Hemoglobin A1c (HbA1c) nedir?

HbA1c uzun yıllardan beri şeker hastalarının tedavisinin takibinde kullanılan ve günümüzde şeker hastalığı teşhisinde de kullanılmaya başlayan bir kan testidir.

Hemoglobin, alyuvarlarımızda bulunan bir protein olup akciğerlerden yüklediği oksijeni doku ve hücrelerimize taşırken, hücrelerimizde üretilen karbondioksitin akciğerlere taşınarak vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.

Başlıca işlevi “hücrelere oksijen taşımak” olan hemoglobin kandaki şeker (glukoz) düzeyinden etkilenmektedir. Kan şekeri yükseldikçe hemoglobine bağlanmaya başlar.

Kan şekeri ne kadar yüksekse, şekilde görüldüğü gibi, hemoglobine bağlanan şeker de o kadar yüksek olur ve HbA1c düzeyi artar.

HbA1c’nin normal sınırları nedir ?

düşük yüksek hba1c

HbA1c’nin normal düzeyi %4 ile %6 arasında bulunur ve hemoglobinin şeker ile bağlanma oranını gösterir.

HbA1c geçmiş 3 aylık dönemin kan şeker düzeyini gösterir.

Doktorlar, açlık kan şekeri ile kişinin o günkü kan şeker düzeyini tespit ederlerken, HbA1c testi ile geçmiş 3 aylık kan şekeri düzeyi hakkında fikir sahibi olur. Çünkü alyuvarların yaşam ömrü takriben 3 aydır. HbA1c de alyuvarların içinde bulunduğundan elde edilen HbA1c seviyesi bu üç aylık dönemdeki kan şekeri yükselme veya düşüşlerini ortaya koyar.

 

HbA1c testinin şeker hastalığı tedavisi ile ilişkisi nedir ?

Bir şeker hastasının tedavisinin başarısı HbA1c testi ile ortaya çıkar.

Kişi eğer ilaçlarını düzenli kullandıysa ve diyetine dikkat ettiyse kan şeker düzeyi kontrol altında tutulur. HbA1c yükselmez ve %7’nin altında bulunur. Zaten bir şeker hastasında hedeflenen değer de budur.

Ancak, kişi ilaçlarını aksatır ve diyetine uymazsa HbA1c seviyesi yükselerek kendisini ele verir. Bir şeker hastasında yüksek seyreden HbA1c, şeker hastalığına bağlı damar ve sinir hasarlarının hızlı gelişeceği anlamına gelir.

 

HbA1c testi için nasıl hazırlanmak gerekir ?hba1c

HbA1c testi yaptırmak için aç olmak gerekmez. Bu sebeple günün herhangi bir saatinde alınan kan ile HbA1c testi yapılabilir.

 

Şeker hastaları HbA1c testini hangi sıklıkta yaptırmalıdır ?

Şeker hastası olanlar 3-6 ayda bir HbA1c testi yaptırmalıdır.

 

Normal kişilerin HbA1c testi yaptırmasına gerek var mıdır ?

HbA1c testi şeker hastalığı olup olmadığını belirlemek amacıyla da kullanılmaya başlamıştır. Bu yüzden senede 1 kez HbA1c testi yaptırılabilir. 

loading...

 

HbA1c test sonucunu etkileyen faktörler nelerdir?

hba1cAlyuvarların yaşam süresini etkileyen bazı hastalıklar HbA1c düzeyinin düşük çıkmasına sebep olabilir. Bu hastalıklara örnek olarak hemolitik anemiler verilebilir.

Farklı hemoglobin türlerinin bulunduğu hastalıklar da HbA1c seviyesini etkilemektedir. Örneğin hemoglobin S bulunan bir hastada HbA1c düzeyi düşük çıkar.

Kansızlığı veya aşırı kanaması olan kişilerde de HbA1c seviyesi düşüktür.

Demir eksikliği olan kişilerin HbA1c seviyesi yüksek çıkabilir. Demir eksikliği tedavi edildikten sonra HbA1c düşecektir.

Eritropoietin tedavisi alanlarda veya kan nakli yapılanlardaki HbA1c seviyesi de gerçeği yansıtmayabilir. loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Anti-Spam Protection by WP-SpamFree

78 Yorum