www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.İnsülin direnci testi (HOMA testi) nedir?İnsülin hormonuna vücut hücrelerinin uygun yanıt vermemesi “insülin direnci” olarak adlandırılır. 

İnsülinin başlıca görevi kan şekerini düşürmektir. İnsülin direnci bulunan kişilerde kan şekerinin düşürülmesinde problem vardır.

İnsülin direnci önemli bir sağlık sorunudur ve gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.

İnsülin direnci genellikle fazla kilolu olanlarda görülür ve  kilo kaybedildikçe düşer. 

HOMA testi nedir ?insülin direnci testi

Kişide insülin direnci olup olmadığını belirlemek için kullanılan teste HOMA testi adı verilir. 

 

HOMA testi nasıl yapılır ?

İnsülin direnci ya da HOMA testi matematiksel bir formül olup, 8-10 saatlik açlık sonrası alınan kan örneğinde ölçülen kan şekeri ve insülin düzeyleri kullanılarak hesaplanır. Yani, insülin direncini belirlemek için açlık kan şekeri (AKŞ) ve insülin testlerinin sonucunun bilinmesi gerekir.  

 

İnsülin direnci nasıl hesaplanır ?

Açlık kan şekeri düzeyi ile açlık insülin düzeyi sonuçları birbiri ile çarpılarak çıkan sonuç 405’e bölünür ve HOMA-IR adı da verilen insülin direnci sonucu ortaya çıkar.

Formülde açlık kan şekerinin birimi miligram/desilitre (mg/dL), insülin hormonunun birimi ise mikroünite/mililitre (uU/mL) olmalıdır.

 

Sonuç nasıl yorumlanır ?

Hesaplama sonucu çıkan sonuç 2.5’in üzerinde ise kişide insülin direnci var demektir.

 

İnsülin direnci olanlar ne yapmalıdır ?

İnsülin direnci olanlar doktorunun verdiği diyet ve egzersiz programını uygulamalıdır. Aksi halde kişinin belirli bir süre sonra şeker hastalığına yakalanma riski artacaktır.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , , ,


İnsülin direnci testi (HOMA testi) nedir? konusunda yapılan yorumlar

 1. betül diyor ki:

  kolay gelsin. açlık kan 90 çıktı. daha onceki tahlillerde de 95 cıkmıstı.
  insülin 11.78 cıktı. normalmidir

 2. Elif diyor ki:

  Merhaba benim insülin direncim 2,73 cıktı referans ağırlığı 2,7 yazıyordu doktor bana hafif bir insülin direncin var dedi glifor diye bir ilaç yazdı ve kilo vermemi söyledi ilacı kullanmak konusunda terettüt ediyorum.

 3. Şeyma diyor ki:

  Urit asit referans araligi 2.6 6.0 demir 50 170 referans araligi

 4. Şeyma diyor ki:

  Ürik asit 6.3 Demir 23

 5. Şeyma diyor ki:

  Demir 23 ürktüğü asit 6.3 nasil

 6. Şeyma diyor ki:

  MerhabaHomair testi 2.49

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Şeyma hanım,
   İnsülin direnci şimdilik normal ama sınırdadır. İnsülin direncinin yükselmemesi için dikkat etmeniz gerekir. Demir ve ürik asit test sonuçları için laboratuvarın verdiği referans aralıkları bilmek gerekir. Değerlendirme buna göre yapılır. Sağlıklı günler dileriz.

 7. Mürşide İmece diyor ki:

  Merhabalar. Tahlil yaptırdım yaklaşık 1 ay kadar önce. Hematoloji ve Biyokimya sonuçlarımda birşey çıkmadı. Acaba insülin direncim yüksek mi? ona ayrıyetten mi baktırmam gerek? Cevabınızı bekliyorum iyi çalışmalar.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Mürşide hanım,
   Açlık kan şekeri ve açlık insülin testlerini yaptırdıysanız ve düzeylerinizi bildirirseniz insülin direnci sonucunuzu hesaplayabiliriz. Ayrıca test yaptırmanıza gerek yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

 8. Nalan diyor ki:

  insülin direncini belirlemede açlık/tokluk kan şekerine bakılması yeterlimidir.Dr gerek görmedi sadece kan şekerlerime baktı.Bu değerlerin normal olması direncim olmadığını gösterir mi.teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Nalan hanım,
   İnsülin direnci bulunması durumunda açlık ve tokluk kan şekeri düzeyleriniz yükselecektir. Muhtemelen sizin AKŞ ve TKŞ sonuçlarınız normaldir ve doktorunuz bu sebeple insülin direnci ölçmeye gerek duymamıştır. Sağlıklı günler dileriz.

 9. Fikriye diyor ki:

  Doktor bna insülin direncin yüksek çıktı dedi sonuç kısmında 16.64 yazıyor referans aralığı 2.6 yazıyor ve biraz ilerisinde 24.9 yazıyor bunların ne olduğunu anlamadım doktor da bir şey demedi sadece yüksek çıktı dedi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Muhtemelen aşırı kilonuz vardır. Bu durumda doktorunun verdiği diyet ve egzersiz programını uygulamanız ve kilo vermeniz gerekir. Böylece insülin direnci düşecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 10. Şeyma diyor ki:

  Homair onceden 3.97 dün yaptırdım 2.83 çıktı
  LDH 322refarens araligi 125 220 sonuçlar nasil

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sonuçlarınız normal değil. Doktorunuza sonuçlarınızı göstermeyi ihmal etmeyiniz.

   • Şeyma diyor ki:

    Doktora gittim birşey yok dedi napmam lazım
    Kötü birşey varmi sonucta

    • dradmin diyor ki:

     Merhaba,
     Homa-IR sonucunuzun onceden 3.97 sonra 2.83 olduğunu yazmışsınız. Eğer HOMA-IR değeriniz 2.50’nin üzerinde ise insülin direnci var demektir. Gerçi insülin direnci değerinizde bir düzelme vardır. Ancak değer hala yüksektir. Eğer fazla kilolu iseniz kilo vermeye çalışmanızda fayda vardır. Önceki değerden 2.83’e düşüş için neler yaptıysanız yapmaya devam ediniz. Sağlıklı günler dileriz.

     • Şeyma diyor ki:

      Merhaba insulin direncim icin ilac kullandim
      LDH tahlil sonucunda değeri iyimi

     • dradmin diyor ki:

      Merhaba,
      LDH sonucunuz yüksek. Bunun çeşitli sebepleri Yazımızda belirtilmiştir. Sizde sebebin ne olabileceğini söylemek doktorunuzun işidir. Sağlıklı günler dileriz.

 11. Pınar diyor ki:

  Merhaba benim değerim tam 2,50. Yani tam sınır. Diyet yapıyorum ve çok zor, gram gram veriyorum yada bazen 1 ayda gram veremiyorum. D vit eksikliğim vardı dvit3 verdi doktor kullanıyorum. Ancak insülin direncimin sınır olması beni endişelendiriyor

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu durumda diyetinize daha fazla dikkat etmeniz ve diyet yanında fiziksel hareketliliğinizi artırmanız gerekmektedir. Aksi halde yakın gelecekte şeker hastası olma riskiniz vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 12. hatice diyor ki:

  hocam merhaba benim oğlum 5 buçuk yaşında açlık insulin 1.60 çıktı evde ölçüm aleti ile baktığımda şekerinin açlık değeri hep 110 üzeri ve eşimin baba tarafı hep şeker hastasi sizce oglum şeker hastasi olabilir mi ?

 13. Rabia diyor ki:

  İnsülin sonucumda değer 3.9 henüz 19 yaşındayım ve 40 kiloyum sebebi ne olabilir genetik mi acaba ve kilo da alamıyorum

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kilo alamamanın çeşitli sebepleri olabilir. İnsülin değerinin 3.9 olması bu sebebplerden bir olarak görülmemelidir. Açlık durumunda insüline gerek olmadığı için insülinin seviyesi düşük olabilir. İnsülin ancak kan dolaşımındaki şeker düzeyi yükselince artar. Sağlıklı günler dileriz.

 14. Özgür diyor ki:

  Hocam iyi günler. İnsülin direncimi . 4.8 çıktı. Normal değerlerin üstünde midir ? Eğer bu direnci kıramazsam ileride şeker hastası olur muyum ? Hocam , bir de kilo vermek için çok uğraşıyorum. Bu durum da kilo vermemi engelliyor olabilir mi ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İnsülin direnci değeriniz sınır değerin 2 katı yüksek çıkmış. Bu durumda ilk akla gelen şey yakın gelecekte şeker hastası olmaya aday olduğunuzdur. Şu an için sizde “gizli şeker” adı verilen durum söz konusudur. Anlaşıldığı kadarıyla fazla kilolusunuz. İnsülin direncinin azalması için yapmanız gereken şey sizin de söylediğiniz gibi kilo vermektir. Ciddi bir diyet ve fiziksel aktivitenizi artırarak insülin direncinizi düşürebilirsiniz. Gazlı içeceklerden ve aşırı kalori içeren besinlerden uzak durmanızı öneririz. Aksi halde zamanla şeker hastalığının etkisiyle kalp damar, böbrek ve sinir sistemi hastalıklarına yakalanmanız kaçınılmaz olacaktır. Bizden söylemesi. Sağlıklı günler dileriz.

 15. Özge diyor ki:

  Merhaba homa testine göre insülin direnci kaç olunca ilaç tedavisine başlanmalıdır?Yani her insülin direnci olan kişide mutlaka ilaç tedavisine başlanmalı mıdır?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Buna karar verecek olan kişi doktorunuzdur. HOMA sonucunuz 2.5’in üzerinde ise insülin direnci var demektir. Bu durumda insülin direnci sebeplerini ortadan kaldırmak için çeşitli şeyler yapılır. Öncelikle kişi şişman ise fazla kilolardan kurtulmak için adımlar atılmalıdır. Kişinin kilo vermesi ve vücudundaki yağlardan kurtulması insülin direncini düşürecektir. Alınacak önlemler ile ilgili sizi doktorunuz yönlendirecektir. Çünkü o sizin şikayetlerinizi dinlemiş, muayene etmiş ve çeşitli tetkikler isteyerek bunları değerlendirmiş olan kişidir. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree