www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.CK (kreatin kinaz) testi nedir ?CK testi, kandaki kreatin kinaz (CK) veya diğer adıyla kreatin fosfokinaz (CPK) enziminin seviyesini ölçer.

Vücutta iskelet kası, kalp, beyin ve daha az miktarda da diğer organ ve dokularda bulunan CK enzimi esas olarak kas veya beyin hasarının olduğu bazı hastalıklarda tanı koymada veya düşünülen tanıyı ekarte etmede yardımcıdır.

Geçmişte kalp krizinin tanısında kullanılan bu test günümüzde yerini troponin testlerine bırakmıştır. 

CK nereden salgılanır ?

Normalde kandaki düşük düzeylerde bulunan CK’nın kaynağı esas olarak iskelet kaslarıdır. Kas hasarı meydana geldiğinde, hasarlanmış hücreden salgılanarak kana karışır ve kandaki CK seviyesi yükselmeye başlar. Örneğin kalp kasının hasarından 4-8 saat sonra kanda yükselmeye başlayan CK, 12-24 saat sonra maksimum seviyeye ulaşır.

ck testi

 

CK testi için gerekli örnek nedir ?

Test genellikle koldaki bir toplardamardan alınan kan örneğinde yapılır.

 

CK testi neden yapılır ?

 • Kas hücrelerinin iltihabı,
 • Kas hastalıkları,
 • Kas travması,
 • Kas zayıflığı, kas ağrıları, koyu renk idrar gibi belirtilerin sebebinin araştırılmasında CK testi istenir.

 

CK testi normal değerleri nelerdir ?

Aşağıda verilen değerler testin yapıldığı laboratuvara, kullanılan metoda ve testin yapıldığı cihaza göre değişiklik gösterebilir.

Kandaki CK düzeyleri:

Erkeklerde:

6-11 yaş arası: 150-499 U/L arasında,

12-17 yaş arası: 94-499 U/L arasında,

18 yaş ve üzerinde: 52-336 U/L arasında,

Kadınlarda:

6-7 yaş arası: 134-391 U/L arasında,

8-14 yaş arası: 91-391 U/L arasında,

15-17 yaş arası: 53-269 U/L arasında,

18 yaş ve üzerinde: 38-176 U/L arasındadır.

 

Yüksek değerler ne ifade eder ?

 • Kas hastalıkları: Musküler distrofi adı verilen kas hastalıkları kan CK düzeyini 50 kata kadar yükseltebilir. Hastalık klinik olarak belirtilerini göstermeye başlamadan çok önce kandaki CK düzeyi yükselmiş olarak saptanabilir.
 • Rabdomiyoliz adı verilen ve kas dokusunun hızlı bir şekilde hasara uğradığı durumlar,
 • Kalp krizi,
 • Yakın zamanda aşırı egzersiz veya ağır spor yapılmış olması CK değerlerinin yükselmesine sebep olabilir.

 

Testin sonucunu etkileyen faktörler nelerdir ?

 • Yakın zamanda kas içine yapılmış enjeksiyonlar (örneğin ağrı kesici veya antibiyotik iğnesi yaptırılması) CK düzeyini geçici olarak yükseltebilir.
 • Aşırı yapılan bedensel aktiviteler veya ağır sporlar da CK düzeyinde geçici yükselmelere sebep olabilir.
 • Yakın zamanda yapılmış ameliyatlarda CK’da yükselmeye yol açar.
 • Arı sokması da CK’yı yükseltebilir.

 

Test sonuçları mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

 

Test öncesi nelere dikkat edilmelidir ?

Test sonuçlarını etkileyen ilaçları kullanan hastalar bu durumu testi isteyen doktora mutlaka belirtmelidirler.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


CK (kreatin kinaz) testi nedir ? konusunda yapılan yorumlar

 1. Sevda diyor ki:

  Merhaba, 5 yaşındaki oğlum kulak ağrısı ve ateş şikayeti varken, birden yürüyememeye başladı. Çocuk nörolojisi ck testi yaptı. Sonuç 4000 çıktı. Bu değerin böbreklere zarar verebileceğini belirtti. Çok su içmesi gerektiğini söyledi 2 gün sonra tekrar test yapılacak. 6 ay öncede enfeksiyonda aynı şeyi yaşadık. O zaman doktor önemsemedi ve normale dönmüştü.Sizce bu değer şu anda böbrek yetmezliğine sebep olmuş olabilir mi?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Sevda hanım,
   Muhtemelen CK tahlili yanında çocuğunuza başka tahliller de yapılmıştır. Bu tahliller arasında üre ve kreatinin düzeyleri normal çıktıysa endişelenmenize gerek yoktur. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 2. ahmet diyor ki:

  Hocam selamlar bir şey soracaktım size arkadaşım 27 yaşında ve 15 seneye yakın zamandır kas erimesi hastalığı var ck değeri 550 600 çıkıyordu hep ve kortizon kullanıyor bir tavsiye üzerine insatgramda apiterapimerkezi isimli bir yerden ağpiterapi karışımı yapıldı 1 hafta kullandı ilk tahlili 550 iken 1 hafta sonra 363 e düştü bu ne anlama geliyor yıllardır düşmeyen bu değerin 1 haftada bu kadar keskin düşmesi neyin göstergesi teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Ahmet bey,
   CK düzeyinin azalması iyiye işarettir ancak bal ve arı ürünlerinin kas ve iskelet sistemi hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği iddia edilmektedir. Apiterapi konusu hakkında fazla bilgiye sahip olmadığımız için size daha fazla yardımcı olamıyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

 3. Hüseyin diyor ki:

  Ck 3000 cıktı emg çektiler miyopati demişler ama kas hastalığın var demediler veya kas biopisi yaptır demediler 15 günde 105 e düştü alkol sonrası oldu nedeni nedir altında bi sağlık problemi olabilirmi noroloji doktoru 3 tane ilaç verdi ama kas ağrılarım ve seğirmeler devam ediyor ne yapmalıyım

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Hüseyin bey,
   CK düzeyinizin normale indiği gözüküyor. Bu durumda endişelenecek bir şey olmadığını düşünüyoruz. Bazı gripal enfeksiyonlar bile kasları etkileyerek CK düzeyinin geçici olarak yükselmesine sebep olabilir. Şikayetleriniz için doktorunuza tekrar başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 4. Sevinç diyor ki:

  Merhaba
  Yaptırdığım kan tahlili sonucunda CK değeri 2139 çıkmış neden olabilir acaba ?

  • Sevinç diyor ki:

   Ve ayrıca demir değerim 23 Ferritin 2.2 CK değeri bunlarla alakalı olabilir mi ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Sevinç hanım,
   Yazımızda belirttiğimiz “Yüksek değerler ne ifade eder ?” başlığı altında bulunan sebepler sizin sonucunuzun nedeni olabilir. Demir ve ferritin değerlerinin düşük olması CK değerinin yüksek olmasının sebebi olarak düşünülmemektedir. Sağlıklı günler dileriz.

 5. Alev diyor ki:

  Merhabalar bir sorum olacakti benim kreatinin degerim 0.83 kreatinin kinaz degerim 83 cikiyor acaba herhangi bir sorun varmidir tesekkurler

 6. Osman diyor ki:

  Merhabalar babamda ck oranı 640 çıktı iki kişilik işi tek başına yapıyor acaba bununla bi ilgisi varmı yada başla bi öneriniz varsa söylermisimiz

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Osman bey,
   Aşırı bedensel faliyet CK düzeyini yükseltebilir. Ancak bu durumun araştırılması gerekebilir. Bir süre bedensel faliyeti azaltıp tekrar ölçüm yapıldığında düşüş olup olmamasına göre doktorunuz bir değerlendirme yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 7. Elif diyor ki:

  Merhaba Esimin gecen ay cenesinde kasilma oldu yapilan tahlillerde ck 2385 cikti acilde hicbirsey soylenmedi 1ay sonra tekrar bi kasilma oldu son yapilan ck 1387 kalp krizi olabilir dendi sonrada kalp spazmi geciriyor ck nin yükselme sebebi ne olabilir acaba ck yuksekliginden dolayi kalbi zarar gormeye baslamis emg eeg beyin emari istendi simdi hicbir sey soylenmiyor hastaligi ne olabilecehi hakkinda

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Elif hanım,
   CK yüksekliğinin çeşitli sebepleri olabilir. Bunu doktorlarınız belirleyecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 8. Bedrettin hakan diyor ki:

  Hocam sürekli kuluç tutulması şikayeti ile hastaneye başvurdum ck kretain kinnaz 214 olduğunu fakat incelemelerde son 1 yılda 230-232_242-269-352-379 yani sürekli yükselme mevcut iğneli EMG de c4-c5-c6-c7 ağır düzeyde nörolojik tutulum mevcut dediler fakat her hastane farklı bı hastaneye gönderiyor şuan sol bilek hiç oynuyor serçe ve yukuz parmağım oynamıyor bileğinden sanki biri çekiyor göğüs ve sırtta müthiş bı ağrı mevcut yaşım 44 lütfen yardımcı olun şuan hiç bı tedavi ve ilaç başlanmadı hastane hastane dolastiriyorlar

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sizin tüm sonuçlarınızla beraber bir beyin cerrahi ve nöroloji uzmanına görünmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz. Geçmiş olsun dikeklerimizle.

   • Bedrettin hakan diyor ki:

    Hocam zaten sorunda orda 3 farklı beyin cerrahi boyunda fıtık olduğu ama ameliyatlik bile değil norolojide kas hastasisin dedi beni Bakırköy Mazhar Osman Hast gönderdiler orda fiziksel muayene normal bunu destekleyen bir şey yok dediler fakat aradan 1 hafta geçti sol kol bileğin oradaki damar yılan şeklini aldı ve bileği oynatamiyom sol göğüs meme ucundan 2 parmak yukarıda 1 haftadır zonkluyo ve yanıyor herkes farklı bı yere gonderiyo. NOT; İGNELİ EMG DEN SONRA BU KOLUM BOYLE OLDU AMA 1 AY GECTİ İLGİNİZE TESEKKURLER

 9. Serap diyor ki:

  Merhaba Benim Ck:684
  CK_Mb İse 29,3
  bu neden acaba boyle yuksek cikar ve önlemine bakılmazsa ne Olabilir doktorlar senin şu hastaligin var yada boyle olacak diye birsey demiyor surekli arastiriyor sadece dedikleri ck cok yuksek ben daha 17 yasındayım ve neden oluşuyor acaba ogrenebilir miyim kalp krizi kas hadtaligi falan diyor arastirdim ben ama tam olafak anlayamadim bana aciklama yapar misiniz acil

  • Serap diyor ki:

   Ve ayrica bundan onceki sonuc ise Ck:632;4_ ve 677,9 idi
   Ck_Mb ise 32,3 ve 35,9 çikmisti simdi ise 684 lerde cikiyor

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazımızda belirtilen çeşitli sebepler CK’nın yükselmesine sebep olabilir:
   Kas hastalıkları: Musküler distrofi adı verilen kas hastalıkları kan CK düzeyini 50 kata kadar yükseltebilir. Hastalık klinik olarak belirtilerini göstermeye başlamadan çok önce kandaki CK düzeyi yükselmiş olarak saptanabilir.
   Rabdomiyoliz adı verilen ve kas dokusunun hızlı bir şekilde hasara uğradığı durumlar,
   Kalp krizi,
   Yakın zamanda aşırı egzersiz veya ağır spor yapılmış olması CK değerlerinin yükselmesine sebep olabilir.

   Yükselişin sebepleri farklı olduğu için sizdeki sebebin ne olduğunun belirlenmesi açısından araştırılma yapılması doğaldır. Sebebin kalp krizi olmadığı açıktır. Diğer sebepler üzerinde durularak araştırmalar yapılmalıdır.
   Geçmiş olsun dileklerimizle.

 10. Yavuz diyor ki:

  Merhaba;
  Bir aydır vucudumda seğirmeler yaşıyorum iğneli emg ve kan tstlerim temiz çıktı ck değerim 80 tahlil yaptıralı 10 gün oldu tekrar yaptırsammı acaba.emg kesin sonuçmudurkas hastalıklarında.sonuç olarak anksiyete teşhisi konuldu ve antidepresan ilaca başlandı.ama ben halen kaygı duyuyorum çünki vucudumda ağrı ve gece uyandığımda kollarımda uyuşmalar oluyor.yaşım 38

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bir kas hastalığı olduğunu düşünmüyoruz. Size verilen antidepresanı kullanmaya devam ediniz. Bir süre sonra etkisi ortaya çıkacak ve rahatlayacaksınız. Sağlıklı günler dileriz.

   • Yavuz diyor ki:

    Kaslarda yaşanan atrofiler ck sonuçlarına anlık olarak yansırmı acaba.aralıklarla ck yaptırsam bu konuda yol gösterici olabilirmi.anksiyete vücütda sürekli olarak seğirmelere yol açabilirmi.şimdiden teşekkür ederim

    • dradmin diyor ki:

     Anksiyete bu seyirmelere sebep olabilir. Bir de yaz aylarında sıcaklar sebebiyle vücutta sıvı ve elektrolit kaybı yaşanabilir. Bu durum da kas seyirmelerine yol açabilir. Maden sularının bu kaybı karşılayabileceği düşünülmektedir. Bu sebeple ara sıra maden suyu içerek vücudunuzdaki kaybı karşılayabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

     • Yavuz diyor ki:

      Tekrardan merhaba 10 gün önce yaptırdığım ck sonucu 80 di bugün yaptırdığım sonuç 84 çıktı.bu yükseliş sizce normalmi.kas yıkımı olmuş olsa fazla bir artış mı olması gerekirdi.teşekkür ederim

     • dradmin diyor ki:

      Merhaba,
      Bu fark anlamlı değildir. Endişelenecek bir durum veya kas yıkımı olduğunu düşünmüyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

 11. Yasemin yıldız diyor ki:

  Merhaba benim 16 aylık oğlum var sağ ayağı içe basıyor diye nörolojiye götürdük kan ve EMG testi yapıldı kanda ck 231 cıktı yüksek dediler sizce neden yüksek olabilir ne olur cevap verin çok üzülüyorum

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çocuğunuzun bu şikayeti ile ilgili götürdüğünüz nöroloji uzmanı yapılması gereken tetkikleri yapmış ve sizi aydınlatmıştır. Onun yapmış olduğu değerlendirmenin üzerine bizim bir şey söylememiz mümkün değildir. Sağlıklı günler dileriz.

   • Yasemin yıldız diyor ki:

    Doktor bizden ilaçlı mr istedi ama biz radyasyon va ilaçlı olduğu için biraz tedirginiz ne yapmamız lazım bilmiyorum.Mr çekimi sırasında bebekler nasıl duruyor hiç bilmiyorum yoksa bunun içinde ayrı bir ilaç mı veriliyor? Cevap verirseniz sevinirim

 12. Deniz diyor ki:

  Merhaba benim 16 aylık kızım var ck değeri ilk 425 çıktı sonra 679 ve geçen hafta ölçüt yapıldı 318 çıktı bebeğime bi anarmallik varımdır hocam lütfen cvp verin

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınızı doktorunuz değerlendirmelidir. Bu sonuçların yanında onun muayene bulguları da önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

 13. Hevse akbulut diyor ki:

  Merhaba cocugum 2 yadinda dun verdigim tahlilde ck degeri 564 cikmistir cok panik oldum doktor muayenede herhangi bi bulgu raslanmadi dedi ama icim hic rahat degil bir gun oncedealninin ortasini merdivene carpmisti bundan dolayi yukselme olurmu. Bu ck yuksekligin tedavisi nedir

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Travmalar CK düzeyinin yükselmesine sebep olabilir. Bir süre sonra tekrar CK tahlili yaptırmanızı öneririz. Çıkan sonuca göre değerlendirme yapılabilir. Ancak doktorunuz muayene ettiğine göre endişelenmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 14. Hacı diyor ki:

  Ayak bileğimi burktugumu farkina varmadim 2 gun sis kalmis ve ck degerim 14 bin cikti iki gundur ayak bilegimin şişini indirdim yeniden kan versem ck duser mi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Eğer spor yapıyorsanız bir süre sporu bıraktıktan sonra CK değerinin düştüğü görülecektir. Ancak CK düzeyini bu kadar yükseltecek tarzda ağır sporun zararlı sonuçları olabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 15. Mehmet diyor ki:

  Hocam merhaba. Bir haftalik ağır antrenmanlardan sonra ck duzeyim 2300 çıktı. Bunun yaninda alt ve ast degerlerim de once 50-55 üç gün sonra 133-220 bundan iki gun sonra ise 106-76 çıktı. Alt ve ast degerlerimin karaciger yaglanmasindan kaynaklandigindan şüphe etti bir doktor. Ancak baska hastanede ck yuksekliginden alt ve ast yükselmiş dedi doktor. Sizce de oyle midir?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba, Olabilir. Bir süre ağır antrenmanı hafifletir veya ara verirseniz değerlerde düşme görülecektir. Eğer görülmezse doktorunuza tekrar müracaat ediniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 16. cihangir diyor ki:

  hocam merhaba, sivilcelerim için roacctuane tedavisindeyim 1 ay geride kaldı kan testi yaptırdık ck seviyem 227 çıktı ve yoğun kas antremanları ve kardiyo yapıyorum vücudumu epey zorluyorum ve 1 aydırda günlük 10 mg kreatin monohidrayt sporcu destek gıdası alıyorum… benim size sorum ise yorumları okuduğumda ck seviyesinin 8000 5000 düzeylerinde olan hastaların var olduğunu ve benimkinin çok düşük kaldığını gördüm sebebi kullandığım kreatin olabilir mi? birde ck yüksekliğinde 8000 bin değer ile 200 300 değerin arasında önemlilik bakımından bir fark varmıdır yoksa 2 side aynı derecede mi önemlidir ? teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yapmış olduğunuz spor CK enziminin yüksek çıkmasına sebep olabilir. Kas hastalıkları sizin durumunuzdan farklıdır. Kas hastalıklarında kasların yıkımı nedeniyle CK seviyeleri çok artar. Siz ise kasların aşırı kullanımı sebebiyle CK yüksekliği ile karşı karşıya kalmışsınız. Spor yapmaya ara verdiğinizde CK’nın düşeceğini göreceksiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 17. Davut ozkan diyor ki:

  Hocam merhaba 30 aylik oğlumuzda ck degeri 12300 cikti tahlil yapilmadan 3 gün öncesine kadar multivitamin kullaniyorduk degerlerin yuksek cikmasinin nedeni olabilirmi ck degerinin yuksek cikmasi sadece dmd hastaliginin isaretimidir yoksa basit nedenlerden de olabilirmi tesekkur ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazımızda da belirttiğimiz gibi CK düzeyinin yükselmesinin birçok nedeni vardır. Doktorunuz size bu konuda yardımcı olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 18. eyup diyor ki:

  İyı günler hocam 5.5 yaşındaki oğlumun kusma ve baş dönmesi ile hastaneye götürdüm 2 ay önce tahlilde ck 8400 çıktı 1 gün sonra 4200 e düştü tekrar 1 hafta sonra 2900 e düştü tekrar 20 gün sonra 1900 e düştü tekrar 15 gün sonra 1300 e düştü genetik dmd bmd temiz çıktı emg temiz çıktı herhangi bir kas problemi yoktur ck yüksekliği için takip ediliyor her defasında düşen ck testi iyiyemi işarettir hocam bilgilendirirseniz sevinirim

  • eyup diyor ki:

   Pardon hocam sorumun cevabını dün yazmışsınız sonradan düştü benim sayfaya tekrar sordum kusura bakmayın bide hocam Dr decratlit 5mg verdi ck yı düşürsün diye bide kaslarda iltihaplanma var ise ama decratlit kortizon içerikli diye kullandirmiyoruz çocuğa sizce kullanalım mı diğer Dr da kullanmayın önce tanı konmadan ilaç kullanılmaz diyor biri uzman diğeri doçent hamsinin dediğini yapalım sizce arada kaldık bizde en doğrusunu siz bilirsiniz yardımcı olursanız sevinirim

   • dradmin diyor ki:

    Merhaba,
    Kortizonlu ilaç kaslarda bir iltihaplanmaya bağlı CK yükselmesi varsa, normale dönüşü hızlandıracaktır. Bize göre çocuğunuzu muayene eden ve tetkik sonuçlarınızı hangi doktor değerlendirdiyse, onun tavsiyelerine uymalısınız. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 19. Kamil morgil diyor ki:

  Hocam merhaba 13 aylık ikizlerimiz var erkek cocugumuzun ast 82 alt 83 ck 380 cıktı sonra 7 gün sonra tekrar testi yeniledik ast 141 alt 111 ck 212 cıktı doktora götürdük doktor tekrardan baktı bugun ast 163 alt 175 cıktı boğazlarında enfeksyon var dedi oyuzden cıkar dedi sizce bukadar cıkması normalmı hocam yardımcı olurmusunuz kas hastalığımı bu ve tedavisi varmı hocam

 20. Kamil morgil diyor ki:

  Hocam merhaba 13 aylık ikizlerimiz var erkek cocugumuzun ast 82 alt 83 ck 380 cıktı sonra 7 gün sonra tekrar testi yeniledik ast 141 alt 11 ck 212 cıktı doktora götürdük doktor tekrardan baktı bugun ast 163 alt 175 cıktı boğazlarında enfeksyon var dedi oyuzden cıkar dedi sizce bukadar cıkması normalmı hocam yardımcı olurmusunuz kas hastalığımı bu ve tedavisi varmı hocam

  • Kamil morgil diyor ki:

   Altyı eksik yazdım 111 hocam 11 değil

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bazı enfeksiyonlarda bu tip testlerde yükselme olabilmektedir. Enfeksiyon iyileştikten sonra tahliller tekrar yaptırılabilir. Çıkan sonuçlara göre doktorunuz gerekli değerlendirmeyi yapacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 21. eyup diyor ki:

  İyi günler hocam 5.5 yaşındaki olum ck 8400 çıktı 2 gün sonra 4200 tekrar 10 gün sonra 2900 tekrar 15 gün sonra 1900 tekrar 15 gün sonra 1200 e düştü dmd bmd genetik yapıldı temiz çıktı emg de miyopati temiz çıktı herhangi bir belirti yok kas hastalığıyla ilgili acaba olum küçük kardeşinin karnının üzerine atlamış ondan yükselebilir mi bide her testte düşüyor ck düşmesi iyiyemi işarettir bizi biraz aydınlatırsanız seviniz hocam

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kas hastalığı olup olmadığına dair araştırmalar yapılmış gözüküyor. CK’nın düşmesi iyiye işarettir. Bu atlamanın şiddeti ve kaslarda yaratmış olabileceği ezilme CK yükselmesine sebep olmuş olabilir. Muhtemelen doktorunuz karın üzerine atlama durumunu da değerlendirmiştir. Bu durumda doktorunuzun yapacağı kontrollara devam etmeniz uygun gibi gözüküyor.Sağlıklı günler dileriz.

 22. Serhat diyor ki:

  Hocam 5 aylık kızımın cpk degeri 266 cıktı,biraz panikledik açıkcası, degerlendirirseniz sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sorunuzun cevabını verebilmek için çocuğunuzun şikayetlerini bilmek, muayenesini yapmak, çeşitli tetkikler istemek ve tüm bunların ışığında değerlendirme yapmak gerekir. Bunu en iyi yapabilecek kişi çocuğunuzun doktorudur. Lütfen çocuğunuzun doktoruna başvurunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 23. Ahmet Demirci diyor ki:

  iyi günler diliyorum..10 yıldır diyaliz hastasıyım bende sürekli halsizlik var seç devamlı uyuyorum…ayaklarım üşüyor….midem bulanıyor ve şişiyor…..bunun nedenleri nelerdir…tahlil sonucu Tirigliserid 326, Kreatin kinaz (CK) 22, kreatinin 5.14, demir 53, Alkalen fosfataz 114, HCT 54.8 değerleri normalmidir ne yapmam gerekiyor….Teşekkür ediyorum..

 24. Ahmet Demirci diyor ki:

  iyi günler diliyorum..10 yıldır diyaliz hastasıyım bende sürekli halsizlik var seç devamlı uyuyorum…ayaklarım üşüyor….midem bulanıyor ve şişiyor…..bunun nedenleri nelerdir…tahlil sonucu Tirigliserid 326 Kreatin kinaz (CK) 22 kreatinin 5.14 değerleri normalmidir ne yapmam gerekiyor….Teşekkür ediyorum..

 25. Ahmet Demirci diyor ki:

  iyi günler diliyorum..10 yıldır diyaliz hastasıyım bende sürekli halsizlik var seç devamlı uyuyorum…ayaklarım üşüyor….midem bulanıyor ve şişiyor…..bunun nedenleri nelerdir…tahlil sonucu Tirigliserid 326 Kreatin kinaz (CK) 22 kreatinin 5.14 değerleri normalmidir ne yapmam gerekiyor

 26. TEVFİK diyor ki:

  merhaba hocam 22aylık oğlumda ck değeri 1411 çıktı nasıl yorumluyorsunuz? teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sorunuzun cevabını verebilmek için çocuğunuzun şikayetlerini bilmek, muayenesini yapmak, çeşitli tetkikler istemek ve tüm bunların ışığında değerlendirme yapmak gerekir. Bunu en iyi yapabilecek kişi çocuğunuzun doktorudur. Lütfen çocuğunuzun doktoruna başvurunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 27. Çiğdem diyor ki:

  Ck-mb sonuç 1.18 çıktı normal değer 0.00-5.00 çıktı bu değer yüksekmidir teşekkürler

 28. Ahmet küçükaçar diyor ki:

  3,5 yaşında oğlum 1 ay önce ck 10930 genetik sonucu temiz çıktı dmd için kan verdik ck sınada bu arada baktık 17500 çıktı neden bu kadar artabilir saygılarımla.

 29. Yusuf özdem diyor ki:

  Merhaba, ben çok daha farklı bir soru soracağım. Bu CK enzimi kasın içinde bulunıyorsa , yani hücre içindeyse nasıl oluyorda spor yaparken, iğne yapıldıktan sonra vs.. hücreden çıkıp kana geçiyor da biz bu değeri kanda fazla olarak ölçüyoruz ? Teşekkürler..

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Spor yaparken veya iğne yapılırken bazı kas hücreleri parçalanır. Hücre bütünlüğünü kaybeden hücrelerin içerikleri kana karışır. CK da bu maddelerden biridir. Bu nedenle CK’ın kan dolaşımındaki miktarı artar. Tahlil yapıldığında da değeri kanda yükselmiş olarak ölçülür. Sorunuz için teşekkür ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

  • Yusuf özdem diyor ki:

   teşekkür ederim, son bir şey daha..
   Spor yaparken hacimsel olarak olarak kas kitlemiz artıyor. Eğer aynı zamanda kad hücrelerimiz de parçalanıyorsa, bunun telafisi nasıl olacak vücutda çünkü kad hücreleri bölmüyor? Hadi çizgili kaslar bir şekild

  • Yusuf özdem diyor ki:

   Teşekkür ederim, bir şey daha sormak istiyorum ama..
   Kas hücrelerimiz parçalanıyorsa, vücut bunu nasıl telafi ediyor? Çünkü kas hücreleri bölünmeyen hücreler? Diyelim ki çizgili hücrelerimiz bir şekilde telafi etti fakat kalp kası gibi hücrelerimiz biraz zor değil mi ? ( kalp krizinde de arttığını okumuştum )
   Tekrar teşekkürler , iyi günler

   • dradmin diyor ki:

    Merhaba,
    Egzersiz sırasında CK artış sebebi hakkında çeşitli görüşler mevcuttur. Çoğunlukla egzersiz sırasında hasar gören kas hücreleri nedeniyle CK’nın arttığı düşünülmektedir. Ancak egzersiz sırasında hücre içinde artan CK enziminin kas hücre zarından bir şekilde dışarı sızdığı ve kana karıştığı da düşünülmektedir.
    Belirttiğiniz gibi kalp krizi sonrasında da CK enzimi artmaktadır. Hatta geçmiş yıllarda kalp krizi teşhisi koymak için CK testi yapılırdı. Kalp kası oksijensiz kaldığında ölür. Kalp kasının oksijensiz kalmasının sebebi kalp kasını besleyen damarın tıkanmasıdır. Tıkanan damarın beslediği alandaki tüm hücreler öldüğü için kalp kasının o bölümü işlev yapamaz hale gelir. Bu durumda kalp kan pompalama işini gerçekleştiremez ve birçok kişi kalp krizi sebebiyle hayatını kaybeder.
    Aslında benzer durum iskelet kasları için de geçerlidir. Dr. House adlı diziyi seyrettiyseniz Dr. House’un bir bacağında aksama olduğunu bilirsiniz. Bunun sebebi bacak kaslarından birinin ölmesidir. Bu sebeple o kas işlev yapamaz hale gelmiş ve yürümesinde problem yaratmıştır. Spor esnasında meydana gelen kas hasarı buna göre oldukça düşük seviyededir. Her kas içinde oldukça fazla sayıda kas hücresi vardır ve belirttiğiniz gibi aradan kaybolan kas hücreleri sorun yaratmamaktadır.
    Umarız açıklayıcı olmuştur. Sağlıklı günler dileriz.

 30. eyup diyor ki:

  5.5 yaşındaki oğlumun 40 gün önce kusma ve baş dönmesi ile hastaneye götürdüm ck 8000 ast 140 alt 113 çıktı tekrar 1 gün sonra yapılan ck 4000 e düştü 1 hafta sonra ck 2900 e düştü tekrar 15 gün sonra ck 1800 e düştü ast 80 e alt 96 çıktı bu zaman zarfında genetik test ydı sonucu dmd ve beceri delesyon ve düplikas tespit edilmemiştir diye yazıyor nöroloji Dr u düşmesi iyi diyor çocuğa deltacotril 5 mg ilaç verdi 20 gün sonra tekrar ck test yapacak bu ilaç kortizon içerikli diye kullanmak istemiyoruz yan etkilerinden dolayı cocukta hiç bir belirtisi yok kas hastalığının ne yapalım bize yardımcı olursanız seviniriz hocam

 31. Hande diyor ki:

  Merhaba 2 gun once kan testi yaptirdim. Alt 49.7 IU/L , Ast 129 U/L ciktı. CK değerim ise 7900 cıktı. Bu kadar yuksek cikmasinin nedeni ne olabilir. Endiseleniyorum.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CK’nın yüksek çıkmasının sebepleri yazımızda belirtilmiştir. Doktorunuz gerekli araştırmaları yaparak sebebin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 32. Samet diyor ki:

  Hocam iyi günler. Kardeşim 15 yaşında ve karaciğer enzimleri fazla çıktı. Tam değerlerini hatırlamıyorum fakat yüksek çıktı Eskişehir ‘de hastaneye götürdüm ve bacaklarını filan kontrol ettiler çk testi istediler haftaya goturucem bidaha kas rahatsızlığı gibi bir sonuç çıkarsa tedavisi nedir ve sakat kalma olasılığı varmıdır cevab verirseniz sevinirim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçları çıktıktan sonra yapılacak olan değerlendirmelerin neticesinde durum anlaşılacaktır. Bu değerlendirmeyi de kardeşinizin doktoru yapacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 33. Svt diyor ki:

  Merhabalar hocam
  41 yasındayım. Bayan…
  Fibromiyalji teshisi kondu .
  Yapilan tahlillerde ck. Yuksek 166
  Crp 3.03 Normal ( deger 0-3.5) daha once yuksekti dustu
  RF normal degerde
  Hemogramda NE % 72.4 yuksek ???
  Ve MONO 1.1 yuksek
  Cikti . Genelde ne yuksek cikiyor.
  Tahlil yapıldığında hafif faranjit vardi etkilermi..?
  Daha dr a gostermedim. cK degerim Yüksek diye tedirginim. Kaslarda problem ne olabilir.?
  Simdiden tesekkurler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Vücutta bir enfeksiyon bulunması tahlil sonuçlarınızı etkileyecektir. Enfeksiyon düzeldikten sonra tahlillerin tekrar yaptırılarak sonuçlarının değerlendirilmesi uygun olacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 34. Memet diyor ki:

  Merhaba hocam ben pazartesi test yaptırdım
  Ck.2500 çıktı
  Ast.45 doktorum yakın bir zamanda yaptığım spordan dolayı dedi çarşamba gününe kadar bol su tüketip yağlı yemekler yememek gerektigini söyledi
  Bugün tekrar test yaptırdım ck.1174 ast.41 çıktı bunu nasıl düşürmek lazım normale cuma günü tekrar test yapacak benim için çok önemli heyete giriecem onaylanması lazim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuzun tavsiyesine uyunuz ve tahlil yapılana kadar ağır bedensel hareketlerden kaçınınız. Sağlıklı günler dileriz.

 35. Arzu diyor ki:

  Oğlum 7 yaşında ck sı önce 3204 sonra 3 hafta dinlendirildi ck 407 ye düştü 1 ay sonra tekrar 3830 çıktı 6 nöroloji doktoru 1 gece hastanede yatırdı 6 tane serum yedi 1690 düştü bizi metobolizma doktoruna yönlendirdi ne yapmalıyım

 36. Murat Demir diyor ki:

  Hocam Merhabalar oğlum 21 aylık test sonucu alt 68 ast 80 ck 1281 çıktı neden olabilir pazartesi bir çocuk nöroloji uzmanı na götüreceğim ama sizden de bilgi almak istiyorum

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu işin uzmanı çocuk nöroloji uzmanlarıdır. Bu yüzden direk olarak onun görüşünü almanızı öneririz. Onlar her türlü ihtimali göz önüne alarak bir değerlendirme yapacaklardır. Sağlıklı günler dileriz.

 37. şenol diyor ki:

  merhaba hocam 20 aylık oğlum emeklemeden yürüdü. şu an yürümesinde bi sıkıntı yok hatta yavaştan koşmaya başladı.çömelip yerdeki oyuncağını alıyor.kendi sandalyesine oturup kalkıyor ama yere oturup destek almadan kalkamıyor. bununla ilgili çocuk nörolojisine götürdük doktor elle muayene ettikten sonra kan testi istedi. Sonuçlar ck 139 alt 19 ast 52 çıktı. doktorumuz herhangi bir sıkıntı olmadığını söyledi. İnternetten baktığım için kafam karıştı. Bir sorun varmıdır.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çocuğunuzun muayenesi yapan uzman doktorun muayene ve değerlendirmesi sonucunda sıkıntı olmadığı söylendiğine göre kafanız karışmamalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

 38. Ayşegül diyor ki:

  Hocam mrb 3.5 yaşındaki kızım ufak bi ameliyat olcakti lakin kan sonuclarimizda karaciğer enzimleri yüksek çıktı .hiç bi ilaç almadı öncesinde bi rahatsyızlık gribal enfeksiyonda geçirmedi
  İlk testte
  ast 75
  Alt 62
  Ck789 çıktı ikinci testte ast 93 alt 65 ck1327 ye yükseldi sizce bu değerler den korkmalimiyiz lütfen cvp verin şimdiden tsk ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tahlil sonuçlarınızı bir çocuk nöroloji uzmanına göstermenizi öneririz. O her türlü olasılığı göz önüne alarak değerlendirmesini yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 39. Hülya diyor ki:

  Hocam merhaba 22 aylık oğlumun CK 603 çıktı bigun önce eeg çekilmek için uyku ilaci verilmişti değeri bu yükseltmiş olabilir mi ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CK değerinin yüksek çıkmasına sebep olabilecek birçok etmen vardır. Verilen ilacın CK yükselmesine sebep olabileceğini düşünmüyoruz ancak her türlü ihtimalin gözden geçirilmesi için doktorunuza başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

   • Hülya diyor ki:

    Hocam geçen günde yazmıştım ilk ck 603tü.doktorumuz tekrarlanmasını istedi 367 çıktı..bu normal mi yoksa bikac gün sonra tahlili tekrarlayıp mi doktora gitmeliyiz

    • dradmin diyor ki:

     Merhaba,
     Test sonucundaki düşüş iyiye işarettir. Tahlil isteği gerekli görüldüğü taktirde doktorunuz tarafından yapılmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

 40. Yunus emre diyor ki:

  Hocam cocuk iki yasinda wbc si 20 crp 30 iken nevakson 500im igne verdi bunun sonucunda coxugun ck 2700 idrarda keton alt ast yuksek cikti simdi wbc 11 crp 104.oldu cocugun bacaginda bir problem olusurmu hocam sakat kalmak gibi ciddi bir duru varmi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yapılan iğneler ve verilen ilaçlar adı geçen testlerin yüksek çıkmasına yol açabileceği gibi geçirilen enfeksiyon da yükselmelere sebep olabilir. Enfeksiyon iyileştikten sonra yapılacak kontrollarda bu testler de düşmeye başlayacaktır. Ancak çıkan sonuçları doktorunuza mutlaka göstermenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 41. Irmak1988 diyor ki:

  Merhaba hocam daha önceden de soru sordum. Bebeğimin ck sı 730 alt ast de yüksekti. Üniversite hastanesine gittik ck normal değerlerde 112 çıktı. Çocuk gastrolojiye yönlendirdiler. Kas hastalığı yoktur değil mi

 42. Okan Berk EREN diyor ki:

  Hocam merhabalar,bugün aile hekimime gittim kan tahlili sonucumu alarak. Kreatin Kinaz (CK) değerim 675 çıktı.Spor geçmişimi sordu bende 2 yıl öncesine kadar vucüt geliştirme sporuyla ilgilendiğimi söyledim bana acilen dahiliye uzamanına gitmemi söyledi.Benimde aklıma yatmayan şu, daha 7 ay önce kan tahlili sonuçlarımda böyle bir sorun çıkmadı düşündüm araştırırken sizin sitenizde iğnelerin yapabileceğini yazdığınızı gördüm.Bana 1 hafta önce gittiğim aile hekimim kan tahlili yapmadan 12 adet NOVOSEF 1000MG günde 2 adet verdi.daha ortasında kan tahliline soktu sonuç 675 CK değeri.

  Bu iğnenin bir sonucumu bu değer ve dokturumun bunu bilmesi gerekmiyormuydu ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yapılan iğneler kanda CK enziminin yükselmesine sebep olur. Ancak bunun dışında kalp rahatsızlıkları gibi çok ciddi bazı durumlar da CK değerini yükseltebilmektedir. Muhtemelen doktorunuz ciddi olabilecek bir durumu atlamamak için bir dahiliye uzmanına görünmenizi tavsiye etmiştir. Sağlıklı günler dileriz.

 43. Berker diyor ki:

  hocam merhaba,ben yaklaşık 2 aydan beri haftada 3-4 gün 2 saatlik spor yapıyorum fitness,kan tahlili yaptırdım geçen cumartesi ondan 1 gün öncede 2 saatlik fitness sporu yaptımm,kreatin kinaz(CK) değerim 1230 çıktı doktor da karaciğer röntgeni istedi,bende kreatin kinaz değerim yüksek çıkınca spora 4 gün ara verdim pazar gününden beri spor yapmıyorum ve bununla birlikte AST ve ALT değerlerim normalin üstünde AST=64,ALT=68 çıktı sizce ne yapmalıyım spora devam mı edeyim yoksa uzun bi ara mı vermeyelim?teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yaptığınız sporda kaslarınızı fazla zorluyorsanız, CK düzeyinin yükselmesi kaçınılmazdır. Ayrıca spor salonlarında satılan çeşitli takviyeler vücuda ve özellikle karaciğere zarar verebilmektedir. Bu sebeple sporu bırakmak veya uzun bir ara vermek yerine kısa bir ara vermek ve şiddetini azaltmanın daha uygun olacağını düşünüyoruz. Bunun yanında herhangi bir takviye alıyorsanız, bundan uzak durmanızı tavsiye ederiz. ALT ve AST değerlerinin yükselmesi karaciğerde bir hasar olduğunun göstergesidir. Bu durum “hepatit” adı verilen enfeksiyonlara bağlı olabileceği gibi vücuda giren bazı kimyasal maddelerin karaciğere zarar vermesi sebebiyle de ortaya çıkabilir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 44. SEREN diyor ki:

  Hocam merhabalar. oğlum yaklaşık 1 aydır bir türlü grip nezle boğaz enfeksiyonu peşpeşe oldu ve bir türlü atlatamadı. 1.5 aydır da antibiyotik kullanıyoruz. bugün tekrar doktora gittiğimizde kanda CK değeri 2400 çıktı.. yazıları okuyuncada çok korktuk neden olabilir? acil bekliyorum

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CK değerinin yükselmesinin çeşitli sebepleri olabilir. Antibiyotik kullandığınızı yazmışsınız. Eğer kullanılan antibiyotik iğne şeklinde ise yapılan iğneler CK yükselmesine sebep olmuş olabilir. Antibiyotik dışında yapılan diğer iğneler de CK düzeyinin yükselmesine sebep olur. Bunun dışında CK yükselmesine sebep olabilecek etmenler hakkında çocuğunuzu muayene eden doktorun görüşlerini sormalısınız. Onun değerlendirmesi hepimizinkinden daha doğru olacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 45. doğancan diyor ki:

  Merhaba hocacm annem geçen gün kan tahlil vermi. Kreatin Kinaz (CK) değeri 499, CRP değeri 54 cıkmıs. doktor 15 gün sonra tekrar gel demi Bogazlarından ıltıhaplı enfeksıyon kaptığı için doktora gitmisti. fakat yüksek tansiyon rahatsızlığı da var ben CK degerinden dolayı cok endıselendım sizin yorumunuzu alabilirmiyim simididen tesekkur ederım

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Annenizin CK değeri yüksek. Bunun hastalık dışı sebepleri de olabilir. Örneğin tahlil öncesi günlerde iğne yapılması veya ağır bedensel faaliyetler buna sebep olabilir. Doktorunuz test sonucunu değerlendirmiştir. Sağlıklı günler dileriz.

 46. Yunus Emre SARAÇ diyor ki:

  Merhaba Hocam. Ben 2 Gündür Nefes Darlığı Şiddetli göğüs ve baş ağrısı yaşıyorum. Acile Gittim fakat EKG’de V2 Sırasında 2 Tane bozukluk görüldü. Kan Testi Yapıldı CK-MB 0,5 normal çıktı fakat ağrılarım ve benzeri rahatsızlıklarım devam etmekte bu neden kaynaklanıyor olabilir

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Rahatsızlığınıza buradan teşhis koymamız mümkün değildir. Durumunuz bir sağlık kuruluşunda doktorlar tarafından değerlendirilmeli, teşhisi onlar koymalıdır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 47. Yunus Emre SARAÇ diyor ki:

  Merhaba Hocam. Ben 2 Gündür Nefes Darlığı Şiddetli göğüs ve baş ağrısı yaşıyorum. Acile Gittim fakat EKG’de V2 Sırasında 2 Tane bozukluk görüldü. Kan Testi Yapıldı CK-MB 0,5 normal çıktı fakat ağrılarım ve benzeri rahatsızlıklarım devam etmekte bu neden kaynaklanıyor olabilir.Sağlıklı Günler Dileriz.

 48. funda diyor ki:

  iyi akşamalar hocam. eşimi karın ağrısı nefes darlığı şikayetiyle hastaneye götürdüm ck sı 221 geldi 1 hafta boyunca mide koruyucu antibiyotik ağrı kesici ve öksürüğü için ilaç kullandı fakat rahatlamadı. 1 hafta sonra ck sı 555+ oldu bunun nedeni ne olabilir doktorlar bir tanı koyamadı. röntgen tomografi temiz çıkıyor. troponin sonucu güzel

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Ağır işler yapma, iğne vurulması gibi etkenler de CK değerini yükseltebilir. Ayrıca geçirilen bazı enfeksiyonlar kasları etkileyerek CK değerinin yükselmesine yol açabilir. Kısa bir süre sonra tekrar CK değerinin ölçülmesini öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 49. Abdulkadir diyor ki:

  2,5 aylık erkek bebeğimin ck düseyi sırası ile 1300-1800-11000-18000-9300……………2800-3150-3300-3452-5200-6200 olarak tespit edildi bu testler 15 günün icerisinde hergün bakılarak yapıldı. metabolik taramalarımız temiz çıktı. bebeğimin 20 günlük iken ALT değeri 20 olarak görülmüştü. bu ck ölçümleri esnasında 100 ür altına hiç inmedi bebeğimiz hafif grip iken 2 aylık karma ası yapıldı.
  Sormak istediğim şudur:
  Aşı olmak bu kadar yükselişe sebep olabilir mi, ayrıca bu sürede bu kadar yükselip alçalması kas hastalğından bağlı başka bir sebebe bağlı olabilir mi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kas içine yapılan enjeksiyonlar nadir de olsa CK’nın epey yükselmesine yol açabilir. Kas hastalığından başka bazı virüslerin sebep olduğu ve kasları tutan hastalıklarda da bu şekilde CK yükselmeleri görülebilir. CK yükselmesine sebep olacak durumlar muhtemelen doktorunuz tarafından araştırılmaktadır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  • Semra diyor ki:

   Abdülkadir bey ilk once cok gecmis olsun Bebeğinizin son durumu nedir öğrenebilirmiyim benim bebeğimin de ck değeri çok yüksek çıktı 6 aylık aşısı ndan sonra acaba sizin değerler düştü mü bilgi verirseniz çok sevinirim

  • Irmak1988 diyor ki:

   Abdulkadir bey geçmiş olsun. Benim bebeğimde de aynı sorun var. Nasıl bir süreçten geçtiniz.

   • Semra diyor ki:

    Geçmiş olur inşallah sizin bebeğiniz ne kadarlık cinsiyet nedir

    • Irmak1988 diyor ki:

     3 aylık bebeğim. Ck değerini tekrardan üniversite hastanesinde yaptırdık normal değerlerde çıktı. Aşı vuruşmuştu belki ondan çıktı. İnşallah birşeyi yoktur.

    • Irmak1988 diyor ki:

     Bebeğim erkek 3 aylık ck değerimiz normal sonırlarda çıktı üniversite hastanesinde umarım bir sorun olmaz

     • dradmin diyor ki:

      Merhaba,
      İğne vurulması CK değerinin yükselmesine yol açan sebeplerden biridir. Sağlıklı günler dileriz.

 50. EMİNE HUDUTİ diyor ki:

  Merhaba hocam ben 44 yaşındayım. Alt 26 , ast 26 , Ck ise değerim ise 30. CK haricinde biokimya rutinlerim ve kan sayımım normal. Aile hekimim birşey söylemedi ama ben CK sonucunun düşük olmasını merak ettim. Yeni gribal enfeksiyon geçirdim onunla ilgisi olabilir mi? Değeri normala döndürmek için neler yapmalıyım? Teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CK test sonucunuzun düşük olması sağlığınız açısından bir sakınca yaratmayacaktır. Analiz öncesi bazı etkileşimlerden dolayı düşük çıkmış olabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 51. mehmet diyor ki:

  hocam meraba benim vucudum çok kas oynamaları var ve karıncalanma var tüm vucudumda var ama alt 30 ast35 ck 160 bisey yoktur dimi bu karıncalanma ve kas oynamaları neyden olabilir 3 aydır var

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınız normal sayılır. Yazın sıcaklarında özellikle terleme ile sıvı ve elektrolit kayıpları görülebilir. Bunlar da kas seyirmelerine yol açabilir. Susuz kalmamaya dikkat edin ve maden suyu içmeyi deneyin. Doktorunuza şikayetlerinizi anlatın ve tavsiyelerine uyun. Muhtemelen faydası olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 52. eyyüp diyor ki:

  hocam bende vucumda tamamen kas seyirmeleri var alt 23 ast 27 ck 175 bu kas seyirmeleri kötü bisey degildir dimi 2 aydır utun vucumda kas seyirmeleri var

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınız normal sayılır. Yazın sıcaklarında özellikle terleme ile sıvı ve elektrolit kayıpları görülebilir. Bunlar da kas seyirmelerine yol açabilir. Susuz kalmamaya dikkat edin ve maden suyu içmeyi deneyin. Doktorunuza şikayetlerinizi anlatın ve tavsiyelerine uyun. Muhtemelen faydası olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 53. GÜLDEN ÇİLİNGİR diyor ki:

  merhaba hocam.ara ara ritim bozukluğu yaşıyorum 120-160 arası nabız en son ritim 140 ile hastaneye geldim. keratin kinaz 755 çıktı. kardiyologla görüştüm eps önerdi
  yaş:35 kilo:48 sadece şikayetim sırt ve migde ağrıları sizce ne yapmalıyım

 54. metin diyor ki:

  Hocam, Kızım 23 yaşında sürekli Nabız yüksekliği nedeni ile 90-100 arası Kardiyoloğa gittik Yüksek Tansiyonu yok Eko-Kan Tahlilleri istedi istediği tahliller biri dışında hepsi normal TSH de normal Kreatin Kinaz (CK), Total 459 çıktı her gün evde yaklaşık bir saat süren Pilates gibi spor yapıyor. Ağırlık v.s.yok bu değerin yüksek olmasında yaptığı sporun etkisi varmıdır.Yüksek Nabıza olumsuz etkisi varmıdır.? Sonuçları bir hafta içinde ilgili Doktora göstereceğiz.Doktora gidene kadar sizce uygunsa görüşünüzü öğrenebilirmiyiz. İyi çalışmalar dileriz.

 55. Enver Kenan Taman diyor ki:

  Hocam Merhabalar…

  Yaşım 45.Ellerde ve ayaklarda şişlikler 7/24, kaşıntı ve ağrılar, Kaslarda aşırı güçsüzlük yaşamaya başladım. Bu günde sol kolda ve sırtta uyuşma, ağrı ve iğnelenmeler olunca Acile gittim. Kalp normal, Akciğer Normal kan tahlilinde Kreatin Kinaz 267 çıktı. Acil Doktorumuz abi endişelenecek birşey yok ağrı kesici bir ilaç yazayım dedi. ARTRİL 600mg verdi. Durumumla ilgili bir müdahale Acilde yapılamazdı doğal olarak. Nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bir Dahiliye polikliniğine giderek şikayetlerinizi anlatınız. Onlar gerekenleri yapacak, şikayetlerinize göre sizi yönlendireceklerdir. Ck değeriniz aşırı yüksek değil. Yapılan iğneler veya aşırı fiziksel aktivite bile CK değerinin yükselmesine sebep olmaktadır. Sağlıklı günler dileriz.

 56. mehmet diyor ki:

  merhaba hocam. eşime geçen sene miyopati teşhisi konulmuştu (ilk ck 1658) 8 ay süre ile kortşzon uygulandı ve 20 lere kadar düştü kas gücünde de geri gelme yaşandı. ilaç kestikten sonra 2-3 ay boyunca 20-25 seviyelerindeydi. bir haftadır bacaklarımda ağrı var diyordu. dün ölçtürdük 327 çıkmış. tekar alevlenme olabilir mi? test öncesi gün 1-2 km kadar yürüyüş yapmıştık. teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bir haftadır bacaklarımda ağrı olduğundan hareketle, hastalıkta bir alevlenme olabilir. Bunun için doktorunuza başvurmanızı öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 57. Binİs diyor ki:

  Hocam Merhaba, 5 yaşındaki oğluma ygb/bta tanısı konuldu, ince motor ve kaba motorda gelişim geriliği var (Kalemle düz çizgi çizememe ve benzeri bulgular).
  Nörolojiye yönledirildik, CK testi 310 (Ref 41-171), CK-MB testi 6,04 (Ref <4,78). Testlerimiz tamamlandıktan sonra doktorumuza gideceğiz, sonuçları görünce çok endişelendim yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sabırlı olup tüm test sonuçlarının tamamlanmasını bekleyiniz. Nöroloji uzmanları çıkan tüm test sonuçlarını değerlendirerek tedaviyi yönlendireceklerdir. Sağlıklı günler dileriz.

 58. irfan çakır diyor ki:

  sayın hocam kreatin kinaz 636 çıktı diğer kan ve idrar tahlilleri normal 53 yaşındayım ancak yürürken ayaklarımda halsizlik devam ediyor sebebi ne olabilir teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Şikayetinizin sebebi CK değerini yükselten etkenlerden biri olabilir. Yakın zamanda yapılan ağır egzersiz veya herhangi bir ilacın iğne şeklinde yapılması gibi etmenler CK değerini yükseltebileceği gibi bazı has hastalıkları da buna sebep olabilmektedir. Test sonucunuzu doktorunuza göstererek onun yorumunu da alınız. Sağlıklı günler dileriz.

 59. semih diyor ki:

  Merhaba öncelikle teşekkür ederim böyle bir sayfada insanlara yardım ettiğiniz için . ben 25 yaşındayım kollarım çok halsiz özellikle sağ kolum çok ağrıyor bir kilo dahikaldırsam hemen ağrımaya başlıyor.Nörolojiye gittim bir ay sonrasına mr verdi kan tahlili yaptım CK= 212 çıktı bu ne anlama geliyor tedavi olarak mr beklemeden bir şey uygulayabilir miyim . Çok teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CK seviyesinin yüksekliği çok da anlamlı bir yükseklik gibi görünmüyor. Nöroloji’nin istediği MR çektirilene kadar belki ortopedi veya fizik tedaviye de görünebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 60. Sefa diyor ki:

  Hocam ben 17 yaşındayım yaklaşık 1 hafta önce sporda biraz yüklendim 2 gün önce gece sağ omzumda ağrıyla uyandım hastaneye gittim tahlil yaptılar CK değerim 2675 çıktı serum verdiler sabaha karşı tekrar tahlil yapıldı 2201 çıktı yoğun bakıma alıcaz dediler bende özel hastaneye gittim orda tekrar tahlil yapıldı CK değeri 2168 çıktı EKG cekip kalp doktoruna gittim herhangi bir sıkıntı yok kalbinde ama vücüdün kas yıkımına uğramış dedi başka bir hastaneye gittim emin olmak için sporda fazla yüklendiğin için yükselmiştir düşer bir şey olmaz dedi sizce bir sıkıntı olur mu ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Büyük ihtimalle Kalp doktorunun söylediği şey doğrudur. Bir süre spora ara verirseniz CK’nın düşüşü daha hızlı olur. Daha sonra fazla yüklenmeden spora devam edebilirsiniz. Bu arada bol su içmeye özen gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

 61. CEVDET NARÇİN diyor ki:

  İyi günler dileğimle sorunumu aktarıyorum.Yaşım 52 Benim dizden aşağı ayaklarım ağrıyor Halsizlik de var, yaptığım test sonucunda CK Testi 224 çıktı.Diğer testler normal şeker, kolestrol vs. iyi ayrıca ayaklarımın altı geceleri aşırı yanıyor, doktorum bana NERUDA ve BENADAY isimli ilaçları verdi, bir hafta kullandım sonra bıraktım acaba tekrar devam etsem olurmu cevabınız için şimdiden teşekkürle

 62. CEVDET NARÇİN diyor ki:

  İyi günler dileğimle sorunumu aktarıyorum.Yaşım 52 Benim dizden aşağı ayaklarım ağrıyor yaptığım test sonucunda CK Testi 224 çıktı.ayrıca ayaklarımın altı geceleri aşırı yanıyor, doktorum bana NERUDA ve BENADAY isimli ilaçları verdi, bir hafta kullandım sonra bıraktım acaba tekrar devam etsem olurmu cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İlaçlardan fayda gördüyseniz tekrar kullanabilirsiniz. Ancak fayda görmediyseniz lütfen doktorunuza başvurunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 63. Özgür ÖZDEMİR diyor ki:

  Merhaba, oğlum 3.5 yaşında koşması yaşıtlarına göre yavaş diye ortopediye oradanda nörolojiye götürdük, tahlil sonucunda CK referans 39-190 çıkan sonuç 108.
  Doktor kas ile ilgili şu anda sorun olmadığını söyledi,
  Benim sorum; kas hastalığı ileride çıkabilecek birşeymidir yoksa bu sonuçla genetik bir kas hastalığının olmadığını söyleyebilirmiyiz. Teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CK sonucu normal çıksa da bazı nadir durumlarda kas-sinir hastalığı olma riski olabilir. Bu konunun uzmanı çocuk nörologlarıdır. Çocuğunuzu muayene eden kişi çocuk nöroloğu olduğuna göre, bu nadir durumlardan birinde şüphelenmemiştir. Sağlıklı günler dileriz.

 64. Metin diyor ki:

  İyi günler hocam. 8 aylık kızıma kan testi yaptırdık. ilk kan sonucunda ast:111 alt:209 ck:184 çıktı doktor kontrol amaçlı 15 gün sonra tekrar tahlil istedi ve sonuclar ast:98 alt:169 ck:177 çıktı doktor kas biyopsisi istedi sizce yaptıralım mı değerleri gercekten yüksek mi?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuz kızınızı muayene ederken muhtemelen birtakım bulgular elde etmiş ve bu sebeple bu testleri istemiştir. Sadece bu test sonuçlarına bakarak bizim bir değerlendirme yapmamız mümkün değildir. Eğer tereddütte iseniz başka bir çocuk doktorunun da görüşünü almanızı ve çocuğunuzu muayene ettirmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 65. betül diyor ki:

  slm 8 yaşındaki oğlumun 2 yıldır şiddetli bacak ağrıları var hastanede yattık teşhiş yok gitmediğim dr kalmadı 1 haftadır topallıyor hareketleri kısıtlı ck 175 çıktı 15 gün sonra tekrar tack bakılacak sizce çok yüksekmi neden bacak ağrıları olabilir oğlum çok topallıyor korkuyorum acil yardım…………….

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CK değerine bakıldığında pek de yüksek bir değer olmadığı görülüyor. Sadece CK test sonucu ile de çocuğunuzun durumu hakkında birşey söylemek mümkün değil. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 66. Serdar diyor ki:

  Merhabalar Hocam,

  Gece şiddetli omuz Ağrı’sı ile hastaneye başvurdum yapılan kan ilk teslerinde
  troponin 0,004
  Kreatin Kinaz CK 98
  Keratin Kinaz MB 16,3
  İkinci testte ( 2 saat sonra )
  troponin 0,004
  Kreatin Kinaz CK 1217
  Keratin Kinaz MB 42,3
  Sonuçları çıktı şimdi 3. Bir test yapacaklar sonuçlar normal mi yaşım 26 ritim bozukluğu hastalığım mevcut

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin test sonucunuz normal sınırlar içinde olduğundan kalp krizi açısından bir sorun gözükmüyor. CK ve CKMB’de olan yükseklikler yapılan enjeksiyonlara bağlı olabilir. Ancak durumunuzun değerlendirilmesi sizi muayene eden doktorlar tarafından yapılmalıdır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 67. Kamil diyor ki:

  Merhaba Hocam,
  çocuğum şuanda 3,5 yaşında, yaklaşık bir 15 ay önce elektrik çarpmasına benzer ani irkilmelerle başlayan, yüksek ateşle (38) birlikte ilk defa havale nöbetiyle karşılaştık. Bu olaydan sonra birkaç ayda bir ateşlenme ve ani irkilme birlikte görüldü, ancak ateş 40 derecelere çıkmasına rağmen tam bir havale durumu olmadı. Biz daha çok normalde kimi zaman uyurken ayağını atması, hastalık durumlarında ise uyanıkken irkilmelerinden ve bazı doktorların uyarısıyla norolojik bir hastalıktan kuşkulanıyoruz. Şuan yine böyle bir ateşli hastalık geçiriyor, irkilmeleri devam ediyor, iğne ilaç tedavisi sürüyor. Diğer kan ve idrar değerleri normale yakın olmakla birlikte CK 2107 , CK-MB 35 , AST 57 VE İDRARDA KETON POZİTİF ÇIKTI. Mevcut tabloyu degerlendirirseniz sevinirim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çocuğunuzdaki CK yüksekliğinin çeşitli sebepleri olabilir. Hastalığı esnasında yapılan iğneler gibi sebepler CK seviyesinde yükselme yapabilir. Keton pozitifliği de iştahsızlık, bulantı, kusma gibi sebeplere bağlı olabilir. Görülen belirtiler açısından uyarılar doğrudur. Çocuğunuzu bir çocuk nöroloğuna muayene ettirmenizi biz de öneririz. Onun muayenesi ve istediği tetkikler büyük bir olasılıkla durumu ortaya çıkaracaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 68. nil tutucu diyor ki:

  merhaba,mitral kapak hastasıyım
  rutin kontrollerimde ck 193 çıkmış,3 tane ritim düzenleyici ve tansiyon düşürücü ilaç alıyorum,yüksek mi yapmam gereken bişey var mı?Teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CK test sonucunuz çok yüksek değil. Bu sonuca göre yapmanız gereken bir şey olduğunu söylemek zor. Test sonucunuzun önemli olup olmadığını kardiyoloğunuzun değerlendirmesi daha uygundur. Sağlıklı günler dileriz.

 69. Fethi diyor ki:

  Merhaba hocam, kalbimde sıkışıklık oldu sol kolum uyuştu. Yarım saat kadar sürünce acile gittim hemen. EKG çekildi kan tahlili yapıldı. CK 7155 çıktı. 2 litre serum verdiler. Kalp krizi geçirmiş olma ihtimalim var mı, varsa yada yoksa ne yapmam gerek? 1 hafta once spora başladım ara vermem ve bol su içmem soylendi. Spora ne kadar ara vermeliyim yaparken nelere dikkat etmeliyim hocam?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Son zamanlarda yapmış olduğunuz sporun CK yükselmesinde etkisi olabilir. Aşırı yüklenme yapmadığınız sürece spor yapmanın zararı yoktur. CK yüksekliğinin spora bağlı olduğunu ortaya çıkarmak için doktorunuzun dediği gibi, bir hafta kadar ara verdikten sonra tekrar CK ölçümü yapılıp düşüş olup olmadığı görülebilir. Sonrasında da daha makul ölçülerde spora devam edilebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 70. GÜLİZAR diyor ki:

  merhaba oğlum 25 aylık sabah uyandı ve ayakta duramıyor adım atmaya çalışıyor düsşüyor otururken sağa sola savruluyor doktora gittik ck sı yüksek çıktı kulak iltihabı dedi idrar tahlili istedi onu henüz veremedik bi 500cc kadar metpamid li mayi aldı biraz toparladı gibi ama hala tam değil bunun sebebi ne olabilir kulak iltihabını destekleyen başka hiçbirşey yok kanda crp değeride normal acil cevap yazar mısınız lütfen

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yakın zamanda geçirilmiş veya geçirilmekte olan bir enfeksiyon çocuğunuzun denge sistemlerini etkilemiş olabilir. CK’nın ne kadar yükseldiğini bilmiyoruz ama, enfeksiyon veya yapılan iğneler nedeniyle bir yükselme olabilir. Doktorunuzun yapacağı muayene ve tetkikler duruma netlik kazandıracaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 71. mert diyor ki:

  6 aylık oğlumun CK değeri iki gün arayla 11000, 16000 çıktı. AST 364, ALT 204, LDH 1285, Kalsiyum 10,97 çıktı. Ayrıca CMV IGM pozitif sınıra yakın, CMV IGG pozitif çıktı. Ultrasonla karaciğere ve böbreklere bakıldı ve sorun görülmedi. Sadece böbrekte küçük bir kaç pırıltı görüldüğünü söylediler.
  Hepatit testleri de negatif çıktı. Nörolojiye sevk ettiler. Kas hastalığından şüpheleniyorlar.
  Kas hastalığı ihtimali yüksek midir? Bu hastalıkların bir tedavisi var mıdır?
  Başka değerlere sormak isterseniz mailimi verebilirim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuzun da dediği gibi oğlunuzda kas hastalığı olma ihtimali yüksek gözüküyor. Nöroloji doktorları kesin tanı ve kas hastalığının kesinleşmesinden sonra hastalığın tipinin belirlenmesi için gerekenleri yapacaktır. Kesin tanı koymak için oğlunuzdan genetik test istenebilir. Kas hastalığı kesinleşirse tipine göre uygun destek tedavisi düzenlenecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 72. burçin diyor ki:

  merhaba kızım 4 yaşında dün kan verdik ve ck değerine bakılmış. sonucu 0.00 çıkmış bu konuda görüşlerinizi alabilirmiyim ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Laboratuvarda CK ölçümü ile ilgili bir sorun olması muhtemeldir. Test tekrarlanırsa sonuç alınacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 73. ümit şafak diyor ki:

  hayırlı günler dilerim hocam benim yaşım 51 yaklaşık 2 yıldır kısa aralıklarla kreatin kınaz ck testlerım 300 ila 351 lerde seyrediyor günde yaklaşık 10 km yürürüm dr lar degerin normal oldugunu söylerken deger yüksekliginde ise 195 diyor aydınlatırsanız sevinirim saygılar

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CK değeri yaptığınız uzun yürüyüş nedeniyle yüksek çıkıyor olabilir. Bunu anlamak için kısa bir süre yürüyüşleri bırakıp tekrar CK testi yaptırabilirsiniz. Değerin düşmüş olduğunu görürseniz CK yüksekliğinin sebebi de ortaya çıkmış olur. Normal değer aralığı günlük normal aktivite gösteren kişiler içindir. Çoğu kimse her gün 10 km yürümediği için genellikle patolojik bir durum olmadığı sürece Ck değeri 195’in pek üzerine çıkmaz. Sağlıklı günler dileriz.

 74. zerrin diyor ki:

  oğlum futbol oynuyor okuldan aradılar kalbi sıkıştı diye doktora götürdüm ekg çektiler tahlilde CK sı 520 çıktı.akciğerde sorun vardı tam açıklama yapmadılar yarın kardiyolojiye gidecek acaba yemedenmi kaynaklanıyor çok idman yapıp kendini yormaktanmı

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Aşırı spor ve bedensel aktivite CK düzeyinin yükselmesine sebep olmaktadır. Yarın kardiyoloji uzmanının muayenesi ve isteyeceği tetkiklerin sonucuna göre durum belli olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 75. nesim mahir diyor ki:

  Merhaba ben yaklaşık bir haftadır her gün ağırlık kaldırıyorum. Bölgesel olarak çalışıyorum ve yeni başlamama rağmen biraz fazla ağırlıklarla başladım. 1 sene önce yine bu sporu yaptım. İki gün önce mide bulantısı şikayetiyle doktora gittim. Bir sürü tahlil yaptılar. CK 9160 çıktı. Beni hemen kalp doktoruna yönlendirdi. Kalp doktorunun ilk sorduğu soru spor yapıyor musun? oldu. Evet dedim. Kalbi kontrol etti. Sorun yok kaslarla ilgili bir durum dedi.Sitelerde yapılan yorumlara bakıyorum da en fazla benim ki gözüküyor. Kaslarımda hala hafif ağrı var yani yandığını hissedebiliyorum böbreklerde de herhangi bir sıkıntı olmadığını söyledi doktor. Karaciğerde büyüme varmış bunun da yediklerimden kaynaklı olduğunu söyledi diyet yapmamı istedi. Sporu bıraktım şimdilik pazartesi gününe kadar yapma tekrar kontrol edeceğiz dediler.Bu konu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler…

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuzun tüm söyledikleri doğrudur. Onun tavsiyelerine uymalısınız. Kasların aşırı zorlanması sebebiyle CK değeri yükselir. CK’nın yükseleceği düzey kişiden kişiye değişebilir. Doktorunuz kalp ve böbreklerde sorun olmadığını söylediğine göre endişe etmenize gerek yoktur. Kontrol sonrası muhtemelen CK değeri epey düşecektir. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz.

 76. Ahmet diyor ki:

  Hocam merhabalar, dün şans eseri ayrıntılı kan tahlili yaptırmak zorunda kaldım. Genel olarak değerlerim gayet normal fakat bir kaç değer aşırı yüksek çıktı. Kreatin kinaz değeri 4500 çıktı. Tahlilden 2 gün önce ağır bir şekilde spor yapmıştım, tahlil günü kas ağrılarım da yeni yeni azalıyordu. Doktor olan bir yakınımla görüştüm ve bol su içip tekrar tahlil alınmasını istedi. Acaba fazla protein kullanımından dolayı mı kas kaybı yaşadım yoksa spordan dolayı mı ? Günlük protein tüketimim de çok fazla değil 70-80 gramı geçmiyor genel olarak. Yaş 21, Kilo 70. Şimdiden teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Ağır egzersiz kan dolaşımında bulunan CK değerinin yüksek çıkmasına yol açabilir. Bol su içseniz de ağır spora ara verdikten sonra ölçümü yaptırmanızda fayda vardır. Muhtemelen çok daha düşük çıkacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 77. serkan diyor ki:

  12 aylık oğlumuzun kontrol amaçlı kan testinde kalsiyum 12,1 – CK 673 – LDH 618 – ÜRİK ASİT 1,1 – D VİT 62,42 – FOSFOR 4,8 … çıktı. doktorumuz kalsiyumun yüksek çıkmasına bağlı diğer testleri istedi ve bu sonuçlara görede bize üni hastanesine gitmemizi tavsiye etti. d vitaminini kestik. ayrıca 12 ay aşılarımızı daha 3 gün önce yaptırmıştık. siz nasıl yorumlarsınız ve sizce acil gitmemiz gereken bir durum var mı ve eğer gideceksek hangi branşa gitmeliyiz. teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorlarınız gereken müdahaleyi yaparak D vitaminini kesmişler. CK değerinin yüksekliği aşılara bağlı olabilir. CK ve LDH yüksekliği test örneğinin hemolizli olmasından da kaynaklanabilir. Bir süre sonra testler tekrarlanarak sonuçlar doktorunuz tarafından değerlendirilecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 78. hakan diyor ki:

  size dün de yazmıştım. çocuğumun son iki ay içerisinde 1 yaş aşıları ve soğuk algınlığından dolayı vurulduğu iğne vardı bu durum ck seviyesinde yükselme yaparmı? CK yüksekliğini mutlaka kötüye yorumlamak gerekirmi? Basit bir sebebide olabilir mi?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tabii ki bahsettiğiniz sebeplere bağlı olarak da CK yükselebilir. Bunları sitemizdeki yazımızda belirtmiştik. Umarız CK yüksekliği bu tip bir sebebe dayanıyordur. Sağlıklı günler dileklerimizle.

 79. HAKAN diyor ki:

  iyi günler, benim oğlum henüz 14 aylık 1 yaşında yaptırdığımız kan testiyle CK değerinin 4000 olduğunu öğrendik. çocuk nöroloji doktoruna götürdük. bizden gen testi istedi. sonuçlarını bekliyoruz. Ancak benim merak ettiğim. çocuğumun normal doğumu sırasında sağ kolunun köprücük kemiği kırıldı ve brekial pleksus hasarı denildi, geçici bir durum olduğu söylendi. yaklaşık 6 ay süre zarfında sağ kolunu iyi bir şekilde hareket ettirmeye başladı. şu an sağ kolu gayet iyi durumda. bu durum CK seviyesinin yükselmesine veya kaslarda bir hasar meydana getirmiş olurmu.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   O durumunun mevcut CK yüksekliğini yaratması pek olası gözükmüyor. Gen testinin sonucu kesin tanı konmasını sağlayacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 80. ahmet diyor ki:

  merhaba benim 5 yasında ki oglumda ıkı gun once yurume zorlugu basladı bunun uzere doktordan tesd yaptırdık [ck] sı 1277.00 cıktı bize dinlenmesini ve bol su icmesi gerektıyını soyledi bu gun ise kulak agrısı ve yemek le beraber kusması oluyor ayrıca ates yokken uşume oluyor bana ne yapmam gerektıyle ilgili bir cevap yazarmısınız e posta ad [email protected] tarih 23{01{2016

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bugünkü şikayetlerinin 2 gün öncesi yürüme güçlüğü ile ilgili olabilir veya olmayabilir. Bu sebeple çocuğunuzu doktorunuza tekrar muayeneye götürmenizde fayda vardır. Yeni gelişen bir kulak enfeksiyonu meydana gelmiş olabileceğinden bunun muayenesi ve tedavisi yapılabilir. Ayrıca, bu muayene 2 gün önceki şikayetleri ile birleştirilerek değerlendirilmesini sağlayacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 81. ege diyor ki:

  iyi günler hocam.oğlum 1,5 yaşında ve aşırı hareketli bir çocuk CK değeri 332 çıktı yürümesinde bir sorun yok ve bildiğimiz kadarıyla kaslarındada bir sorun yok bu değer neden yükselmiş olabilir.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çeşitli durumlar CK değerinin yükselmesine yol açmaktadır. Sitemizde de belirttiğimiz gibi; yakın zamanda kas içine yapılmış enjeksiyonlar veya aşırı bedensel aktiviteler CK düzeyinde geçici yükselmelere sebep olabilir. Kısa bir süre sonra oğlunuzun CK ölçümünü tekrarlatabilirsiniz. Daha da yükselme olursa bir çocuk nöroloji uzmanı ile görüşmenizde fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 82. robin11 diyor ki:

  merhabalar hocam geçenlerde kullandığım bir antidepresan ilacın yan etkileri olarak düşündüğüm(çünkü daha önce yoktu ve ilaçla başladı bırakınca baya azaldı) kas seğirmeleri vardı ve hafif kas ağrıları için doktora gittim ilacı bıraktıktan sonra seğirmeler baya bir kayboldu ama hafif kas ağrıları devam etmekte daha önce spordan sonra kan vermiştim CK değeri 415 çıkmıştı 2-3 hafta dinlenip tekrar kan verdim CK değerim 75 çıktı ve diğer bütün değerlerde normal denildi dinlenmem gerektiği geçmezse fizik tedaviye yönlendirildim ve hala geçmedi MR ve fiziki muayenede sorunsuz denildi herhangi bir sorun görünmediği söylendi ilaç ve sporda kullandığım supplementler etkileşmiş olabilir zamanla kaybolacağı söylendi onun dışında herhangi bir sorun yok bu durum yaklaşık 20 küsür gündür devam etmekte CK değerim falan normal mi hocam? cevap için şimdiden teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CK değeri normale seviyelere düşmüş. Bu açıdan korkulacak bir durum yoktur. Diğer tetkiklerde de sorun çıkmadığına göre dedikleri gibi zamanla kaybolacaktır. Spor yaparken supplement kullanılması özendirilmektedir. Bunlardan uzak durmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 83. Yusuf Enes diyor ki:

  Gercekten kalp krizine kadar yol açabilir mi ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazımızda belirttiğimiz gibi, kalp krizi CK’nın yükselmesine sebep olur. CK yüksekliği kalp krizine sebep olmaz. Sanırız bu nokta yanlış anlaşılmış. Sağlıklı günler dileriz.

 84. Meriç diyor ki:

  Yaşım 15 ve normal değer kan testinde 39-308 yazıyor ama benim değerim 2262 çıktı. Sporla felan uğraşmıyorum ve arı sokması vesaire şeyler de olmadı. Doktora görünmelimiyim ne önerirsiniz.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CK değerini yükseltebilecek bilindik şeyler olmadığına göre, bir doktora muayene olup CK değerinin neden yükseldiğini ortaya koymak gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

 85. ersen diyor ki:

  vucut gelistirme ile ugrasiyorum bu testlerle birlikte karaciger ve hormon degerlerimden ha gilerine baktirmaliyim?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Total protein, albumin, ALT, AST, ALP, GGT ve bilirubinler gibi karaciğer fonksiyon testleri ile tiroid fonksiyon testleri ile testosteron hormonları baktırılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 86. Olcay diyor ki:

  Hocam oğlum 10 aylık. Hastaneye ishal ve kusma şikayetiyle gittik, üç gün tedavi gördük. Yapılan testlerde ALT-510 ve CK-4000 çıktı. Doktorumuz bizi araştırma hastanesine yönlendirdi. Aradan 7 gün geçti ve araştırma hastanesinde yapılan testlerde ALT-497 , CK-17000 çıktı. Neden bir anda bu kadar yükseldi ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu testlerin yüksekliği şikayetlerinizden bağımsız olabilir. Muayene eden doktorun tavsiyeleri önemlidir. Ayrıca bir çocuk nöroloji uzmanına görünmenizde de fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 87. Tuğba Soysal diyor ki:

  Merhaba,
  FMF hastasıyım. CK enzimlerim yıllardır aralık değerinin üzerinde. Son olarak 500 gibi bir değer gördüğünde nefroloji doktorum nörolojiye yönlendirdi. Nörolojiden aldığım cevap ise “bize gelen hastaların değerleri 5000’lerde, bu yüksek bir değer sayılmaz dedi”. Nefroloji doktorum bu durumdan pek memnun olmadı, “5000’lere çıkmasını mı bekleyelim müdahale için” gibi bir tepki göstererek dikkatli olmamı, MS, Parkinson gibi hastalıklara karşı bilinçli ve takipte olmamı tavsiye etti. Gerçekten 5000’lere kadar yükselmesini beklemek mi gerekli? Hangi seviyede normal, hangi seviyeye ulaştığında tehlikeli diyebiliyoruz? Asıl merak ettiğimse MS hastalarında CK seviyeleri hangi düzeydedir? Teşekkür ediyorum.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kolşisin ile birlikte herhangi bir ilaç kullandınız mı son zamanlarda ? Özellikle antibiyotik kullanımı bazen kaslarda problem yaratarak CK yükselmesine sebep olabilir. Nefroloji doktorunuzu MS veya Parkinson hastalığını düşündüren şey ne oldu acaba? Nöroloji uzmanı doktorlar MS ve Parkinson konusunda uzman doktorlardır ve onların konu ile ilgili görüşleri önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

 88. Selda diyor ki:

  Daha önce ms ve Behçet Hastalığı şüpheli bir hastalığım vardı. 4 sene önce Kreatin kinaz değerim yüksek olduğu için 2gün hastahanede kaldım.şimdi tekrar bu değer 1000 e yükseldi göğüs ağrım var hastahaneye gittim ve yine kalmam gerektiğini söylediler. Dün üzerimde bir kırgınlık vardı ama yinede futbol oynadım .sebebi bu olabilir mi.ya da nedir

 89. Isa pekgoz diyor ki:

  Merhaba hocam ck oranlarim 3600 1800 400 çıkmıştı emg testi kıyıları ile uyumlu biyopsimde çizgili kas sendromlari görüldü yazıyordu kıyıları teşhisi konuldu ckoranlarım düşük spor yapmıyorum yormuyorum kendimi fakat comelip kalkmakta kosmakta merdiven çıkmakta zorlanıyorum kolumu yukarda bir dakikanin üstüne tutamıyorum ci oranim düşük 400 500 uzun zamandir miyopati ters bir durum değil mi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   EMG testi ve kas biyopsisi ile teşhis konulduktan sonra söylenecek çok şey de kalmıyor. Doktorlarınızın tavsiyelerine uyunuz. CK değerlerini düşüşü de bu tavsiyelerin faydalı olduğunu gösteriyor. Sağlıklı günler dileriz.

 90. Ela diyor ki:

  Benim kardesim isitme engelli ve kafasini gec tuttugu icin cocuk norolojisine goturduk suan 9 aylik ve destekli oturabiliyor doktor kan tahlili yapti ve bi degerinin yuksek ciktigini bi sorun olabilicegini soyledi ama test yapilirken kardesim bronsitti ve antibiyotik kullaniyodu enfeksiyon veya ilactan da olabilicegini soyledi hala kafasini yasitlari gibi tutamiyor acaba kardesim kas hastasi olabilir mi?

  • Ela diyor ki:

   Desteksiz de oturabiliyor

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kardeşinizin rahatsızlığı kas kaynaklı olabileceği gibi, beyinden de kaynaklanıyor olabilir. Bu konuyla ilgili uzmanlık alanı çocuk nörolojisidir. Siz de zaten onlara başvurup araştırmalara başlamışsınız. Kardeşinizi muayene ederek tüm rahatsızlıkları hakkında bilgi sahibi olan çocuk nöroloji doktorları sizi en iyi şekilde yönlendirecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

   • Ela diyor ki:

    Beyninden bir rahatsizligi olursa duzelebilme ihtimali var mi.?

    • dradmin diyor ki:

     Sizi en iyi şekilde çocuk nöroloji doktorları aydınlatabilir. Buradan bir yorum yapmamız. zor. Geçmiş olsun dileklerimizle.

     • Ela diyor ki:

      Merhaba kardesime yine kan tahlilleri yapildi bi oncekinde 520 cikmis kas emilimiyle ilgili bi deger o zaman hastaydi 9 gun once de asi oldu kardesim simdi 290 cikti deger doktor muayene etti ve normal dendi fizik tedaviye de goturduk gelisiminin normal oldugunu soyledi ama bu degerin normali 210 mus tekrar kan tahlili istendi kardesimin kas hastaligi olma ihtimali hala var mi ya da baska bir hastalik?

     • dradmin diyor ki:

      Merhaba,
      Enjeksiyon yapılması bile CK düzeyini yükseltebilir. Önemli olan kardeşinizin belirli aralıklarla kontroludur ki sanırım siz de bunu gerçekleştiriyorsunuz. Kontrolunu yapan doktorlar gerekli muayene ve işlemleri mutlaka yapıyordur. Bu konuda müsterih olunuz ve tavsiyelerine uyunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 91. ck 24.000 diyor ki:

  S.A benim oğlum bundan 3 ay önce kusma ve ishal şikayetiyle Dr gittik alt we ast değerleri yüksek çıktı bunun üzerine birduzune test yapıldı şimdide buna bağlı olarak ck değeri 24000 binlerde bunun için Dr bizden gen testi istedi kas rahatsızlığı ile ilgili olarak sadece merdiven çıkmakta zorluk çekiyor ama yorumlara bakıyorum herkes kas biyopsisi EMG falan istiyor Dr lar bizden niye gen testi istedi neden olabilir???

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Anlaşıldığı kadarıyla çocuğunuzda bir kas hastalığı olma olasılığı yüksek. Bu hastalığa teşhis koymak için çeşitli testler yapılabilir. Doktorunuz çocuğunuza en az rahatsızlık verecek olan testi en önce istemiş. Böylece gen testi ile sonuç alınırsa diğer testlere gerek kalmayacaktır. Gen testi ile sonuç alınamaması durumunda kas biyopsisi ve EMG yapılabilir ki bu uygulamalar az da olsa çocuğa rahatsızlık verecektir. Bizce doktorunuz çocuğunuzu gözeterek onun en az rahatsızlık duyacağı bir kan testi ile teşhisi koymak istemişlerdir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 92. ünal diyor ki:

  hocam oglum bir haft önce sol ayagı aksamaya başladı.ama yürüdükçe yok olan bi aksama.ilk ck 598,bir hafta dolven kullandık 375 düştü,bitti tekrar 435 çıktı.bir sonra ki gün tekrar ck ya bakıldı 255 çıktı.perifer kan yayma testi yapıldı ama sonuçlar normal denildi.bu arada da çocugun aksaması yok oldu.bu olaylar yaklaşık 15 gün sürdü.bu gün yine aksama oldu ama yürüdükçe açılıyo.şu an ne yapmam gerekiyo?hangi bölüme gidmem gerekiyo.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çocuğunuzda bir kas hastalığından ziyade eklem veya tendonları ile ilgili bir rahatsızlık bulunması daha olası gözüküyor. Bunun için bir çocuk doktoruna giderseniz o sizi daha iyi bir şekilde yönlendirecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  • Halime diyor ki:

   Mrb ayni sikayetler bizdede var sol ayakta 13 gundur aksama var viral e bagli denildi dolven kullaniyoruz uykudan kalkinca daha cok oluyor. Siz nasik oldunuz acaba

 93. Serkanim diyor ki:

  Merhaba Hocam Çocuğum 12 Yaşında ASO (nefelometrik )H 519.0 IU/mL ve Kreatin kinaz (CK) H 203 değerlerde çıkıyor 10 günde bir aynı testleri yapıyoruz değerler bu şekilde çıkıyor bazen çocuk dizlerim bileklerim ağrıyor diyor. Buda bizi korkutuyor bununla ilgili çocuğu romotolaji uzmanına göstermem gerekirmi? romatizma rassızlığı belirtilerimidir? Kreatin kinaz (CK) H 247 bugün değerde bu şekilde görünmekte bu konuda bilgilendirimisiniz teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   ASO testinin yüksek olmasına bağlı olarak sanırım tedavi görüyordur. Bazı kişilerde enfeksiyon tamamen geçmeyip tekrarlayabilir, vücudun farklı yerlerine yerleşebilir. Bu kişilerde mevcut enfeksiyonu iyileştirdikten sonra, her ay koruyucu tedavi de uygulanmalıdır. Bunun için lütfen doktorunuza başvurunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 94. Osman diyor ki:

  İyi Günler Hocam.13.04.2015 tarihli CK sonucu 256 ,27.10.2015 tarihli CK sonucu 249 ,CK-MB sonucu 17 LDL Kolessterol 64 43 yaşında erkek hastayım.1 sene önce yüksek tansiyona bağlı inme geçirdim.Serebrovasküler poliklinik takip ediliyorum.CK Bu seviyelerde seyretmesi normalmidir? Teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   1 sene kadar önce geçirilen inme nedeniyle CK yüksekliği görülmesi pek beklenmemektedir. Ancak CK yükselmesine sebep olabilecek farklı etkenler olabilir. Örneğin bir enjeksiyon yapılması veya aşırı fiziksel bir aktivite bile CK’yı yükseltebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 95. selma diyor ki:

  5,5 yaşında kızım ck 1886 ast alt değerleride yüksek EMG yapılacak çokmu yüksek sizce ne olabilir

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kızınızın yüksek çıkan CK testinin araştırılmasına yönelik işlemlerin başladığı anlaşılıyor. Bir kas hastalığından şüphelenilmiş olabilir. Tetkik sonuçları doktorunuz tarafından değerlendirilecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 96. muzaffer diyor ki:

  Benimde dun ck degerim 1800 kusur cikti. Kanda mikrop var denilio ve su icsem tualete gdiorm surekli ishalim.baska bi hastameye gittigimde igne yaptilar ates dusurucu ve agri kesici oyuzdenmi yuksek ciktiki. Bu mikrop nasi gecer surekli tualete gdiorm ozamn gecermi 25 yasindaym. Degerlendirmeniz nedir?

 97. kadir diyor ki:

  merhaba oğlumu sünnet yaptıracaktık fiziksel muayene oldu tahliller yapılırken ck 3500 cıktı bunun yanında karaciğer enzmleride yüksekti viral bi enfeksiyondan dolayı olmuştur denildi 2 ay boyunca sürekli kan verdik ck sı600 kadar düştü bi kaç gün sonratekrar tahlil yapıldı bu sefer 1000küsür cıktı prof götürdük en sonunda emg yapıldı hiç bi şey çıkmadı su anda son tahlıllerdekaraciğer enzimleri normal fakat ck sı901 hocamız 1 aylık izne ayrılmış bize kesin tanı için kas biyopsosi yapılması lazım demişti sizce bu değerlerle kas biyopsosi yapılmalımı oğlumda en ufak bi kuvvetsizlik yorulma gibi bi durum söz konusu değil yardımcıolursanız sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuzun önerdiği gibi, kaslarda olabilecek bir rahatsızlık kas biyopsisi ile ortaya çıkarılabilir. Ancak kas biyopsisi de her zaman net sonuç veremeyebilir. Düşünülen ön tanılar arasında “glikojen depo hastalıklarından Tip V” var mı? Kas fosforilaz enzimi bakıldı mı? Sağlıklı günler dileriz.

 98. Hasan sengu diyor ki:

  Merhaba hocam aksam uyudugum zaman nefesim duruyor uyku testi yamtim cihaz kulandim nefesim gine duruyor kolak bogaz Dr gitim noroloji Dr tavsiye etti

 99. Cumali diyor ki:

  Hocam merhabalar. Bende bugün CK testi yaptırdım normal değerleri 0-190 iken ben de 2100 değer çıktı ama dün gece kas ağrılarımdan dolayı kas gevşetici yapılmıştı ( bir karışım dikleronlu birşeydi ama tam hatırlamıyorum) acaba yazdığınız gibi bu iğneden dolayı CK değerim yüksek çıkmış olabilr mi? Doktorum 7 iğne verdi ve ben dün iğne vurulduğumu söylemedim tekrar belirtmeli miyim arayıp ?

  • dradmin diyor ki:

   Geçmiş olsun. Belirttiğiniz gibi kas içine yapılan enjeksiyon CK düzeyinin yüksek çıkmasına sebep olmuş olabilir. Bunun yanında, kas ağrılarına sebep olan bazı durumlar da CK seviyesini yükseltmiş olabilir. Örneğin; yapılan ağır egzersiz veya kasların yoğun kullanıldığı bedeni faaliyetler veya bazı hastalıklar kas ağrısına yol açabilir. Bütün bunlar doktorunuz tarafından muhtemelen değerlendirilmiştir. Sağlıklı günler dileriz.

 100. cengizhan diyor ki:

  merhaba ben 24 yaşındayım miyoglobin değerim 1000 ck-mb değerim 300 ck değerim ise12000 crp de 3,3 halsizlik yorgunluk ve kaslarda ağrım var doktora ilk gittiğim gün kabızlık şikayetimde vardı. bide geçmişte akut böbrek yetmezliği geçirdim. doktor bana als yada muskular distrofi olabilirsin dedi cevaplarsanız sevinirim ne olabilir sadece bilgi almak istiyorum.

  • dradmin diyor ki:

   Geçmiş olsun, CK değerinin yükselmesi çeşitli nedenlere bağlı olarak kas yıkımının göstergesidir. Bu derecede yüksek ck değerleri, doktorunuzun da söylediği gibi, “muskuler distrofi” denilen kas hastalıklarına bağlı olabilir. Yükselen ck ile beraber kas yıkımında artan myoglobin de böbrek yetmezliğine yol açabilir. Kesin tanıyı koymak için klinik bulgularınızın, fizik muayene ve EMG, kas biyopsisi, radyolojik incelemelerle beraber değerlendirilmesi gerekir. Bu değerlendirmeyi en iyi yapacak olan kişi de sizi muayene eden ve klinik olarak izleyen doktorunuz olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 101. yakup diyor ki:

  çocukta yürüme zorluğu oluştu doktora gittik kas iltahaplanması dedi kreatin 1000 cıktı çocuk şu an 10 yaşında yanlız 1 yaşındayken menecit hastalıgı geçirdi yüzde seksen normale ulaştık anlayış zorlugu var 1 hafta sonra yürümesi normale bindi ne yapmam lazım hocam

  • dradmin diyor ki:

   Geçmiş olsun, çocuğunuzun hastalığını takip eden doktorlardan bu konuda bilgi almanız daha uygun olur. Sağlıklı günler dileriz.

 102. metehan diyor ki:

  benim oglum 2 yaşında ck sı yüksekti emenjion var göğsünde iğne yaptılar ondan sonra ortaya çıktı ondan dolayı olabilirmi ama suan iniyo ne olur cevap

  • dradmin diyor ki:

   Yazımızda, CK testinin sonucu etkileyen faktörler başlığı altında, “kas içine yapılan enjeksiyonların CK düzeyini yükselteceği” belirtilmiştir. Enjeksiyonlardan kasıt “iğne” yapılmasıdır. Geçmiş olsun.

 103. gökselin diyor ki:

  benim oğlum 11 aylık CK sı sürekli yüksek çıkıyo 605.. 1397.. 987… bu gibi sonuçlar çıktı oturamıyor meklemiyo ayakta duramıyor. ve yığılıyo sürekli etleri. gözünde nistagmuz var ve sürekli fizik tedaviye gidiyoruz çocuk nörolojinin kontrolu altında oğlum daha çok geriliyo özürlü mü acaba sonu ne olur

  • dradmin diyor ki:

   CK yüksekliğinin sebeplerinden biri kas hastalıklarıdır. Kas hastalıkları bazen göz ve beyin anormallikleri ile bir arada bulunabilir. Çocuğunuzda nistagmus bulunması, kas hastalığının, santral sinir sistemi tutulumu ile birlikte olduğunu gösteriyor olabilir. Çocuğunuzun EMG, kas biyopsisi, beyin MR’ı yanında doktorunuzun kaydettiği muayene bulguları hastalığın adının konması ve klinik gidişatının nasıl olduğunun belirlenmesinde büyük önem taşımaktadır. Aynı hastalığa sahip farklı çocuklardaki klinik gidiş değişkenlik gösterebilmektedir.
   Bu konuda, çocuğunuzu belirli aralıklarla izleyen hekiminiz en doğru yorumu yapabilir.

   • Mehmet diyor ki:

    İyi günler hocam. Eşimin şikayeti üzerine CK değeri 1600 lerde çıkmıştı. EMG de miyopati denildi. Biyopside rejenere liflerin bulunduğu miyopatik özellikte kas biyopsisi denildi. Prednol 16×4 başladık kendini daha iyi hissetmeye düzelmeye başladı. 1 ay sonrası CK 598 oldu. Doz azaltarak devam ettik.ancak kalple ilgili bir sorun oldu VT oldu. Şimdi eskisi kadar iyi hissetmiyorum. Kalpten midir yoksa kortizona cevap doz azalınca düşmüş müdür?

    • dradmin diyor ki:

     Geçmiş olsun,
     Sorduğunuz soruyu en iyi cevaplandıracak olan kişi, tedavinizi düzenleyen doktorunuzdur. Sağlıklı günler dileriz.

     • Irmak1988 diyor ki:

      Merhaba hocam benim bebeğim 3 aylık kreatinin kinaz 730 ast76 alt 100 çıktı . Sarılıktan dolayı yaptırdık testleri. Kesin kas hastalığı mıdır yoksa olmama ihtimali var mı?

     • dradmin diyor ki:

      Merhaba,
      Kesin kas hastalığı vardır demek mümkün değildir. CK yükselmesine sebep olabilecek birçok faktör vardır. Bu faktörlerin araştırılması gerekir Ayrıca kas hastalığı teşhisi koymak için genetik testlerin yanı sıra çeşitli kan testleri ve EMG çekilmesi gerekir. Doktorunuz sizi bu konuda yönlendirecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree