www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.Anti Müllerian Hormon (AMH) testiyumurtalik-amh-horrmonuAnti Müllerian Hormon (AMH) testi kanda bulunan AMH miktarını ölçmek için yapılan bir testtir.

“Müller karşıtı hormon” anlamına gelen bu hormon anne karnındaki bebek erkek ise, testislerinden salgılanarak kadın cinsel organlarının gelişmesini engeller.

Anne karnındaki bebek kız ise ancak kadın cinsel organları geliştikten çok sonra, doğuma yakın salgılanmaya başlar ve kadın menapoza girene kadar bu salgılanma devam eder. 

AMH’nin önemi nedir?

Bu hormon anne karnındaki bebeğin cinsiyetinin erkek olması durumunda erkek cinsel organlarının gelişimi için çok önemlidir. Erkek bebeğin testislerinden salgılanan AMH, erkek bebekte dişi cinsel organlarının gelişmesini engeller. Doğumdan ergenliğe kadar artan AMH miktarı ergenlikten itibaren azalmaya başlar.

Anne karnındaki bebek kız ise, AMH salgılanmadığı için kadın cinsel organları gelişir.

AMH yumurtalık follikülleri tarafından az miktarda üretilir. Bebeklikte ve çocuklukta AMH düzeyi düşük olsa da, ergenlikle birlikte AMH artmaya başlar.

Yetişkin kadınlarda giderek azalan AMH, yumurtalıkların faaliyeti olmadığı için menopoz sonrası tespit edilemeyecek düzeylere düşer. Bu sebeple yumurtalık kapasitesinin (over rezervi) belirlenmesine yardımcı olur.    

 

AMH testi neden istenir?

Bebeklerde ve çocuklarda anormal cinsel gelişimin araştırılması (bebeğin erkek veya dişi olduğunun anlaşılamadığı durumlarda),

Kısırlık veya tüp bebek tedavisi gören hastalarda tedavinin gidişatının belirlenmesi,

Yumurtalık kapasitesinin (over rezervi) tespit edilmesi,

Bazı yumurtalık kanserleri AMH üretir. AMH üreten yumurtalık kanseri olan hastalarda kanser tedavisinin nasıl gittiğinin belirlenmesi,

Bir kadının ne zaman menopoza gireceğinin değerlendirilmesi,

Polikistik over sendromu (PKOS) hastalarının teşhisi gibi durumlar için AMH testi istenebilir.


 

AMH testi için gerekli örnek nedir?

Test koldaki bir toplardamardan alınan kan örneğinden elde edilen serumda yapılır.

 

Test sonuçları ne anlama gelir?

Bebeğin doğumundan sonra erkek veya dişi olduğunun anlaşılamadığı durumlarda yüksek AMH düzeyi bebeğin cinsiyetinin erkek olabileceğini düşündürür.

İnmemiş testisleri olan bebeklerde düşük AMH düzeyi testislerin tam olarak gelişmemiş olabileceğini düşündürür.

Kısırlık tedavilerinde elde edilen düşük veya yüksek AMH düzeyleri yapılacak tedavinin gidişatını belirleyebilir.

AMH üreten yumurtalık kanseri hastalarında yapılan tedavinin işe yarayıp yaramadığı, kanserin nüks edip etmediği AMH düzeyinin ölçümü ile belirlenir. Tedavi öncesine göre artan değerler kanserin ilerlediğine veya nüks ettiğine işaret olabilir. Ancak yumurtalık kanserlerinin hepsinin AMH üretmediği unutulmamalıdır.

Test sonuçlarınız mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. Sizi muayene eden, muayene sonucu çeşitli bulgular elde eden, şikayetlerinizi bilen kişi doktorunuzdur. Bu sebeple test sonucunuzu en doğru yorumlayacak olan kişi de odur.  
FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , , , ,


Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree