www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.Anti T (Anti tiroglobulin) testi

Anti T testi, kandaki tiroid otoantikorlarının seviyesini ölçer. Anti tiroglobulin testi olarak da adlandırılan test, vücutta tiroid bezinde üretilen tiroglobulin adlı proteine karşı oluşmuş antikorları tespit etmeye yarayan bir testtir. Normal şartlarda meydana gelmeyen bu antikorlar, “otoimmun tiroid hastalıkları” adı verilen bazı hastalıklarda oluşur. Bu hastalıkları tiroid bezinin diğer hastalıklarından ayırmak için Anti T testi istenir.

Anti T  nereden salgılanır ?

Anti T antikorları kişinin bağışıklık sistemi tarafından yapılır. Bağışıklık sistemi, bazı hastalıklarda tiroid bezini ve ürettiği maddeleri yanlışlıkla hedef alır. Bu durumda ona karşı antikor üreterek ortadan kaldırmaya çalışır. Bu esnada tiroid bezinde “tiroidit” adı verilen sürekli bir iltihap, tiroid bez dokusunda hasar ve tiroid bezinin fonksiyonlarında bozulma meydana gelir. Bu test bağışıklık sisteminin tiroide karşı ürettiği antikorların miktarını ölçer.

anti t nedir

Anti T testi için gerekli örnek nedir ?

Test genellikle koldan alınan kan örneğinde yapılır.

Anti T testi neden yapılır ?

 • Guatr,
 • Kilo alımı, saç dökülmesi, soğuğa tahammülsüzlük, kabızlık gibi belirtilere sebep olan, tiroid bezinin az çalıştığı durumlarda,
 • Titreme, terleme, kalp çarpıntısı, uyku problemleri, kilo kaybı gibi belirtilere sebep olan tiroid bezinin fazla çalıştığı durumlarda Anti T testi istenir.

Anti T normal değerleri nelerdir ?

Aşağıda verilen değerler testin yapıldığı laboratuvar, kullanılan metod ve yapılan cihaza göre değişiklik gösterebilir.

Normal aralık: 0-4U/L arasındadır.

Yüksek değerler ne ifade eder ?

 • Hashimoto hastalığı,
 • Graves hastalığı,
 • Tiroid kanseri,
 • Tip 1 şeker hastalığı,
 • Romatoid artrit,
 • Pernisiöz anemi,
 • Damar hastalıkları.

 

Düşük değerler ne ifade eder ?

Düşük değerler testin yapıldığı zaman kanda Anti T bulunmadığını gösterir. Testin istenmesine sebep olan belirtilerin vücudun bağışıklık sisteminin ürettiği antikorlar ile ilişkisi olmadığı düşünülebilir. Ancak az da olsa bazı kişilerde otoimmün tiroid hastalığı bulunmasına rağmen, test yapıldığı sırada Anti T testi negatif çıkabilir. Belirli bir süre sonra testin tekrarlanması istenebilir.

Test sonuçlarınız mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

loading...


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


Etiketler: , , , ,


Anti T (Anti tiroglobulin) testi konusunda yapılan yorumlar

 1. cemre diyor ki:

  merhaba ths 7.17
  anti tpo:0-9 normal degeri bende 189.5 bu nedir:(

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tiroid bezinizde bir iltihaplanma ve muhtemelen buna bağlı fonksiyonunda azalma söz konusudur. Bunun için bir dahiliye veya bir endokrinoloji uzmanına başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 2. dlr diyor ki:

  Merhabalar
  Anti TPO= 1000
  Anti tiroglobulin antikor= 135,70
  TSH=9,27
  Rica etsem değerleri yorumlayabilirmisiniz?
  Teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tiroid bezinizde bir iltihap söz konusudur. Bunun için bir dahiliye veya ulaşabilirseniz bir endokrinoloji uzmanına başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 3. rıdvan diyor ki:

  ANTİ TPO:487.05
  ANTİ TİROKLOBULİN ANTİKOR:288.07

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınıza göre tiroid bezi iltihaplanması söz konusudur. Test sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. Gerekenleri doktorunuz yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 4. esra diyor ki:

