www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.Hormon testi (tahlili) nedir ?Kan tahlillerinden bir grubu da hormon testleri oluşturur. Vücudumuzdaki birçok reaksiyonda yer alan hormonlar belirli seviyelerde bulunmalıdır. Hormon salgılarındaki azalma veya artışlar bazı hastalıklara sebep olduklarından, hastalıkların teşhisinde hormonların kan dolaşımındaki seviyelerinin belirlenmesi büyük önem taşır. Ayrıca, çeşitli hastalıkların tedavisinin takibinde de hormon testlerinin düzeyini belirlemek gerekir.

 

Hormon nedir ?

Vücudumuzun çeşitli yerlerinde bulunan ve özelleşmiş hücrelerden oluşan doku ve organlar bazı maddeler salgılar. Bu doku ve organlara “bez” adı verilir. Bezlerin oluşturduğu sistem “endokrin sistem” olarak adlandırılır. Resimde endokrin sistem görülmektedir. Bezlerden salgılanan maddelere “hormon” denir.  Hormonlar salgılandıkları yerden kan dolaşımına katılarak organizmanın birçok hücresinde değişik etkiler gösterir. Bazı hormonlar kendileri direk etki gösterirken, bazıları ise farklı hormonların salgılanmasına sebep olur. Tüm bu hormonların salınımı kontrol altında ve belirli bir düzeyde olur. Böylece bir yandan vücudun büyüme ve gelişmesi sağlanırken bir yandan da vücuttaki kimyasal reaksiyonlar bir düzen içinde gerçekleşir.endokrin-sistem

 

Hormon testleri için gerekli örnek nedir ?

Hormon testleri genellikle koldaki bir toplardamardan alına kan örneğinden elde edilen serumda yapılır. Nadiren idrar gibi diğer vücut sıvılarında da hormon tahlilleri yapılabilir.

 

Hormon testleri için kan ne zaman alınır ?

Hormon testleri için genellikle sabah aç karnına alınan kan tercih edilir. Kan örneğinin sabah saatlerinde alınması önemlidir. Çünkü hormonların vücutta bir salınma ritmi vardır. Günün farklı saatlerinde alınan kanda yapılan hormon sonuçları yanıltıcı olabilir.

 

En sık istenen hormon testleri nelerdir ?

En sık istenen hormon testleri tiroid bezinin fonksiyonları hakkında bilgi veren tiroid fonksiyon testleridir. Tiroid fonksiyon testleri zaman içinde değişiklikler göstermiştir. Önceleri Total T3 ve Total T4 testleri yapılırken bunlara serbest T3 ve serbest T4 testleri eklenmiştir. Tiroid bezinin fonksiyonlarını incelemede hipofiz bezinden salgılanan TSH testi de kullanılır. Ayrıca Anti-T ve Anti-M testleri de yapılmaktadır.

 

Diğer hormon testleri nelerdir ?

FSH, LH, PRL, Progesteron, Testosteron, Östrojen, ACTH, Kortizol, İnsülin, PTH, Büyüme hormonu gibi testler tıbbi tahlil laboratuvarlarında sıklıkla yapılan diğer hormon testlerindendir. Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , ,


Hormon testi (tahlili) nedir ? konusunda yapılan yorumlar

 1. emrah diyor ki:

  Yazınız için teşekkürler hocam rapor yazarken baya işime yaradı:)

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Emrah bey,
   Yazımızın faydalı olduğuna memnun olduk. Umarız sitemizdeki diğer yazılarımızdan da faydalanırsınız. Sağlıklı günler dileriz.

 2. Ali diyor ki:

  Sarı kapak testi nedir ne değerde olmalıdır

 3. Beyza diyor ki:

  Merhaba.20 yaşındayım 6 ayda bir kere adet oldum .doktorum ultrason sonucu polikistik tanısı koydu ve hormon testi istedi .tarlusal kullandım. Sonuçlarım şöyle. Yorumlarmisiniz. E2 39,20 5-4300/ fsh 7,52 0.8-116.3 / lh 8.32 0.1-76.3 / prolaktin 34.50 2.8-29.2 /tsh 1.89 0.5 -4.33 /

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu testler adetin hangi gününde yapıldığına göre farklı değerlendirilir. Ancak siz 6 aydır adet görmediğinizi söylediğiniz için sonuçlarınız hakkında bir yorum yapamıyoruz. Hormon testlerinizin değerlendirmesi doktorunuz tarafından yapılmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

 4. nafiye diyor ki:

  adetin 3.günü yapaılan tahliller FT4-16 referas araligı 12-22 FT3-4,04 referasaralıgı 3,1-6,6 ; LH DEGERLERİM LH-13 ,follikelphase 2,4-13 IU/I , mittzykl.gipfel 14,0-96 IU/I , lutealhapse 1,0-11 IU/I, postmenopause 7,7-59 IU/I ; FSH DEGERLERİ FSH -17 Referans degerleri, follikelphapse 3,5-13IU/I , Mittzykl.gipfel 4.7-22IU/I,lutealphase 1,7-7,7IU/I,postmenopause 26-135IU/I ;E2 DEGERİM 34 , E2 referansdegerlerim follikelphase 12-233 ng/l ,ovaulationsphase 41-398 ng/l , lutealphase 22-341 ng/l ;AMH DEGERİM AMH,0,29 ug/l referans degeri,0,03-5,47; testeron degerlerim, testeron 0,12ug/l referansdegerleri 0,08-0,48 ;progesteron 0,90 ug/l ,follikelphase 0,06-0,89ug/l ,mittzyklus 0,12-12,00 ,ug/l ,lutealphase 1,83-23,90 ug/l ,postmenopause <0,05-0,13ug/l menopoza girdim mi? bu degerlerle yorumlarınız icin tesekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınızı lütfen doktorunuza gösteriniz ve değerlendirmeyi ondan alınız. Sağlıklı günler dileriz.

 5. SİNAN diyor ki:

  MRB KAN SONUÇLARIMDA BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ LÜTFEN NEREYE GİTMEM LAZIM KASIK BÖLGESİNDE ÇOK AĞRILARIM VAR GÜNDE 3 ADET VOLTAREN İÇİYORUM
  LH 26,17
  FSH 57,43
  SERBEST T3 7,04
  TESTOSTERON 205,78

  ÜROLOJİ DOKTORUM ENDOKRİNE GİTMEMİ SÖYLEDİ

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazmış olduğunuz testler hormon testleridir. Bu test sonuçlarında görülen değişiklikler için endokrinoloji uzmanına başvurulabilir. Kasıklardaki ağrı farklı sebeplere bağlı olabilir. Bunun için doktorunuz sizi yönlendirebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 6. sevar diyor ki:

  46yaşındayım sadece 1 ay adet olmadım hemen doktora gittim fsh 107 folukuler faz 3,5 12,5 postmenopoz 26 135 ovulasyon faz4,7 21,5lutel faz 1,7 7,7 menopoza kesin girmismiyim fsh yı dusurup normale donermiyim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   FSH değeriniz menopoza giren bir kadının değerleri ile uyumlu gözükmektedir. Durumunuzu bir kadın hastalıkları uzmanına danışmanızda fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 7. yıldız diyor ki:

  serbest t3 3.38 tsh 6.98 cıktı ne demek oluyor. bide doktor dahiliyeye görüşün dedi dahiliye doktoru tahlıl istedi ultrasyonda istedi 20 yaşındayım akne trend de kullanıyom . korkuyom

 8. mehtap diyor ki:

  Sonuçlarımı göndermiştm cevabını öğrenemdm ama

  • dradmin diyor ki:

   Sayın Mehtap hanım,
   “Merhaba,
   Test sonuçlarınızdan bazıları adet döneminiz ile ilişkilidir. Bu konuda bilgi sahibi olmadığımız ve bu testlerin ne amaçla istendiğini bilmediğimiz için değerlendirme yapmamız uygun olmayacaktır. Lütfen sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.” şeklindeki cevabımızı size göndermiştik.

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree