www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.D-dimer testi nedir?

D-dimer testi, kandaki D-dimer seviyesini ölçer.

D-dimer, kan pıhtısının parçalanması sırasında oluşur. Kan pıhtılaşma problemlerinin varlığında istenen bu test, gerektiğinde diğer pıhtılaşma testleri ile birlikte istenerek, damar içinde kan pıhtılaşması ve pıhtının ortadan kaldırılması ile ilgili mekanizmalar hakkında bilgi verir.

 

D-dimer oluşum mekanizması nedir?

Bir kanama meydana geldiğinde vücut kan kaybını önlemek için hasarlı damar duvarında pıhtı bir tıkaç oluşturur. Hasarlı bölge tamir edildikten sonra pıhtının ortadan kaldırılması gerekir. Bu durumda da, salgılanan çeşitli maddelerin sayesinde pıhtı çözülür. Pıhtının çözülmesi esnasında, D-dimer adı verilen protein parçalar salınır. Bu parçaların miktarının belirlenmesi bazı hastalıkların tanı ve tedavisinde fayda sağlar.

 

D-dimer testi için gerekli örnek nedir ?

Test genellikle koldan alınan kan örneğinde yapılır. Pıhtılaşma ile ilgili testler, kan plazması kullanılarak gerçekleştirilir.

 

D-dimer testi neden yapılır ?pihtilasma testleri

D-dimer testi aşağıdaki kan pıhtılaşma problemlerinde istenir:

1.Derin ven trombozu: Genellikle bacaklar, kasık bölgesi veya kollarda derinde bulunan toplardamarlarda kan pıhtısı oluşması durumudur. Bu sebeple bacakların genellikle birinde;

 • ağrı,
 • hassasiyet,
 • şişlik,
 • renk değişikliği meydana gelir.

 

2.Pulmoner emboli: Akciğerlerdeki bir atardamarda kan akımının aniden durmasıdır. Bu durumda;

 • ani hava açlığı,
 • solunum zorluğu,
 • öksürük,
 • kan tükürme,
 • göğüs ağrısı,
 • kalp çarpıntısı görülür.

 

3.Disemine intravasküler koagülasyon (DIC): Damar içinde yaygın olarak kan pıhtılarının oluşumudur. DIC gelişen yere göre bulgular değişiklik gösterir. Önce tıkanma daha sonra da kanama belirtileri meydana çıkar.

 

D-dimer testi normal değerleri nelerdir ?

Aşağıda verilen değerler testin yapıldığı laboratuvara, kullanılan metoda ve testin yapıldığı cihaza göre değişiklik gösterebilir.

Kandaki D-dimer düzeyleri: 250 mcg/L’nin altındadır.

Test sonuçları ne ifade eder ?

Negatif veya normal sonuçlar: Test yapılan kişide pıhtılaşma ile ilgili bir problem bulunmadığını gösterir. Böylece pıhtılaşma sorunu olabilecek olan kişilerin tıbbi açıdan değerlendirilmesi kolaylaşır. Görülen belirtilerin pıhtılaşma problemi ile ilgili olmadığı anlaşılır.

Pozitif D-dimer sonucu: Pıhtı yıkım ürünlerinin yüksek seviyede bulunduğunu gösterir. Bu durumda, vücutta pıhtılaşma ve pıhtı yıkımı ile ilgili önemli bir problem olduğu anlaşılır.

 

Yüksek sonuçlar başka hangi durumlarda görülür ?

 • kısa süre önce geçirilmiş cerrahi operasyon,
 • travma,
 • enfeksiyon,
 • kalp hastalıkları,
 • kanser,
 • karaciğer hastalıkları,
 • hamilelik gibi durumlarda D-dimer yüksek bulunabilir.

 

Test sonuçları mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

 

Testin sonucunu etkileyen faktörler nelerdir ?

Yaşlılık: Yaşlılarda D-dimer düzeyleri daha yüksektir.

Romatoid artrit: Bu hastalıkta bulunan “romatoid faktör” yanlış pozitif sonuçlara sebep olabilir.

Yüksek trigliserit düzeyleri, lipemi, ikter ve hemoliz: Ölçümde yanlış pozitif sonuçlara sebep olabilir.

loading...


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


Etiketler: , , , ,


D-dimer testi nedir? konusunda yapılan yorumlar

 1. ESRA diyor ki:

  Acil cevap rica ediyorum
  Merhaba
  Kayınpederim 1 hafta önce anjiyo oldu fakat sırt ağrısı şikayeti devam ettiği için tahlil yapıldı.Tahlil sonuçları aşağıdaki gibi çıktığı için ilaçlı mr istemiş doktor. endişelenecek bir şey var mı? yardımınızı rica ediyorum.
  D-dimer (Kantitatif) 5,10
  CRP 43,2
  GFR 73,6
  Kan üre azotu (BUN) 26
  Kreatinin 1,02

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazmış olduğunuz test sonuçlarının yanına tahlilleri yaptırdığınız laboratuvarın verdiği referans aralıklarını da belirtmediğiniz için test sonuçları ile ilgili bir yorum yapılamadı. Ancak istenen tetkikleri yaptırıp doktorunuzun değerlendirmesini almanız uygun olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 2. yılmaz diyor ki:

  mrb gecenlerde hastaneye gıttım gogus agrısı ıcn sonucları doktor gormedı daha sız bı baksanız hocam D-dimer, kantitatif (Grup 2) 1.03 * 0.10 – 0.55

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Göğüs ağrısı ciddi bir belirtidir. Tahlil sonuçlarınızın hepsini birden doktorunuza gösteriniz. Onun değerlendirmesi doğru olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 3. ASLI ARSLAN diyor ki:

  İYİ GÜNLER HOCAM TEST SONUCLARIMI DEĞERLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM
  PH 7.471 REFERANS: 7.380-7.460
  NA 133 135-145
  CA 1.10 1.15-1.29
  sO2e 70.6 95-99
  cCI 115 98-106
  ABEc 1,0
  D-DİMER 100000,00 <500

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kan gazları test sonucunuz alınan kan örneğinin toplardamar veya atardamar kaynaklı olmasına göre değişecektir. Vermiş olduğunuz referans aralığına göre D dimer test sonucunuz epey yüksek çıkmıştır. Bu durumda damar içi pıhtılaşma ile ilgili bir problem olduğu düşünülebilir. Durumunuzun doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. Sağlıklı günler dileriz.

 4. murat diyor ki:

  pardon hocam;

  D-dimer(kantitatif) 1,90 Referans Aralık Ünite: 0,55 mg/L

  Troponin I. 0,1 Referans Aralık Ünite: 0-030 ng/mL

  Kütle CK-MB 1,43 Referans Aralık Ünite: 0-6,22 ng/mL

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   D dimer referans aralığı 0 ile 55mg/dL arasında ise D dimer sonucunuz da normaldir.
   Bir önceki değerlendirmede D dimer referans aralığının 0 ile 0.55 mg/dL arasında olduğu sanıldığından D dimer sonucunuz için yüksek olduğu yazılmıştır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 5. murat diyor ki:

  d-dimer : 1,90 referans Aralık Ünite : -0,55 MG/L

  Troponin I. 0,1 referans aralık ünite:0-030 ng/mL

  Kütle CK-MB: 1,43 referans aralık ünite:0-6,22 ng/mL

  pardon hocam şimdi düzelttim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin ve CK-MB testlerinin sonuçları normal çıkmış. Bu sonuçlara göre kan verdiğiniz sırada kalp krizi geçirmediğiniz anlaşılıyor. D-dimer test sonucunuz biraz yüksek çıkmasına rağmen damar içi kan pıhtılaşması ile ilgili bir belirti veya şikayet yoksa doktorunuz bunu normal kabul etmiş olabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 6. murat diyor ki:

  Troponin I. SONUÇ= 0,1

  Kütle CK-MB SONUÇ= 1,43

  Bunları ilave etmeyi unutmuşum hocam.

 7. murat diyor ki:

  bu arada yaşım 35,kullandığım herhangi bir ilaç yok ve bir rahatsızlığım yok. İyi çalışmalar dilerim.

 8. murat diyor ki:

  merhabalar sırt ağrısı ile 2 gün önce acile gittim kan aldılar D-dimer(kantitatif) 1,90 çıktı. bu sonuç ne anlam ifade ediyor ve ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Testlerin referans aralıklarını ve birimlerini yazmadığınız için bir şey söyleyemiyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

 9. Mesut diyor ki:

  Hocam kolay gelsın benım sol bıbregımın ust tarafındakı agrı ve göz kararması halsizlik yuzunden Göğüs doktoruna muayene oldum benden Koagulasyon D-Dimer tahlili istedi çıkan sonuc : D-dimer 0.250 normal değer 0.5 yazıyor bişey anlamadım bu konuda yardımcı oplursanız çok sevınırım tesekkurler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Normal değer 0 ile 5 arasında ise sizin sonucunuz normaldir. Sağlıklı günler dileriz. Test sonucunuzu doktorunuza göstermeyi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 10. FUNDA diyor ki:

  HOCAM,
  ANNEMİN D-DİMER TESTİ 0-500 ARASINDA OLMASI GEREKİRKEN 700 ÇIKTI.
  ANNEM 8 YIL ÖNCE SKOLYOZ AMELİYATI GEÇİRMİŞTİ. bELİNDE 7 TANE PLATİN VAR. kÜÇÜKKENDE 3 YIL SÜREN SARILIK GEÇİRMİŞ. BUNA BAĞLI OLARAKDA KARACİĞERDE KÜÇÜLME VE DALAKDA HAFİF BÜYÜME VAR . DALAK BÜYÜK OLDUĞUNDAN DOLAYI BEYAZ KAN HÜCRELERİ DÜŞÜK. YANİ KANAMA RİSKİ VAR.
  AMA NASIL PIHTILAŞMADA SORUN OLMASI GEREKİRKEN BACAKLARDA DAMAR TIKANIKLIĞI OLUŞABİLİYOR? AÇIKLAYABİLİRMİSİNİZ

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Damar içi pıhtılaşmanın birçok nedeni olabilir. Genetik bazı bozukluklar da damar içi pıhtı oluşum sebeplerindendir. Bunlar doktorunuz tarafından araştırılarak gerekli tedavi uygulanacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 11. munzur diyor ki:

  hocam bişey daha söylemeyi unuttum annemde varis var 15 yıl önce varis ameliyatı olmuştu

 12. munzur diyor ki:

  merhaba tekrar. dün yazmıştım.hocam peki bu sadece akciğerler ile ilgili bir sorun mu.yani hangi doktora gideceğiz.kalp ile ilgili de olabilirmi.göğüs doktoruna gittik ilk d-dimer 1107 çıkınca doktor ilaçlı akciğer tomogrofisi istedi. 1 gün ara verip hastaneye gittik o doktor izine ayrılmış bizde diğerr göğüs doktoruna gittik o da tahlillrri yeniledi ve oranın düşmüş olması iyi dedi 560 olmuş ve geçmişte bir enfeksiyon geçirilmşş olabileceğini söyleyerek antibiyotik verdi solunum testi ve akciğer filmi çekti sonuç temiz. dedi ilaçlı tomografiye gerek yok dedi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu sorun vücuttaki tüm kan damarları içinde gelişebilir. Geliştiği yere göre çeşitli problemlere sebep olur. En sık sorun çıkardığı yer akciğerlerdir. Örneğin bacak damarlarında meydana gelen bir kan pıhtısı yerinden koparak gidip akciğerlerdeki bir kan damarını tıkayabilir. Yıllar önce geçirilmiş varis ameliyatı şu anki durumla pek ilişkili görülmemektedir. Doktorunuz kontrol için muhtemelen sizi çağırmıştır. Kontrole mutlaka gitmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 13. munzur diyor ki:

  d-dimer testi yapıldı anneme 2 gün önce 1107 çıktı – 1 gün ara verdik sadece suda eriyen aspirin içti annem bugünde 560 çıktı.annem 65 yaşında hiç bir ilaç kullanmıyor bu testin 2 gün arayla böyle çıkması normal mi?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Aspirin kan pıhtılaşmasını engelleyen bir ilaçtır. D dimer, pıhtılaşan kanın parçalanma ürünüdür. Aspirin pıhtılaşmayı engelleyerek yıkım ürününün de azalmasına yol açabilir. Bu yüzden 1 gün önce (aspirin öncesi) pıhtılaşan kandan parçalanan miktar daha fazla iken, aspirin sonrası pıhtılaşma azalabilir. Buna bağlı olarak d dimer de azalır. Ancak burada araştırılması gereken şey annenizin D dimer test sonucunun neden yüksek çıktığıdır. Lütfen bu konu ile ilgili olarak doktorunuza başvurunuz. Pıhtı oluşumu tehlikelidir. Pıhtı bir damarı tıkayarak enfarktüs veya felçlere sebep olabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 14. Saniye çakmak diyor ki:

  Merhaba, annem 68 yaşında şubat 2016 da meme ca teşhisi ile ameliyat oldu pet ct sonucuna göre metastazı yok. Ancak sol memeye koruyucu yapıldı, ve sol lenfleri alındı. Koruyucu kemoterafi (6 seans önerildi) başlandı 3.terapiden sonra sağ kolda şişme, damarlaşma ve renk değişikliği olduğu için 4 mayısta port yapıldı. bu gece tırnaklarında morarma ve solunum zorluğu ile acile geldik. değerleri aşağıda verilmiştir. değerlendirebilirmisiniz… Teşekkürler

  D-Dimer >4 mg/L < 0.55
  Glukoz 94 mg/dL 74 106 94 Grafik

  eGFR (CKD-EPI) beyaz ırk için 73.98 mL/dk/1.73 Grafik

  Üre 34.5 mg/dL 17 43 40 Grafik

  Kreatinin 0.79 mg/dL 0.51 0.95 0.80 Grafik

  AST 23 U/L 0 35 23

  ALT 19 U/L 0 35 19 Grafik

  Kalsiyum 8.9 mg/dL 8.8 10.6 8.7 Grafik

  Sodyum 132 mmol/L 136 146 141 Grafik

  Potasyum 3.8 mmol/L 3.5 5.1 4.13 Grafik

  Klor 100 mmol/L 101 109
  HHb 3.7 % Grafik

  BE (ECF) 0.2 mmol/L Grafik

  tHb 10.7 g/dL Grafik

  HcT 31 % 34 52 Grafik

  tO2 14.1 Vol% Grafik

  Laktat 0.78 mg/dL = 96 Grafik

  PO2 89.3 mmHg 70 100 Grafik

  PCO2 31.5 mmHg 35 46 Grafik

  sO2 96.3 % >= 96 Grafik

  pH 7.491 7.37 7.45 Grafik

  HCO3 (ACT) 23.5 mmol/L Grafik

  SBE 0.7 mmol/L Grafik

  HCO3 (STD) 25.1 mmol/L
  WBC 2.80 10 ^9/L 4.23 10.2 9.45 Grafik

  RBC 3.92 10 ^12/L 4.04 5.48 4.80 Grafik

  HGB 10.5 g/dL 12.2 16.2 13.6 Grafik

  HCT 31.7 % 37.7 47.9 42.5 Grafik

  PLT 172 10 ^9/L 142 424 245 Grafik

  MCV 80.9 fL 80 97 88.5 Grafik

  MCH 26.8 pg 27 31.2 28.3 Grafik

  MCHC 33.1 g/dL 31.8 35.4 32.0 Grafik

  RDW 14.5 % 10 20 13.8 Grafik

  NEU# 1.59 10 ^9/L 1.56 6.13 5.96 Grafik

  LYM# 1.14 10 ^9/L 1.18 3.57 2.70 Grafik

  MON# 0.02 10 ^9/L 0.24 0.36 0.55 Grafik

  BASO# 0.04 10 ^9/L 0.01 0.08 0.03 Grafik

  NEU% 56.8 % 34 71.1 63.0 Grafik

  LYM% 40.7 % 19.3 51.7 28.6 Grafik

  EO% 0.4 % 0.7 5.8 2.2 Grafik

  MONO% 0.7 % 4.7 12.5 5.8 Grafik

  BASO% 1.4 % 0.1 1.2 0.4 Grafik

  MPV 10.8 fL 6 12 9.8 Grafik

  PCT 0.18 % 0.15 0.7 0.240 Grafik

  PDW 12.6 % 2.5 65 16.2 Grafik

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Dikkati çeken ilk test sonucu, sizin de ilk sıraya yazdığınız D dimer testi. Sonucunun yüksek çıkmasının başlıca sebebi damar içi bir pıhtılaşma problemi olmalıdır. Annenizin durumu kendisini tedavi eden doktorlar tarafından değerlendirilmelidir. Muayene bulguları ile birlikte diğer tetkiklerin sonuçları bir bütün halinde değerlendirilerek yorum yapılabilir. Bu sebeple bizim bir yorum yapmamız doğru olmayacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 15. ibrahim diyor ki:

  merhabalar bende 2aydır göğüs ağrısı var d-dimer (0-243)sonuç= 371 ng/ml ultrasyonda dvt saptanmadı bt pulmoner anjioda emboli saptanmadı hematoloji uzmanı değer çok yüksek değil takibe alalım dedi ilaç vermedi ilaç kullanmam gerekir mi bu yüksek değer bir sorun teşkil eder mi saygılar

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu konuda söz sahibi kişiler hematoloji uzmanlarıdır. Onların tavsiyelerine uymanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 16. mustafa diyor ki:

  ANNEM YAKLAŞIK 1 YIL ÖNCE SAK GEÇİRDİ 2 AY KADAR SONRADA PULMONER EMBOLİ OLUŞTU BİR YIL KADAR HIBOR I.M KULLANDI 10 GÜN ÖNCE KESTİK İLACI O ZAMAN D.DIMER 606 İDİ ŞİMDİ 671 ANNEMİN YAŞI 72 BU YAŞTA BU DEĞER NORMALMİ TŞKLER

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu tip test sonuçları hastanızı takip eden doktorun bilgisi dahilinde değerlendirilmelidir. Annenizin klinik durumunu ve çıkan test sonucunu en iyi o değerlendirebilir. Lütfen doktorunuza danışınız. Sağlıklı günler dileriz.

 17. VOLKAN diyor ki:

  merhabalar;

  bugun gögüs agrısı şikayeti ile acil servise basvurdum kan aldılar d-dimer değerim yüksek cıktı
  sonuçları şöyledir.

  D-dimer, kantitatif + 1.67 H(0 – 0.55)

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu konunun araştırılması için dahiliye polikliniğine başvurunuz. Doktorunuz sizi yönlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 18. ayşen diyor ki:

  Cevabınız için teşekkürler fakat d-dimer 1074 bunun zatürreyle ilgisi var mı teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   D dimer düzeyinin zatürre hastalarında da yükseldiğine dair bilimsel yayınlar vardır. Bu konuyu doktorunuza da sorup damar içi pıhtılaşma bozukluğu ile ilişkili olup olmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 19. ayşen diyor ki:

  annem 6 gün önce sırtından ameliyat geçirdi ameliyatdan sonra d-dimer 1074 çıktı ve zatürre başlangıcı olduğunu söylediler ne yapmamız gerekir teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Zatürre başlangıcı olduğunu söyleyen doktorlar gereken tedaviyi de düzenleyeceklerdir. Siz de verilen tedaviyi uygulamalısınız. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 20. harun diyor ki:

  eşimin d dimer sonucu 906 çıktı referans aralık 80-630.eşim 5 yıl önce dvt geçirmişti tesadüfen kan tahlilleri istemiştik onda bu sonuç çıktı tehlikelimi ne öneririsiniz eşim ilaç kullanmıyor.

 21. Devrim KOYUN diyor ki:

  Laboratuvar Test Sonuçları
  Test Adı Sonuç Referans Birim
  12 Laboratuvar

  CRP Serum 0,3 0-0,5 mg/dl

  Koagülasyon Laboratuvarı

  Sedimantasyon Sedim * 22 0-15 mm/h
  D-dimer(kantitatif)Serum 0,27 0-0,55 mg/L

  Hocam kolay gelsin diyorum test sonucumu yorumlarsanız çok sevinirim saygılar

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Eğer CRP sonucunuz 12 çıktıysa (12 üst satırda kalmış, crp sonucu olup olmadığı net değil) yüksek bir sonuç. Sedimentasyon sonucunuz da yüksek. Bunlara bakarak ilk akla gelen vücutta bir enfeksiyon olabileceğidir. Ancak bunun dışında birçok neden bu iki testin yüksek çıkmasına sebep olabilir. Test sonuçlarınızı doktorunuza gösterirseniz, o kendi muayene bulguları ile birlikte bir değerlendirme yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 22. MERVE diyor ki:

  D-dimer test sonucunda 620.89ng/ml(FEU) çıktı bunun anlamı nedir ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Testi yaptırdığınız laboratuvarın referans değerini vermeniz durumunda D dimer sonucunuzun anlamını yorumlayabiliriz. Sağlıklı günler dileriz.

 23. merve diyor ki:

  Merhabalar Dimer 307 çıktı referans aralığı en fazla 198 imiş beyin emarı ve beyin tomografisi de çekildik sorun yok dediler.Acaba başka bir film çektirmemize gerek var mı?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İstenecek tetkik ve yapılacak olan muayeneler doktorunuzun karar vereceği şeylerdir. Bizim buradan bir değerlendirme yapmamız uygun değildir. Sağlıklı günler dileriz.

 24. Esma Hnm diyor ki:

  merhaba,
  D-dimer 0.42 µg/mL çıktı normal midir? 3 düşük yaptım, bu test istendi.
  değer normalı ne yapmam gerekir.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kan pıhtılaşma bozuklukları ile ilgili durumlarda düşük olabilmektedir. Testi yapıldığı laboratuvarın referans aralıklarını biliyorsanız yazınız. Ona göre değerlendirme yapabiliriz. Şu an için test sonucu hakkında herhangi bir yorum yapmamız mümkün değildir. Test sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. O tedavi gerekirse yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 25. Kadri diyor ki:

  D-Dimer (CA-600) sonucu 0,71 çıktı. Normail referans değerleri max 0,5 gösteriyor. Testin açıklamalarında yüksek trigliserit yanlış sonuç verdirebilir diye bahsediyor. Benim 20 yıldır yüksek trigliseritim var ve ilaç kullanıyorum. Ona rağmen yüksek. Kratin Kinaz -MB ce CK ve Troponinler normal.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Muhtemelen bahsedilen sebebe bağlı olarak yüksek çıkmış olabilir. Ancak siz yine de sonucunuzu doktorunuza göstererek onun değerlendirmesini alınız. Sağlıklı günler dileriz.

 26. Kafiye diyor ki:

  D-dimer (kantitatif) sonucu 153 çıktı. Referans değeri 0-550 sonuç normamidir.

 27. Pelin diyor ki:

  Benim yaptırdığım yerde en yüksek değer 500 benim ki 489.24 çıkmış yaşim 24 sizce değerim nasıl araştırılmasına gerek varmi

 28. Pelin diyor ki:

  Ben 24 yaşındayım endokrinoloji ye gittim doktor bu tahlilide istemiş 489 çıktı normal mi bu gebelik düşüklerinde istenen test mi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu test sadece düşüklerde değil damar içinde anormal pıhtılaşma olduğu düşünülen hastalıklarda da istenir. Sizin sonucunuz da testi yaptırdığınız laboratuvarın belirttiği referans aralıkları içinde olduğundan bizce normaldir. Ancak sonuçlarınızı mutlaka doktorunuza gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

 29. ergen diyor ki:

  iyi aksamlar ablam 47 yasinda d dimer testi 811 cikti bu korkulak bi sonucmu tesekkurler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Ablanızın d dimer testinin 811 mcg/L çıktığını belirtmişsiniz. Bu yüksek bir sonuç. Araştırılması için bir Dahiliye veya Hematoloji uzmanına görünmenizde fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 30. zeynep diyor ki:

  merhaba,
  89 yasındaki anneme yapılan kaan tetkikleri sonucunda d-dimer değeri 1199 çıktı. bu kan tahlillerinı gastroenterelog,mide şikayetleri sonucunda yapılan biyopside safra gastridi ve helico bacteri enfeksiyonu tespit edilmesinden dolayı istemisti. helicobacter için antibiyotik tedavisine baslanmıstı ancak vucudun reaksiyon göstermesi sonucu 2. gununde vazgeçıldi. bu durumla bir ilgisi olabilir mi? 11 ay önce kardiyolog tarafından muayene edildi ancak hiçbir sorun bulunmadı. aynı zamanlarda gögus hastalıkları tarafından da muayene olmus hiçbir bulguya rastlanmamıstı.bu d dimer değeri ciddi bir durumu mu işaret ediyor? bu konuda bilgilendirirsenız sevinirim. şimdiden teşekkürler..

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   D dimer yüksekliği ile ilgili olarak bir hematoloji uzmanına gitmenizde fayda vardır. Onun muayene bulguları ve isteyeceği ek tetkikler ile durum açıklığa kavuşturulabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 31. Elzem diyor ki:

  İyi akşamlar bende doğuştan venöz malformasyon var sol gluteal bölgede ve sol diz kapak arkasında 5 defa cerrahi müdahale yapıldı ve ara ara d dimer değerlerime bakılıyor normal aralık 0-500 yazarken benim ki 22000 çıktı ve en son 8000 düştü hibor 3500 ünite yapıyorum günde bir defa.ne yapabilirim peki sonrası için.aynı Zaman’da doktorum pulmoner emboli riskimin olduğunu da belirtti

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Hastalığınız nedeniyle kan damarlarınızın içinde dolaşırken pıhtılaşma eğiliminde. Bu sebeple oluşan bir pıhtı akciğerlerinize giden damarlarda tıkanmaya sebep olabilir. Bunun sonucu olarak pulmoner emboli riski yükselir. Doktorunuzun tavsiyelerini aksaksız takip etmeniz son derece önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

 32. özgüraymelek diyor ki:

  merhaba ben iki yıl önce pulmener emboli geçirdim hemotoleji sonucuna göre genetik çıktı ben çocuklarımı kaç yaşında takibe alayım birde hala comadin 5mg kullanıyorum değerlerim hala tam oturmuyor protein c ve s düşük çıkıyor tavsiyeniz nedir teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çocuklarınızda da pıhtılaşma eğilimi olup olmadığı size yapılan genetik test ile belirlenebilir. Eğer onlarda da pıhtılaşma damar içi pıhtı oluşumuna eğilim çıkarsa, size yapıldığı gibi onlara da pıhtılaşmayı önleyici tedavi uygulanabilir. Bir hematoloji uzmanına görünerek coumadin dozu ile ilgili bir ayarlama yapılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 33. dilek diyor ki:

  merhaba annem 23temmuz 2015 günü kalp kapak ameliyatı oldu comeudin, belox 50mg, ekopirin, selektra,lansor kullanıyor. ctesi gecesi burnundan ve balgamından kan geldi acilde kan testinde d-dimer değeri 421 çıktı normal aralık 0-243 yazıyor annemde emboli olabilir mi? akciğer grafisi çekildi onda bişey çıkmadı

 34. gülay diyor ki:

  d dimer sonucu 4380 cıktı.hemen akcıger tomografısı cekıldı sonucu ıyı dedı ama hemotolojı bolumune gıtmen gerkır dedıler ne yapmam gerekır.degerlerıne bakıyom benımkı felaket yuksek ne yapmam gerkır

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   D-dimer test sonucunun yüksek çıkmasına neden olan etkenlerin araştırılması gerekir. Yazımızda da belirttiğimiz gibi, testin yanlış olarak pozitif çıkmasına sebep olan faktörler de vardır. Testin yapıldığı laboratuvarın referans aralıkları da önemlidir. Lütfen bunu da kontrol ediniz. Doktorunuzun tavsiyesine uyunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 35. handan diyor ki:

  merhaba d-dimer testinin referans ağırlığı 0-0.5 yazıyor bu en yüksek 5 mi olması anlamına geliyor 0.28 normal bir değermi hasta yaşlı ve enfeksiyon var vucudunda şimdiden teşekkürler

 36. gülcan diyor ki:

  sordugum soru ıcın kısa surede cevap verdıgınız ıcın cok tsk ederım bu sıtede emeyı gecen herkese gonulden tskler saygılar

 37. gulcan tanış diyor ki:

  D-Dimer

  0.09 mg/L 0 – 0.5 DEGERLENDIRIMISINZ KIZIM EMBOLIN TESHISI KONDU SIMDIDEN TSKLER

  • dradmin diyor ki:

   Geçmiş olsun. Emboli, damar içinde meydana gelen bir pıhtının hareketlenerek gidip bir damarı tıkamasıdır. Damar içindeki pıhtıların parçalanması esnasında meydana gelen D-dimer, kızınızda 0.09 miligram/Litre çıkmış ki bu da belirtmiş olduğunuz 0-0.5 miligram/Litre referans aralığına göre normal sınırlar içinde gözükmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

 38. nevin diyor ki:

  bugün labaratuarda kan verdim ve bi önceki işlemdede aynısı oldu kan çok yavaş ve alır almaz pıhtılaştı daha öncelerinde hiç böyle sorunum olmadı nedenini öğrenebilirmiyim hocam şimdiden teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Kan damardan çıktığı andan itibaren pıhtılaşma mekanizması faaliyete geçer. Bu normal bir durumdur. Pıhtılaşma eğiliminin artışı çeşitli hastalıklarla ilişkili olabilir. Bunun kontrol edilmesi için bir dahiliye uzmanına görünmenizde fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 39. hayrikaya diyor ki:

  test sonucu kanımda D.Dımer 061 cıktı normalmı9 yoksa yüksekmi bunun hakkına bilgi almakistiyorum hocam bildirirseniz sevinirim saygılar

  • dradmin diyor ki:

   Sorunuzun cevabı D-dimer testi nedir sayfamızda “D-dimer testi normal değerleri nelerdir ?” alt başlığı altında açıklanmıştır. Sağlıklı günler dileriz.

 40. gul diyor ki:

  D-dimer 0.3 ise ne anlama geli?

Yorum Yazınız

Spam Protection by WP-SpamFree