www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.CMV IgM ve CMV IgG testiSitomegalovirüs, Herpes virüs ailesinden olup CMV kısaltması ile anılır. Bir kişinin geçmişte veya hali hazırda Sitomegalovirüs enfeksiyonu geçirip geçirmediğini belirlemek için yapılan testlere CMV IgM veya CMV IgG adları verilir. Bunlardan CMV IgM yeni enfeksiyonu, CMV IgG ise geçmişte geçirilmiş bir enfeksiyonu işaret eder.

CMV enfeksiyonu, kemik iliği veya organ nakli olan hastalarda önemli bir ölüm sebebidir. Bağışıklık sistemi baskılanmış olan hastalar veya AİDS hastaları da benzer şekilde CMV enfeksiyonları nedeniyle hayatını kaybedebilir. Bu enfeksiyon yeni doğan bebeklerde de doğumsal hastalıklara yol açar.

Bu sebeplerden ötürü CMV enfeksiyonlarının tespit edilmesi çok önemlidir.

CMV IgM ve IgG testleri için gerekli örnek nedir?

Bu testlerin yapılması için serum gerekir. Serum, genellikle koldaki bir toplardamardan alınan kandan elde edilir.CMV IgM ve IgG test sonuçları nasıl rapor edilir? Test sonuçları negatif veya pozitif olarak rapor edilir. Pozitif test sonuçları rakamsal olarak belirtilir.

CMV-IgG

CMV IgM sonuçları nasıl değerlendirilir ?

CMV IgM negatif: Bu sonuç ile kişilerin halihazırda CMV enfeksiyonu geçirmediği anlaşılır.

Ancak sonucun negatif çıkması CMV enfeksiyonu bulunma riskini tamamen ortadan kaldırmaz. Çünkü enfeksiyonun ilk döneminde enfeksiyon bulunsa da test sonucu negatif çıkabilmektedir.

CMV IgM pozitif: Bu kişilerin CMV enfeksiyonu geçirmekte olduğu anlaşılır.

CMV IgG negatif: Bu sonuç kişinin geçmişte bir CMV enfeksiyonu geçirmediğini gösterir.

CMV IgG pozitif: Bu sonuç ile kişilerin geçmişte CMV enfeksiyonu geçirdiği anlaşılır.

Test sonuçlarını etkileyen faktörler nelerdir ?

Enfeksiyonun başlangıç safhasında, erken dönemde kan alınıp test yapılması durumunda CMV immünglobulinleri tespit edilemeyecek düzeyde olabileceğinden sonuçların negatif çıkabileceği unutulmamalıdır.

Sadece test sonuçlarına göre CMV enfeksiyonlarının varlığı veya yokluğu hakkında karar verilmemelidir. Hastanın klinik durumu, muayene bulguları, görülen belirtiler ve diğer laboratuvar testlerinin hepsi bir arada değerlendirilmelidir.

Bağışıklık sistemi baskılanmış olan kişilerin sonuçlarının değerlendirilmesinde dikkatli olunmalıdır.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , , , ,


CMV IgM ve CMV IgG testi konusunda yapılan yorumlar

 1. MESUT İLBAŞ diyor ki:

  hocam 3 aylık kız bebeğim var. bebeğim 3.600 doğdu 3.200 ile hastaneden çıktık (ŞUAN 4720 GRAM 3 AYLIK) bebeğimin doğduğunda annesinin göğüs ucu olmadı ememedi mama da veremedik ilk gece (sağolsunlar ebeler verdirmedi) ertesi gün pompa ile sağdık mama da aldık biberonla vermeye çalıştık ama bebeğimin emme refleksi iyi değildi. beslenmesi o günden bu yana hep kötü oldu 3-5 dakika annesini emiyorsa sonrasında biberonla mama yada anne sütü vermeye çalışıyoruz 10-20 ml içiyor sonra bırakyor arkasından bizde kasıkla mama yada süt veriyoruz 60 ml mama yada sütü 40 dakikada ancak içirebiliyoruz kasıkla. sonuç olarak hocam bebeğimi az kilo alıyor dye kayseri emel mehmet tarman çoçuk hastanesine götürdüm kapsamlı bi şekilde kan idrar ve usg tahlilleri yapıldıkan sonuçlarında ast 86 alt 76 geldi sonra metabolizma intaniye ve gastroentroloji gördü. onlarda tahliller istedi sonuçların hepsi çıkmadı çıkanlardan DIŞ BİYOKİMYA (ASİTFOSFATAZ) : 11.59 BİYOKİMYA AST 86 ALT 76 TRİGLİSERİD : 204 HDL : 31 CK-MB : 29 HORMON : FERRİTİN 435 ÇIKTI Buna ilave olarak intaniye D.TORCH : ANTI CMV IGM : NEGATİF ANTİ CMV IGG : POZİTİF CMV ADİVİTE : cmv ıgm negatif cgm ıgg düşük seviyede pozitif çıktığı durumlarda avdite çalışılmamaktadır yazıyor. diğer sonuçları normal gözüktüğü için yazmadım izmire bile tahilil gönderdik laktzi ile ilgili temiz geldi. hocam çoçugumun nesesi falan yerinde haraketli bi çocuk nerdeyse konuşacak. ama iştahı yok kilo alımı zayıf çok uzun bi yazı oldu biliyorum bize bi yardımcı olun allah rızası için bi yorum yapın muhtemelen haftaya sonuçları gösteryemeye gideceğiz

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Mesut bey,
   Bebeğinizin sağlık durumunuz ile ilgili yorumlar doktorunuz tarafından yapılan muayene ve tetkik sonuçlarının değerlendirilmesi ile yapılmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

 2. Büşra diyor ki:

  Anti rubella IgG 17.0 (pozitif) UI/ml 11 poz

  Anti CMV ıgM : 28.6 (pozitif) UI/ml 22 poz

  Anti CMV ıgG : 114 ( pozitif ) UI/ml 0,6 poz

  19 haftalık gebeyim test sonuçları yorumlarmısınız teşekürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Büşra hanım,
   Anti CMV IgM’nin pozitif çıkması CMV enfeksiyonu geçirmekte olduğunuzu gösterir. Sonuçlarınızı doktorunuza göstermenizi öneririz. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 3. Merve diyor ki:

  Merhaba hocam cmv IgG 432 pozitif
  CMV IgM 0.870 sınırda değer grizone yazıyor doktorum bir tane daha yeni tahlil istedi korkuyorum sizce durum nedir

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Merve Hanım,
   CMV IgM sonucunuz şüpheli çıktığı için doktorunuz yeni bir test istemiştir. Bu test sonucuna göre yakın zamanda CMV enfeksiyonu geçirip geçirmediğiniz ortaya çıkacaktır. Şu an için test sonucunu beklemeniz, endişe etmemeniz gerekir. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 4. Reyhan diyor ki:

  7 haftalik hamileyim anti cmv igm degerim sınırda yazıyor anti cmv igg degerim 209.7 pozitif kontitasyon aralıgı 6-250 bu durumda bebegim de bir problem olmuşmudur

  • Reyhan diyor ki:

   Cok endiseliyim eger bebegime birsey olduysa beni ne gibi problemler bekliyor bilgilendirirmisiniz lütfen cmv igg avidite sonuucm henüz belli degil

   • dradmin diyor ki:

    Merhaba Reyhan hanım,
    CMV IgG’nin pozitif olması iyiye işarettir. Avidite sonucuna göre belki de gebelik öncesi geçirilen bir CMV enfeksiyonu söz konusu olacaktır. Bu sebeple endişe etmeyiniz. Stresin de bebeğe zararı olacağını unutmayınız. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 5. Nur diyor ki:

  cmv ıgm pozitif çıktı bir hafta sonra negatif oldu .Bir hafta geçti.şimdi tekrar kan verdim.Sizce sonuç ne çıkabilir.8 haftalık gebeyim.

 6. Hacer diyor ki:

  6 haftalık hamileyim 41 yaşındayım bugün rutin tahlil verdim anti cmv ıgG 311.7 anti cmv ıgO belirsiz bu ne demek yardımcı olurmusunuz

 7. Turan diyor ki:

  salam doktor .Toxoplazma İgG 0.3 Chlamidiya İgG 0.8 CMV İgG 2.1 Rubella İgG 2.5 .bu sonuçlar kötümü ? Rubella çok diye korkuyorum cavab verirmisiniz

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Turan bey,
   Yazmış olduğunuz sonuçlar eğer pozitif olarak belirtilmişse sorun yoktur ve bu hastalıklara karşı vücudun bağışıklığı olduğu anlamına gelir. Sonuçlar pozitif sayılmıyorsa bağışıklık yok demektir. Tahlillerin yapıldığı yere sonuçların pozitif sayılıp sayılmadığını sorunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 8. DURU diyor ki:

  Merhaba,anti cmv Lgm negatif, anti cmv lgg pozitif 114.3 çıktı , gebe değilim fakat bu ileride olacak gebelikte risk unsurumudur?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Duru hanım,
   BU durum ileride olacak gebelik için risk unsuru değil, bilakis istenen bir durumdur. Bu sonuca göre CMV enfeksiyonuna göre vücudunuzda bağışıklık vardır. Sağlıklı bir gebelik dileriz.

 9. Hatun diyor ki:

  Çok teşekkür ederim hocam ALLAH RAZI OLSUN AMİN İnşaALLAH

 10. Hatun diyor ki:

  Hocam cevabınızı çok merak ediyorum 😢

 11. Hatun diyor ki:

  İyi günler 12 haftalık hamileyim ve Anti CMV lgG >250,0 pozitif
  Anti CMV lgM 2,44 pozitif çok korkuyorum 😢

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Pozitif olan CMV IgM sonucu sizin hastalık geçirdiğinizi gösterir ki bu sonuç bebeğiniz açısından sakıncalıdır. Bu sebeple hemen doktorunuz ile görüşmenizi ve tahlil sonucunu ona göstermenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

   • Hatun diyor ki:

    Evet gösterdim hocam bir daha tahlil istedi ve o tahlilde 20 gün sonra belli olacakmış inşaALLAH bi sıkıntı çıkmaz ya hocam peki herhangi bir tedavisi varmı gebeyken

    • dradmin diyor ki:

     Merhaba,
     Çıkacak olan tahlilin sonucu bu enfeksiyonu ne zaman geçirdiğinizi ortaya koyacaktır. Buna göre bebeğin zarar görüp görmediğine dair fikir sahibi olunabilecektir. Doktorunuz gebeliğiniz hakkında buna göre tavsiyelerde bulunacaktır.

     • Hatun diyor ki:

      Hocam tahlil sonucum çıktı CMV lgG avidite 0,93 YÜKSEK AVİDİTA
      herşey normal önceden geçirmişsiniz sorun yokdedi artık endişe etmem gerekmiyor dimi hocam

     • dradmin diyor ki:

      Merhaba Hatun hanım,
      Gözünüz aydın. Bu sonuçla artık endişelenmenize gerek yok. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 12. bsra diyor ki:

  merhaba benim cmv ıgg 1.39 ile pozitif cmv ıgm ise 250.0 dan büyüktür ile pozitif şeklinde çıktı gebelik planlıyorum sizce bu sağlık sorunu yaratır mı ya da tedavisi var mı

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CMV IgM’nin pozitif çıkması CMV enfeksiyonu geçirmekte olduğunuzu gösterir. Bu sebeple şu günlerde hamile kalmamalısınız. Belirli bir süre geçtikten ve CMVIgM negatif, CMVIgG pozitif hale geldikten sonra hamile kalmanızda sakınca olmayacaktır.
   Ancak sadece bu testi değil, hamilelik döneminde tehlikeli olabilecek diğer enfeksiyonlar yönünden de araştırılmanız gerekir. Muhtemelen doktorunuz o testleri de istemiştir.
   Ayrıca hamilelik öncesi çeşitli vitaminlerin ve minerallerin düzeyi yönünden de hazırlık yapmanız gerekir. Doktorunuz sizi bu konularda aydınlatacaktır. Sağlıklı hamilelikler dileriz.

 13. oguzhan diyor ki:

  merhaba esşim 8 haftalık hamile ve doktorumuz elliza toch diye bi test için kan aldı bu sonuçlar itibariyle

  toksoplazma (ıgG) 0,5 NEGATİF toksoplazma (ıgM) 0,13 NEGATİF

  rubella (lgM) 0,39 NEGATİF Rubella (lgG) 500,0 POZİTİF

  CMV (lgG) 5,42 pozitif CMV (lgM) 0,281 negatif
  bu sonuçlar doğrultusun da endişelencek ve yapmamız gerek varmıdır yardımcı olursanız cok seviniriz iyi çalışmalar dilerim

 14. kerim akar diyor ki:

  Borrelia burgdorferi (Lyme) IgM 10,4 Sınırda Değer * NTU Negatif
  Borrelia burgdorferi (Lyme) IgG 2,22 Negatif NTU Negatif

  ms hastasıyım lyme virüsü olup olmadıgı konusunda kendi isteğimle test yaptırdım sonuç nedir şimdiden teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonucunuzu bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına göstererek onun görüşünüzü almanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 15. avni cinan diyor ki:

  eşimin anti cmv ıg g testi 150.8 poz çıktı. doktorumuz şimdi cmv ıgm testi istedi endişelenmemiz gereken bir durum varmıdır acaba. Bide bu enfeksiyonun tedavisi mümkün mü?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çıkan sonuç bu hastalığa bağışıklığınız olduğunu göstermektedir. Muhtemelen cmv ıgm testi negatif çıkacaktır. Böylece bir sorun olmadığı daha da netlik kazanacaktır. Endişelenecek bir durum yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

 16. Hanife diyor ki:

  Merhaba…rubella igg 6,6 cıktı.. rubella igm 0,11 negatif cıktı.. .doktorum 10 gün sonra tahlilin tekrarını istedi..endiselenecek bir durum varmidir lütfen cvp bekliyorm…iyi günler…

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuz sonuçtan emin olmak için testi tekrar istemiştir. Bizce bu test sonuçları ile endişelenecek bir durum yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

   • Hanife diyor ki:

    Çok teşekkür ederim…pozitif olması durumunda bebeğin alınması gerekiyormus falan dedi yasa gereği.. .korktuk bizde..8.haftalik su anda bebeğim pozitif olabilr mi diye değer korkmustuk

 17. Gül eser diyor ki:

  Anti CMV lgG (ELISA) 228 Birim S/Co yazıyo 11 haftalik tek yumurta ikizlerine hamileyim..bana yardımcı olurmusunuz ..korkuyorum bebeklerime bir sey olacak diye

  Teşekkur

 18. Gül eser diyor ki:

  Test sonucum Anti CMV lgG 228 çiktı..acaba virüsün durumu nedir ikizlerime zararı olurmu

 19. Kübra diyor ki:

  Merhaba benim CMV IGG sonucum 204 pozitif yazıyor bu nedemek oluyor yani

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazımızda da belirttiğimiz gibi, CMV IgG pozitif sonucu kişinin geçmişte CMV enfeksiyonu geçirdiğini gösterir. Sağlıklı günler dileriz.

 20. Filiz diyor ki:

  Anti rubella igM (ELISA) pozitif (2.52) ne anlama gelir .Bu arada 10 haftalık gebeyim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu sonuç kızamıkçık geçirdiğinizi gösterir. Hamile olduğunuz için çok önemlidir. Hemen doktorunuza müracaat etmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 21. ayşegül diyor ki:

  anti cmv ıgm 1,20 reactıve çıktı ve 10 haftalık gebe olduğu söyledi özel hastaneden tekrar test yaptırmamı istedi bu ne demek sizce korkmalımıyım

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çıkacak olan test sonucuna göre doktorunuz durumunuzu değerlendirecek ve ne yapılması gerektiğine karar verecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 22. ayşegül diyor ki:

  anti cmv ıgm 1,20 çıktı ve 10 haftalık gebe olduğu söyledi özel hastaneden tekrar test yaptırmamı istedi bu ne demek sizce korkmalımıyım

 23. Leyla diyor ki:

  Merhabalar ben 35 yaşindayim ve 2 aydır boğazımda bir acı,ateş ve göğus ağrısı ile uğraşıyorum ne kadar tahlil,endoskopi mr ve tomografi varsa yapıldı bişey bulamadılar en son bu testler verildi ama doktora gidene kadar sabırsızlık sardı beni yorumlayabilirseniz çok minetar kalırım.şimdiden teşekkürler
  ANTİ TOXOPLAZMA İGG sonuç 6,3 POZİTİF
  ANTİ TOXOPLAZMA IGM sonuç 0,10 NEGATİF
  ANTİ CMV IGM sonuç 0,73 NEGATİF
  ANTİ RUBELLA IGM sonuç0,21 NEGATİF
  ANTİ HAV IGM sonuç 0,41 NEGATİF
  VDRL-RPR sonuç 0,05 NEGATİF

 24. Emine diyor ki:

  Kanimda Anti CMV Igm 19.9 cikti ve 5 haftalik gebeyim bunun zarari nedir ve tedavisi varmi varsa bebekve kendim acisindan ne olur

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sonuç şu evrede CMV enfeksiyonu geçirip geçirmediğinizi gösterir. Enfeksiyon bulunması bebekte doğumsal hastalıklara sebep olabilir. Sizin sonucunuzun referans aralığının bilinmesi gerekir. Çıkan sonucun negatif mi yoksa pozitif mi olduğuna göre değerlendirme değişecektir. Tahlil sonucunuzu doktorunuza göstermenizi öneririz.

 25. Irmak88 diyor ki:

  Benim bebeğimin tahlilinde cnm ıgg 0.87 3 aydan uzun süreli primer enfeksiyon belirtisi yazıyor ne demek yardımcı olurmusunuz

 26. Selen ursavas diyor ki:

  Hocam kizimin 3 aydir gecmeyen bogaz iltihabinda betasi negatif crp dusuk lakin cmv igg 35.0 yuksek yaziyor ve ebv 0.85 onemlimidir dr randevumuz persembe ben cok meraklandim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CMV IgG’nin yüksek çıkması CMV enfeksiyonuna karşı bağışıklığınız olduğunu yani CMV enfeksiyonu geçirmeyeceğinizi gösterir. Doktorunuz size daha ayrıntılı bilgiler verecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 27. Mehmet diyor ki:

  ANTİ CMV IGG 332,8 U/mL Sonuç 0,5-1 ANTİ CMV İGM Negatif 0,268COI Sonuç 0,7-1 ANTİ HBS 34,59IU/LSonuç 0-10 ANTİ HİV 1/2 Negatif 0,211 COI Sonuç 0-0,9 TOXOPLAZMA IG( 0,13 IU/ml Sonuç 1-3 TOXOPLAZMAIGI Negatif 0,242 COI Sonuç 0,8-1 HBSAG Negatif 0,598 COI 0-1 ANTİ HCV Negatif 0,036 COI Sonuç 0-0,9 Hocam 50 Yaşındayım Gözümde Üveit atağı var sık sık tekrarlıyor,bu sonuçlar neyi gösteriyor teşekkür.

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree