www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.CRP (C-reaktif protein) testi nedir?

CRP testi, kandaki CRP (c-reaktif protein) seviyesini ölçer. Bu protein vücutta iltihabi bir durum olup olmadığını gösteren bir belirteçtir. Kanda CRP testi iltihabi durumun varlığını belirler ama iltihaplanmanın nerede olduğuna dair bir fikir vermez.

CRP tahlili sayesinde iltihap varlığı belirlendikten sonra doktorlar ek bazı testler yardımıyla teşhis ve tedaviye yönelirler.

İltihabi durum belirlendikten ve tedavi başladıktan sonra ise tedavinin işe yarayıp yaramadığı da bu test yardımıyla anlaşılabilir.

 

CRP nereden salgılanır ?

CRP, karaciğer tarafından yapılır. İltihaba sebep olan herhangi bir durumdan birkaç saat sonra kana salınır ve kandaki seviyesi 24-48 saatte yükselir.

 

CRP testi için gerekli örnek nedir ?

Test genellikle koldan alınan kan örneğinde yapılır

 

Yüksek duyarlı (high sensitive=hs) CRP testi ne demektir ?

Bu test CRP ile aynı testtir ancak yüksek duyarlı CRP testinin hassasiyeti daha fazladır.

 

CRP testinin hassasiyetinin fazla olması ne demektir?

Bu test ile kanda CRP düzeyindeki küçük yükselişler bile tespit edilebilir. 

 

Hs-CRP testi hangi durumlarda istenir ?

Damarların iç yüzünü döşeyen hücrelerin iltihaplanması gibi durumlarda damar hasarı meydana gelir. Bu damar hasarının meydana geldiği yere göre kalp krizi veya inme gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Hs-CRP, CRP’deki hafif yükselişleri daha erken dönemde tespit edebilme imkanı verdiğinden, genellikle kalp krizi ya da inme riskinin belirlenmesi için istenebilir.

 

Neden CRP testi yaptırmanız istenir?

 • Bakteriyel veya mantar enfeksiyonlarına bağlı iltihaplanmalarda,
 • Ameliyatlardan sonra enfeksiyon gelişip gelişmediğinin belirlenmesinde,
 • Bağırsakların iltihabi hastalıklarında,
 • Kemik enfeksiyonlarında,
 • Eklem iltihaplarında,
 • İltihabi hastalıkların tedavisinin izleminde CRP testi istenebilir.

 

CRP testi normal değerleri nelerdir ?

Aşağıda verilen değerler testin yapıldığı laboratuvara, kullanılan metoda ve testin yapıldığı cihaza göre değişiklik gösterebilir.

Test sonuçları değerlendirilirken testi yapıldığı laboratuvarın vermiş olduğu referans aralık dikkate alınmalıdır.  

Normal: Sağlıklı kişilerde CRP düzeyi 8.0 mg/L’nin altındadır (Bu değer Mayo Clinic web sayfasından alınmıştır).

 

Hs-CRP testi normal değerleri nelerdir ?

Aşağıda verilen değerler testin yapıldığı laboratuvara, kullanılan metoda ve testin yapıldığı cihaza göre değişiklik gösterebilir.

Normal: 0.1 mg/L’nin altındadır.crp testi

 

Kalp krizi riskinin değerlendirilmesinde Hs-CRP için kullanılan sınırlar nelerdir ?

Düşük risk: 1.0 mg/L’nin altında,

Orta derece risk: 1.0-3.0 mg/L’nin arasında,

Yüksek risk: 3 mg/L’nin üzerinde olması durumu.

 

Test sonucunu etkileyen faktörler nelerdir ?

 • Kısa süre önce egzersiz yapılması,
 • Hamilelik,
 • Obezite,
 • Rahim içi araç kullanımı gibi durumlarda elde edilen değerlerin yorumlanması için doktorunuz bilgilendirilmelidir.

 

Test sonuçları mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

Doç. Dr. Giray BOZKAYA

Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı

loading...


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


Etiketler: , , , , ,


CRP (C-reaktif protein) testi nedir? konusunda yapılan yorumlar

 1. Gokhan diyor ki:

  Merhaba hocam, yıllardır kan tahlili yaptırmıyordum
  Glukoz akş 107, kolestrol 205,ldl kolesteol 139, crp 5.51, glikozile hemoglobin hna1c 5.8 , rdw 14.8 çıktı, sizce bu değerler nasıl, doktorum herşey iyi ama şeker hastası adayısın dikkkat etmen lazım diyetisyene bir görün dedi, crp kafama takıldı kandaki mikrop sizce yüksek değilmi?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuzun söyledikleri doğrudur. Şeker hastası olma riskiniz vardır. CRP ile ilgili net birşey söylenecek düzeyde bir yükseklik yoktur. Muhtemelen doktorunuz da bu düzeyi yüksek olarak değerlendirmemiştir. Sağlıklı günler dileriz.

 2. serhan diyor ki:

  biyokmya saygılarımla hocam bi yorum yaparsanız 4 yıldır eklem agrısı çekıom bi türlü çıkmıyor ne oldugu eklemlerde yanma hiss halsizlik devamlı uyku hali ve uykuya doyamama

  Üre 25,9
  Kreatinin 0,9
  Ürik asit 4,1
  Sodyum 141
  Klor 99
  Potasyum 4,5
  Kalsiyum 9,9
  Fosfor 3,5
  Magnezyum 0,87
  ALP 67
  AST 18
  ALT 10
  LDH 187
  GGT 14
  Total Protein 8,35 H
  Albümin 4,91
  CRP (C reaktif protein) 85,93 H

  Hemogram
  W BC 8,1
  RBC 5,2
  HGB 14
  HCT 42,4
  MCV 82,1
  MCH 27,1 L
  MCHC 33
  RDW 12,3
  PLT 187,9
  MPV 10
  PCT 0,2
  PDW 17
  NEUT# 5,5
  LYMPH# 1,7
  EO# 0,1
  BASO# 0
  MONO# 0,8
  NEUT% 68
  MONO% 10
  EO% 0,6
  BASO% 0,1
  LYMPH% 21,3

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP dışındaki tahlil sonuçları normaldir. CRP düzeyinin yüksek olması vücutta bir enfeksiyon veya iltihabi bir hastalık olduğunu gösterebilir. Test sonucunun değerlendirilmesi için doktorunuza başvurunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 3. butterflu diyor ki:

  mrb, dizlerimde ağrı ve gerginlik var bu testleri yaptılar. sizce romatizma olabilirmi?
  ASO 148 <200
  RF <10,5 <14
  CRP 44,7 <5

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP değeri yüksekliği vücuttaki bir enfeksiyon ile ilişkili olabilir. Bu sebeple test sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. O gerekeni yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 4. sena diyor ki:

  CRP (TÜRBİDİMETRİK) sonucum 17.5 çıktı bu kötü bir hastalığa işaret midir?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonucunuz laboratuvarın verdiği referans aralığının üzerinde ise yüksek kabul edilir. CRP sonucunun yüksek olması vücutta bir enfeksiyon hastalığına işaret edebilir. Bu sebeple test sonucunuzu doktorunuza göstermenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 5. asya diyor ki:

  iyi günler hocam oğlum 3 yaşında 4 gün önce ateşlendi fakat ateşi 37-38 derece arasında 38 i hiç geçmedi grip yada soğuk algınlığı yok dün akşam acile götürdüm idrar tahlili temiz çıktı kan tahlili yapıldı crp 0,6 çıktı doktor bey kandaki enfeksiyonun ateş yaptığını söyledi serum bağlandı içinde ateş düşürücü ağrı kesici olan,yarım saat sonra deri altında şişlik oluştu çıkarttırdık akabinde ateşi hemen düştü kan testinde bir yanlışlık olabilirmi hemogram testi normal çıktı

 6. sel diyor ki:

  Merhaba Hocam

  belimde yaklaşık 3 aydır geçmeyen ağrı bulunmaktadır.Son 2 haftadırda bileklerimde ve kollarımda ağrı olmaya başladı.Doktora gittim bel fıtığı başlangıcı dedi fizik tedavi verdi ama hala geçmedi.Test yaptırdım sonuçları şu şekilde.Bu konuda yardımlarınızı bekler iyi çalışmalar dilerim
  Eritrosit Sedimentasyon Hızı (ESR) 10
  C reaktif protein (CRP), Kantitatif 0.11
  Cyclic Citrullinated Peptid Antikoru (anti-CCP)³NEGATİF, 0.25

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Anlaşıldığı kadarıyla ağrılarınız sebebiyle fizik tedavi ve psikiyatri uzmanları tarafından muayene edilmiş, çeşitli tetkikler yapılmış ve tedaviler uygulanmış ve uygulanmaktadır. Kan tahlili sonuçlarınız normal gözükmektedir. Doktorunuz da muhtemelen aynı şeyleri söylemiştir. Kemik taramasının sonucu da doktorunuz tarafından değerlendirilmiş ve kemik erimesi teşhisi konmuştur. Doktorlarınız tarafından yapılan tavsiyelere ve tedavi şemasına uymanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 7. buket diyor ki:

  CRP: 0.58 DİR. 0.0-0.5 arası olması gerekiyormus.

  ASO: 622 DİR. 0-150 arası olması gerekiyormus.

  BU sonuclar normalmıdır yuksekmdır ???

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP sonucunuz belirlenen üst sınırın üzerinde çıkmış. Ancak bu yükseklik çok da anlamlı bir yükseklik olmayabilir. Önemli olan şey CRP testinin yapıldığı zaman sizin herhangi bir şikayetiniz olup olmamasıdır. CRP yazımızda da okumuş olabileceğiniz gibi vücuttaki bakteriyel bir enfeksiyonun varlığını gösterir. Örneğin o sırada bir boğaz enfeksiyonu geçiriyorsanız ve bunu sebebi de bir bakteri ise, CRP yüksek çıkmış olabilir. Ancak o sırada iyileşme aşamasında da olabilir ve CRP düzeyiniz daha yüksek bir değerden 0.58’e düşmüş de olabilir. Önemli olan klinik durumunuzdur. Bir enfeksiyona dair bir belirti yoksa, sizin de bir şikayetiniz yoksa bu hafif yükseklik bir anlam ifade etmiyor olabilir. O anki klinik durumunuz ve muayene sırasında elde edeceği belirti ve bulgulara göre CRP değerinizin ne anlam ifade ettiğini doktorunuz belirleyecektir.
   ASO test sonucunuza gelince, bu tahlil geçmişte A grubu beta hemolitik streptokok enfeksiyonu geçirdiğinizi göstermektedir. Vücudunuz bu bakteriye karşı savunma molekülleri oluşturmuştur. Bu enfeksiyonu şu anda yeniden geçirdiğinize dair bir belirti veya şikayetiniz yoksa, ASO değerinizin 622 çıkmasının bir önemi yoktur. Sonuç olarak klinik durumunuz doktorunuz tarafından bu şekilde değerlendirilecektir. ASO ile ilgili olarak verdiğimiz linki tıklayarak sitemizde bulunan sayfamıza ulaşabilirsiniz: http://www.hayatisaglik.com/laboratuvar/aso-testi-nedir.html . Sağlıklı günler dileriz.

 8. Z.Nur diyor ki:

  Hocam merhaba,32 yaşındayım. Çok sık gribal enfeksiyon geçiriyorum. Genellikle sırt-boyun-eklem ağrısı yaşıyorum. Aylardır yorgunluk hissi, aralıklı olarakda omuz ve kollarımda kısa süren uyuşukluklar oluyor.2 Hafta önce yine grip oldum diye hastaneye gittim. Çok halsizim diye serum verdiler.Antibiyotik ve ağrı kesici verdiler.3-4 günden sonra tekrar aşırı eklem ve kemik ağrısı ile tekrar gittim.Yine serum verdiler.Kan testi yaptılar , sonra İespor ve novalgin enjeksion verdiler. CRP 47,72(0-5MG/L) WBC 12,40(3,5-10MM) #MON 2,4 (0,1-1,5) %MON18,8(2-15) HCT34,9 (35-55) MPV 11,2 (8-11) HGB 11,3 (11,5-16,5) gibi değerler çıkmıştı.İğneler cuma günü bitti. Birkaç gündür iyiydim. Bugün tekrar halsizlık,burun akıntısı, yorgunluk, kemiklerim çekiliyormuş gibi ağrılar var. Annem troid hastası, ailede kanser hastalıkları mevcut.Bu tarz hastalıklar kan testinde anlaşılır değil mi? Farklı bir hastaneye gitmem gerekir mi?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınızdan vücudunuzda bir enfeksiyon ve kansızlık olduğu görülmektedir. Sık hastalandığınızı da belirtmişsiniz. Bir dahiliye uzmanına başvurarak ciddi bir kontroldan geçmenizi öneririz. Yapılacak muayene ve tetkiklerden sonra nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini doktorunuz belirleyecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 9. mustafa diyor ki:

  CRP 0,31
  REFERANS:0,5
  SONUÇ NASIL ACABA
  teşekkürler

 10. Kadir diyor ki:

  Merhabalar testlerim aşağıdaki gibidir
  HEMOGRAM:
  WBC:7,1
  RBC:6,11
  HGB:17
  HCT:52,9
  PLT:216
  NE% 54,7
  LYM% 30,4
  MONO% 12,8
  EOS%2,6
  BASO%0,4
  NEU#3,4
  LYM#1,3
  MONO#0,8
  EOS#0,2
  BASO#0
  MCV:84,9
  MCH29,1
  MCHC:32,01
  RDW:12,9
  MPW:8,9
  PCT:0,17
  PDW:17
  İDRAR TAHLİLLERİ:
  BİLİRUBİN:NEGATİF
  GLUKOZ:NEGATİF
  UROBİLİNOJEN:NORMAL
  KETON:+-
  PROTEİN:önceden Eser değerdeydi Şimdi NEGATİF
  PH:5,5
  NİTRİT:NEGATİF
  DANSİTE:1,04 (1,005-1,030)
  LÖKOSİT:NEGATİF
  ERİTROSİT:NEGATİF
  RENK:AÇIKSARI
  GÖRÜNÜM:AÇIK

  BİYOKİMYA TAHLİLLERİ:
  GFR(MDRD):107,6
  BUN: 14,86
  KREATİNİN: 0,95
  LDH: 167
  DİREKT BİLİRUBİN:0,14
  TOTAL BİLİRUBİN: 0,67
  DEMİR: 146
  DEMİR BAĞLAMA:213

  NOT:MONO% değerim herzaman yüksek oluyor nedeni nedir sizce ve el ve ayaklarda morarma oluşuyor sıklıkla ayakta durduğukmda kan toplanıyor.

 11. Elvin YARCI diyor ki:

  Sağ ve sol parmak uyuşması ve diz ağrısı nedeniyle Nöroloji ve FTR’ye gştmiştim. Dr. Kan tahlili istedi karpal tünel sendromu ve boyun c3 ve c4 te fıtık tespit edildi. Romatizma olup olmadığına bakılmak içinde tahlil verdim.
  Sizce bu çıkan sonuçlar normal midir? (Çalıştığım için sürekli izin alamıyorum ve Dr. gidemiyorum) İlginiz ve yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

  ALP 58
  Kalsiyum 9.7
  Magnezyum 1.92
  Fosfor 3.4
  CRP *1.1
  RF 0
  TSH 0.49
  Vit B12 463
  Folik Asit 10.71
  Sedimantasyon 1 saat 9

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP değerinizde yükseklik söz konusu. Bu durum bir enfeksiyon veya iltihabi bir reaksiyonun göstergesi olabilir. Doktorunuz sonuçlarınızı görmek ve buna göre bir değerlendirme yapmak isteyebilir. Test sonuçlarınızı doktorunuza göstermenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 12. Ahmet diyor ki:

  Slm. CRP sonuç0.38 sonuç birimi mg/dL ref değeri 0-0.4 Tahlili tokken yaptırdım.Kolay gelsin…

 13. RECEP diyor ki:

  slm ben 2 ay önce kalça protez ameliyatı oldum böbrek gurultamasıyla doktora gittim enfeksiyon olabilir dedi doktorum crp 6,27 çıktı anlamı nedir

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP test sonucu enfeksiyon olabileceğini gösteren bir belirteçtir. Doktorunuz bu sonucu değerlendirerek gerekeni yapar. Sağlıklı günler dileriz.

 14. ismail diyor ki:

  Merhaba hocam.fmf hastasıyım.crp-lateks:223 sedimantasyon: 52 çıktı.adale ağrılarımda fazlalaştı.ne yapmamı öneririsiniz.

 15. ANONİM diyor ki:

  ALT 27
  AST 18
  CRP 82,7
  ÜRE(BUN) 12
  KREATİNİN 0,81

 16. ahmet diyor ki:

  endoskopi yaptım biops alındı benden sonuç
  CRP 0,61 olarak çıktı sonucun referans değeri ise <0,5 NEGATİF
  olarak çıktı yorumunuz nedir acaba

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sonucunuz referans değerin biraz üzerinde çıkmış. Bu sonuç ile ilgili olarak doktorunuzun görüşünü almanız uygundur. Sağlıklı günler dileriz.

 17. ayşee diyor ki:

  Glukoz 103 H 70 – 100 mg/dL
  Kreatinin 0.71 N 0.57 – 1.11 mg/dL
  tGFR 98.2 N 90 – 300 mL/dk/1.73 m2
  AST 11 N 5 – 34 U/L 14 15
  ALT 17 N 0 – 55 U/L 20 25
  CRP 16.51 H 0 – 5 mg/L < 0.10 2.03
  Uzm.Dr. SEVAL AKBULUT
  İdrar Onay Tarihi 20.12.2016 11:22:57
  Tetkik Adı Sonuç Durum Normal Değer Birim Açıklama Sonuç 1 Sonuç 2
  İdrar Kimyası
  Glukoz Neg
  pH 7.0 N 5 – 8
  Dansite 1.008 L 1.010 – 1.025
  Protein Neg
  Keton Neg
  Bilirubin Neg
  Ürobilinojen Normal
  Nitrit Neg
  Lokosit Neg
  Eritrosıt Neg
  İdrar Mikroskopisi
  Eritrosit 0 N 0 – 4 HPF
  Lökosit 2 N 0 – 4 HPF
  Genel Kristal 0
  Yassı Epitel 0
  Maya 0
  Mucus 0
  Uzm.Dr. SEVAL AKBULUT
  Hemogram Onay Tarihi 20.12.2016 11:05:31
  Tetkik Adı Sonuç Durum Normal Değer Birim Açıklama Sonuç 1 Sonuç 2
  WBC 11.1 H 4.3 – 10.3 – 10,7 7,7
  #LYM 2.61 N 1 – 5 2,6 2,4
  #MONO 0.64 N 0 – 1 0,5 0,4
  #NEU 7.61 H 2 – 6.4 7,4 4,8
  #EOS 0.27 N 0.05 – 0.5 0,3 0,2
  #BASO 0.02 N 0 – 0.2 0,0 0,0
  %LYM 23.4 N 10 – 50 % 2,6 24,2
  %MONO 5.7 N 2 – 10 % 0,5 4,3
  %NEU 68.3 N 40 – 80 % 7,4 68,7
  %EOS 2.4 N 0 – 7 % 0,3 2,6
  %BASO 0.2 N 0 – 2.5 % 0,0 0,2
  RBC 4.11 L 4.38 – 5.37 M/uL 4,2 4,4
  HGB 12.1 N 11.7 – 17.2 g/dL 11,9 12,7
  HCT 37.3 N 34.2 – 50.3 % 38,7 38,6
  MCV 91 N 80.7 – 95.5 fL 92,0 89,0
  MCH 29.46 N 27 – 34 g/dL 28,3 30,7
  MCHC 32.41 N 27 – 36.4 pg 30,7 32,9
  RDW 13.8 N 11.3 – 16.8 % 13,1 12,9
  PLT 289 N 150 – 450 10³/mm³ 328,0 311,0
  MPV 9 N 6.5 – 11.6 fL 8,8 9,2
  PCT 0.259 N 0.139 – 0.99 % 0,3 0,3
  PDW 16.3 N 15.5 – 17.1 % 15,3 16,3
  yorumlarsanız sevınırım

 18. serap diyor ki:

  ALANİN AMİNOTRANSFERAZ (ALT)
  NORMAL DEĞER: < 33
  16 U/L check
  ALBÜMİN
  NORMAL DEĞER: 3.9 – 4.9
  5.1 G/DL arrow_upward
  ALKALEN FOSFATAZ
  NORMAL DEĞER: < 104
  94 U/L check
  AMİLAZ
  NORMAL DEĞER: < 100
  71 U/L check
  ASPARTAT TRANSAMİNAZ (AST)
  NORMAL DEĞER: < 31
  17 U/L check
  BETA-HCG (TOTAL HCG)
  NORMAL DEĞER: < 5.3 3.HAFTA 5.4 – 72 4.HAFTA 10.2 – 708 5.HAFTA 217 – 8245 6.HAFTA 152 – 32177 7.HAFTA 4059 – 153767 8.HAFTA 3166 – 149094 HAMİLE OLMAYANLAR İÇİN < 5.3 POSTMENOPOZ < 8.3
  0.1 <TEST MIU/ML check
  BİLİRUBİN (DİRECT)
  NORMAL DEĞER: < 0.3
  0.10 MG/DL check
  BİLİRUBİN (İNDİRECT)
  NORMAL DEĞER: 0.1 – 1.0
  0.18 MG/DL check
  BİLİRUBİN (TOTAL,DİREKT)
  NORMAL DEĞER: < 1.2
  0.28 MG/DL check
  BUN
  NORMAL DEĞER: 6 – 21
  11.68 MG/DL check
  CK-MB
  NORMAL DEĞER: < 25
  22.4 HEMOLİZLİ U/L check
  CRP
  NORMAL DEĞER: < 5
  9.88 MG/L arrow_upward
  GAMMA GLUTAMİL TRANSFERAZ (GGT)
  NORMAL DEĞER: 60
  84 ML/DK/1.73 M2 check
  GLUKOZ
  NORMAL DEĞER: 74 – 106
  108 MG/DL arrow_upward
  KALSİYUM (CA)
  NORMAL DEĞER: 8.6 – 10.0
  9.7 MG/DL check
  KAN ÜRE AZOTU (BUN)
  NORMAL DEĞER: 17 – 43
  25.0 MG/DL check
  KREATİN KİNAZ (CK)
  NORMAL DEĞER: < 170
  133 U/L check
  KREATİNİN
  NORMAL DEĞER: 0.50 – 0.90
  0.94 MG/DL arrow_upward
  LAKTİK DEHİDROGENAZ (LDH)
  NORMAL DEĞER: < 480
  222 HEMOLİZLİ U/L check
  LİPAZ
  NORMAL DEĞER: < 60
  26.6 U/L check
  POTASYUM
  NORMAL DEĞER: 3.5 – 5.1
  3.9 MMOL/L check
  PROTEİN (SERUM VE VUCUT SIVILARI, HERBİRİ)
  NORMAL DEĞER: 6.4 – 8.3
  8.0 G/DL check
  SODYUM (NA) (SERUM VE VÜCUT SIVILARINDA, HERBİRİ)
  NORMAL DEĞER: 136 – 146
  138 MMOL/L check
  Test : Tam Kan (Hemogram)
  HCT
  NORMAL DEĞER: 35 – 45
  37.80 % check
  PLT
  NORMAL DEĞER: 155 – 366
  425.50 10E3/UL arrow_upward
  MCV
  NORMAL DEĞER: 81.1 – 96
  87.53 FL check
  MCH
  NORMAL DEĞER: 27.0 – 31.2
  29.38 PG check
  HGB
  NORMAL DEĞER: 10.8 – 14.2
  12.69 G/DL check
  RBC
  NORMAL DEĞER: 3.6 – 4.69
  4.3 10E6/UL check
  WBC
  NORMAL DEĞER: 3.7 – 10.01
  15.16 10E3/UL arrow_upward
  PCT
  NORMAL DEĞER: 0.0 – 9.99
  0.3 % check
  MCHC
  NORMAL DEĞER: 31.8 – 35.4
  33.57 G/DL check
  MPV
  NORMAL DEĞER: 6.9 – 10.6
  6.206 FL arrow_downward
  RDW
  NORMAL DEĞER: 11.5 – 14.5
  11.82 % check
  NEU%
  NORMAL DEĞER: 39.3 – 73.7
  70.32 % check
  NEU#
  NORMAL DEĞER: 1.63 – 6.96
  10.7 arrow_upward
  LYM%
  NORMAL DEĞER: 18.0 – 48.3
  20.11 % check
  LYM#
  NORMAL DEĞER: 1.09 – 2.99
  3.0 arrow_upward
  MONO%
  NORMAL DEĞER: 4.4 – 12.7
  7.61 % check
  MONO#
  NORMAL DEĞER: 0.24 – 0.79
  1.15 arrow_upward
  EOS%
  NORMAL DEĞER: 0.6 – 7.3
  0.98 % check
  EOS#
  NORMAL DEĞER: 0.03 – 0.44
  0.15 check
  BASO%
  NORMAL DEĞER: 0 – 1.7
  0.98 % check
  BASO#
  NORMAL DEĞER: 0 – 0.8
  0.15 check
  TROPONİN T
  NORMAL DEĞER: < 0.1 YÜKSEK RİSK
  0.003 <TEST NG/ML check
  print

 19. hazal diyor ki:

  Kanli ishal sikayeti ile acile gittim serum verildi ve kan testi yaptilar
  Crp 9.02 çıktı. İlaç verildi nidazol spanol ve ametik. Ilaclari Kullanali 2gun oldu İshal düzeldi katı çıkmaya başladı suda batıyor ve biraz dagiliyor. rengi açık ve kan hala gormekteyim tekrar gitmem gereklimi ?
  Ametik(damla) bulanti icin olduğundan dolayı hiç kullanmadım. (Bulantı şikayetim yok)

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tedavinin daha başında olduğunuzu düşünüyoruz. Bu sebeple ilaçlarınızı kullanmaya devam etmenizi, bitiminde eğer şikayetleriniz geçmemişse doktorunuza tekrar başvurmanızı öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 20. BERNA diyor ki:

  MERHABALAR TAHLİL SONUÇLARIMA BAKABİLİRMİSİNİZ RİCA ETSEM İLK HAFTA TAHLİL SONUÇLARIM
  CRP (kantitatif) 1.42 mg/dL 0 0.3
  MPV 10.1 fl 6.8 10.8
  PDW 11.4 fl
  LYM % 27.6 % 21.8 53.1
  MON # 1.12 K/uL 0.3 0.82
  MON % 8.4 % 5.3 12.2
  LYM# 3.68 K/uL 1.32 3.57
  PCT 0.36 % 0.15 0.7
  WBC 13.32 K/uL 4.5 11
  RBC 4.63 M/uL 4.69 6.13
  HGB 13.2 g/dL 12.2 16.2
  HCT 39.1 % 36 46
  PLT 358 K/uL 142 424
  MCV 84.4 fl 80 97
  MCH 28.5 pg 27 31.2
  MCHC 33.8 g/dL 31.8 35.4
  RDW 14.2 %
  NEUT# 8.17 K/uL 1.78 5.38
  NEUT % 61.4 % 34 67.9
  EOS# 0.32 K/uL 0.04 0.54
  EOS % 2.4 %
  BASO % 0.2 %
  BASO 0.03 K/uL
  BAĞIRSAK ENFEKSİYONU SEBEPLİ CİPRO ANTİBİYOTİK KULLANDIM 1 HAFTA SONRA TEKRAR GİTTİM GİTTİĞİMDE SIRTIMDA ÜŞÜTMETE BAĞLI BİR AĞRI VARDI DEĞERLERİM
  CRP (kantitatif) 2.7 mg/dL 0 0.3
  MPV 10.4 fl 6.8 10.8
  PDW 12.9 fl
  LYM % 22.6 % 21.8 53.1
  MON # 1.17 K/uL 0.3 0.82
  MON % 8.6 % 5.3 12.2
  LYM# 3.08 K/uL 1.32 3.57
  PCT 0.34 % 0.15 0.7
  WBC 13.64 K/uL 4.5 11
  RBC 4.91 M/uL 4.69 6.13
  HGB 13.9 g/dL 12.2 16.2
  HCT 41.7 % 36 46
  PLT 323 K/uL 142 424
  MCV 84.9 fl 80 97
  MCH 28.3 pg 27 31.2
  MCHC 33.3 g/dL 31.8 35.4
  RDW 14.7 %
  NEUT# 9.15 K/uL 1.78 5.38
  NEUT % 67.1 % 34 67.9
  EOS# 0.21 K/uL 0.04 0.54
  EOS % 1.5 %
  BASO % 0.2 %
  BASO 0.03 K/uL

  ŞİMDİ 3 UNCU DEFA TAHLİL YAPTIRACAĞIM FAKAT BU SEFERDE SİNÜZİT SEBEBİ GRİBAL ENFEKSİYONUM VAR GİTMEK İSTEMİYORUM TEKRAR YÜKSEK ÇIKAR DİYE DEĞERLERİM NORMALMİDİR.

 21. Nurhayat Güngör diyor ki:

  Benim kan testi sonuçlarımdaRDW 15 referans aralığı11.6 -14 RDV-SD 46 feferans aralığında – yıldız işareti var yüksek düşük yazmıyor crp de 2 ilgili olarakmcv 86 referans 80 -101 yazıyor doktor hepisi için normal dedi. 63 yaşındayım eklem rahatsızlıklarım şeker alerjik kaşıntılar var.Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuz sizi en azından karşısında görmüş, şikayetinizi sizden dinlemiş ve muayene etmiştir. Bu sebeple doktorunuzun görüşleri önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

 22. sinan diyor ki:

  Merhaba,
  Babam aml(lösemi)hastası.kan değerinde ki crp oranını yorumlarmısınız.
  CRP:279.70

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP düzeyinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu test sonucunun yorumlanmasını doktorunuz yapmalıdır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 23. Necati KALE diyor ki:

  Hocam demirim çok düşük 10 crp yuksek 46 ama hgb normal 16.1 d vit düşük.anti hbs yuksek18, kolestrole düşük hocam.

 24. nazıre diyor ki:

  selanmun aleykum hocam bır yıldır bulantı kusma karın ve mıde agrısı cekıyorum ara ara devam edıyor gıtmedıgım hastane doktor kalmadı en son gastro polıkınlıgıne gıttım testler yapıldı ıdrarda enfeksıyon oldugunu soyledı ılaclar verdı kanda crp 074 cıkmıs degerınden fazla ılaclar bıttıkten sonra enfeksıyon polıkınlıgınemı yoksa gastro polıkınlıgınemı gıtmelıyım bıde ıkı cocuk annesıyım arastırıyorumda nette crp yukseklıgının cesıtlı ıltıhaplı kanserlerden bahsettıyo bole bır sıkıntı olabılır acaba bılgılendırırsenız rahatlamıs olucam sımdıdn tesekkur edıyorum

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Size tedaviyi veren bölüm gastro olduğuna göre, kontrol için de oraya gidiniz. Gerekirse o sizi yönlendirecektir. Öyle bir sıkıntı olduğunu düşünmüyoruz. Bunu doktorunuza da sorunuz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 25. CEREN diyor ki:

  WBC 6.7 10^3/uL 4.8 – 10.8 4.8 – 10.8
  RBC 4.15 ↓ 10^6/uL 4.2 – 5.4 4.2 – 5.4
  HGB 12.02 g/dl 12.0 – 16.0 12.0 – 16.0
  HCT 37 % 37 – 47 37 – 47
  PLT 244.4 10^3/uL 130 – 400 130 – 400
  MCV 89.09 fL 80 – 94 80 – 94
  MCH 28.94 pg 27 – 34 27 – 34
  MCHC 32.48 g/dl 32 – 36 32 – 36
  RDW 12.97 % 11.0 – 17.2 11.0 – 17.2
  PDW 19.89 fL 9.30 – 22.00 9.30 – 22.00
  MPV 8.42 fL 6.9 – 10.6 6.9 – 10.6
  PCT 0.21 % 0.0 – 9.99 0.0 – 9.99
  NEU# 3.9 10^3/ml 1.8 – 7.7 1.8 – 7.7
  LYM% 28.22 % 18.0 – 48.3 18.0 – 48.3
  LYM# 1.89 10^3/ml 1.0 – 4.8 1.0 – 4.8
  MON% 7.4 % 4.4 – 12.7 4.4 – 12.7
  MON# 0.5 10^3/ml 0.3 – 0.8 0.3 – 0.8
  EOS# 0.29 10^3/ml 0 – 0.5 0 – 0.5
  BAS% 1.78 ↑ % 0 – 1.7 0 – 1.7
  BAS# 0.12 10^3/ml 0 – 0.15 0 – 0.15
  CRP 0.7 mg/L < 5 < 5
  SONUÇLAR NORMALMİ HOCAM 2 AYDIR GEÇMEYEN ÖKSÜRÜK VAR TEŞEKKÜR EDERİM…

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kansızlık bulunması ihtimaline karşı bir dahiliye uzmanına başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 26. hnf diyor ki:

  merhaba,
  cevabınız için teşekkür ederim.sonuçları doktoruma gösterdim.ürik asitin 34 çıkmış olmasını söylememe rağmen her şeyin normal olduğunu söyledi.referans aralığını tekrardan kontrol ettim. 3.1-7.8 aynen bu yazıyor.peki ürik asit neden çıkar.bir hastalığın habercisi olabilir mi ? günde 20 den fazla kez idrara çıkma şikayetiyle de üroloji bölümüne gittim.bu sonuçları üroloji doktoruna da yorumlattım.kendiside test sonuçlarımın normal olduğunu ve tuvalet hikayemi anlattığımda durumun psikolojik olabileceğini söyledi.ürik asit ile sık idrara çıkma arasında bir bağ olabilir mi ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Ürik asit sonucunun 34 yerine 3,4 çıkmış olma ihtimali var mıdır? 34 çok yüksek bir değer. Sağlıklı günler dileriz.

 27. ferhat diyor ki:

  merhaba crp testim 27.7 mg/L ye yükselmiş.parmaklarımdada egzama var buda daha cok tetikleme yapıyor sanırım.yaralar olusuyor ve iltihaplı yarıklar meydana geliyor doktorum herhangi bir ilaç vermiyor.cildiye sadece krem verdi ne yapabilirim.tesekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Cildiyenin vermiş olduğu kremi kullandıktan ve tavsiyelerine uyduktan sonra şikayetlerinizin geçmemesi durumunda tekrar doktorunuza başvurunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 28. NUR diyor ki:

  Merhaba Urik asit değerim 2.20 çıktı olması gereken aralıktan düşük ne yapmalıyım.

  URİK ASİT (URIC) 2,20 mg/Dl L 3,4-7

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çıkan test sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. O gerekenleri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 29. NUR diyor ki:

  Merhaba,
  Yapılan tahlilde aşağıdaki değerim yüksek çıkmış,ne anlama geliyor?
  CRP (Nefelometrik) 0.58 mg/dL 0 – 0.4

 30. Adnan ANBARCI diyor ki:

  SELAM BABAM 64 YAŞINDA GECE OLUNCA ÇOK ÖKSÜRÜYOR.UYUYAMIYOR.KAN DEĞERLERİ CPR 22 MVC 84.1 NEU 68.3 HTC 42.3 MCH 26.9 MİD 9.5 MCHC 32.1 MİD 0.8 WBC 8.6 PCT 0.174 LY 22.2 LY 1.9 NEU 5.9 PDW 15.1 RBC 5.04 HGB 13.6 MPV 8.1 PLT 216 RDW-CV 14.5

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Babanızı bir dahiliye uzmanına götürmenizi öneririz. Akciğerlerinin dinlenmesi ve muayene edilmesinin ardından doktorunuz gerekenleri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 31. hnf diyor ki:

  merhaba,
  bacak krampları,kronik bacak ağrıları ve yorgunluk şikayeti ile iç hastalıklarına başvurdum.aşağıdaki tahlil sonucumu yprumlayabilir misiniz ?
  CRP 0,10 mg/dL <0,5 NEGATİF

  Vitamin D, 25 hidroksi 5 ng/ml 20-70

  Monosit mutlak sayısı (MONO#) 0,78 10*3/ul 0.29-0.71

  Vitamin B12 414 pg/mL 157-883

  Folik Asit 5,6 ng/mL 3.1-20.5

  Ürik asit, İdrar 34,0 mg/dl 3.1-7.8

  Na (Sodyum) 135 mmol/L 136-145

  PTH Parathormon, İntakt 115,7 pg/ml 15-68.3

  Lökosit 31 HPF 0-5
  Yassı epitel 36 HPF 0-15

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınızda D vitamini eksikliği görülmektedir. Muhtemelen buna bağlı olarak PTH değeriniz de yüksek çıkmıştır. D vitamini seviyesinin normale yükselmesinin ardından PTH da normal seviyeye inecektir. Doktorunuz size gerekli tavsiyelerde bulunacak ve D vitamin seviyenizi yükseltmek için gerekeni yapacaktır. Ürik asit test sonucunuz,eğer yanlış yazmadıysanız referans aralığına göre yüksek görülmektedir. Eğer gerçekten bu kadar yüksekse, doktorunuz bunun için de gerekenleri yapacaktır. Test sonuçlarınızı doktorunuza göstermeyi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 32. türkan diyor ki:

  annem 65 yaşında
  crp 7.90
  kolestrol 243
  LDL 164
  POTASYUM5.2
  TRİGLİSERİD 192
  MCHC (L)31.70
  RDW (h) 17.70

  DEĞERLENDİRMENİZİ RİCA EDERİM

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Testleri yaptırdığınız laboratuvarın referans değerlerini yazarsanız, bir değerlendirme yapabiliriz. Sağlıklı günler dileriz.

 33. çiğdem diyor ki:

  selam ateşlenme agızda kuruluk ve halsizlik var sonuçlarım nasıl hangi bölüme gitmeliyim
  Bun 9 mg/dL 5 21
  Kreatinin 0,64 mg/dL 0,6 1,1
  Ürik Asit 3,62 mg/dL 2,6 6
  Total Protein 7,46 g/dl 6,4 8,3
  Albümin 4,4 g/dL 3,5 5,2
  AST 18 U/L < 35
  ALT 27 U/L < 35
  LDH 167 U/L < 247
  Bilirubin Total 0,7 mg/dL 0 1,2
  Bilirubin Direk 0,21 mg/dL 0

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Grip olmuş olabilirsiniz. Şu sıralarda çok görülmeye başlandı. Yazmış olduğunuz test sonuçları normaldir. Evde dinlenip, bol ılık sıvı alıp, beslenmenize dikkat ediniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 34. Mehmet Yüksel Kütükoğlu diyor ki:

  Benim annemde 1 ay önce gögsündeki hastalıgından dolayı hastaneye gittik.Akciger hava kaçagı varmış 10 gün drenle takılı kaldı taburcu oldu 2 gün sonra kontrole gittigimizde yeniden akciger hava kaçagı devam ediyor dediler bu sefer ameliyat olduk ameliyat olduktan sonra 7 gün hastanede kaldık normal süresi 4-5 gün hastanede yatılıyor ama kanama oldu 2 gün daha hastanede yatmak zorunda kaldık.Taburcu olduk 5 gündür yine kontrolümüz vardı doktora gittigimizde kan tahlili istedik gece uykusunda bu gece agzı iltihaplı gibi kokuyordu kan tahlili yapıldıgında CRP’si 109 çıktı ve bize doktor antibiyotik yazdı.Sizce CRP nin yüksek olması ameliyattan dolayı olur mu? ve Tahmini ne kadar sürede aşagıya çekebiliriz? veya CRP’yi düşürmek için ne yapmalıyız?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP’yi düşürmek için doktorunuz gerekeni yapmış ve antibiyotik tedavisi başlatmış. İltihap temizlendikçe CRP de düşmeye başlayacaktır. Bu arada annenizin bağışıklık sisteminin de güçlenmesi için iyi beslenmesi gerekir. Ayrıca ilaçlarını düzenli kullanmalıdır. Sizin dikkat etmeniz gereken şey budur. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 35. Tuncay Uzun diyor ki:

  Merhaba hocam.

  Sedimantasyon 1.saat 26mm Normaldeger <9
  2.saat 48mm Normaldeger <18

  CRP quantitativ 1,5 mg/dl <0.5

  Bu tahlili yaptirdigim sirada reflüden dolayi Yemek Borusu iltihabi nedeniyle rahatsizdim. Bu sonuclar normal mi?

  Tesekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu sonuçlar iltihabi bir durumu gösteriyor. Tedavi ile bu sonuçlar da normale dönecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 36. halit diyor ki:

  Merhaba,
  4-5 gün geçmeyen ishal ,karın ağrısı ve halsizlik nedeniyle acile gittim..Kan ve gaita testi sonucu ,gaita normal çıktı ,kanda CRP 0-5 referans aralığına göre 38 (yüksek) çıktı..Doktor ,kanda enfeksiyon var dedi ve Cipro,Flagyl,Diafuryl fort verdi..4 gündür kullanıyorum..İshal geçti fakat halsizlik ve karın üst bölgesinde ağrı geçmedi..Bu normal midir?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kullandığınız ilaçların bitmesini bekleyiniz. İshal nedeniyle vücudunuz sıvı kaybetmiştir. Bu sebeple vücudun dengesi bozulur. Bol sıvı almaya özen gösterin. Doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz. Birkaç gün içinde birşeyiniz kalmayacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 37. Burak diyor ki:

  Merhabalar ben eklem ağrısı nedeniyle ortapediye gittim. kan tahlili yaptırdım ve sonucunda asom 0-200 arasında olması gerekırken 400 çıkmış. bunu kendım gördüm tabi. doktora sonuç ıcın gıttıgımde birşeyin yok deyip 10 sanıye bıle ilgilenmedne yolladı beni.bende bir sinirle kağıtları yırttım. eve gelınce ne var ne yok dıye baktığımda asonun 400 olduugnu farkettim. ınternetten araştırdığım kadarıyla. bi enfeksiyon hastalığım olabilirmiş sanırım. benim vucudumdakı butun eklemlerim çok fazla ağrıyor. ve çatır çutur sesler geliyor. yani öyleki uyutmayacak kadar ağrıyor. veya uyandıracak kadar. yaklaşık 5 kere doktoar gittim ve hiçbirisi bir çözüm söylemedi hatta nerdeyse hepsi hiçbirşeyin yok dedi.crp m de 0.48 çıkmış çok yüksek sayılmaz ama onunda fazla olduğunda ne olur diye baktığımda nefes darlığı kalpte çarpıntı gibi şikayetler gördüm ve benimde sürekli nefesim kesilip bazen gözlerim kararıyor ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edebilirmisiniz ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP testi vücutta aktif bir enfeksiyon olup olmadığını göstermektedir. Sizin sonucunuz normal çıktığına göre şu an herhangi bir enfeksiyon geçirmediğiniz söylenebilir. ASO testinin yüksek çıkmış olması ise geçmişte streptokok adı verilen bir bakterinin sebep olduğu bir enfeksiyon geçirdiğinizin göstergesidir. Basit bir anlatımla, vücudunuz bu enfeksiyonla savaşmak üzere “asker” yetiştirmiş ve savaşı kazanmıştır. O askerlerin sayısı 400’dür. Zamanla bu askerlerin sayısı azalacaktır. Bu sayının ne zaman normal sınırlar arasına ineceği kişiden kişiye değişir.
   Ağrılarınız ile ilgili olarak ortopedi açısından normal sayılabilirsiniz. Dahiliye polikliniğine de gitmenizi öneririz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 38. DLK diyor ki:

  merhaba, ANA pozitif(1:320 ince benekli), diğer tüm alt antikorlar negatif, sabahları diz tutulması, kafa derisinde ve kollarda döküntü ve güneşle çıkan kaşıntı, karnın alt bölgesinde nefes almada güçlük,üst bacak arkasında sebepsiz agrısız belirip sönen morluklar, c3 değeri 74,c4 degeri 12, pdw değeri 19, idrarda 7-8 lökosit, eser miktarda eritrosit, 10-12 epitel hücresi, eser miktarda keton görüldü. Diğer tüm kan ve idrar sonuçları (CRP, ESR,RF..)normaldir. Yorumlayabilir misiniz?

 39. MEHMET diyor ki:

  MRB
  CPR : 3.3
  MCHC :36.7
  BU VDEGERLER İLE İLGİLİ SIKINTI TEŞKİL EDİYOR MU

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Testleri yaptırdığınız laboratuvarın referans aralığını yazmadığınız için sonuçlarınızın sıkıntılı olup olmadığını değerlendiremiyoruz. Test sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. En iyi değerlendirmeyi o yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 40. Ela diyor ki:

  Merhaba, Bana lenfadenit teşhisi konuldu. Lenf nodu büyümesi vardı 1 adetti fakat şuan çoğalmış durumda birden fazla lenf nodu var. Doktorum Enfeksiyon bölümüne gönderdi. Diğer sonuçları anladım ama bunu anlayamadım. Crp değeri normal mi ?
  04/08/2016 13:27 CRP, nefelometrik 3.38 mg/L 0 – 5
  04/08/2016 13:27 Sedimentasyon 10 mm/h

 41. Fatih diyor ki:

  Merhana İyi günler ben havuza gitmiştim akşamında diz kapaklarımın altı acıyordu 1 hafta içinde ise deri altında kanlar meydana geldi doktora gözüktüm CRP 9 70 çıktı bana 3 hap ve 1 krem verdiler kanamalar azaldı ama şişlik var sizce zamanla geçer mi yoksa başka bi doktora görünmemi tavsiye eder misiniz ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tedavinin süresine göre şikayetlerin azalması gerekir. Doktorunuza tekrar görünmenizi tavsiye ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

 42. Fatih diyor ki:

  Merhana İyi günler ben havuza gitmiştim akşamında diz kapaklarımın altı acıyordu 1 hafta içinde ise deri altında kanlar meydana geldi doktora gözüktüm 3 hap ve 1 krem verdiler kanamalar azaldı ama şişlik var sizce zamanla geçer mi yoksa başka bi doktora görünmemi tavsiye eder misiniz ?

 43. ilkay demir diyor ki:

  hocam benim crp :0.55 referans :0.5 sedim 60 dk :19 refarans:0-15 degerlendirirmisiniz simdiden tesekkürler

 44. süreyya diyor ki:

  merhaba ayaklarımda ağrılı şişlikler var ateş 39 derece crp değeri normal sınır
  0-0,8 iken sonuç 8,88 çıktı bu enfeksiyon belirtisimi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu sonuç iltihabi bir hastalığınız olduğunu gösterebilir. test sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. O gereken tedaviyi uygulayacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 45. cemal diyor ki:

  crp 5 normal aralık 0 – 5 yani sınırdayım sıkıntı varmıdır ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP değeriniz doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. Daha önceki CRP değerinizi bilmediğimiz, sizi muayene etmediğimiz, bir hastalığınız olup olmadığı hakkında bir fikrimiz olmadığı için bir değerlendirme yapmamız mümkün değildir. Sağlıklı günler dileriz.

 46. sidki diyor ki:

  Crp taestim (H)16.71 bunun anlami nedemek yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP testi vücutta iltihabi bir durum olduğunda yükselir. Bu sebeple sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. O gereken tedaviyi uygulayacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 47. metin diyor ki:

  iyi günler hocam annemin çok şiddetli kas ve eklem ağrısı var CRP 3.21 çıkmış ne yapalım

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kas ve eklem ağrıları için doktorunuza başvurunuz. CRP referans aralığı ile ilgili bir değer yazmamışsınız. Bu sebeple CRP ile ilgili bir değerlendirme yapmamız doğru olmayacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 48. mehmet bulut diyor ki:

  crp testim 52.12 ne yapmam gerek

 49. serkan diyor ki:

  selamınaleyküm hayırlı günler geçen kıştan beri hertarafım ağırıyordu boynum çenem kolum belim ayaklarım bacaklarım son 1.5 aydır namaz kıldığımda son oturuşta dizlerimin üstünde kılmaya oturamamaya başlayınca doktora gittiğimde crp seviyesi 82 lerde çıktı 3 ilaç ve 1 krem yazdı ilaçlar bitip 1 ay sonra gittiğimde crp seviyesi 12lere düştü
  ilk gittiğim doktor dahiliye doktoruydu 2. gittiğim doktor nöroloji doktoru 2. gittiğim doktor 1 ilaç yazdı onu kullanıyorum fakat kullandığımda bacaklarım şişiyor ve daha kötü oluyorum kullanmadığımda bacaklarımdaki şişlikler iniyor fakat her tarafımdaki ağrılar daha çok artıyor ne yapmamımı önerirsiniz tekrar 1. doktoramı gideyim

  • dradmin diyor ki:

   Aleykümselam,
   İlk doktorun yapmış olduğu tedaviden fayda gördüğünüz anlaşılıyor. Tekrar aynı doktora gitmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 50. serap diyor ki:

  İyi günler benim crp 0.74 ne yapmalıyım.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP testinin referans aralığına göre yapılması gerekenler değişiklik gösterir. Siz en iyisi sonucunuzu testi isteyen doktorunuza gösteriniz. O gerekeni yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 51. YÜSRA diyor ki:

  rf <10.6 0-15
  crp <3.28 0-5
  L sonuç değeri normalin altında
  h sonuç değeri normalin üstünde….rica etsem yorumlarmısınız

 52. fatih kambur diyor ki:

  CRP (C reaktif protein, Kantitatif)
  3,94 mg/dL <0,5 NEGATİF
  RF (Romatoid Faktör) < 10,0 IU/mL <30,0 NEGATİF 30,050,0
  HAFİF
  POZİTİF

  hocam yorumlar mısınız

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yüksek CRP değerleri genellikle vücutta bir enfeksiyon lehine yorumlanmaktadır. Test sonucunuzu doktorunuza gösterirseniz, sizi muayene eden ve şikayetinizi dinleyerek bu testi istediği için en iyi değerlendirmeyi o yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 53. serpil kayak diyor ki:

  ıyı gunler 4.5 aylık gebeyım goğüsümün üstü ve bacak aralarımda kasıntım var tekrarlayan düsüklerim oldu crp turbidimetrik 7.6 cıkmıs bebegıme zarar verirmı degerlerimi gönderiyorum sizce bu deger gebeliğime zarar verirmi tesekkur ederim iyi gunler

  27/06/2016 Bilirubin (Total,direkt), her biri 0,29 mg/dL
  27/06/2016 Gamma glutamil transferaz (GGT) 15 IU/L 9 – 36
  27/06/2016 Bilirubin (Total,direkt), her biri 0.19 mg/dL < 0,5
  27/06/2016 Bilirubin (Total,direkt), her biri 0.48 mg/dL
  27/06/2016 Potasyum 4.13 mmol/L 3,5 – 5,5
  27/06/2016 CRP,türbidimetrik 7.6 mg/L
  27/06/2016 HDL kolesterol 72 mg/dL 45 – 65
  27/06/2016 Kan üre azotu (BUN) 10.5 mg/dL 16,6 – 48,5
  27/06/2016 Kolesterol 164 mg/dL < 200
  27/06/2016 Tam Kan (Hemogram)
  27/06/2016 LDL kolesterol 65.6000 U/L < 130
  27/06/2016 Glukoz 77 mg/dL 70 – 105
  27/06/2016 Sodyum (Na) (Serum ve vücut sıvılarında, herbiri)138mmol/L
  27/06/2016 Trigliserid 132 mg/dL < 150
  27/06/2016 Serbest T4 1.14 ng/dL 0,93 – 1,7
  27/06/2016 TSH 2.34 mU/L 0,27 – 4,2
  27/06/2016 Aspartat transaminaz (AST) 17.8 IU/L < 32
  27/06/2016 Alanin aminotransferaz (ALT) 17 U/L < 33
  27/06/2016 Kreatinin 0.5 mg/dL 0,50 – 0,90

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP ve LDL dışıdaki testler normal gözükmektedir. LDL değeri ve biriminin yazımı ile ilgili bir yanlışlık vardır.
   CRP testinin referans aralığını yazmamışsınız ama 5’in altı normal ise sizin değerinizin bir problem yaratıp yaratmayacağını sizi takip eden kadın doğum doktoruna sorunuz. En iyi değerlendirmeyi o yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 54. Yağmur diyor ki:

  Merhaba, crp değerini ve diğerlerini yorumlar mısınız?Çok teşekkürler

  CRP(Türbidimetrik) 0.30 mg/dL 0 – 0.5
  Üre 30 mg/dL 15 – 40 19 19
  Kreatinin 0.67 mg/dL 0.57 – 1.11 0.59 0.7
  Ürik Asit 4.3 mg/dL 2.6 – 6.0
  ALT 19 IU/L < 37 18 20
  AST 17 IU/L < 31 14 15
  KREATİNİN KİNAZ(CK) 82 IU/L 29 – 168
  Sodyum (Na) 141 mEq/L 134 – 145 137
  Potasyum (K) 4.1 mEq/L 3.5 – 5.1 4.3
  Kalsiyum (Ca) 9.3 mg/dL 8.4 – 10.2
  Hormon Num. Alma Tar. : Onay Tar. : 24/06/2016 12:06
  Lab Kabul Tar. :
  24/06/2016 08:09
  24/06/2016 09:51
  Serbest T4 0.81 ng/dL 0.7 – 1.48 0.8
  TSH 4.2023 uIU/mL 0.35 – 4.94 12.97
  16.2 ug/dL
  S
  Kortizol

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kortizol test sonucunuzun kaç olduğu anlaşılamamıştır. Onun dışındaki test sonuçlarınız normaldir. Sağlıklı günler dileriz.

 55. ELİF diyor ki:

  Hocam peki bu el ve ayagımdaki şikayetlerimin d vitamini düşüklüğümle ve crp min yükselmesiyle bi alakası olabilirmi?Bu sıra seyreldi agrılarım

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bunu ancak şikayetlerinizi dinleyen ve sizi muayene eden doktorunuz söyleyebilir. Bizim net birşey söyleyebilmemiz zordur. Sağlıklı günler dileriz.

 56. ELİF diyor ki:

  Merhaba hocam 15 yıldır hipoparatroidi haastasıyım (rocaltrol 0.5 kullanıorum) son 1-2 aydır el ve ayaklarımda kızarıklık böcek sokması gibi bi acıyla agrı oluo ayak topuklarıma basamaz oluyodum bunun için gittiğimde doktorun istediği testlerde
  25-hidroksi vitamin D 9.77
  sodyum 146
  calsiyum 8
  crp 12
  parathormon 2.11
  lym 3
  sedimentasyon 11
  anti ccp negatif
  değerler arasında düşük yada yüksek çıkanlar bunlar

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Testlerin arasında D vitamininin oldukça düşük çıktığı görülmektedir. Paratiroid bezi ile ilgili probleme bağlı olarak da PTH ve kalsiyum düşüklüğü de göze çarpıyor. CRP’nin referans üst sınırı 5 ise, CRP düzeyi yükselmiş. Hormon düzeyinizin, D vitamini eksikliğinin yanında CRP test sonucunun değerlendirilmesi için , bir endokrinoloji uzmanına başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 57. Engin diyor ki:

  Hocam çok özür dilerim crp yazacaktım src yazmışım

 58. Engin diyor ki:

  Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim Allah razı olsun.Birde Prof. Saraçoğlunun sitesinde Karabaş otu , Isırgan otu , dut kurusu ve kiraz sapının src ve sedimantasyon düşümüne yardımcı olduğu yazıyor .Kullandığımız antibiyotiklerin yanında kan ilacı kullanabilirmiyiz.Cevap yazabilirseniz çok sevinirim Tekrar teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Prof. Saraçoğlu’nun uzmanlık alanı ile ilgili bir yorum yapmamız mümkün değildir. Bitkisel ürünlerin birçok alanda kullanıldığı bilinmektedir. Ancak hangi ürünün hangi duruma iyi gelebileceği bizim uzmanlık alanımız olmadığı için bir yorum yapmamız doğru olmayacaktır. CRP ve sedimentasyon zamanla düşecektir. Hem antibiyotik tedavisi, hem de ameliyatın üzerinden zaman geçtikten sonra CRP düşecektir. Kansızlık düzeldikten sonra da sedimentasyon normale dönecektir. Kan ilacını antibiyotikler bittikten sonra kullansanız daha iyi olacaktır. Kan ilaçları bulantı bazı kişilerde bulantı ve kusmaya sebep olabilmektedir. Bu durumda içilen antibiyotik de kusulacağından yeterince emilememiş olacak ve kanda tedavi edici doza ulaşamayacaktır. Bu arada demir içeren yiyecekler ile beslenilebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 59. Engin diyor ki:

  hocam merhaba eşimin 12 gün önce ameliyatla miyomu ve Rahmi alındı.4 gün sonra hastaneden çıktı.hastaneden çıktıktan 2 gun sonra biraz Ateş’i Yükseldi ve ameliyatı yapan doktora başvurdu.Doktor kan tahlili yaptırdı.kan tahlilinde crp nefolometrik 0-0,8 eşimde değer 1,30 sedim 1-20 Eşimdeki değer 46 WBC 4,49-12,68 Eşimdeki değer 13,53 doktor bizim pimpiriklendiğimizi söyledi ama hastaneye yatırıp serum tedavisine başladı.bir gün sonra sadece wbc^ye bakıldı 4,49-12,68 Eşimdeki değer 10,89 .Eşim 5 gun hastanede yattı.6. Gun sabahında tekrar kan tahlili yapıldı.crp türbidimetrik 0-0,5 Eşimdeki değer 1,02 WBC 4,49-12,68 Eşimdeki değer 10,72 sedim 1-20 Eşimdeki değer 31. Bu arada hgb 9,3 .doktor değerlerin normal olduğunu hastaneden çıkabileceğimizi söyledi .Azitro ,nidazol , Arveles adlı ilaçları vererek hastaneden taburcu etti .1,5 ay sonra kontrole gitmemizi söyledi.Hocam eşim değerlerden dolayı çok telaşlanıyor.Sizce değerlerimiz normal mi yoksa başka doktora gitmelimiyiz. Yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Eşinizin CRP, lökosit ve sedimentasyon seviyeleri yüksek çıkmış. Ancak yapılan tedavi sonrasında WBC’deki düşüşü, CRP’nin yükselmemiş olmasını doktorunuz muhtemelen iyileşme şeklinde yorumlamış olabilir. Kansızlık nedeniyle sedimentasyonun yüksek çıkmaya devam etmesi normal sayılabilir. Ancak kansızlık düzeldikten sonra, herhangi bir enfeksiyon durumu olmaması halinde sedimentasyon da düşecektir. Çıkışta eşinize antibiyotik ve antienflamatuar ilaçlar verilmiş. Bunlar tedaviyi devam ettirerek enfeksiyonu önleyecektir. Fakat bu arada ateş yükselmesi gibi enfeksiyon belirtileri olması durumunda kontrol zamanını beklemeden doktorunuza başvurmanızı öneririz. İçiniz rahat etmiyorsa, bir başka doktora da gitmenizde fayda vardır. Başka bir doktor kendi muayene bulguları ile beraber, test sonuçlarını ve eşinizin şikayetlerini birlikte değerlendirerek size tavsiyelerde bulunabilir. Böylece her hangi bir sorun varsa ortaya çıkacağı gibi, bir endişeye gerek olmadığını ondan da duymak, hem ilk doktorunuza güveninizi artıracak, hem de rahatlamanızı sağlayacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 60. asaf heğci diyor ki:

  iyi günler çocuğumun sürekli ateşi var doktor antibiyotik verdi ateş düşmüyor lütfen yardımcı olun.CRP H 52,4 , HGB L 11,4 , HCT L 33,7

  28 aylık erkek çocuğu ne yapabilirim neyin belirtileri.döküntü kusma yok,ama ateş ve ishal var

  • dradmin diyor ki:

   Bu test sonuçlarından bir miktar kansızlığının olduğu ve vücutta bir enfeksiyon olduğu anlaşılabilir. Ateşinin ne kadar süreden beri olduğunu, tedavinin ne kadar süreden beri uygulandığına bağlı olarak yapılacak değerlendirmeler değişiklik gösterir. En iyisi doktorunun tavsiyeleridir. Doktorunuz çocuğunuzun muayenesini yapmış ve edindiği bulgular doğrultusunda tedavisini planlamıştır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 61. PINAR diyor ki:

  CRP Latex ( Kalitatif ) (++++) Pozitif mg/l 0-6
  IgE, total 31.29 UI/ml 1.31-165
  edimantasyon
  Yarım Saatlik 12 0-10
  Bir Saatlik 29 mm/ saat 0-2

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP testinin pozitifliğine bakarak bir enfeksiyon olasılığından söz edilebilir. Test sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. O gerekenleri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 62. cmlsss diyor ki:

  Merhaba,
  Anti-dsDNA sonuç 28,referans aralığı <20; Anti-dsDNA Crithidia,IFA negatif ne demek açıklayabilir misiniz lütfen. Teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonucunuz belirtilen referans aralığına göre yüksek çıkmıştır. Test sonucunun yanında yazan bilgiler testin yapılış yöntemi ile ilgili bilgilerdir. Test sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. Sonucu en doğru yorumlayacak olan kişi doktorunuzdur.

 63. rıdvan diyor ki:

  direkt bilirunin 0,15 mg/dl 0-3 indirekt nilirubin 0,30 mg/dl 01-1 kalsıyum 9,87 mg/dl 8,8-10,2 sodyum 141,0 mmo 136-145 potasyum 4,01 mmo 3,5-5,1 klor 101,1 mmo 98 -107 crp 3,28 mg/l 0,5

 64. rıdvan diyor ki:

  hocam sonuçlarıma bakabilirmisiniz çok acillll lutfen glukoz 112 mg 74-106 üre 32,7 mg 0-50 kreatinin 0.93 mg 0-1,17 sgot 21,5 ul 0-40 sgbt 21,5 ul 0,41 total bilirubin 0,45 mg/dl 0_1,2

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP referans aralığı 0 ile 5 arasındaysa, kan şekeri hariç, tüm sonuçlarınız normal gözükmektedir. Kan şekeri açısından bir süre sonra tekrar bir ölçüm gerekecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 65. nilgün diyor ki:

  Kan sonuçlarım rica edersem yorumlar mısın? Wbc 8.89(5.2-10.8) rbc *3.62(4.2-5.4) hgb*11,3(12-15)hct*33(35-42), plt240, mcv 90,9, mch 31,2, mchc 34,3, rdw-cv 14,7, pct0,3, mpv trombosıt hacmı 11,pdw tromb.dagılım aralığı 3,1,neut%(nötrofil yuzdesı)*71,1(42,0-70,0) lymph % (lenfosit yuzdesı ) *16,4 (20-40) mono% (monosit yuzdesı) *10,9 ( 3,0-10,0) glukoz açlık 96, üre 43, kreatının 0,7 , urık aşıt 3.1 , trıglesırı 85 kolestr. *220 , hdl kol. 79, ldl kol. *124 , vldl kol 17, sodyum 143, potasyum 4.5, klor 106, ast 15, alt 10, hormon t3 *1.97 ( 2.0-4.4), t4 1.05 , tsh 1.95 , RF 5.8 , CRP *3.6 ( 0-0,5) sedim 60 *24 (0-20) ve hangi branş doktora gitmem gerekiyor acaba

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bir dahiliye uzmanına başvurmanızı öneririz. O sizi gerektiği şekilde yönlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 66. Ceren diyor ki:

  Merhaba ben hamileliğimde romatizmal atak geçirdim ama antikorlar negatif çıktı lupus mu ra mı anlamadılar kortizonla değerler düzeldi iki sene sonra ise wbc düşük 3.8,hatta 4 ay sonra ölçülümce 3.6(4.5-5.5 normal aralık),neu# 1.62,neu% düşük,lym% 52,lym# normal,kansızlık bulguları saptandı. Ayrıca c3 :72(90-180 normal aralık),c4 normal,idrarda protein 25,spot idrarda 22(aralık <14),kreatinin:277.6,protein/kreatinin: 0.097,idrarda eritrosit:10,h.sahada eritrosit:1,lökosit:1,yassı epitel hücresi:bol çıktı. Antikorlar yine negatif.anti ccp,ana ve anti ds-dna negatif.sabah parmaklarım tutuk,kelebek döküntüm yok ateş yok.Lupus olabilir mi?ayrıca tek böbrekliyim doğuştan,böbrekte tutulum olabilir mi?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tüm bu sorularınızın cevaplarını alabileceğiniz bir sağlık kuruluşuna müracaat etmenizi öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

   • ramazan diyor ki:

    Mrhb hocam 2 yasinda bir kizim var atesden dolayi hastaneye godurdum kan degeri crp h 64’8 mg/ l0_5 bunu cevablarsanz sevinrm

    • dradmin diyor ki:

     Merhaba,
     Eğer CRP sonucunuz 64.8 ise ve referans aralığı 0-5 arasında ise, test sonucunuz yüksek çıkmıştır. Buna göre bir enfeksiyon varlığından söz edilebilir. Doktorunuz gerekli tedaviyi yapacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 67. samet diyor ki:

  eşim kan bırtısı ak ciyere atmış diye hastaneye yatırdılar afif öksürük sol arkada agrı var bu dedavi nedir nasıl olur sürec ne bekler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazdıklarımızdan anlaşıldığı kadarıyla vücuttaki damarlardan birinin içinde bulunan bir pıhtı veya ondan kopan bir pıhtı parçası akciğere giderek oradaki bir damarı tıkamıştır. Buna akciğer embolisi adı verilir. Bu konu ile ilgili yazımızın linkini veriyoruz. Ona tıklayarak konu ile ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz: http://www.hayatisaglik.com/hastaliklar/akciger-embolisi.html Sağlıklı günler dileriz.

 68. Serdar diyor ki:

  Hocam öncelikle ilginizden dolayı çok teşekkür ederim. Geçen akşam acile gittim ve muayne oldum. Kan tahlili yaptılar ve sonuçları normal düzeyde. Crp ise 12.97 olarak belirlenmiş. Bu durum da bana ağrı kesici ve iki de hap verdiler yanında çok öneli değil dikkat et geçer dediler. Normal değeri 0 mg ile, 5 mg arasında değişiyor. Bu oran yüksek mi ve endişe etmeme gerek bir durum var mı acaba. 35 yaşındayım ve ilk defa hastaneye gittim, bundan dolayı biraz endişelendim. Teşekkür eder iyi çalışmalar ve başarılı bir meslek hayatı dilerim. Saygılarım ile…

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP sonucunuz yüksek çıkmış. Doktorunuz bir enfeksiyon varlığından şüphelendiyse antibiyotik vermiş olabilir. İki hap acaba antibiyotik mi? Enfeksiyona ait herhangi bir belirti bulunmadıysa CRP yüksekliğinin enfeksiyon ile ilişkili olmadığı düşünülmüş olabilir. Önemli olan sizin herhangi bir şikayetiniz olup olmaması. Eğer birkaç gün içinde herhangi bir şikayetiniz olursa doktorunuza tekrar başvurmanızda fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 69. Sevgi Özsoy diyor ki:

  Merhaba dr.bey ben annem hakkında soru yönelticem.90 yaşında 85 kg.önemli bir sağlık sorunu yok fakat 6 aydan beri zaman zaman mide ağrılarından bahsediyor 3,4gün basit tedavilerle geçiştiriyorduk.Fakat 3gün önce şiddetli mide ağrıları ve bulantı olunca hast.gittik.Hemen serum bağlandı ve kan tahlilinde crptürbidimetrik 41 çıktı.normal değer olarak 0.0-10.0.yazıyor.Antibiyotik ,mide koruyucu,ağrı kesici vs.verildi fakat ağrı dışında hafif bulantılar devam ediyor ve çok zor yiyecek verebiliyoruz.Endoskopi önerildi ne yapabiliriz?Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP yüksekliğine bağlı olarak bir enfeksiyon düşünüldüğü için antibiyotik verildiği anlaşılıyor. Midede ne olduğunun anlaşılması için de endoskopi önerilmiş. Annenizi muayene eden doktorun muayene bulguları önemli olduğu için size önerimiz doktorunuzun tavsiyelerine uymaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 70. Murat diyor ki:

  kene ısırması sonucu oğlumdan istenen 2. tahlil sonucu crp (1.70) ve asp(38) yüksek, GGT (17) ve Na (137) düşük çıktı.

  CRP(Türbidimetrik) 1.70 mg/dl 0.0 – 0.5 0
  Üre 21.4 mg/dL 11.0 – 36.0 23.54
  Kreatinin 0.46 mg/dL 0.47
  ALT 16 U/L 0.0 – 55.0 15 199
  AST 38 U/L 5.0 – 34.0 36 300
  ALP 228 U/L < 350 228 172
  GGT 17 U/L 38 – 54 16 48
  Sodyum (Na) 137 mEq/L 138 – 145 139
  Potasyum (K) 4.3 mmol/L 3.4 – 4.7 4.7
  Klor (Cl) 107 mmol/L 98 – 107 109
  Protrombin Zamanı 13.9 sn 11 – 16 13.4 13.3
  INR 1.04 0.8 – 1.3 1.05 1.11
  Aktivite 94 % 70 – 130 92 86
  APTT 28.8 sn 25 – 40 30.6

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çıkan sonuçlar çok da yüksek sonuçlar değildir. Çocuğunuzun sonuçlarını değerlendirmesi gereken en doğru kişi doktorunuzdur. Onu muayene eden kişi hem muayene bulguları hem de test sonuçları ile değerlendirme yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 71. Emrah YILDIZ diyor ki:

  Rutin Biyokimya Laboratuvarı
  Glukoz Açlık Serum * 118 70 – 110 mg/dl
  Ürik asit Serum 4,4 2,6 – 6 mg/dl
  Hormon Laboratuvarı
  Vitamin B12 Serum 495 190 – 911 pg/mL
  12 Laboratuar
  ASO Serum 61 0 – 200 IU/mL
  CRP Serum * 9,49 0 – 0,5 mg/dl
  Rutin Biyokimya Laboratuvarı
  RF Serum 20 0 – 30 IU/mL
  Koagülasyon Laboratuarı
  Sedimantasyon Sedim * 53 0 – 30 mm/h
  Hemotoloji Laboratuvarı
  Tam Kan Sayımı (Hemogram) Tam Kan
  WBC Tam Kan * 12,48 4,6 – 10,2 x10^3/μL
  Nötrofil Tam Kan * 8,65 1,9 – 8 x10^3/μL
  Lenfosit Tam Kan 2,39 0,9 – 5 x10^3/μL
  Monosit Tam Kan 0,91 0,16 – 1 x10^3/μL
  Eozinofil Tam Kan 0,21 0 – 0,8 x10^3/μL
  Bazofil Tam Kan 0,05 0 – 0,2 x10^3/μL
  Nötrofil % Tam Kan 69,3 40 – 74 %
  Lenfosit % Tam Kan 19,1 19 – 48 %
  Monosit % Tam Kan 7,3 3,4 – 9 %
  Eozinofil % Tam Kan 1,7 0 – 7 %
  Bazofil % Tam Kan 0,4 0 – 1,5 %
  RBC Tam Kan 4,61 4,2 – 6,13 x10^6/μl
  HGB Tam Kan 13,2 12,2 – 18,1 g/dL
  07/04/2016 08:06
  Test Adi Sonuç Referans Birim
  Laboratuvar Test Sonuçları
  Hasta No : 713181 Bölüm :
  Tarih :
  Yas : 55 yıl Ortopedi
  FIRAZ YILDIZ (K)
  DR.NAFIZ KÖREZ SINCAN DEVLET HASTANESI
  Hemotoloji Laboratuvarı
  HCT Tam Kan 40,9 37,7 – 52 %
  MCV Tam Kan 88,8 80 – 99 fL
  MCH Tam Kan 28,6 27 – 31,2 pg
  MCHC Tam Kan 32,2 32 – 37 μg/ml
  RDW Tam Kan 13,2 11,6 – 14,5 %
  MPV Tam Kan 7,2 7,2 – 11,1 fL
  PLT Tam Kan 326 130 – 400 x10^3/μL
  PCT Tam Kan 0,23 0,12 – 0,36 %
  PDW Tam Kan 38,3 25 – 65 %
  Dıs Hizmet Laboratuvarı
  Vitamin D (25-Hidroksivitamin D) Merkez Lab. 5O,1ptimal düzey 25 – 80 ng/mL
  0Muhtemel toksisite >150
  0Orta düzey eksiklik 10 – 24
  0Ciddi Eksiklik 0 – 10
  Referans degerleri hastanin yasina ve cinsiyetine göre belirtilmistir.

  SONUÇLAR BUNLAR. EKLEMLERDE ŞİŞMELER OLUYOR. AYRICA CİLTTE ALERJİ GİBİ KIZARIKLIK GÖRÜLÜP KAYBOLUYOR DEVAMLI VUCUTTA GEZİYOR.. YARDIMCI OLURNUSUNUZ

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınıza göre vücutta bir enfeksiyon olduğu söylenebilir. Bunun için test sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. O gerekenleri yapacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 72. Orkun diyor ki:

  Iyi gunler crp 0-05 referans araliginda benim sonucum 0.02 cikti yorumlarmisiniz.herkese sifalar diliyorum

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sonucunuz normal çıkmış. Bu sonuca göre vücudunuzda iltihabi bir durum yok denilebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 73. ebru diyor ki:

  Merhaba benim yaklaşik 6 ay once düşme nedeniyle sag ayagimda aksesuar kemik yerinden oynadı teşhisde çok zorlamaya devam ederse ameliyatla alırız dediler ameliyat için basvurdugumda kan testinde sedim crp yüksek olduğunu soylediler akciğer filmi kalça bel filmleri çekildi ancak filmlerde bisey gözükmedi sadece vücutta enfeksiyon var dediler genetik kan tahlili yapıldı onun daha sonucu çıkmadı ama daha öncede genetik kana bakilmisti bir bozukluk yok demişlerdi ilacda verilmedi bu crpyi ilaçsız normal değerlerine dusurmek mümkün mudur ne yapmak gerekir tesekkurler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Vücutta bir takım iltihaplanmalara bağlı olarak ortaya çıkan CRP yüksekliği ancak iltihabi durumun ortadan kalmasıyla normal seviyelere düşer. Bu sebeple, CRP yüksekliğine sebep olan durumun belirlenmesi ve ona göre tedavi edilmesi gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

 74. atilla diyor ki:

  benim cpr sonucu 3.19 bu sonucu yorumlamısınız lütfen

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP testini yaptırdığınız laboratuvarın vermiş olduğu referans aralığını da yazarsanız yorum yapılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 75. Hakan diyor ki:

  Merhaba.Benim yaklaşık 5 gündür eklem bölegelerimde ağrılar var.Özellikle el bileklerim şiddetli şekilde ağrıyor.Ellerimi kullanmakta güçlük yaşıyorum.Ortopediye gittim röntgen ve kan tahlili yapıldı.Kan tahlilini hemen alamadım haftasonu araya girdi.Pazartesi günü tahlil sonuçlarını aldım ancak bu sefer de aynı doktora ulaşamadım.Farklı doktor da tahlilime bakmadan beni fizik tedaviye gönderdi.Orda da randevum olmadığı için bakmadılar.Semtte bulunan sağlık ocağında tahlil seonuçlarımı incelediler.Crp değeri 13.9 mg/l Sedimentasyon 0.5 saat 5mm , 1 saat 13mm olarak gözüküyor.Doktor croxilex-BID , Brufen Retard, Norogrizovim İ.M. Ampul ve lansonr verdi. Tahlilde sadce crp değerinin anormal olduğunu söyledi.Bu noktada yapılamsı gerek farklı bir şey var mı acaba.Biraz panik yaptım çünkü ellerimin durumundan dolayı çalışamıyorum. saygılar.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sağlık ocağındaki doktorunuz CRP yüksekliğine bağlı olarak enfeksiyon düşünmüş ve antibiyotik vermiş. Ayrıca ağrılarınız için ağrı kesici bir ilaç ile bir mide koruyucu ilaç ve vitamin iğnesi yazmış. Onun muayene bulguları önemlidir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 76. Özge diyor ki:

  Hocam merhaba, çok yüksek ateşle gittiğimiz oğluma bademcik iltahabı tonsilit teşhisi kondu. Crp değeri 224 idi (Ref:0-5). Hastaneye yatış verildi, novosef 1g iğne oldu sabah akşam. 5 günlük tedavi sonunda crp 22’ye düşmüş, sedim 47 olmuş. WBC 8046.
  Dr. şurupla devam edelim dedi, cefaks 250mg şurup verdi sabah akşam. Değerleri hala yüksek değil mi? bu doz yeterli olur mu size, 5 yaşında 20kg? Teşekkürler…

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yapılan tedavinin işe yaradığı görülüyor. Değerlerin düşmesi biraz zaman alacaktır. Doktorunuz çocuğunuzu muayene etmiş, tedavide belirgin bir ilerleme sağlamış ve tedavinin devamının nasıl olması gerektiğini belirlemiştir. Bizim herhangi bir yorum yapmamız uygun değildir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 77. Tolga diyor ki:

  Hocam merhabalar 2 gundur bulantı ve kusma var usume nobetı gelıyor ve doktora gıttım kan tahlıllerımı aldılar ama arkadasım enfeksıyon oldugunu soyledı fakat doktor hıcbıseyın yok dedı gıttıgım bolumde acil idi

  29 yasında erkek

  CRP : 85.64 Referans aralıgı 0-5

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP yüksekliğinin başta gelen sebeplerinden biri de enfeksiyonlardır. Sebebin belirlenmesi için Enfeksiyon hastalıkları polikliniğine gitmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 78. burcu diyor ki:

  34 yasında bir bayanım kansızlığım var ve 8 yıl önce sezeryanle doğum yaptım.geçen hafta yüksek ateş vücut ve baş ağrısıyla acilde aldım soluğu üst solunum yolu enf. geçirdiğim söylenerek damardan şişe parol verilerek gönderildim.fakat 3-4 gündür parol almama rağmen düşüp çıktı düşüp çıktı acillik olduk tekrar damardan parol ve enfeksiyon bölümüne sevkedildim.

  CRP Benim değerim 19.90 BİRİM DEGER 0-0.5
  SEDİM-60 62
  GGT 101 9-36
  LY 18.1 19-48
  RBC 3.73 4.7 – 6.1
  HGB 9.1 12-16
  HCT 29.3 37-47
  MCV 78.7 80-94
  MCH 24.4 27-31
  MCHC 31.0 33-37
  RDW 16.4 11.5-14.5

  Hap verdiler avelox400 ve ağrı kesici ateş düşürücü dolorex araştırınca yüksek crp ve sedimden ÇOK korkuyorum yarın tekrar gidicem enfeksiyona ve bakıcaklar düşüp düşmediğine bana ne önerirsiniz lütfen çok korkuyorum yanlış birbölümde gec kalınmış bir tedavi olmuyorumdur.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP yüksekliği enfeksiyona bağlı olabilir. Enfeksiyonun tedavisi ile düzelecektir. Sedimentasyon yüksekliği hem enfeksiyon hem de kansızlığa bağlıdır. Düzelmesi için kansızlığın da düzelmesi gerekir. Korkacak birşey yoktur. Tedavinizi aksatmazsanız yakın zamanda herşey normale dönecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 79. elif zeynep diyor ki:

  MERHABA
  bebeğimi ishal ateş şikayetiyle acile götürdük.acil yatış önerdi.çocuk doktoru antibiyotik tedavisini uygun gördü.hastaneye yatışı bizim seçimimize bıraktı .siz ne önerirsiniz.ishali azaldı ateşi bir gündür yok.
  9 aylık kızımın sonuçları crp:63.4 (0-15) glukoz 95.4(50-80) wbc 27(4-11) gran#:18(2.8-5.8)

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Önemli olan şey doktorunuzun tavsiyesidir. Sadece tahlil sonuçlarına bakarak böyle bir karar vermek bizim açımızdan mümkün olmadığı gibi doğru da değildir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 80. Adınız diyor ki:

  merhaba ben hakki 32 yasindayim türkiyede 10 ameliyat gecirdim sag kalcama protez taktilar yaklasik 3 yil hastahanede kaldim bu süre zarfinda ilk takilan protezden dolayi direncli enfeksiyona magruz kaldim ve yattigim hastahane size bizim yapabilecegimiz bir sey kalmadi dediler ve bende adana balcali hastahanesine gittim orada protezi cikarip antibiyotik cimento ayagima kattilar 4 ay icinde 3 amelat daha oldum balcali hastahanesinde ve hem enfeksiyonu bitirdiler hemde saglam bir sekilde beni taburcu ettiler ayagim kisa kalmisti ama yürüyebiliordum agri sizi yoktu 2 yil saglikli olarak gecti ve ben almanyaya geldim burada normal agirlikta bir esyayi kaldirinca ayagim kötülesti ve yürüyemiyecek duruma geldim 5 aydir sadece lavaboya kadar gidebiliyorum doktorum yazdigi agri kesicilerin hic faydasida olmuyor 2 defa tomografi cekildi ama doktorlar protezde herhangi bir sorun yok diyorlar ama 5 aydir yyürüyemiyorum ve sürekli agrim var kan tahlili sonuclarimida aldim acaba ayagimda iltihap var mi veya yürüyememem ayagima basamamam ve sürekli olan bu agrinin sebebi nedir yardimci olursaniz sevinirim crp orani 21,5 cikmis kan tahlilimde

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sadece CRP sonucuna bakarak birşey söylemek zor. CRP yanında iltihap olup olmadığının belirlenmesi için bazı belirtilerin de olması gerekir. Kandaki lökosit sayısı, sedimentaston hızı gibi testler de enfeksiyonun belirlenmesinde yardımcı olabilir. İmkanınız varsa Balcalı Hastanesine tekrar başvurarak muuayene olmanızı öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 81. burçin diyor ki:

  merhaba halsizlik ve el ayak ağrısı karında ağrışikayetiyle dr a gittim henüz tüm sonuçlarım çıkmadı ilaç başlanmadı crp 0.76(refdeğeri0-0.5),sedimentasyon 39(ref.0-20)mch 32.6(ref.21-31.2)HDL kolesterol 65 mg/dL 40 – 60 mg/dL
  LDL Kolesterol 144 mg/dl 0 – 100 mg/dl
  Kolesterol 222 mg/dL 0 – 200 mg/dL
  ROMATOİD FAKTÖR (RF) (TÜRBİDİM < 20,0 IU/mL 0 – 30
  bu sonuçlara göre durum nedir?bağırsak enfeksiyonu olabilirmi?teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Olabilir ama test sonuçlarınız ile beraber kendi muayene bulgularını birleştirerek doktorunuzun yapacağı değerlendirme en doğrusu olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 82. ema diyor ki:

  yaş 12 sonuçları glukoz 92 üre 25,8 kreatinin 0,52 ast(sgot) 22,8 alt (sgpt) 13,0 CRP (TÜRBİDİMETRİK) 2,094 ferritin 82,87 vitamin b12 393,3 wbc 4,9rbc 4,41 hgb 12,8 hct 38,4 plt 241 pct 0,192 mcv 87,1 mch 29 mchc 33,3 mpv 8 pdw 15,2 lym 1,4 lym% 28,3 mono 0,4 mono%8,3 gran 3,1 gran% 63,4 rdv-cv 13,9 rdw-sd 43,4 tahlil sonuçları bunlar 2 defa gittik doktoro antbiyotik verip yolladılar kızımı koltuk altında ağrı bogazlarda ve kasıklarda ağrı var bir türlü iyileşemedi

 83. Ahmet diyor ki:

  Allah rızası için yardım edin. Nörolojilik bazı sıkıntılarım var. Doktor bey Hemogram testi verdi daha gösteremedim. Sonuçlar ve aralıklar aşağıda.
  Saygılarla.

  DOĞUM TARİHİM: Temmuz 1993

  09.03.2016 Tahlil Sonuçları
  Tahlil Adı Sonuç Birim Min – Max
  —– BİYOKİMYA ————– ——————– —————– ——————–
  AÇLIK KAN ŞEKERİ 90 r mg/dL 65 – 110
  ÜRE 28,68 mg/dL 13 – 49 Serum/Plazma Yetişkin (Genel) (17 ? 43 mg/dL)
  Yenidoğan (8,4 ? 25,8 mg/dL)
  Bebek/çocuk (10,8 ? 38,4 mg/dL)
  AST 22 r U/L 10 – 37
  KREATİN KİNAZ (CK) 122 r U/L 0 – 190
  SERBEST T4 0,8 ng/dL 0.61 – 1.12
  TSH 1,96 µIU/mL 0.34 – 5.60
  —– SARI_KAPAK_SEROLOJİ —- ——————– —————– ——————–
  CRP <3,30 mg/L 0 – 5
  —– HEMOGRAM ————— ——————– —————– ——————–
  Lökosit 8,1 x10³/µL 4.0 – 10.8
  Eritrosit 5,12 x10³/µL 3.5 – 5.7
  Hemoglobin 14,8 g/dL 12 – 17.0
  Hematokrit 43,9 % 36 – 50
  MCV 85,8 fL 80 – 100
  MCH 28,8 pg 27 – 32
  MCHC 33,6 g/dL 32 – 36
  RDWR 12,5 % 11 – 16
  Trombosit 236 x10³/µL 150 – 500
  MPV 8,9 fL 6 – 11
  PCT 0,21 % 0.1 – 0.4
  PDW 17 ratio 9 – 28
  LYM% 35,6 % 20 – 50
  MON% 8,4 % 2.5 – 10
  NEU% 52,8 % 37 – 73
  EOS% 2,3 % 0.5 – 11
  BAS% 0,9 % 0 – 2
  LYMF 2,9 x10³/µL 1.2 – 5
  MON 0,7 x10³/µL 0.0 – 0.7
  EOS 0,2 x10³/µL 0.0 – 0.7
  NEU 4,2 x10³/µL 1.4 – 6.2
  BAS 0,1 x10³/µL 0.0 – 0.2
  —– SEDİMENTASYON ——— ——————– —————– ——————–
  Yarım Saat 1 mm/h 0 – 6
  1. Saat 4 mm/h 0 – 12

 84. Ahmet diyor ki:

  Allah rızası için yardım edin. Nörolojilik bazı sıkıntılarım var. Doktor bey Hemogram testi verdi daha gösteremedim. Sonuçlar ve aralıklar aşağıda. Saygılarla.

  09.03.2016 Tahlil Sonuçları
  Tahlil Adı Sonuç Birim Min – Max
  —– BİYOKİMYA ————– ——————– —————– ——————–
  AÇLIK KAN ŞEKERİ 90 r mg/dL 65 – 110
  ÜRE 28,68 mg/dL 13 – 49 Serum/Plazma Yetişkin (Genel) (17 ? 43 mg/dL)
  Yenidoğan (8,4 ? 25,8 mg/dL)
  Bebek/çocuk (10,8 ? 38,4 mg/dL)
  AST 22 r U/L 10 – 37
  KREATİN KİNAZ (CK) 122 r U/L 0 – 190
  SERBEST T4 0,8 ng/dL 0.61 – 1.12
  TSH 1,96 µIU/mL 0.34 – 5.60
  —– SARI_KAPAK_SEROLOJİ —- ——————– —————– ——————–
  CRP <3,30 mg/L 0 – 5
  —– HEMOGRAM ————— ——————– —————– ——————–
  Lökosit 8,1 x10³/µL 4.0 – 10.8
  Eritrosit 5,12 x10³/µL 3.5 – 5.7
  Hemoglobin 14,8 g/dL 12 – 17.0
  Hematokrit 43,9 % 36 – 50
  MCV 85,8 fL 80 – 100
  MCH 28,8 pg 27 – 32
  MCHC 33,6 g/dL 32 – 36
  RDWR 12,5 % 11 – 16
  Trombosit 236 x10³/µL 150 – 500
  MPV 8,9 fL 6 – 11
  PCT 0,21 % 0.1 – 0.4
  PDW 17 ratio 9 – 28
  LYM% 35,6 % 20 – 50
  MON% 8,4 % 2.5 – 10
  NEU% 52,8 % 37 – 73
  EOS% 2,3 % 0.5 – 11
  BAS% 0,9 % 0 – 2
  LYMF 2,9 x10³/µL 1.2 – 5
  MON 0,7 x10³/µL 0.0 – 0.7
  EOS 0,2 x10³/µL 0.0 – 0.7
  NEU 4,2 x10³/µL 1.4 – 6.2
  BAS 0,1 x10³/µL 0.0 – 0.2
  —– SEDİMENTASYON ——— ——————– —————– ——————–
  Yarım Saat 1 mm/h 0 – 6
  1. Saat 4 mm/h 0 – 12

 85. GALİBA yOLCU diyor ki:

  siz burada 7.00 için büyük diyorsunuz
  benimki dün 150.14 H CIKTI
  En yüksek 5 olmalı imiş benim ki 30 kat fazla ama yaşamakta çok değerli birşey değil bence dolayısı ile ölümü bekliceğim saygılar sevgiler…

 86. HÜSEYİN diyor ki:

  sedimantasyon değerim 71 crp ise 13.8 nedenlei ciddi bişey oalbilir mi acaba

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu sonuçlara göre vücudunuzda bir enfeksiyon olabilir. Test sonuçlarını doktorunuza gösteriniz. O gerekenleri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 87. Fatma diyor ki:

  Merhaba gecen seneden berı enfeksıyonla basım derte gecen sene crp 410 cıktı referans aralıgı 0.0.5kanım 8 dı ve demır depolarında boşalma vardı bır senedır antıbıyotık serum kan ignelerıyle gectı en sonunda arastırma hastanesınde crp 4 referans aralıgı 0.0.800 cıktı dışlerımden ve dişetı hastalıgından dedıler aradan bır ay sonra diş dr gıttım tekrar crp bakıldı 0.524 cıktı referans aralıgı 0.05 diş dr yuksek rısk var benı izmir egeunıversıtesıne yonlerdı su an ne yapıcamı şaşımış bı durumdayım yardımcı olursanız sevınırım tesekkerler

 88. mustafa diyor ki:

  Merhaba adım mustafa 27 yaşında 75 kiloyum
  yaklaşık 1.5 ay önce yüzüm cökmüstü gözlerim kırmızıydı üstüne surf yaptık ve 2 gun sonra önceden kırılmış olan kolumda ağrı sonra ise lenf bezim şişti 2 günde şişti ilac kullandım indi ancak cok az var daha sonrasında 2 hafta önce dizim şişti ve kan tahlili idrar röntgen cektırdım kan tahlillerimde b12 sedim yüksek kansızlık vardı ancak antibiyotik kullanmıştım dizimdeki sıvı şirınga ile alınıp bakıldı bişi cıkmadı yeni tahlil yaptırdım ve o tahlilde RF,CRP Kontrolü yapıldı CRP 7.9 cıktı tırsmalımıyım herhangi şiddetli ağrım yok ancak ara ara karnım kasıklarım ve diğer eklemlerim ağrıyor ama cok değil terlemiyorum ateşim yok bunun nedeni ne olabilir şimdiden teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Anlaşıldığı kadarıyla CRP sonucunuz yüksek çıkmış. Sedimentasyonun da yüksek çıkmış olması vücutta bir enfeksiyon varlığını işaret ediyor. Bu test sonuçlarına göre doktorunuz gerekli tedaviyi yapacaktır. Tırsmaya gerek yok. Tedavinizi aksatmayın yeter. Sağlıklı günler dileriz.

 89. Çiğdem diyor ki:

  merhaba ; yorumlarınızı rica ederim
  LÖKOSİT. * 3.3 10
  ERITROSİT. 4.4
  HEMOGLOBİN. 13.0
  HEMATOKRİT. 39.6
  MCV. 89.6
  MCH. 29.4 29,4
  MCHC. 32.8
  TROMBOSİT. * 137.0
  RDW-SD. 40.1
  RDW-CV. 12.5
  PDW. 17.3 17,3
  MPV. * 12.8
  P-LCR. 44.7
  PCT. 0.2
  NEUT # * 1.3
  LYMPH# * 1.1
  MONO# 0.8
  EO# 0.1
  BASO# 0.0
  NEUT 40.2
  LYMPH% 33.2
  MONO% * 23.3
  EO% 3.0
  BASO% 0.3
  SEDİMANTASYON 1/2 saat 5
  SEDİMANTASYON 1 saat 15
  SEDİMANTASYON 2 saat 37
  GLUKOZ (AKŞ) 100
  ÜRE 23.23
  KREATİNİN 0.68
  SGOT(AST). 25
  SGPT(ALT). 23
  DEMİR 37.00
  DEMİR BAĞLAMA KAPASİTESİ 328
  FERRİTİN. 32.28
  VIT B12. 304
  25 OH VİTAMİN D3 24,6
  FOLİK ASİT 7,47
  CRP (Hıgh sensitivty) 9,31
  FREE T3. 2,87
  FREE T4.. 0,9
  TSH 4,19
  INSULIN(Bazal) 8,4
  HbA1C 5

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu test sonuçlarının kaç yaşında, hangi cinsiyette, ne şikayetleri olan bir kişiye ait olduğunu, testlerin yapıldığı laboratuvarın testler için vermiş olduğu referans aralıklarını bilmeden bir değerlendirme yapmak mümkün değildir. Lütfen sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

 90. burk diyor ki:

  Merhaba hocam kardeşim rahatsız ateş ve tansiyon yüksekliği ile doktora gittik tansiyonu 14 10 du kan testi uygulandı ve crp 39,8 çıktı doktorumuz antipiyotik tedavisine başladık oksurmesi var napmamiz lazım ilacı alalı daha 1 gün oluyo kacgun içinde tekrar gitmemiz gerek hocam bi yardimci olurmusunuz

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Şu an için kardeşinizin dinlenmesi ve verilen tedaviyi saatinde aksatmadan uygulaması gerekir. Önümüzdeki iki günden sonra bariz bir iyileşme görülmesi beklenir. Ancak tedavisi süresince belirli aralıklarla ateşinin ve tansiyonunun ölçülmesi iyi olur. Eğer belirtilerde şiddetlenme, ateşinin düşmek yerine artması gibi durumlar olursa tekrar bir sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda vardır. Öksürük bir süre olacaktır ve hatta iyileştikten sonra bile bir süre daha öksürük görülebilir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 91. ayşenur diyor ki:

  iki gün önce şiddetli karın ağrısı el ve ayaklarda tutmamazlık ıle hastaneye kaldırıldım bır ıgne yapıldım eve geldım ertesı gun iç hastalıkları doktoruna gıttım crp me baktım ve 65.4 cıktı bu cok yuksek bır deger hiçbir şey demedı iltihap kurutucu verdı bugunde enfeksiyon hastalıklarına gıttım ordakı doktor ıse idrar kültürü istedi benım kafamı karıstıran crp nın bu kadar yuksek olması ve doktorunda bu durum karsısında duyarsız kalması yada benmı abartıyorum yardımcı olursanız sevınırım

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Anlaşıldığı kadarıyla verilen iltihap kurutucu bir antibiyotik ve muhtemelen antibiyotikten daha ancak bir-iki doz içtiniz. Antibiyotiğin etkisini göstermesini beklemeden bu kez de bir enfeksiyon hastalıkları doktoruna gittiniz. Doktorunuzun yüksek çıkan CRP testinden sonra iltihap kurutucu verdiğini yazmışsınız. Buna rağmen doktorun kayıtsız kaldığını yazıyorsunuz. Bu bir çelişki değil mi? Geçmiş olsun dileklerimizle.

 92. NİGAR diyor ki:

  CRP (C reaktif protein, Kantitatif) 0,34 mg/dL <0,5 NEGATİF

  Test Adı * Sonuç Birim Referans Değerleri
  Tam Kan Sayımı
  -Lökosit (WBC) 6,78 10*3/uL 4.6-10.2
  -Nötrofil oranı (NEUT%) 60,2 % 45-78
  -Lenfosit oranı (LYMPH%) 31,3 % 10-50
  -Monosit oranı (MONO%) 7,1 % 0-12
  -Eozinofil oranı (EO%) 0,513 % 0-7
  -Bazofil oranı (BASO%) 0,927 % 0-2.5
  -Nötrofil mutlak sayısı (NEUT#) 4,08 10*3/uL 2-7.15
  -Lenfosit mutlak sayısı (LYMPH#) 2,12 10*3/uL 0.6-3.4
  -Monosit mutlak sayısı (MONO#) 0,482 10*3/ul 0.29-0.71
  -Eozinofil mutlak sayısı (EO#) 0,035 10*3/uL 0-0.7
  -Bazofil mutlak sayısı (BASO#) 0,063 10*3/uL 0-0.2
  -Eritrosit (RBC) 4,13 10*6/uL 4.04-5.48
  -Hemoglobin (HGB) 13,4 g/dl 12.2-16.2
  -Hematokrit (HCT) 40,2 % 35.5-48
  -Ortalama eritrosit hacmi (MCV) Sonuç normalden yüksek 97,4 fL 80-97
  -Ortalama eritrosit hemoglobini (MCH) 32,6 pg 25-34
  -Ortalama eritrosit hemoglobin konsantrasyonu (MCHC) 33,4 g/dL 31.8-35.4
  -Trombosit (PLT) 301 10*3/uL 142-424
  -Ortalama trombosit hacmi (MPV) 6,95 fL 6-11
  -Trombosit dağılım genişliği (PDW) 17,1 fL 16-20
  -Plateletkrit (PCT) 0,21 % 0.17-0.4
  -Eritrosit dağılım genişliği(RDW-CV) Sonuç normalden düşük 13,8 % 14.2-17.6
  hocam selamlar koha teşhisi koydular yardımcı olun yorumunuzla lütven

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yukarıda yazdığınız test sonuçlarına bakarak size konulan KOAH teşhisi ile ilgili bir şey söylemek mümkün değilidir. Yazdığınız test sonuçları CRP testine ve yapılan tam kan sayımına ait sonuçlar. KOAH ise akciğerler ile ilgili bir hastalık. Bu konu ile ilgili web sitemizde yer alan yazıyı okuyabilirsiniz. http://www.hayatisaglik.com/hastaliklar/koah-nedir.html linkinde konu ile ilgili yazımızı bulabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 93. Çiğdem diyor ki:

  Merhaba,

  Şiddetli karın ağrısıyla hastaneye gittim önce apandisitten şüphelendiler, daha sonra yumurtalıkta enfekteli kist var dediler. Bu sonuçlara göre apandisit olma olasılığı nedir, ya da kist bu sonuçları doğurur mu? Yardımlarınız için şimdiden teşekkrler,
  yapılan tahlil sonuçlarında;

  CRP 2,4 (Referans aralığı 0-0,5)
  Lökosit 12,7 (Referans aralığı 4,8-10,8)
  Nötrofil 10,8 (Referans aralığı 1,9-7,5)
  Nötrofil % 85,4 (Referans aralığı 40,70)

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu test sonuçları ile apandisit yada yumurtalık kisti gibi teşhislerde bulunmak kolay değildir. Adı geçen durumların teşhisi için farklı tetkik yöntemleri kullanmak gerekir. Ayrıca doktorun muayene bulgularının da büyük önemi vardır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 94. eda diyor ki:

  Sayın hocam crp normali 0.00-5.00 ama sonucum:107.9
  antibiyotiklerle yok olurmu bu enfeksiyon?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonucunuz oldukça yüksek. Test sonucunuz ile birlikte doktorunuza başvurduğunuzda enfeksiyonun ortadan kaldırılması için gerekli tedavi planı uygulanacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 95. yakup demirbaş diyor ki:

  hocam merhaba
  babamın kan değerleri sedimantasyon 68
  crp 74 değerlerinde çıkıyor. Üzerinde sürekli bir halsizlik olduğunu söylüyor. hangi hastaneye gittiysek bir türlü düşüremediler. siz bir tavsiyede bulunabilirmisiniz. şimdiden teşekürller.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu iki test vücutta bir enfeksiyona ait bulgu olup, uygun antibiyotik tedavisi ile düşmesi beklenen testlerdir. Düşmemiş olması, eğer antibiyotik verildiyse, düzenli kullanılmadığını, bakterilerin antibiyotiğe dirençli olduğunu gösterebilir. Ayrıntılı bir inceleme ve ciddi bir tedavi ile şikayetlerin geçmesi beklenir. Sadece bu iki test sonucu ile söylenebilecek şeyler bunlardır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 96. Recep LEYLEK diyor ki:

  Eşim 18 senedir diyabet hastası 2 senedirde insilün kullanıyor Eşim yukmakta zorlanıyor ayrıca geniz akıntısıda başladı bunlardan dolayı kbb dr gittik bize faranzit var dedi parol,gargara,zinnat verildi bunları kulladık agrılar yorgunluk halsizlikler devam etti sonra biz endoktrine muayene olduk kan sonuç LDL 126 High sensitifi 24.52 Tiroid usg sağ lop.18x19x52mm sollob 17x20x49 istmus 3.7mm bu snuçlara göre ne yapmayız

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yapılan tiroid ultrasonunda tiroid bezinin boyutları belirtilmiş. Sanırız 24.52 çıkan CRP sonucunuz. Bunun referans aralığını yazmamışsınız ancak bizim referans aralığımıza göre bu yüksek bir değer. CRP’nin yüksek olması vücutta bir enfeksiyon varlığını gösterir. Muhtemelen boğaz için verilen antibiyotik işe yaramamış. Bu test sonuçları ile doktorunuza başvurmanızı öneririz. Gereken tedavi uygulanacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 97. Emrah YıLdız diyor ki:

  SONUÇ ÖNCEKİ DURUMU NORMAL DEĞERLER BİRİM

  ASO= 55,2 106 0-200 IU/ML

  CRP= 0,585 0.582 0.0-0.8 MG/DL

  RF= 141 H 0-30 IU/ML

  Hocam sonuçlar bu şekilde..

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   ASO değeriniz öncekine göre düşmüş ve normal sınırlar içinde, CRP değeri aynı kalsa da normal sınırlar içinde kalmış. Ancak RF değerindeki yükseklik sebebiyle bir romatoloji uzmanına gitmenizde fayda vardır. Onun muayene ve isteyebileceği ek tetkikler ile durum netlik kazanacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 98. Emrah YıLdız diyor ki:

  aso 55,5
  crp 0,585
  rf 141
  değerlerin hepsi bu şekilde…

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu test sonuçlarının değerlendirilebilmesi için testin yapıldığı laboratuvarın referans aralıklarının bilinmesi gerekir. Yazarsanız sonuçlarınızı değerlendirebiliriz. Sağlıklı günler dileriz.

 99. emrah diyor ki:

  mrb hocam benim crp sonucum 0.585 çıktı normal mi

 100. esra diyor ki:

  Merhaba
  Eşimde 4 gündür devam eden bir halsizlik ve beraberinde soğuk algınlığı var. Salı günü hastaneye gittik kan testi sonucu CRP(kantitatif) değeri 3,35 çıktı. Enfeksiyon olduğu söylendi 2 tane serum takıldı ve ilaç verildi. Durumunda herhangi bir iyileşme olmadı aksine daha da kötü olunca bugün tekrar hastaneye gittik ve yine aynı serumlar takıldı kan alındı. Kan sonucu bu sefer CRP(kantitatif) değeri 7,12 çıktı aynı zamanda burundan bir steril çubuk ile numune alındı Influenza A+B antijeni testinin sonucu ise POZİTİF çıktı. Domuz gribi alt grubu altında olduğu söylenerek yeni bir ilaç daha verildi ve kalabalık ortamlarda bulunmaması steril ortamda olması ve bol vitamin tüketmesi söylendi. Çok endişeliyim ve korkuyorum. Sizden bilgi rica ediyorum. Teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yapılan tetkikler ve doktor muayenesinin ışığında şu anda ekstra bir öneri yapılması mümkün görülmemektedir. Doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda tedaviye devam ediniz ve birkaç içinde bir düzelme olmaması veya belirtilerin şiddetlenmesi durumunda tekrar doktorunuza başvurunuz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 101. Ümit diyor ki:

  Crp 1.23 sorun varmı

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Testi yaptırdığınız laboratuvarın CRP için belirlemiş olduğu referans aralıkları yazarsanız sorun olup olmadığını söyleyebiliriz.

 102. tuncay diyor ki:

  Merhabalar Giray Bey,
  Kardeşimin kan grubunu öğrenmek için dün sağlık ocağına gittik. Madem dedik tam kan tahlili yaptıralım. Birkaç tane değer yüksek çıktı.
  WBC= 10,42 (4-10)
  CRP= 1,95 (0-1)
  Kolesterol= 216 (10-200)
  HDL Kolesterol= 53 (30-80)
  LDL Kolesterol= 150 (10-150)
  WBC ve CRP değerleri için doktor bir iltihabın varlığını ancak korkulacak bir durumda olmadığını ve iyileşme döneminde olabileceğini söyledi herhangi bir ilaç yazmadı. Kardeşimin karnı son 1-2 haftadır hafif de olsa ara sıra ağrıyormuş. Sizce sakıncalı bir durum var mıdır hocam?
  Ben bir de LDL kolesterolün sınırda olmasından tedirgin oldum. Kız kardeşim 18 yaşında, biraz kilolu martta YGS ye girecek yediklerine falan pek dikkat etmiyor :)

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuzun da dediği gibi, WBC ve CRP değerlerinin yüksekliği bir enfeksiyonun olabileceğini gösteriyor. Kardeşinizi gören ve şikayetlerini dinleyen doktorunuzun değerlendirmesi önemlidir. Bizim buradan bir yorum yapmamız doğru olmaz. Yaş itibariyle kan yağları yüksek. Bu açıdan bir diyetisyenin önerileri uygulanabilir. Sağlıklı günler, sınavında başarılar dileriz.

 103. sezgin diyor ki:

  ASO: 341
  CRP: 31
  RF: <10
  Merhaba yaklaşık 2 seneden beri ideal seviyesine düşmeyen değerlerim ortalama yukarıdaki gibidir.İlk kez 2015 sonbaharında vucüdumda tutulmalar oldu.Bu kandaki iltihap uzun süreden beri bitmeyen yüksek enfeksiyondan dolayı mıdır?Yani bir romatoloji uzmanına mı yoksa enfeksiyon hastalıklarına mı görünmeliyim?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   RF değerininiz düşük olduğuna göre öncelikle bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına görünmenizde fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 104. Yasar diyor ki:

  Merhaba. 0-0.3 mg/dL arasında olması gereken CRP (kantitatif) değeri 1.3 çıkmış. MPV ise 6.8-10.8 fl arasında olması gerekirken 11.5 çıkmış. Aynı şekilde RDW 35-44 arası olması gerekirken 45.1 çıkmış. Bu değerler babama ait ve kendisi 68 yaşında. Bu normal midir ya da ne gibi tedavi uygulanmalıdır? Tehlikeli durumda mıdır şu an?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İstenen tetkiklerin sonuçları babanızı muayene eden doktor tarafından kendi muayene bulguları ile birlikte değerlendirilmelidir. Yazmış olduğunuz bu 3 tetkik sonucuna göre söylenebilecek tek şey vücudunda bir enfeksiyon olabileceğidir. Bu yüzden doktorunuzla görüşerek babanızda bulunabilecek bir rahatsızlık hakkında bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 105. gülfem diyor ki:

  Merhaba
  babam sol böbrek tarafındaki ağrıları sonucu ürolojiye başvurduk.böbrek ağrısı olmadığı Göğüs hastalıkları servisine başvurmamız gerektiği söylendi . Bu gün kan testi sonuçlarını aldım Sadece CRP sine bakılmış .Babam 61 yaşında .(sigara kullanıyordu.sadece 1 haftadır içmiyor.) CRP referans aralığı 0,0-0,5 olarak gözüküyor .sonuç 28,04 çıkmış . CRP sonucu tek başına yeterlimi .Hangi bölüme gitmemizi önerirsiniz. Saygılar

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP sonucu vücutta bir enfeksiyon olduğunun göstergesidir. Bu enfeksiyonun sebebi araştırılacaktır. Ürologlar böbreklerden kaynaklanmadığını söylediklerine göre sizi göndermiş oldukları göğüs hastalıkları uzmanları CRP yüksekliğinin akciğerlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını söyleyeceklerdir. Sadece CRP yüksekliği enfeksiyonun nereden köken aldığını söylemeye yetmez. Farkli blrtakim tetkiklerle enfeksiyon kaynağı bulunacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 106. aydın mevlüt diyor ki:

  CRP=14.2
  SEDİMENTASYON=21
  RBC=5.206
  PDW=16.31
  GLUKOZ=72
  eGFR(MDRD)=144.15

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Herhangi bir soru sormamışsınız. Test sonuçlarınızın yorumlanmasını istediyseniz testlerin referans aralıklarını da yazınız. Sağlıklı günler dileriz.

 107. alev diyor ki:

  merhaba crp aralığı 0-0.5 olan bir hastanede benim crp sonucum 0.10 çıktı.bir de direct coombs pozitif daha doktoruma gidemedim.diğer sonuçlar normal.bir de idrarda lökosit pozitif yazıyor.ben lenf bezlerimdeki şişme yüzünden doktora gitmiştim.sizce bir enfeksiyon mu yoksa başka birşey mi?şimdiden teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Referans aralığı üst sınırından daha yüksek bir CRP düzeyi vücutta bir enfeksiyon olduğunu gösterir. İdrarda da lökosit bulunması bu enfeksiyonun idrar yollarında olduğunu işaret eder. Enfeksiyona yakın bölgelerdeki lenf bezleri de bu sebeple şişer. Bu belirti ve tetkik sonuçları sizde bir enfeksiyon olduğunu gösteriyor. Doktorunuz size gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 108. aynur diyor ki:

  HOCAM oğlum 3 yaşında karın ağrısıyla doktara gittik crp 84,2 çıktı wbc 13,64 çıktı serum takalım dediler ne yapmalıyız hastenede yatmamız gerekirmi ciddi bir durum varmı? teşekkür ederiz.

  • dradmin diyor ki:

   Bu sonuçlar vücudunda bir enfeksiyon olduğunu gösteriyor. Bu enfeksiyonun tedavi edilmesi gerekiyor. Tedaviyi de çocuğunuzu muayene eden, çocuğunuzdaki hastalık belirtilerini gören, testlerin sonuçları ile birlikte tüm bunları değerlendiren doktorunuz yapacaktır. İkna olmamanız durumunda başka bir doktordan da görüş alabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 109. Tuncay diyor ki:

  Mrb hocam 40 gün önce belfitiği ameliyatı oldum çok iyiydi iki gün önce yine ağrılarım oldu ve kan testinde 3 adet değerleri şöyle MID% 4,9. MPV 7,8. CRP 7 Diğer değerler normal enfeksiyon varmıdır bu konuda beni bilgilendirilseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum saygilarimla

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP testinin referans aralığı 0-5 arasında ise ve sizin değeriniz buna göre 7 çıktıysa bu bir enfeksiyon göstergesi olabilir. Bir enfeksiyon bulunması durumunda enfeksiyonun diğer belirtileri de bulunur. Tüm bu belirtiler, sizin şikayetleriniz ve test sonuçlarınızın değerlendirilmesi için mutlaka doktorunuzu ziyaret ediniz. Sağlıklı günler dileriz.

 110. Ayşegül diyor ki:

  Merhaba ; oğlum yaklaşık 1 aydır hasta . Antibiyotık kullanmasına ve 4 gündür novacef 1mg vurunmasına ragmen ateş hala 38-40 derece C reaktif proteın sonuç 8,18mg/L normal deger 0-6mg/L.Lütfen yardım edin ateşı hala düşmedi ne yapmalıyım.

 111. Ali diyor ki:

  Merhaba,
  Sayın Hocam, yorgunluk, hazımsızlık, sırt bölgesinde ağrı, karında şişme ve sıkça geğirme şikayeti ile dahiliye polikliniğine gittim. Kan ve idrar testinde kolesterol hariç diğer sonuçlar genelde normal çıkarken ürik asit 7.6, Crp (Türbidinamik) de 23.8 çıktı. Bu ne ifade eder? Ayrıca bu şikayet ve sonuçlara göre verilen Panocer (40 mg), Colidur (200 mg.) ve Kreon (25000 IU) kullanmalımıyım? Şimdiden tşk.ler. Saygılarımla.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Anlaşıldığı kadarıyla doktorunuz sindirim problemleri bağırsaklarınızla ilgili tedavi uygulamaktadır. Sizi muayene eden doktorunuz elde ettiği muayene bulguları ve test sonuçlarına dayanarak bir teşhis koymuştur. Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçlar hakkında bizim buradan yorum yapmamız uygun değildir. Sağlıklı günler dileriz.

 112. trkn diyor ki:

  Meraba 21 haftalık hamileyken kesemin yırtık oldgunu ögrendm suyum geliyor o hftada crp 22 idi smdi 30 hftalıgız crp 15 cıkıyor referans 0.5 cokmu yüksek bu enfeksiyonun bebege bi zararı olurmu şimdiden cok tesekkür ederimm

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kadın doğum doktorunuz sizi muayene ederek bu konuya açıklık kazandırabilir. Enfeksiyona dair bir belirti fark ederse gerekli müdahaleyi yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 113. Ekrem diyor ki:

  Merhaba; bilgilerin bi kısmını hatalı ve eksik yamışım ve düzeltmek için tekrar yazıyorum. 2 yaşında bir çocuğumuz var. Kan testi yapıldı ve referans olarak verilen aralıkların hepsi normal görünüyor, sadece CRP değeri 20 çıktı. referans aralığında 0-0 olarak görünüyor. 14 aylıkken CRP değeri 200 çıkmıştı ama doktor yatış vermemişti fakat dün gittiğimiz hastana çıkan 20 değeri için 3 gün yatış olması gerektiğini söyledi. bu durumda ne yapmamız gerek. Nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz

  • dradmin diyor ki:

   Muhtemelen CRP testinin referans aralığı sonuç raporuna yazılmamış ve o yüzden karşısında 0-0 gözüküyor. CRP referans aralıkları test yöntemine göre değişiklik gösterir. Çoğu türbidimetrik test yönteminde olduğu gibi üst sınır 5 ise, çocuğunuzun 20 çıkan değeri yüksektir. Doktorunuz muhtemelen referans aralıklarını bildiği için çocuğunuzu yatırmak istemiştir. Bu kararında çocuğunuzun şikayetleri (ateş, boğaz ağrısı, öksürük vb) ile doktorunuzun muayene bulguları da rol oynamış olabilir. Çocuğunuzda her şeyin normal olduğunu düşünüyorsanız başka bir çocuk doktorunun da görüşünü alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 114. Ekrem diyor ki:

  Merhaba; 1 yaşında bir çocuğumuz var. Kan testi yapıldı ve referans olarak verilen aralıkların hepsi normal görünüyor, sadece CRP değeri 20 çıktı. referans aralığında 0-0 olarak görünüyor. bu durumda ne yapmamız gerek. Nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz.

 115. NERMİN diyor ki:

  11/10/2012 DOĞUMLU OĞLUM DA ÖKSÜRÜK ŞİKAYETİ İLE GİTTİK DOKTORUMUZ CEMPES ANTİBİYOTİK BAŞLADI 5. GÜNÜNÜDE KONTROL İÇİN GİTTİK SAĞ TARAFTAN CİĞERE İNEYE BAŞLAMIŞ DİYEREK VENTOLİN VE PULMİCORT BAŞLADIK YİNE ANTİBİYOTİĞİN 8. GÜNÜNDE BU KEZ ATEŞ YÜKSELDİ İŞTAHSIZLIK BAŞLADI BAŞ VE BOYUN AĞRISI OLDUĞUNU SÖYLEDİ TEKRAR GİTTİK DOKTORA HIZLI SONUÇ VEREN İNFİLUANZA TESTİ YAPILDI NEGEATİF DEDİLER AMA KESİN SONUÇ DEĞİL DOĞRULUK PAYI %80 DEDİLER KAN TESTİ YAPALIM DENDİ KAN SONUÇLARINDA
  CRP TÜRBİDİMETRİK 83,26
  HGB 12,1
  MCV 72,9
  MCH 24,2
  NEUT 6,9
  MONO 0,9

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP testinin referans aralığını yazmamışsınız ancak üst sınırı 5 ise, 83.26 çıkan değer oldukça yüksek bir değer. Bu durum bir enfeksiyon varlığını doğruluyor. Tedavisinin yönlendirilmesi için çocuk doktorunuz ile temasa geçip, test sonuçlarını gösteriniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 116. Aslıhan pekin diyor ki:

  ğlumu yüksek ateşle acile götürdük kan tahlilinde
  Wbc min 3.7 max 9.5 değer:13. 6
  Crp min 0 max 5 değer 24. 8
  Ayrıca hgb hct mcv mch değerleri de düşük çıktı.
  Çocuk doktoruna gitmemizi söyledi yorumlayabilir misiniz acaba

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Wbc ve CRP değerlerine göre oğlunuzun vücudunda bir enfeksiyon olduğu söylenebilir. Yüksek ateşin sebebi de büyük ihtimalle bu enfeksiyondur. Bunun yanında hgb hct mcv mch değerlerinin de düşüklüğü bir kansızlık olduğunun da göstergesidir. Tüm bu test sonuçları ile birlikte bir çocuk doktoruna başvurmanız gerektiği doğrudur. Özellikle enfeksiyon yönünden gerekli tedaviye en kısa zamanda başlanmalıdır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 117. Yasemin diyor ki:

  Sırt ağrısı için gittim crp sonucum 0.101 normal değer 0_0.7 sorun varmi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonucunuz belirtmiş olduğunuz referans aralığına göre normal çıkmış. Sağlıklı günler dileriz.

 118. figen akın diyor ki:

  Şiddetli grip şikayeti ile doktora gitmiştim yapılan tahlil sonuçlarına göre
  ALT 136
  AST 76
  CRP 4.63 çıktı
  3 gün sonra kontrole çağırdı ve antibiyotik iğne başlandı.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuzun muayene bulgularını bilemediğimiz için vermiş olduğu tedavi hakkında bir şey söylememiz mümkün değil. Tahlil sonuçlarına göre karaciğer fonksiyon testlerinizin yükselmiş olduğunu söyleyebiliriz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 119. Atakan diyor ki:

  Merhaba hocam,
  1938 doğumlu büyükbabama yeni yapılmış tahlil bilgileri ile ilgili danışacaktım.
  CRP 84 min 0,1 max 8,2
  üre 75 min 18 max 55
  kreatinin 1,6 min 0,72 max 1,25
  AST 40 min 5 max 34
  BUN ( kan üre azot) 35 min 8,9 max 20,6
  Potasyum 5,24 min 3,4 max 5,5
  Bu sonuçlardan doktor akciğerlerde nefeksiyon olduğu için geniş spekturumlu antibiyotik vermiş. Ve Co-diovan adlı hipertansiyon ilacını kullanmamasını söylemiştir. Bu bozukluğa eskiden kullandığı ilaç mı neden olmuştur? Böbrek yetmezliği ve karaciğer yetmezliği var mıdır ne söylenebilir? Ne yaptırmamız gerekir? Ek tahlil yaptırmalı mıyız? Yoksa akciğerlerdeki enfeksiyonun geçmesini mi beklemeliyiz?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP yüksekliği olduğu için vücutta bir enfeksiyon bulunduğu söylenebilir. Ancak bunun nerede olduğunu belirlemek için doktorun muayene bulguları ve akciğer filmi gibi tetkik sonuçlarını da bilmek gerekir. Muhtemelen doktorunuz bunlara dayanarak enfeksiyonun akciğerlerde olduğunu belirlemiştir. Üre, BUN ve kreatinin sonuçlarına göre de böbrek fonksiyonlarında bir bozukluk olduğu anlaşılmaktadır. Ama bunun nedenini bilmemiz de zordur. Yaşlılarda böbrek fonksiyon testlerinde hafif bir yükseklik görülmesi normaldir. Ancak bunun iyi takip edilmesi ve yetmezlik boyutlarına ulaşmaması gerekir. Eğer daha önceden kullandığı ilaç böbrekler tarafından atılan bir ilaçsa, böbrek fonksiyonlarında bozukluğa yol açabilir. Bunun yanında son günlerde sıvı alımında azalma olduysa, bu da böbrek fonksiyon testlerini yükseltebilir. Sadece AST sonucuna göre karaciğer yetmezliğinden söz etmek pek olası gözükmüyor. Akciğer enfeksiyonu düzelmeye başlayınca böbrek fonksiyonları açısından testleri tekrarlatabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 120. bilgin diyor ki:

  merhaba hocam,
  ürtiker sebebi ile birkaç tahlil istedi doktorum bunların sonuçlarından yuksek cıkanlar şoyle:
  ASO [H] 591,00 IU/ml 0 – 200
  CRP [H] 40,60 mg/L 0 – 6
  bu sonuçlar cok mu yuksek , sebebi nedir ne yapmak lazım. ben ağustos ayında trafik kazası geçirdik karaciğer yaralanmasından ameliyat oldum onunla alakalı olabilir mi ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   ASO testi bundan bir süre önce geçirilmiş muhtemelen bir boğaz enfeksiyonuna bağlı olarak yükselmiş olabilir. Aktif bir enfeksiyon yoksa yavaş yavaş düşecektir. CRP ise vücudun herhangi bir yerinde olan bir enfeksiyon, iltihabi durum, travma, doku ölümü gibi sebeplere bağlı olarak yükselir. Durumunuz yapılan diğer tetkiklerin sonuçlarına ve muayene bulgularına bağlı olarak değerlendirilmelidir. Bu sebeple test sonuçlarınızı sizi muayene eden doktora gösteriniz. Gerekli tedaviyi size o verecektir.

 121. Hülya ÇETİNKAYA diyor ki:

  ALT : 253
  GGT : 372
  AST : 201
  CRP : 2.4 –FERRİTİN :3298 — SEDİMENTASYON :16 eşimde 2 ay önce kol bileklerinde,dirseklerde ve diz kapaklarında birden şiddetli ağrılar hissetmesiyle ve,ellerinin parmaklarının,göz kapaklarının şişmesiyle tahlil yaptırdık ve yukarıdaki gibi yüksek değerlerle karşılaştık. 2 aydır eşimin değerleri bu şekide devam ediyor.önce gastroenteroloji’ye gittik,sarılık arandı tahlillerde negatif çıktı..dr.aynı zamanda Romotolojıye de gitmemizi istedi,hem devlet hs.hemde özelde dr.gittik ultrasonlar çekildı,akciğer karaciğer tomografisi çekildi.bir netice alınamadı.son olarak iç hastalıkları dr.Karaciğer biyobsisi istedi salı gününe randevu alındı.Bu arada eşimin ağrıları arttı müthiş halsiz,iştah kesikliği oluştu,kilo kaybı 4.5 kg gibi var..hepimiz endişeliğiz.biyobsi için erken diyenler var,yaptıralımmı,bize önericeğiniz .başka şeyler olabilir bilgilendirirseniz bizi ratlatırsınız önerilerinizi bekliyorum.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yüksek ALT, AST, GGT ve ferritin değerleri karaciğer ile ilgili bir sorun olduğunu göstermektedir. Karaciğer biyopsisi de karaciğer hücrelerinin incelenerek bu duruma neyin sebep olduğunu anlamaya yönelik bir testtir. Doktorunuz bunu uygun gördü ise, aklınızdaki tüm soruları sorarak kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Bu arada, tanı koymaya yarayacak her türlü bilginin faydası olacaktır. Örneğin uzun süreden beri kullanılmakta olan bir ilaç, son zamanlarda maruz kalınan kimyasal bir madde veya uygulanan bitkisel tedaviler gibi şeyler varsa, bunları da doktorunuza mutlaka söyleyiniz. Özellikle GGT’nin yüksekliği bize bunları düşündürdü. Ancak durumunuz ile ilgili en doğru karar ve gerekli tedavi eşinizi muayene eden doktor tarafından yapılacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 122. şükrü diyor ki:

  ALT 69 AST 40 CRP 14.32 ANKİLOZAN SPONDİLİT HASTAYISIM ENBRAL KULLANIYORUM. AMA İLACI Bİ TÜRLÜ RANDEVU ALIP YAZDIRAMIYORUM TAKİPLİ HASTA DEDİLER AMA ANLAMADIK İLAÇLARIM BİTELİ 2 AY OLDU AĞRIDAN HARAKET BİLE EDEMİYORUM.SİZCE NASIL İNDİREBİLİRİM

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yapılacak en doğru hareket en kısa zamanda gidip doktorunuza muayene olmaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 123. özge diyor ki:

  hocam mrhaba esımın jeorafık dıl sonucunu yazmıstım B12 horman testı sonucuda soyle yuazıyo VITAMIN B12 230 SERBEST 3.6 TSH 1.474 FERITTIN 79.90 FOLAT 6.4 25 HIDROKSI VITAMIND 20.6 YAZIYO GLIKOZ ISE73

 124. aslı diyor ki:

  mrhaba hocam sonuclarım hakknda bılgı almak ıstorum ılgılemırs4enız sevınırım… MO#0.398 HGB12.1 HCT36.1 HCV75.1 MCH25.3 FERRITIN DEGERI 1.48 SEDIM DEGERI 39 CRP 0.1 DEMIR 41 DEMIR BAGLAMA 422 KOLESTROL 168 TIRIGLISERID 115 HDL_C32 LDL 113 DEGERLERIM BU HOCAM SIKAYETIM HALSIZLIK SISKINLIK EL VE AYAKLARIMDA YUZUMDE BIDE HOCAM SOL GOGSUMDE CEVIZ BUYUKLUGUNCE KITLE VAR ULTRASONDA ENFEKSIYON DENILIDI ANTIBIYOTIK KULLANDIM 1YIL OLDU HALEN GECMEDI GOGSUM ARA SANCVI YAPIYO COK AZ AMA ÇOK TESEKKUR EDERIMMM:((((((((((((((((((((

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sorularınızın bir kısmını 25.12.2015 tarihinde cevaplamıştık. Cevabımız sitemizde bulunmaktadır. Sol göğsünüzdeki şişlik ile ilgili olarak bir genel cerrahi uzmanına başvurmanız önerilir. Sağlıklı günler dileriz.

 125. özge diyor ki:

  merhaba hocam mo#0.398 hggb12.1 hct36.1 mcv75.1 mch25.3 ferrıtın degrı 1.48 sedım degrı 39 demır41 demır baglama422 kolestrol 168 trigliserid115 hdl_c32 LDL113 BILGI VERRSENIZ SEVINIRM…

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazmış olduğunuz test sonuçlarının referans aralıklarının bilinmesi değerlendirme açısından önemlidir. Bir dahaki sefere lütfen yaptırmış olduğunuz testlerin laboratuvar tarafından belirtilmiş referans aralıklarını da yazınız.
   Eğer halsizlik, güçsüzlük, çabuk yorulma gibi şikayetleriniz varsa, bunu sebebi demir eksikliğine bağlı kansızlık olabilir. Bunun için bir dahiliye uzmanına test sonuçlarınız ile başvurmanız olabilir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 126. özge diyor ki:

  mrb bnım esımın dılınde jeorafık dıl dıye tanımlanan bır rahatsızlık var 9 10 aydır devam edıyo su aralar yemek bılşe yıyemıyo bunu uzerıne doktora gıttık hocam tahlıl yapıldı ama daha gostermedık sonucları mo#0.365 mpv degerı 14.7 pdw degerı ıse22.1 cıkmıs lutfen bılgı verrmısınz…..

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İnsanlar arasında genellikle %1-3 arasında sıklıkla görülen coğrafik dil rahatsızlığının gerçek nedeni pek bilinmemektedir. Çoğunlukla fazla rahatsızlığa sebep olmasa da, bazen şiddetli ağrılara yol açabilen bu rahatsızlıkta lokal olarak ağrıyı geçiren ilaçlar kullanılabilmektedir. Bunun yanında antienflamatuar ilaçlar, anestezik madde içeren gargaralar ve çinko tabletleri de ilaç olarak kullanılan maddelerdendir. Coğrafik dil rahatsızlığı olan kişiler sigara içmekten kaçınmalı, tuzlu, baharatlı yiyeceklerden uzak durmalı ve diş macununa bile dikkat etmelidir. Çünkü bazı diş macunlarının içerikleri kişinin rahatsızlığını tetikleyen maddeler (örneğin “sodyum lauril sülfat”) içeriyor olabilir. Bir yıl kadar sürebilen bu rahatsızlığın şeker hastalığı bazı hastalıklarla ilişkisi olabileceği bildirilmektedir. Yukarıdaki tahlillerde MPV değeri yüksek çıkmış olsa da, bu hastalık ile doğrudan bir ilişkisi olmayabilir. Muhtemelen B12 vitamini testi yapılmıştır. Ancak bu test yapılmadıysa yaptırmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 127. Suat diyor ki:

  Üre : 43.4 mg/dL 17 – 43
  Kreatinin :1.19 mg/dL 0.67 – 1.17
  CRP* 186.16 mg/L
  Yüksek Risk:>3Orta Risk:1-3DüşükRisk : <1.0 –

  Renk :Kehribar
  Görünüm :Berrak
  Bilirubin :Negatif
  Ürobilinojen : Normal
  Keton : Negatif
  Glukoz : Negatif

  Tahlili yorumlayabilir misiniz acaba? İlginize teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Üre ve kreatinin değerlerinizin belirtilen referans aralık üst sınırın biraz üzerinde çıktığı görülüyor. Bu durum böbrek fonksiyonlarının bozulmaya başladığının göstergesi olabilir. Durumu sizin klinik bulgularınız doğrultusunda doktorunuz değerlendirecektir. CRP değeri referans aralığı yazılmadığı için onun hakkında bir yorum yapamıyoruz. İdrardaki diğer özellikler normal gözüküyor. Başka sorunuz olursa lütfen yazınız. Sağlıklı günler dileriz.

 128. AYSE diyor ki:

  MERHABA BENIM 5 BUCUK YASINDA KIZIM VAR IKI YIL ÖNCECE SUREKLI ATESLENIYORDU NEDENIDE BOBREGINE KACINTISI OLDUGU SOYLENDI 3 DERECE DE BAKRIM DIYE ILACA BASLANDI BI SURE SONRA DUZELDI AMA IKI SENE SONRASI TEKRAR OLDU BOGAZ ENFEKSYONU OLDUGUNU DIYERE ANTIBIYOTIK VERIL DI 4 GUNDUR ATESI DEVAM ETTI SONRA TEKRAR HASTANEYE GOTURDUM TESLER FELAN YAPILDI IDRARINDA UREME OLMADIGINI GORULDU CRP SI 76,8 mg\L 0-6 OLARAK TEST SONUCU VAR BANA BU SONUCU ACKLAYABILIRMISINIZ RICA ETSEM

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yüksek çıkan CRP değeri vücudunda bir enfeksiyon olduğunun göstergesidir. İdrarında üreme olmadıysa, başka bir yerinde bir enfeksiyon olabilir. Bunun araştırılması gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

 129. diler yuksel diyor ki:

  Merhaba,
  oglum 15 aylik. sonuclari asagidaki gibi.

  Tetkik Sonuç Birim Referans Deger Açiklama
  CRP (C reaktif protein) 23,47 mg/L < 5

  birde kan testinde asagidaki iki sonuc yuksek.

  MONO# 1,3 H mg/dL 0,1 – 1

  MONO% 10,1 H % 4 – 9
  onemli bir seymidir acaba? Doktor antibiyotik verdi ama sonuclara bakmadan vermisti. sonuclarla birlikte tekrar goturmelimiyim?
  Tesekkurler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarına göre oğlunuz bakteriyel bir enfeksiyon geçirmektedir. Bunun tedavisi de doktorunuzun da verdiği gibi antibiyotik kullanmaktır. Antibiyotiği doktorunuzun belirttiği şekilde zamanında ve uygun dozunda bitene kadar kullanılması önemlidir. Antibiyotik kullanmaya başladıktan bir süre sonra şikayetlerinde azalma olacaktır. Şikayetlerde azalma yerine daha da artış görürseniz tekrar doktorunuza götürebilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 130. Serkan Atmış diyor ki:

  Merhaba hocam,

  Uzun süreli öksürük ve terleme şikayetiyle hastahaneye gittim. Benden akciğer filmi ve CRP testi istediler. Akciğerde sorun olmadığını belirtti doktorum. CRP ölçümüm referans aralığı olarak belirtilen 0-5 in oldukça üzerinde 14,8 olarak çıktı. 1 hafta boyunca Zimaks 400 mg antibiyotik ve Flixotide diskus 250 mcd kapsül kullandım. bugün tekrar ölçüm yaptırdım ve değerler 4,30 olarak ölçüldü. Hala risk grubunda mıyım? İlaç tedavisi harici ne tür yiyecekler yemeliyim? Teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP’nin düştüğü göz önüne alındığında uygulanan tedavinin başarılı olduğu anlaşılıyor. Şikayetleriniz de ortadan kalktıysa sorun yok demektir. Sağlıklı gıdalar tüketmelisiniz. Bunların örneklerini http://www.hayatisaglik.com sitemizin “beslenme ve diyet” bölümünde bulabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 131. Osman diyor ki:

  Cevaplarını için çok teşekkürler

 132. Osman diyor ki:

  Hocam CRP türbidimetrik çıkan test 0.80 olması gereken 0-0.5. Arası imiş Protein ise 8.2 olması gereken 6.0 – 8.0 arası imiş biz aslında troid için kan verdik onların sonucu TSH 1.2712. Çıkan Olması gereken 0.66 – 4.75 arası imiş T4 dü ise çıkan 0.99 olması gereken 0.88 – 1.47 arası imiş bu sonuçlara göre ne yapmamız lazım henüz doktora gösteremedik randevu yu biraz geç veriyorlar

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tiroid açısından bir sorun gözükmüyor. CRP ve total protein açısından bir önce yazdıklarım geçerlidir. CRP yükselecek olursa çocuğunuzda bir enfeksiyona ait belirtiler görülmeye başlar. Örneğin önemli bir boğaz enfeksiyonu olsa, boğazı ağrımaya başlar, boğazı kızarır, yutma güçlüğü, iştahsızlık olur ve ateşi yükselir. Bu gibi bir durum olmazsa, çocuğunuzun genel durumu iyi ve bir şikayetiniz yokse randevu gününe kadar bir şey yapmaya ve endişelenmeye gerek yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

 133. arife özbaş diyor ki:

  C-Reaktif Protein (CRP) 1,5 0 – 0,8 mg/dL
  Yüksek
  sonucum böyle acaba cok yüksekmidir acil tedavıye gerek varmıdır her hangi haslıkka işaretmıdır iyi günler dilerim yaşım 53 ne yapmam gerkiyor

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP sonucunun belirtiler normal sınır değerlerin üzerinde çıkmış. Bu durum vücutta bulunan bir enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkar. Ancak daha önceki günlerde geçirilmiş bir enfeksiyon nedeniyle yükselen CRP düşüyor da olabilir. Size tavsiyemiz, test sonucunuzla birlikte doktora muayene olmanızdır. Böylece sizin şikayetleriniz ve doktorunuzun muayene bulguları ile test sonucunuz değerlendirilerek size bir tedavi önerilecek veya bu yükseklik anlamlı bulunmayacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 134. arife özbaş diyor ki:

  C-Reaktif Protein (CRP) 1,5 0 – 0,8 mg/dL
  Yüksek
  sonucum böyle acaba cok yüksekmidir acil tedavıye gerek varmıdır her hangi haslıkka işaretmıdır iyi günler dilerim

 135. Osman diyor ki:

  Protein sonucu 8. 2 bunun sonucu normalmi acaba

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Testin yapıldığı laboratuvarın referans aralığını bilmeden bu sorunun cevabını vermek zordur. Genellikle total protein referans aralığı üst sınırını 8 kabul edersek. 8.2 o kadar yüksek bir sonuç sayılmayabilir. Üstelik enfeksiyona bağlı olarak vücudunda CRP gibi proteinlerin de artmış olduğu düşünülecek olursa. Rahatsızlığı geçtikten sonra total protein testini tekrarlayabilir ve ne gibi bir değişim olduğunu kontrol edebilirsiniz. Bizce endişe edilecek bir durum yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

 136. Osman diyor ki:

  Hayırlı geceler ben sorumun cevabını alamadım

 137. Tayfun guven diyor ki:

  Kızım 2 yaşındayken yüksek ateşten gittik kan testi ve idrar tahlili istendi CRP(turbidimetrik) değeri 7.46 çıktı referans değerler 0 – 5 mg/l arası normalmi doktor yaşına gore uygun dedi

 138. emine diyor ki:

  Merhabalar 77 yaşında halamin crp değeri 202, 59 demir 12 rbc 3.8 halsizlik baş ağrıları ayakta şişme ve özellikle aksamlari atesi yukseliyor. Ve suan haftada bir damar yoluyla serum ile demir ilaci veriliyor. Birde nefes darlığı oluyor. Sizce ne yapmaliyiz nasil duzelecek bu durum. Simdiden teşekkür ederim. Iyi çalışmalar.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Halanızın CRP değeri oldukça yüksek. Bu test yazımızda da belirttiğimiz gibi vücutta iltihabi bir durum olup olmadığını gösteren bir testtir. Ateşinin de yükseliyor olması bunun göstergelerinden biridir. Eğer iltihaplanma akciğerlerinde ise bu da nefes darlığına yol açabilir. Kansızlık nedeniyle de bu gibi şikayetler (CRP yüksekliği hariç) olabilir ancak durumun açıklığa kavuşturulması için halanızı tam teşekküllü bir hastaneye götürerek muayene ettirmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 139. Osman diyor ki:

  Protein ide 8.2 ikisi birbirine bağlı olabilirmi cevaplarsanız çok sevinirim ciddi bişey olmasından endişe ediyorum

 140. Osman diyor ki:

  Hayırlı akşamlar benim kızım 5 yaşında CRP testi 0.80 çıktı ama tahlili yaptırdığımız gün üst solunum yolu enfeksiyonu vardı oyüzden yüksek olabilirmi şimdiden çok teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sizin de belirttiğiniz gibi kızınızdaki üst solunum yolu enfeksiyonu CRP yüksekliğine sebep olur. Dokroeunuzun verdiği tedavi ile hem boğaz enfeksiyonu geçecek hem de CRP seviyesi düşecektir. Endişe etmenize gerek yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

 141. btlblt diyor ki:

  merhaba
  kan testinde crp değeri 281 çıktı ne kadar tehlikelidir ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP yüksekliği bakterilerin sebep olduğu bir enfeksiyon geçirdiğinizi gösterir. Buna yönelik tedavi yapılmalıdır. Doktorunuza test sonucu ile birlikte gidiniz. O gereken tedaviyi yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 142. Oya onikiler diyor ki:

  Merhaba.Ben 1976 doğumluyum.Bugün almış olduğum kan tahlili sonuçlarımda Crp(Türbidimetrik) 0.7 çıktı.normal değerler 0-0.50 bilyrm.Benim ne yapmam gerekir.Bu ne demek oluyor.Aslında bu tahlilleri yaptırma nedenim,boynumun bitiminde omuza doğru sağ ve solda şişliklerimin olmasıydı.Sağlık ocağına gitmiştim.Ele bir sertlik gelmediğini söyledi.Beni bilgilendirir misiniz?teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tahlil sonucunuzu doktorunuza göstermeniz gerekir. Doktorunuz test sonucu ile birlikte sizin şikayetleriniz ve muayene bulgularınız doğrultusunda gerekli değerlendirmeyi yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 143. Tuncer diyor ki:

  Iyi günler annemin kalcada platin var ve 12 yıllık doktor enfeksiyon var dedi ve crp sonucu 27 idi 3 hafta sonra tekrar getirin dedi 3 hafta sonra crp 64 oldu ama hala ilaç vermedi …
  Bi yanıt alabilirmiyim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kan tahlili sonucunuz ortopedi uzmanları tarafından değerlendirilmelidir. Kalça protezi ile ilgili yorum yapması en uygun kişiler onlardır. Bizim bu konuda bir şey söylememiz uygun olmayacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 144. zeynep koyuncu diyor ki:

  Merhaba,
  Mide bulantısı,ateş ve ishal şikayeti ile acile gittim.Testler yapıldı.İdrar testi temiz ve kan testinde CRP 15.3 çıktı.Bana hiçbirsey söylenmedi sadece mide ilacı ile antibiyotik verildi ama internette arastırdım önemli olduğu yazıyor.Hangi doktora gitmeliyim ve siz bu konuda ne düşünüyorsunuz.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP’nin yüksek çıkmış olması vücutta bir enfeksiyon olduğunun göstergesidir. Bunun tedavisi de antibiyotik kullanmaktır. Doktorunuz antibiyotik verdiğine göre, bunu dozuna uygun olarak belirtilen süre kullanmanız yeterli olacaktır. Şikayetleriniz 1-2 gün sonra geçecektir. Ancak birkaç gün sonra ateşiniz hala düşmemiş ve belirtileriniz şiddetleniyorsa, tekrar doktorunuza başvurmakta fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 145. Supheli diyor ki:

  Mrb,
  Kardesim ağrısız lenf bezi şişligi üzerine KBB uzmanına gtti. Fakat bu şişliklere ilave uzun zamndr kronik faranjiti bulunmakta. Ama doktr aso rf crp multiple lap gibi bir takım testler istedi. Ağrısız lenf bezi sisligi ve istedigi bu testler aklıma başka şeyler gerdi. Kronik faranjit olan bir hastada szce bu şişlikler norml sayılabilir mi?
  Tesekkurler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Şişlikler boğazdaki enfeksiyona bağlı olabilir. Doktorunuzun istemiş olduğu testler vücutta bir enfeksiyon bulunup bulunmadığını ortaya koyacaktır. İlk aşamada bunların sonuçlarına göre yapılması gereken tedavi veya ek tetkikler şekillenecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 146. Cengiz uğurgel diyor ki:

  CRP(Türbidimetrik)bende çıkan oran 0.70 mg/dL Referans aralığı 0 – 0.5.
  Tehlike boyutu nedir acaba

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP nin referans aralığını doğru yazdığınızdan emin misiniz ? Yani sıfır ile 0.5 arası mı yoksa sıfır ile 5 arası mı? Değerlendirme buna göre yapılacaktır.

 147. saime diyor ki:

  Benim oglumda 5yasinda ve son 6aydir genellikle ayda bir nukseden ve uzun suren crp yuksekligi var.crp degerimiz 237leribuldu.suanki crp 88.arastirma hastanesine götürdum araştırıldi.ogluma pfapa(peryodik ateş sendromu) teşhisi konuldu.suan için ilac kesinlikle kullanmıyoruz sadece ateş dusuruculerle düsürün dendi.bu şekilde bu enfeksiyon degerimiz düşer mi acaba? Oglumda sizce korkulacak bir durum var mı?ben oglumun her ateslendiginde çok korkuyorum.ates cikmadan önce üşümeyle beraber bi 10dk gibi titreme nöbeti oluyor.ellerinde ve ayaklarinda morarmalar oluyor.oglumun o hali beni cok endişelendiriyor.hersey için teşekkürlerimi sunarım. Cvp bekliyorum inş.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bahsettiğiniz belirtiler çocuğunuzun ateşinin yükselmeye başlamadan önceki belirtilerdir. Bu belirtiler ile başlayan ateş 3-5 gün kadar sürebilir. Hastalığın tedavisi ile ilgili çeşitli yöntemler önerilmektedir. Kortizon kullanımı bu yöntemlerden biridir. Bademciklerin alınması ise üzerinde görüş birliği olmayan bir durumdur. Bu yöntemlerle ilgili doktorunuza danışınız. Doktorunuzun tavsiyelerine uyarak bu dönemi geçirmeniz gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

 148. tuba diyor ki:

  merhaba yeğenim 10 aylık kulağında iltihap şikayetiyle doktora götürdük crp testi yapıldı CRP (SENSİTİF) 3.27 L yazıyor sonucunda acaba durumu nedir

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonucu düşük çıkmış. Bu sonucu yeğeninizin doktoruna gösteriniz. O gereken tedaviyi verecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 149. Ezel diyor ki:

  Merhaba ben alt çenemden kanal tedavisi dişimi çektirdim doktor çok zorlandı çekerken ve antibiyotik kullanmama rağmen aşırı Ağrı devam ediyor kansızlık için kantahlili yaptırdığım testte de crp 8.7, rf 25,7 çıkmış sizce bu sonucun dişimle bağlantısı yüksek midir ve ne yapmalıyım

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Antibiyotik işlem yapılan bölgede enfeksiyon gelişimini önler ve böylece diş absesi gibi durumların ortaya çıkmasını engeller. Zor bir işlem olduğu için ağrı bir süre devam edebilir. Şişlik, ağrı ateş gibi belirtiler olursa, ancak o zaman bir enfeksiyonun varlığından söz edebiliriz. Doktorunuz koruyucumolsun ve enfeksiyon gelişmesin diye antibiyotik vermiştir. Ağrıyı çok fazla ise doktorunuza danışarak uygun bir ağrı kesici kullanabilirdiniz. CRP yüksekliği pek anlamlı bir yükseklik değil, daha yüksek bir değerden düşmüş de olabilir. Şikayetleriniz devam ederse doktorunuza başvurunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 150. Mehtap diyor ki:

  Merhaba2 hafta önce oğlumda ateş,kusma ve ishal şikayetiyle doktora götürdüğümüzde yapılan tetkikte CRP 52.59 çıktı serum takıldı serum bitince de devam ederse gaita testi yaptırın denildi şikayetler 3 gün kadar devam etti 1 hafta sonra tekrar ateşlendi bu defada bağırsak antiseptiği bir ilaç verildi şuan ilaç bitmek üzere sizce tekrar test yaptıralımmı crp nin bu kadar yüksek olması normalmi.Teşekkür ediyorum.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Enfeksiyonun geçmesi ve iyileşme CRP düzeyinin de düşmesine yol açacaktır. CRP enfeksiyonun şiddetine göre yükselir. Ne kadar şiddetli enfeksiyon olursa, CRP de o kadar yüksek olur. Ama yapılan tedavi enfeksiyon etkeni olan mikropları öldürdükçe, CRP düzeyi de dşer. Şikayetleriniz devam eder veya tekrarlarsa CRP nin düşüp düşmediği kontrol edilebilir. Tedavi bittikten sonra şikayetlerinizin devam etmesi durumunda tekrar doktorunuza gidiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 151. Metehan diyor ki:

  Merhaba,
  Annemin değerlerinde CRP yüksek çıktı bu oran için endişe etmelimiyim.

  ASO (Türbidimetrik) 5.00 IU/mL 0 – 200
  CRP (Türbidimetrik) 0.680 mg/dL 0.0 – 0.5
  RF (Türbidimetrik) 8.8 IU/mL 0 – 14

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP’ nin referans aralığı 0.0-0.5 mi yoksa 0.0-5.0 Olarak yazılmış? Buna göre değerlendirme değişecektir. Eğer ikincisi geçerliyse her 3 sonuç için de endişelenecek birşey yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

 152. Turkan diyor ki:

  Merhaba crp 207 cikti ne kaqar tehlikesi var atesim var

  • Turkan diyor ki:

   Referans 0-5 kadardi benim 207 cikti

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP değeriniz çok yüksek. Buna göre vücudunuzda bir enfeksiyon odağı var demektir. Ateşinizin olması da bunu doğrular niteliktedir. En kısa zamanda doktora gidiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 153. nazike diyor ki:

  herkesin anlattıklarını okudum benim rf 2620 crp 0 387 sizin görüşünüzü ögrenmek istiyorum eklem romatizması deniyor ama hiçbirbelirtiyok sizce bunun sebebi ne olbilir teşekkür edrim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   RF değeriniz yüksek çıkmış. Bu durumda bir romataoloji uzamnına görünmenizde fayda vardır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 154. münire taşdemir diyor ki:

  Merhaba
  Kansızlık şüphesi ile kan testi yaptırdım bunun sonucunda kanda demir eksikliği ve b12 eksikliği ortaya çıktı.Fakat tahlil sonuçlarına baktığımda CRP seviyesinin yüksek olduğunu gördüm (1,58) ayrıca EOS# sonucu da yüksek olarak belirtilmiş (0,23).Fakat doktorum bu iki sonucun üzerinde hiç durmadı.Sizce başka bir doktora görünmeli miyim? Şimdiden teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuz yaptığı muayene sonucu muhtemelen vücudunuzda bir enfeksiyon ve alerjik bir durum bulunmadığını düşünmüştür. Bu sebeple öncelikle kansızlık ile ilgili tedavi vererek şikayetlerinizi ortadan kaldırmayı hedeflemiştir. Eğer vücudunuzda bir enfeksiyon varsa, buna ait belirtiler ortaya çıkacaktır. Bu durumda doktora başvurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 155. şehriban diyor ki:

  Merhaba ,
  Öncelikle kolay gelsin tahlil sonucumda Crp oranı 3,45 RBC [L] 3,81
  HGB [L] 11,69 HCT [L] 32,8 bu normal mi acaba? kolay gelsin şimdiden teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Crp düzeyiniz normal, kan sayımındaki alyuvarlara ait değerler ise düşük çıkmış. Bunlar kansızlık göstergesidir. Bunun sebebinin araştırılması için bir dahiliye uzmanına gitmelisiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 156. merve diyor ki:

  Benim crp degerim 0.954 cikti doktor bna pek onemli bise degil dedi sizcede bu normal mi

 157. Ömür diyor ki:

  13 yıllık tip 1 diyabet hastasıyım boğaz enfeksiyonuna bağlı crp 45.6 çıktı antibiyotik kullanıyorum şu ara sorum cep yükselmesi böbrek kreatin ve mikro albümini yükseltimi.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Böbrek fonksiyonlarının bozulmasına sebep olacak bir enfeksiyon yoksa, CRP yükselmesi kreatinin ve mikro albümininin yükselmesine sebep olmaz. Sağlıklı günler dileriz.

 158. Fatih diyor ki:

  Hocam merhaba hafta önce kusma ve terleme ile acile gittim 5 saat boyunca sürekli kustum crp 78 ve vbc nin 18000 e çıkmış sonrasında antibiyotik tedavisi gördüm 10 gün şuan kan değerlerim normal tekrar eder mi neye dikkat etmeliyim saygılar

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yeni bir enfeksiyon geçirmemeye dikkat edin. Tekrar aynı tip bir enfeksiyon geçirirseniz, benzer şikayetleriniz olur. Geçmiş olsun dileklerimizle.

   • Fatih diyor ki:

    Hocam yeni bir enfeksiyon nerden ve nasıl bulaşıyor nelere dikkat etmeliyim teşekkür ederim

    • dradmin diyor ki:

     Yeni bir enfeksiyon her yerden bulaşabilir. Önemli olan vücudumuzun enfeksiyonlarla savaşabilme kabiliyetinin güçlü olmasıdır. Ancak bu durumda hastalanmayız. O yüzden bağışıklık sistemini sağlam tutmak gerekir. Bunun için de düzenli beslenmek, düzenli uyku uyumak, kısacası yaşam şeklinin düzenli olması gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

 159. Feride diyor ki:

  Merhaba babam bir haftadır yoğun bakımda beyin safasinda kucuk bir pihti var bilinci kapalı akciğer enfeksiyon var Dr enfeksiyon yüksek diyor iyi yada kötü demiyor crs 32.00 şeker ve tansiyonu da sizce babam iyileşir mi lütfen bir cvp

  • dradmin diyor ki:

   Yoğun bakımda kaldığı süre içinde muhtemelen yakın bir şekilde takip edilmektedir. Pıhtının erimesi ve enfeksiyonun geçmesi halinde umarız sağlığına kavuşur. Allah şifa versin.

 160. Arzu diyor ki:

  Merhaba oglumun crp si 6.2 oldugu icin hastaneye yatirildi bugun 4 e düştüğü halde hala taburcu etmedi cok mu tehlikeli bu crp nin yuksek olmasi evde ilacli tedavi etme sansi yokmuydu

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP vücutta herhangi bir yerde bir enfeksiyon olduğunu gösterir. Oğlunuzun CRP’si çok yüksek olmamasına karşın doktorlar muayene bulguları ve çocuğunuzun klinik genel durumu nedeniyle hastaneye yatırmayı uygun görmüş olabilirler. Sadece CRP sonucuna göre değerlendirme yapmamız uygun değildir. Uygulanan tedavi ile CRP’nin düşme eğiliminde olduğu görülüyor. Muhtemelen en yakın zamanda çıkaracaklardır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 161. özge diyor ki:

  Merhaba,
  Kusma ve ishal şikayetleriyle hastaneye gitim 6 kere serum takıldı ve anca kendime gelebildim. Kan testinde CRP 15,9 çıktı dokroum yüksek olduğunu ve mikrop bulaştığını ve kanımda enfeksiyon başlangıcı olduğunu söyledi. Biraz araştırdım ve kanda enfeksiyon olmasına sepsis dendiği ciddi bir sorun olduğu yazıyor. Gerçekten öylemi bende ki de sepsis midir endişelenmeli miyim?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Halk arasında kolay anlaşılabilsin diye “kanda enfeksiyon” terimi kullanılmış. Vücudunuzda bir enfeksiyon odağı olduğu CRP’nin yüksek çıkmasından anlaşılabilir. Sizdeki şikayetlere göre bir besin zehirlenmesi veya mide-bağırsak sistemini etkileyen bir enfeksiyon düşünülebilir. Anlaşıldığı kadarıyla tedavi sonrası eve gönderildiniz. Bu da sepsis olmadığınızın göstergelerinden biridir. Endişelenmenize gerek yoktur. Sepsis olmanız pek mümkün görünmüyor.Geçmiş olsun dileklerimizle.

 162. ayse diyor ki:

  merhaba yeni dogun yaptim kizimin dogum sirasinda enfeksiyon kaptigini soylediler crp aralığı hastanede 0 ile 5 araligi olmasi gerektigini soylediler fakat sonuc 6. 24 cikti anne sutu koruyuculugu sayesinde bu enfeksiyonu vucudundan atabilirmi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP düzeyinin daha da yükselmesi enfeksiyonun ilerlediğini gösterir. Bazı durumlarda anne sütünün koruyuculuğu olsa da bazı durumlarda ilaç tedavisi gerekebilir. Muhtemelen doktorunuz buna uygun tavsiyelerde bulunmuştur. Yapılacak kontrollarda enfeksiyonun ilerleyip ilerlemediği de kontrol edilecektir. Allah analı babalı büyütsün. Sağlıklı ömürler dileriz.

 163. AhmetG diyor ki:

  merhaba dedeme kan tahlili yaptırdık ciğerinde iltaap varmış crp 444 çıktı suan 320 seviyelerinde anlattıklarınıza göre ölümcül bi seviyemi ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP seviyesinin başlangıca göre düşüyor olması iyiye işaret. Tedavi ne kadar başarılı olursa, verilen ilaçlar iltihabı ne kadar başarılı bir şekilde kurutursa, CRP de o ölçüde düşecektir. Bu dönemde tedavisini aksatmamak gerekir. Mutlaka doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz. Eğer evde tedavi oluyorsa, antibiyotiklerini aksatmadan kullanmasını sağlayınız. Antibiyotikler biterken mutlaka doktora kontrola götürünüz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 164. Arzu diyor ki:

  Merhaba tam kan tahlili yaptırdım kadın doğum doktoruna crp 0,91 çıktı burada yüksek yazmış sizcede yüksek mi.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Testi yaptırdığınız laboratuvarın belirtmiş olduğu referans aralıklarına göre değerlendirme yapmak gerekir. Ayrıca CRP testi normal CRP ve high sensitive CRP olmak üzere 2 çeşittir. Bu testlerin hangisinin yapıldığı da önemlidir. Doktorunuz da muhtemelen bunlara göre yorum yapmıştır. Sağlıklı günler dileriz.

 165. Aaaa diyor ki:

  Merhabalar. Ben 18 yaşında FMF hastasıyım yaklaşık 5 yaşımdan beri kolsin ilacını kullanıyorum. Ataklarım da CRP değerim 76.37 çıktı. Bunun sağlığına bir zararı var mıdır, bunu önlemem için ne yapmalıyım? Teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   O dönemde vücudunuzda bir enfeksiyon olmuş olabilir. Örneğin basit bir boğaz enfeksiyonu da buna sebep olamuş olabilir. Enfeksiyonların ilerlememesi ve ağırlaşmaması için en kısa zamanda tedavi edilmesi gerekir. Böyle zamanlarda doktorunuza baş vurarak tavsiyelerine uymalısınız. Sağlıklı günler dileriz.

 166. Arzu diyor ki:

  Merhabalar 1 ay önce kadın doğumda tam kan sayımı yaptırdım orada CRP 0,91 çıktı burada yüksek yazmış sizcede yüksek mi çocuk tedavisine başlıcaz bir sorun oluşturur mu .

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çocuk tedavisine başlayacağınızı yazmışsınız. Durumunuzla ilgili değerlendirmeleri tedavinizi planlayacak olan merkez ve doktorunuzun yapmayı uygundur. Lütfen doktorunuza danışınız ve önerilerine dikkatle uyunuz. Hayırlısı olsun.

 167. Seda diyor ki:

  Mrb bir hafta once yırmılık diş ameliyatı oldum. Bugün gittiğim acilde crp 16 çıktı .antibiyotik kullanmama ragmen .bu normalmidir

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Ameliyat bölgesinde şişlik, ağrı ve ateş yoksa muhtemelen bir sorun toktur. Sizin herhangi bir şikayetinizin olmaması önemlidir. Daha önceki günlerde CRP daha yüksek olup, antibiyotik tedavisi ile düşmeye başlamış olabilir. Vücudunuzun başka bir yerinde farklı bir enfeksiyon başlıyor olabilir. Gördüğünüz gibi çok sayıda olasılık var. Bu sebeple, diş ameliyatınız ile ilgili bir problem olup olmadığını öğrenmek için diş hekiminize gitmeniz önerilir. Böylece yapılan ameliyat ile ilgili bir kontrol da gerçekleşmiş olur. Diş açısından sorun yoksa, diğer olasılıklar söz konusu olabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 168. Hasan diyor ki:

  Mrb
  Crp deger araklilarim 0-6 çıktı benim sonucum 176 cikti. 4. Günde hasta ligim devam etmekte.Ne önerirsiniz
  Tskler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   CRP test sonucunuzun 176 çıktığını, normal değer aralığının 0-6 arasında olduğunu ve hastalığınızın devam ettiğini yazmışsınız. Bu durumda vücudunuzdaki enfeksiyon sürmektedir. Tedavi görüp görmediğinizi belirtmemişsiniz. Testi isteyen doktorunuza sonucunuzla birlikte başvurunuz. O gerekeni yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 169. muzaffer uzun diyor ki:

  Hocam kizimin crp si 9.57cikti fakat normal
  Normal deger skalasinda 0.5-200 yazıyor hocam sordu. Makine boyle cikardi dediler ne yapmaliyim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bazı laboratuvar testlerinin sonuçları kullanılan cihaz ve yönteme bağlı olarak farklı normal değer aralığına sahip olabilir. Bu sebeple testin yapıldığı laboratuvarın rapor üzerinde belirtmiş olduğu normal değer aralığına göre değerlendirme yapılmalıdır. Kızınızın CRP sonucu bu normal değer aralığında ise yüksek değildir ve sonuç normaldir. Sağlıklı günler dileriz.

 170. Murat YILDIZ diyor ki:

  Hocam saygılar sunuyorum. ..5-6 ay önce midemde başlayan rahatsizlillar sonucu Hp pylori görüldü ve tedavi edildikten sonra iki defa endoskopi sonucu kronik gastrit ve özafajit reflü teşhisi kondu. Ama tüm Ppi leri kullanmama rağmen bir türlü dinmeyen mide yanmasina ilaveten son 3 aydır özellikle öne eğilince ve otururken sağ kaburgamin altında sanki bir şey hareket ediyor ve sonra ağrı yapıyor ve bu ağrı sağ sırtıma vuruyor. Bu şikayetleri anlatmak için bugün hacettepe üniversitesi hastanesine gittim. Ameliyat olmak istediğimi söyleyince Kesinlikle antireflü ameliyati olmamam gerektiği söylendi. Ppi lere doz artisi yaparak devam edilmem söylendi. Ancak esas merak ettiğim konu ince bağırsak pasaji tetkiki için randevu almamı söyledi ve bir çok kan testi istedi. Kan testinde Ast alt normal, alp 122, ggt 64 çıktı, gaitada gizli kan yok. 2 ay önce alt ilaçlı bt çektirdim. Temiz çikti. Kendisi bu gün USG de safra kesesinde anormal bir sey göremedi. Bu ince bağırsak la ilgili ne olabilir ki. Sağ kaburgamin altındaki ağrı ile ilgili bir şeyden mi şüphelenilmiş. İnce barsak ca…felan. Hiç beklemediğim bir şey olduğu için o an doktora da soramadım.Lütfen yardım edin…

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yapılan tetkiklerin sonucunda her şey normal gözüküyor. Bazı durumlarda tüm olasılıklar incelenir. Bu sebeple ince bağırsak pasajı tetkiki de istenmiş olabilir. Anladığım kadarıyla kolonoskopi yapılmamış. Gerçi gaitada gizli kan çıkmadığı için buna gerek görmemiş olabilirler ya da isteyecekleri bir sonraki tetkik bu olabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 171. Derya diyor ki:

  Merhaba
  Babam seker hastasi ve kalp yetmezligi de var. Kan testinde crp kantitatip 46.8 cikmis. Sinirdan cok mu yuksek?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Babanızın CRP sonucu (46.8mg/dL) 1 mg/dL’nin üzerinde olduğu için sınırdan çok yüksektir. Sağlıklı günler dileriz.

 172. Hürriyet atakan diyor ki:

  Annemin bacağı kızardı tedavi edildiği halde crp si 6.7 tehlikelimi
  Hangi bölüme gitmeliyiz

  • dradmin diyor ki:

   Geçmiş olsun,
   Annenizin bacağını tedavi eden doktora giderseniz; tedavinin yapıldığı zamana göre iyileşme olup olmadığını, tedavinin üzerinden ne kadar zaman geçtiğini, CRP’nin hangi değerden 6.7’ye düştüğünü, bu düşüşün yeterli olup olmadığını, tedavinin yeterli olup olmadığını kendi muayene bulguları ile birlikte değerlendirerek sizi yönlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 173. turan bozdemir diyor ki:

  selam iki omuz arası sırt ağrılarım bel bölgesinde kasılma sabah kalkmam tam bir işkence gece agrılı uyumalarım emar rontgen tomogrofi cekimleimde bir sorun oldugu görünmüyor suan beni romatoloji dr görmesini tavsiye etti suan ki dr ortobeti uzmanı kan testi yaptırdım benim crp ve rf ve aso sonuclarım yüksek cıktı bana hangi bölümü dr önerirsiniz.
  ASO: 271
  CRP: 2.106
  RF: 10.4

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuz Romatoloji bölümüne gitmenizi önerdiğine göre o bölüme gitmelisiniz. Tahlil sonuçlarınız da onun tarafından yorumlanacaktır. Ayrıca sitemizde fibromiyalji konulu yazımızı da okumanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazınız

Spam Protection by WP-SpamFree