www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.Kolesterol nedir ?

Kolesterol testi kan dolaşımında bulunan yağlı maddelerden olan kolesterolün toplam miktarını ölçen testtir.

Kolesterol kanda dolaşırken taşıyıcı bir proteine bağlanır. Bu proteine “lipoprotein” adı verilir. Kolesterol başta olmak üzere diğer yağlar ve yağda eriyen vitaminler de bu taşıyıcı proteinler sayesinde vücutta gidecekleri yerlere ulaşırlar. Kan yağları ölçülürken genellikle kolesterole ilave olarak trigliserit ve  bu taşıyıcı proteinlerden olan “yüksek yoğunluklu lipoprotein yani HDL” ve düşük yoğunluklu lipoprotein yani LDL” ölçümü de birlikte yapılır.

 

Kolesterol nedir, kolesterol kaynakları nelerdir ?kolesterol içeren yiyecekler

Kolesterol hem et ve et ürünleri gibi yiyeceklerle alınan hem de vücutta üretilen yapışkan, mum benzeri yağlı bir maddedir.

 

Kolesterol vücutta nerede kullanılır ?

kolesterol yapısıVücut, resimde yapısı görülen kolesterolü hücre ve hormon yapımı başta olmak üzere bir çok yerde kullanır.

Hücre zarının normal fonksiyonunu sürdürebilmesi için kolesterole ihtiyaç vardır.

Erkeklik hormonu testosteronun, kadınlık hormonu progesteron ve östrojenin yapılabilmesi için de kolesterol gereklidir.

Böbreklerimizden su kaybının önlenmesi için kolesterolden üretilen aldosteron hormonuna gerek duyulur.

Vücudumuzda güneş ışınlarının etkisiyle oluşan D vitamininin başlangıç maddesi de kolesteroldür.

Safra yapımında kullanılan kolesterol sayesinde aldığımız yediğimiz besinler sindirilebilir.

 

Yüksek kolesterolün zararları nelerdir ?

Vücut için burada sayamadığımız birçok işlev için bulunması vazgeçilmez olan kolesterol kan dolaşımında gerektiğinden fazla bulunursa, kan damarlarının duvarlarına birikerek damarların daralmasına sebep olur. Plak adı verilen bu oluşumlar damar içinden geçen kan miktarını azalttığından, damarın beslemesi gereken doku ve hücreler beslenemez ve oksijensiz kalır. Eğer bu durum kalbi besleyen damarlarda meydana gelirse, kalp hücreleri beslenemediği ve oksijen alamadığı için ölür. Ölen bu hücreler sebebiyle kalp kasılamaz ve vücuda yeterli miktarda kan gönderemez. Kalp krizi adı verilen ve ölümlere sebep olan durumun en önemli sebeplerinden biri kan dolaşımında fazla miktarda bulunan kolesteroldür. Bu sebeple doktorunuz belirli aralıklarla sizden kolesterol testi yaptırmanızı isteyebilir.

yüksek kolesterolkolesterolün damardaki etkisi

Kolesterol tahlili:

Kanda kolesterol tahlili aç karnına yapılmalıdır. Aç karnına olmak “8-12 saatten beri bir şey yememiş olmak” anlamına gelir. Kolesterol düzeyinin 200mg/dL’nin altında olması normal kabul edilir.

 

Kolesterol neden yükselir ?

1. Aşırı hayvansal gıdaların alımı

Fast food tarzında yenen et ve et ürünleri gibi “sağlıksız gıdalar” kolesterolü yükselten nedenlerin başında gelmektedir. Hayvansal olan bu gıdaların aşırı tüketilmemesine özen gösterilmelidir. Kolesterol içeren hiç gıda alınmasa da vücut kendi kolesterolünü üretebildiği için, kan dolaşımımızda kolesterol hiç eksik olmaz. Hücre zarının yapısında bulunduğundan yapısal birçok hormonun D vitamini ve safra oluşumunda yer aldığı için aynı zamanda fonksiyonel olarak gerekli olduğundan kolesterol  zaten eksik olmamalıdır. Önemli olan şey, gıdalarla alınan kolesterol miktarının aşırıya kaçmamasıdır.DNA yapısı

2. Genetik yapı

Kalıtımsal faktörler de kolesterol seviyelerinin yükselmesine sebep olabilir. Yüksek kolesterol düzeyine sahip kişiler araştırıldığında anne babalarının da kolesterol seviyelerinin yüksek olduğu bulunmuştur. Yapılan genetik testlerle bu durum bilimsel açıdan da doğrulanmıştır.

3. Yaş ve cinsiyetyaşlı çift

Yaş ve cinsiyetin de kolesterol seviyelerine etkisi vardır. Erkeklerde 45 yaş üzerinde kolesterol düzeyleri artarken, kadınlarda menapoz öncesi düşük olan kolesterol düzeylerinin menapoz sonrası arttığı görülmüştür.

 

Kolesterol nasıl düşürülür ?

Diyet

Klasik olarak diyet yapmakla başlanabilir. Diyette hayvansal gıdalar mümkün olduğu kadar azaltmalı ve tam tahıl, sebze, meyve gibi lif içeren gıdalar ile beslenilmelidir. Lifler bağırsaklarda kolesterolün emilimini azalttıkları için oldukça faydalıdır. Baklagiller de içerdikleri bazı maddeler sayesinde kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. Artık sofralarımızda eskisi kadar yer almayan kuru fasulye, nohut gibi baklagiller aslında sofralarımızdan eksik edilmemelidir.

Hareket

Fiziksel aktivitenin artırılması gereklidir. Bunu yapmak kolay değildir. Çünkü bunun için hayat tarzını değiştirmek gerekmektedir. İnsanın yıllar boyunca alışkanlık haline getirmediği sporu hayatına sokmak çok zordur. Ancak, hareketsiz bir şekilde köşeye çekilmek yerine, mümkün olduğu kadar fiziksel aktivite göstermek son derece önemlidir. Hiç bir şey yapılamıyorsa, günde en az 30 dakika olmak üzere yürümeyi alışkanlık haline getirmek gerekir. Sabahları yarım saat erken kalkmak veya akşamları televizyon karşısında yarım saat az vakit geçirmek o kadar da zor olmasa gerek!

İlaç

Son seçenek olarak ilaç tedavisi de kolesterolü düşürücü etki gösterir. İlaç kullanımı hakkında görüş birliği bulunmamaktadır. İlaçların yan etkileri olsa da yüksek kolesterol düzeylerinin damarlarda meydana getirdiği değişiklikler sonucu yaşanan hastalıklara bağlı ölümler düşünüldüğünde ilaç kullanımını savunanlar haklı görünmektedir. Ancak, kolesterolün vücuda gerekli olduğunu ve bu ilaçların birçok yan etkisi sebebiyle kullanılmaması gerektiğini, kolesterole bağlı olduğu düşünülen hastalıkların, aslında altta yatan farklı nedenlere bağlı olabileceğini savunan araştırmacılar da kendi açılarından haklıdırlar.

İlaç kullanımı başta olmak üzere, diyet ve spor konusunda yapmanız gerekenleri en iyi bilen kişinin doktorunuz olduğunu unutmamalısınız.

loading...


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


Etiketler: , , , , , ,


Kolesterol nedir ? konusunda yapılan yorumlar

  1. Emre diyor ki:

    Yazınızdan okuduğum kadarıyla kolesterol kan damarlarının tıkanmasına sebebiyet verebiliyor, bu nedenle ihmal edilmemesi gereken bir durum.

  2. suat bayram diyor ki:

    Kolestrol hastalığı düzensiz beslenme ve vücudun düzensiz çalışmasıyla da oluşabilmektedir.Bu konuda nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıklayıcı bilgiler paylaştığınız için teşekkürler.

  3. sehriatlantis diyor ki:

    Şimdiye kadar kolestrol denilen rahatsızlığın kilolu insanlarda olduğunu sanırdım, ama kilo vs ile hiç alakası yokmuş, hemen hemen herkeste beslenme ve vucudun çalışma düzeni ile alakalı sanırım oluyor.Konunuzu okuyarak daha geniş bilgi sahibi oldum teşekkür ederim.

Yorum Yazınız

Spam Protection by WP-SpamFree