www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.Hepatit B (HBV) test çeşitleri nelerdir ?Kişinin hepatit B enfeksiyonunu geçirip geçirmediğini, testin yapıldığı zaman aktif bir enfeksiyon bulunup bulunmadığını ve hepatit B enfeksiyonuna karşı vücudunda bir bağışıklık olup olmadığını farklı bir takım hepatit B testleri gösterir. Bu testler aşağıda açıklanmıştır: 

Hepatit B yüzey antijeni (HBsAg): Aktif bir hepatit B enfeksiyonunun en erken işaretlerinden biridir. Virüsün yüzeyinde bulunan bir antijendir.  Hepatit B enfeksiyonu belirtileri görülmeye başlamadan önce HBsAg saptanabilir. Bu test 6 ay süreyle pozitif kalırsa, kronik bir hepatit B enfeksiyonu geçirildiği anlaşılır. Bu durumda bulaşıcılık devam eder.

Hepatit B yüzey antikoru (HBsAb, Anti HBs): Vücudun hepatit B virüsü yüzey antijenine karşı geliştirmiş olduğu savunma proteinidir.

Genellikle HBsAg kan dolaşımında kaybolduktan 4 hafta kadar sonra görülmeye başlar.

Bu testin pozitif çıkması hastalığın aktif döneminin sonuna gelindiğinin göstergesidir. Artık bulaşıcılık da ortadan kalkar.

Ayrıca bu kişiler hepatit B virüsüne karşı bağışıklık kazanmış olup, ileride tekrar bu virüsle karşılaştıklarında hepatit B enfeksiyonuna yakalanmazlar.

Bunun yanı sıra, bu test ile kişilerin hepatit B aşısına ihtiyacı olup olmadığı ortaya çıkar.hbv-testleri

Hepatit B e-antijeni (HBeAg): Aktif hepatit B enfeksiyonu geçirenlerde bulunan bir antijen olduğundan, kişinin hali hazırda hepatit B enfeksiyonu olduğunun göstergesidir. Bu test, enfeksiyon geçiren kişinin ne kadar bulaşıcı olduğunu da gösterir. Ayrıca enfeksiyona karşı yapılan tedavinin etkinliği de bu test sayesinde anlaşılabilir.

Hepatit B e-antikoru (HBeAb, Anti HBe): Hepatit B enfeksiyonunun aktif döneminin sonlarına gelindiğini gösterir. Bulaşıcılık da artık oldukça azalmıştır.

Hepatit B kor antikoru (HBcAb, Anti HBc): Geçmişte Hepatit B enfeksiyonu geçirmiş veya uzun süreli yani kronik Hepatit B enfeksiyonu olanlarda bulunan vücut savunma proteinidir. Hayat boyu kalıcıdır.

Hepatit B kor antikoru IgM (HBcAb-IgM, Anti HBc-IgM): Geçen 6 ay içinde Hepatit B enfeksiyonu olduğunu veya kronik bir Hepatit B enfeksiyonunun tekrar alevlendiğinin göstergesidir.

hbv

Hepatit B virüs genetik maddesi (HBV DNA): Kan dolaşımında ne kadar virüs genetik maddesi olduğunu gösterir. Genetik madde miktarına göre, hepatit virüsünün vücutta çoğalıp çoğalmadığı veya kişinin bulaştırıcı olup olmadığı anlaşılabilir. Bunun dışında;

Kronik hepatit B enfeksiyonu olanlarda HBV DNA yüksekliği karaciğer hasarı riskinin arttığını,

Antiviral tedaviye ihtiyaç olup olmadığını,

Hepatit B enfeksiyonu tedavisinin işe yarayıp yaramadığını da gösterir.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree