www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.CEA testi nedir, neden yapılır ?CEA testi, kandaki karsinoembriyonik antijen seviyesini ölçer.

CEA, özellikle kalın bağırsak kanseri başta olmak üzere bazı kanserlerde seviyesi artan bir moleküldür. Aslında CEA anne karnındaki bebeğin gelişimi esnasında üretilir ve CEA üretimi doğum öncesi sona erer.

CEA, sağlıklı yetişkinlerin kanında çok az miktarda bulunur veya hiç yoktur.

Bir tümör belirteci olarak kullanılan CEA, kanser dışında bazı hastalıklarda ve hatta sigara içenlerde bile artar. Bu yüzden, genel bir kanser tarama testi olmaktan ziyade, diğer birçok tümör belirteci gibi, CEA kanser tedavisinin izlenmesinde kullanılan bir proteindir. 

CEA testi için gerekli örnek nedir ?

Test genellikle koldan alınan kan örneğinde yapılır. Ayrıca, periton (karın boşluğu) sıvısı, plevra sıvısı (akciğerlerin çevresindeki zarların arasındaki sıvı) ve beyin omurilik sıvısı gibi vücut sıvılarında da tahlili yapılabilir.

 

CEA testi neden yapılır ?

 • Özellikle kalın bağırsak kanseri başta olmak üzere, tiroid, akciğer, meme, karaciğer, pankreas, mide, yumurtalık  gibi kanserlerin tedavi sonucunun izlenmesinde,
 • Kanser nedeniyle yapılan cerrahi tedavinin öncesi ve sonrasındaki düzeylerine göre cerrahi tedavinin başarısının takibinde,
 • Kemoterapinin başarısının izlenmesinde,
 • Tedavi sonrası kanserin tekrar edip etmediğinin belirlenmesinde,
 • Çeşitli vücut sıvılarında test edilerek, kanserin vücut boşluklarına yayılıp yayılmadığının tespitinde CEA testi yapılır.

 

 • cea

 

 

Kanser tedavisi sonrası ne kadar sürede CEA normale döner ?

Eğer tedavi başarılı olursa, CEA düzeyleri yaklaşık olarak 6 hafta içinde normale yakın düzeylere düşer.

 

CEA normal değerleri nelerdir ?

Aşağıda verilen değerler testin yapıldığı laboratuara, kullanılan metoda ve testin yapıldığı cihaza göre değişiklik gösterebilir.

Normal: 5 ng/mL’nin altında

 

Yüksek değerler ne ifade eder ?

 • Kalın bağırsak, akciğer, meme, karaciğer, pankreas, mide, yumurtalık  gibi kanserlerin bulunabileceğini,
 • Kanserin tedaviye yanıt vermediğini,
 • Tedavi sonrası kanserin tekrarladığını,
 • Kanser dışında siroz, karaciğer iltihabı, iltihaplı bağırsak hastalıkları, mide ülseri, safra kesesi iltihabı, safra tıkanıklığı gibi başka bir takım hastalıkların bulunabileceğini gösterir.

 

CEA düzeyi yüksek çıkan herkes kanser midir ?

Hayır, CEA düzeyini yükselten kanser dışında  yukarıda sayılan birçok hastalık vardır. Ayrıca, her kanserde CEA düzeyi yükselecek diye bir koşul da yoktur.

 

Testin sonucunu etkileyen faktörler nelerdir ?

 • Sigara içmek test sonucunu etkilemektedir. Sigara içenlerde CEA sonuçları içmeyenlere göre daha yüksektir.

 

Test sonuçlarınız mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , , ,


CEA testi nedir, neden yapılır ? konusunda yapılan yorumlar

 1. ali yıldırım diyor ki:

  kolay gelsin hocam aşağıdaki sonuçlar normalmidir
  CEA 2.98
  Sigara Içen: 0-7 ng/mL
  Sigara Içmeyen: 0-3 ng7mL

  * CA-19-9 16.6

 2. sevgi diyor ki:

  hocam herkese cevap yazmissiniz nolur banada cevap verin kolon kanserim karacigere metaztaz yapmis 6 seans ksemoterapi aldim baslangictaki kan degerimdeki 47 .3 tedavi bitti su anki kan sonucundaki tomor degeri 2.3 sizce nedir

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Sevgi hanım,
   CEA test sonucunuzun 47.3’den 2.3’e düşmesi iyiye işarettir. Bu durumda kemoterapinin işe yaradığı söylenebilir. Ancak durumunuzu en iyi değerlendirecek kişi tedaviyi uygulayan doktorunuzdur. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 3. NURİ GÜNGÖR diyor ki:

  HOCAM: CEA değerlerim 7,1 çıktı bu normalmidir. veya ne yapmam gerekir.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Nuri bey,
   Yazımızda da belirttiğimiz gibi 5’in altındaki değerler normal sayılır. Yapmanız gereken şey tahlil sonucunuzu doktorunuza göstermektir. O gerekeni yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 4. Mustafa diyor ki:

  Merhabalar sayın hocam,62 yaşındayım.Mide CA dan dolayı 3 yıl önce ameliyat oldum. Şuan belirgin şikayetim yok reflü dışında.Doktorumun istediği CA 19..9 veCEA testlerini birer ay aralıkla yaptırdım…. Sigara kullanıyorum. . 13 TEMMUZ 17. Sonuçları : CA 19.9= 29.37…(0-37) CEA= 3.09 (0-5) Sigara kullanıyorum. 15 AĞUSTOS 17 .. CA 19 9 = 28.87 — CEA = 4.28.. Sayın hocam ,ben birazda obsesif biriyim o nedenle olumsuz etkileniyorum.Yardımlarınız ve ilginiz için çok teşekkür eder,çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim ..SAYGILAR.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Birer ay arayla yapılan tahlillerin sonuçlarında bize göre bir olumsuzluk yoktur. Ancak sonuçlarınızın eski sonuçlarla karşılaştırılarak değerlendirilmesi gerekir. Muhtemelen tahlil sonuçlarınızı doktorunuz gerektiği şekilde değerlendiriyordur. Fakat bizce mide kanseri olan bir kişinin hala sigara içiyor olması en büyük olumsuzluktur. Lütfen sigarayı bırakınız. Sağlıklı günler dileriz.

 5. yusuf diyor ki:

  annem 70 yaşında ve 2 sene önce meme ca teşhisi nedeni ile sağ meme lenflerle birlikte opere edildi.son kontrollerde kemik metastaz dendi.ve akciğerlerde çok küçük milemetrik lekeler görüldü.metastaz olabilir denilerek trucat bx açısından değerleme yapılması istendi fakat nodüller çok küçük olduğu için TTİAB yapılamaz dendi.son üç ayda 3 defa yaptırdığımız testlerde CEA / CA15-3 / CA19-9 / AFP değerleri hep normal sınırların altında hiç bir yükselme yok.benim merak ettiğim akciğerlerde metaztaz olsa ca markerlerin yükselmesi gerekmezmi?

 6. Bahar diyor ki:

  Merhabalar yumurtaliklarimda biri 33mm biri 38mm olan kistlerim var ve tahlillerimde yuksek cikan degerleri sizle paylasiyorum korkuyorum eritrosit hemoglabin pozitif +1 lökosit esteraz pozitif+ 2 yassi epital 13 eritrosit rbc 9 lökosit wbc 13 RBC 5.3 HCT 45.6 MPV 10.8 ca 125 40 ca 15-3 30.9 ca 19.9 40 tesekkur ederim

 7. Edanur diyor ki:

  CA 125 21.10
  CA 15-3 12.40
  CA 19-9 8.80
  CEA 0.80 hocam sonuç normalmi ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bize göre sonuçlarınız normal gözüküyor. Anacak tahlil sonuçlarınızı doktorunuza göstermeyi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 8. Yakup diyor ki:

  merhabalar hocam . Annem pankreas başı kanseri .10 ay önce Whipple operasyonu geçirdi . Sonrasında koruma kemoterapisi konsey kararıyla verilmek istendi . onkoloğumuz ilaçlara başlamadan önce pet ct istedi. Çekildi. sonrasında aynı yere yakın bir tutulum gözüktü . Cerrahımız ameliyattan kaynaklı olabileceğini söyledi . Onkoloğumuz biyopsi istedi. Yer ve büyüklük bakımından alınamadı .Bu sırada Tümör marker değerleri yükseldi . onkoloğumuz son evreymiş gibi ilaç vermeye başlamak istediğini söyledi . Ve ilaçlara başlandı . CA19.9 bir düşüşe geçti bir artışa . En son 10 gün önce pet çekildi . Pet sonucunda Non-metobolik hale gelmiş yazıyordu .Vucutta da başka tutuluma rastlanmadı . Plevral sıvı sadece artış göstermiş . Lakin 4 gün önce kemoterapi almak için gittğimizde trombositlerin 60000 civarına düştüğü için ilaç alamadık . 1 hafta sonra alacağız . Tümor marker değerimizde 500 lere ulaşmış . Böyle birşeye imkan olabilir mi . Pet ct de iyi bir seviyede temiz çıkmasına rağmen tümör markerları yükselmesi neye işarettir . Dokturumuz endişelenecek bir durum değil dedi . Ama annemin son 2 aydır karnı şişiyor tuvalete çıktığında rahatlıyor .(kakasını yaptığında ) Sizin görüşlerinizi bekliyorum .. teşekkürler .

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tümör markerlarının yükselişe geçmesi pek iyiye işaret değildir. Ancak annenizin durumunu ayrıntılı olarak yazmanıza rağmen kendisini gören, muayene eden, tetkiklerini isteyen yorumlayan ve tedavi eden doktorunuzun değerlendirmesi daha önemlidir. Bu sebeple onun görüşünü almanızı öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 9. Tolga İPEK diyor ki:

  Merhaba Herkese
  Dedemin tahlil sonuclari;

  CEA : 487
  CA-19-9 : >1200
  Sedimantasyon 1 Saat :70
  Bun :40
  Kreatinin : 2.39
  RBC : 3.71
  HGB : 11.8
  HCT : 33.3
  Dahiliye uzmaninin yaptirdigi tahlillerde bu degerler normalden farkli cikti. Kanser ihtimali yuksek dendi. Yasi 80. Bu zamana kadar hic ciddi saglik sorunu yasamadi , herhangi bir ameliyat bile olmadi. Kolonoskopi ve Tomografi istendi.
  Hastanede yatarak bu islemler yapilacak. Nasil bir yol izlenecek ve bilgi verebilirmisiniz. Tesekkurler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Dedenizin sindirim sistemi ile ilgili bir kansere yakalanma ihtimali olabilir. Yaşı itibariyle kalın bağırsak kanseri başta olmak üzere sindirim sisteminin diğer bölgeleri veya pankreas kanseri olma riski olabilir. Tüm bu olasılıklar yapılacak olan tetkikler sayesinde araştırılacak, çıkan sonuçlar ile bazıları ekarte edilecek ve kesin teşhis konacaktır.
   Teşhis konduktan sonra size seçenekler anlatılacak ve nasıl bir yol izleneceği anlatılacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 10. Burcu diyor ki:

  Merhaba Annem pankreas kanseri 6 kür kemoterapi aldı değerlerine bakıldı kemoterapiden önceki değerleri cea 19.82 iken kemoterapiden sonra 28.65 ca ise 9671 iken 4395 pet ct sonucundada hep regresedir yazıyo sonuçların sonunda bu sonuçlar ne anlama geliyor yardımcı olurmusunuz!!

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CA 19.9 değerinin düşüşe geçmesi iyiye işarettir. Pet CT sonucu anlaşılamamıştır. Değerlendirme için doktorunuza müracaat etmenizi öneririz. En iyi değerlendirmeyi o yapacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 11. Mert Türkcan diyor ki:

  Metastatik kanserli bir hasta da hemoglobin değeri yükselme eğilimi gösterir mi mesela 9.2 iken 10.3 e çıkar mı yoksa hep düşer mi ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Metastatik kanser kanserin ilk çıktığı yerden vücudun bir başka bölgesine yayılmış olması demektir. Hemoglobin ise kan dolaşımında bulunan alyuvarların içinde bulunan ve oksijen taşınmasını sağlayan bir proteindir. Alınan besinlerin de etkisiyle hemoglobin yapımında artış olabilir. Bu da sonuca yükselme şeklinde yansımış ve kansızlık düzelme eğilimine girmiş olmalıdır. Umarız sorunuza cevap olmuştur. Sağlıklı günler dileriz.

 12. Yüksel diyor ki:

  Hocam cea (karsinoembriyonik antijen) 8,41 referans 0-5 nedir bu hocam

 13. hülya diyor ki:

  Merhabalar,
  Babamın test sonucu
  CEA 12,42
  CA 34,47
  değerler normal mi acaba ?

 14. Çetin diyor ki:

  Merhabalar hocam,
  Eşim Yasemin Timurlenk,on yıl ara ile her iki memesi kanser dolayısı ile alındı,kemoterapileri yapıldı.Bir yıl sonraki kontorlerde 3 ay önceki CA 15-3 değeri 27.42 idi,şimdiki değer CA 15-3 31.6’ya çıkmış durumda.Bir ay sonra tekrar test yapılması gerekiyormuş.Bu aralar mide bulantısı ve tansiyon oynaklığı mevcut.Sizce bundan sonraki süreçte bizleri neler bekliyebilir,bu orannın ilaç ile mi yoksa tekrar kemoterapi ile mi düzelebilir?
  Saygılarımı sunarım.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CA 15.3 meme kanseri tedavisi sonrası izlemde kullanılan bir tahlildir. Yükseliyor olması kanserin tekrarlaması yönünde yorumlanabilir. Ancak konu ile ilgili klinik değerlendirme eşinizin kontrollarını yapan doktorunuz tarafından yapılmalıdır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 15. aylin diyor ki:

  CA 19-9 = 40
  CEA = 7.6
  Sizce bu sonuclar tehlikelimi ???

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınız biraz yüksek çıkmıştır. Bu sonuçların bizce tehlikeli olup olmamasının bir önemi yoktur. Önemli olan şey bu tetkiklerin neden istendiği, bir hastalığınız bulunup bulunmadığı, sizde ne şikayetler bulunduğu ve bu tetkikleri isteyen doktorun sizde elde ettiği bulgular doğrultusunda sonuçları nasıl değerlendireceğidir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 16. Mustafa Gökhan Demir diyor ki:

  Merhaba,
  10 yıl önce testis kanseri geçirdim, geçti çok şükür.
  geçen hafta aşağıdaki testleri yaptırdım, sizce normal midir ?
  CEA 3,57
  CA-125 13
  CA-15-3 14,7
  CA-19-9 7

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınız bizce normaldir. Ancak sonuçlarıızın doktorunuz tarafından değerlendirilmesi ve varsa önceki sonuçlarla karşılaştırılması gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

 17. ali yıldırım diyor ki:

  kolay gelsin
  cea lar düştüğünde tehlike varmıdır

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CEA testi kanser tedavisinin takibinde kullanılan bir testtir. Düşmesinde tehlike yoktur, hatta iyiye işarettir. Sağlıklı günler dileriz.

 18. yıldız diyor ki:

  Sonuç Birim Referans
  CA 125 5.93 U/mL <35
  CEA (Karsinoembriyonik Antijen) 2.72 ng/mL
  Sigara içmeyenler
  Sigara içenler
  – <3.0
  – <5.0
  CA 15-3 19.21 U/mL <25
  CA 19-9 8.21 U/mL <34 merhaba annemin sonuçlaridır sizce normal mi bu sonçlar yardımcı olurmusunuz

 19. pınar1 diyor ki:

  yorum yapamadığım için farklı mail girişi yaptım.evet şimdi gördüm sonuçlardaki bilgiyi cae değerleri için referans değer sigara içen < 6,5 ng/ml , sigara içmeyen < 5 ng/ml
  ca 19-9 değerlieri için referans değeri <39 olarak gözükmekte.

  ilginize teşekkürler..

 20. pınar diyor ki:

  evet şimdi gördüm sonuçlardaki bilgiyi cae değerleri için referans değer sigara içen < 6,5 ng/ml , sigara içmeyen < 5 ng/ml
  ca 19-9 değerlieri için referans değeri <39 olarak gözükmekte.

  ilginize teşekkürler..

 21. pınar diyor ki:

  merhabalar babam geçen yıl mart ayında bağırsak kanserine yakalandı cok sukur kurtulduk bu süreç ıcınde fakat kontroller devam etmekte tabıiki.
  kan tahlil sonuçlarını aldık tümör markır sonucundakı değer 1,88 , CA 19-9 Test sonucuda 0,6 olarak çıkıyor. normal değerler arasındamıdır kan değerleri acaba?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tahlil sonuçlarınızın referans aralığını yazmamış olmanıza rağmen bizim kendi referans aralığımıza göre değerler normaldir. Bundan sonraki kontrol ölçümlerinden çıkan sonuçlar bu değerler ile karşılaştırılarak değerlendirilecektir. Bu sebeple çıkan bu ilk sonuçları unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz.

 22. Hakkı diyor ki:

  Hocam merhabalar
  benim test sonuçları:
  keratinin : 1,06 mg/dL
  CEA : 1,43 ng/mL
  CA-19-9 : 36,84 U/mL

  yorumlarmısınız ?
  teşekkürler

  *

 23. Neslihan diyor ki:

  Merhaba hocam,
  Kolon Ca teşhisi ile ameliyat olduk. aralık ayında kemoterapi başladık. 4 kür kemoterapi aldık. ara tarama kan değerlerimiz;

  Ca 125 (referans değerleri 0-35)
  4 ay önceki 19,6
  şimdiki 10,7

  Ca 19-9 (referans değerleri 0-35)
  4 ay önceki 14
  şimdiki 16,4

  CEA (referans değerleri 0-3 sigara kullanmayan)
  4 ay önceki 68,12
  şimdiki 14,03

  Durum nasıl? ilerleme kaydetmiş miyiz? Ca 19-9 yükselmesi endişe edilecek bir durum mudur?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 24. Neslihan diyor ki:

  hocam merhaba,
  5 ay önce kolon kanseri teşhisi ile ameliyat olduk. aralık ayında kemoterapiye başladık. 4. kür kemoyu aldık ve ara kontroller için kan verdik. değerlerimiz;

  Ca 19-9 (aralık 0 – 35)
  şimdiki değeri 16,4
  4 ay önceki 14

  CEA (ref aralığı 0-3)
  şimdiki değeri 14,03
  4 ay önceki 68,12

  tedaviye cevap veriyor muyuz? Ca 19,9 yükseldiği için metastaz söz konusu olabilir mi?
  şimdiden çok teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CEA değerindeki düşüş bizce tedaviye cevap verildiğinin göstergesidir. CA 19.9 düzeyinde önemli bir artış olmadığını düşünüyoruz. Ancak test sonuçlarını sizin klinik gidişatınızı takip eden doktorunuz en uygun şekilde değerlendirecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 25. Eda diyor ki:

  Merhaba meme kontrolune gittigimde doktor kan testi yaptirmami soledi ca15-3 tahlilim 5.97 cikti sonuc normalmi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CA15.3 için genellikle 30’un altındaki değerler normal kabul edilir. Sizin sonucunuz buna göre normal sayılır. Bilinmesi gereken şey testi yaptırdığınız laboratuvarın test için vermiş olduğu referans aralığıdır. Değerlendirme buna göre yapılmalıdır. Siz sonucunuzu doktorunuza da göstermeyi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 26. Ali bedir diyor ki:

  Hocam ıyı günler tanı ca yazıyo patolojı sonucu beklıyoz ama tanı nıye ca yazıyo

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuz kanser hastalığından şüphelendiği için tanı olarak “ca” yazmıştır. Tabii ki gerçek sonuç patoloji raporu ile ortaya çıkacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 27. Yasbi diyor ki:

  Merhaba hocam annem 2014 kasım ayında meme ameliyatı oldu.sadece kitleler ve kol altı lenf bezleri alındı.adjuvan kemoterapi gördü.ancak tedavinin son kürlerinde cea artışı başladı.2015 ağustos ayından bu yana sürekli artış vardı bütün testler yapıldı ancak hiçbirşeye rastlanmadı en son ekim 2016 da aynı memenin cildinde ve etrafında lezyonlar çıktı bunlara met. Teşhisi koyuldu birde kemiklerde ve şüpheli olarak gözlerde met.teşhisi ile ilaç başlandı.önce fulvestrant ve Taselisib ardından gemzar ardından da şu anda xeloda ve cisplatin kombinasyonu veriliyor.bu ilaçlar tedavi esnasında tümör belirteçleri yükseldiği için sürekli değiştirildi ancak şu anda da yükselmeye devam ediyor cea615 ca125 1945 ca15/3 555 son ölçümler pet sonucunda hiçbiryerde tutulum çıkmıyor kemik sintigrafisinde ve cilt patolojisinde met. Kesinliği var. Ama neden ilaç alırken yükselmeye devam ediyor bir türlü bulamıyorlar.Lütfen yardımcı olun çaresiz kaldık…

 28. GÜLAY diyor ki:

  Tekrar merhaba
  CA-15-3 23,22 Referans Değerleri 0 – 25
  CEA 1,93 Referans Değerleri 0 – 3,8

  Bu değerlere göre bir sorun var mı.değer aralığını sormuştunuz
  İLginize teşekkür ederim.
  Tekrar kolay gelsin

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Hem CEA hem de CA 15-3 test sonuçları refarans aralık içinde olup normal sayılabilir. Ancak CA 15-3 değeriniz üst sınıra yakın görünmektedir. Bu sebeple öncelikle bir meme muayenesi yaptırmanızı öneririz. CA 15-3 ile ilgili sitemizde bulunan yazının linkini de veriyoruz: http://www.hayatisaglik.com/laboratuvar/ca-15-3-testi.html Bilgi almak için okuyabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 29. gülay diyor ki:

  CA-15-3 23,22
  CEA 1,93
  Sonuçlar da ne çıkmış anlayamadım çok merak ettim.Doktora haftaya gideceğim.BEKLEYEMEDİM.Cevap verirseniz çok teşekkür ederim.Bu tahlili rutin bir kontrol maksadıyla yaptırmıştım ama ne olduğunu internette okuyunca haliyle

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CEA test sonucunuz normal gözükmektedir. CA-15-3 testi için laboratuvarın vermiş olduğu referans aralığı yazmanız gerekir. Ona göre normal olup olmadığı söylenebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 30. mehmet diyor ki:

  merhaba cea sonucum 12.5 çıktı altı ay önce idrar yolundan taş alma oparasyonu geçirdim şu andada idrarımda kan gözüküyor bu durum cea yı yükseltirmi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Altı ay önce geçirmiş olduğunuz operasyonun CEA test sonucuna etki etmeyeceğini düşünüyoruz. İdrarda kan bulunmasının sebebine bağlı olarak CEA da yükselmiş olabilir. Doktorunuz durumu değerlendirerek konuyu araştıracaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 31. sinan diyor ki:

  merhaba hocam ;

  Babamın Ca 19-9 değeri 221 cea değeri 36 , 1 ay öncesinde Ca 19-9 : 195 Cea değeri: 39 , 2 ay öncesi ca 19-9 değeri : 142 ( 142 de pet çekildi ) 2 ayda strivarga isimli ilacı kullandı yaklaşık 3 yıldırda kolon ca tedavisi görüyor akciğer met. mevcut , rakamlara bakınca strivarga iş görmüşmü

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CA 19.9 değerinde sürekli bir yükselme olduğu görülüyor. Diğer tetkiklerin de yardımıyla bu yükselmenin sebebini doktorlarınız değerlendirecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 32. esra diyor ki:

  hocam merhaba

  Anneme kolon kanseri teşhisi konuldu ve ameliyat oldu. 6 kür kemoterapi aldı. 3. kürü alırken hormon testlerinden CEA değeri 4,49 olarak çıktı. son kemoterapide bu değer 5,58 oldu. yardımcı olabilir misiniz? diğer bütün sonuçları referans değerler arasında. teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CEA’daki yükselme çok fazla olmamış ama görülen yükselmenin anlamlı olup olmadığı konusunda doktorunuzun görüşü önemlidir. Bu sorunun en net cevabını onlar verebilir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 33. semra deniz diyor ki:

  Sayın Hocam
  Size daha önce de hastalık geçmişimi ve son tahlillerimi yazmıştım. Henüz dr.uma göstermedim sonuçları. Çünkü 16 Aralık’ta kolonoskopi kontrolüm yapılacaktı ve kolonoskopi sonucuna göre tahlilleri de değerlendirmeye alacaktı dr. DÜn yapılan kolonoskopi de (sadece rektum ve 10 cm.lik kalın bağırsağım var) rektumda 10-15 adet polipe rastlandı.(FAP’lıyım ben) İnce bağırsakta var mı diye sordum hemen. İnce bağırsakta olursa yaşam şansımın olmayacağını biliyorum çünkü. Kolonoskopi yapan DR.la da açık açık konuştuk bunları. İnce bağırsağa geçti ve temiz olduğunu söyledi. tabi bu durum şimdilik. ilerde polip oraya sıçrarsa bir bölümünde olursa alınabileceğini, tamamına yayılırsa ince bağırsak olmadan yaşanamayacağını o da söyledi zaten. 2 adet polip patoloji için alındı. sonuç 10 gün sonra çıkacak. bu arada kolonoskopi yapan dr.a cea tahlilimin de çok yüksek çıktığını söyledim. yazdan bu yana da ara ara kanamalarım var. kanamaların (bağırsaksız olduğum için sürekli ishalim) ishale bağlı olduğunu söyledi. şimdilik rektumda herhangi bir tümör ya da ülsere rastlanmadı. Ancak faplı olduğum için tübüler adenom çıkarsa patoloji sonucu, büyük ihtimalle rektum alınacak. Rektumun tamamen alınıp bundan sonraki yaşantımın torbalı olmasını mı yoksa j posh yapılıp geçici ileostomi mi tavsiye edersiniz? ve ben artık durumumdan çok yoruldum.. genetik olduğu için sürekli bir yerlerde çıkacak. mücadeleyi bırakıp doğal halimde olacakları mı beklesem? teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu durumda bizim değerlendirmemizden ziyade konusunda uzman ve size gereken tedavileri uygulayan doktorlarınızın tavsiyeleri önem taşımaktadır. Sağlıklı günler dileriz.

 34. semra deniz diyor ki:

  eklemek istedim. ayrıca kanda total protein düşüklüğü ve klor yüksekliği bulunmaktadır. değerlendirirseniz sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   her ne kadar klinik durumunuzla ilgili bilgi verseniz de, durumunuzu en iyi değerlendirecek kişi sizi takip eden bölüm ve doktorunuzdur. Bizim bu konuda yorum yapmamız uygun olmayacaktır. CEA testini de tek bir sonuca bakarak değil de yapılan tedavi öncesi, tedaviden sonra takip süreci içinde ölçülen tüm değerlerin birlikte değerlendirilmesi gerekir. Bunu da doktorunuz en iyi şekilde yapacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 35. semra deniz diyor ki:

  ,Merhaba
  2015 haziran ayında Fap nedeniyle (tübüler adenom polipler) total kolektomi ameliyatı oldum. k.bağırsağımın sadece 10 cm.lik bir kısmı kaldı. kontrollerim devam ediyor. bu arada sağ böbreküstü bezde adenom 12 mm.lik henüz hormon üretmeyen bir kitle var.karaciğerimde 5,5*3,5*4 cmlik bir hemanjiyom ve bir bening kitle var. ameliyat öncesi cea değerim 19,43 ca 19-9 38, ameliyat sonrası cea 13,99 ca 19-9 41, bu yılki eylül ayındaki kontrolümde cea 20,59 ca 19-9 32. ayrıca INR 0,82, PT% 132,6, MPV 5,90 – RDW 17,90 MONO% 3,97. 24 saatlik idrar testlerim ve kan hormon testlerim normal. cea testimle ilgili yorum yaparsanız sevinirim. ayrıca geçen yılki kolonoskoloskopide (rektoskopi) rektumda 1 adet polip vardı, alınamamıştı. bu yıl 16 aralık’ta tekrar rektoskopi yapılacak. yazdan beri ara sıra kanamalarım oluyor. kurban bayramından şiddetli bir kanama yaşamıştım. en son bugün dışkılamadan sonra kanama yaşadım. bilgilendirmenizi rica ediyorum. iyi çalışmalar diliyorum.

 36. kerem diyor ki:

  merhaba hocm benim kardeşimim omurunda tümor saptandı emoglabıin dğeri normalden düşük ve mide bulantısı var ara ara bu naye işaret ediyor herhangi bir hastalığının olup olmadığını hangi testler sonucunda ögrene biliriz kolay gelsin

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Hemoglobin değerinin düşük olması kansızlığa işaret eder, Onun dışında mevcut durumunun değerlendirilmesi doktorları tarafından yapılacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 37. Kemal bican diyor ki:

  Merhabalar hocam. 5 ayda 6 kilo verdim normal standarlarda yasayip yeme icme olarak ayrica Sirtimin orta sol tarafinda ara ara agri oluyor. 27 yasindayim doktora gittim cea ca125 ca19 9 hemogram billrubin crp degerlerim normal cikti. Kanimda hicbir problem yok dendi. Bende baktim hepsi referans araliginda. Ultrasondada sikinti yok dediler ust batinda. Lateral kaslardada nisey yok dediler bende asiri gazcikarma olayi var. Tsh degerim ise 1 sene once 0.4 5.00 ref araliginda 1.55 cikmisken simdi 0.88 cikti. Kilo kaybindan ve bu tam midenin alt sag arka tarafina giren agridan kuskuluyum. Dokto kan degerlerin normal ultrason normal cok sikintin olursa gel dedi. Acaba gazdanmi cok gaz cikariorim. Yas 27 ailede kanser yok. Anksyete bozuklugum
  var . sikinti yapiyorum bunu surekli. Lutfen ne yapmam gerektigini yazin. Tesekkurler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bağırsaklarınızda fazla gaz üretiminin sebebinin araştırılması gerekebilir. Bunun için kolonoskopi yapılabilir. Mide ülserine sebep olan helikobakter pilori araştırılabilir. Kan şekeriniz normal mi? Şeker hastalığında da kilo kaybı görülmektedir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 38. Gulten yilmaz diyor ki:

  Sayin hocam 5.ekim gunu mobil hastanede mamografi cekilirken gogsumden kan geldi 3.hafta Sonra sonuc alinacak dediler sonu up alip genel cerraha gosterdim kan tahlili istedi sonuc:CA-15.3-17.9 CA-125-21,3 CEA-4,35 bu degerler yuksek bir degerler mi (sigara iciyorum) acil cevaplarsaniz cok sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınız normaldir. Ancak bu sonuçların normal olması herşeyin normal olduğunu göstermeyebilir. Bu sebeple sonuçlarınızı doktorunuza göstermeyi ihmal etmeyiniz. Onun muayene bulguları ve değerlendirmesi daha önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

 39. sevda diyor ki:

  Merhabalar ilk defa test yaptirdim. Yasim 35. Cea ref araligi 3.0 alti. Sonuc 19,41 yorumlamanız mümkün mü

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CEA test sonucunuz yüksek çıkmış. Bu test bir tümör belirtecidir. Ancak yüksek çıkması durumunda mutlaka kanser olacak demek değildir. Sebebinin ortaya çıkarılması için çeşitli araştırmalar yapılması gerekebilir. Test sonucunuzu doktorunuza göstermenizi öneririz. O size gereken tavsiyelerde bulunacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 40. Kemal bican diyor ki:

  Merhabalar ilk defa test yaptirdim. Yasim 27. Bagirsagimda ince olarak diskilama vardi bide 3 4 kilo verdim. tetkik olsun diye . Gaitada gizli kan cikmadi. Hemogram testlerim tertemiz. Cea ref araligi 3.0 alti. Sonuc 2.2 .. Ca15.3 ref 30 alti. Sonuc 18.4…. Ca125. Ref 35 alti. Sonuc 18.6. … Sonuclarim normal gozukuyoda bisey sorcam bunlarin daha dusuk olmasi gerekmezmi. Sulalemde kanser yok. Ben tetkik amacli yaptirdim. Niye cea 2.2 cikmis olabilir veya digerleri 18lerde. Bunlar saglikli bireylerde olabiliyormu. Daha dusuk olmasi gerekmezmi saglikli bireyde. Tesekkurler.. Tekrar kontrol etmem gerekirmi sizce ayrica.. Saolun

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Her testin yanında “referans aralık” ya da “normal aralık” adı verilen değerler verilir. Bu aralık normal yani hasta olmayan kişilerde o testin bulunabileceği aralıktır. örneğin CEA değeriniz 2.2 çıkmış. CEA normal kişilerde 0 (sıfır) ile 3 arasında bulunur. Buna göre sizin sonucunuz da normal bulunması gereken sınırların arasındadır. Bu testlerin bir daha tekrarlanmasına bizce gerek yoktur. Kilo kaybının farklı nedenleri olabilir. Muhtemelen açlık kan şekeri testi de yapılmıştır. Normal çıktığı için yazmadığınızı düşünüyoruz. Acaba tiroid fonksiyon testleri yapıldı mı? Tiroid bezinin aşırı çalışması da kilo kaybına sebep olabilmektedir. Sizin yaşınızda ilk düşünülecek şey kanser olmamalıdır. Farklı sebepler araştırılmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

 41. gulsah diyor ki:

  merhabalar,
  önceki sorumda birşey belirtmeyi unuttum.eşim sigara,içki kullanmıyor hiçte hayatı boyunca kullanmadı.belirtmek istedim.çok teşekkür ederim.iyi çalışmalar

 42. gülşah diyor ki:

  eşimin 1 aydan uzun bir süredir ilk önce ishalle başlayıp zehirli ishal diye tehşis koyup sonra ilaç kullanmasına rağmen geçmemesi üzerine aşırı gaz sürekli tuvalet ihtiyacı ama tuvaletine cıkıyordu bagırsaklarında agrı şeklinde doktora gitti.sonra karacigeri şiddetli bir şekilde agrıyınca doktor ulturason istedi.ultrason sonuçlarında karacigerde büyüme,kitle lezyonlar saptandı gibi negatif terimler bulunuyor.safrada 1 adet 11 cm taş saptandı.en son kan tahliline göre
  PSA 1.622 ng/ml 0-4

  AFP 5.17 ng/ml <9

  CEA 1308.89 ng/ml <5

  CA19-9 36.28 U/ml <37

  cea çok yüksek çok korkuyorum.doktor acil ancak pazara mr verdiler.ve sonucu pazartesi göstericek.ben 1 günü bile cok geciktiği düşüncesindeyim.çokmu efam yapıyorum.hemen yarın başka acil doktoramı gitsek.lütfen birşey yazarmısınız.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sindirim sistemi. karaciğer ve safra kesesi ile ilgili problemlerde de CEA yüksekliğine rastlanmaktadır. CEA’nın yükselmesine sebep olabilecek başka durumlar da dahil olmak üzere bunlar araştırılacaktır. Kişinin yaşına, daha önce geçirdiği hastalıklara bakılarak durumu ile ilgili değerlendirmeyi doktoru yapacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 43. Aylin Aça diyor ki:

  Merhaba ,
  annemde uzun yıllardır basur rahatsızlığı var ve bahar’dan beride neredeyse hiç geçmedi . Yapılan kan tahlilerinden CA 19- 9 Sonuç 69,07 Lab. referans ağırlığı 0-39 ; CEA 6.92 çıktı ( sıgara kullanmıyor )Lab. referans ağırlığı 0,21-2,5.
  Bu değerler net olarak bir şey ifade ediyor mu ??
  Salı günü kolonoskopi yapılacak.
  Bilgi verirseniz çok sevinirim .
  iyi günler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu tip testlere tümör belirteçleri adı verilir. Bu testleri yapmaktaki amaç kanser taraması yapmak değildir. Bu testler kanser olup tedavi edilen kişileri takip amacıyla kullanılmalıdır. Ancak tarama için de bu testleri kullananlar vardır. Test sonucu yüksek olan kişilerde mutlaka kanser vardır veya yoktur demek yanlış olur. Kanser dışı nedenlerle de CEA ve Ca 19.9 seviyelerinde artış görülebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 44. SİBEL diyor ki:

  HOCAM MERHABA
  BABAM PANKREAS KANSERİ 6 KÜR TERAPİ GÖRDÜ 3 HAFTA ARA VERDİLER 3 HAFTA SONRA TEKRAR BAŞLAYACAK ANCAK ARADA DOKTORU KAN TESTİ İSTEMİŞ
  SONUÇLAR CEA – 8.91 CA-19-9 107,2
  BU NE ANLAMA GELİYOR TEDAVİ NE AŞAMADA ACABA CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM HOCAM HAYIRLI GÜNLER…

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yapılan testler pankreas kanseri için yapılan tedavinin başarılı olup olmadığını gösterir. Bu test sonuçlarının değerlendirilebilmesi için tedavi öncesi yapılan test sonuçlarını bilmek gerekir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 45. serpil diyor ki:

  merhaba,

  44 YAŞINDAYIM aşağıda belirttiğim test sonuçları normal midir
  CA125 21,7 referans <35 u/ml
  CA 15-3 5,6 referans <30 u/ml
  CA 19-9 17,33 referans < 37 u/ml
  CEA 0,5 <5 sigara içen <5,0 sigara içmeyen <3,0

  sigara kullanmıyorum.bu sonuçlr normal midir

 46. Yasemin diyor ki:

  Bir yakınımın CEA sı 4.6 sigara içmiyor ama safra kesesinde taş var, tomografi istendi, korkmamamız için bir şey söyleyin lütfen.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu tip testlerdeki hafif yükselişler çok fazla bir anlam taşımıyor olabilir. Test sonucu yüksek olan kişilerde mutlaka kanser vardır demek yanlış olur. Kanser dışı nedenlerle de CEA seviyesinde artış görülebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 47. eda diyor ki:

  cok teşekkür ederim evet yanlış yazmişım
  tam olarak degerler bunlar
  CA 15-3 8.6 U/mL < 30
  CA 19-9 8.77 U/mL < 37
  CA 125 11.7 U/mL < 35

 48. eda diyor ki:

  merhaba benim CEA DEGERİ:0.78 CA DEGERİ:8.77 SİGARA KULLANMIYORUM DEĞERLERİM NORMAL Mİ LABARATUR ARALIĞI ( CEA DEĞER ARALIĞI <5)
  ( CA DEĞER ARALIĞI 19_9)

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Birinci test için vermiş olduğunuz değer aralığı doğru ve sizin değeriniz buna göre normaldir.
   İkinci testin adı CA 19.9’dur. Bu testin vermiş olduğunuz değer aralığı yanlıştır. Siz testin adı ile normal değer aralığını karıştırmışsınız. CA19.9 normal değeri 30’a kadar olabilmektedir. Sizin sonucunuz 8.77 olduğuna göre bu sonuç da normal sınırlar içindedir. CA 19. 9 ile ilgili sitemizdeki yazının linkini tıklayarak bilgi alabilirsiniz: http://www.hayatisaglik.com/laboratuvar/ca-19-9-testi.html Sağlıklı günler dileriz.

 49. metin diyor ki:

  Hocam, Yaşım 56 İki yıl önce Dışkılama Güçlüğü nedeni ile Kolonoskopi yaptırmıştım temiz çıkmıştı Makkatta son kısıma gelen Dışkıyı Ikınarak yapıyorum.Kanama-Basur-Çatlak-Ağrı V.s bir şey yok size sorum Bağırsak,Kolon,Makat tarafında sadece Aşağıdaki kan tahlillerinden Kanser olup olmadığı belli olurmu? AFP 5,04 CEA 0,64 CA19-9 2,84 Bu Tahlillere ilave Dışkıda Gizli Kana baktırsam Oda temiz çıkarsa yeniden Kolonoskopi yaptırmaya gerek varmıdır? ilginize teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazmış olduğunuz test sonuçlarınız normaldir. Ancak bu test sonuçlarının normal olması kanseri dışlamaz. Yüksek çıkması durumunda her zaman kanser lehine yorumlanmayacağı gibi, düşük çıkması durumunda da kanser yok demek değildir. Bu testler tümör belirteci olarak adlandırılsa da, genellikle kanser olan kişilerin yapılan tedaviye yanıtlarını takip etmek için kullanılır. Kalın bağırsak kanser araştırması için en basit testlerden biri “Dışkıda Gizli Kan” testidir. Bu testi yaptırmak oldukça basittir. Ancak bir kez yaptırmak yeterli olmayabilir. Bu konu ile ilgili yazımızın linkini tıklayarak konu hakkında bilgi alabilirsiniz: http://www.hayatisaglik.com/laboratuvar/gaitada-diskida-gizli-kan.html Sağlıklı günler dileriz.

 50. Gündüz Saylan diyor ki:

  Sayın Hocam,
  Rektum kanseri için hastahaneye yattım fakat karaciğerime sıçramış dördüncü evre metastas yapmış. 20 adet uzun kemoterapi oldum. Ayrıca karaciğerime embolizasyon uygulandı 3 kere.16 ıncı kemotropi sonrası çekilen tomografide % 30 gerileme görüldü ama kemiklere sıçrama olmuş 4 adet daha uzun kemotrapi aldım.Ayrıca bu ara 3 sefer ZOMETA aldım.13-01-2016 da kan testimde CEA 409.20ng/ml iken son 10-10-2016 da yapılan testte CEA 750 ng/ml çıktı. Kendim 74 yaşımdayım ama iyi hissediyorum.
  Bu değer kanseri çok ilerlemesi ile ilgili mi size rica etsem bu konuda bir açıklama yaparmısınız. Saygılarımla,

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu tip tümör belirteçlerinde görülen artış genellikle kanserin ilerlediğinin işareti olarak değerlendirilir. Önemli olan doktorlarınızın bu artışı nasıl yorumladıklarıdır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 51. Tuba diyor ki:

  iyi günler doktor Bey,
  Annemde miyom ve rahim kalınlaşması var. Doktora çıktığımız kağıt üzerine C-54 yazıyorlar. Rahim kanser şüpheleniyorlar sanırım. 10 mm miyoma ulaşmak için histeroskobi önce kan tahlilinde
  CEA 1.59 ng/mL 0 – 5
  CA 19-9 16.71 U/mL < 27
  CA 15-3 12.58 U/mL <= 25
  CA 125 14 U/mL < 35
  AFP H 15.03 ng/mL < 7
  Sodyum H 147 mEq/L 136 – 145
  APTZ L 22.4 sn 22.5 – 31.3
  Kreatinin L 0.55 mg/dL 0.6 – 1.1
  * TAM KAN SAYIMI **
  Lökosit 6 10^3/µL 4.5 – 11.0
  Nötrofil % H 69.9 % 45 – 68
  Lenfosit % L 20.5 % 22 – 31
  Monosit % H 8.8 % 0 – 7

  MPV H 12.1 fL 7.8 – 11
  değerleri çıkmış. sadece normal değerlerin dışındakileri yazdım.
  Annemin yanında doktora soramadım sizin cevap verdiğinizi görünce sormak istedim. AFP değerinin yüksek çıkması ile kanser tanısı konulabilir mi? Ben normalde CA-125 değeri ile tanı konulduğunu okumuştum. AFP değeri de tanı için yeterli mi?
  Rahatsız ettiğim için özür dilerim, cevap için şimdiden teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yumurtalık kanserlerinin tedavisinin izlenmesi için CA 125 testi kullanılmaktadır. Ancak CA 125 test sonucunun düşük olduğu kişilerde de yumurtalık kanseri görülebilir. Tümör belirteçleri adı verilen bu testler tanı koymaktan ziyade yapılan tedavinin sonucunun izlenmesi veya kanserin tekrarlayıp tekrarlamadığının anlaşılması amacıyla kullanılır. Sadece AFP test sonucunun yüksek olması da fazla birşey ifade etmiyor olabilir. Doktorunuz tüm test sonuçlarını, muayene bulgularını, radyolojik tetkik sonuçlarını değerlendirerek bir teşhis koyacaktır ve onun değerlendirmesi önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

 52. busra diyor ki:

  merhaba babam 3 yıl once kolondan amelıyat oldu ardından akcıger metastazı gercekleştı 4 kez amlıyat oldu cıgerlerden bır suredır tahlıllerı yapılıyor fakat cea ve ca degerlerı kan tahlıllerınde yuksek cıktı cea 7.89 ( bir öncek 2.58) – ca 9.75 ( bir önceki 2.59 ) . bu kolonda tekrardan oluşum belirtisi midir ? konuyla ilgili acil dönüş beklemekteyim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu test sonuçlarının bir önceki ölçümlere göre yüksek çıkması kanserin tekrarlaması şeklinde yorumlanabilir. Ancak bu yorumu yapabilecek kişi doktorunuzdur. Test sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 53. ali yıldırım diyor ki:

  * CEA

  2.81 :

  * CA-19-9

  20.9
  değerleri normalmi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınız bizim referans aralığımıza göre normaldir. Ancak siz test sonuçlarınızı mutlaka doktorunuza gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

 54. Sabahattin diyor ki:

  Eşimin kan tahlilleri yeni yapıldı MR 09.08 yapılacak, kan sonuçları doktor o zaman bakacak.
  Ben netten hastane tahlil sonuçlarına baktım ve sönuçlar
  Alfa feto protein 2.87
  CEA 2.03
  CA-15-3 9.3
  CA -19-3 16,2
  CA-125 20,43
  Kan tahlil sonuçlarını yorumlayabilirmisiniz.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tahliller normal gözüküyor. Ancak laboratuvarın referans aralıklarının da bilinmesi değerlendirme açısından uygun olur. Sağlıklı günler dileriz.

 55. erol diyor ki:

  MERHABA HOCAM BABAM ÖZAFAGUS CA TEDAVİSİ GÖRDÜ ÜST BÖLÜM DE OLDUĞU İÇİN IŞIN VE KEMOTERAPİ TEDAVİSİ GÖRDÜ ŞUANDADA ÖZFAGUSTA DARLIK OLUŞTUĞU İÇİN 1 SENEDİR DİLATASYON UYGULANIYOR CA DEĞERLERİ CA:125 5.9 CA15.3:13.6 CA19.9:13.43 CEA ANTİJEN:3.73 BU DEĞERLER NASIL HOCAM YANITLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu değerler normal gözüküyor. Ancak daha önceki değerlerle bu değerlerin karşılaştırılmasının yapılması gerekebilir. Bu sebeple test sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. Onun yapacağı değerlendirme önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

 56. erdal diyor ki:

  merhaba babam pankreas kanseri tedavisi görmekte ilk başlangıçta cea-19-9 19000 çıktı daha sonra kemoterapi aldıkca düştü en son ölçümlerinde cea 19-9 450 olarak kayıtlara gecti sizce bu tedaviye cevap verdiği anlamına mı geliyor birde son zamanlarda bel agrıları tekrar şiddetlenmeye başladı metaztas anlamına mı geliyor. rf ablasyon pankreas kanseri tedavisinde uygulanabiliyor mu.teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CA 19.9 düzeyinin düşüyor olması yapılan tedaviye cevap olduğunun göstergesidir. Tedaviniz ile ilgili tüm sorularınız için lütfen doktorunuza danışınız. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 57. Güller diyor ki:

  Merhaba annem 1.5 senedir rektum kanseriyle savaşıyor ve karacigerine metastaz yapmıştı ameliyat oldu şimdi 12kür kemoterapi aldı ve pet çekilicek doktorumuz kontrol için cea 19 9 una baktı sonucu 4 çıkmış eski kanına göre birazcık yükselmiş dedi sizce metastas yapmış mıdır cok yüksek mi sonucu lütfen cevap verir misiniz

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CA 19.9 testi CEA’dan farklı bir belirteçtir. Tedavinin takibi amacıyla kullanılan bu test sonucunuz bizim referans aralığımıza göre normal gözükmektedir. Ancak esas değerlendirme doktorunuz tarafından yapılmalıdır. Eski sonucuna göre biraz yükselmiş olmasını nasıl değerlendirdiğini doktorunuza sorunuz. Metastaz olup olmadığı çekilecek PET’in sonucuna göre belli olacaktır. Umarız sonuçlar normal çıkar. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 58. ferhan AKSAKAL diyor ki:

  Hocam tekrar merhaba..PATOLOJİ RAPORUN u yorumlamamşsınız..en azından bana İYİ DİFERANSİYE ne anlama geliyor birde sadece patoloji raporundaki ( .Klinik olarak perforasyon düşündürecek şüphe var ise olgunun perfore kolon tümörü olarak kabul edilmesi önerilir. )ne demektir..İYİ DİFERANSİYA tümörler ameliyattan sonra metastas yaparmı..TEŞEKKÜRLER.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Patoloji raporunun değerlendirmesini en iyi yapacak kişi sizin ameliyatınızı yapan doktorunuz olduğunu düşündüğümüz için yorum yapmadığımızı yazmıştık.”İyi diferansiye” terimi tümör hücrelerinin bir özelliği olup, tümörlerin derecelendirilmesinde kullanılır. Bu özellik hasta açısından iyi bir özellik olarak yorumlanabilir. Ancak metastaz yapma potansiyelleri ile ilgili birşey söylemek pek mümkün olmasa da, kötü diferansiye olanlara göre daha düşük denebilir. Klinik olarak perforasyon düşündürecek şüphe var ise olgunun perfore kolon tümörü olarak kabul edilmesi önerilir” ibaresi ile; doktorun kalın bağırsağın tümör nedeniyle delinmiş olması gibi bir şüphesi varsa, bu şüphesinin doğru olabileceği ve değerlendirmenin ona göre yapılması önerilmektedir. Umarız açıklamamız anlaşılır olmuştur. Sağlıklı günler dileriz.

 59. ferhan AKSAKAL diyor ki:

  HOCAM MERHABA..Ben 28.01.2016 tarihinde kolon kanseri ameliyatı oldum..doktorum gerek olmadığı halde koruma amaçlı 6 kür kemoterapı verdi..şu anda 6. kürü tamamlamak üzereyim..size PATOLOJI RAPORU nu aynen yolluyorum..ve yorumlarınızı merak ediyorum..LÜTFEN yorumlarsanız sevinirim. PATOLOJI RAPORU; KLİNİK BULGU; Sigmoid tm.sigmoid rezaksiyon.tm mesane üst kısım peritoa inziva idi.1.sigmoid rezaksiyon metaryali 2.Distal cerrahi sınır.3.Proksimal cerrahi sınır. MAKROSKOPİ; A.Sigmoid rezasiyon materyali; Cerrahi açıklık 2cm.diğer cerrahi açıklığı 2 cm olan 20 cm uzunlukta bağırsak sekmentidir.Metaryal üzerinde yakın cerrahi sınıra 8 cm mesafede serozada çekinti ve bu alanın kısmen komşuluğunda 2,5×1 cm lik komşu dokudan koterle ayrılmış serozal kabarıklık mevcuttur.Lümen açıldığında yakın cerrahi sınıra uzak 9 cm mesafede 7 cmlik barsak segmentini tutmuşlümeni çepeçevre saran 7x4x2 cm boyutlarında tümöral lezyon izlenmiştir. ( T1-2,2K ) (TS1-2,2K ) (LN1-11,11K) (NM,1K ) TANI; 1802 1.SİGMOİD KOLON,KOLEKTOMİ MATERYALİ ADENOKARSİNOM,İYİ DİFERANSİYE -Tümör çapı 7 cm -Tümör subserozal yağ dokuya infiltredir. ( lütfen notu okuyunuz ) -Aşikar anjiolenfotik invazyon izlenmedi. -Proksimal ve distal cerrahi sınırda tümör mevcut değildir. – Reaktif lenf notları; 23 ADET KOLON ÇEVRESİ YAĞ DOKU. 2.proksimal ve distel cerrahi sınır materyalleri tümör içermeyen kolon örneklerleri. NOT; Mevcut tümörde serozada tümör infiltrayonu izlenmemekle birlikte makroskopik olarak mesane üst kesime yapışık olduğu düşünülen alanın altında preforasyon ile uyumlu olabilecek değişiklikler izlenmiştir.Klinik olarak perforasyon düşündürecek şüphe var ise olgunun perfore kolon tümörü olarak kabul edilmesi önerilir. HOCAM YORUMLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. Birde ameliyat öncesi CEA 9.35 dört ay sonra CEA 8.74 üç gün önce CEA 7.72 bu düşüş ne anlama geliyor..sigara kullanıyorum..TEŞEKKÜRLER.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Patoloji raporunuzun doktorunuz tarafından değerlendirilmesi uygundur. CEA test sonucu ameliyat öncesi çok fazla yüksek değilmiş, ameliyat sonrası düşüş iyiye işarettir. Bu konuda da doktorunuzun yorum ve değerlendirmesi önem taşımaktadır. Çünkü ameliyatı yapan ve tümörü gören kişi odur. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 60. DAMLA diyor ki:

  Mrb
  CA 125 15,18
  CA 19-9 <0,600
  CEA 5,35
  Annemin sonuçları bu şekilde tiroid nodulleri var ama tsh da normal çok fazla sigara içiyodu ama 3 aydır bıraktı sizde degerlendirirseniz sevinirim saygılar..

 61. Damla diyor ki:

  Mrb
  CA 125 => 15,18
  CA 19-9 => 5,35
  Annemin sonuçları bu şekilde tiroid nodulleri var ama tsh da normal çok fazla sigara içiyodu ama 3 aydır bıraktı sizde degerlendirirseniz sevinirim saygılar..

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CEA seviyesi sigara içenlerdeki referans aralığını biraz geçmiş. Bu durum normal sayılabileceği gibi, ileri tetkik ve araştırmalara ihtiyaç olup olmadığını belirleyecek olan şey doktorunun muayene bulguları ve annenizin şikayetleridir. Bu testleri isteyen doktora test sonuçlarını gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

 62. Mehmet aslan diyor ki:

  Merhaba hocam.buğün genel kontrol olarak kan tetkıklerıme baktırdım.cıkan bütün bıyokımya testlerım hemogram testım normal çıktı.ca153,ca19.9 ve afp,psa,tsh hormon testlerım normal çıktı.sadece cea değerim 5.3 çıktı.2 pakete yakın sıgara içiyorum.test sonucum normalmidir.ara şıra karın Ağrı’sı cekıyorum sonuç yüksek olunca korktum biraz hocam.ayrıca sormak ıstedıgım kanser olmuş olsaydım diğer tümör markerlerı da yüksek cıkarmıydı??

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CEA test sonucunuz sigara içimine bağlı olarak yüksek çıkmış olabilir. Ancak bu tümör belirteçleri, adları tümör belirteci olsa da, her kanser durumunda yüksek çıkmayabilir. Hatta kanser olanlarda bile tümör belirteçleri normal sınırlar içinde olabilir. Bu testler, kanser olanlarda yapılan tedavi sonrası takip amacıyla kullanılırlar. Sağlıklı günler dileriz.

 63. SİNEM diyor ki:

  CEA 5,18
  CA 19-9 3,83
  Mrb babamın rutin kontrollerinde bu şekilde cıktı sonuçları çok fazla sigara içiyo cea yüksek çıkması aklımızı karıstırdı biraz size danısmak istedim ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sigara içenlerde CEA değeri bu seviyelerde çıkar. Ancak testi isteyen doktora da test sonucunuzu gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

 64. MERT diyor ki:

  merhabalar CEA 59.39 SERBEST C4 0,562 CA 15-3: 2583 YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 65. deniz diyor ki:

  merhaba karın ve kasıklarda ağrı nedeniyle doktora gitim yumurtalıklarda kist olduğu belirtildi ve bazı kan testleri istendi CA125 31.9 CA15-3 11.9 CA19-9 116.29 CEA 3.01 çıktı öğrenmek istediğim karın ağrısının kist dışında bir nedenden kaynaklanıp kaynaklanmadığı CA19-9 UN YÜKSEK ÇIKMASI normal mi şimdiden teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu tip testler tümör belirteci olarak adlandırılsalar da, tümör dışındaki bazı durumlarda da yükselirler. Seviyelerinin yükselmeleri kesin olarak kanseri işaret etmeyeceği gibi, seviyelerinin düşüklüğü de kanseri dışlamaz. Karın ağrısının neden kaynaklandığının araştırılmasında bu testlerden başka tetkiklerin de yapılması gerekecektir. CA 19.9 testi pankreastan, kalın bağırsaklara veya safra kesesine kadar birçok organın hastalığında artabilir. Doktorunuz sizde bulunan rahatsızlıklar, kendi muayene bulguları ve diğer tetkiklerden alacağı sonuçlara göre değerlendirmelerde bulunacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 66. esra diyor ki:

  MERHABA
  ANNEMDE ŞİDDETLİ KARIN AĞRISI VE KUSMA ŞİKAYETİ VARDI. DOKTORA GİTTİK BAZI TESTELER İSTEDİ.AYRICA KARACİĞERİNDE 5 CM ÇAPINDA KİST ÇIKTI. TEST SONUÇLARI:
  TSH 0,657
  CEA 136
  CA-15-3 9,8
  CA-19-9 KÜÇÜK 2
  CA – 125 9,4
  AFP 3,05
  CEA SONUCU ÇOK YÜKSEK ÇIKTI VE BİZİ ÇOK KORKUTTU. YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ? BU CEA SONUCU TEK BAŞINA YÜKSEK ÇIKMASI NEDİR?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CEA değerinin yüksek çıkmasına sebep olabilecek şeyler yazımızda belirtilmiştir. CEA’nın yüksek olması durumunda; kalın bağırsak, akciğer, meme, karaciğer, pankreas, mide, yumurtalık gibi kanserlerin bulunabileceğini gösterebilir. Ancak kanser dışında siroz, karaciğer iltihabı, iltihaplı bağırsak hastalıkları, mide ülseri, safra kesesi iltihabı, safra tıkanıklığı gibi başka bir takım hastalıklarda da CEA yüksek çıkabilir. Sebebin ortaya çıkarılması için başka bir takım tetkikler yapılabilir. Doktorunuz bunlara karar verecek ve size tavsiyelerde bulunacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 67. SELAHATTİN diyor ki:

  merhaba annemde şiddetli karın ağrısı vardı. doktora gittik çeşitli testler yapıldı.test sonuçları: CEA 136, CA-15- 9,8 , CA-19-9 KÜÇÜK 2 , CA-125 9,4 , AFP 3,05 karaciğerinde 5 cm çapında kist var. CEA değerinin yüksek çıkması bizi çok korkuttu yardımcı olabilir misiniz.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CEA değerinin yüksek çıkmasına sebep olabilecek şeyler yazımızda belirtilmiştir. CEA’nın yüksek olması durumunda; kalın bağırsak, akciğer, meme, karaciğer, pankreas, mide, yumurtalık gibi kanserlerin bulunabileceğini gösterebilir. Ancak kanser dışında siroz, karaciğer iltihabı, iltihaplı bağırsak hastalıkları, mide ülseri, safra kesesi iltihabı, safra tıkanıklığı gibi başka bir takım hastalıklarda da CEA yüksek çıkabilir. Sebebin ortaya çıkarılması için başka bir takım tetkikler yapılabilir. Doktorunuz bunlara karar verecek ve size tavsiyelerde bulunacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 68. Serap diyor ki:

  Merhaba;50 yaşındayım.1,5 yıl önce yaptırdığım tahlilde CEA değerim 16.5 idi.Diğer tüm CA değerlerim normal değerlerin çok altında idi.
  Kolonoskopi sonucunda bağırsağımın sigmoid kısmından 1 adet 1.5 cm den büyük kanayan fakat biopsi sonucu temiz çıkan saplı polip alındı.Ve IRRITABL BAĞIRSAK SENDROMU teşhisi konuldu.3 hafta sonra yaptırdığım CEA sonucu 16.5 dan 8.9’a düşmüştü.Ancak şimdi yine 13’e çıktı.Referans değer 0-6.9.Sigara içiyorum.
  CA 19-9= 5,4 ,CA 15-3= 20,4 ve CA 125=8,8
  Bu CEA’nın yüksek çıkmasının sebebi ne olabilir? Her ne kadar doktorlara danışsam da şu ana kadar onlardan da sebebi konusunda net bir yanıt alamadım.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CEA değerinin neden yükseldiğine dair kimse net bir şey söyleyemez. Çünkü test çeşitli nedenlerle yükselebilmektedir. Bu sebepler bazen iyi huylu, bazen kötü huylu olabilmektedir. Eğer daha önceki biyopsi sonucu temiz çıkmamış olsaydı ve bir kolon kanseri olarak teşhis konmuş olsaydı, bu defaki CEA yükselmesi kanserin tekrarladığını düşündürebilirdi. Ancak temiz çıktığı için bunu söylemek mümkün değildir. Bu durumda CEA yükselmesine sebep olabilecek nedenlerin araştırılması için doktorunuza ne yapılması gerektiğini sorabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 69. bilal demir diyor ki:

  cea 19-9 demek istemiştim benimki 35 çıktı normalmi teşk

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CA 19.9 için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Test sonucunuz biraz yüksek çıkmış. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Bu test daha önceden yapılan bir ameliyat sonrası dönemde takip için istenmişse, önceki tahlil sonucu ile karşılaştırılarak değerlendirme yapılabilir. Test ilk kez yapıldıysa, istenme nedenine bağlı olarak ileri tetkikler yapılabilir. Örneğin pankreas ile ilgili bir hastalık düşünülüyorsa, buna yönelik incelemeler yapılabilir. Test sonucunun klinik açıdan önemli olup olmadığını sizi muayene eden ve şikayetlerinizi bilen doktorunuz söyleyebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 70. bilal demir diyor ki:

  slm cea yüksek değer 33 olması gerekirken benimki 35 çıktı normalmi şimdiden tşk

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CEA değeri genellikle 0-3,5 ng/mL arasındadır. Sigara içenlerde üst değer 5 ng/mL ye kadar çıkmaktadır. Yüksek değerin 33 olduğundan emin misiniz ? Eğer yazdığınız değer doğruysa sizin test sonucunuz biraz yüksek çıkmış. Ancak bu değerin klinik açıdan önemli olup olmadığını sizi muayene eden ve şikayetlerinizi bilen doktorunuz söyleyebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 71. buleng diyor ki:

  Merhaba,Ekim 2015’te rektum operasyonu geçirdim.Kasım’dam itibaren arada radyoterapi olmak üzere kemoterapi ilacı alıyorum.xeloda 500mg.23 mayıs itibariyle 8.seansa başladım.Onkoloji uzmanları wbc değerimin biraz düşük olduğunu 2.3, bunun xeloda kaynaklı olabileceğini,Lökosit azlığının da kemik iliği problemi yaratabileceğini söylediler. Bu perşembe tekrar tahlil yaptıracağım. belki de kemo ilacı kesilecek.Benim sorum;mart ve nisan tahlillerinde CEA değerim 1.6 civarındayken şimdi 2.3’e yükselmiş.CA 19-9 ise 0.8. CEA değerimin yükselmesi kemo ilacı kaynaklı olabilir mi acaba? Teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CEA’nın yükselmesinde kemoterapi ilacının etken olduğunu düşünmüyoruz. CEA değerinizdeki yükselmenin klinik açıdan önemli olup olmadığını lütfen doktorunuza sorunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 72. leyla diyor ki:

  merhaba Eşim mide ağrısı icindoktora gitti.Muayenede tansiyonu yükselmi.Ardından yapılan kan testinde CEA,SI 4.73 cıktı.Doktorumuz genelcerraha gönderdi ben sizin görüşünüze almak istedim.sigarayı bırakalı 20yıl oldu .Cevaplarsanız sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tek bir CEA testinin hafif bir yüksekliğinin değerlendirilmesi pek mümkün değildir. CEA genellikle sindirim sistemi hastalıkları başta olmak üzere çeşitli durumlarda yükselebilir. CEA düzeyinin yükselmesine sebep olabilecek durumların araştırılması gerekir. Bunun için endoskopi, kolonoskopi gibi tetkikler istenebilir. Bunu doktorunuz isteyecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 73. Nazif diyor ki:

  belimde omirilik kemiginin olduğu bölgede morluk oluştu bunun sebebi kanser olabilir dediler CEA ilk 4.19 çıktı bir ay sonra 4.29 çıktı kolonoskopi temiz çıktı endeskobi de temiz çıktı bizim sülalede siroz hastalığı var kemik kanseri var bunlar olabilirmi ne yapmam gerekiyor.Cevap verirseniz sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Morluk için gittiğiniz doktorlar muhtemelen gereken araştırmaları yapmışlardır. Hangi doktorlara muayene olduğunuzu bilemiyoruz ama bir hematoloji uzmanına da görünmenizde fayda olabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 74. yeşim diyor ki:

  merhaba ,
  kan testi sonucum CEA 0.2 tsh 0.96 çıktı . normal mi cevaplarsanız sevinirim .şimdiden tesekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sonuçlarınız normal gözükmektedir. Test sonuçlarınızı doktorunuza da göstermenizi ve onun değerlendirmesi almanızı tavsiye ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

 75. pınar diyor ki:

  iyi akşamlar.babamın toraks bt incelemesinde;

  sol sürranalde en geniş yerinde yaklaşık 33*27 mm boyutlarına ulaşan düşük dansitede nodüler lezyon dikkati çekmektedir.
  metastaz-adenom ayrımı açısından dinamik kontrastlı üst batın mrg ile değerlendirilmesi önerilmiştir.

  sonuçları yorumlarsanız sevinirim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazdığınız BT sonucuna göre sol böbreküstü bezinde bir kitle mevcuttur. Bu kitlenin iyi huylu mu, başka bir yerden yayılan kanser mi olduğunu ayırt etmek için MR çektirilmesi önerilmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

 76. Ömer diyor ki:

  Merhaba,
  Annemde kontrol amaclı kan testi yaptırdık ve sonuçlar şu şekilde çıktı;

  CEA : 8,47
  CA 15-3 : 30,86
  CA 19-9 : 12,74
  CA 125 : 13,15

  Yaklaşık 8 yıl önce göğsünden zararsız bi kitle alındı ve periyodik olarak her yıl memografisini çektiriyoruz, şimdiye kadar olumsuz bir durumla karşılaşmadık.
  35 YILDIR SİGARA KULLANIMI VAR VE GÜNDE ORTALAMA 20 ADET SİGARA İÇİYOR.
  Değerlendirmeniz benim için çok önemli.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CEA ve CA 15:3 değerleri biraz yüksek görünüyor. Bu test sonuçlarının değerlendirilmesi için annenizi takip eden doktora başvurmalısınız. Her yıl kontrol amaçlı olarak bu testler yapılıyorsa en azından önceki kontrollarda çıkan test sonuçları ile bu sonuçlar karşılaştırılarak bir değerlendirme yapılabilir. Bunu da en iyi doktorunuz yapabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 77. pınar diyor ki:

  merhabalar.babamın abdominal mr incelemesi sonucu;

  karaciğer 16 cm vertikal uzunluktadır.segment 6 lokalizasyonunda 24*13mm,segment 5 de 6mm,segment 7 posferior subdiyaframatik 20*12 mm boyutlu ve segment 4-2 arası düzeyde 13 mm çaplı T2 yüksek sinyalleri ile dikkati çeken nodüler lezyonlar izlenmiştir.dinamik olmayan kontrastlı seride lezyonlarda periferal hafif kontrastlılık artışları dikkati çekmiştir.

  sol surrenal bezde 27 mm çapta ölçülen T2 heterojen sinyal ve nodüler iyi sınırlı lezyonizlenmekte olup,bulgu faz dışı serilerde adenom lehine yoğun yağ içeriği nedeni ile belirgin sinyal kaybetmektedir.

  ayrıca hepatosteatoz lehine değerlendirilen karaçiğer parankiminde faz dışı serilerdediffüz sinyal kayıpları mevcuttur.

  kan değerleri ise;
  CEA 3,25 SİGARA İÇENLER <4.3 , SİGARA İÇMEYENLER <3.4
  AFP 4.06 0-7 REFESANS ARALIĞI
  CA-19-9 0,6 0-27 REFERANS ARALIĞI

  YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.İYİ GÜNLER…

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Babanızın test sonuçları normaldir. Abdominal MR sonucunda karaciğer yağlanmasına ek olarak nodüller de bulunmuştur. Sol böbreküstü bezinde de iyi huylu olması muhtemel bir lezyonun varlığından söz edilmektedir. Babanızın şikayetleri, bu testlerin neden istendiği ve muayene bulgularının ne olduğunu bilmeden daha fazla şey söylenmesi mümkün değildir. Bu sonuçlar babanızı muayene eden doktor tarafından değerlendirilmelidir. Sağlıklı günler dileriz.

 78. mustafa diyor ki:

  Merhabalar.. benim annemin kan tahlilinde cea 1083ng/mL cıktı.. ultrason da ise şu ifadeler mevcut.. Karaciğer: Kraniokaudal boyutu normal sınırlarda olup, konturları düzgündür. KC heriki lobda en büyüğü 47*31 mm boyutta ölçülen multıple sayıda etrafında hipeokoik rim bulunan izoekoik solid lezyonlar izlenmiştir.. safra kesesi, bobrekler, pankreas, retroperiton, dalak ve vasküler de ise normal ifadeler yazıyor.. Endoskopi temiz cıktı.. pazartesi kolonoskopi yapılacak.. carsamba günü ise tomografi cekilecek.. Acaba annemin kanser olma riski nedir? Nasıl bir yol izlemeyiz? Tedaviyi yapan doktor pek umutlu konusmadı.. perişanız acıkcası.. Kanser ise yaşama oranı nedir bu tür hastalar? kaç yıl yasar ortalama? bizi bilgilendirirseniz mutlu oluruz

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CEA seviyesi oldukça yüksek çıkmış. Karaciğerde de kitleler görülmüş. Önümüzdeki hafta yapılacak diğer tahlillerle durum netlik kazanacaktır. Hastalık teşhis edildikten sonra gerekli tedavi planı ortaya çıkacaktır. Şu an için net birşey söylemek mümkün değildir. Umarız iyi haberler alırsınız. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 79. EMEL diyor ki:

  Merhaba benim ca 161 çıktı korkuyorum beni aydınlatırmısınız teşekkürler bu arada çikolata kisti var iki yumurtalıkta dr ameliyat dedi ne yapmalıyım.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu tip testler tümör belirteci olarak adlandırılsa da tümörler dışındaki birçok durumda da yükselebilir. CEA gibi testlerin esas kullanım alanı herhangi bir tümörün tedavi sonrasındaki gidişini incelemek olsa da birçok yerde tarama amaçlı kullanılmakta ve sizde olduğu gibi kafa karışıklığına sebep olmaktadır.
   Test sonucu ile birlikte testi isteyen doktorunuza başvurduğunuzda, kendi muayene bulguları ve diğer testlerin sonuçları ile birlikte bir değerlendirme yapar ve ne yapılması gerektiğine karar verir. Bizim buradan tek bir testin sonucu ile herhangi bir yorum yapmamız uygun değildir. Sağlıklı günler dileriz.

 80. MÜYESSER diyor ki:

  Merhaba hocam ben test yaptırmıştım over kanseri için değerler normal çıktı sadece ca-19-9 44,25 çıktı bu ne anlama gelir şimdiden teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu tip testler tek başına bir anlam ifade etmeyebilir. Aslında tümör belirteci olarak adlandırılsa da tümörler dışındaki birçok durumda da yükselebilir. Esas kullanım alanı herhangi bir tümörün tedavi sonrasındaki gidişini incelemektir. Ancak birçok yerde tarama amaçlı kullanılmakta ve sizde olduğu gibi kafa karışıklığına sebep olmaktadır. CA 19.9 testi mide bağırsak sistemi ile pankreas kanserlerinde yükselebilen bir testtir. Test sonucu ile birlikte testi isteyen doktorunuza başvurduğunuzda, kendi muayene bulguları ve diğer testlerin sonuçları ile birlikte bir değerlendirme yapacak ve ne yapılması gerektiğine karar verecektir. Yaşınız, herhangi bir belirti bulunup bulunmaması ve risk altında olup olmamanız gibi faktörler bunda rol oynayacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 81. Aslan diyor ki:

  Merhaba;
  Babamın CEA değeri 603
  CA 300
  sedimentasyon 95
  Crp 2,4 Cıktı. Tomografi, kolonoskopi ve endoskopi yapıldı. Bağırsaklar,pankreas temiz fakat midede 2-3 adet yara gözlenmiş olup patoloji sonucu bekliyoruz.Sedimantasyon ve crp testi diğer testlerden 2 hafta önce yapılıp iltihaplı romatizma teşhisi konuldu ve kortizon hapları kullanıldı. Kabızlık, halsizlik ve iştahsızlık yaptı. İlaç bitince Sedimantasyon 60, crp 1,1 e geriledi. Bu kullanılan ilaçlar midede ülsere yol açmış olsa cea ve ca değeri bu kadar yükselir mi çok zor durumdayız lütfen yardımcı olun ve bu konuda daha profesyonel doktorlara ihtiyacımız var . Beni aydınlatırsanız sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   300 çıkan testin adı CA 19.9 mu acaba? Eğer öyle ise midede sözünü ettiğiniz yaraların kötü huylu olma olasılığı vardır. Bu nedenle patolojiden gelecek olan sonuç belirleyici olacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 82. figenyılmaz diyor ki:

  Merhabalar Doktor Bey,
  Ben 61 yaşındayım. Sigarayı 30 yıl içtim ve yaklaşık 10 sene önce bıraktım.Romatoit antrit ve hipertansiyon dışında herhangi bir rahatsızlığımda yok.Romatoit Antrik için düşük dozda kortizon kullanıyorum.(Doz düşmüş hali) Bu ilaçları almadan önce de mide koruyucu ilacımı yarım saat öncesinden düzenli olarak alıyorum.Aile geçmişimde de kanser yok.
  Midemdeki uzun süreli yanmadan ve arada bulantıdan dolayı (yaklaşık 8 ay) doktora gittim. İlaç verdi Decodil. Bir süre kullandım fakat faydası olmadı. Doktorum, endoskopi ve kolonoskopi istedi. Yaptırdım. Bağırsaklarda çok sayıda sesil polip ve mide de sesil polip olduğunu söyledi ve biyopsi için 5 adet parça alındı.
  Ayrıca kan testi ve alt-üst batın çektirmemi istedi.
  Alt ve Üst batın çektirdim ve doktor bir şey olmadığını ve normal olduğu söyledi.Ayrıca kan sonuçlarımda çıktı.
  CEA—1.37 ng/mL —- 0 – 4.3
  CA 19-9— 3.9 U/mL—- 0 – 34

  Doktor randevum çarşamba günü fakat içim hiç rahat değil.Endişe halim devam ediyor. Bana bu sonuçlarımı yorumlamını önemle rica ediyorum.Şimdiden çok çok teşekkür ederim.

  Endoskopi ve Kolonoskopi Raporlarım şu şekildedir.

  Endoskopi Raporu;
  RA hastası, deltacortil kullanmakta PPI’a rağmen dipeptik yakınmaları olan hastaya üst gis endoskopisi planlandı.
  Premedikasyon: Dormicum 3 mg
  Endoskopik Bulgular: Özafagus doğal.Kardiya gevşekti.Fundus doğal. Korpus büyük kurvataura tarafında yaklaşık 2 cm genişliğinde sesil lezyon görüldü. Lezyon üzerinden çok sayıda biyopsi alındı.Korpus ve antrum mukozası hiperemik izlendi.Pilor, bulbus ve duodenum ikinci kıtası doğal.
  Tanı:korpusda lezyon (malign ?)
  Pangastrit görünümü
  Biopsi : ş1:korpus ş2: korpus lezyon
  Kolonoskopi Raporu;
  Premedşkasyon : Dormicum 3 mg, Dolantin 20 mg
  Rektal Muayene : Normal
  Endoskopik Bulgular: İnceleme çekuma kadar yapıldı.Çekum tabanında bir adet dimünitif polip forseps ile, komşuluğundaki yaklaşık 1 cm çapında bilobüle sesil polip tabanı sf ile şişirildikten sonra snare ile alındı. Çıkan kolon doğal. Transvers kolon ortalarında bir adet polip tabanı sf ile şişirildikten sonra snare ile, transvers distalinde bir adet 6-7 mm çapında sesil polip forceps ile alındı. İnen kolon doğal.Sigmoid kolonda birkaç adet divertikül ağzı görüldü.Rektüm ve anal kanal doğal olarak izlendi.
  Tanı: kolonda polipler,polipektmi
  Sigmoid kolonda divertiküller
  Biyopsi: ş1:transvers kolon distali polip ş2: transvers kolon ortası polip ş3:Çekum tabanı polip

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kan testi sonuçlarınız normal sınırlar içinde çıkmış. Yapılan endoskopi ve kolonoskopi esnasında alınan örneklerin patolojik incelemesi yapılmadan birşey söylemek zor. Şu an için sindirim sisteminin çeşitli yerlerinde polip bulunduğunu biliyoruz. Bu poliplerden alınan örnekler patolojiye gönderilmiştir. Patolojiden gelecek olan sonuca göre değerlendirme yapılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 83. gürol diyor ki:

  slm hocam ben diabet hastasıyım insülin kullandığım halde şekerim yüksek seyir ediyor en son tahlil yaptırdım 263 çıktı. C.A-19.9>> 87.80 çıktı..Karsinoembriyonik antijen CEA sonucumda*8.11 çıktı bu değerler nedir bu sonuçlar kanser olduğumumu ifade ediyor.beni aydınlatırsanız çok memnun olurum saygılar…

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yüksek çıkan tümör belirteçleri açısından kontrol edilmek üzere en kısa zamanda bir genel cerrahi uzmanına başvurmanızda fayda vardır. O sizi muayene edecek, şikayetlerinizi dinleyecek, ek birtakım testler yaptırmanızı isteyecek, ve elde ettiği bulgulara göre kalın bağırsaklar ve pankreas açısından bir değerlendirme yapacaktır. Verdiğiniz bilgilere göre biz ancak bu kadar yorum yapabiliriz. Sağlıklı günler dileriz.

 84. sema diyor ki:

  Hocam merhaba
  Tomografi sonucu çıktı. Dediğiniz gibi bir uzmanla görüşeceğiz ama öncesinde size sormak istedim. Şimdiden teşekkürler. Sonuç raporunda kabaca aşağıdaki bilgiler var.

  Pankreasta yaglı atrofik degişiklikler görülmektedir.Dalak normal yerinde düzenli konturludur. Parankim yogunlugu normal sınırlardadır. Her iki sürrenal gland korpusunda subsantimetrik boyutlarda nodüler kalınlaşmalar görülmektedir.Böbrekler normal yerinde ve tabii büyüklüktedir. Sag böbrek üst polde subsantimetrik boyutlarda basit kortikal kist izlenmektedir. Her iki böbrekte renal pelvisin ekstrarenal yerleşimli oldugu ve hafif dolgun oldugu izlenmektedir. Her iki üreter çapı normaldir. Sol üreter alt ucunda taş ile uyumlu olabilecek 1 mm boyutlarında şüpheli dansite görülmektedir. Mesane taban kesiminde lümende taş ile uyumlu olabilecek 3 mm boyutlarında şüpheli dansite görülmektedir.Uterus boyutları normaldir. Endometrial kalınlık 10 mm ölçülmüş olup, artmıştır. Her iki over loju normaldir. Rektumda diffüz simetrik duvar kalınlaşması görülmektedir Diger kolonik segmentlerde patolojik duvar kalınlaşması görülmemiştir. Kemik yapılarda patolojik görünüm izlenmemiştir.Kesitler dahilindeki toraksın alt bölümünden geçen kesitlerde; kardiotorasik oran hafif artmıştır. Sol akciger inferior lingular segmentte yer yer atelektatik degişiklikler görülmektedir.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tomografi sonucunda bahsettiğiniz şikayetlere sebep olabilecek “rektumda simetrik duvar kalınlaşması” dışında bir patoloji gözükmemektedir. Görüşeceğiniz doktor muhtemelen bu açıdan gerekli kolonoskopi gibi testleri isteyecek, kendi muayene bulguları ve test sonuçları ile bir değerlendirme yapacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 85. Sema diyor ki:

  Kitleden kastınız kanser mi yani? Kolon kanserinde CEA değeri yüksek çıkar diye okuduk. Annem de 5,67 çıkmış. Bu öyle bir durumun belirtisi olabilir mi? Dediğiniz giBi bir Uzmanla görüşeceğiz…Bilgi için teşekkürler…

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kolon kanserinde CEA değeri yüksek çıkabilir ama çıkmaya da bilir. CEA bir tarama testi değildir. CEA değeri yüksek olan kolon kanserli hastalarda ameliyat sonrası dönemin takibi için kullanılması gereken bir belirteçtir. Annenizin yaşı itibariyle kalın bağırsaklarında iyi huylu veya köyü huylu bir kitle bulunma riski yüksektir. Bunun tespit edilebilmesi ve erken dönemde gerekli tedavinin uygulanması için en kısa zamanda bir uzmanla görüşmenizde fayda vardır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 86. Sema diyor ki:

  Merhaba
  Annem 70 yaşında, sigara içmiyor. Yaklaşık 10 ay önce safra kesesi alındı. Karın ağrısı ve karnında şişkinlik için doktora başvurduk. Yapılan testlerde dışkıda kan çıktı. CEA değeri 5,67. CA19-9 değeri ise 2.28 çıktı. Sizce bu neyin belirtisidir…

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Dışkıda kan çıkması bağırsaklarında bulunabilecek bir kitleye bağlı olabileceği gibi, hemoroid gibi basit bir oluşuma da bağlı olabilir. Yapılan kan testleri kesin belirleyici veya teşhis koydurucu testler değildir. Bunun açıklığa kavuşturulabilmesi için bağırsakların içinin incelenmesi gerekir. Bu amaçla kolonoskopi yapılabilir. Şikayetlerinizle ilgili olarak bir genel cerrahi uzmanına baş vurunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 87. ÜZGÜN diyor ki:

  Merhaba
  benim birde öğrenmek istediğim şu konu var aydınlatırsanız minnettar kalırım saygılarımla.(ca 19-9 << BU TESTMİ YÜKSEK CIKARSA TEHLİKELİ (CEA <<TESTİMİ YÜKSEK CIKARSA TEHLİKELİ HALK DİLİNDE BİRİ İYİ BİRİ KÖTÜ CA DİYE ANILIYOR KAFAM KARIŞSI AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kolon kanserinin karaciğere yayılması hoş bir durum değil tabii ki. Umarız yapılacak tedavi ile şifa bulunur. Hem CEA hem de CA 19.9 testleri sindirim sistemi kanserlerinin tedavi sonrası takibinde kullanılır. Bu testlerin yükselmesi kontrollar sırasında doktora hastanın tedavisi hakkında fikir verir. Tedavi sonrası düşen değerler herhangi bir nüks durumunda tekrar yükselebilir. İkisinin birbirine üstünlüğünden söz etmek uygun değildir. Çünkü bazı kanserler birinde, bazıları ikisinde birden yükselmeye sebep olabilir. Biri aşırı yükselirken diğeri o kadar yükselmeyebilir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 88. ÜZGÜN diyor ki:

  Merhaba
  kardeşim kolon kanseri tedavisi gördü 6 ay oldu şu an karaciğere sıçramış gözüküyor kemotorepi başlanacak yeniden.KARACİGERDE YENİ OLUŞMUŞ HİPER MOTABOLİK METASTADİK KİTLE LEZYONLARI DİYOR KARACİGER DE BU GİBİ DURUMLARDA TEDAVİ SONUÇ VERİRMİ AYDINLATIRANIZ SEVİNİRİM DOKTORUNUN KONTROLUNDA AMA BEN ÇOK ENDİŞELİYİM

 89. Ak diyor ki:

  Merhabalar Hocam,babam eylül 12 de kolon ca 3. evre teşhisi ile ameliyat oldu adenokarsinom tümör alınıp temizlendi. 6 kürlük bir kemoterapi önerildi.3 Kürden sonra doktorumuz bir kontrol istedi. Kemoterapi öncesi Pet CT temiz çıktı. Aynı şekilde CEA 0.69 CA 19-9 İse 17 idi Bir gün önce tahlil ve mr yaptırdık. CEA 2.3 ‘e CA 19-9 ise 52 yükselmiş. MR da ayrıca böbrekte taş ve safra kesesinde kalkül bulunuyor ancak bunlar çok daha önceden de vardı. MR pankeras karaciğer de herhangi bir sorun da görülmüyor. Bu durumu yorumlarsanız çok memnun kalırım.Teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Özellikle CA-19.9 test sonucunda meydana gelen yükselme biraz düşündürücü. Bu gibi testler tümör belirteçleri olarak bilinen testlerdir ve çeşitli kanserlerde tedavi sonrası dönemde nüks olup olmadığını belirlemek için kullanılırlar. Seviyelerinde meydana gelen yükselmeler uyarıcıdır. Bu sebeple sonucunuzun mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilmesi gerekir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 90. aslı diyor ki:

  merhaba, annem 22 yıl önce meme kanseri oldu. sağ memesi alındı her yıl rutin kontrollerini yaptırıyor. en son 2014 aralık ayında cea değeri 36 çıkmıstı, 2015 aralık ayında bu değer 35 olarak görünüyor.bu arada her ihtimale karsı tum vucut taraması yapıldı.önceki hastalığı ile ilgili nüks eden bir durum yok. organlarda herhangi bir kotu durum saptanmadı. sadece kucuk bır beze vardı omuz kısmında orada süpheli göruldu. doktorumuz her ihtimale karsı biyopsi istedi.sorum sudur: eger kötü bir durum olsa cae değeri 1 yıl içerisinde değişmezmiydi.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Nüks durumunda 1 yıl öncesine göre CEA değerinde artış olması beklenirdi. Ancak 1 yıllık süre içinde CEA’nın daha düşük bir seviyeye inip oradan 35’e çıktığı bilinmediği için doktorunuz tedbirli olmakta fayda olacağını düşünmüş olmalıdır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 91. Hülya diyor ki:

  Merhaba
  Agustos ayında kolon kanseri teşhisi ile kardeşim amaliyat oldu 30cm bağırsağı alındı 6 kür kemoterepi sıcramma olmadığını söylemişdi doktoru doktorun takip sonucu kemotorepiyi kesdi Aralık 2015 de CEA 15.47den ocak 2015 kan tahlilinde CEA 50.45 çıktı korkulacak bir yükselmemi bilgi verisseni sevinirim saygılar

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kanser tedavisinin takibinde kullanılan ve tümör belirteci adı verilen testlerde tedavi sonrası meydana gelen yükselmeler genellikle nüks olduğunun göstergesidir. Bu sebeple kardeşinizi en kısa zamanda kontrola götürünüz. Böylece meydana gelen yükselme tedavisini yapan doktor tarafından değerlendirilebilecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 92. ÖNDER GÖKÜŞ diyor ki:

  ÜLSERATİF KOLİT HASTASI.CEA 6.76 ÇIKTI.KANSER OLMA RİSKİ VAR MI

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CEA testi ile kanser olma riski öngörülemez. CEA tümör belirteci olmasına karşın varolan bir kanserin tedavi edilmesinden sonra tedaviye yanıtının izlenmesinde veya nüks olup olmadığının takibinde kullanılmalıdır. Sağlıklı yıllar dileriz.

 93. volkan diyor ki:

  iyi günler sayın yetkili;

  cevabınız için teşekkürler. Doktor bey kolonoskopi yapmak istemiyorum çünkü 2012 yılın 10 ayında kolonoskopi yapılmış ve bir sey yok ve gereksiz bir işlem dedi. (36 yaşındayım. Babam 62 yaşında kolon kanseri olmuştu. )Eğer testlerde bir anormallik var ise tekrardan yapalım dedi. Üst sınıra yakın olması beni endişelendirmişti. Sizin cevabınızda endişemi daha da arttırdı.

  tekrardan görüşüp sizin dediğiniz yöntemi deneyeceğim. Teşekkürler

 94. volkan diyor ki:

  eklemek istediğim hususlar mide gastiritim var. Her gün lansor içiyorum. Gaz yapıyor. Karaciyerimin de aşırı yağlı olduğunu biliyorum. USG çektirdim.

  Tekrardan teşekkürler

 95. volkan diyor ki:

  iyi günler sayın yetkili;

  babam 1,5 yıl önce kolon kanserinden ameliyat oldu. Durumu şimdi iyi. Benimde bağırsaklar ile midemde bazen sorunlarım oluyor. Gaz, şiskinlik vb. Genel cerraha gidip durumu anlattım. Bana önce kan testi yapalım dedi.
  CA 19-9 :0,9, cea ise 3,21 çıktı ikisi de refernas değerlerinin altında sigara içmiyorum. Ancak kafama takılan şu babam da bu cea 2 veya 3 geçmiyor. Bende ise 3,21 çıkmış sizce endişelenmelimiyim.
  Teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CEA testi bir kanser tarama testi değil, yapılan kanser tedavisi sonrası hastada kanserin tekrar edip etmediğini, yapılan tedavinin işe yarayıp yaramadığını takip etmek için kullanılan bir testtir. Sizin durumunuzda da görüldüğü gibi CEA testinin yapılması size hiçbir fayda sağlamamıştır. Aksine soru işaretlerini artırmaktadır.
   Kolon kanseri açısından başlangıçta yapılabilecek en kolay testlerden biri büyük abdestte kan bulunup bulunmadığını saptamak için yapılacak gaitada gizli kan testidir. Bu testi belirli aralıklarla 2 veya 3 kez yaptırmanız, bağırsaklarda kanama olup olmadığını ortaya koyacaktır. Bundan bir sonraki aşamada yapılabilecek olan işlem ise kolonoskopidir. Böylece kalın bağırsakların iç yüzeyi incelenir ve varsa şüpheli bir oluşumdan örnek alınarak iyi huylu veya kötü huylu olduğu anlaşılır. Kolonoskopi ile ilgili web sitemizde bulunan yazıyı eklediğimiz linkte bulabilirsiniz ( http://www.hayatisaglik.com/saglik-bilgiler/kolonoskopi-nedir.html ). Sağlıklı günler dileriz.

 96. ZÜLKÜF diyor ki:

  Merhabalar,Ben 54 yaşındayım.Sigarayı bırakalı da 18 yıl oldu.Yaptırdığım tetkikte cea oranının 5.71 olduğunu gördüm ve aradan 45 gün geçtikten sonra aynı test sonucu bu kez de 6,22 olarak çıktı.Doktorum bu değerin tek başına bir anlam ifade etmediğini rahat olmam gerektiğini ifade etti. Belli başlı bir rahatsızlığım da söz konusu değil.Bu testin Kanser ile ilgili olması da beni tedirgin ediyor. Her tetkik neticesinde bu değer yükselirse ne yapmam gerektiğini, ayrıca şimdi bu durumda ne yapmam gerektiği hususunda bana yardımcı olabilirseniz beni mutlu edersiniz.Teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuzun da belirttiği gibi bu değer tek başına anlam ifade etmeyebilir. CEA testi genellikle bazı kanserlerin tedavisinden sonraki dönemde tedavinin başarısı ve kanserin nüks edip etmediğini belirlemek için kullanılmalıdır. Bunun dışında kullanıldığı zaman sizde olduğu gibi soru işaretlerine ve tedirginliklere yol açar. Bu aşamada yapmanız gereken şeyler hakkındaki önerilerimiz şunlar olabilir: Yaşınız 50’nin üzerinde olduğu için kalın bağırsaklardan gizli bir kanama olup olmadığının belirlenmesi için “gaitada gizli kan testi”. Bağırsakların görsel olarak incelenmesi için kolonoskopi, sindirim sistemi için endoskopi. Tüm bunların gerçekten gerekli olup olmadığına sizi muayene eden ve yapılan tetkiklere göre değerlendiren doktorunuz karar verecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 97. can diyor ki:

  merhaba cea 5,56 çıktı sigara kullanıyorum yorum yaparsaniz sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CEA testi genellikle kanser tedavisi sonrası tedavinin işe yarayıp yaramadığını kontrol etmek amacıyla kullanılır. Bu testin değerlendirilmesinde önceki ölçüm değerleri ile sonraki ölçüm değerleri karşılaştırılır.
   Sizin değeriniz sigara içenlerde belirlenen üst referans aralığının biraz üzerinde çıkmış. Bizce bu sonuç yaşınızı, herhangi bir şikayetiniz olup olmadığının, herhangi bir tedavi takibinde olup olmadığınızı bilmediğimiz ve sizi muayene etmediğimiz için pek de önemli gözükmüyor. Ancak, sonucunuzu doktorunuza gösterirseniz, o gereken şeyleri yapacak ve sizi aydınlatacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 98. tezcan nizam diyor ki:

  benim CA/24 CA-15-3/ 15 CA-19-9/1 CEA 0,8 SONUÇLAR NORMAL Mİ

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CEA (0.8), CA-19.9 (1), CA-15.3 (15) sonuçları normal gözükmektedir. İlk testin ve sonucunun ne olduğunu anlayamadık. Sonuçlarınızı doktorunuza göstermeniz önerilir. Sağlıklı günler dileriz.

 99. sefer diyor ki:

  2gün önce üst abdomen ultrason yaptırdım .raporda. Panreasta kist ve tümöre rastlanmamıştır.sınır hacminde büyüme görülmemiştir.deniyor.lütfen yorumlar mısınız hocam.saygılar.

 100. Adınız diyor ki:

  Merhaba,

  Babam 3 ay önce mide ca ameliyatı oldu,midesi ve dalağı alındı.
  CRP si 23.5
  CEA’sı 18,93
  CA’sı 3497

  cıktı yorumlamanızı rica ediyorum..

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   3497 çıkan test sanırız CA 19.9. Bu test oldukça yüksek çıkmış. Ayrıca CEA test sonucu da yüksek. Bu durumda ne yapılması gerektiğine doktorunuz kara verecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 101. Filiz diyor ki:

  Merhaba
  Tiroid bezimin tamamı alındı atom tedavis gördüm..ama 2senedir tsh hep 85 ..100 arası çıkıyor vücut ilacı kabul etmiyormuş.bugünkü tahlilimde tsh 75 çıktı..cea da 4.94 ..sigara içmiyorum….bağıraklarımdada polipler vardı bu cea yüksekliği bir anlam ifade edermi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CEA değeriniz her ne kadar 5’in altında ve normal sınırlar içinde çıktıysa da bağırsak poliplerinin incelenmesinde fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 102. sefer diyor ki:

  Önceki test 19.9 da ca 635 çıkmıştı şimdi ise 120 ben pankreas. Kanseimiyim. Lütfen söyleyin.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Ca 19.9 testinin yüksek çıkmasına başka şeyler de sebep olabilir. Üstelik pankreas kanseri olsanız hiçbir tedavi yapılmadan 120’ye düşmesi mümkün olmayacağını düşünüyoruz. Yine de CA1.9’un neden yükseldiğinin araştırılması için bir sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 103. sema diyor ki:

  Annem subat ayinda serviks kanserinden ameliyat oldu kemoterapi ve radyoterapi aldı ağustos ayında ca 125 (18) ca19 9 (37) Kasım ayında ise ca125 (53) ca 19 9 (70) sedim ise 70 sonuçlara göre kanser nüks etmismidir

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazdığınız test sonuçlarının Ağustos ayına göre yükselmiş olması iyiye işaret değil. Bu testlerin yükselmesine sebep olabilecek şeylerin nükse bağlı mı olduğu veya başka bir yere yayılma olup olmadığını araştırmak için doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  • sema diyor ki:

   Soruma cevap verirseniz sevinirim

 104. sefer diyor ki:

  Ca h önceki testte 635 çıkmıştı.daha sonraki testte 120 çıktı ne anlama geliyor.hocam

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Testin adını ve referans aralığını, yaşınızı ve şikayetlerinizi yazarsanız yorum yapabiliriz. Sağlıklı günler dileriz.

 105. emine diyor ki:

  merhaba, yaptırdığım test sonucunda cea 0.97 çıkmış sonuç normalmidir

 106. Harika diyor ki:

  Merhaba,
  Benim annem (71 yaşında) 21 yıl önce meme CA ameliyatı olmuştu, 4 ay önce kemiklerde metastas oldugunu ögrendik, tedaviye başladık. Femara kullanıyor, 10 seans radyoterapi gördü agustosta, iki ayda bir zometa alıyor. 4 Agustos, 16 Ekim ve 2 Aralık tarihlerinde yapılan CA15-3 ve CEA test sonuçlarını yorumlamak konusunda yardımınızı rica ediyorum. (CA15-3: 185.5 / 207.3 / 199.9 (ref: 0-35) ve CEA: 10.2/ 9.1 / 12.5 (ref: 0 – 4.3, hala sigara içiyor maalesef).
  Yorumunuz için şimdiden teşekkürler,
  Harika

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CA15-3 değerleri son üç ölçümde hemen hemen sabit kalmış. Önemli olan bu değerlerin önümüzdeki aylarda yükselmemesi. Yükselmediği sürece sorun yok denebilir. Kemik metastazı o kadar da korkulacak bir durum değildir. CA15-3 testinin yüksek çıkıyor olması da ayrı bir şans. Bu test sayesinde kemik dışındaki organlara yayılım olup olmayacağı daha kolay anlaşılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 107. Nuray diyor ki:

  Anneannem mide kanseri beş ay önce midesi alındı.ayrıca yirmi gun işin tedavisi gördü. Kontrol amaçlı tahlillerinde ca19-9 52.15 çıktı (0-27 arası normal aralık) ceasi da 2.37 çıktı (0-4.3 arası normal aralık) sonuclar normal mi çok endişeleniyorum anneannem 76 yasında.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CEA seviyesi normal ama CA 19.9 seviyesi yüksek çıkmış. Burada önemli olan şey CA 19.9 seviyesinin önceki değeridir. Eğer ölçüldüyse o değere göre olan değişiklik bilgi verici olabilir. Örneğin daha yüksek bir değerden 52.15’e düştüyse kanserin nüksü açısından tehlike yok demektir. Ancak bunun tersi de söz konusu olabilir. Bu sonuçlar tedavi takibini yapan doktorlar tarafından daha doğru bir şekilde yorumlanabilir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 108. hülya diyor ki:

  Merhaba kardeşim kalın bağırsak kanseri 6 seans kemotarepi aldı ca19-9 testi<2.00 cıktı CEA 8.97 KEMOTAREPİ KESİLDİ BUGÜNKÜ CEA SI 15 ÇIKTI GÖRÜŞLERİNİZİ RİCA EDİYORUM

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CEA değerinin takibi ile kanserin nüks edip etmediği anlaşılabilir. Genellikle seviyenin yükselmesi kanserin tekrar ettiğini gösterse de bu seviyelerin (8.97 den 15’e olan yükselmenin) ne kadar anlamlı olduğu kardeşinizin tedavisini yapan doktorlar tarafından daha iyi değerlendirilebilir. Lütfen onların görüşünü sormayı ihmal etmeyiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 109. Pınar diyor ki:

  Merhaba, babam ocak ayında mide ca teşhisile midesi alındı, 6 kür kemoterapi aldı sonraki tomogrofi, mr ve pet ct taramaları en son temiz çıktı ve tedavi bitirildi rutin kontrolleri yapılıyor şu an, iki gün önce kan testi yapıldı ve cea 10.95 ve ca ise 0,659 çıktı. Bu sonuçlar neyi ifade ediyor? Teşekkür edrim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yapılan testlerin referans aralıklarına göre değerlendirmek gerekir. Referans aralıkları testin yapıldığı laboratuvardan laboratuvara değişebilmektedir. Bu sebeple test sonuçlarınızın takibin yapıldığı hastanede değerlendirilmesi daha uygun olur. Sağlıklı günler dileriz.

   • Pınar diyor ki:

    Merhabalar, referans ralıkları cea için sigara içmeyenler 0-5 sigara içenler için 0-10 denmiş, babaö sigarayı bırakalı 7 sene oldu, sanırım içmeyenler sınıfında. Ca 19-9 için referans aralığı 0.01-33 olarak verilmiş. İlginize çok teşekkür ederim

    • dradmin diyor ki:

     Merhaba,
     Babanızın CA 19.9 test sonucu normal, CEA değeri normale göre yüksek çıkmış. Bu yüksekliğin anlamlı olup olmadığının yorumlanabilmesi için önceki değerlerle karşılaştırmak gerekir. CEA test sonucu daha önce daha yüksek bir değerde iken bu kez 10 çıktıysa endişelenmeye gerek yoktur. Sonuçlarınızın değerlendirilmesi ameliyat sonrası dönemi takip eden doktorlar tarafından yapılırsa daha iyi olur. Onlara göre bu yükseklik normal de sayılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 110. Funda diyor ki:

  Merhaba.babamın cea 2.6 cıktı ama ca 600 cıktı pankreasından amalıyat oldu ca yuksek cikmasi normalmı

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazdığınız 600 çıkan tahlil CA 19.9 ise çok yüksek çıkmış ve normal değil. Lütfen doktorunuza müracaat ediniz. Sağlıklı günler dileriz.

 111. ibrahim diyor ki:

  hayirli gunler annem meme kanseri 5 yil oldu ameliyat olali simdi cea 11,6cikti kanser tekrar nush mu etti acaba yardimci olurmusunuz

  • dradmin diyor ki:

   Hayırlı günler,
   CEA değerinin yüksek çıkması nüksü gösterebileceği gibi, farklı bir durumu da gösterebilir. Bunun için CEA’yı yükseltebilecek sebeplerin araştırılması gerekir. Sonucunuzu tercihan meme ameliyatını yapan doktora gösteriniz. O sizi en iyi şekilde yönlendirecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 112. Volkan diyor ki:

  FMF hastasıyım 8-9 senedir colcium dispert kullanıyorum.ilk defa böbreklerimle ilgili tahlil yaptırdığımda CEA değeri(ref:0.00-3.00)5.80 çıktı!endişe etmelimiyim?teşekkürler…

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sigara kullananlarda CEA değeri 5’e kadar normal sayılır. FMF nedeniyle sizi takip eden doktora sonucunuzu gösteriniz. O gerekli görürse mide ve bağırsak sistemi ile ilgili daha ileri tetkikler isteyebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 113. İbrahim diyor ki:

  Selamlar.. Benim ca 15-3. Ve 125 sonuçlarım 18.80 ve 18.08 çıktı bu duruma göre napmalıyım cvp verirseniz sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Öncelikle bu testlerin sizden neden istendiğini bilmemiz gerek. Adınızın İbrahim olduğunu görüyoruz. Bunu belirtmemizin nedeni ise; CA 15-3 sıklıkla meme kanserinin ameliyat sonrası takibinde kullanılırken, CA 125 ise sıklıkla yumurtalık kanseri için kullanılır. Bu testleri doktorunuz belli bir amaçla istediyse, onun yorumlaması uygun olur. Sağlıklı günler dileriz.

 114. dilek diyor ki:

  Annemin 3 yıl önce meme ca yüzünden memesi ve lenf bezleri alındı aynı zamanda şeker tansiyon ve astım hastası.
  Cea sı 3.44 çıktı acaba kanser nüks etmiş olabilir mi.

 115. Hayriye diyor ki:

  Merhaba hocam annem mide kanseri bugün Cea sonuçlarını aldık cea 155 ÇA 19-9 15.9 çıktı değerleri normal midir

 116. nursen diyor ki:

  41 yasindayim ve sigara kullaniyorum . CEA degeri 6.65 , CA-125 degeri 8.7 cikti. CEA degeri olmasi gereken degerlerden yuksek. Testi degerlendiren doktor bizim icin anlam ifade etmesi icin daha yuksek bir deger olmasi lazim diye yorumladi ama yinede icim rahat etmedi. Gorusunuzu rica ederim. Tskler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sigara içenlerde CEA değeri biraz daha yüksek çıkar. Doktorunuzun görüşünü paylaşıyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

 117. Kubra diyor ki:

  Merhaba benim kan testinde tümör m. CEA SONUCUM 0,875 CIKTI NORMAL MI TSK EDERIM SIMDIDEN

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sonucunuz normal sınırlar içerisinde gözükmektedir. Ancak testi yaptırdığınız laboratuvarın sonuç raporunda belirtilen normal aralık (referans aralık) değerlerine göre yorumlamak gerekir. Bu değerleri bilmediğimiz için bir şey söylemek yanlış olabilir. Lütfen belirttiğimiz normal aralığa dikkat ediniz. Testin birimini ve normal aralığını yazarsanız daha doğru bir değerlendirme yapılabilir. Yine de testi isteyen doktorun değerlendirmesi daha önemlidir. Çünkü o kendi muayene bulguları ve diğer tetkiklerden elde ettiği bulguları da hesaba katarak değerlendirmesini yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

   • Kubra diyor ki:

    Tsk ederim daha bugün gittim doktoruna doğru düzgün bir bilgilendirme yapmadı referans değeri sigara i cenlerde 6,5 icemeyenlerde 5 olması gerekiyormuş benim birde sedimantasyonum yüksek çıkıyor 92, 53, 37, bu aralarda gidip geliyor ve bide cr 6.32 idi ve bidaha bakıldığında 10,32 oldu bunu referans de geride 5 olması gerekiyormuş sol kolda sislik sikayatinden dolayı gittim moda sorun cikti 3 aydır bi sonuca ulaşamadım tsk ederim şimdiden.

    • Kubra diyor ki:

     Mr da sorun cikti onda dolayı ultrason lenfosintigrafi hepsini çekildim ama bi sonuca ulaşamadım

     Mrda direkt üstü goruntulenemedi dopler önerilir dediler C R P 10,32 cikiyor

    • dradmin diyor ki:

     Merhaba,
     CEA değerinizin kaç çıktığını yazmamışsınız. Diğer testlerden “sedimantasyonum yüksek çıkıyor 92, 53, 37” diye yazmışsınız. Eğer bu sırada çıktıysa giderek düştüğü görülmektedir. Buna göre bir enfeksiyon varsa bunun giderek iyileştiği söylenebilir. CRP test sonucuna göre de vücutta hafif bir enfeksiyon olduğu söylenebilir. Ancak tüm bunları sizin tüm muayene bulgularınız ve tetkiklerinizin sonuçlarını beraberce doktorunuz değerlendirmelidir. Sağlıklı günler dileriz.

 118. İLAYDA diyor ki:

  dedemin CEA testinin sonucu 0,72 CA19-9 testi ise 27,44 dedem 70 yaşında bir sorun var mı acaba yardımcı olabılırısınz

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Dedenizin sonuçları normal gözükmektedir.
   Ancak, testleri yaptırdığınız laboratuvarın bu testler için belirtmiş olduğu referans aralık (normal değer aralığı) önemlidir. Sonuçlar laboratuvarın belirtmiş olduğu bu aralık içinde ise normal sayılabilir.
   Testi isteyen doktorun görüşünü almanız son derece önemlidir çünkü bu testleri istemesinin bir sebebi vardır. Bu test sonuçlarının değerlendirilmesi, doktorunuzun muayene bulguları ve dedenizin bazı şikayetleri ile birlikte yapılmalıdır.
   Bu testler dedenizin daha önce geçirdiği bir ameliyat sebebiyle kontrol amacıyla istendiyse, önceki test sonuçlarının da bilinmesi gerekir. Lütfen test sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz.
   Dedenize uzun ömürler ve sağlıklı günler dileriz

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree