www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.CK (kreatin kinaz) testi nedir ?

CK testi, kandaki kreatin kinaz (CK) veya diğer adıyla kreatin fosfokinaz (CPK) enziminin seviyesini ölçer.

Vücutta iskelet kası, kalp, beyin ve daha az miktarda da diğer organ ve dokularda bulunan CK enzimi esas olarak kas veya beyin hasarının olduğu bazı hastalıklarda tanı koymada veya düşünülen tanıyı ekarte etmede yardımcıdır.

Geçmişte kalp krizinin tanısında kullanılan bu test günümüzde yerini troponin testlerine bırakmıştır.

 

CK nereden salgılanır ?

Normalde kandaki düşük düzeylerde bulunan CK’nın kaynağı esas olarak iskelet kaslarıdır. Kas hasarı meydana geldiğinde, hasarlanmış hücreden salgılanarak kana karışır ve kandaki CK seviyesi yükselmeye başlar. Örneğin kalp kasının hasarından 4-8 saat sonra kanda yükselmeye başlayan CK, 12-24 saat sonra maksimum seviyeye ulaşır.

ck testi

 

CK testi için gerekli örnek nedir ?

Test genellikle koldaki bir toplardamardan alınan kan örneğinde yapılır.

 

CK testi neden yapılır ?

 • Kas hücrelerinin iltihabı,
 • Kas hastalıkları,
 • Kas travması,
 • Kas zayıflığı, kas ağrıları, koyu renk idrar gibi belirtilerin sebebinin araştırılmasında CK testi istenir.

 

CK testi normal değerleri nelerdir ?

Aşağıda verilen değerler testin yapıldığı laboratuvara, kullanılan metoda ve testin yapıldığı cihaza göre değişiklik gösterebilir.

Kandaki CK düzeyleri:

Erkeklerde:

6-11 yaş arası: 150-499 U/L arasında,

12-17 yaş arası: 94-499 U/L arasında,

18 yaş ve üzerinde: 52-336 U/L arasında,

Kadınlarda:

6-7 yaş arası: 134-391 U/L arasında,

8-14 yaş arası: 91-391 U/L arasında,

15-17 yaş arası: 53-269 U/L arasında,

18 yaş ve üzerinde: 38-176 U/L arasındadır.

 

Yüksek değerler ne ifade eder ?

 • Kas hastalıkları: Musküler distrofi adı verilen kas hastalıkları kan CK düzeyini 50 kata kadar yükseltebilir. Hastalık klinik olarak belirtilerini göstermeye başlamadan çok önce kandaki CK düzeyi yükselmiş olarak saptanabilir.
 • Rabdomiyoliz adı verilen ve kas dokusunun hızlı bir şekilde hasara uğradığı durumlar,
 • Kalp krizi,
 • Yakın zamanda aşırı egzersiz veya ağır spor yapılmış olması CK değerlerinin yükselmesine sebep olabilir.

 

Testin sonucunu etkileyen faktörler nelerdir ?

 • Yakın zamanda kas içine yapılmış enjeksiyonlar (örneğin ağrı kesici veya antibiyotik iğnesi yaptırılması) CK düzeyini geçici olarak yükseltebilir.
 • Aşırı yapılan bedensel aktiviteler veya ağır sporlar da CK düzeyinde geçici yükselmelere sebep olabilir.
 • Yakın zamanda yapılmış ameliyatlarda CK’da yükselmeye yol açar.
 • Arı sokması da CK’yı yükseltebilir.

 

Test sonuçları mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

 

Test öncesi nelere dikkat edilmelidir ?

Test sonuçlarını etkileyen ilaçları kullanan hastalar bu durumu testi isteyen doktora mutlaka belirtmelidirler.

loading...


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


Etiketler: , , , ,


CK (kreatin kinaz) testi nedir ? konusunda yapılan yorumlar

 1. Okan Berk EREN diyor ki:

  Hocam merhabalar,bugün aile hekimime gittim kan tahlili sonucumu alarak. Kreatin Kinaz (CK) değerim 675 çıktı.Spor geçmişimi sordu bende 2 yıl öncesine kadar vucüt geliştirme sporuyla ilgilendiğimi söyledim bana acilen dahiliye uzamanına gitmemi söyledi.Benimde aklıma yatmayan şu, daha 7 ay önce kan tahlili sonuçlarımda böyle bir sorun çıkmadı düşündüm araştırırken sizin sitenizde iğnelerin yapabileceğini yazdığınızı gördüm.Bana 1 hafta önce gittiğim aile hekimim kan tahlili yapmadan 12 adet NOVOSEF 1000MG günde 2 adet verdi.daha ortasında kan tahliline soktu sonuç 675 CK değeri.

  Bu iğnenin bir sonucumu bu değer ve dokturumun bunu bilmesi gerekmiyormuydu ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yapılan iğneler kanda CK enziminin yükselmesine sebep olur. Ancak bunun dışında kalp rahatsızlıkları gibi çok ciddi bazı durumlar da CK değerini yükseltebilmektedir. Muhtemelen doktorunuz ciddi olabilecek bir durumu atlamamak için bir dahiliye uzmanına görünmenizi tavsiye etmiştir. Sağlıklı günler dileriz.

 2. Berker diyor ki:

  hocam merhaba,ben yaklaşık 2 aydan beri haftada 3-4 gün 2 saatlik spor yapıyorum fitness,kan tahlili yaptırdım geçen cumartesi ondan 1 gün öncede 2 saatlik fitness sporu yaptımm,kreatin kinaz(CK) değerim 1230 çıktı doktor da karaciğer röntgeni istedi,bende kreatin kinaz değerim yüksek çıkınca spora 4 gün ara verdim pazar gününden beri spor yapmıyorum ve bununla birlikte AST ve ALT değerlerim normalin üstünde AST=64,ALT=68 çıktı sizce ne yapmalıyım spora devam mı edeyim yoksa uzun bi ara mı vermeyelim?teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yaptığınız sporda kaslarınızı fazla zorluyorsanız, CK düzeyinin yükselmesi kaçınılmazdır. Ayrıca spor salonlarında satılan çeşitli takviyeler vücuda ve özellikle karaciğere zarar verebilmektedir. Bu sebeple sporu bırakmak veya uzun bir ara vermek yerine kısa bir ara vermek ve şiddetini azaltmanın daha uygun olacağını düşünüyoruz. Bunun yanında herhangi bir takviye alıyorsanız, bundan uzak durmanızı tavsiye ederiz. ALT ve AST değerlerinin yükselmesi karaciğerde bir hasar olduğunun göstergesidir. Bu durum “hepatit” adı verilen enfeksiyonlara bağlı olabileceği gibi vücuda giren bazı kimyasal maddelerin karaciğere zarar vermesi sebebiyle de ortaya çıkabilir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 3. SEREN diyor ki:

  Hocam merhabalar. oğlum yaklaşık 1 aydır bir türlü grip nezle boğaz enfeksiyonu peşpeşe oldu ve bir türlü atlatamadı. 1.5 aydır da antibiyotik kullanıyoruz. bugün tekrar doktora gittiğimizde kanda CK değeri 2400 çıktı.. yazıları okuyuncada çok korktuk neden olabilir? acil bekliyorum

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CK değerinin yükselmesinin çeşitli sebepleri olabilir. Antibiyotik kullandığınızı yazmışsınız. Eğer kullanılan antibiyotik iğne şeklinde ise yapılan iğneler CK yükselmesine sebep olmuş olabilir. Antibiyotik dışında yapılan diğer iğneler de CK düzeyinin yükselmesine sebep olur. Bunun dışında CK yükselmesine sebep olabilecek etmenler hakkında çocuğunuzu muayene eden doktorun görüşlerini sormalısınız. Onun değerlendirmesi hepimizinkinden daha doğru olacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 4. doğancan diyor ki:

  Merhaba hocacm annem geçen gün kan tahlil vermi. Kreatin Kinaz (CK) değeri 499, CRP değeri 54 cıkmıs. doktor 15 gün sonra tekrar gel demi Bogazlarından ıltıhaplı enfeksıyon kaptığı için doktora gitmisti. fakat yüksek tansiyon rahatsızlığı da var ben CK degerinden dolayı cok endıselendım sizin yorumunuzu alabilirmiyim simididen tesekkur ederım

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Annenizin CK değeri yüksek. Bunun hastalık dışı sebepleri de olabilir. Örneğin tahlil öncesi günlerde iğne yapılması veya ağır bedensel faaliyetler buna sebep olabilir. Doktorunuz test sonucunu değerlendirmiştir. Sağlıklı günler dileriz.

 5. Yunus Emre SARAÇ diyor ki:

  Merhaba Hocam. Ben 2 Gündür Nefes Darlığı Şiddetli göğüs ve baş ağrısı yaşıyorum. Acile Gittim fakat EKG’de V2 Sırasında 2 Tane bozukluk görüldü. Kan Testi Yapıldı CK-MB 0,5 normal çıktı fakat ağrılarım ve benzeri rahatsızlıklarım devam etmekte bu neden kaynaklanıyor olabilir

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Rahatsızlığınıza buradan teşhis koymamız mümkün değildir. Durumunuz bir sağlık kuruluşunda doktorlar tarafından değerlendirilmeli, teşhisi onlar koymalıdır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 6. Yunus Emre SARAÇ diyor ki:

  Merhaba Hocam. Ben 2 Gündür Nefes Darlığı Şiddetli göğüs ve baş ağrısı yaşıyorum. Acile Gittim fakat EKG’de V2 Sırasında 2 Tane bozukluk görüldü. Kan Testi Yapıldı CK-MB 0,5 normal çıktı fakat ağrılarım ve benzeri rahatsızlıklarım devam etmekte bu neden kaynaklanıyor olabilir.Sağlıklı Günler Dileriz.

 7. funda diyor ki:

  iyi akşamalar hocam. eşimi karın ağrısı nefes darlığı şikayetiyle hastaneye götürdüm ck sı 221 geldi 1 hafta boyunca mide koruyucu antibiyotik ağrı kesici ve öksürüğü için ilaç kullandı fakat rahatlamadı. 1 hafta sonra ck sı 555+ oldu bunun nedeni ne olabilir doktorlar bir tanı koyamadı. röntgen tomografi temiz çıkıyor. troponin sonucu güzel

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Ağır işler yapma, iğne vurulması gibi etkenler de CK değerini yükseltebilir. Ayrıca geçirilen bazı enfeksiyonlar kasları etkileyerek CK değerinin yükselmesine yol açabilir. Kısa bir süre sonra tekrar CK değerinin ölçülmesini öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 8. Abdulkadir diyor ki:

  2,5 aylık erkek bebeğimin ck düseyi sırası ile 1300-1800-11000-18000-9300……………2800-3150-3300-3452-5200-6200 olarak tespit edildi bu testler 15 günün icerisinde hergün bakılarak yapıldı. metabolik taramalarımız temiz çıktı. bebeğimin 20 günlük iken ALT değeri 20 olarak görülmüştü. bu ck ölçümleri esnasında 100 ür altına hiç inmedi bebeğimiz hafif grip iken 2 aylık karma ası yapıldı.
  Sormak istediğim şudur:
  Aşı olmak bu kadar yükselişe sebep olabilir mi, ayrıca bu sürede bu kadar yükselip alçalması kas hastalğından bağlı başka bir sebebe bağlı olabilir mi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kas içine yapılan enjeksiyonlar nadir de olsa CK’nın epey yükselmesine yol açabilir. Kas hastalığından başka bazı virüslerin sebep olduğu ve kasları tutan hastalıklarda da bu şekilde CK yükselmeleri görülebilir. CK yükselmesine sebep olacak durumlar muhtemelen doktorunuz tarafından araştırılmaktadır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  • Semra diyor ki:

   Abdülkadir bey ilk once cok gecmis olsun Bebeğinizin son durumu nedir öğrenebilirmiyim benim bebeğimin de ck değeri çok yüksek çıktı 6 aylık aşısı ndan sonra acaba sizin değerler düştü mü bilgi verirseniz çok sevinirim

  • Irmak1988 diyor ki:

   Abdulkadir bey geçmiş olsun. Benim bebeğimde de aynı sorun var. Nasıl bir süreçten geçtiniz.

 9. EMİNE HUDUTİ diyor ki:

  Merhaba hocam ben 44 yaşındayım. Alt 26 , ast 26 , Ck ise değerim ise 30. CK haricinde biokimya rutinlerim ve kan sayımım normal. Aile hekimim birşey söylemedi ama ben CK sonucunun düşük olmasını merak ettim. Yeni gribal enfeksiyon geçirdim onunla ilgisi olabilir mi? Değeri normala döndürmek için neler yapmalıyım? Teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CK test sonucunuzun düşük olması sağlığınız açısından bir sakınca yaratmayacaktır. Analiz öncesi bazı etkileşimlerden dolayı düşük çıkmış olabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 10. mehmet diyor ki:

  hocam meraba benim vucudum çok kas oynamaları var ve karıncalanma var tüm vucudumda var ama alt 30 ast35 ck 160 bisey yoktur dimi bu karıncalanma ve kas oynamaları neyden olabilir 3 aydır var

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınız normal sayılır. Yazın sıcaklarında özellikle terleme ile sıvı ve elektrolit kayıpları görülebilir. Bunlar da kas seyirmelerine yol açabilir. Susuz kalmamaya dikkat edin ve maden suyu içmeyi deneyin. Doktorunuza şikayetlerinizi anlatın ve tavsiyelerine uyun. Muhtemelen faydası olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 11. eyyüp diyor ki:

  hocam bende vucumda tamamen kas seyirmeleri var alt 23 ast 27 ck 175 bu kas seyirmeleri kötü bisey degildir dimi 2 aydır utun vucumda kas seyirmeleri var

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınız normal sayılır. Yazın sıcaklarında özellikle terleme ile sıvı ve elektrolit kayıpları görülebilir. Bunlar da kas seyirmelerine yol açabilir. Susuz kalmamaya dikkat edin ve maden suyu içmeyi deneyin. Doktorunuza şikayetlerinizi anlatın ve tavsiyelerine uyun. Muhtemelen faydası olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 12. GÜLDEN ÇİLİNGİR diyor ki:

  merhaba hocam.ara ara ritim bozukluğu yaşıyorum 120-160 arası nabız en son ritim 140 ile hastaneye geldim. keratin kinaz 755 çıktı. kardiyologla görüştüm eps önerdi
  yaş:35 kilo:48 sadece şikayetim sırt ve migde ağrıları sizce ne yapmalıyım

 13. metin diyor ki:

  Hocam, Kızım 23 yaşında sürekli Nabız yüksekliği nedeni ile 90-100 arası Kardiyoloğa gittik Yüksek Tansiyonu yok Eko-Kan Tahlilleri istedi istediği tahliller biri dışında hepsi normal TSH de normal Kreatin Kinaz (CK), Total 459 çıktı her gün evde yaklaşık bir saat süren Pilates gibi spor yapıyor. Ağırlık v.s.yok bu değerin yüksek olmasında yaptığı sporun etkisi varmıdır.Yüksek Nabıza olumsuz etkisi varmıdır.? Sonuçları bir hafta içinde ilgili Doktora göstereceğiz.Doktora gidene kadar sizce uygunsa görüşünüzü öğrenebilirmiyiz. İyi çalışmalar dileriz.

 14. Enver Kenan Taman diyor ki:

  Hocam Merhabalar…

  Yaşım 45.Ellerde ve ayaklarda şişlikler 7/24, kaşıntı ve ağrılar, Kaslarda aşırı güçsüzlük yaşamaya başladım. Bu günde sol kolda ve sırtta uyuşma, ağrı ve iğnelenmeler olunca Acile gittim. Kalp normal, Akciğer Normal kan tahlilinde Kreatin Kinaz 267 çıktı. Acil Doktorumuz abi endişelenecek birşey yok ağrı kesici bir ilaç yazayım dedi. ARTRİL 600mg verdi. Durumumla ilgili bir müdahale Acilde yapılamazdı doğal olarak. Nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bir Dahiliye polikliniğine giderek şikayetlerinizi anlatınız. Onlar gerekenleri yapacak, şikayetlerinize göre sizi yönlendireceklerdir. Ck değeriniz aşırı yüksek değil. Yapılan iğneler veya aşırı fiziksel aktivite bile CK değerinin yükselmesine sebep olmaktadır. Sağlıklı günler dileriz.

 15. mehmet diyor ki:

  merhaba hocam. eşime geçen sene miyopati teşhisi konulmuştu (ilk ck 1658) 8 ay süre ile kortşzon uygulandı ve 20 lere kadar düştü kas gücünde de geri gelme yaşandı. ilaç kestikten sonra 2-3 ay boyunca 20-25 seviyelerindeydi. bir haftadır bacaklarımda ağrı var diyordu. dün ölçtürdük 327 çıkmış. tekar alevlenme olabilir mi? test öncesi gün 1-2 km kadar yürüyüş yapmıştık. teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bir haftadır bacaklarımda ağrı olduğundan hareketle, hastalıkta bir alevlenme olabilir. Bunun için doktorunuza başvurmanızı öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 16. Binİs diyor ki:

  Hocam Merhaba, 5 yaşındaki oğluma ygb/bta tanısı konuldu, ince motor ve kaba motorda gelişim geriliği var (Kalemle düz çizgi çizememe ve benzeri bulgular).
  Nörolojiye yönledirildik, CK testi 310 (Ref 41-171), CK-MB testi 6,04 (Ref <4,78). Testlerimiz tamamlandıktan sonra doktorumuza gideceğiz, sonuçları görünce çok endişelendim yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sabırlı olup tüm test sonuçlarının tamamlanmasını bekleyiniz. Nöroloji uzmanları çıkan tüm test sonuçlarını değerlendirerek tedaviyi yönlendireceklerdir. Sağlıklı günler dileriz.

 17. irfan çakır diyor ki:

  sayın hocam kreatin kinaz 636 çıktı diğer kan ve idrar tahlilleri normal 53 yaşındayım ancak yürürken ayaklarımda halsizlik devam ediyor sebebi ne olabilir teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Şikayetinizin sebebi CK değerini yükselten etkenlerden biri olabilir. Yakın zamanda yapılan ağır egzersiz veya herhangi bir ilacın iğne şeklinde yapılması gibi etmenler CK değerini yükseltebileceği gibi bazı has hastalıkları da buna sebep olabilmektedir. Test sonucunuzu doktorunuza göstererek onun yorumunu da alınız. Sağlıklı günler dileriz.

 18. semih diyor ki:

  Merhaba öncelikle teşekkür ederim böyle bir sayfada insanlara yardım ettiğiniz için . ben 25 yaşındayım kollarım çok halsiz özellikle sağ kolum çok ağrıyor bir kilo dahikaldırsam hemen ağrımaya başlıyor.Nörolojiye gittim bir ay sonrasına mr verdi kan tahlili yaptım CK= 212 çıktı bu ne anlama geliyor tedavi olarak mr beklemeden bir şey uygulayabilir miyim . Çok teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CK seviyesinin yüksekliği çok da anlamlı bir yükseklik gibi görünmüyor. Nöroloji’nin istediği MR çektirilene kadar belki ortopedi veya fizik tedaviye de görünebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 19. Sefa diyor ki:

  Hocam ben 17 yaşındayım yaklaşık 1 hafta önce sporda biraz yüklendim 2 gün önce gece sağ omzumda ağrıyla uyandım hastaneye gittim tahlil yaptılar CK değerim 2675 çıktı serum verdiler sabaha karşı tekrar tahlil yapıldı 2201 çıktı yoğun bakıma alıcaz dediler bende özel hastaneye gittim orda tekrar tahlil yapıldı CK değeri 2168 çıktı EKG cekip kalp doktoruna gittim herhangi bir sıkıntı yok kalbinde ama vücüdün kas yıkımına uğramış dedi başka bir hastaneye gittim emin olmak için sporda fazla yüklendiğin için yükselmiştir düşer bir şey olmaz dedi sizce bir sıkıntı olur mu ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Büyük ihtimalle Kalp doktorunun söylediği şey doğrudur. Bir süre spora ara verirseniz CK’nın düşüşü daha hızlı olur. Daha sonra fazla yüklenmeden spora devam edebilirsiniz. Bu arada bol su içmeye özen gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

 20. CEVDET NARÇİN diyor ki:

  İyi günler dileğimle sorunumu aktarıyorum.Yaşım 52 Benim dizden aşağı ayaklarım ağrıyor Halsizlik de var, yaptığım test sonucunda CK Testi 224 çıktı.Diğer testler normal şeker, kolestrol vs. iyi ayrıca ayaklarımın altı geceleri aşırı yanıyor, doktorum bana NERUDA ve BENADAY isimli ilaçları verdi, bir hafta kullandım sonra bıraktım acaba tekrar devam etsem olurmu cevabınız için şimdiden teşekkürle

 21. CEVDET NARÇİN diyor ki:

  İyi günler dileğimle sorunumu aktarıyorum.Yaşım 52 Benim dizden aşağı ayaklarım ağrıyor yaptığım test sonucunda CK Testi 224 çıktı.ayrıca ayaklarımın altı geceleri aşırı yanıyor, doktorum bana NERUDA ve BENADAY isimli ilaçları verdi, bir hafta kullandım sonra bıraktım acaba tekrar devam etsem olurmu cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İlaçlardan fayda gördüyseniz tekrar kullanabilirsiniz. Ancak fayda görmediyseniz lütfen doktorunuza başvurunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 22. Özgür ÖZDEMİR diyor ki:

  Merhaba, oğlum 3.5 yaşında koşması yaşıtlarına göre yavaş diye ortopediye oradanda nörolojiye götürdük, tahlil sonucunda CK referans 39-190 çıkan sonuç 108.
  Doktor kas ile ilgili şu anda sorun olmadığını söyledi,
  Benim sorum; kas hastalığı ileride çıkabilecek birşeymidir yoksa bu sonuçla genetik bir kas hastalığının olmadığını söyleyebilirmiyiz. Teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CK sonucu normal çıksa da bazı nadir durumlarda kas-sinir hastalığı olma riski olabilir. Bu konunun uzmanı çocuk nörologlarıdır. Çocuğunuzu muayene eden kişi çocuk nöroloğu olduğuna göre, bu nadir durumlardan birinde şüphelenmemiştir. Sağlıklı günler dileriz.

 23. Metin diyor ki:

  İyi günler hocam. 8 aylık kızıma kan testi yaptırdık. ilk kan sonucunda ast:111 alt:209 ck:184 çıktı doktor kontrol amaçlı 15 gün sonra tekrar tahlil istedi ve sonuclar ast:98 alt:169 ck:177 çıktı doktor kas biyopsisi istedi sizce yaptıralım mı değerleri gercekten yüksek mi?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuz kızınızı muayene ederken muhtemelen birtakım bulgular elde etmiş ve bu sebeple bu testleri istemiştir. Sadece bu test sonuçlarına bakarak bizim bir değerlendirme yapmamız mümkün değildir. Eğer tereddütte iseniz başka bir çocuk doktorunun da görüşünü almanızı ve çocuğunuzu muayene ettirmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 24. betül diyor ki:

  slm 8 yaşındaki oğlumun 2 yıldır şiddetli bacak ağrıları var hastanede yattık teşhiş yok gitmediğim dr kalmadı 1 haftadır topallıyor hareketleri kısıtlı ck 175 çıktı 15 gün sonra tekrar tack bakılacak sizce çok yüksekmi neden bacak ağrıları olabilir oğlum çok topallıyor korkuyorum acil yardım…………….

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CK değerine bakıldığında pek de yüksek bir değer olmadığı görülüyor. Sadece CK test sonucu ile de çocuğunuzun durumu hakkında birşey söylemek mümkün değil. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 25. Serdar diyor ki:

  Merhabalar Hocam,

  Gece şiddetli omuz Ağrı’sı ile hastaneye başvurdum yapılan kan ilk teslerinde
  troponin 0,004
  Kreatin Kinaz CK 98
  Keratin Kinaz MB 16,3
  İkinci testte ( 2 saat sonra )
  troponin 0,004
  Kreatin Kinaz CK 1217
  Keratin Kinaz MB 42,3
  Sonuçları çıktı şimdi 3. Bir test yapacaklar sonuçlar normal mi yaşım 26 ritim bozukluğu hastalığım mevcut

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin test sonucunuz normal sınırlar içinde olduğundan kalp krizi açısından bir sorun gözükmüyor. CK ve CKMB’de olan yükseklikler yapılan enjeksiyonlara bağlı olabilir. Ancak durumunuzun değerlendirilmesi sizi muayene eden doktorlar tarafından yapılmalıdır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 26. Kamil diyor ki:

  Merhaba Hocam,
  çocuğum şuanda 3,5 yaşında, yaklaşık bir 15 ay önce elektrik çarpmasına benzer ani irkilmelerle başlayan, yüksek ateşle (38) birlikte ilk defa havale nöbetiyle karşılaştık. Bu olaydan sonra birkaç ayda bir ateşlenme ve ani irkilme birlikte görüldü, ancak ateş 40 derecelere çıkmasına rağmen tam bir havale durumu olmadı. Biz daha çok normalde kimi zaman uyurken ayağını atması, hastalık durumlarında ise uyanıkken irkilmelerinden ve bazı doktorların uyarısıyla norolojik bir hastalıktan kuşkulanıyoruz. Şuan yine böyle bir ateşli hastalık geçiriyor, irkilmeleri devam ediyor, iğne ilaç tedavisi sürüyor. Diğer kan ve idrar değerleri normale yakın olmakla birlikte CK 2107 , CK-MB 35 , AST 57 VE İDRARDA KETON POZİTİF ÇIKTI. Mevcut tabloyu degerlendirirseniz sevinirim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çocuğunuzdaki CK yüksekliğinin çeşitli sebepleri olabilir. Hastalığı esnasında yapılan iğneler gibi sebepler CK seviyesinde yükselme yapabilir. Keton pozitifliği de iştahsızlık, bulantı, kusma gibi sebeplere bağlı olabilir. Görülen belirtiler açısından uyarılar doğrudur. Çocuğunuzu bir çocuk nöroloğuna muayene ettirmenizi biz de öneririz. Onun muayenesi ve istediği tetkikler büyük bir olasılıkla durumu ortaya çıkaracaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 27. nil tutucu diyor ki:

  merhaba,mitral kapak hastasıyım
  rutin kontrollerimde ck 193 çıkmış,3 tane ritim düzenleyici ve tansiyon düşürücü ilaç alıyorum,yüksek mi yapmam gereken bişey var mı?Teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CK test sonucunuz çok yüksek değil. Bu sonuca göre yapmanız gereken bir şey olduğunu söylemek zor. Test sonucunuzun önemli olup olmadığını kardiyoloğunuzun değerlendirmesi daha uygundur. Sağlıklı günler dileriz.

 28. Fethi diyor ki:

  Merhaba hocam, kalbimde sıkışıklık oldu sol kolum uyuştu. Yarım saat kadar sürünce acile gittim hemen. EKG çekildi kan tahlili yapıldı. CK 7155 çıktı. 2 litre serum verdiler. Kalp krizi geçirmiş olma ihtimalim var mı, varsa yada yoksa ne yapmam gerek? 1 hafta once spora başladım ara vermem ve bol su içmem soylendi. Spora ne kadar ara vermeliyim yaparken nelere dikkat etmeliyim hocam?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Son zamanlarda yapmış olduğunuz sporun CK yükselmesinde etkisi olabilir. Aşırı yüklenme yapmadığınız sürece spor yapmanın zararı yoktur. CK yüksekliğinin spora bağlı olduğunu ortaya çıkarmak için doktorunuzun dediği gibi, bir hafta kadar ara verdikten sonra tekrar CK ölçümü yapılıp düşüş olup olmadığı görülebilir. Sonrasında da daha makul ölçülerde spora devam edilebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 29. GÜLİZAR diyor ki:

  merhaba oğlum 25 aylık sabah uyandı ve ayakta duramıyor adım atmaya çalışıyor düsşüyor otururken sağa sola savruluyor doktora gittik ck sı yüksek çıktı kulak iltihabı dedi idrar tahlili istedi onu henüz veremedik bi 500cc kadar metpamid li mayi aldı biraz toparladı gibi ama hala tam değil bunun sebebi ne olabilir kulak iltihabını destekleyen başka hiçbirşey yok kanda crp değeride normal acil cevap yazar mısınız lütfen

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yakın zamanda geçirilmiş veya geçirilmekte olan bir enfeksiyon çocuğunuzun denge sistemlerini etkilemiş olabilir. CK’nın ne kadar yükseldiğini bilmiyoruz ama, enfeksiyon veya yapılan iğneler nedeniyle bir yükselme olabilir. Doktorunuzun yapacağı muayene ve tetkikler duruma netlik kazandıracaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 30. mert diyor ki:

  6 aylık oğlumun CK değeri iki gün arayla 11000, 16000 çıktı. AST 364, ALT 204, LDH 1285, Kalsiyum 10,97 çıktı. Ayrıca CMV IGM pozitif sınıra yakın, CMV IGG pozitif çıktı. Ultrasonla karaciğere ve böbreklere bakıldı ve sorun görülmedi. Sadece böbrekte küçük bir kaç pırıltı görüldüğünü söylediler.
  Hepatit testleri de negatif çıktı. Nörolojiye sevk ettiler. Kas hastalığından şüpheleniyorlar.
  Kas hastalığı ihtimali yüksek midir? Bu hastalıkların bir tedavisi var mıdır?
  Başka değerlere sormak isterseniz mailimi verebilirim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuzun da dediği gibi oğlunuzda kas hastalığı olma ihtimali yüksek gözüküyor. Nöroloji doktorları kesin tanı ve kas hastalığının kesinleşmesinden sonra hastalığın tipinin belirlenmesi için gerekenleri yapacaktır. Kesin tanı koymak için oğlunuzdan genetik test istenebilir. Kas hastalığı kesinleşirse tipine göre uygun destek tedavisi düzenlenecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 31. burçin diyor ki:

  merhaba kızım 4 yaşında dün kan verdik ve ck değerine bakılmış. sonucu 0.00 çıkmış bu konuda görüşlerinizi alabilirmiyim ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Laboratuvarda CK ölçümü ile ilgili bir sorun olması muhtemeldir. Test tekrarlanırsa sonuç alınacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 32. ümit şafak diyor ki:

  hayırlı günler dilerim hocam benim yaşım 51 yaklaşık 2 yıldır kısa aralıklarla kreatin kınaz ck testlerım 300 ila 351 lerde seyrediyor günde yaklaşık 10 km yürürüm dr lar degerin normal oldugunu söylerken deger yüksekliginde ise 195 diyor aydınlatırsanız sevinirim saygılar

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CK değeri yaptığınız uzun yürüyüş nedeniyle yüksek çıkıyor olabilir. Bunu anlamak için kısa bir süre yürüyüşleri bırakıp tekrar CK testi yaptırabilirsiniz. Değerin düşmüş olduğunu görürseniz CK yüksekliğinin sebebi de ortaya çıkmış olur. Normal değer aralığı günlük normal aktivite gösteren kişiler içindir. Çoğu kimse her gün 10 km yürümediği için genellikle patolojik bir durum olmadığı sürece Ck değeri 195’in pek üzerine çıkmaz. Sağlıklı günler dileriz.

 33. zerrin diyor ki:

  oğlum futbol oynuyor okuldan aradılar kalbi sıkıştı diye doktora götürdüm ekg çektiler tahlilde CK sı 520 çıktı.akciğerde sorun vardı tam açıklama yapmadılar yarın kardiyolojiye gidecek acaba yemedenmi kaynaklanıyor çok idman yapıp kendini yormaktanmı

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Aşırı spor ve bedensel aktivite CK düzeyinin yükselmesine sebep olmaktadır. Yarın kardiyoloji uzmanının muayenesi ve isteyeceği tetkiklerin sonucuna göre durum belli olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 34. nesim mahir diyor ki:

  Merhaba ben yaklaşık bir haftadır her gün ağırlık kaldırıyorum. Bölgesel olarak çalışıyorum ve yeni başlamama rağmen biraz fazla ağırlıklarla başladım. 1 sene önce yine bu sporu yaptım. İki gün önce mide bulantısı şikayetiyle doktora gittim. Bir sürü tahlil yaptılar. CK 9160 çıktı. Beni hemen kalp doktoruna yönlendirdi. Kalp doktorunun ilk sorduğu soru spor yapıyor musun? oldu. Evet dedim. Kalbi kontrol etti. Sorun yok kaslarla ilgili bir durum dedi.Sitelerde yapılan yorumlara bakıyorum da en fazla benim ki gözüküyor. Kaslarımda hala hafif ağrı var yani yandığını hissedebiliyorum böbreklerde de herhangi bir sıkıntı olmadığını söyledi doktor. Karaciğerde büyüme varmış bunun da yediklerimden kaynaklı olduğunu söyledi diyet yapmamı istedi. Sporu bıraktım şimdilik pazartesi gününe kadar yapma tekrar kontrol edeceğiz dediler.Bu konu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler…

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuzun tüm söyledikleri doğrudur. Onun tavsiyelerine uymalısınız. Kasların aşırı zorlanması sebebiyle CK değeri yükselir. CK’nın yükseleceği düzey kişiden kişiye değişebilir. Doktorunuz kalp ve böbreklerde sorun olmadığını söylediğine göre endişe etmenize gerek yoktur. Kontrol sonrası muhtemelen CK değeri epey düşecektir. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz.

 35. Ahmet diyor ki:

  Hocam merhabalar, dün şans eseri ayrıntılı kan tahlili yaptırmak zorunda kaldım. Genel olarak değerlerim gayet normal fakat bir kaç değer aşırı yüksek çıktı. Kreatin kinaz değeri 4500 çıktı. Tahlilden 2 gün önce ağır bir şekilde spor yapmıştım, tahlil günü kas ağrılarım da yeni yeni azalıyordu. Doktor olan bir yakınımla görüştüm ve bol su içip tekrar tahlil alınmasını istedi. Acaba fazla protein kullanımından dolayı mı kas kaybı yaşadım yoksa spordan dolayı mı ? Günlük protein tüketimim de çok fazla değil 70-80 gramı geçmiyor genel olarak. Yaş 21, Kilo 70. Şimdiden teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Ağır egzersiz kan dolaşımında bulunan CK değerinin yüksek çıkmasına yol açabilir. Bol su içseniz de ağır spora ara verdikten sonra ölçümü yaptırmanızda fayda vardır. Muhtemelen çok daha düşük çıkacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 36. serkan diyor ki:

  12 aylık oğlumuzun kontrol amaçlı kan testinde kalsiyum 12,1 – CK 673 – LDH 618 – ÜRİK ASİT 1,1 – D VİT 62,42 – FOSFOR 4,8 … çıktı. doktorumuz kalsiyumun yüksek çıkmasına bağlı diğer testleri istedi ve bu sonuçlara görede bize üni hastanesine gitmemizi tavsiye etti. d vitaminini kestik. ayrıca 12 ay aşılarımızı daha 3 gün önce yaptırmıştık. siz nasıl yorumlarsınız ve sizce acil gitmemiz gereken bir durum var mı ve eğer gideceksek hangi branşa gitmeliyiz. teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorlarınız gereken müdahaleyi yaparak D vitaminini kesmişler. CK değerinin yüksekliği aşılara bağlı olabilir. CK ve LDH yüksekliği test örneğinin hemolizli olmasından da kaynaklanabilir. Bir süre sonra testler tekrarlanarak sonuçlar doktorunuz tarafından değerlendirilecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 37. hakan diyor ki:

  size dün de yazmıştım. çocuğumun son iki ay içerisinde 1 yaş aşıları ve soğuk algınlığından dolayı vurulduğu iğne vardı bu durum ck seviyesinde yükselme yaparmı? CK yüksekliğini mutlaka kötüye yorumlamak gerekirmi? Basit bir sebebide olabilir mi?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tabii ki bahsettiğiniz sebeplere bağlı olarak da CK yükselebilir. Bunları sitemizdeki yazımızda belirtmiştik. Umarız CK yüksekliği bu tip bir sebebe dayanıyordur. Sağlıklı günler dileklerimizle.

 38. HAKAN diyor ki:

  iyi günler, benim oğlum henüz 14 aylık 1 yaşında yaptırdığımız kan testiyle CK değerinin 4000 olduğunu öğrendik. çocuk nöroloji doktoruna götürdük. bizden gen testi istedi. sonuçlarını bekliyoruz. Ancak benim merak ettiğim. çocuğumun normal doğumu sırasında sağ kolunun köprücük kemiği kırıldı ve brekial pleksus hasarı denildi, geçici bir durum olduğu söylendi. yaklaşık 6 ay süre zarfında sağ kolunu iyi bir şekilde hareket ettirmeye başladı. şu an sağ kolu gayet iyi durumda. bu durum CK seviyesinin yükselmesine veya kaslarda bir hasar meydana getirmiş olurmu.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   O durumunun mevcut CK yüksekliğini yaratması pek olası gözükmüyor. Gen testinin sonucu kesin tanı konmasını sağlayacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 39. ahmet diyor ki:

  merhaba benim 5 yasında ki oglumda ıkı gun once yurume zorlugu basladı bunun uzere doktordan tesd yaptırdık [ck] sı 1277.00 cıktı bize dinlenmesini ve bol su icmesi gerektıyını soyledi bu gun ise kulak agrısı ve yemek le beraber kusması oluyor ayrıca ates yokken uşume oluyor bana ne yapmam gerektıyle ilgili bir cevap yazarmısınız e posta ad ahmetsonmez2@hotmail.com tarih 23{01{2016

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bugünkü şikayetlerinin 2 gün öncesi yürüme güçlüğü ile ilgili olabilir veya olmayabilir. Bu sebeple çocuğunuzu doktorunuza tekrar muayeneye götürmenizde fayda vardır. Yeni gelişen bir kulak enfeksiyonu meydana gelmiş olabileceğinden bunun muayenesi ve tedavisi yapılabilir. Ayrıca, bu muayene 2 gün önceki şikayetleri ile birleştirilerek değerlendirilmesini sağlayacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 40. ege diyor ki:

  iyi günler hocam.oğlum 1,5 yaşında ve aşırı hareketli bir çocuk CK değeri 332 çıktı yürümesinde bir sorun yok ve bildiğimiz kadarıyla kaslarındada bir sorun yok bu değer neden yükselmiş olabilir.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çeşitli durumlar CK değerinin yükselmesine yol açmaktadır. Sitemizde de belirttiğimiz gibi; yakın zamanda kas içine yapılmış enjeksiyonlar veya aşırı bedensel aktiviteler CK düzeyinde geçici yükselmelere sebep olabilir. Kısa bir süre sonra oğlunuzun CK ölçümünü tekrarlatabilirsiniz. Daha da yükselme olursa bir çocuk nöroloji uzmanı ile görüşmenizde fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 41. robin11 diyor ki:

  merhabalar hocam geçenlerde kullandığım bir antidepresan ilacın yan etkileri olarak düşündüğüm(çünkü daha önce yoktu ve ilaçla başladı bırakınca baya azaldı) kas seğirmeleri vardı ve hafif kas ağrıları için doktora gittim ilacı bıraktıktan sonra seğirmeler baya bir kayboldu ama hafif kas ağrıları devam etmekte daha önce spordan sonra kan vermiştim CK değeri 415 çıkmıştı 2-3 hafta dinlenip tekrar kan verdim CK değerim 75 çıktı ve diğer bütün değerlerde normal denildi dinlenmem gerektiği geçmezse fizik tedaviye yönlendirildim ve hala geçmedi MR ve fiziki muayenede sorunsuz denildi herhangi bir sorun görünmediği söylendi ilaç ve sporda kullandığım supplementler etkileşmiş olabilir zamanla kaybolacağı söylendi onun dışında herhangi bir sorun yok bu durum yaklaşık 20 küsür gündür devam etmekte CK değerim falan normal mi hocam? cevap için şimdiden teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CK değeri normale seviyelere düşmüş. Bu açıdan korkulacak bir durum yoktur. Diğer tetkiklerde de sorun çıkmadığına göre dedikleri gibi zamanla kaybolacaktır. Spor yaparken supplement kullanılması özendirilmektedir. Bunlardan uzak durmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 42. Yusuf Enes diyor ki:

  Gercekten kalp krizine kadar yol açabilir mi ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazımızda belirttiğimiz gibi, kalp krizi CK’nın yükselmesine sebep olur. CK yüksekliği kalp krizine sebep olmaz. Sanırız bu nokta yanlış anlaşılmış. Sağlıklı günler dileriz.

 43. Meriç diyor ki:

  Yaşım 15 ve normal değer kan testinde 39-308 yazıyor ama benim değerim 2262 çıktı. Sporla felan uğraşmıyorum ve arı sokması vesaire şeyler de olmadı. Doktora görünmelimiyim ne önerirsiniz.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CK değerini yükseltebilecek bilindik şeyler olmadığına göre, bir doktora muayene olup CK değerinin neden yükseldiğini ortaya koymak gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

 44. ersen diyor ki:

  vucut gelistirme ile ugrasiyorum bu testlerle birlikte karaciger ve hormon degerlerimden ha gilerine baktirmaliyim?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Total protein, albumin, ALT, AST, ALP, GGT ve bilirubinler gibi karaciğer fonksiyon testleri ile tiroid fonksiyon testleri ile testosteron hormonları baktırılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 45. Olcay diyor ki:

  Hocam oğlum 10 aylık. Hastaneye ishal ve kusma şikayetiyle gittik, üç gün tedavi gördük. Yapılan testlerde ALT-510 ve CK-4000 çıktı. Doktorumuz bizi araştırma hastanesine yönlendirdi. Aradan 7 gün geçti ve araştırma hastanesinde yapılan testlerde ALT-497 , CK-17000 çıktı. Neden bir anda bu kadar yükseldi ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu testlerin yüksekliği şikayetlerinizden bağımsız olabilir. Muayene eden doktorun tavsiyeleri önemlidir. Ayrıca bir çocuk nöroloji uzmanına görünmenizde de fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 46. Tuğba Soysal diyor ki:

  Merhaba,
  FMF hastasıyım. CK enzimlerim yıllardır aralık değerinin üzerinde. Son olarak 500 gibi bir değer gördüğünde nefroloji doktorum nörolojiye yönlendirdi. Nörolojiden aldığım cevap ise “bize gelen hastaların değerleri 5000’lerde, bu yüksek bir değer sayılmaz dedi”. Nefroloji doktorum bu durumdan pek memnun olmadı, “5000’lere çıkmasını mı bekleyelim müdahale için” gibi bir tepki göstererek dikkatli olmamı, MS, Parkinson gibi hastalıklara karşı bilinçli ve takipte olmamı tavsiye etti. Gerçekten 5000’lere kadar yükselmesini beklemek mi gerekli? Hangi seviyede normal, hangi seviyeye ulaştığında tehlikeli diyebiliyoruz? Asıl merak ettiğimse MS hastalarında CK seviyeleri hangi düzeydedir? Teşekkür ediyorum.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kolşisin ile birlikte herhangi bir ilaç kullandınız mı son zamanlarda ? Özellikle antibiyotik kullanımı bazen kaslarda problem yaratarak CK yükselmesine sebep olabilir. Nefroloji doktorunuzu MS veya Parkinson hastalığını düşündüren şey ne oldu acaba? Nöroloji uzmanı doktorlar MS ve Parkinson konusunda uzman doktorlardır ve onların konu ile ilgili görüşleri önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

 47. Selda diyor ki:

  Daha önce ms ve Behçet Hastalığı şüpheli bir hastalığım vardı. 4 sene önce Kreatin kinaz değerim yüksek olduğu için 2gün hastahanede kaldım.şimdi tekrar bu değer 1000 e yükseldi göğüs ağrım var hastahaneye gittim ve yine kalmam gerektiğini söylediler. Dün üzerimde bir kırgınlık vardı ama yinede futbol oynadım .sebebi bu olabilir mi.ya da nedir

 48. Isa pekgoz diyor ki:

  Merhaba hocam ck oranlarim 3600 1800 400 çıkmıştı emg testi kıyıları ile uyumlu biyopsimde çizgili kas sendromlari görüldü yazıyordu kıyıları teşhisi konuldu ckoranlarım düşük spor yapmıyorum yormuyorum kendimi fakat comelip kalkmakta kosmakta merdiven çıkmakta zorlanıyorum kolumu yukarda bir dakikanin üstüne tutamıyorum ci oranim düşük 400 500 uzun zamandir miyopati ters bir durum değil mi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   EMG testi ve kas biyopsisi ile teşhis konulduktan sonra söylenecek çok şey de kalmıyor. Doktorlarınızın tavsiyelerine uyunuz. CK değerlerini düşüşü de bu tavsiyelerin faydalı olduğunu gösteriyor. Sağlıklı günler dileriz.

 49. Ela diyor ki:

  Benim kardesim isitme engelli ve kafasini gec tuttugu icin cocuk norolojisine goturduk suan 9 aylik ve destekli oturabiliyor doktor kan tahlili yapti ve bi degerinin yuksek ciktigini bi sorun olabilicegini soyledi ama test yapilirken kardesim bronsitti ve antibiyotik kullaniyodu enfeksiyon veya ilactan da olabilicegini soyledi hala kafasini yasitlari gibi tutamiyor acaba kardesim kas hastasi olabilir mi?

  • Ela diyor ki:

   Desteksiz de oturabiliyor

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kardeşinizin rahatsızlığı kas kaynaklı olabileceği gibi, beyinden de kaynaklanıyor olabilir. Bu konuyla ilgili uzmanlık alanı çocuk nörolojisidir. Siz de zaten onlara başvurup araştırmalara başlamışsınız. Kardeşinizi muayene ederek tüm rahatsızlıkları hakkında bilgi sahibi olan çocuk nöroloji doktorları sizi en iyi şekilde yönlendirecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

   • Ela diyor ki:

    Beyninden bir rahatsizligi olursa duzelebilme ihtimali var mi.?

    • dradmin diyor ki:

     Sizi en iyi şekilde çocuk nöroloji doktorları aydınlatabilir. Buradan bir yorum yapmamız. zor. Geçmiş olsun dileklerimizle.

     • Ela diyor ki:

      Merhaba kardesime yine kan tahlilleri yapildi bi oncekinde 520 cikmis kas emilimiyle ilgili bi deger o zaman hastaydi 9 gun once de asi oldu kardesim simdi 290 cikti deger doktor muayene etti ve normal dendi fizik tedaviye de goturduk gelisiminin normal oldugunu soyledi ama bu degerin normali 210 mus tekrar kan tahlili istendi kardesimin kas hastaligi olma ihtimali hala var mi ya da baska bir hastalik?

     • dradmin diyor ki:

      Merhaba,
      Enjeksiyon yapılması bile CK düzeyini yükseltebilir. Önemli olan kardeşinizin belirli aralıklarla kontroludur ki sanırım siz de bunu gerçekleştiriyorsunuz. Kontrolunu yapan doktorlar gerekli muayene ve işlemleri mutlaka yapıyordur. Bu konuda müsterih olunuz ve tavsiyelerine uyunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 50. ck 24.000 diyor ki:

  S.A benim oğlum bundan 3 ay önce kusma ve ishal şikayetiyle Dr gittik alt we ast değerleri yüksek çıktı bunun üzerine birduzune test yapıldı şimdide buna bağlı olarak ck değeri 24000 binlerde bunun için Dr bizden gen testi istedi kas rahatsızlığı ile ilgili olarak sadece merdiven çıkmakta zorluk çekiyor ama yorumlara bakıyorum herkes kas biyopsisi EMG falan istiyor Dr lar bizden niye gen testi istedi neden olabilir???

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Anlaşıldığı kadarıyla çocuğunuzda bir kas hastalığı olma olasılığı yüksek. Bu hastalığa teşhis koymak için çeşitli testler yapılabilir. Doktorunuz çocuğunuza en az rahatsızlık verecek olan testi en önce istemiş. Böylece gen testi ile sonuç alınırsa diğer testlere gerek kalmayacaktır. Gen testi ile sonuç alınamaması durumunda kas biyopsisi ve EMG yapılabilir ki bu uygulamalar az da olsa çocuğa rahatsızlık verecektir. Bizce doktorunuz çocuğunuzu gözeterek onun en az rahatsızlık duyacağı bir kan testi ile teşhisi koymak istemişlerdir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 51. ünal diyor ki:

  hocam oglum bir haft önce sol ayagı aksamaya başladı.ama yürüdükçe yok olan bi aksama.ilk ck 598,bir hafta dolven kullandık 375 düştü,bitti tekrar 435 çıktı.bir sonra ki gün tekrar ck ya bakıldı 255 çıktı.perifer kan yayma testi yapıldı ama sonuçlar normal denildi.bu arada da çocugun aksaması yok oldu.bu olaylar yaklaşık 15 gün sürdü.bu gün yine aksama oldu ama yürüdükçe açılıyo.şu an ne yapmam gerekiyo?hangi bölüme gidmem gerekiyo.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çocuğunuzda bir kas hastalığından ziyade eklem veya tendonları ile ilgili bir rahatsızlık bulunması daha olası gözüküyor. Bunun için bir çocuk doktoruna giderseniz o sizi daha iyi bir şekilde yönlendirecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  • Halime diyor ki:

   Mrb ayni sikayetler bizdede var sol ayakta 13 gundur aksama var viral e bagli denildi dolven kullaniyoruz uykudan kalkinca daha cok oluyor. Siz nasik oldunuz acaba

 52. Serkanim diyor ki:

  Merhaba Hocam Çocuğum 12 Yaşında ASO (nefelometrik )H 519.0 IU/mL ve Kreatin kinaz (CK) H 203 değerlerde çıkıyor 10 günde bir aynı testleri yapıyoruz değerler bu şekilde çıkıyor bazen çocuk dizlerim bileklerim ağrıyor diyor. Buda bizi korkutuyor bununla ilgili çocuğu romotolaji uzmanına göstermem gerekirmi? romatizma rassızlığı belirtilerimidir? Kreatin kinaz (CK) H 247 bugün değerde bu şekilde görünmekte bu konuda bilgilendirimisiniz teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   ASO testinin yüksek olmasına bağlı olarak sanırım tedavi görüyordur. Bazı kişilerde enfeksiyon tamamen geçmeyip tekrarlayabilir, vücudun farklı yerlerine yerleşebilir. Bu kişilerde mevcut enfeksiyonu iyileştirdikten sonra, her ay koruyucu tedavi de uygulanmalıdır. Bunun için lütfen doktorunuza başvurunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 53. Osman diyor ki:

  İyi Günler Hocam.13.04.2015 tarihli CK sonucu 256 ,27.10.2015 tarihli CK sonucu 249 ,CK-MB sonucu 17 LDL Kolessterol 64 43 yaşında erkek hastayım.1 sene önce yüksek tansiyona bağlı inme geçirdim.Serebrovasküler poliklinik takip ediliyorum.CK Bu seviyelerde seyretmesi normalmidir? Teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   1 sene kadar önce geçirilen inme nedeniyle CK yüksekliği görülmesi pek beklenmemektedir. Ancak CK yükselmesine sebep olabilecek farklı etkenler olabilir. Örneğin bir enjeksiyon yapılması veya aşırı fiziksel bir aktivite bile CK’yı yükseltebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 54. selma diyor ki:

  5,5 yaşında kızım ck 1886 ast alt değerleride yüksek EMG yapılacak çokmu yüksek sizce ne olabilir

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kızınızın yüksek çıkan CK testinin araştırılmasına yönelik işlemlerin başladığı anlaşılıyor. Bir kas hastalığından şüphelenilmiş olabilir. Tetkik sonuçları doktorunuz tarafından değerlendirilecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 55. muzaffer diyor ki:

  Benimde dun ck degerim 1800 kusur cikti. Kanda mikrop var denilio ve su icsem tualete gdiorm surekli ishalim.baska bi hastameye gittigimde igne yaptilar ates dusurucu ve agri kesici oyuzdenmi yuksek ciktiki. Bu mikrop nasi gecer surekli tualete gdiorm ozamn gecermi 25 yasindaym. Degerlendirmeniz nedir?

 56. kadir diyor ki:

  merhaba oğlumu sünnet yaptıracaktık fiziksel muayene oldu tahliller yapılırken ck 3500 cıktı bunun yanında karaciğer enzmleride yüksekti viral bi enfeksiyondan dolayı olmuştur denildi 2 ay boyunca sürekli kan verdik ck sı600 kadar düştü bi kaç gün sonratekrar tahlil yapıldı bu sefer 1000küsür cıktı prof götürdük en sonunda emg yapıldı hiç bi şey çıkmadı su anda son tahlıllerdekaraciğer enzimleri normal fakat ck sı901 hocamız 1 aylık izne ayrılmış bize kesin tanı için kas biyopsosi yapılması lazım demişti sizce bu değerlerle kas biyopsosi yapılmalımı oğlumda en ufak bi kuvvetsizlik yorulma gibi bi durum söz konusu değil yardımcıolursanız sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuzun önerdiği gibi, kaslarda olabilecek bir rahatsızlık kas biyopsisi ile ortaya çıkarılabilir. Ancak kas biyopsisi de her zaman net sonuç veremeyebilir. Düşünülen ön tanılar arasında “glikojen depo hastalıklarından Tip V” var mı? Kas fosforilaz enzimi bakıldı mı? Sağlıklı günler dileriz.

 57. Hasan sengu diyor ki:

  Merhaba hocam aksam uyudugum zaman nefesim duruyor uyku testi yamtim cihaz kulandim nefesim gine duruyor kolak bogaz Dr gitim noroloji Dr tavsiye etti

 58. Cumali diyor ki:

  Hocam merhabalar. Bende bugün CK testi yaptırdım normal değerleri 0-190 iken ben de 2100 değer çıktı ama dün gece kas ağrılarımdan dolayı kas gevşetici yapılmıştı ( bir karışım dikleronlu birşeydi ama tam hatırlamıyorum) acaba yazdığınız gibi bu iğneden dolayı CK değerim yüksek çıkmış olabilr mi? Doktorum 7 iğne verdi ve ben dün iğne vurulduğumu söylemedim tekrar belirtmeli miyim arayıp ?

  • dradmin diyor ki:

   Geçmiş olsun. Belirttiğiniz gibi kas içine yapılan enjeksiyon CK düzeyinin yüksek çıkmasına sebep olmuş olabilir. Bunun yanında, kas ağrılarına sebep olan bazı durumlar da CK seviyesini yükseltmiş olabilir. Örneğin; yapılan ağır egzersiz veya kasların yoğun kullanıldığı bedeni faaliyetler veya bazı hastalıklar kas ağrısına yol açabilir. Bütün bunlar doktorunuz tarafından muhtemelen değerlendirilmiştir. Sağlıklı günler dileriz.

 59. cengizhan diyor ki:

  merhaba ben 24 yaşındayım miyoglobin değerim 1000 ck-mb değerim 300 ck değerim ise12000 crp de 3,3 halsizlik yorgunluk ve kaslarda ağrım var doktora ilk gittiğim gün kabızlık şikayetimde vardı. bide geçmişte akut böbrek yetmezliği geçirdim. doktor bana als yada muskular distrofi olabilirsin dedi cevaplarsanız sevinirim ne olabilir sadece bilgi almak istiyorum.

  • dradmin diyor ki:

   Geçmiş olsun, CK değerinin yükselmesi çeşitli nedenlere bağlı olarak kas yıkımının göstergesidir. Bu derecede yüksek ck değerleri, doktorunuzun da söylediği gibi, “muskuler distrofi” denilen kas hastalıklarına bağlı olabilir. Yükselen ck ile beraber kas yıkımında artan myoglobin de böbrek yetmezliğine yol açabilir. Kesin tanıyı koymak için klinik bulgularınızın, fizik muayene ve EMG, kas biyopsisi, radyolojik incelemelerle beraber değerlendirilmesi gerekir. Bu değerlendirmeyi en iyi yapacak olan kişi de sizi muayene eden ve klinik olarak izleyen doktorunuz olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 60. yakup diyor ki:

  çocukta yürüme zorluğu oluştu doktora gittik kas iltahaplanması dedi kreatin 1000 cıktı çocuk şu an 10 yaşında yanlız 1 yaşındayken menecit hastalıgı geçirdi yüzde seksen normale ulaştık anlayış zorlugu var 1 hafta sonra yürümesi normale bindi ne yapmam lazım hocam

  • dradmin diyor ki:

   Geçmiş olsun, çocuğunuzun hastalığını takip eden doktorlardan bu konuda bilgi almanız daha uygun olur. Sağlıklı günler dileriz.

 61. metehan diyor ki:

  benim oglum 2 yaşında ck sı yüksekti emenjion var göğsünde iğne yaptılar ondan sonra ortaya çıktı ondan dolayı olabilirmi ama suan iniyo ne olur cevap

  • dradmin diyor ki:

   Yazımızda, CK testinin sonucu etkileyen faktörler başlığı altında, “kas içine yapılan enjeksiyonların CK düzeyini yükselteceği” belirtilmiştir. Enjeksiyonlardan kasıt “iğne” yapılmasıdır. Geçmiş olsun.

 62. gökselin diyor ki:

  benim oğlum 11 aylık CK sı sürekli yüksek çıkıyo 605.. 1397.. 987… bu gibi sonuçlar çıktı oturamıyor meklemiyo ayakta duramıyor. ve yığılıyo sürekli etleri. gözünde nistagmuz var ve sürekli fizik tedaviye gidiyoruz çocuk nörolojinin kontrolu altında oğlum daha çok geriliyo özürlü mü acaba sonu ne olur

  • dradmin diyor ki:

   CK yüksekliğinin sebeplerinden biri kas hastalıklarıdır. Kas hastalıkları bazen göz ve beyin anormallikleri ile bir arada bulunabilir. Çocuğunuzda nistagmus bulunması, kas hastalığının, santral sinir sistemi tutulumu ile birlikte olduğunu gösteriyor olabilir. Çocuğunuzun EMG, kas biyopsisi, beyin MR’ı yanında doktorunuzun kaydettiği muayene bulguları hastalığın adının konması ve klinik gidişatının nasıl olduğunun belirlenmesinde büyük önem taşımaktadır. Aynı hastalığa sahip farklı çocuklardaki klinik gidiş değişkenlik gösterebilmektedir.
   Bu konuda, çocuğunuzu belirli aralıklarla izleyen hekiminiz en doğru yorumu yapabilir.

   • Mehmet diyor ki:

    İyi günler hocam. Eşimin şikayeti üzerine CK değeri 1600 lerde çıkmıştı. EMG de miyopati denildi. Biyopside rejenere liflerin bulunduğu miyopatik özellikte kas biyopsisi denildi. Prednol 16×4 başladık kendini daha iyi hissetmeye düzelmeye başladı. 1 ay sonrası CK 598 oldu. Doz azaltarak devam ettik.ancak kalple ilgili bir sorun oldu VT oldu. Şimdi eskisi kadar iyi hissetmiyorum. Kalpten midir yoksa kortizona cevap doz azalınca düşmüş müdür?

    • dradmin diyor ki:

     Geçmiş olsun,
     Sorduğunuz soruyu en iyi cevaplandıracak olan kişi, tedavinizi düzenleyen doktorunuzdur. Sağlıklı günler dileriz.

     • Irmak1988 diyor ki:

      Merhaba hocam benim bebeğim 3 aylık kreatinin kinaz 730 ast76 alt 100 çıktı . Sarılıktan dolayı yaptırdık testleri. Kesin kas hastalığı mıdır yoksa olmama ihtimali var mı?

     • dradmin diyor ki:

      Merhaba,
      Kesin kas hastalığı vardır demek mümkün değildir. CK yükselmesine sebep olabilecek birçok faktör vardır. Bu faktörlerin araştırılması gerekir Ayrıca kas hastalığı teşhisi koymak için genetik testlerin yanı sıra çeşitli kan testleri ve EMG çekilmesi gerekir. Doktorunuz sizi bu konuda yönlendirecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

Yorum Yazınız

Spam Protection by WP-SpamFree