www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri.CK-MB (kreatin kinaz-MB) testi nedir ?CK-MB testi, kandaki kreatin kinaz-MB (CK-MB) enziminin seviyesini ölçer. CK-MB, kreatin kinaz (CK) adı verilen enzimin 3 formundan biridir.

Vücutta iskelet kası, kalp, beyin ve daha az miktarda da diğer organ ve dokularda bulunan CK enzimi kanda yükseldiğinde esas olarak hangi doku veya organdan kaynaklandığı bilinemez. Ancak, farklı doku ve organlardaki CK, bulunduğu dokuya göre 3 faklı formdadır:

CK-MM, daha çok iskelet kasında iken, CK-MB, daha çok kalp kasında, CK-BB ise en çok beyin ve daha az miktarlarda bağırsak ve rahim gibi düz kaslarda yer alır.

Kalp kasında hasar meydana geldiğinde, yani kalp krizinde, CK-MB kanda yükseldiğinden seviyesinin belirlenmesi kişinin kalp krizi geçirdiğinin anlaşılmasına yardım eder. 

CK-MB nereden salgılanır ?

Normalde kandaki düşük düzeylerde bulunan CK-MB’nin kaynağı kalp kasıdır. Hasar meydana geldiğinde, hasarlanmış hücreden salgılanarak kana karışır ve kandaki CK-MB seviyesi yükselmeye başlar. Örneğin kalp krizinde göğüs ağrısının başlamasından 3-8 saat sonra kanda yükselmeye başlayan CK-MB, 12-24 saat sonra maksimum seviyeye ulaşır ve genellikle 24-48 saat sonra eski düzeyine düşer.

 

CK-MB testi için gerekli örnek nedir ?

Test koldaki bir toplardamardan alınan kan örneğinde yapılır.

 

CK-MB testi neden yapılır ?

 • Artan CK enziminin kaynağının belirlenmesinde, yani CK’nın iskelet kasından mı yoksa kalp kasındaki bir hasar nedeniyle yükseldiğinin anlaşılması amacıyla,
 • Troponin testinin bulunmadığı zamanlarda, kalp krizi teşhisinde ve takibinde farklı zamanlarda alınan kan örneklerindeki CK-MB seviyesi faydalı olabilir.

 

CK-MB testi normal değerleri nelerdir ?

Aşağıda verilen değerler testin yapıldığı laboratuvara, kullanılan metoda ve testin yapıldığı cihaza göre değişiklik gösterebilir.

Kandaki CK-MB düzeyleri:ck-mb testi

Erkeklerde: 6.7 ng/mL’nin altında

Kadınlarda: 3.8 ng/mL’nin altındadır.

 

Yüksek değerler ne ifade eder ?

 • Kalp kasında meydana gelen hasar (kalp krizi) dışında;
 • Karbonmonoksit zehirlenmesi,
 • Yaralanmalar,
 • Akciğer embolisi,
 • Böbrek yetmezliği,
 • Alkolizm,
 • Tiroid bezinin az çalıştığı durumlarda da CK-MB yükselebilir.

 

 Testin sonucunu etkileyen faktörler nelerdir ?

 • Yüksek dozda biotin enjeksiyonu yapılan kişilerde son biotin dozu ile CK-MB testi için kan alımı arasında en az 8 saatlik bir süre bulunmalıdır. Çünkü biotin, CK-MB testi ile etkileşime girer.

 

Test sonuçları mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

 

Test öncesi nelere dikkat edilmelidir ?

Test sonuçlarını etkileyen ilaçları kullanan hastalar bu durumu testi isteyen doktora mutlaka belirtmelidirler.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


CK-MB (kreatin kinaz-MB) testi nedir ? konusunda yapılan yorumlar

 1. servet dedi ki:

  merhaba
  birden gelen kötü his, bayılacak gibi olma ardından kısa bir sıcaklık hissi ve soğuk terleme ,hava açlığı oldu.
  acilde troponin <0,010 (0,010-0,023)
  CK:109 (24-195)
  ckmb testi o an görünmüyordu daha sonra gördüm ki 29,5 (0-25 ref.)çıkmış. ekg normaldi. sorun yok dediler. ertesi gün tekrar benzer bir durum yaşadım. (kaygı da var tabii) dev. hast acilinde
  ekg, akcğr pa normal.
  troponin <1,5 (0-18,9)
  ck:129 (20-200)
  ckmb:17,8 (0-25)
  rdw ler hafif düşük olarak çıktı.
  1 hf sonra kardiyolojide ekg ve eko normal. efor koşu 9. dk da nabız 182 olmuş. doktor normal dedi.
  fakat önceki tahlilere baktığı için kendi tahlil vermedi. orda da ckmb yoktu. ben sonradan gördüm. bir sorun var mı diye endişelendim.acildeki ilk ckmb yüksek (29.5) ertesi gün ki normal.(17,8) fakat toponin ikisinde de normal.ne dersiniz? teşekkürler.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Servet bey,
   Sonuçlarınız normaldir. Troponin testi kalbe daha özgül bir testtir. Bu testler kalp krizi durumunda yardımcı testlerdir. Esas olarak hastada görülen belirtiler ve çekilen EKG’de elde edilen sonuçlarda hastalığa özgü işaretler bulunup bulunmamasına göre teşhis konur. Sizin sonuçlarınız sağlık kurumuna başvurduğunuz zamanlarda kalp krizi geçirmediğinizi göstermektedir. Sağlıklı günler dileriz.

 2. Mustafa acabay dedi ki:

  Değer CK-MB (R) 53 YAZIYOR HOCAM NORMAL MI

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Mustafa bey,
   53 olarak çıkan sonucunuz bize yüksek geldi. Lütfen sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

 3. Ebrar dedi ki:

  hocam merhaba dün gece kalbime bir ağrı girdi nefes alınca oluyor. sabaha geçer dedım soğuk kapmısımdır dedım.sabah uyandıugımda daha da sıddetlendı. hastaneye gıttım ekg ve kan tahlili yaptılar. kan tahlili sonuçlarında CK-MB değerim 47.1 değerinde. bu kötü bir şey mi acaba ?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Ebrar,
   Bu sonuç yüksek bir sonuçtur. Çıkan bu sonuç ile ilgili doktorunuzun görüşünü almanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 4. Pelin akturk dedi ki:

  Merhabalar,30aylık oğlum var.fiziksel güçlüğü yok herşeyi ayı ile uyumlu yaptı.boyu 75 persentilde kilosu 50 persentilde.3 ay önce kan tahlilinde kreatin 0.25 çıktı (0.20-0.80).alt 24(16-59) ve ast 40 ( 16-57) bir hafta önce kendi pinpirikliğimden sadece kreatin baktırdım sonuç 0.15 den küçüktür şeklinde alt sınırdan düşük çıktı.3 ay önceli ölçüm tok karmaydı. Bu seferki aç karna sabah erkendi. Çocuk doktoruna değerin anlamlı olmadığını muayenesi herşey normal dedi. Kreatin düşüklüğü kas hastalığı açısından anlamlı mıdır. Ck baktırmalı mıyım . Kafama takıldı yardımcı olursanız seviniirm

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Pelin hanım,
   Biz de doktorunuzun dediğine katılıyoruz. Kreatin düşüklüğü böbreklerinin iyi çalıştığının göstergesidir. Ama sizi endişelendirmeye devam edecekse bir CK testi yaptırabilirsiniz. Böylece endişenizi gidermiş olursunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 5. Hasan dedi ki:

  Doktor bey alkol ve ilaç alıına bağlı kalbim duruyodu sandım komaya girdim bir nevi.
  Ertesi gün çok halsizdim sol kol karıncalaşması ve kalbin hızlı atması ile gittim. Kardiyolojide ck değerim 3500 çıktı. Doktor kas yıkımı olmuş dedi.
  Norolejiye gittim 3 gün sonra 1100 düştü. 15 gün sonra 105 e düştü. Şuanda kas ağrılarım devam ediyo kramplar ve kas seğirmeleri yükseldi baş ağrısı ve gece uyurken solunum sıkıntım var geçiyo gibi doktorlar bişey demedi. Emg çektiler teşhis miyopati yazmışlar. Ama kas hastalığın var demediler kas biopisi yaptırmalıyım ck seviyemin düşmesi iyiye işaretmi??

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Hasan bey,
   CK seviyesinin düşmesi iyiye işarettir. Doktorlarınızın gerekenleri yaptıkları görülüyor. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 6. Yaren dedi ki:

  Meb ben iki yıldır diyabet hastasıyım dün yaptıgım tahlilde ck degerim 700 ck mb 16 çıktı emg yapılacak . İnsülin kullanıyorum o yükselmesine sebeb olabilir mi

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Doktorunuz insülin kullanımını da dikkate alarak EMG sonucuna göre gerekli değerlendirmeyi yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 7. cigdem dedi ki:

  hocam 9 aylik oglumun CK.111 ck.mb 3.4 cikti normalmi acaba

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Çiğdem hanım,
   Tahlil sonuçları referans aralıklarına göre değerlendirilir. En iyi değerlendirmeyi de tahlilleri isteyen doktorunuz yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 8. Dinçer dedi ki:

  Selam oğluma AST 61
  kreatin kinaz 833
  Ck-mb 66 çıktı neden olabilir acaba
  Kalbine ve emg testi yaptırdık temiz çıktı ne yapalım

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Dinçer bey,
   Ne yapmanız gerektiğini tetkikleri isteyen ve muayenenizi yapan doktorunuz size söylemiş veya söyleyecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 9. İsminiz dedi ki:

  Kızım 7 yaşında geniz akıntısı dolayısıyla antibiyotik kullanıyoruz göğüs ağrısı ile çocuk Dr gittik EKG normal çıktı rontgende güzel ama kanda ck 834 CK MB 92 çıktı iki hafta sonra tekrar kontrol sizce normal mi tehlikelisi varmı iki hafta beklemelimiyiz

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Gerekli muayeneleri doktorunuz yapmıştır. Mevcut enfeksiyonun iyileşme sürecini düşünerek 2 hafta sonra kontrola çağırmış olabilir. Ancak kalp kası iltihabı olasılığı açısından bir çocuk kardiyoloji uzmanına da danışmanızda fayda vardır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 10. Fatih dedi ki:

  İyi akşamlar hocam
  (Sgot Ast: 60.)
  (Sgpt alt 24)
  (Ck :261) tahlil
  2 yaşında oglum kendini kastıgı icin götürdük eeg ve emar cekilecegini söylendi öncesinde bu tahlilleri istedi

 11. yasemin dedi ki:

  selamlar 6,5 yaşındaki kızımı sık düşme sebebi ile dr götürdüm CK düzeyi istediler sonucu 94 çıktı değerlendirebilirmisiniz

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Yasemin hanım,
   Bu sonuç kas hastalığı düşündürecek düzeyde yüksek bir sonuç değildir. Ancak tetkik sonucunuzu çocuğunuzun doktoruna göstermeyi ve muayene olmayı ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 12. seda dedi ki:

  ck 2382 0-171
  ck mb 50 0-24

 13. seda dedi ki:

  eşim 35 yaşında tahlil sonuçları şoyle alt 122 0-50
  ast 103 0-50
  GGT 178 0-55
  co 2382 0-171
  co mn02 50 0-24

  • dradmin dedi ki:

   Bu tahlil sonuçları yüksek. Sebebin araştırılması için bir dahiliye uzmanına görünmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 14. Adem evci dedi ki:

  TSH 0.953 mIU/L 0.8-5.4
  0.8 – 5.4
  Serbest T4 1.05 ng/dL 0.82-1.62
  0.82 – 1.62
  Ferritin 52.1 ng/mL 36-311
  Vitamin B12 250 pg/MI 200-863

  Glukoz (Açlık) 91.6 mg/dl 50-100
  ÜRE 34.92 mg/dL 15.0-36.0
  Kreatinin 0.54 mg/dL 0,26-0,77
  AST(Aspartat transaminaz) 31 U/L 1-40
  ALT (Alanin Aminotransferaz) 12 U/L 1-45
  CK (Kreatin Kinaz) 202.9 U/L 46-171

  Demir 99.52 ug/dl 65-175
  UIBC (Demir Bağlama
  Kapasitesi) 212.40 ug/dL 155-355
  Kalsiyum (Ca) 9.39 mg/dl 8.8-10.8
  Ürik Asit 4.74 mg/dL 3.5-7.2
  Sodyum (Na) 139.0 mmoI/L 135-147
  Potasyum 4.15 mmol/L 3.4-4.7
  Klor (Cl) 102.0 mmoI/L 95-110
  Crp (Türbidimetrik) 0.15 mg/dL -< 0,5

  CK değeri 202 çıktı 10 yaşında oğlum. Skolyozu var

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   CK dışındaki tüm test sonuçları normal çıkmış. CK’nın düzeyini kontrol etmek gerekir. Bir kas travması veya iğne yapımı bile CK değerinin yükselmesine sebep olabilir. Sonuçlarınızı en iyi doktorunuz değerlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 15. Şenol dedi ki:

  Hocam Merhaba Bugün yaptırdığım tahlilde CK 353 HDL 32 ve trigliserid 202 çıktı kalple ilgili bir sorunum varmıdır

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Bu sonuçlar direk olarak kalple ilgili bir sorunu göstermez. Sonuçlarınızı doktorunuza gösterirseniz sizi muayene edebilir ve sonuçları daha iyi değerlendirebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 16. Mehmet dedi ki:

  15 yaşındayken göğüs ağrısı için kan örneği verdim çıkan sonuçta sadece 2 örnek almıslardı biri ck-mb üsttekini hatırlamıyorum.
  Üstte ki olan 12.96
  CK-MB 34.9 du
  Ve kalp zarı enfeksiyonu teşhisi koymuşlardı.
  Sizce nedeni nedir ve tekrar yaşayabilir miyim ?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Vücuda giren bir mikrop kişinin bağışıklık durumuna göre ya ortadan kaldırılır veya vücutta bir yere yerleşerek çoğalır ve hastalık yapar. Sizin durumunuzda mikrop kalp zarına yerleşmiş ve enfeksiyona sebep olmuştur. Tekrar yaşayıp yaşamayacağınız konusunda net bir şey söyleyemeyiz. Kendinize iyi bakın. Sağlıklı günler dileriz.

 17. Mehmet dedi ki:

  15 yaşındayken kan örneği aldılar göğüs için gitmiştim

 18. Gokhan dedi ki:

  Merabalar ck 101pazartesi perşembe gnde 243 çıktı kaslarında ağrıyı bende güçsüzlük ye var sizce sıkıntı varmidir

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Ck düzeyindeki yükseliş kaslarınızı etkileyen bir durum olabileceğini gösterir. Bunun dışında birşey söyleyebilmemiz mümkün değildir. Bunu şikayetlerinizi dinleyen, tetkikleri isteyen ve sizi muayene eden doktor yapabilir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 19. Gokhan dedi ki:

  Merabalar bnm pazartesi günü çok 101cikti bende yaptırdım 243 çıktı şuanda kasların ağrıyı sizce herhangi bir sorun olabilirmi

 20. Mustafa 2 dedi ki:

  Bu Arada yaşım 24 kilo 67

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Çıkan sonuçlar o sırada kalp ile ilgili bir problem olmadığını göstermektedir. Ertesi gün CK-MB’nin yükselmesi yapılan iğneler sebebiyle olabilir. Gerek kan alımı sırasında, gerekse takılan serum nedeniyle batırılan iğneler CK düzeyini artırır. Bir gün öncenin CK test sonucu olsa, muhtemelen onun da yükselmiş olduğu görülecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 21. Mustafa dedi ki:

  İyi günler. Cumartesi akşam göğüs ağrısı ve sol kol uyuşma şikayeti ile hastaneye gittim. EKG ile kan testi uygulandı. EKG normal. Troponin; üst değer 0,4 sonuç negatif. Ck-mb üst değer 25, sonuç 10,2 çıktı. Pazartesi günü tekrar hastaneye gittim. Yine ekg yapıldı. EKG sonucu yine temiz çıktı. Troponin üst değer 0,03 , sonuç 0,006 çıktı. CK referans değerler 0-190 , 102 çıktı. CK-mb referans değerler 0-25 sonuç 21,5 çıktı. Ck-mb değerleri neden yükselmiş olabilir acaba ? Teşekkür ederim.

 22. NECATI dedi ki:

  Hocam merhaba ;
  Hocam Biyokimiya Alt 0-40 normal 49 cikti
  Biyokimiya CK-MB 0-25 normal 27 cikti
  Biyokimiya CRP 0-5 normal 8,21 cikti

  Eliza Troponin testi 0-14 normal 5,25 negatif cikti.

  Hemogram MON% 4-12 normal 12,5 cikti
  Hemogram NEU% 34-70 normal 31.9 cikti
  Hemogram BASO% 0,1-1,2 normal 1,5 cikti

  Hemogram BASO% 0,01-0,08 normal 0,09 cikti
  Hemogram RBC% 3,93-6 normalken 6,02 cikti

  Hocam butun bu yazdiklarim nedir ve ne anlama gelir cevaplaya bilirmisin?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Tüm bu testler sizin bir şikayetiniz üzerine doktorunuzun istediği testlerdir. Kendi muayene bulguları ve tetkik sonuçları yardımıyla şikayetlerinizin sebebini anlamaya çalışacak ve bir teşhis koyacaktır. Test sonuçlarınızdan bazıları olması gerektiğinden yüksek çıkmıştır. Bu durumda yüksek çıkan test sonuçlarınızın bir anlam ifade edip etmediği doktorunuz tarafından yapmış olduğu muayene bulguları ile birlikte değerlendirildiği zaman ortaya çıkacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 23. Hülya dedi ki:

  Hocam 22 aylık oğlumun ilk ck degeri 603 tü…5gun sonra tekrarladık.367 çıktı..bi kere daha yaptırmali mıyım..

 24. Abdullah dedi ki:

  Öncelikle merabalar
  Babam sağlık ocağına kan verdi ,ve bir süre sonra
  Aile hekimimiz babamı aradi ve CK degerininizin çok yüksek olduğunu söyledi CK değeri. ‘4224. Tü
  Ve babam kan vermeden 5 gün önce 70 tane mekik çekmişti sizce ondan olabilirmi .cok korkuyorum
  Çok teşekkür ederim

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Test öncesi yapılmış aşırı fiziksel hareket ile kasların haddinden fazla zorlanması yanında iğne vurulması gibi şeyler de CK değerinin yüksek çıkmasına sebep olabilir. Sebep bu ise kısa bir süre sonra yapılacak yeni bir CK tahlilinin sonucunda düşme görülecektir. Eğer düşüş olmazsa sebeplerin araştırılması gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

 25. erbay er dedi ki:

  oğlum 27 yaşında ck testi 4250 çıktı . başka yüksek ve düşük hiç bir değer yok. sadece 2 hafta önce uykusunda kasılmalar yaşıyordu. birde depresan ilaç kullandı 2 ay süreyle ne dersiniz saygılar.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Kas kasılmaları CK değerini yükseltebilir. Ancak durumunun değerlendirilmesi için doktoruna müracaat etmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 26. ecem dedi ki:

  Merhabalar dedem mesane bcg sonrası hastaneye kaldırıldı böbrek fonksiyonlarını çok yükselmişti şuan normale döndü fakat kreatin kinaz(CK) 228 lerden birdenbire bugün 1563 e çıkmış sizce bu duruma ne sebebiyet olmustur düzelir mi ?

 27. Salvadorun tablosu dedi ki:

  Merhaba hocam yaklaşık 1 ay önce ayağımı burkmuştum ve 2-3 gün basamamıştım.Geçenlerde de kan tahlili yaptırmıştım kontrol için.kreatinin kinaz seviyem en fazla 138 olması gerektiği halde 359 a çıkmış.bir de geceleri kas kramplarım oluyor.önceden de ara ara kramplar oluyordu bacağımda. tavsiyeleriniz nelerdir hocam

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Şikayetlerinizi test sonuçlarınızla beraber doktorunuza gösteriniz. O gerekenleri yapacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 28. Ersin Aral dedi ki:

  Merhaba,
  2013 yılında yapılan tetkikte haşimoto tiroidi (hipotiroid)teşhisi yapılmış olup o süreden bu yana CK seviyesi 370 ile 750 arasında gidip gelmektedir.Bu süre içinde Dahiliye, Endokrinoloji ve Kardiyoloji servislerine göründüm ancak bir sonuç alamadım.
  Bu süreç içinde kilo alamama ,kaslarda güçsüzlük belirtileri üzerine son olarak Nöroloji servisine göründüm. Yapılan EMG sonucunda “Miyopati” teşhisi konuldu. Bunun tiroide bağlı olup olmadığını tespiti için Üniversite ve Araştırma hastanelerinin “Kas Hastalıkları” bölümüne görünüp “Kas biyopsisi” ile sonuç alınabileceği söylendi.
  Hipotiroid – miyopati ilişkisi, İstanbul Anadolu Yakasında”Kas Hastalıkları” ile ilgili araştırma hastanesi olup olmadığı ve bu sorunla ilgili neler yapabileceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla Ersin ARAL

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Kas biyopsisi ve sonrası istenebilecek tetkikler için İstanbul’daki üniversite hastanelerinden birine başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 29. kaya arslan dedi ki:

  merhaba benim bir sorum olucaktı hocam bende yolda yuruyordum bir anda bi 10 saniye kadar nefes alamadım sanki daralma oldu ve çarpıntı başladı. hastanede ckmb degerim 91.5 çıktı ama troponin seviyem 0.00 çıktı bu kalple ilgilimi acaba ast değerim 58.7 birazcık fazla alt degerim ise 72.8 bu kalple ilgilimi ckmb 91.5 troponin 0.00

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Troponin seviyenizin 0.00 çıkması kalple ilgili o anda bir sorun olmadığının göstergesidir. AST ve ALT değerlerindeki yükseklikler karaciğer ile ilgili bir sorun olduğunun göstergesi olabilirler. Bu sebeple bir dahiliye uzmanına muayene olmanızı öneririz. O size gerekli tavsiyelerde bulunacak ve yönlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 30. doğuş uzun dedi ki:

  merhab ben doğuş. bundan 9 ay önce ufak b çarpıntı yüzünden hastaneye gittim ck mb (85.3) çıktı böbreklerim iflas eşiginde gözüküyormus o sıra karaciyerimde ama troponin seviyesi bulunamamış normalmiş yani troponin benim piskolojim çok bozuldu 9 aydır lütfen sorunum ne olabilir bunu söylermisiniz

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Böbrekleriniz iflas eşiğinde olmuş olsaydı 9 aydan beri bunun belirtileri ortaya çıkardı diye düşünüyoruz. Bu sebeple endişelenmemenizi, yakın zamanda en azından böbrek fonksiyon testleri olarak adlandırılan BUN, üre ve kreatinin gibi testleri yaptırmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 31. Barış dedi ki:

  MERHABA HOCAM BANA BU TAHLİLLERDEN BAHSEDERMSNZ HİÇ BİŞEY ANLAMIYORUM KİMSENİNDE BANA BİŞEY SÖYLEDİĞİ YOK RİCA ETSEM TEST SONUÇALRINI YORUMLARMSNZ TEŞEKKÜR EDERİM ŞİMİDİEN HOCAM.

  APTT23.1sn 20 – 36
  Protrombin zamanı (Koagülometre) 14.7 sn 11.5 – 15.5
  Glukoz 112 mg/dL 70.00 – 105.00
  Üre 23 mg/dL 18 – 45
  Kreatinin 0.92 mg/dL 0.72 – 1.25
  Sodyum (Na) (Serum ve vücut sıvılarında, herbiri)136 mmol/L 136 – 145
  Potasyum 4.1 mmol/L 3.50 – 5.10
  Klor (Cl) 105 mmol/L 98 – 107
  ALT 11 U/L 0 – 55
  Kalsiyum (Ca) 10.6 mg/dL 8.4 – 10.2
  AST 23 U/L 5 – 34
  Amilaz 59 U/L 25 – 125
  Bilirubin (Total) 0.53 mg/dL 0.2 – 1.2 Miyoglobin 102.2 ng/ml 0 – 154.9
  hs Troponin I 8.5 pg/ml 0 – 34.2
  CK-MB 47.3 U/L 0.00 – 25.00

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Tahlil sonuçlarınızın bazılarında yükseklikler var. Bunlardan birisi Kan şekeri. Kan verirken aç olup olmadığınızı bilmiyoruz. Bu sebeple bir yorum yapamıyoruz. Kalsiyum ve CK-MB seviyeleriniz de biraz yüksek çıkmış. Bunların sebebinin bilinmesi için size çeşitli sorular sorulduktan sonra yorum yapılabilir. Sonuçlarınızın bir Dahiliye uzmanı tarafından yorumlanması gerekir. Sizin şikayetlerinizi dinleyen, muayene eden ve bu tahlilleri isteyen kişinin yapacağı değerlendirme en doğru değerlendirme olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 32. HAKAN dedi ki:

  MERHABA…
  OĞLUMUN BUGÜN GÖĞÜS AĞRISI ŞİKAYETİNDEN DOLAYI HASTANEYE GÖTÜRDÜM EKG VE EKO TESTLERİ NORMAL ÇIKTI YANLIZCA KAN KAN TESTİNDE CK-MB 31 YÜKSEK YAZILMIŞ HGB MİKTARI 13,6 YÜKSEK HEMATOKRİT 40,9 YÜKSEK OLARAK TEST SONUÇLARI ÇIKTI… DİĞER KAN DEĞERLERİ NORMAL… BU YÜKSEK ÇIKAN DEĞERLERLE İLGİLİ OLARAK BİR YORUM YAPABİLİRMİSİNİZ…

  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM..

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Göğüs ağrısı şikayetinin kalp ile ilişkili olup olmadığına dair yapılan testlerin normal çıkması korkulacak bir durum olmadığını göstermektedir. Yüksek çıkan testler muhtemelen doktorunuz tarafından önemli bulunmamıştır. Sadece yüksek çıkan birkaç test sonucuna göre yorum yapmak tarafımızca uygun değildir. Sağlıklı günler dileriz.

 33. Derya cengiz dedi ki:

  Merhabalar kusma ve vucut agrısı sıkayetıyle yaptırdığım tahlıl sonuclarımda
  crp 4,8
  Ast 48
  Lenfosıt sayısı 0,58
  Ck mb 135 cıktı fıkırlerınızı alabılır mıyım

 34. metin dedi ki:

  Hocam, Oğlum 28 yaşında unutkanlık nedeni ile Norolojiye gitti kan tahlilinde CK *186 yazıyor kırmızı renkle yazılmış ayrıca B12 vitamin 176 yapılan diğer tüm kan değerleri normal CK.nın *186 çok yüksekmi olmuş oluyor. Ayrıca B12 Vitaminin 176 olması tek başına unutkanlığa sebep ourmu? MCV si 85 bilgi amaçlı fikrinizi öğrenebilirmiyiz.İyi çalışmalar.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Bu test sonuçlarının direk olarak unutkanlığa sebep olduğunu düşünmüyoruz. Unutkanlık sebeplerinin araştırılması doktorunuz tarafından yapılacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 35. BÜŞRA dedi ki:

  merhaba 1.haftadır kalbimde bir çarpındı sol kolda uyuşma vardı kardiyolojiye gittim ve kan testi yapıldı
  Kütle CK-MB:0,4 (0,6-5,3)
  WBC : 10.63 (4,23-10,2)
  HGB: 11.5 (12,2-16,2)
  HCT: 34 (37,7-47,9)
  NEU#: 8.18 (1,56-6,13)
  MON# : 0,56 (0,24-0,36)
  NEU% : 76,9 (34- 71,1)
  LYM½ :17 (19,3-51,7)

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınız kansızlık durumunu işaret ediyor. Bu durum çabuk yorulma, göz kararması ve çarpıntı gibi şikayetlere sebep olur. Kansızlık sebebinin belirlenerek buna göre tedavi edilmeniz gerekir. Bir dahiliye uzmanına başvurmanızı öneririz. O size gereken tedaviyi verecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 36. varlık dedi ki:

  mergabalar,
  babam da aml teşhisi var.göğüs ağrısı çekiyordu.yapılan test değerlerini yorumlarsınız sevinirim.

  Troponin T HS 0,0006-(0-0,014)

  Hemoliz normal
  CK 60(20-200)
  CK-MB 118 (0-25)

 37. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar Sayın Hocam 19 yaşındayım vücudum da karaciğer yada böbrekten kaynaklı hiçbir hastalığa maruz kalmadım yaşamadım düzenli hiçbir ilaç kullanmıyorum kan tahlili yaptırdığımda yapılan ölçüm sonucu CK-MB değerinin normal aralığın (0-25) üstünde bir değer çıktı.31 olarak saptandı zira kan alınırken öncesinde standart üstünde bedensel harekette bulunmadım.Bu genç olarak nitelendirebileceğimiz yaşta normal aralıkta yer almaması yüksek çıkması neyin habercisi ve uyarıcısı Saygılarımla

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Test sonucunuz hakkında doktorunuzun yaptığı yorum önemlidir. Genellikle kalp problemleri ile ilgili olarak yükselen bu test, hastanın şikayetleri, görülen belirtiler ve muayene bulguları ile birlikte değerlendirilir. Hafif bir yükseklik genellikle önemli olarak kabul edilmez. Bir süre sonra yaptıracağınız bir tahlilde daha da artarsa o zaman araştırılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 38. Kerem dedi ki:

  Hocam merhabalar panik bozukluk hastasıyım haliyle stresli biriyim şimdi ben kendimi rahatlatmak amacıyla kardiyolojiye gittim tüm testler yapıldı ekg efor holter eko hepsi normal çıktı kalbimin sağlam oöduğu sadece stresten hızlı attığını söyledi ancak kan tahlilinde CK 846 U/L 20-171 çıktı bu bana yüksek grldiği için doktora sordum diğer değerler normal olduğu için özellikle Ck-Mb referans aralığında normal çıktığı için kalp dışı bi sebebten kaynaklanabiliceğini hatta kolumu falan bi yere vurduğum içinde yüksek çıkabilcieğini söyledi içimi rahatlattı açıkcası stresli olduğumu anladı oda şimdi hocaö brim sorum sizce ck 846 çıktığı için birine yada farklı bi doktora göstermem gerekirmi sizden tabsiye bekliyorum iyi çalışmalar diliyorum hocam

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Doktorunuzun da dediği gibi CK testi çeşitli kas travmalarında olduğu gibi, arı sokmasında bile yükseldiğine dair bilgiler vardır. Aşırı bedensel hareketler, spor veya yapılan enjeksiyonlar da CK değerini yükseltebilir. Bu sebeple CK’yı yükseltebilecek etmenlerden bir süre uzak durduktan sonra testi tekrar yaptırmanızı öneririz. CK ile ilgili verdiğimiz linke tıklayarak bu konuda sitemizde yazdığımız yazıyı da okuyabilirsiniz: http://www.hayatisaglik.com/laboratuvar/ck-kreatin-kinaz-testi-nedir.html Sağlıklı günler dileriz.

 39. emre dedi ki:

  Hocam merhaba Bende bir panik atak hastalığıdır gidiyor. Kalpten şüphelendim. ekg’de sadece ekstra atım çıktı. Spor yaparken koşuyordum. Sonrasında acil servise gittiğimde testler yapıldı . sonuçlar şöyle :

  TROPONİN I 1,7 pg/ml 28,9 – 39,2 pg/ml
  KÜTLE CK-MB 0,9 ng/ml 0 – 5,2 ng/ml

  Cevabınızı bekliyorum iyi çalışmalar saygılarımla.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Yazdıpınız bu sonuçlar verdiğiniz referans aralıkların göre normal görünmektedir. Ekstra atım için bir kardiyoloji uzmanına görünmenizde fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 40. eyll dedi ki:

  merhaba ben 2 sene önce siddetli kas seyirmesi sikayetinden nörologa gittim ck testi vs hersey yapıldı ve normal cıktı fakat doktor emg istedi iğneliside yapıldı emg nin ve hiçbisey cıkmadı. emg de yapılalı 1 bucuk sene oldu fakat bundan yaklasık 6 ay once kadar kolumda kasımda üst kolda bir oyuk hissettim parmagım içine giricek kadar. fizyoterapi öğrencisi oldugumdan muskuler distrofilerden de korktugumdan kafama taktım. doktora gitmeli miyim hangi bölüme

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Tekrar nörolojiye veya ortopedi bölümüne gidebilirsiniz. Onlar CK testi gibi testleri tekrar isteyeceklerdir. Ayrıca yapacakları muayene ile kasların gücünde azalma olup olmadığı gibi tetkikler yapacaklardır. Sağlıklı günler dileriz.

 41. betül dedi ki:

  8 yaşındaki oğlumun 2 yıldır bacak ağrıları var gitmediğimiz dr. kalmadı teşhiş yok hastanede yattık.1 haftadır topallıyor hareketleri kısıtlı ck 175 çık.15 gün sonra yeniden bakılacak.nolur yardım cvp…..

 42. Tolunay dedi ki:

  merhaba okulda tansiyonum düştü bayıldım acilde kan alındı
  LDH 273
  Ck-Mb 43
  Hgb 12.7
  Hct 38.6
  Fosfor 1.3 çıktı ayrıca kadın doğum doktorum prolaktinimin yüksek olduğunu söyledi ciddi bi sıkıntı olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Hemoglobin değeriniz de biraz düşük. Baygınlık geçirmenizin sebeplerinden biri kansızlık olabilir. Halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik gibi şikayetleriniz de varsa kansızlık açısından testler yapılabilir. Prolaktin ölçümleri sabah saatlerinde yapılmalıdır. Stres de prolaktin seviyesinin yüksek çıkmasına yol açabilir. Kanda demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin gibi testler yanında prolaktin testi de tekrarlanabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 43. arzu dedi ki:

  kızım 7 yaşında 38 kg epilepsi hastası tahlil sonuçları. CK 560, CK-MB 60.87, P02 46,8, amonyak 78, homosistein 15.8 diğer sonuçları normal cevaplarsanız sevinirim

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Çocuğunuzun yüksek çıkan CK ve CKMB test sonuçlarının değerlendirilmesi için takibini yapan nöroloji doktoruna danışmanız daha uygun olur. Çocuğunuzun klinik durumunu ve gidişatını en iyi bilen kişi o olduğu için değerlendirmeyi de en iyi o yapacaktır. Sağlıklı günler temenni ederiz.

 44. sakin dedi ki:

  Merhaba..
  dun doktora gittim.. gögus agrısı için acile gittim..
  CK-MB 40,4 0,00-25,00 U/L
  LDH 345 125-220 U/L
  Cıktı.. cok yuksek değil mi bunlar.. neden yukselmiş olmuş olabilir.. doktor kas ta zedelenme var dedi.. sol üst gögüste.. kalbin olduğu bölmede..
  şimdiden teşekkür ederim..

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Acil serviste muhtemelen troponin testi de yapılmıştır. Sonucun yazmamışsınız ama normal çıktığı anlaşılıyor. Eğer gerçekten normal çıktıysa, o an için kalp ile ilgili bir problem olmadığı düşünülebilir. Bu açıdan endişe etmemelisiniz. Bir süre sonra yüksek çıkan bu testler tekrar edilerek yine yüksek çıkması durumunda araştırılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 45. sevcan dedi ki:

  merhabalar, annemin göğsünde ağrı vardı ve koluna da vuruyormuş doktora gitti bu sonuçlar çıkmış ama doğru düzgün bir şey söylememiş yorumlayabilir misiniz, teşekkürler
  CK-MB sonuç : 14.1 U/L Normaldeğer : -<25 bir önceki sonuç 9
  troponin I sonuç <0.100 ng/mL Normal değer 0.00-0.30

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Göğüs ağrısı ve kola vurması kalp krizini işaret eden bir belirti olabilir. Bu sebeple kalp krizi ile ilgili testler yapılmış ve test sonuçları normal sınırları içinde çıkmış. Bu durumda muhtemelen kalp krizi geçirmediği düşünülerek evine yollanmıştır. Bundan sonra yapılacak olan şey bir dahiliye uzmanına muayene olmak ve şikayetlerini anlatmaktır. O kendisi ile ilgili bir sorun varsa bunu tedavi eder veya ilgili branşa yönlendirir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 46. pıLANIS dedi ki:

  cil Biyokimya Num.Alma : 09.02.2016 13:13 Num.Kabul : 09.02.2016 13:32 Onay Tar : 09.02.2016 13:58
  CK 129 U/L 10 – 171
  CK-MB 23 U/L 0 – 24
  Çalışıldığı Laboratuvar : Acil Biyokimya Laboratuvarı
  Kardiyak Num.Alma : 09.02.2016 13:13 Num.Kabul : 09.02.2016 13:32 Onay Tar : 09.02.2016 14:09
  Troponin I 0 ng/mL 0 – 0.04
  hocam gogus agrısı sebebı ıle gııttıgımde bu sonuclar ıktı
  agrı devam edıyor
  degerlendırmenızı alabılır mıyım
  30 yasındayım

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Acil serviste yapılan testlerin sonuçları verdiğiniz referans aralıklarına göre normal çıkmış. Test sonuçlarının yanında yapılan muayene ve çekilen EKG bulgularına göre muhtemelen göğüs ağrınızı kalbe ait olmayan bir rahatsızlığa bağlamışlardır. Size de gerekli tavsiyelerde bulunmuşlardır. Doktorlarınızın tavsiyeleri doğrultusunda davranmanız uygun olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 47. ömer ç dedi ki:

  CK-MB :25.7
  AST: 47 U/L
  CK:881 U/L
  32 YAŞ-ERKEK –

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Referans aralıklarını yazmamışsınız ama CK ve CK-MB değerleriniz belirgin olarak yüksek çıkmış. Test sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

 48. idris dedi ki:

  İLK YORUMUMDA BAZI DEĞERLER EKRANDA GÖRÜNMÜYOR,TAHLİLİN DEVEAMI

  CRP:1,603 MG/L
  CK:300,97 U/L <171
  KALSİYUM:9,54 8,4-10,5
  POTASYUM:3,67 MMOL/L 3,3-5,1

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Yüksek çıkan “açlık kan şekeri”, ALT ve CK nedeniyle bir dahiliye uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz. O sizi muayene ederek, muayene bulguları ile beraber değerlendirecektir. En az 8-10 saatlik bir açlık sonrası kan şekerinizin daha düşük çıkması beklenirdi. Doktorunuz muhtemelen gizli şeker açısından bir araştırma yapacak veya size diyet ve hareketli bir yaşam önerecektir. ALT yüksekliği için bir karaciğer incelemesi yapacak belki de bir karaciğer ultrasonu çektirmenizi isteyecektir. Böylece karaciğer açısından herhangi bir durum olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Bu tip incelemeler doktorunuzun muayene bulguları ve sizin şikayetleriniz doğrultusunda şekillenecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 49. idris dedi ki:

  merhabalar,07.01.2016 tarihinde yaptığım tahlil sonucu,
  BIYO-HORMON;
  SONUÇ NORMAL DEĞER
  GLUKOZ:114 MG/DL 74-106
  ÜRE:25 MGDL 17-43
  KREATİN:1,05 0,67-1,17
  AST:46 U/L <50
  ALT:74 U/L <50
  GGT:32,41 U/L <55
  LDH:162,81 U/L <247
  ALP:89 U/L 30-120
  CK:300,97 U/L 3
  ORTA RİSK:1-3
  DÜŞÜK RİSK:<1,0
  TROPONIN I:0,01 NG/ML 0-0,04

  KOL UYŞMASI İLE GİTTİĞİM TAHLİL SONUCU,AMA ERTESİ GÜN KOLUMDA FAZLA Bİ UYUŞMA OLMADI.DEĞERLİ YORUMLARINIZI BEKLERİZ.

 50. gamze dedi ki:

  tekrar merhaba doktorum bu testleride yaptırdı rica etsem yorumlar mısınız ?
  W BC 16,2 H 10³ mm3 4,3 – 10,3
  RBC 5,32 10^6 mm3 4,2 – 5,4
  HGB 15,5 g/dl 12 – 16
  HCT 46,7 % 36 – 48
  MCV 87,8 fl 80 – 99
  MCH 29,1 pg 27,2 – 33,5
  MCHC 33,1 g/dl 32 – 36
  RDW 12,6 % 12 – 15
  PLT 289 10³ mm3 156 – 373
  MPV 8,2 fl 6,9 – 10,8
  PCT 0,238 %
  PDW 16,2 %
  NEUT 11,9 H 10³ mm3 2,1 – 6,1
  LYMPH 3 10³ mm3 1,3 – 3,5
  MONO 1,2 H 10³ mm3 0,3 – 0,9
  EOS 0,1 10³ mm3 0 – 0,5
  BASO 0,1 10³ mm3 0 – 0,2
  NEUT % 73,3 H % 41 – 73
  LYMPH % 18,5 L % 19,4 – 44,9
  MONO % 7,3 % 5,1 – 10,9
  RDW -SD 38,1 fl
  EOS % 0,5 L % 0,9 – 6
  BASO % 0,4 % 0,3 – 1,5
  Örnek : 4826799; Idrar; 14.12.2015 10:08; Sonuç : 14.12.2015 12:54
  Tetkik Sonuç Birim Referans Deger Açiklama
  Idrar Tetkik
  Dansite 1,030
  pH 6
  Glukoz NEGATIF
  Protein ESER
  Bilirubin NEGATIF
  Ürobilinjen Normal
  Keton NEGATIF
  Nitrit NEGATIF
  Eritrosit NEGATIF
  Sediment 4 LÖKOSIT, 4 YASSI EPITEL

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Kan sayımında akyuvar sayısı yüksek çıkmış. Bu sonuç vücutta bir enfeksiyon olduğunun göstergesi olabilir. Test sonucunuz ile beraber doktorunuza başvurunuz. Şikayetlerinize göre gerekli tedaviyi verecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 51. gamze dedi ki:

  merhaba 3 gün önce yaptığım tahliller böyle çıktı ne olabilir acaba
  Biyokimya Sonuç Birim Referans Deger Açiklama
  Üre 25 mg/dl 17 – 49
  Kreatinin 0,62 mg/dl 0,5 – 0,9
  AST 14 IU/L < 32
  ALT 10 IU/L < 33
  Total Protein 7,74 g/dl 6,4 – 8,3
  C3 (Kompleman) 1,16 g/l 0,9 – 1,8
  C4 (Kompleman) 0,23 g/l 0,1 – 0,4
  CK-MB 41 H U/L < 25
  CRP 1,47 mg/L < 5
  LDH 195 IU/L < 250
  IgM 286,9 H mg/dl 40 – 230
  IgA 220,9 mg/dl 70 – 400
  IgG 975 mg/dl 700 – 1600
  RF (Romatoid Faktör) 6,9 IU/ml < 14
  Hormon Sonuç Birim Referans Deger Açiklama
  TSH 2,33 µIU/ml 0,27 – 4,2
  Serbest T4 1,58 ng/dl 0,93 – 1,7
  Eliza Sonuç Birim Referans Deger Açiklama
  Anti Kardiyolipin IgG 1,3 GPL U/ml Negatif : 18 IU/mL
  Anti Kardiyolipin IgM 2,14 MPL U/ml Negatif : 18 IU/mL

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   CK-MB değerinizin dışındaki tüm testler normal çıkmış. CK-MB testi genellikle kalp hasarında yükselen bir testtir. Tek başına yükselmiş olması bizce bir anlam ifade etmese de, kalp ile ilgili şikayetleriniz varsa başka bir takım tetkikler de yaptırılabilir. Bu testlerin değerlendirilmesi sizin şikayetlerinize göre bu testleri yaptırmanızı isteyen doktorunuz olmalıdır. Onun muayene bulguları ile tetkik sonuçları birlikte değerlendirilmelidir. Lütfen sonuçlarınızı en kısa zamanda ona gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

 52. Fügen dedi ki:

  Merhabalar , 57 yaşında 80 kilo ağırlığındayım. Tiroid kanseri sonucu bezler alındı. Paratiroid ameliyatı da geçirdim. Son on gündür göğüs ortasında agrı, yutkunma zorluğu ve kalp bölgesinde ağırlık hissediyordum. Kan tahlili neticeleri şöyle. HS troponin 0,8 , kütle çok-mb serum 3,8 . Eko çektirmeme gerek var mı? Teşekkürlerimle.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Kalp krizi ile ilgili test sonuçlarınız normal çıkmış. Bu sonuçlar kan alındığı zamanki durumu gösteren testlerdir. Kalp ile ilgili bir problem olup olmadığını belirlemek için bir kardiyoloji uzmanına görünmeniz, muayene olmanız ve onun istediği tahlilleri yaptırmanızda fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 53. ayşegül dedi ki:

  Merbaha.gecen hastaneye gittim kolarım ve bacaklarım çabuk uyuşuyor diye kan sonuçumda Ck 288 CK-MG ise 9 çıktı ama doktor bu konuda birşey demedi çünkü kolesterolüm yüksek çıktı.Kolesterölü düşürürsem Ck degeride düşer mi.Kolesterolüm 300 LDL Kolesterolüm 229 yüksekliginde çıktı.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Kolesterol sonucunun direk olarak CK ile bir ilgisi yoktur. Toplam CK yüksek çıkmasına rağmen yükseklik fazla değildir. CK-MB değeriniz de iyi çıkmış. Ancak kolesterol ve LDL değerleriniz oldukça yüksek. Kalp ve damar sağlığınız için bunlar tehlikeli olabilir. Muhtemelen doktorunuz yapmanız gerekenler hakkında size tavsiyelerde bulunmuştur. Bizim web sitemizde konu ile ilgili yazılarımızı okuyabilirsiniz. Örneğin “http://www.hayatisaglik.com/beslenme-ve-diyet/kolesterol-dusuren-3-besin.html” linkine tıklayarak kolesterolü düşüren besinlerle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca düzenli hareket ve spor yaparak iyi kolesterolü de yükseltebilirsiniz. Böylece eğer fazla kilolu iseniz bu açıdan da fayda görebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 54. hamide dedi ki:

  Merhaba dün 7 yasindaki kızımı mide bulantisindan dolayı acile goturduk ckmb si 65 çıktı Triponin değeri normal çıktı neden ckmb si yüksek çıkmış olabilir.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Troponin sonucunun normal çıkması kalp ile ilgili bir sorun olmadığını gösterir. CK-MB testi de kalp açısından bir sorun olup olmadığını gösteren bir testtir. Ancak CK-MB yüksekliğini yorumlarken total CK değerini de bilmek gerekir. CK değeri normalse, CKMB nedeniyle endişelenmeye gerek yoktur. Muhtemelen acil servis doktorları da yanı yorumu yaparak sizi eksterne etmişlerdir. Sağlıklı günler dileriz.

 55. Ayse dedi ki:

  Merhaba oglumun bebekken ufurumu vardı 6 yaşlarında eko çekildi şükür birşey çıkmadı, kalp ritimlerinde düzensizlik farkettim şuan 14 yaşında yaptırdığım tahlillerde ck-mb 28,5 çıktı .referans aralığı 0-25 . bu yükseklik kan alırken bayıldı ondan olabilirmi,yoksa bu değer kalple ilgili bir sıkıntıyı mı gosteriyor. Diğer bütün tahlilleri normal.hemogram,biyokimya troponin miyoglobin demir,herşey normal. Şimdiden tesekkurler

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Troponin ve myoglobin değerlerinin negatif olması kalp ile ilgili bir anormalliğin olmadığının göstergesidir. Bu açıdan rahat olabilirsiniz. Siz yine de düzenli kontrollarını yaptırmaya devam ediniz. Sağlıklı günler dileriz.

 56. bayram dedi ki:

  merhaba benim ck 5.1 cikti degerlerim nasil acaba

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Değeriniz düşük. Bunun nedeni hareketsiz bir yaşam veya kas kitlesindeki azalma olabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 57. Tolga dedi ki:

  Hocam troponın ı L 0.004 ck-mb 1.56 normal değerler mi ? Yas 22 kılo 80 panik bozukluk var

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınız normal gözüküyor. Panik bozukluk için muhtemelen bir psikiyatri uzmanına gidiyorsunuzdur. Sağlıklı günler dileriz.

 58. Gökçe dedi ki:

  17 yasindayim sağlık ocağında kan testi yaptirdim 1 ay araliklarla son yaptirdığım test sonucunda ck 665 cıktı ve beni nefroliji bölümüne yönlendirdiler 8 9 ay icerisinde 38 39 kilo verdim diet yaparak bunun bir etkisi olmus olabilirmi elma ve narın ck değerini dusurmede yardımcı olduğunu okudum doğru bir bilgimidir yardımcı olursanız sevinirim

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Diyetinizi gözden geçirmekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Kaç kiloya düştüğünüzü yazmamışsınız ama artık kaslarınızı da eritiyor olabilirsiniz. Bu pek de istenen bir durum değil. CK enzimini düşürmek için sebebinin ortaya konması gerekir. Bunun için bir sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda vardır. Sağlıklı günler temenni ederiz.

   • Gökçe dedi ki:

    Cevabınız için teşşekür ederim 98.800 den 60 61 kilo ya düştüm diyetime ara verdim ck değerleri fazla çıkınca test yaptirmadan 1 gun oncesinde spor yaptim ck degerinin fazla cikmasinin sebeplerinden biri olabilirmi sizce

    • dradmin dedi ki:

     Merhaba,
     Eğer test öncesi çok ağır bir spor yaptıysanız CK değerinin yüksek çıkmasının sebebi bu olabilir. Birkaç gün sonra tekrar bir CK testi yaptırarak düşüş olup olmadığının belirlenmesi yerinde olur. Sağlıklı günler dileriz.

 59. Bari dedi ki:

  Yaklaşık 1 aydır yoğun göğüs ağrısı, halsizlik,bazen sol bazen sağ kolda ağrı şikayetim var. Ağrı oluştuktan 12 saat sonra acile gittim, kalp ekosu, tansiyon ve kan testi yapıldı. Kan testinde ck(kreatin kinaz-total)-ck_mb(kreatin kinaz-mb)-troponin1 testleri yapıldı. Tabi bu arada ağrı çeneye ve miğdeye yayıldı. Çıkan değerler sırasıyla 124U/L-0,4ng/mL-7,5pg/ml ‘dir. Kalp ile ilgili bir sorunun yok,kaslarınla ilgili bir soeun gibi görülüyor diyip fizik tedavi önerildi. Sizce değerler nasıl? Değerlendirme yapabilir misiniz? Yaşım 27,boyum 174,kilom 86, tansiyonum 124/77
  Şimdiden teşekkür ederim.
  Not:ağrılar azaldı fakat devam ediyor.

  • Bari dedi ki:

   Ağrılar özellikle gece yatmadan hemen önce başlıyor.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Şikayetleriniz doğrultusunda yapılması gereken testler yapılmış gözüküyor. Yaşınız itibariyle kalp hastalığı bulunması çok sık rastlanmayan bir durumdur. Son günlerde size sıkıntı veren bir durum olup olmaması da önemlidir. Doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda gerekenleri yapmanız önerilir. Sağlıklı günler dileriz.

   • Gökçe dedi ki:

    Yorumunuz için teşekkür ederim haftaya rendavu aldim nefroloji doktorundan dahiliye doktoru içebildim kadar cok su icmemi soledi bunun sebebi nedir acaba ve bu surec icerisinde sizin onerileriniz varmıdır bana vakit ayirdiniz icin tekrardan tesekkurler

    • dradmin dedi ki:

     Tekrar merhaba,
     Bol su içmeniz böbreklerinizin zarar görmesini engellemek amacıyla söylenmiştir. Bu sayede kan dolaşımında artan ve böbrekleri tıkayabilecek bazı maddeler rahatça temizlenecek ve böbreklerden süzülebilecektir. Bizim önerimiz doktorunuzun tavsiyelerine uymanızdır. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree