi birden boyle olmasi neyin gostergesi olabilir gastronomiye gittigimde karacigerimden parca almak veya endoskopi yapma olasiliklari varmidir lutfen bilgilendirirmisiniz

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Doktorunuzun önerdiği gibi gastroenteroloji uzmanına görünmelisiniz. İlk aşamada karaciğer fonksiyon testlerinin yükselmesine sebep olabilecek durumları ortaya çıkarmak için bazı kan testleri istenecektir. Bundan sonra ultrason gibi tetkikler yapılacaktır. Sizin şikayetleriniz doğrultusunda ve yapılan tetkiklerin sonuçlarına bakarak doktorunuz bir değerlendirme yapacak ve gerekli görmesi durumunda karaciğerden parça almak isteyebilecektir. Ancak buna gerek kalmadan da sebep ortaya çıkarılıp gerekli tedaviye başlanabilir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 121. Aynur dedi ki:

  Merhaba.Safra kesesi tıkanıklığında bilirubin total normal (16.5 mkmol/l),Direkt bilirubin az yüksek(6.2 mkmol/l) çıktı.Böyle bir durumda Total bilirubin normal ola bilirmi?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Direk bilirubin yüksekliği çok fazla olmadığı için, bunun yanında indirek bilirubin düşük olabileceği için total bilirubin normal çıkmış olabilir. Belirli aralıklarla bilirubin seviyeleri kontrolü için testler tekrarlanabilir. Doktorunuz gerekli testleri isteyecektir. Lütfen doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 122. hakan peker dedi ki:

  merhaba ast değerim 194 alt değerim 496 cıktı sürekli kan tahlili yapıyorum ayda bır sürekli yüksek o konlan tanı k30 karaciger yağlanması diyorlar kilom normal 1,73 boyuö kiloö 82 kg hiç düşmüyor degerler doktor ızınsız agrıkesıcı bile kullanmıyorum ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Karaciğer açısından araştırılmak üzere bir gastroenteroloji uzmanına başvurmanızda fayda olduğunu düşünüyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

 123. neslihan dedi ki:

  Merhaba ALT:69 AST:55 çıktı tahlil sonuçlarıiçbirşeymda ama doktor bu konuyla ilgili birşey demedi ben kendim kontrol edince yüksek olduğunu anladı, eskiden yüksek oranda alkol kullanıyordum fakat 8 aydır kullanmıyorum bunun bir etkisi olabilir mi ? sizce neden değerlerim yüksek.
  bir de istediği testte:MCV:71 MCH:21,9 MCHC:30,6 BUNLAR düşük orandaydı
  demir depoların boşalmış dedi bununla bir alakası var mıdır acaba ?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Karaciğer fonksiyon testlerindeki hafif yükseklikler karaciğerde olan bir zedelenmenin göstergesi olabilirler. Sekiz yıldan beri alkol kullanmadığınıza göre bu zedelenmenin eski alkol kullanımına bağlı olduğunu söylemek zordur. Sebep bir enfeksiyon da olabilir. Ne yapılması gerektiğine doktorunuz karar verecektir. Belki kısa bir süre sonra testlerin tekrarlanmasını isteyebilir. Bir kansızlık durumu olduğu söylenebilir. Ancak bu test sonuçları kansızlığın sebebinin demir eksikliği olduğunu göstermiyor. Kansızlığın sebebinin ortaya konması için farklı testler yapılmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

 124. xxx dedi ki:

  Merhaba,
  Bahsettiğiniz şekilde temaslarım olmadı.
  Yalnızca, hepatit b taşıyıcısı olduğunu bildiğim bir yakınımla karşılıklı konuşurken gözümün içinde bir ıslakılık hissettim.Muhtemelen konuşurken ağzından saçılan bir parça tükürük gözüme isabet etti.Çok tedirgin oldum ve ertesi gün enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurdum.Koruyucu serum verilir belki diye düşündüm.O da bu şekilde bulaşmış olamaz dedi ve aşılarıma devam etmemi söyledi.Ben de 2.doz aşımı oldum.(2.dozdan kastım:0+1)
  Bu olayın yaşanması ile kan testi arasında 26 gün süre var.Kan testinde karaciğer enzimlerim üst sınıra yakın çıkınca tedirgin oldum.
  Sizin yorumunuz nedir?Endişelenmeli miyim?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Dediğiniz tarz bir bulaşma olasılık dışı değildir ve hepatit B’nin bulaşma yollarından birisi de hastaların vücut sıvılarının kişiye bulaşmasıdır. Ancak vücut sıvıları arasında tükürüğün en az riskli olduğu ileri sürülmektedir. Herşey bir süre sonra hepatit B virüsünün kanda tespit edilebilir seviyeye ulaşması veya buna karşı vücutta antikor oluşumuyla açıklığa kavuşacaktır. Bu konu tamamen enfeksiyon hastalıkları uzmanlarının alanına girmektedir. Onların tecrübelerine güvenerek tedirgin olmamanızı öneririz. İyi haberlerinizi bekliyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

 125. xxx dedi ki:

  Merhaba,
  2 hafta önce yaptırdığım kan testinde AST:29;ALT 40 (ref:10-41) HbsAg negatif çıktı.
  Bu durumda Hepatit b virüsü kapmış ancak virüs kanımda henüz pozitif hale geçmemiş olabilir mi?
  ALT değerimin yüksekliği bu sebepten kaynaklı olabilir mi?

  Not:Bu kan testinden 25 gün önce hapatit b aşımın 2.dozunu yaptırdım.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Aslında ALT hala referans aralık sınırları içinde. Şüpheli bir cinsel ilişki yaşamadıysanız veya hepatit B olan bir kişinin kanı ile temas etmediyseniz, bu arada hepatit B virüsünün size bulaşma riski olduğu söylenemez. Ancak bunun tersi söz konusu ise virüsün antijeni henüz tespit edilmemiş olabilir. Ancak aşı olduğunuzu düşünecek olursak ve 25 gün önce de 2. dozu yaptırdıysanız bir miktar koruyuculuk da gelişmiş olmalıdır. Hepatit b’ye karşı antikor (Anti HBs) oluşup oluşmadığına yönelik bir test yaptırılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 126. XXX dedi ki:

  Merhaba,
  2 hafta önce yaptırdığım kan testinde AST:29;ALT 40 (ref:10-41) HbsAg negatif çıktı.
  Bu durumda Hepatit b virüsü kapmış ancak virüs kanımda henüz pozitif hale geçmemiş olabilir mi?
  ALT değerimin yüksekliği bu sebepten kaynaklı olabilir mi?

 127. hasan dedi ki:

  hocam merhaba dermotoloji benden karaciğer testleri istedi sonuçları rica etsem yorumlarmısınız..
  labaratuvar bırım referans
  alt (alanin aminotransferaz) 26 U/L 1 – 40
  kolesterol total 204 mg/dl 135 – 200
  trigliserid 100 mg/dl 35 – 150
  kreatinin 0,85 mg/dl 0.4 – 1.3
  ast ( aspartat aminotransferaz ) 18 u/L 1 – 38

 128. Gökhan dedi ki:

  Hocam tam 1 aydır göğüs,karın ve bacaklarımda yoğun olmak üzere alerji tarzında kabarmalar oluştu. Bende direk cildiyeye gittim kan tahlilinde Alt 57 Ast 34 çıktı. Direk karaciğer dedi doktor. Bende bunu dahiliyeye gösterdim Hepatitlerim negatif çıktı kolestrolüm normal glikoz biraz 40 değerinde Alt 57 Ast 34 çıktı bu durum neyi gösterir. Doktor tedavi için bir ilaç vermedi sadece yemene içmene dikkat ediceksin ve yürüyüş yapacaksın dedi.

  Not olarak , istersen tam sonuç geastrolijiye git veya güzel bir cildiyeciye başvur 3 ay içerisinde için rahatlasın dedi. Herhalde ciltte karaciğere bağlı alerjiler damarlı oluyormuş.Sende buna benzer 3 4 yerde gördüm var benzer olmayanda alerjiye benzer olanda çok var dedi.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT ve AST gibi test sonuçlarının yüksekliği karaciğer ile ilgili bir soruna işaret eder. Kan şeker sonucunuzun kaç olduğunu anlayamadık. Eğer yazdığınız gibi 40 ise çok düşük bir sonuç. Farkında olmadan geçirdiğiniz bir enfeksiyon da şikayetlerinize sebep olabilir. Bazı virüsler bu tip döküntülü cilt enfeksiyonaları yapabilmektedir. Kısa bir süre sonra testleri tekrar ederek karaciğer fonksiyon testlerinde yükselme olup olmadığına bakılabilir. Doktorunuzun da dediği gibi bir gastroenteroloji doktoruna muayene olabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 129. Onur dedi ki:

  Merhaba Hocam,
  Benim alt değerim aralık 2015 de 59 iken şubat 2016 da 131 oldu. anestezi için kan tahlili istediler. haftaya cagırdılar. bu durum neyi işaret ediyor? ast değerde 60. alkol yok sadece sigara içiyorum. yaş 24 boy1.75 kilo 90 doktora gitmeden ön bilgi alabilirsem sevinirim. ufak bir parantez aralık ayında doktor karaciğerde ufak genişleme var ama onemli degil dikkat et demişti.
  Teşekkürler…

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Doktorunuzun dediği gibi karaciğerde bir problem söz konusu olabilir. Karaciğer fonksiyon testleri giderek yükselmiş. Buna sebep olan etmenlerin araştırılması gerekir. Kullanılan ilaçlar, enfeksiyonlar veya zararsız olduğu düşünülen bitkisel ürün ve çaylar bile buna sebep olmuş olabilir. En kısa zamanda doktorunuza başvurup muayene olmanızda fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 130. MERAL BİNİCİ dedi ki:

  eşimin alt değeri 515 çıktı hepatit b taşıyıcı değeri çok yüksek çıktı neler etkilemiş olabilir

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT değeri çok yüksek. Karaciğerin kontrolu için bir doktora başvurmanızda fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 131. oğuz dedi ki:

  MERHABA
  26 YAŞINDAYIM 5 SENEDİR PAXİL KULLANIYORUM BOY 175 KİLO 90 .TEST SONUCUMDA ALT 55 ÇIKTI DOKTOR ÖNEMLİ DEĞİL DEDİ AMA BENİM KAFAMA TAKILDI.TEŞEKKÜRLER.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT değerinin belirli aralıklarla kontrolunda fayda olacağını düşünüyoruz. Artış olması durumunda da karaciğerin hasar görmemesi için gerekli tedbirler alınmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

 132. Serdar Ergün dedi ki:

  Merhaba ben kan sonuçlarımı yazmak bunları aç karına yaptım yatmadan önce kola ve soda içmiştim. gecede midem yandığından renie çiğneme tableti kullandım ve günde 4-5 arası reni çiğneme tableti kullanıyorum. 40 gündür sigarayı da bıraktım. 4 kilo aldım. Boyun fıtığı cıktığı için ilaç tedavisi başlanılacak ondan dolayı bu tetkikler istenildi.

  Onay Tarihi Tetkik İsmi Uyarı Tetkik Sonucu Tetkik Referans Değeri
  11.03.2016 09:47:48 ALT 44 5 – 40 U/L
  11.03.2016 09:47:48 AST 33 5 – 40 U/L
  11.03.2016 09:47:47 Kreatinin 1,03 0,5 – 1,3 mg/dl
  11.03.2016 09:16:21 RF(Nefolometrik) <20,0 0 – 20 IU/mL
  11.03.2016 09:47:47 ÜRE 24 10 – 50 mg/dL
  11.03.2016 09:16:21 CRP(Nefolometrik) 0,264 0,01 – 0,82 mg/dl
  11.03.2016 09:47:47 Glukoz 87 75 – 110 mg/dl

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba
   ALT test sonucunuz hafif yüksek. Bu yüksekliğin sizin için önemli olup olmadığını doktorunuza sorunuz. O durumu daha iyi değerlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 133. sultan dedi ki:

  merhabalar, 2015 tarihinde yaptırdığım kan tahlilinde ast:15 , alt:10 çıktı. 2014 tahlillerimde ise ast:18,alt:17 bir önceki tahlide ise 14 çıkmıştı. Ama yorgunluk halsizlik sebepleriyle tekrar tahlil yaptırdım ALT:41 GGT:8 AST:26 çıktı. Sizce alt nin bu kadar yükselmesi normal midir? (hiçbir ilaç yada bitkisel ürün kullanmıyorum. Ayrıca yaklaşık bir senedir vücudumda kasılmalar yaşıyorum ilgisi olabilir mi ?) teşekkür ederim iyi çalışmalar

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT’nin son ölçümde neden bu kadar yükseldiğinin belirlenmesi için çeşitli tetkikler yapılabilir. Yakın zamanda geçirilen bir enfeksiyon buna sebep olabilir. Ama kasılmaların ALT yüksekliği ile ilişkili olduğunu söylemek güçtür. Sağlıklı günler dileriz.

 134. SüLeyman dedi ki:

  Merhaba hocam Alanin aminotransferaz (ALT):80 Aspartat transaminaz (AST):71
  Gamma glutamil transferaz (GGT):163 yüksekmi hocam değerler karaciğerimde siroz tanısı konuldu karaciğer nakli oldum alıcıyım 23 yaşındayım erkek sigara alkol hiç kullanmadım . yardımcı olursanız teşekürler allah razı olsun…

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Bu değerler normal bir kişi için yüksek olan değerlerdir. Sizin gibi organ nakli olmuş kişilerin devamlı takip altında olması gerekir. Çıkan değerlerin değerlendirilmesi de bu ekip tarafından yapılmalıdır. Lütfen sonuçlarınızı nakil sonrası sizin takibinizi yapan ekibe gösteriniz. Onlar gereken açıklamaları ve tedaviyi yapacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 135. SERAP GÜRBÜZ dedi ki:

  iyi günler hocam size bi sorum olacak.
  alt: 76
  gamma glutamil transferaz : 236
  yaş:52 kadın bu sonuçları değerlendirebilir misiniz?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT ve GGT test sonuçlarınızın yüksek çıktığı görülmektedir. Bu sonuçlara göre karaciğeriniz ile ilgili bir problem söz konusu olabilir. Lütfen test sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. O gereken muayene, tetkik ve tedavileri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 136. GÖKHAN TAVSAN dedi ki:

  HOCAM ALT 75 AST 29 GGT 81 ÇIKTI AMA 25 GÜNDÜR NURUFON GİRİPİN AĞRI KESİCİ MULFİSET 10 TANE İYNE YEDİM GGT TEM YÜKSEK ÇIKMA SEBEBİ OLURMU HOCAM
  Alkol hiç kullanmadım yanliz sigara içiyorum hocam birde benim bu tahlil lerim 1 yıl önce alt164 ast 77 idi diyet yaptım artı hocam hepatip bağisıklik iynesi vuruldum 3 doz

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Son dönemde fazla miktarda ilaç kullanmanız nedeniyle GGT yüksek çıkmış olabilir. Ancak bunu kesinleştirmek için ilaçların bitiminden bir süre sonra testleri tekrar yaptırmakta fayda vardır. Test sonuçlarını doktorunuza gösterip onun muayene bulguları ile beraber değerlendirilmesini sağlayınız. Biz buradan sadece test sonuçlarına yönelik birşeyler söyleyebiliriz ama doktorunuz sizi muayene edeceği ve olabilecek tanı ile ilgili aklına gelen soruların cevaplarını sizden alabileceği için onun değerlendirmesi ve tıbbi görüşü çok önemlidir. Ayrıca daha önce geçirmiş olabileceğiniz bazı hastalıklar da test sonuçlarının yüksekliğinde etkili olabileceği için bütün bunlar hakkında da doktorunuzu bilgilendiriniz. Geçmiş olsun dileklerimizle (Sitemizde GGT sayfası altında da aynı soruyu yazdığınız için o sayfanın altına ad aynı cevabı yazdık. Hangi sayfayı açarsanız cevabı orada göreceksiniz).

 137. GÖKHAN TAVSAN dedi ki:

  HOCAM ALT 75 AST 29 GGT 81 ÇIKTI AMA 25 GÜNDÜR NURUFON GİRİPİN AĞRI KESİCİ MULFİSET 10 TANE İYNE YEDİM GGT TEM YÜKSEK ÇIKMA SEBEBİ OLURMU HOCAM

 138. YILMAZ dedi ki:

  Merhaba kan testi yaptırdım ALT değeri 40 çıktı. sınırda olduğu için beni biraz korkuttu. sizce nasıl değer ? bir tehlikesi var mı ? NOT: abim sonradan kazanılmış hetatit B hastası bende bu değerle bir tehlike taşıyabilirmi ? teşekkürler

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Değer sınırda olması itibariyle takip edilse iyi olur. Bir süre sonra testin tekrarlanması ile herhangi bir yükselme olup olmadığı anlaşılabilir. Test sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. O size gereken tavsiyelerde bulunacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 139. MELAHAT dedi ki:

  MERABA ESIMDE HEPATIT B CIKTI ALT 30.54AST 23.97GGT 22.42 BUDEGERLER YUKSEKMI SIZCE CVP YAZARMISINIZ

 140. muhterem dedi ki:

  Merhaba: benim test sonuclarim ALT 34.6 AST 22.6 ALP 93 GGT 166.6H MPV 8.6 L PDW 8.5 L MON# 0.91 H MON % 13.6 H sizce bu sonuclar normalmi tesekkürler

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   En bariz görünen şey GGT sonucunuzun yüksek çıkmış olmasıdır. Devamlı kullandığınız bir ilaç varsa veya alkol kullanıyorsanız GGT yükselebilir. Bu sonuçlarınızla birlikte doktorunuza başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 141. HOCAM BENİM ALT 52 CIKTI NORMALDE 40 OLMASI GEREKİYORMUŞ NE YAPMAM GEREKİYOR. dedi ki:

  HOCAM BENİM ALT 52 CIKTI NORMALDE 40 OLMASI GEREKİYORMUŞ NE YAPMAM GEREKİYOR. şimdiden teşekkür ederim.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT değerinin yüksek çıkması karaciğer ile ilgili bir problem olabileceğinin işaretidir. Problem yeni olabileceği gibi, bir süre önce geçirilen bir rahatsızlığa bağlı da olabilir. Zararsız olduğu düşünülen bitkisel bazı ürünler bile karaciğer fonksiyon testleri olarak adlandırılan bu testleri yükseltebilir. Durumu incelemek, sebebi araştırmak için farklı testler yaptırmak gerekebilir. ALT çok yüksek olmadığı için bir süre beklenip, bir süre sonra test yaptırıp, daha da yükselip yükselmediğine bakarak gidişata göre de karar verilebilir. Tüm bunları değerlendirmek için doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 142. Mert dedi ki:

  Merhabalar 27 yaşındayım 3 defa kan testi yaptırdım test sonucımda alt sgpt değerim 97 civarında çıkmakta ilk testi yaptırma nedenim yüzümde ve sırtımda aşırı kaşıntı olması ve kaşıntıya bağlı derin yaralar oluşması yaraların iz bırakması. Göğüs kafesimin sağ alt tarafında ağrı oluşmakta ve gün içerisinde zaman zaman aşırı bir yorgunluk olmakta (ellerimi ve kollarımı kaldıramaycak kadar) nedeni hakkında yorumlarınızı beklemekteyim şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar…

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT değerinin yüksek çıkmasına sebep olabilecek etkenler araştırılmalıdır. Genellikle karaciğer ile ilgili bazı problemlerde ALT değeri yükselir. Karaciğerin normal çalışması tüm vücudun fonksiyonları açısından çok önemlidir. Karaciğer hücrelerinde genellikle enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelen hasar karaciğerin çalışmasını bozar ve ALT yüksekliği olarak kendini gösterebilir. Bu sebeple bir gastroenteroloji uzmanına başvurmanızı ve şikayetlerinizi anlatarak muayene olmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 143. cem dedi ki:

  Merhabalar,

  talil sonucumda Alanin aminotransferaz (ALT) H 140 cıktı yüksek olduğu söyleniyor korkmalı mıyım ? Tavsiyelerniz için teşekkür ederim.

  Saygılarımla…

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT sonucu epey yüksek çıkmış. Bunun sebebi karaciğerinizi etkileyen bir karaciğer iltihaplanması olabileceği gibi, zararsız olduğu düşünülen bir takım bitkisel ürünlere veya sürekli kullanılan bir ilaç da olabilir. Bu yüzden durumun araştırılmasında fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 144. İbrahim Ethem dedi ki:

  Merhabalar;
  Koldan alınan kan değerleri sonucunda ALT değeri 91 çıktı. Diğerlerinin hepsi normal düzeyde. Sadece ALT normal dışı. İlk defa öylesine kan tahlili yaptırdım. 19 yaşındayım ve sigara alkol yok. İnternette baktım o yüzden biraz korktum. AST 44. Merakla bekliyorum…Şimdediden Teşekkürler 🙂

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT değeriniz yüksek, AST değeriniz de üst sınıra yakın. Bu durumda karaciğerinizi etkileyen bir durum söz konusu olabilir. Bu bir karaciğer iltihaplanması olabileceği gibi, zararsız olduğu düşünülen bir takım bitkisel ürünlere veya sürekli kullanılan bir ilaca bağlı da olabilir. Bu sebeple araştırılmasında fayda olacağını düşünüyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

 145. mert dedi ki:

  Hocam Merhaba 12.03.2015 tarıhındekı Tahlıl Sonucunda ALT değerim 71.1 iken 19.01.2016 tarihinde 184.1 olarak cıkmıstır geçen surecte herhangıbır rahatsızlıgım olmadı.Beslenme duzenım Degişömedi sadece son 16 gundur sıgarayı bırakmak ıcın kullandıgım Champıx Tableti Kullanmaktayım etken maddesi Vareniklin hocam acaba bu ılactan kaynaklanan bır sorunmu Degerımı 1 Hafta ıcınde dusurmem Lazım ne Yapmam gereklı ilginize tesekkur eder Kalın Sağlıcakla.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Kullandığınız ilacın çoğunluğu böbrekler tarafından atılmaktadır. Bu sebeple ALT değerini yükseltmesi düşük bir ihtimaldir. Ancak sizin ALT değeriniz ilk ölçümde de yüksekmiş. Bu yükseklik karaciğer ile ilgili bir durumu gösteriyor olabileceğinden karaciğer fonksiyon testlerinin yapılması, bu yüksekliğe sebep olacak enfeksiyon kaynaklarının araştırılması yerinde olur. Bir dahiliye veya gastroenteroloji uzmanına giderek muayene olmanız önerilir. Sağlıklı günler dileriz.

 146. serhat dedi ki:

  Merhabalar hocam ben yaklaşık 4 haftadir bel, baldir ve cesitli kaslarimda ara ara baslayip biten agrilar oluyordu. Gecen hafta mide bulantisi ve kusma baslayinca bir dahilye uzmanina gittim. Kan ve idrar tahlili yapildi. Kan tahlilinde SGBT ALT DEGERI 109 cikti.digerleri normal araliklarda. Antibiyotik ve kas agri kesicisi kullaniyorum 1 haftadir ancak ne mide bulantim nede agrilarim gecti sebebi ne olabilir. Doktor usutmeye bagli dedi ancak 4 haftadir bir gelisme olmamasi moralimi cok bozuyor.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT değeriniz 1 hafta önce yüksek çıkmış. Bizim önerimiz karaciğer fonksiyon testlerinizin tekrar ölçülmesidir. Üzerinden 1 hafta geçtikten sonra bir değişiklik olup olmadığına bakılarak değerlendirme yapılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 147. Ali dedi ki:

  Merhaba,
  Yaklaşık 20 gün önce grip belirtileri ile gittiğim acil servisde kan tahlili yapıldı bu testte ALT : 2300 AST : 735 çıktı.Acil bir enfeksiyon hastalıklarına görünmem söylendi.Göründüm sonuçlar aynı çıktı.
  Enfeksiyon hastalıkları uzmanı doktorum ultrason kan tahlili vs bu gibi tetkikleri yaptırdı.Ultrasonda karaciğer pankeras böbrek safra kanalı dalak buralarda kitle tespit edilmedi karaciğer boyutu normal herhangi bir sorun çıkmadı doktorum hepatit testlerini yaptırdı 3 kere tekrarlandı A,B,C kesin olarak negatif çıktı son olarak Hepatit E (Anti Hev Igm) sonucu hala açıklanmadı ama Teşhis olarak hepatit E dendi (SURATIM DA GÖZLERİMDE SARARMA OLMADI).Sürekli ALT AST enzimlerimi kontrol etti 4 güne bir şuan en son değerler ALT: 205 AST : 32 çıktı.Fakat sağ tarafımda ara sıra (Sürekli değil) sızı şeklinde ağrı hissediyorum ve güne enerjik başlayıp akşamüstü erken yoruluyorum.Doktorum henüz daha zamanı var normaldir dedi sizden de bir yorum almak istedim.Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   AST ve ALT test sonuçlarınız başlangıca göre epey düşmüş. Bu da karaciğer harabiyetinin azaldığını gösterir. Bu aşamada sizi muayene eden ve yakın olarak izleyen doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız. Sağlıklı günler dileriz.

 148. Eymen dedi ki:

  İyi gunler Aknetrent kullanmak zorunda kaldım yogun koklu sıvılcelerımden dolayı doktorum yazdı suankı kan degerım ALT:12 AST:14 ılacı kullanmaya devammı etmelıyım sonuc nedır sızce fıkrınızı almak ıstedım doktoruma gıdıcem bu hafta zaten

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Karaciğer fonksiyon testleri açısından bir sorun gözükmüyor. İlaç sivilcelere iyi geldiyse, ilaca devam edip etmemenize doktorunuz karar verecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 149. iyi günler bugün bu sonuçları aldım benim için yorumlarsanız çok sevinirim dedi ki:

  GLUKOZ (Açlık) 91 mg/dl 70 – 100
  KREATİNİN (Serum) 0,86 mg/dl .5 – .9
  AST (SGOT) 28 U/L 0 – 32
  ALT (SGPT) Sonuç normalden yüksek 47 U/L 0 – 31
  KOLESTEROL (Total) Sonuç normalden yüksek 267 mg/dL 0 – 200
  LDL KOLESTEROL Sonuç normalden yüksek 201,2 mg/dl Optimal: 65
  TRİGLİSERİD Sonuç normalden yüksek 313 mg/dl 0 – 200
  GLUKOZ (Tokluk) 136 mg/dl 70 – 140
  HEMOGRAM
  WBC —– 7,6 10³/uL 4.6 – 11
  NEU % Sonuç normalden düşük 38,2 % 50 – 70
  LYM % Sonuç normalden yüksek 50,1 % 20 – 40
  MON % 9,4 % 4 – 12
  EOS % 1,8 % .2 – 8.4
  BAS % 0,5 % 0 – 2
  NEU 2,9 10³/uL 2 – 7
  LYM Sonuç normalden yüksek 3,8 10³/uL .99 – 3.4
  MON 0,7 10³/uL 0 – .9
  EOS 0,14 10³/uL .02 – .48
  BAS 0 10³/uL 0 – .1
  RBC —– 5,50 10^6/uL 4 – 5.5
  HGB Sonuç normalden yüksek 16,3 g/dL 10.8 – 14.9
  HCT Sonuç normalden yüksek 47,3 % 36 – 46
  MCV 86 fL 80 – 102
  MCH 30 pg 27 – 34
  MCHC 35 g/dl 31 – 36
  RDW 13,3 % 11.9 – 14.5
  PLT —– 236 10³/uL 150 – 400
  MPV 11,5 fl 6 – 12
  PCT 0,27 % .16 – .38
  PDW 14,5 fL 9.8 – 16.2
  TSH 3,69 uIU/ml .27 – 4.2
  VİTAMİN B12 497,1 pg/mL 197 – 771
  25- HİDR0KSİ VİTAMİN D3 33,19 ng/ml 100 olası toksisite
  HOMA-IR İNDEKSİ
  Glukoz 91 mg/dL 60 – 100
  HOMA-IR indeksi Sonuç normalden yüksek 6,73 % 0 – 2.7
  İnsülin Sonuç normalden yüksek 29,96 uU/mL 2.6 – 24.9
  İNSÜLİN(tokluk /2 saat) Sonuç normalden yüksek 204,2 µU/ml 0 – 30

 150. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba,
  Yeni yaptırdığım tahlil sonuçlarına göre;
  ALT:53 , AST:25 , GGT: 51 ,Bilirubin(total):0,71 ,Albumin:4,8 , Glukoz:87,5 ,HDL Kolestrol:39,9 , LDL Kolestrol:144.
  ALT ve LDL Kolestrol değerlerinin yüksek olması hangi nedene bağlıdır? Bu değerler ciddi bir sorun teşkil eder mi? Boy:1,77 cm. ,kilo:74 kg. Masa başı iş yapıyorum. Genellikle hareketsiz bir tempo var. Bunlar da neden olabilir mi? Neler yapmalıyım?
  Teşekkürler.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarındaki yükselmelere nelerin sebep olabileceği her test ile ilgili sitemiz yazılarında mevcuttur. Öncelikle bir dahiliye uzmanı ile görüşebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 151. emel dedi ki:

  merhaba ben 17+2 haftalık hamileyim tahlil sonuçlarım bunlar kadın doğum uzmanım dahiliye görünmemi söyledi yardimcı olursanız sevenirim
  13,10,2015 ast 42 alt 71
  23,10,2015 ast 24 alt 36
  10,11,2015 ast 15 alt 26
  08,12,2015 ast 25 alt 47
  04,01,2016 ast 45 alt 95

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Doktorunuz muhtemelen karaciğer fonksiyon testlerindeki dalgalanmalar ve son haftada görülen yükselmenin gebelik ile ilişkisi olmadığını düşünmüştür bu sebeple sizin dahiliye uzmanına görünmenizi istemiştir. Dahiliye uzmanı karaciğeriniz açısından değerlendirme yapacaktır. Sağlıklı hamilelikler dileriz.

 152. erdin bayis dedi ki:

  selam benim kan sonuçlarımdaki bu farklı olanları değerleme yapabilirmisiniz teşekkürler iyi akşamlar

  420003-ALANİN AMİNOTRANSFERAZ (ALT) 83 – ( – ) UI/L
  470023-CRP (NEFELOMETRİK VE TÜRBİTİMETRİK) İS 6,7 – ( – ) mg/L
  420024-AÇLIK KAN ŞEKERİ GLUKOZ 101 – ( – ) mg/dL

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Anlaşıldığı kadarıyla yazdığınız testlerin sonuçları laboratuvarın referans aralığından yüksek çıkmış. Testlerden biri olan ALT genellikle karaciğer ile ilgili problemlerde yükselir. CRP vücutta bir enfeksiyon bulunduğunda artan bir testtir. Açlık kan şekeriniz hafif yükselmiş, doktorunuz da uygun görürse belki bir şeker yükleme testi yapılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 153. beyhan dedi ki:

  Merhaba,
  Alt:32
  Ast:27 ancak Gamma glutamil transaferazım 209 çıkmış bunun sebebi ne olabilir normal değerlere göre çok yüksek olması beni endişelendirdi bu konuda bilgilendirirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Uzun süreden beri kullanılan bir ilaç, vücuda alınan kimyasal bir madde veya alkol kullanımı gibi sebeplere bağlı olarak karaciğerde hasar meydana gelibilir ve GGT testi yüksek çıkabilir. Bunun için bir gastroenteroloji uzmanına veya dahiliye uzmanına baş vurunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 154. ibrahim aydın dedi ki:

  03/12/2015 ALANIN AMINOTRANSFERAZALT)KAN) 21 U/L 050  Bu işlem bana ait değil!
  03/12/2015 BILIRUBINDIREKT) 0.36 mg/dL 0.00.20  Bu işlem bana ait değil!
  03/12/2015 ASPARTAT TRANSAMINAZAST)KAN) 23 U/L 050  Bu işlem bana ait değil!
  03/12/2015 BILIRUBINTOTAL) 2.3 mg/dL 0.31.2  Bu işlem bana ait değil!
  03/12/2015 FOSFORP)KAN) 3.6 mg/dL 2.54.5  Bu işlem bana ait değil!
  03/12/2015 KALSIYUMCA)KAN) 10.8 mg/dL 8.810.6  Bu işlem bana ait değil!
  03/12/2015 POTASYUMKAN) 4.81 mmol/L 3.55.1  Bu işlem bana ait değil!
  03/12/2015 MAGNEZYUMKAN) 2.3 mg/dL 1.82.6  Bu işlem bana ait değil!
  03/12/2015 SERBEST T3 4.24 pg/mL 2.044.4  Bu işlem bana ait değil!
  03/12/2015 SERBEST T4 1.66 ng/dL 0.931.71  Bu işlem bana ait değil!
  03/12/2015 TSH 1.03 uIU/mL 0.274.20  Bu işlem bana ait değil!
  03/12/2015 HEMOGRAM

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Bilirubin ve kalsiyum değerlerindeki yükseklik dışında diğer testleriniz normal gözüküyor. Yüksek çıkan testlerinizle ilgili bir dahiliye uzmanına başvurmanızda fayda vardır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 155. n**** dedi ki:

  merhaba tahlil sonuçlarım normal mi?test sonuçlari bugüne ait. 3 testin
  01.12.2015 tarihine ait eski değerleri yanında yazıyor.

  * Glukoz 103 mg/dL 01.12.2015 degeri=97
  * BUN 13 mg/dL
  * Kreatinin 0.74 mg/dL 01.12.2015 değeri=0.72
  * AST 25 IU/L
  * ALT 42 IU/L 01.12.2015 değeri=41
  * Albumin 4.3 g/dL
  * Sodyum 141 mEq/L
  * Potasyum 4.9 mEq/L
  * Kalsiyum 10.3 mg/dL
  * Fosfor 3.5 mg/dL

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Sonuçlarınız normal gözükmektedir. Önceki ölçümlerle de arada bir fark yok sayılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Yine de test sonuçlarınızı doktorunuza göstermekte fayda vardır. Belki sizin şikayetleriniz veya kendisinin muayene bulguları ile farklı bir değerlendirme yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 156. n**** dedi ki:

  merhaba tahlil sonuçlarım normal mi?test sonuçlari bugüne ait.

  * Glukoz 103 mg/dL 09.12.2015 degeri=97
  * BUN 13 mg/dL
  * Kreatinin 0.74 mg/dL 09.12.2015 değeri=0.72
  * AST 25 IU/L
  * ALT 42 IU/L 09.12.2015 değeri=41
  * Albumin 4.3 g/dL
  * Sodyum 141 mEq/L
  * Potasyum 4.9 mEq/L
  * Kalsiyum 10.3 mg/dL
  * Fosfor 3.5 mg/dL

 157. serdar dedi ki:

  yorumunuz için teşekkürler ben yeniden randevu aldım haftaya ama taburcu olduğum günden bu yana 4 günlük sürecede 77 den 131 çıkmış haftaya kadar yükselmesi tehlikelimi teşekkürler.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Bu gibi durumlarda kısa sürede karaciğer yetmezliği gelişebilir. ALT’nin dört günde neredeyse iki katına çıkmış olması nedeniyle, bizce en kısa zamanda muayene olmanızda fayda vardır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 158. serdar dedi ki:

  merhabalar ben 1 hafta önce mantar zehirlenmesinden hastanede yattım 4 gün eşim ve kızım da yattı perşem günü taburcu olduk ve bugun kan tahlii vermeye gittik sonucu aldı eşim ve kızımın normel çıktı ama benim AST 49.ALT.131 çıktı ve doktorum bana gastronolojiye yönlendirdi bunda nasıl bir tehlike var teşekürler

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Mantar zehirlenmesi öncesinde karaciğere hasar veren bir hastalığınız yoksa, mantar zehirlenmesinin sizin karaciğerinizde eşiniz ve çocuğunuza göre hasara sebep olduğu düşünülebilir. Doktorunuz karaciğer enzimleri de denen bu testlerin neden yükselmiş olabileceğine dair araştırma yapacaktır. Bu araştırmanın sonucuna göre de size tavsiyelerde bulunacaktır. Sağlıklı günler dileklerimizle.

 159. Mehmet Çilesiz dedi ki:

  ALT 51 AST 27 yorumunuz nedir

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   ALT testi karaciğer ile ilgili fonksiyonları ortaya koymak için kullanılsa da tek başına yüksekliği o kadar da anlamlı olmayabilir. Karaciğer ile ilgili şikayetler varsa, karaciğeri etkileyen hastalıklar geçirilmişse o zaman daha ileri araştırmalar yapılabilir. Sadece bu iki test sonucuna bakarak daha fazla birşey söylemek zordur. Sağlıklı günler dileriz.

 160. spnbahar dedi ki:

  Merhabalar benim göğüs altımda dalak tarafında 1 senedir bir siskinlek var fakat 2 gundur agrı yapıyor ama kan testim ASY30 ALT 19 cıktı sizce normal mi

 161. Bekir dedi ki:

  iyi günler, benim AST:24 ALT:11 çıktı bu değerler çok mu düşük bi anormallik var mı? Çünkü bakıyorum herkese 50 60 diyorlar bende böyle.Yardımcı olursanız sevinirim.

 162. Rashad.C dedi ki:

  merhaba 2 yildir ALT ve AST normala inmir, hic bir rahatsizligim yok,neden normla enmediyini soyley bilersinizmi.

  oilk once tesekkur edarim.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Bu iki enzimin yüksek olabileceği çeşitli sebepler olabilir. Karaciğer hastalıklarından kas hastalıklarına kadar birçok şey bunun sebebi olabileceği için tüm bunların araştırılması gerekir. Sadece bu iki test sonucu ile net birşey söylemek zordur. Sağlıklı günler dileriz.

 163. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar, yogun sarimsak tüketimi alt duzeyini yukseltebilir mi? 76 birim cikti bende. Tesekkurler yas:49, kilo: 86 kg

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Bu konu hakkında bir değerlendirme yapamıyoruz. Ancak her şeyin fazlasının zararı olduğu unutulmamalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

 164. İsmail dedi ki:

  Kan vermeden 12 saat önce ağır antreman yapmıştım ast 182 alt 228 çıktı spordan kaynaklı olabilirmi birde hepatit b taşıyıcısıyım

 165. muhammet ahmet dedi ki:

  merhaba Benim bütün değerler incelendi sonuç olarak ALTyüksekliği sebebini bilemediler normal mi telaş etmelimiyim lütfen cevap yazarmısınız ALT 1O8 AST 49 Diger değerler normal hepatitlerde normal ne yapmalıyım boyum 1.70 kilo 83.5

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Doktorunuz muhtemelen belli bir süre sonra testlerinizin tekrar edilmesini önermiştir. ALT ve AST’nin yükselmesine birçok şey sebep olmuş olabilir. Kullanılan bir ilaç, zararsız olduğu düşünülen bitkisel ürünler karaciğer fonksiyon testlerinin yükselmesine sebep olabilir. Bu tip şeyler kullanıyorsanız, kesmenizde fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 166. kaan arslan dedi ki:

  merhaba benden norolojı uzmanı kan testı ıstedı kan testınde troit yuksek cıktı ayrıca AST:54 ALT İSE 100CIKTI SİZCE SEBEBLERI NELERDIR

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree