www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.CA 19-9 testiKarbonhidrat antijen veya kanser antijen kelimelerine karşılık gelen İngilizce kelimelerin baş harflerinden oluşan kısaltma ile adlandırılan CA 19-9 testi pankreas kanserini ayırd etmekte ve pankreas kanser tedavisinin izleminde kullanılır.

Pankreas kanseri dışında kalın bağırsak kanseri, akciğer kanseri, safra kesesi kanserinde de yükselebilen CA 19-9 genellikle bir tümör belirteci olarak kullanılmaktadır.

 

CA 19-9 sadece kanserlerde mi yükselmektedir ?Pankreas kanserlerinin %70-90’ında yükselen bu test, siroz gibi karaciğer hastalıkları, safra tıkanıklıkları ve pankreasın iltihaplanmalarında da yükselebilir.

CA 19-9 testi kanser taramalarında kullanılmamalıdır. Bilakis, kanser tedavisinde olan hastalarda tedavinin işe yarayıp yaramadığının anlaşılmasında yani tedavi takibinde kullanılmalıdır.

 

CA 19-9 testi için gerekli örnek nedir ?

Test için genellikle koldaki bir toplardamardan alınan kan örneğinden elde edilen serum kullanılır.

 

Test sonucu ne kadar sürede çıkar ?ca 19-9

Eski yıllarda nadir çalışılan CA 19-9 testi artık çoğu sağlık kuruluşunda yapılabilmektedir. Çoğu tıbbi laboratuvar CA 19-9 test sonucunu genellikle 1 günde verebilmektedir.

 

Test sonuçlarının düşük çıkması ne anlama gelir ?

CA 19-9 test sonuçları sağlıklı kişilerde düşük çıkar.

 

Test sonuçlarının yüksek çıkması ne anlama gelir ?

Pankreas kanseri CA 19-9’un yüksek çıktığı kanserlerin başında gelir. Yukarıda bahsedilen diğer kanserler ve selim durumlarda da CA 19-9 yükselebilir.

Pankreas kanser tedavisi altında olan kişilerde CA 19-9 test sonucunun yüksek çıkması tedavinin yarar sağlamadığı anlamına gelebilir. Ancak bu değerlendirme için tedavi öncesi CA 19-9 seviyesinin bilinmesi gerekir.

Tedavi sonrası belirli aralıklarla tekrarlanan CA 19-9 test sonucu önceki ölçümlerle karşılaştırılarak tedavinin gidişatı hakkında fikir sahibi olunabilir.

CA 19-9 sonuçları kanser varlığı veya yokluğu açısından tek başına değerlendirilmemelidir. CA 19-9 test sonucu mutlaka hastanın klinik değerlendirmesi ve diğer tanı araçlarından elde edilen bilgilerle birlikte yorumlanmalıdır.

 

Test yaptırılırken dikkat edilmesi gereken faktörler nelerdir ?

Tümör belirteçleri standart yöntemlerle analiz edilemediğinden, farklı laboratuvarlarda kullanılan farklı analiz sistemlerinin vermiş olduğu sonuçların karşılaştırılması yanlış değerlendirmelere yol açabilmektedir. Bu nedenle, belirli aralıklarla CA 19-9 tahlili yaptıracakların her seferinde aynı laboratuvarda yaptırmaları son derece önemlidir.  Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


CA 19-9 testi konusunda yapılan yorumlar

 1. Münevver diyor ki:

  Merhabalar 01/04/2016 da sol yumurtalıkla birlikte 15 cm oval kist alındı bir sene sonraki kontrolüm içon gittiğimde kan tahlili verdim CA 19-9 tetimin sonucu 46,36 çıktı kan tahlili verdiğimde adet dönemi biteli birkaç gün olmuştu doktorumda bir ay sonrasına tekrar gelip adetim bittikten bir hafta sonrası trkrar kan vermemi istedi eger değer düßük çıkarsa sıkıntı yok ama trkrar yükseliş gösterirss ozaman sıkıntılı dedi sizce bu yüksek değer çokmu fazla ve neyin belirtisi ayrıca böbrekte iyi huylu bor kistim var oda etken olabilirmi bu yüksekliğe şimdiddn ilgi ve alakanız için çok teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazımızda da belirttiğimiz gibi bu test bir kanser belirtecidir. Sindirim sistemi veya pankreas kanser vakalarının ameliyat veya tedavi sonrası takibinde kullanılır.Genellikle üst sınır 30-35 arasındadır. Ancak başka bazı hastalıklardan da etkilenerek yüksek çıkabilmektedir. Doktorunuz bu testi istediğine göre bir şeyler düşünerek istemiştir. Onun yorum ve değerlendirmeleri önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

