www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.CA 19-9 testi

Karbonhidrat antijen veya kanser antijen kelimelerine karşılık gelen İngilizce kelimelerin baş harflerinden oluşan kısaltma ile adlandırılan bu test pankreas kanserini ayırd etmekte ve pankreas kanser tedavisinin izleminde kullanılır.

Pankreas kanseri dışında kalın bağırsak kanseri, akciğer kanseri, safra kesesi kanserinde de yükselebilen CA 19-9 genellikle bir tümör belirteci olarak kullanılmaktadır.

CA 19-9 sadece kanserlerde mi yükselmektedir ?


Pankreas kanserlerinin %70-90’ında yükselen bu test, siroz gibi karaciğer hastalıkları, safra tıkanıklıkları ve pankreasın iltihaplanmalarında da yükselebilir. Bu test kanser taramalarında kullanılmamalıdır. Bilakis, kanser tedavisinde olan hastalarda tedavinin işe yarayıp yaramadığının anlaşılmasında yani tedavi takibinde kullanılmalıdır.

CA 19-9 testi için gerekli örnek nedir ?

Test için genellikle koldan alınan kan örneğinden elde edilen serum kullanılır.

Test sonucu ne kadar sürede çıkar ?ca 19-9

Eski yıllarda nadir çalışılan bu test artık çoğu sağlık kuruluşunda yapılabilmektedir. Çoğu tıbbi laboratuvar genellikle 1 günde sonuç verebilmektedir.

Test sonuçlarının düşük çıkması ne anlama gelir ?

Test sonuçları sağlıklı kişilerde düşük çıkar.

Test sonuçlarının yüksek çıkması ne anlama gelir ?

Pankreas kanseri CA 19-9’un yüksek çıktığı kanserlerin başında gelir. Yukarıda bahsedilen diğer kanserler ve selim durumlarda da CA 19-9 yükselebilir.

Pankreas kanser tedavisi altında olan kişilerde yüksek çıkması tedavinin yarar sağlamadığı anlamına gelebilir. Ancak bu değerlendirme için tedavi öncesi CA 19-9 seviyesinin bilinmesi gerekir. Tedavi sonrası belirli aralıklarla tekrarlanan test sonucu önceki ölçümlerle karşılaştırılarak tedavinin gidişatı hakkında fikir sahibi olunabilir.

CA 19-9 sonuçları kanser varlığı veya yokluğu açısından tek başına değerlendirilmemelidir. Test sonucu mutlaka hastanın klinik değerlendirmesi ve diğer tanı araçlarından elde edilen bilgilerle birlikte yorumlanmalıdır.

Test yaptırılırken dikkat edilmesi gereken faktörler nelerdir ?

Tümör belirteçleri standart yöntemlerle analiz edilemediğinden, farklı laboratuvarlarda kullanılan farklı analiz sistemlerinin vermiş olduğu sonuçların karşılaştırılması yanlış değerlendirmelere yol açabilmektedir. Bu nedenle, belirli aralıklarla CA 19-9 tahlili yaptıracakların her seferinde aynı laboratuvarda yaptırmaları son derece önemlidir.  

loading...


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


Etiketler: , , , ,


CA 19-9 testi konusunda yapılan yorumlar

 1. seyit diyor ki:

  ben 5 sene önce kalın bağırsak ameliyatı oldum.5senedir test sonuçları normal
  di fakat yeni yaptırdığım kan testinde CA19-9 27.69 ÇIKTI bu konuda ne yapmalıyımç

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonucunuzu kontrole gittiğiniz doktora gösteriniz. Ne yapılması gerektiğini o belirleyecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 2. deniz diyor ki:

  dr bey ben 3 kez çikolata kisti ameliyatı oldum ve şimdi yineçikolata kistim oluşmuş 14 cm ca125 219 ca19-9 500 çıktı.dr um çikolata kisti nden olabileceğini söyledi korkmalı mıyım

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çikolata kisti gibi durumlar CA 19.9 seviyesinin yüksek çıkmasına sebep olabilmektedir. Tedavi sonrası seviyede düşme görülecektir. Doktorunuz gerekenleri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 3. Ataser diyor ki:

  Merhaba 10 yil once bartholin kistten (sağ taraf)ameliuat olmustum.gectigimiz gunlerde sol tarafimda ayni kist yine belirdi biraz daha sert ve daha iceride yapilan tahlilde ca 19-9 538 cikti mamokrafi ve tam emar yaptirdik sonuc beliyoruz patalojiyede. Parca verdik sorum şu bartholin apsesi ca19-9 un yuksek cikmasina nefen olabilirmi tesekkurler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu tip durumlar CA 19.9 seviyesinin yüksek çıkmasına sebep olabilmektedir. Tedavi sonrası seviyede düşme görülecektir. Muhtemelen doktorunuz da benzer açıklamalarda bulunmuştur. Ancak gerekli araştırmaları yapmakta fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 4. fatma diyor ki:

  merhaba babam mide kanseri yaklaşık altı ay önce ameliyatla midesinin dörtte üçü alındı 1 ay radyoterapi gördü 6 seanslık bir kemoterapi verdiler şuan 4 seansı geride bıraktık babam 70 kilo ve diğer hastalara göre çok iyi saç dökülmesi vs. hiç bir durumla karşılaşmadık ama son tahlilinde CA-19-9 <2.00 CEA ise 0.96 çıktı nasıl yorumlamam gerek bilmiyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Ameliyat öncesi ve tedavi öncesi CEA ve CA-19.9 seviyelerinin yüksek olup olmamasına göre değerlendirme yapılmalıdır. Yine de test sonuçlarının düşük çıkması iyiye işaret olarak değerlendirilebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 5. öznur diyor ki:

  merhaba 2 ay once cıkolata kıstı amelıyatı oldum.o donemde arastırma yapılırken
  ca 19-9 47 cıkmıstı.şimdi yenı tahlıl ıstendı ve sonuçlarım bu sekılde

  ca 15.6
  ca125 5.6
  ca 19-9 :31 çıkmış.acaba endıselenmemı gerektıren bır durum varmı ? 5er yılara ıle 3. çıkolata kıstı amelıyatı olusum.ve ca 19-9 hep yuksek degerde cıkıyor.hastanenın hatası kaynaklı amelıyat sonrası kıstler patalojıye gondeılmemıs ve patalojı sonuclarımız yok kayıtlarda.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bizce endişelenecek bir durum yoktur. Ancak sizi muayene eden ve klinik geçmişinizi de hesaba katarak doktorunuz tarafından yapılacak olan değerlendirme en doğru değerlendirme olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 6. Özben diyor ki:

  Merhaba Doktor Bey;
  Test sonuçlarını aldım fakat gösteremedim henüz Doktor bey izinde olduğu için.
  CA – 125 – 7.2
  CA- 15-3 29,4
  CA-19-9 8,51 çıktı. Olumsuz birşey var mı acaba? Ön bilgi alabilirsem çok sevinirim. Teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CA 15-3 test sonucunuzun yüksekliği biraz düşündürücü. Test sonuçlarınızı doktorunuza göstermeyi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 7. Murat diyor ki:

  Merhava doktor bey bende sürekli kasıklarda ağrı var hiç geçmiyor Türkiyede yapılabilecek bütün testler tetkikler yapıldı sadece cea 4 çıkıyor ca-19-9 ise 200 çıkıyor ama vücudumda ne tümörü bulabiliyorlar ne de kasıklardaki ağrıyı geçirebiliyorlar 4 profesör 2 doçent 3 uzman hekimin ağızları açık kaldı ne dedilerse yapıldı ama yok bulunamıyor kolonoskopi, endoskopi, sistoskopi, bt, mr neler yapıldı kan testlerinin haddi hesabı yok.Pet/Ct kaldı sadece onuda bu hafta yaptıracağım doktorlarda bende deli olduk artık.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Pankreas açısından inceleme yapıldı mı acaba? Belki PET scan’de bir sonuç çıkar. Umarız çıkan sonuç iyi olur. Sağlıklı günler dileriz.

 8. Mehmet diyor ki:

  İyi akşamlar sn. Hocam annem evre 1 meme kanseri tedavisi gördü 7.5 sene geçti ilaç içmiyor senelik kontrolleri var. Doktorumuz istemi üzerine yapılan tahl illerde cea 0.9 ca 19-9 68 ca 125 4.4 çıktı. Makalenkzdeki oran yüksek doktorumuz kolonoskopi önerdi bu durum endişe vericimidir ? Karın ağrısı ishal dönemi yaşadı bi zamanlar her zaman olmasada. Cevabınız için şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CA 19.9 testi genellikle pankreas, sindirim sistemi ve kalın bağırsak kanserleri ile ilişkili bir tümör belirtecidir. Ancak yüksek çıkması her zaman kanser varlığı anlamına da gelmemektedir. Yüksek çıkması durumunda sebepler araştırılmaya başlanır. Doktorunuz da bu sebeple kolonoskopi yapılmasını önermiştir. Böylece kalın bağırsakta bir sorun olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Eğer kalın bağırsaklar temiz çıkarsa bu durumda diğer sebepler araştırılacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 9. ahmet diyor ki:

  kolon kanseri ameliyatı oldum.parça alındı.12 doz kemoterapi gördüm.eelerim ve ayaklarımda aşırı uyuşma var.her kafadan bir ses çıkıyor.2 ay-6ay-1 yıda yada hiç geçmeyebilir diyenler var.Doktorum bile net bir cecap veremiyor.tahlillerim normal çıkıyor.(PLT 129)en düşük çıkan bu.cea başlangıçta 2,7 idi şimdi 0,665 ca 19-9 başlangıçta 11,7 idi şimdide aynı.bu sonuçlar sizce normalmi.uyşmalar ile ilgili bir tedavi bilgisine sahip misiniz.
  Saygılarımla,teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kanser belirteçleri adı verilen test sonuçlarınızın normal sınırlar içinde olduğu ve hatta başlangıç düzeylerine göre gerilediği anlaşılıyor. Test sonuçlarınızın bu şekilde çıkması çok güzel. Yapılan tedavilerin işe yaradığını gösteriyor. Tedavilerin bir takım yan etkileri olması normaldir. Bunlar zamanla düzelecek ve sağlığınıza tamamen kavuşacaksınız. Herkesin organizması farklı özellikler gösterir. Bu sebeple tedaviye yanıtta olduğu kadar, tedavinin yan etkileri de kişiden kişiye değişebilir. Ortaya çıkan bazı yan etkilerin gerilemesi ve ortadan kalkması da hastalar arası farklılık gösterebilir. İnsanlar belki de iyi niyetle kendilerine ve çevresindekilere iyi gelmiş bazı uygulamalar önerebilir. Sizin yapmanız gereken şey çevredeki birçok insanın söylediği şeylere biraz kulak tıkamanız ve doktorunuzun tavsiyelerine uymanızdır. Sağlığınıza kavuşmanıza çok sevindiğimizi belirtir, sağlıklı günler dileriz.

 10. deniz diyor ki:

  verdiğiniz bilgiler çok aydınlatıcı teşekkür ederiz

Yorum Yazınız

19 + 6 = ? (İşlemin sonucunu kutuya yazınız)