  Merhabalar,
  9 haftalık hamileyim anti tiroglobulin antikoru 490,9 h çıktı doktorum acil olarak ilaca başlattı. İnternette yaptığım araştırmalarda ilk 3 ay bebeğin beğin gelişimi antikorun yüksek çıkması sakıncalı olduğunu gördüm doktorum endişe etmemi söyledi fakat ilaç kullanımına 9 haftada başlamak geçmidir. Yorumunuzu gönderebilseniz çok sevinirim. Teşekkürler
  tsh 2,72 ref:0,27-4,2
  anti tiroglobulin antikoru 490,9 h ref:0-115

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sonuçlarınızın doktorunuz tarafından yorumlanması ve gerekenlerin yapılması uygundur. Bizim bir değerlendirme yapmamız uygun değildir. Sağlıklı günler dileriz.

 5. Derya Akkaya diyor ki:

  Merhaba.
  Benim 1 yıl önce kan tahlilim şu şekildeydi:
  TSH : 9.15 (Referans Aralığı 0,44-4)
  T3 ve T4 değerim normal seviyelerdeydi.( T3:3.46 (2.04-4.44), T4 : 1.47 (0.93-1.7) )
  Euthryox 25mg ilaca başlandı.İlacı kullanmamdan sonra yaklaşık 2 ay sonra tekrar bir tahlil yaptırdığımda TSH normal aralığa dönmüştü. (2.67) Kontrol amaçlı 6ay sonra tekrar kontrol yaptırdığımda tsh değerinde üst aralıkta olduğu görüldü. (TSH:3,9) İlacı biraz arttırdı doktorum. 6 ay sonra (Aralık başı gibi) tekrar test yaptırdığımda,

  TSH:0.019 (0.44-4) ,
  T3: 4.23 (2.04-4.44),
  T4: 2.23 (0.93-1.7),
  ANTI TIROGLOBU: 271.9 (0-115) olduğu görüldü.

  Acaba bu şekilde değişmesi ne anlama geliyor? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İlaç bu kez de biraz fazla gelmiş. Ayrıca tiroid bezinizde iltihaplanma da var. Test sonuçlarınız ile doktorunuza başvurunuz. O gerekenleri yapacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 6. sevil diyor ki:

  merhaba
  Proteın C antıjenı 180 % 72.00-160.00
  bu nedemek oluyor bana yardımcı olabılırmısnız tesekkurler :)

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kan pıhtılaşması ile ilgili bir test olan protein C düzeyi diğer pıhtılaşma testleri ile birlikte değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmeyi testleri isteyen doktorunuz yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 7. funda ercan diyor ki:

  merhaba: tsh : 4.24 ulu/ml 0.44-4
  t4: 1.6 ng/dl 0.93-1.7
  anti tiroglobulin : 465 ıu/ml 0-115
  anti mikrozoma: 115 ıu/ml 0-35
  trıglıserıd: 32
  ldl kolestrol: 22
  hdl kolestrol: 50
  bu degerlerı nasıl yorumlarsınız. tesekkurler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tiroid bezinizde iltihaplanma olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için bir dahiliye uzmanına başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 8. sevil diyor ki:

  TSH 0.9294 uIU/mL 0.35 – 4.94
  *Anti Tiroglobulin 22.67 IU/mL < 4.10
  *Anti TPO 8.52 IU/mL < 5.60

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu sonuçlar tiroid bezinizde iltihaplanma olduğunu gösteriyor. Bir dahiliye veya endokrinoloji uzmanına müracaat etmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 9. aday diyor ki:

  Merhabalar.
  Biraz uzun olacak özür dilerim şimdiden ama yorumunuza ihtiyacım var.

  1 yıl önce el terlemesi ile ilgili muayeneye gittiğimde,kan testi sonuçlarında tsh değerim 13 lerde çıkmıştı,doktor guatr var sende dedi,sonra ilaç tedavisi ile rutin kontroller yapılarak dengede tutuyoruz.Daha sonralarda polislik başvurusu yaptım ve zayıf olduğum için tekrar doktora gidip,tiroid kilo almama engel olur mu dedim.Oda geniş çaplı bir tahlil daha yaptırdı.
  Sonuçlar:
  TSH=6.5 uIU/mL 0.35 – 4.94
  T3=2.96 pg/mL 1.71 – 3.71
  T4=1.25 ng/dL 0.7 – 1.48
  Anti TPO= <0.50 IU/mL <5.60
  Anti tiroglobulin=2.14 IU/mL <4.10

  Bunun sonucunca doktor kilo almamamın bundan kaynaklanmadığını söyledi,çünkü az çalışıyo zaten,çok çalışsa bundan derdim dedi.
  Diyetisyene yolladı bir programa başladım spora başladım ve gerçekten tiroiddden kaynaklanmadığını benim az yediğimi gördüm çünkü 1 ayda 3 kilo aldım ve vücut olarak kaslanmaya,gelişmeye başladım.

  Asıl konu:
  Bütün değerlerim normal çıkıyor sadece TSH yükseliyor,örneğin yaklaşık 1 sene önceki tahlil sonucumda bile yine t3 t4 normal di hatta t4 1 sene öncede 1.25 di,yeni tahlilimdede 1.25

  sadece tsh yüksekliği polisliğime engel olurmu,yani sağlık kontrolü yaptıklarında polis olmama engel derecede bir şey mi?

  sağlık şartlarında tiroid,endokrin hastalığı var mı diye sormuşlar,ben o maddeye yok desem yalan söylemiş olurum ki zaten çıkacak.

  son olarak ilaç kullanmadan tsh değeri normal duruma gelir mi
  sabah,akşam aç karnına zencefil suyu filan duydum sağda solda.

  Tekrar kusura bakmayın uzun bir yazı oldu.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   TSH değeri dışındaki test sonuçlarınız normal çıkmış. TSH’ın normal seviyeye inmesi için tiroid bezinin biraz daha fazla çalışması gerekir. Bunun için bir dahiliye uzmanının tavsiyesine ihtiyacınız vardır. Bir dahiliye uzmanına başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 10. sevil diyor ki:

  merhaba bu rakamlar ne demek oluyo bende guatırmı var?tardımcı olabılırmısınız?sımdıden tesekkurler :)

  TSH 0.9294
  ANTI TROGLOBULİN 22.67
  ANTİ TPO 8.52

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Testlerinizin referans aralıklarını yazmadığınız için bir değerlendirme yapamıyoruz. Tiroid bezi ve hormonları ile ilgili olarak bir dahiliye uzmanına müracaat etmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 11. ismail diyor ki:

  merhaba, Yaş:60 TSH:5.15 LDL:210 Kolestrol:214 Serbest T4:1.08 acaba hashimoto mu? teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazmış olduğunuz test sonuçları Hashimoto olup olmadığınızı göstermemektedir. Hashimoto teşhisi için ek testler gerekmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

 12. HASİMATO35 diyor ki:

  annem haşimato hastası.28 gün önceki tahlillerinde Tsh 7.38 , Serbesst t4 1.4 çıkmıştı. Doktor 50lik olan ilacını 100e çıkarttı ve 28 günlük süreçteki tahlilde sonuçlar TsH 0.58,ST3 2.39,ST4 1.26. Yalnız bu kez Tiroglobulin tahlili ve Anti TPO tahlili yapılmış. Anti TPO 0,14 , Tiroglobulin 134,7 çıktı. Bizde panik olduk Tiroglobulin değeri normali 0 ile 4,11 aralığında diye.Sizce kanser riski var mıdır?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tiroglobulin tiroid bezinde hormon üretiminin göstergesidir. Tiroid kanseri olanlarda tiroid bezi alınır ve ameliyat sonrası tiroid bezi alındığından tiroid hormon üretimi de olmayacak ve tiroglobulin düşük çıkacaktır. Bu sebeple bu test ameliyat sonrası nüks olup olmadığının belirlenmesinde kullanılır. Sizin panik olmanıza gerek yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

 13. damla diyor ki:

  Merhaba
  Değerlerim aşağıdaki gibidir;

  SONUÇ BİRİM NORMAL DEĞER

  serbest T3 4,13 pg/ml 2,6-4,4
  serbest T4 1,20 ng/dl 1-1,6
  TSH 1,20 uU/ml 0,27-4,2
  ANTİ M 191,2 U/mL -<57
  ANTİ T 550,7 U/mL -<64

  4 senedir graves tedavisi görüyorum anti m ve anti t testinde değerlerim çok yüksek çıkmış. Bir de size danışmak istedim hocam. Yorumlarsanız teşekkür ederim.

 14. cv diyor ki:

  Merhaba. 31 yaşındayım.İki yıl kadar önce bir doktor tarafından polikistik over teşhisi kondu fakat bir tedavi yapılmadı. Özellikle el ve ayaklarda aşırı üşüme, sürekli yorgunluk ve kas ağrıları, adette gecikme, aşırı saç ve kaş dökülmesi, çok yağlı cilt, kısa sürede aşırı kilo alımı, sık hastalanma vb. şikayetlerim üzerine Haşimoto şüphesiyle test yaptırdım. Sonuçlarım aşağıda. Bu sonuçlara göre bir uzmana görünmeli miyim? Yönlendirirseniz sevinirim, teşekkürler.
  T3, serbest: 3,16
  T4, serbest: 1,36
  Tiroid Stimulan Hormon (TSH), ultrasensitif: 2,29
  Anti-Tiroid Peroksidaz Antikoru (Anti-TPO): 8,46
  Tiroglobulin (hTG): 8,38
  Prolaktin (PRL): 20,07

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınızı bir dahiliye uzmanına göstermenizi öneririz. O sizi muayene edecek, şikayetlerinizi dinleyecek ve test sonuçlarınızı değerlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 15. hasan kemal diyor ki:

  hocam;
  antiTPO değeri: 1300
  antiTG değeri :100,3
  bilirubin(total) değeri; 2,16
  bilirubin(direkt) değeri; 0,3
  tsh değeri; 0,1
  neu değeri; 49,3
  rbc değeri; 5,70
  hgb değeri; 16,5
  ne gibi problemlerde karşı karşıyayım kanser riski varmıdır. yaşım 26, sigara kullanıyorum, kalp çarpıntım var, kalp ritmim 101 hocam yorumlarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tiroid bezinizdeki iltihaplanmaya bağlı olarak tiroid bezi hormonlarınız artış göstermiş. Çarpıntının sebebi büyük olasılıkla budur. Bir dahiliye veya endokrinoloji uzmanına müracaat etmenizi öneririz. Gereken tedaviyi onlar düzenleyecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 16. hülya şahin diyor ki:

  hocam
  anti-tiroid peroksidaz antikoru(Anti-Tpo) sonuç <10.0 u/ml <60-
  anti-tiroglobulin antikoru (Anti-Tg) sonuç <20.0 u/ml <60-
  bu değerler nasıl yorumlarmısınız ?Teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Vermiş olduğunuz referans aralığa göre değerleriniz normaldir. Bu sonuçlar ile tiroid bezinizde bir iltihaplanma olmadığı söylenebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 17. hülya alp diyor ki:

  çok teşekkür ediyorum.

 18. hülya alp diyor ki:

  Hocam Merhaba,boyun gırtlak uzerınde bogaz diş ve kulagımda sıddetlı agrı sıkayetiyle yapılan kan test sonuclarım şöyle:
  TSH 3,63 mU/L………………0,27 – 5,4
  Serbest T3 2,77 pg/mL……….2,3 – 4,2
  Serbest T4 1,23 ng/dL……….0,88 – 1,72
  Tiroglobulin (Tg) 33,33 ng/mL..1,4 – 78
  Anti TG [H] 330,2 IU/mL…….0 – 115
  Anti TPO 18 IU/mL…………..0 – 34
  Anti Tg çok yuksek ayrıca Hemogramda PDW [L] 15,40 % 25 – 65 dusuk
  tiroid kanserimiyim? teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tiroid kanseri değilsiniz. Tiroid bezinizde iltihabi bir durum vardır. Bir dahiliye uzmanına başvurmanızı öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 19. didem diyor ki:

  merhaba,
  bu durumda troidimin normal seviyeye gelebilesi için ilaç takviyesine gerek var mıdır?

 20. didem diyor ki:

  merhaba
  aylardır saç dökülmem tırnaklarımda kırılma vardı.
  tsh 0,31 di biyopsi yapıldı 3 ay önce normal çıktı çok sayıda nodullerim varmış.ama 20 günden fazla boğazımda birşey var hissi ellerimde titremede eklendi bugün tekrar tahlil yaptık sonuçları ise
  tsh çıkan sonuç:0,2384 referans:0,35 – 4,94
  Antitiroglobulin Antikor çıkan sonuç 5,51 referans:< 4,10
  Anti TPO çıkan sonuç:212,91 referans ise:< 5,60
  Serbest T4 (FT4) çıkan sonuç:1 ref:0,7 – 1,48
  yardımınızı rica edrim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tiroid bezinizde bir iltihabi durum söz konusudur. Bu sebeple bir dahiliye uzmanına başvurmanızı öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 21. serkan diyor ki:

  hocam merhaba;

  Tiroglobulin (Tg) 0,422 1,6-59,9 ng/mL
  Serbest T4 1,71 0,93-1,71 ng/dL
  TSH 0,051 L 0,27-4,2 μIU/mL

  sonuçlarım bunlar ne anlama gelmekte yardımcı olmanızı rica ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tiroid hormonu T4 üst seviyede çıkmış. Bu sebeple TSH hormonunda azalma var. Test sonucunuzu doktorunuza gösterirseniz ne yapmanız gerektiğini size söyleyecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 22. arzu diyor ki:

  hocam yaş 42 anti tpo 0,50 ne demek bu acaba düşükmü bırde aldesreron 465 cıktı

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Anti TPO test sonucunuz normaldir. Aldosteron sonucunun değerlendirilebilmesi için testi yaptırdığınız laboratuvarın vermiş olduğu referans aralık ve biriminin bilinmesi gerekir. Yazarsanız değerlendirebiliriz. Sonuçlarınızı doktorunuza göstermeyi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 23. yakup diyor ki:

  Anti TG : 2,68
  Anti TPO : 45,05 diyor ne anlama geliyor anlayamadım hocam

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tiroid bezinde bir iltihaplanma söz konusu olabilir. Bu sebeple sonucu doktorunuza gösteriniz. O gerekenleri yapacaktır.

 24. sevde nur aslan diyor ki:

  Merhaba hocam Anti TPO Değerim de>1000.00
  Anti tiroglobulin antikor değerimdeyse 209.58 yazıyor. Bu sonuçları nasıl değerlendirirsiniz? Şimdiden teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tiroid bezinizde iltihabi bir durum söz konusu olabilir. Test sonuçlarınızı bir dahiliye uzmanına gösteriniz. O gerekeni yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 25. pinar diyor ki:

  merhaba ben 25 yaşındayım ve bekarım. tahlil sonuçlarımın değerlerini internette araştırma yaparak anladığım kadarıyla tiroid probemim var. nasıl bir yol takip etmeliyim. ilaç kullanmamı tavsiye ediyormusunuz ? nasıl bir yol izlemeliyim.

  Serbest T3 2.9 pg/mL 1.71 – 3.71
  Serbest T4 0.94 ng/dL 0.7 – 1.48
  TSH 3.3443 uIU/mL 0.35 – 4.94 3.2856 3.4436
  TPO Ab 2.15 IU/mL < 5.60
  Anti TG 89.13 IU/mL < 4.10
  Vitamin B12 141 pg/mL 187 – 883
  Folat 4.9 ng/mL 3 – 20
  Ferritin 14.39 ng/mL 5 – 204

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınıza göre tiroid bezinizde iltihabi bir durum söz konusu olabilir. Bu durum tiroid fonksiyon testlerinde bir bozulmaya henüz sebep olmamış gözüküyor. Sonuçlarınızı bir dahiliye uzmanına göstermenizi öneririz. Gerekenleri o yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 26. Bengü diyor ki:

  Hocam merhaba,
  TSH = 0.05
  T3 = 3.6
  T4 = 1.28
  Anti TPO = 4.8
  9 haftalık hamileyim (aşırı bulantım ve yorgunluğum var)
  Değerlerini yorumlar mısınız? Teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Hamileliğin ilk aylarında bulantı bazı hamilelerde görülmektedir. Yakında geçecektir. TSH düzeyi hamileliğin ilk aylarında düşük çıkar. Sonraki aylarda normal düzeyine dönecektir. Sağlıklı hamilelikler dileriz.

 27. benay diyor ki:

  merhaba hocam yapılan test sadece tiroglobulin böyle yazıyor.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tiroglobulin testi normal kişilerde tiroid hormon üretimi ile ilişkili bir göstergedir. Tiroid hormonlarının yapımı esnasında tiroid bezinde üretilen bir protein olan tiroglobulinden tiroid hormonları ortaya çıkar. Normal şartlarda kan dolaşımına çok az miktarda bulunan tiroglobulin, tiroid bezi büyümelerinde, tiroid aktivitesi artışında veya tiroid bezi hasarında daha fazla salınır. Durumun ne olduğunun ortaya çıkarılabilmesi için test sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

 28. benay diyor ki:

  iyi günler benim Tiroglobulin 155.2 çıktı kanser riski varmı?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yapılan test tiroglobulin mi yoksa anti tiroglobulin midir? Testlere ve yazmadığınız referans aralıklarına göre göre değerlendirme değişecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 29. neso diyor ki:

  merhaba
  anti tpo değeri 1000 ‘in üstünde ve anti troglobulin antikor değeri 44.20’dir.tsh değeri 6.84 serbest t4 değeri 0.98 serbest t3 değeri 3.23 dir.bu değerleri yorumlarmısınız hocam

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tiroid bezinde iltihabi bir durum söz konusu olabilir. Bir dahiliye uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

 30. ASLI diyor ki:

  Merhaba, 8 aylık kızımın tetkikleri şu şekilde, neyi ifade etmektedir Anti Tiroglobulin Antikoru (Anti-Tg)
  L
  <20.0
  IU/mL
  0 – 40
  14.06.2016
  Anti-Tiroid Antikoru (Anti-TPO)
  L
  <10.0
  IU/mL
  0 – 35

  Kortizol

  6.9
  ug/dL

  Örnek No: 1119486
  Laboratuvar

  Serbest T3, free triiodotironin

  4.75
  pg/mL
  2.5 – 6.5
  12.06.2016
  Serbest T4, free tiroksin

  0.81
  ng/dL
  0.70 – 1.25

  TSH, Ultrasensitive

  2.44
  ulU/mL
  1.0 – 5.7

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazmış olduğunuz test sonuçları referans aralıkları içinde görülmektedir. Bu durumda tüm test sonuçları normaldir. Sağlıklı günler dileriz.

 31. Davut yilmaz diyor ki:

  Hacam merhaba, Mart ayında yaptırdığım testte Anti TG 46.95 çıktı. Referans aralığı IU/mL küçüktür 4.11 yazıyor. Mayıs ayında yatırdığım kontrolde Anti TG 40.28 çıktı. Anti TPO ise her iki testte de normal çıktı. Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Anti Tg testiniz yüksek çıktığı için bir endokrinoloji uzmanına veya bir dahiliye uzmanına muayene olmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 32. sultan diyor ki:

  2 yıl önce tiroid ameliyatı oldum ve 2 lob da alındı.(papiler) En son yaptırdığım tahlil sonucuna göre Tiroglobulin değerim: REFERANS ARALIGI:
  0.00 — 85.00 SONUC: 0.10 ng/mL yorumlayabilirseniz çok sevinirim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bize göre kanser kalıntısı veya tekrarı açısından sorun yok gibi gözüküyor. Siz yine de test sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

 33. Nagihan diyor ki:

  Hocam merhaba tiroidim fazla çalıştığı için endokrinoloji bölümüne sevkettiler orada tekrar test yapıldı ve serbest T4 değerim 2.39 dan 1.76 ya düşmüş.( referans aralığı 0.72-1.56) fakat yapılan ikinci testte antı tıroglobulin antikorum 616 IU/ml çıktı. ( referans aralığı 0-115). Antı TPO ise normal düzeyde.Ultrasonda ise solid veya kistik nodule rastlanmadı. Sanırım anti t antikorum baya yüksek bu yüzden endişeleniyorum, randevuma çok olduğu için size danışmak istedim. Teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Evet sizin de belirttiğiniz gibi anti tiroglobulin antikor test sonucunuz yüksek. Doktorunuz buna göre yapılması gereken tedaviyi yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 34. Basri Akbolat diyor ki:

  HOCAM MERHABA
  15 yaşında oğlumun test sonuçlarında Anti-tiroglobulin ab. 0,1 çıktı.Ne anlama gelir ?

 35. yasemim çiçek diyor ki:

  HOCAM MERHABA,
  TAHLİLLERİMDE TSH VE ANTİ TPO DEĞERLERİ T3 T4 HEPSİ NORMAL ARALIKTA AMA ANTİ-TG 0-40 ARASINDA OLMASI GEREKİRKEN BENDE 250 CIKTI BUNUN ANLAMI NEDİR?
  HASİMATO MUYUM BENDE?

  ULTRASONOGRAFI CEKİLDİM 2 ADET NODUL CIKTI AMA BOYUTLARI KÜÇÜK OLDUĞU İÇİN ÖNEMSİZ DENİLDİ. 4 MM ALTINDAYDI SANIRIM. GEBE KALMAK İSTİYORUM OLMUYOR DOKTOR İLAÇTA VERMEDİ SİZCE BU YÜZDEN OLABİLİR Mİ NE TAVSİYE EDERSİNİZ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yüksek test sonuçlarının ne anlama geldiğini sitemizden okuduğunuz anlaşılıyor. Size önerimiz bir endokrinoloji uzmanına veya bir dahiliye uzmanına görünmenizdir. Onların uzmanlık alanı olan bu konuda gerekeni yapacaklardır. Sağlıklı günler dileriz.

 36. admin diyor ki:

  merhaba ben gebeyim ve değerlerim anti tiroglobilin antikor 3.2 çıkmış sizce nasıl değer yada tehlikelimi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,,Bizim referans aralığımıza göre sizin sonucunuz normaldir. Ancak kadın doğum uzmanınıza danışmanızda da fayda vardır. Sağlıklı gebelikler dileriz.

 37. Hocam merhaba diyor ki:

  Benim,Anti TG H 7.74 Anti TPO H 1000.00 BU DURUM DA TEHLİKELİ BİR DURUM VARMI… BU SONUCA GÖRE METABOLİZMAM HIZLIMI ÇALIŞIYOR. YOKSA HİÇ ÇALIŞMIYORMU..BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM..TEŞEKKÜRLER..

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu testlerin referans aralıklarını yazmamışsınız ancak test sonuçlarınızın yüksek olduğu anlaşılıyor. Bu sonuçlara göre kan dolaşımınızda tiroid bezine karşı antikorlar olduğu anlaşılıyor. Test sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. Gerekli tedaviyi o yapacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 38. AYŞE KAHRAMAN diyor ki:

  HOCAM,
  T3-3.00 T4 1.40 Anti tiroglobulin antikor 137,00
  BU DEĞERLERİ NASIL YORUMLARSINIZ? tEŞEKKÜRLER

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Anti tiroglobulin antikor seviyesi açısından değerlendirilemk için sonuçlarınızı mutlaka bir dahiliye veya endokrinoloji uzmanına gösteriniz. O sonuçlarınızı değerlendirerek size gerekli tedaviyi verecektir. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazınız

20 + 9 = ? (İşlemin sonucunu kutuya yazınız)