 2. erol diyor ki:

  MERHABA BABAM ÖZAFAGUS KANSERİ 3 SENE ÖNCE RADYOTERAPİ VE 4 KÜR KEMOTERAPİ GÖRDÜ KASIM 2016 DA TEKRAR AYNI YERDEN NÜKS ETMİŞ DR BİZE 6 KÜR KEMOTERAPİ VERDİ 4.KÜRÜ ALDIK TEDAVİVİN İLK KÜRÜNDEKİ CA DEĞERLERİ CA-125:12 CA-15.3:19.6 CA-19.9:17.95 CEA 2.11 ÇIKMIŞTI YENİ SONUÇLARIMIZ İSE CA-15.3:30.2 CA-19.9:58.14 CEA:2.97 SİZCE SONUÇLAR NORMALMİ KEMOTERAPİ YOKSA İŞE YARAMIYORMU

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarında kemoterapi öncesine göre meydana gelen yükselmenin anlamlı olup olmadığını ve ne şekilde değerlendirilmesi gerektiğini hastanızın tıbbi geçmişini bilen, muayene ve tedavisini yapan doktorunuz yorumlayacaktır. Biz sadece sizin de yazdığınız gibi kemoterapi öncesine göre test sonuçlarında bir yükselme olduğunu görüyoruz. Bu yükselmenin anlamlı olup olmadığını bilen kişi doktorunuzdur. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 3. FİLİZ diyor ki:

  merhaba 2005 yılında karnın sağ alt kösesinde dışardan belli olmayan bastırınca ceviz büyüklüğünde sertlik mide bulantısı karın agrısı vardı genel cerrahi doktoru 1 haftalık tedavi sonucu amliyat kararı aldı patoloji sonucunda crohn yazıyordu 2016 yılında kan tahlili yaptırdım cea 5.25 ca 19.9 ise 15.0 dı 21/02/2017 de yaptırdığım cea:7.45 ca 19.9: 18.07 çıktı cea degerinin sınırdan yüksek cıkması neyi gösterir doktorlar enfeksiyona dayalıdır dediler ama crp 0 cıktı cevap yazarsanız cok sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu gibi testler kanser belirteci olarak bilinir ve kanser tedavisi yapılan kişilerde kanserin nüks edip etmediğini gösterir. Bu testlerin ne amaçla istendiğini ve seviyelerinde görülen artışın anlamlı olup olmadığını doktorunuz değerlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 4. Emre diyor ki:

  Merhaba doktor bey,
  3-4 aydır karnımın sol üstünde ara sıra ağrı ve rahatsızlık var. Bu ağrı gelip geçici; belli aralıklarla ortaya çıkıyor. Çok şiddetli değil ama beni çok rahatsız ediyor.Genelde gün içinde meydana geliyor. Bazen otururken bazen ayaktayken. Gece uyurken olmuyor. Pankreasta bir sorun olup olmadığını öğrenmek için 1 ay önce 2-3 farklı doktora gittim. 3 kere ultrasonla baktılar, bir sıkıntı görünmedi. kan tahlili yaptırdım. Karaciğer enzimleri normal. ca 19-9 : 6 çıktı. Sarılık vb. yok. Kilo kaybım yok. Tek şikayetim bahsettiğim ağrı. Sizce Pankreasta bit tümör olma olasılığı nedir? Teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bahsettiğiniz derecede ağrı yapacak bir pankreas kanserinin 3 kez yapılan ultrason incelemesinde görülebileceğini düşünüyoruz. CA 19-9 sonucunuz da düşük çıkmış. Acaba mide veya bağırsaklarla ile ilgili bir problem olabilir mi? Mide ve bağırsaklar ile ilgili bir sorun olup olmadığının araştırılmasını tavsiye ederiz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 5. seyit diyor ki:

  ben 5 sene önce kalın bağırsak ameliyatı oldum.5senedir test sonuçları normal
  di fakat yeni yaptırdığım kan testinde CA19-9 27.69 ÇIKTI bu konuda ne yapmalıyımç

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonucunuzu kontrole gittiğiniz doktora gösteriniz. Ne yapılması gerektiğini o belirleyecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 6. deniz diyor ki:

  dr bey ben 3 kez çikolata kisti ameliyatı oldum ve şimdi yineçikolata kistim oluşmuş 14 cm ca125 219 ca19-9 500 çıktı.dr um çikolata kisti nden olabileceğini söyledi korkmalı mıyım

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çikolata kisti gibi durumlar CA 19.9 seviyesinin yüksek çıkmasına sebep olabilmektedir. Tedavi sonrası seviyede düşme görülecektir. Doktorunuz gerekenleri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 7. Ataser diyor ki:

  Merhaba 10 yil once bartholin kistten (sağ taraf)ameliuat olmustum.gectigimiz gunlerde sol tarafimda ayni kist yine belirdi biraz daha sert ve daha iceride yapilan tahlilde ca 19-9 538 cikti mamokrafi ve tam emar yaptirdik sonuc beliyoruz patalojiyede. Parca verdik sorum şu bartholin apsesi ca19-9 un yuksek cikmasina nefen olabilirmi tesekkurler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu tip durumlar CA 19.9 seviyesinin yüksek çıkmasına sebep olabilmektedir. Tedavi sonrası seviyede düşme görülecektir. Muhtemelen doktorunuz da benzer açıklamalarda bulunmuştur. Ancak gerekli araştırmaları yapmakta fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 8. fatma diyor ki:

  merhaba babam mide kanseri yaklaşık altı ay önce ameliyatla midesinin dörtte üçü alındı 1 ay radyoterapi gördü 6 seanslık bir kemoterapi verdiler şuan 4 seansı geride bıraktık babam 70 kilo ve diğer hastalara göre çok iyi saç dökülmesi vs. hiç bir durumla karşılaşmadık ama son tahlilinde CA-19-9 <2.00 CEA ise 0.96 çıktı nasıl yorumlamam gerek bilmiyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Ameliyat öncesi ve tedavi öncesi CEA ve CA-19.9 seviyelerinin yüksek olup olmamasına göre değerlendirme yapılmalıdır. Yine de test sonuçlarının düşük çıkması iyiye işaret olarak değerlendirilebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 9. öznur diyor ki:

  merhaba 2 ay once cıkolata kıstı amelıyatı oldum.o donemde arastırma yapılırken
  ca 19-9 47 cıkmıstı.şimdi yenı tahlıl ıstendı ve sonuçlarım bu sekılde

  ca 15.6
  ca125 5.6
  ca 19-9 :31 çıkmış.acaba endıselenmemı gerektıren bır durum varmı ? 5er yılara ıle 3. çıkolata kıstı amelıyatı olusum.ve ca 19-9 hep yuksek degerde cıkıyor.hastanenın hatası kaynaklı amelıyat sonrası kıstler patalojıye gondeılmemıs ve patalojı sonuclarımız yok kayıtlarda.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bizce endişelenecek bir durum yoktur. Ancak sizi muayene eden ve klinik geçmişinizi de hesaba katarak doktorunuz tarafından yapılacak olan değerlendirme en doğru değerlendirme olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 10. Özben diyor ki:

  Merhaba Doktor Bey;
  Test sonuçlarını aldım fakat gösteremedim henüz Doktor bey izinde olduğu için.
  CA – 125 – 7.2
  CA- 15-3 29,4
  CA-19-9 8,51 çıktı. Olumsuz birşey var mı acaba? Ön bilgi alabilirsem çok sevinirim. Teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CA 15-3 test sonucunuzun yüksekliği biraz düşündürücü. Test sonuçlarınızı doktorunuza göstermeyi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 11. Murat diyor ki:

  Merhava doktor bey bende sürekli kasıklarda ağrı var hiç geçmiyor Türkiyede yapılabilecek bütün testler tetkikler yapıldı sadece cea 4 çıkıyor ca-19-9 ise 200 çıkıyor ama vücudumda ne tümörü bulabiliyorlar ne de kasıklardaki ağrıyı geçirebiliyorlar 4 profesör 2 doçent 3 uzman hekimin ağızları açık kaldı ne dedilerse yapıldı ama yok bulunamıyor kolonoskopi, endoskopi, sistoskopi, bt, mr neler yapıldı kan testlerinin haddi hesabı yok.Pet/Ct kaldı sadece onuda bu hafta yaptıracağım doktorlarda bende deli olduk artık.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Pankreas açısından inceleme yapıldı mı acaba? Belki PET scan’de bir sonuç çıkar. Umarız çıkan sonuç iyi olur. Sağlıklı günler dileriz.

 12. Mehmet diyor ki:

  İyi akşamlar sn. Hocam annem evre 1 meme kanseri tedavisi gördü 7.5 sene geçti ilaç içmiyor senelik kontrolleri var. Doktorumuz istemi üzerine yapılan tahl illerde cea 0.9 ca 19-9 68 ca 125 4.4 çıktı. Makalenkzdeki oran yüksek doktorumuz kolonoskopi önerdi bu durum endişe vericimidir ? Karın ağrısı ishal dönemi yaşadı bi zamanlar her zaman olmasada. Cevabınız için şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CA 19.9 testi genellikle pankreas, sindirim sistemi ve kalın bağırsak kanserleri ile ilişkili bir tümör belirtecidir. Ancak yüksek çıkması her zaman kanser varlığı anlamına da gelmemektedir. Yüksek çıkması durumunda sebepler araştırılmaya başlanır. Doktorunuz da bu sebeple kolonoskopi yapılmasını önermiştir. Böylece kalın bağırsakta bir sorun olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Eğer kalın bağırsaklar temiz çıkarsa bu durumda diğer sebepler araştırılacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 13. ahmet diyor ki:

  kolon kanseri ameliyatı oldum.parça alındı.12 doz kemoterapi gördüm.eelerim ve ayaklarımda aşırı uyuşma var.her kafadan bir ses çıkıyor.2 ay-6ay-1 yıda yada hiç geçmeyebilir diyenler var.Doktorum bile net bir cecap veremiyor.tahlillerim normal çıkıyor.(PLT 129)en düşük çıkan bu.cea başlangıçta 2,7 idi şimdi 0,665 ca 19-9 başlangıçta 11,7 idi şimdide aynı.bu sonuçlar sizce normalmi.uyşmalar ile ilgili bir tedavi bilgisine sahip misiniz.
  Saygılarımla,teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kanser belirteçleri adı verilen test sonuçlarınızın normal sınırlar içinde olduğu ve hatta başlangıç düzeylerine göre gerilediği anlaşılıyor. Test sonuçlarınızın bu şekilde çıkması çok güzel. Yapılan tedavilerin işe yaradığını gösteriyor. Tedavilerin bir takım yan etkileri olması normaldir. Bunlar zamanla düzelecek ve sağlığınıza tamamen kavuşacaksınız. Herkesin organizması farklı özellikler gösterir. Bu sebeple tedaviye yanıtta olduğu kadar, tedavinin yan etkileri de kişiden kişiye değişebilir. Ortaya çıkan bazı yan etkilerin gerilemesi ve ortadan kalkması da hastalar arası farklılık gösterebilir. İnsanlar belki de iyi niyetle kendilerine ve çevresindekilere iyi gelmiş bazı uygulamalar önerebilir. Sizin yapmanız gereken şey çevredeki birçok insanın söylediği şeylere biraz kulak tıkamanız ve doktorunuzun tavsiyelerine uymanızdır. Sağlığınıza kavuşmanıza çok sevindiğimizi belirtir, sağlıklı günler dileriz.

 14. deniz diyor ki:

  verdiğiniz bilgiler çok aydınlatıcı teşekkür ederiz

Yorum Yazınız

Spam Protection by WP-SpamFree