www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.İdrarda eritrositİdrarda eritrosit (alyuvar) testi, idrarda bulunan alyuvar miktarını ölçer.

Kırmızı kan hücresi, eritrosit veya alyuvar da denilen hücreler normalde idrarda bulunmaz. Çeşitli hastalıklar nedeniyle böbreklerden ve idrar yollarından idrara geçen alyuvarlar bu test ile belirlenebilir.

Fazla miktarda kırmızı kan hücresi idrara geçtiğinde idrarın renk değiştirmesi nedeniyle gözle de görülebilir ve hastayı oldukça telaşlandırır.

Tıbbi adıyla “hematüri”, halk arasındaki adıyla kanlı idrar birçok duruma bağlı olarak görülebilir.

İdrarda bulunan eritrosit nereden gelebilir ?

İdrarda eritrosit testi ile tespit edilen kırmızı kan hücreleri; böbreklerden, üreterlerden (böbreklerden idrarı mesaneye taşıyan borucuklar), mesaneden (idrar torbası) veya üretradan (idrarı mesaneden vücut dışına taşıyan kanal) kaynaklanabilir.İdrarda eritrosit bulunduğunda görülebilecek belirtiler nelerdir ?

İdrar renginde değişiklik olabilir veya olmayabilir. İdrarda eritrosit bulunduğu halde renk değişikliği olmuyor ve gözle fark edilmiyorsa buna “mikroskobik hematüri” adı verilir. Bu durumda idrar örneğinde bulunan eritrositler ya mikroskop altında veya otomatik aletler ve test stripleri yardımıyla tespit edilebilir.

idrarda-eritrosit

Gözle görülür hematüri varlığında idrar rengi koyulaşır ve kırmızılaşır.

Böbrek taşlarına bağlı şiddetli ağrı görülür.

Böbrek, idrar yolları veya mesane enfeksiyonlarına (sistit) bağlı ateş, ağrı, idrar yaparken yanma, sızlama, idrar yapma zorluğu gibi belirtiler bulunabilir.

İdrarda eritrosit bulunmasının sebepleri nelerdir ?

Mesane veya böbrek enfeksiyonları,

Mesane veya böbrek taşları,

Mesane veya böbrek kanseri,

Böbrek yaralanmaları,

Böbrek filtre sistemindeki iltihaplanmalar (glomerulonefrit),

Prostat büyümesi,

Prostat kanseri,

Çeşitli ilaçlar (aspirin,penisilin, heparin vb),

Aşırı egzersiz.

İdrarda eritrosit testi için gerekli örnek nedir ?

Yapılan standart idrar tahlillerinde eritrositler otomatik olarak ölçülür. İdrardaki eritrosit seviyesi için ise genellikle “spot idrar” adı verilen ve günün herhangi bir saatinde verilebilen idrar örneği kullanılır.

İdrarda eritrosit test sonucu nasıl raporlanır ?

İdrarda eritrosit test sonuçları iki şekilde rapor edilebilir. İdrarda hiç eritrosit bulunmuyorsa test sonucu negatif olarak rapor edilir.

İdrarda eritrosit varsa pozitif veya rakamsal olarak verilebilir. Pozitif test sonuçları idrarda bulunan eritrosit miktarına göre +, ++, +++ olarak verilebilir.

İdrarda eritrosit test sonucu pozitif çıkarsa neler yapılır ?

Kişide görülen belirtiler ve muayene bulguları değerlendirilerek ilave birtakım testlerin de yardımıyla teşhis konur ve sebebe yönelik tedaviye başlanır.  

***Bu konu ile ilgili idrar tahlili konusunu da incelemenizi tavsiye ederiz.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


İdrarda eritrosit konusunda yapılan yorumlar

 1. Gul diyor ki:

  Eritrosit değeri 108 çıktı bu ne anlama geliyor

 2. Erkan diyor ki:

  Merhaba 6.5 aylık kızım var. 1 ayı geçti hiç kilo alamiyor. Beslenme düzeninde bi değişiklik yok. Günlük 750 ml kadar anne sütü alıyor ek gıdaya başladık fakat tadimlardayiz doyacak kadar değil. Hasta da olmadı kilo almamasının altında yatan nedeni merak ediyorum. Gaita tahlili de normal cıktı. Nasil bi yol izlemeliyim. Şimdiden teşekkür ederim.

 3. SERKAN ÇİLENGER diyor ki:

  eritrosit (M) 5-6 HPF 0-2 ve eritrosit 1+ ne anlama geliyor. Çok sık idrara çıkıyorum. saygılarımla……yaşım 45..

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Serkan bey,
   İdrarda hiç eritrosit bulunmaması gerekir. Varsa, ki sizin tahlil sonucunuzda pozitif çıkmış, bunun sebebinin araştırılması gerekir. Bir ürolojiuzamnına başvrmanızı öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 4. Ferhan Ünal diyor ki:

  Tahlilde erotrosit BLD pozitif 1 H negatif çıkmış ,durum Değerlendirmesi adet görmüyorum

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu sonuç idrarda kan hücrelerinden biri olan alyuvarların bulunduğunu gösterir. Normalde idrarda alyuvar bulunmaz. İdrarda alyuvar bulunmasının çeşitli sebepleri olabilir. Bunlardan en sık rastlananı idrar yollarında kum ya da taş olmasıdır. İdrar yollarında veya kadın cinsel organlarında bulunabilecek herhangi bir tümör kanama yaptıysa idrarda kan görülebilir. Tahlil sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. Sizin şikayetleriniz ve görülen belirtilere bağlı olarak doktorunuz gerekeni yapacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 5. Ayla Eyinc diyor ki:

  Eritrosit 6 cıktı ne yapmalıyım. Daha onceki 106 idi antibiyotik ictim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kadınlarda adet döneminde idrarda eritrosit çıkabilir. Eğer adet dönemi dışında idrarda eritrosit çıkarsa idrar yollarında bir taştan şüphelenilir. Ayrıca mesanede bulunan bazı oluşumlardan da kanama olabilir. Bunların araştırılması için bir üroloji veya kadın hastalıkları uzmanına müracaat etmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 6. tülay diyor ki:

  Merhaba,

  idrarda kan 250, eritrosit 15-20,nadir lökosit, 1-2 epitel çıktı. diğer değerlerim negatif. ultrason yapıldı. herşey normal kan değerlerimde total kolestrol 257( diyet yapıyorum şu an) 1 kutu aksef kullandım.folik asit 6.31 folbiol alıyorum bu nedenle. idrar yollarına ilişkin hiçbir şikayetim yok. ama doktorum bir ay sonra test yapalım. yine idrarda eritrosit çıkarsa sistoskopi yaparız dedi.ben bu durumun sistoskopi yapılmasını anlamıyorum. beni aydınlatırsanız sevinirim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İdrarda kan olmasına sebep olabilecek etkenler araştırılırken tüm seçeneklerin değerlendirilmesi gerekir. Kadınlarda ilk sorulması gereken adet döneminde olup olmadığıdır. Eğer kadın adet döneminde değilse ve kadın hastalıkları yönünden bir sorun yoksa o zaman böbreklerden başlayarak araştırılır. Sistoskopi mesanede kanamaya sebep olabilecek bir şeyin araştırılması amacıyla yapılır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 7. aynur yaldır diyor ki:

  Benim kızım 5 yaşında idrar tahlili yaptırtırk ordaki sonuçta Eritrosit 77 , Lökosit ise 23 çıktı ne yapmalıyım bilgi verirseniz teşekkür ederim.

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree