www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.C-peptid testi nedir ?C-peptid testi, kandaki c-peptid proteininin seviyesini ölçer.

C-peptid, pankreas tarafından üretilen insülin hormonu öncülünün bir parçasıdır.

İnsülin kandaki şeker seviyesi yükseldiği zaman pankreastan salgılanan bir hormon olup, kan şekerinin hücrelere taşınması ve hücre içinde enerji elde edilmesini sağlayan bir hormondur.

İnsülin üretimi esnasında, “proinsülin” adı verilen öncül maddeden bir parça koparılır. C-peptid, adı verilen bu parça resimde görüldüğü gibi, insülini hormonu öncül parçalarını oluşturan A ve B zincirlerini birbirine bağlayan parçadır.

“Connecting peptide” İngilizce kelimelerinin kısaltılmış hali olan c-peptid, ayrı bir parça olarak kan dolaşımında bulunur ve pankreasın fonksiyonu hakkında fikir verir.

Eğer normal düzeyde insülin üretimi varsa, c-peptid düzeyi de normaldir. Kandaki c-peptid miktarı pankreas tarafından ne kadar insülin yapıldığının göstergesidir. 

C-peptid nereden salgılanır ?

Pankreas beta hücrelerinde insülin üretimi sırasında meydana gelen c-peptid, pankreastan insülin salınırken insülin ile beraber kana salınır. İnsülin üretiminin azalması veya artması durumunda c-peptid miktarı da buna paralel olarak artar veya azalır.

 

C-peptid testi için gerekli örnek nedir ?

Test koldan alınan kan örneğinde yapılır.

 

C-peptid testi neden yapılır ?

 • Şeker hastalığının tipini belirlenmesinde: Tip 1 şeker hastalığında pankreas tarafından üretilen insülin miktarı yok denecek kadar azdır veya yoktur. Buna paralel olarak, c-peptid düzeyi de çok düşüktür. Tip 2 şeker hastalığında ise, c-peptid düzeyi normal veya yüksek olabilir.
 • Kan şekeri düşüklüğünün sebebinin araştırılmasında: Pankreasta “insülinoma” adı verilen tümörler fazla insülin salgılanarak kan şekerinin düşmesine yol açabilirler. Bu durumda kanda hem insülin hem de c-peptid miktarı yüksektir. Ancak dışarıdan yapılan insülin enjeksiyonlarında c-peptid bulunmadığından, insülin seviyesi yüksek bulunsa bile, c-peptid düzeyi düşüktür.
 • Kişinin rezidüel beta hücre fonksiyonunun değerlendirilmesinde,
 • Pankreasta yer alan insülinoma gibi bir tümörün tamamen çıkarılıp çıkarılmadığının belirlenmesi için de c-peptid testi yapılabilir.

 

C-peptid testi normal değerleri nelerdir ?

Aşağıda verilen değerler testin yapıldığı laboratuvara, kullanılan metoda ve testin yapıldığı cihaza göre değişiklik gösterebilir.

Kandaki C-peptid düzeyleri: 0.51-2.72 ng/mL arasındadır.

 

Yüksek değerler ne ifade eder ?

 • Tip 2 şeker hastalığı
 • İnsülin direnci,
 • İnsülinoma,
 • Cerrahi tedavi sonrası insülinomanın tekrarlaması durumunda yüksek c-peptid değerleri görülür.

 

Düşük değerler ne ifade eder ?

 • Tip 1 şeker hastalığı,
 • Karaciğer hastalıkları,
 • Şiddetli enfeksiyonlar,
 • Addison hastalığı,
 • İnsülin tedavisi.

 

Testin sonucunu etkileyen faktörler nelerdir ?c-peptid

 • Sülfonilüre veya insülin gibi ilaç alımı,
 • Böbrek yetmezliği,
 • Şişmanlık.

 

Test sonuçları mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

 

Test öncesi nelere dikkat edilmelidir ?

Test sonuçlarını etkileyen ilaçları kullanan hastalar bu durumu testi isteyen doktora mutlaka belirtmelidirler.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


C-peptid testi nedir ? konusunda yapılan yorumlar

 1. Vedat sari dedi ki:

  Merhaba benim c.peptid 1750 çıktı yüksek napmam lazim

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Vedat bey, Sonucunuzu bir endokrinoloji veya dahiliye uzmanına göstermeniz gerekir. O gereken yönlendirmeleri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 2. meltem dedi ki:

  pardon ceptit 1.5 L insülin 4.3

 3. meltem dedi ki:

  Merhaba daha öncede yazmıştım size tekrar test yaptırdık insülin 4.4 ceptit 1.0 L olarak çıktı ne demek acaba şimdiden teşekkürler çocuğum 3yas 4 ay

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Meltem hanım,
   C peptidin düşük çıkma sebepleri yazımızda belirtilmiştir. Bu testleri isteyen doktorunuz da tahlil sonuçlarının değerlendirmesini yapmıştır diye düşünüyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

  • meltem dedi ki:

   bize hiçbirşey söylenmedi tekrar istedi o yuzden biraz tereddütluyum hiç birşey yemiyor sadece şu içiyor çok fazla idrar yapıyor iftarı ise çok kötü sarı metin belirtisi olabilir diye merak ediyorum tesekkurler

 4. meltem dedi ki:

  benim çocuğum 3yasinda c-peptid sonucu 0,66 ng/mL 1,1-4,4 çıktı sonuç nedir ogrenilirmiyim

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Meltem hanım,
   C-peptidin düşük çıkmasına sebep olan faktörler yazımızda da belirtilmiştir. Tahlil sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. En iyi değerlendirmeyi o yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  • meltem dedi ki:

   iyi akşamlar çok teşekkür ederim peki az çıkması yok anlamında midir

 5. Emre dedi ki:

  İnsulin 15.8 c peptit 2.90 ne anlama geldigini yorumlayabilirmiziniz acaba ?

 6. Güven Demir dedi ki:

  C peptit tokluk 0,976 ng/mL alt 0,9 üst 7,1
  C PEPTİT açlık 0,956 L ng/mL ALT 1,1 ÜST 4,4

 7. Elif dedi ki:

  Merhaba hocam açlık glukoz 99 ref(74-106),c-peptit 1,93 ref(1.1-4.4)çıktı.c-peptit düzeyimin alt sınıra yakın çıkması beni tedirgin etti.Bu değer pankreasımdaki insülin rezervinin azalıp tip 1 diyabete yatkın olduğum sinyallerini veriyor olabilir mi?Sizin görüşünüz nedir?

 8. Zeynel dedi ki:

  Kızım 10 yaşında insülin 38, C petit 4.88, büyüme hormonu 0.05 çıktı. Nasıl yorumlanır. Teşekürler.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Çocuğunuzun test sonuçlarını bir çocuk endokrin uzmanına gösteriniz. En uygun değerlendirmeyi o yapacak ve gerekirse ek testler isteyecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 9. nevin dedi ki:

  merhabalar benimde tahlil sonucumda böyle değer çıktı ne anlama geliyor acaba C peptit 0,72

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Test sonucunuzun referans aralığı belirtmediğiniz için bir değerlendirme yapamıyoruz. Bizim yazımızda belirttiğimiz referans aralığına göre sonucunuz normaldir. Ancak sonucunuzu doktorunuza göstermenizi ve onun yorumunu almanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 10. saadet dedi ki:

  merhabalar insulın aclık 25,8 c peptit 5,52 cıktı dr amelıyat dıyor

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Sadece insülin ve c peptid sonucunuza göre bizim herhangi bir değerlendirme yapmamız mümkün değildir.
   Doktorunuz muhtemelen yapılan radyolojik incelemelerde pankreas adı verilen organınızda fazla insülin salgılanmasına sebep olabilecek bir kitle görmüş ve bu sebeple o kitlenin alınması için ameliyat önermiştir.
   Yapılan tüm test sonuçlarını başka bir doktora da göstererek farklı bir görüş alabilirsiniz.
   Geçmiş olsun dileklerimizle.

 11. AHMET KAŞ dedi ki:

  insülün antikoru 3,1 insülün 13,6 HBA1c 8,53 çıktı.ne anlama geliyor.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınızdaki en bariz şey kan şekerinizin uzun süreden beri yüksek seyrediyor olmasıdır. Şeker hastası olmanız veya olmamanıza göre değerlendirme değişecektir. Test sonuçlarınızı en iyi değerlendirecek kişi sizden bu testleri yaptırmanızı isteyen doktorunuzdur. Sağlıklı günler dileriz.

 12. erkan dedi ki:

  insülin 45, c peptit 5,54 çıktı ne demektir.

 13. Adınız dedi ki:

  merhaba kan şekerim 241 çıktı.c-peplit 1.61 çıktı. normali 0.90 ile 7.00 çıktı nasıl bir hastayım teşekkürlr

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Bu sonuç açlık kan şekeri de, tokluk kan şekeri de olsa yüksek. Eğer daha önceden teşhis konmadı ise büyük ihtimalle şeker hastasısınız. Eğer şeker hastalığı teşhisi daha önceden kondu ve tedavi altında iseniz, uygulanmakta olan tedavinin kan şekerini kontrol edemediği görülmektedir. Lütfen en yakın zamanda bir Dahiliye uzmanına gidiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 14. aysun dedi ki:

  c peptit 0,390 ise ne oluyor tıp 1 midir

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   C peptidin düşük olması Tip I şeker hastalığını gösterebilir. Bunun için bir endokrinoloji uzmanına görünmenizde fayda vardır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 15. cem dedi ki:

  c peptit 0,12 ise pankreas çalışmıyor demekmidir.

  tip 1 tanısı kesin midir

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba, belirtilen değer düşük bir değerdir ve genellikle Tip 1 şeker hastalığının göstergesidir. Ancak sitemizdeki yazımızda da belirttiğimiz gibi; karaciğer ve böbrek hastalıklarında da düşük düzeylere rastlanabilir. Ayrıca, c-peptid düzeyini düşürebilecek bir ilaç kullanımı varsa, bu da hesaba katılmalıdır. Sonucunuz doktorunuz tarafından yorumlanmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree