www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri.Balgam kültürüBalgam solunum yollarında üretilen koyu kıvamda bir sıvıdır.

Genellikle solunum yolları enfeksiyonlarında ortaya çıkan balgamda enfeksiyona sebep olan mikroplar bulunur. Balgam kültürü testi enfeksiyona sebep olan bakteri veya mantarların tespit edilebilmesi için yapılır.

Balgam kültürü testinin pozitif çıkması durumunda yapılan duyarlılık testi ile mikrobu ortadan kaldırmaya yarayan antibiyotik belirlenir (Bakınız: Antibiyotik duyarlılık testi).

 

Balgam kültürü hangi durumlarda yapılır?

Balgam kültürü bronşit, akciğer absesi, zatürre, tüberküloz gibi akciğer veya solunum yolları enfeksiyonlarında hastalığa sebep olan mikrobun belirlenmesi için,

Balgam kültürü, enfeksiyona sebep olan mikrobun ortadan kaldırılmasını sağlayacak en uygun antibiyotiğin tespit edilebilmesi için,

Tedavinin işe yarayıp yaramadığının anlaşılabilmesi için balgam kültürü yapılır. 

Balgam kültürü testi için gerekli örnek nedir?

Balgam kültürü için balgam örneği gerekir. Balgam örneği genellikle sabah erken saatlerde bir şey yiyip içmeden önce toplanır.

Balgam kültür örneği için bir toplama kabı verilir ve kabın içine balgam toplanır. Balgam için derin bir nefes alınarak kuvvetle öksürülür ve çıkan balgam kaba tükürülür. Balgam çıkmasını kolaylaştırmak için sırta veya göğüse vurulabilir. Bu işlem birkaç gün arka arkaya yapılabilir.

Bazı kişilerde balgam örneği almak için “bronkoskopi” yapılabilir. Bronkoskopi ağızdan sokulan esnek bir boru ve ucundaki kamera ve ışık kaynağı ile solunum yollarının incelenmesidir. Bu esnada balgam örneği toplanabilir.

balgam-kulturu

 

Balgam kültürü nasıl yapılır?

İçinde “besiyeri” adı verilen ve mikropların üreyip çoğalmasını sağlayan besinler bulunan özel bir kap içine balgam örneği konur. Balgamın içinde herhangi bir mikrop bulunması durumunda mikroplar üreyip çoğalmaya başlar. Balgamda bakteri varsa genellikle 2-3 gün içinde büyüyüp çoğalır. Bazı bakterilerin çoğalması daha uzun sürebilir. Mantarların büyüyüp çoğalması için daha uzun zaman gereklidir.

 

Balgam kültürü sonucu kaç günde çıkar?

Balgamda hastalık yapıcı bir mikrop bulunması durumunda çoğu bakteri 2-3 gün içinde çoğalırken bazı bakterilerin büyüme ve çoğalması daha uzun sürebilir. Bu sebeple balgam  kültür sonucunun çıkması zaman alır.

 

Balgam kültürü test sonucu nasıl değerlendirilir?

Negatif: Balgam kültürü test sonucu normal olarak kabul edilir. Bu durumda balgam kültüründe hastalığa sebep olacak bir bakteri üremesi saptanmamış demektir.

Pozitif: Balgam kültürü test sonucuna göre balgamda hastalık yapıcı bir mikrop tespit edilmiştir.

Balgam kültürü test sonucunun pozitif çıkması durumunda tespit edilen mikrobun hangi antibiyotiğe hassas olduğunun saptanması için duyarlılık testi yapılır. Böylece mikrobu ortadan kaldıracak ve hastayı en etkili şekilde tedavi edecek antibiyotik belirlenmiş olur.

 

Balgam kültürü test sonucunu etkileyen faktörler nelerdir?

Yakın zamanda antibiyotik kullanılması,

Balgam kültür testi için yetersiz balgam örneği toplanması,

Balgam yerine tükürük toplanması,

Balgam örneği toplanmasından önce ağız çalkalama solusyonlarının kullanılmış olması,

Balgam örneğine dışarıdan mikropların bulaşması,

Balgam örneğinin laboratuvara geç ulaştırılması.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


Balgam kültürü konusunda yapılan yorumlar

 1. İlker kaya dedi ki:

  Hocam merhaba Annem 59 yaşında 1 hafta öncesi sonuçlar balgam kültüründe GRAM BOYALI PREPARATTA 10 DAN AZ EPİTEL HÜCRESİ 25 DEN AZ PMNL AZ SAYIDA GRAM POZİİF KÖK VE GRAM NEGATİF BASİL GÖRÜLDÜ teşhisi konup antibiyotik verildi 1 hafta sonra tekrar tetkit istendi ve balgam kültürü sonucu GRAM BOYALI PRETARATTA 10 DAN ÇOK EPİTEL HÜCRESİ VE ORAL FLORA BAKTERİLERİ GÖRÜLDÜ LÖKOSİT GÖRÜLMEDİ. sonucu çıkıp anneme yatış verdiler Ve SOLUNUM YOLU FLORA BAKTERİLERİ ÜREDİ. sonucu cıktı bnun tedavisi varmı ve çok korkulcak bişeymi cevaplandıırsanız çok sevnirim.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba İlker bey,
   Annenizin solunum yollarında ürediği yazılan bakteriler normalde orada bulunan ve hastalık yapmayan bakterilerdir. Korkulacak bir durum yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree