www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.Kortizol testi nedir?Kortizol testi, kan veya idrardaki kortizol (COR, CORT) hormonu seviyesini ölçer.

Kortizol steroid bir hormon olup kolesterolden yapılır. Vücutta birçok fonksiyona sahip olan kortizol hormonu yaşam için gerekli hormonların en önemlilerinden biridir. Vücuda giren şekerin kullanımı, kasların tonusunun sağlanması, bağışıklık mekanizmasının düzenlenmesi ve vücudun strese karşı verdiği cevabın ayarlanması gibi birçok olayda kortizol hormonu görev yapar.

Kanda dolaşan kortizolün büyük bir kısmı proteinlere bağlı olarak bulunur ve biyolojik olarak aktif değildir. Küçük bir kısım kortizol (%5’in altında) serbest olarak bulunur ve yukarıda bahsedilen fonksiyonlardan sorumludur. 

Kortizol nereden salgılanır ?

Kortizol, böbreküstü bezinde kolesterolden üretilerek salgılanır. Kortizolün böbreküstü bezindeki üretimi ve salınımı hipofizden salgılanan ACTH’ın kontrolu altındadır. Kortizol düzeyleri normalde sabahın erken saatlerinde yükselir ve sabah saat 7’de en yüksek düzeyine ulaşır. Akşamları ise en düşük seviyededir. Kortizol seviyelerindeki bu değişkenlik nedeniyle testin ne zaman yapıldığı büyük önem taşımaktadır.

kortizol nedir

 

Kortizol testi için gerekli örnek nedir ?

Test genellikle koldaki bir toplardamardan alınan kan örneğinde veya idrarda yapılır.

 

Kortizol testi neden yapılır ?

 • Hipofiz bezi ile ilgili problemlerin araştırılmasında,
 • Böbreküsütü bezi ile ilgili problemlerin araştırılmasında,
 • Cushing sendromu teşhisinde,
 • Addison hastalığı teşhisinde kortizol testi yaptırılabilir.

 

Kortizol testi normal değerleri nelerdir ?

Aşağıda verilen değerler testin yapıldığı laboratuvara, kullanılan metoda ve testin yapıldığı cihaza göre değişiklik gösterebilir.

Kandaki kortizol düzeyleri:

Yeni doğanda: 2-11 mcg/dL arasındadır,

Yetişkinde: (sabah) 5-23 mcg/dL arasındadır.

 

Yüksek değerler ne ifade eder ?

 • Duygusal veya fiziksel stres,
 • Cushing sendromu,
 • Böbreküstü bezinde bir tümör bulunması ,
 • Uzun süreli kortizon kullanımı,
 • Karaciğer veya böbrek hastalıkları,
 • Hipertiroidizm,
 • Depresyon,
 • Obezite,
 • Hamilelik,
 • Kısa süre önce geçirilmiş ameliyat, hastalık veya yaralanmalar,
 • Tüm vücutta enfeksiyon (sepsis),
 • Doğum kontrol hapı kullanımı gibi durumlarda kortizol düzeyi yüksek bulunur.

 

Düşük değerler ne ifade eder ?

 • Böbreküstü bezlerinin yeterli üretim yapamaması,
 • Addison hastalığı,
 • Tüberküloz,
 • Böbreküstü bezi enfeksiyonları,
 • Hipofiz bezinde kanser veya zedelenme olması durumunda kortizol değerleri düşük bulunur.

 

Testin sonucunu etkileyen faktörler nelerdir ?

 • Duygusal veya fiziksel stres,
 • Kortikosteroid, östrojen veya amfetamin gibi ilaçların kullanımı,
 • Doğum kontrol hapı kullanımı,
 • Hamilelik,
 • Test öncesi yeme içme veya egzersiz yapma,
 • Hipoglisemi,
 • Bir hafta öncesinde radyoaktif madde kullanılarak yapılmış bir işlem.

 

Test sonuçları mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

 

Test öncesi nelere dikkat edilmelidir ?

Test sonuçlarını etkileyen ilaçları kullanan hastalar bu durumu testi isteyen doktora mutlaka belirtmelidirler.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


Kortizol testi nedir? konusunda yapılan yorumlar

 1. Selin diyor ki:

  Merhaba hocam kortizol 4.70 testestoron 82 ürik asit 6.6 alt 126 ast 74 shbg 20.4 28 yaşında yim hocam adet düzensizliği göbek bolgem de yağlanma var yorumlayabilirseniz sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Selin hanım,
   Sağlık durumunuz ile ilgili yorumlar doktorunuz tarafından yapılan muayene ve tetkik sonuçlarının değerlendirilmesi ile yapılmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

 2. sevgi diyor ki:

  merhabalar. akşam 23:00’da dekort adlı ilacı içtim 2 tane. sabah test sonucum şöyle: sabah:08:00 : 0,508 ug/dL sabah :8:30: 0,522 ug/dL

  ilaçsızda aynı testi istemişti, doktor. onu da yaptım. onun sonucu da şöyle:

  sabah:08:00:3,29 ug/dL sabah:08:30: 2,71 ug/dL

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Sevgi hanım,
   Yapılan tahlilin sonuçlarını doktorunuza gösterip onun değerlendirmesini almanız daha uygun olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 3. NEBAHAT diyor ki:

  13 yaşındaki oğlumda sadece yemeklerden sonra aşırı doygunluk,geğirme,hazımsızlık var.3 ayrı çocuk gastrolojiye götürdüm.1.dr.lansor ve trankobuskasverdi.2.dr.endoskopi yaptı omeprol ve ursactive verdi.6 ay kullandık ve iyileşme olmadı.3.dr.endoskopide olumsuzluk olmadığını söyledi.Helikobakteri de yok.Fonksiyonel dispepsi dedi ve tedavisi yokmuş.Bazı makalelerde mide asidi azlığı anlatılmış ve bizim şikayetlerimize uygun.Yaklaşık 1 yıldır PPI ilaçları içiyor.Endoskopide asit azlığı çıkmaz mıydı?Çok çaresiz durumdayız.Oğlum 10 kg.verdi.Can acısından korktuğu için yemek yemiyor.Günde 1 öğün yiyor.Ne tavsiye edersiniz.Teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Nebahat hanım,
   Mide asidi azlığı varsa bu ancak mide içeriğinin ölçümü ile belli olabilir. Ancak PPI ilaçları mide asitliğini azaltmak için kullanılan ilaçlardır. Gastroenteroloji uzmanları sindirim sistemi problemleri ile ilgilenen uzmanlardır. Yani doğru adreste olduğunuz söylenebilir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 4. gülcan diyor ki:

  Hocam cevabınız için öncelikle teşekkur ederim altladıgım bir konu ben 3 yıl önce tüp migde ameliyatı oldum ve şuan safra kesemde taş var sgpt ve acth yüksek olması bunlara baglı olabilirmi temografide sol böbrekde andeno bulgursuna rastlanmıştı birde
  ilk yapılan testte degerlerim bu şekilde
  GLUKOZ 85 mg/dl 74 – 106
  KREATİNİN 0.7 mg/dl 0.51 – 0.95
  SGPT * 102.8 U/L 0 – 50
  SODYUM 139.8 mmol/l 136 – 146
  POTASYUM 4.71 mmol/l 3.5 – 5.1
  KORTİZOL 14.82 ug/dL 6.7 – 22.6
  DHEA 217.9 ug/dL 98.8 – 340
  ACTH * 56.9 pg/mL 0 – 46
  Gece 23:00 2 adet dekort içip sabah 8 de kan verdim kandegirim buşekilde cıktı
  KORTİZOL 1MG DST 0.94 ug/dl 0 – 1.8
  ameliyat olmamı gerektiren bi durum varmı hocam cevaplarsanız sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Gülcan,
   SGPT yüksekliği karaciğer hücrelerini harap eden bir problemin göstergesidir. Bunun farklı sebepleri olabilir. Tomografide rastlanan böbreküstü bezi kitlesinin ameliyatla alınması hakkında bizim bir şey söylememiz mümkün değildir. Buna sizi takip eden doktorunuz karar verecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 5. gülcan diyor ki:

  ilk yapılan testte degerlerim bu şekilde
  GLUKOZ 85 mg/dl 74 – 106
  KREATİNİN 0.7 mg/dl 0.51 – 0.95
  SGPT * 102.8 U/L 0 – 50
  SODYUM 139.8 mmol/l 136 – 146
  POTASYUM 4.71 mmol/l 3.5 – 5.1
  KORTİZOL 14.82 ug/dL 6.7 – 22.6
  DHEA 217.9 ug/dL 98.8 – 340
  ACTH * 56.9 pg/mL 0 – 46
  Gece 23:00 2 adet dekort içip sabah 8 de kan verdim kandegirim buşekilde cıktı
  KORTİZOL 1MG DST 0.94 ug/dl 0 – 1.8
  ameliyat olmamı gerektiren bi durum varmı hocam cevaplarsanız sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Gülcan,
   İLK tetkikte SGPT ve ACTH değerleriniz yüksek çıkmış. Dekort sonrası yapılan tetkik sonucunuz normal. SGPT yüksekliği nedeniyle bizce karaciğer açısından da inceleme yapmak gereklidir. Ameliyat konusunu doktorunuz değerlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 6. didi diyor ki:

  Merhaba Hocam, kadin 37 yas. Ekim2017 saat 09:00 test sonuçlarım ACTH 17, 4 pg/mL (0-46) Kortizol 14, 65ug/dL(5-28) DHEA-S 192.4ug/dL (35-430) ertesi gun kortizol dekort 1mg supresyon 0, 9 çıktı. İdrar rengi berrak Kasim 2017 test vermeye giderkeni yari baygınlık geçirdim bilincim kaybolmadi ama sicak basmasi ve bulanti ter basması yasadim vee bas dönmesi göz kararmasi ayakta duramamak gibi stresproblem yasadim oturduktan sonra toparlandim ve 30 dakika sonra saat 09:00 TEST yaprirdim ACTH 46, 9 pg/mL (0-46) Kortizol 26, 45ug/dL (5-28) cikti bu sonuçların bu kadar yükselmesi geçirdiğim yari baygınlık stresi etkilemis olabilir mi? Tekrarlamam gerekir mi? Cevabiniz için şimdiden teşekkür ederim. Saygilarimla.

 7. sevgi diyor ki:

  sorum test ile ilgili. kortizol (kan testi) istendi. bana doktor dekort adlı ilacı verdi ve iki tane içmemi söyledi ama 11 de değil gece 2 de içmemi söyledi. sabah 8’de de kan vermemi söyledi. ama şimdi buradaki yorumları okuyunca ben mi yanlış anladım saati acaba dedim. 2 de içince test sonuçları yanlış mı çıkar acaba?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Genel uygulama gece saat 11de dekort hapının kullanılması şeklindedir. Herhangi bir yanlışlığa yol açmamak için doktorunuza ilacı alım saatini tekrar sormanızın uygun olacağını düşünüyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

 8. Nuran diyor ki:

  Merhaba kortizol (sabah)08:00 de ki test sonucum: 560,50 nmol/L ..Ameliyat için doktorum 10 un üzerinde olmalı dedi.bu sonuç 10 un üzerinde mi? Cevaplarsanız sevinirim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Nuran hanım,
   Doktorunuz 10 rakamını testin birimini mikrogram/desilitre (ug/dL) olması durumuna göre söylemiştir. Sizin testin sonucu bu birime göre 20,3 ug/dL’dir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 9. Aysu diyor ki:

  Merhaba aksam 23.00da 2 adet dekort aldım. Sabah 8 de ki sonucum 1.43 , 8.30 daki sonucum 1.29 sizce nasil?

 10. Aslıhan diyor ki:

  Kolay gelsin.gece 23.30 da iki adet dekort içtim.sabah 8.30 da kan versin ve sonucun 0.597.siz de değerlendirir mısınız sonucu ?tsk ederim.

 11. Büşra Beyza Türk diyor ki:

  Merhaba Acth 81.4 kortizon 35.2 sol surrenal lojda kist tespit edildi normal midir?

 12. Nesrin aytaclar diyor ki:

  54 yaşında bayanın kortizon hormonunun bulunduğu yerde ağrım var ve karnım şişiyor 80 kilo ve 1.58 boyun hem iyi hem kötü kollestrolum yüksek kilo veremiyorum tatlı ihtiyacı oluyor hangi der gitmeliyim ve hangi testleri hangi saate yaptirmaliyim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Öncelikle bir dahiliye uzmanına gidebilirsiniz. O sizin şikayetlerinizi dinledikten sonra gerekli değerlendirmeleri yapacak ve sizi yönlendirecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 13. Merve diyor ki:

  Normalde kortizolum 20.3 dekort icip sabah kan verdim ve sonucum 7.4 cikti.Ne anlama geliyor ? Normal mi ? Tesekkurler simdiden.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tahlil sonucunuzu mutlaka doktorunuza gösteriniz. O sizi konu hakkında aydınlatacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 14. Hikmetnur diyor ki:

  Hocam merhaba ben gece onbirde hap içtim dekort iki adet sabah sekizde kan verdim sonucum 0,54 normal mi

 15. Hikmet diyor ki:

  Hocam merhaba brn gece onbirde iki adet dekort içtim sabah sekizde kan verdim sonucum 0,54 normal mi

 16. TOTO diyor ki:

  Merhaba ,
  Babam 74 yaşında ve tek böbrekli . En son filmde böbreküstü bezlerinde 15 mm. lik bir parça göründü. Endokrinoloji bölümünde test yapıldı. Test sonuçlarında Kortizol sonuç 11,1 , Sabah 6,7-22,6 , Akşam < 10 yazıyor . Acth 43,1 referans aralığı 0-45 yazıyor. Bir yorum almam mümkün mü ? . Teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tahlillerin sabahtan yapıldığı düşünülecek olursa, test sonuçlarınızın normal olduğu görülüyor. Buna göre böbreküstü bezinde olan kitlenin kortizol ve ACTH düzeyleri üzerine bir etkisi olmadığı söylenebilir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 17. Burcu diyor ki:

  Merhaba normal bir kan kontrolunde rastlanti eseri kortizol seviyem 30.1 çıktı ne yapmam gerekiyor

 18. Ezgi diyor ki:

  Kortizol yüksekliği 17.24 çıktı bu hamile kalmaya engel mi hocam

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kortizol seviyenizin hamile kalmanıza engel olacağını düşünmüyoruz. Ancak hormonal dengesizlik varsa düzeltilmeden hamile kalınması gebelik döneminde çeşitli sıkıntılara sebep olabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

 19. Burakdemir diyor ki:

  Merhaba aksam dekort içip sabah sekizde kan verdim sonucu ne zaman alabilirim.yaklasik 10 günlük bir süre verildi bana sonuç icin

 20. Leyla diyor ki:

  Merhaba hocam
  Benim acht 115.0 çıktı
  İlaç içtim 2 tane gece sabah 8:30 kan verdim kartizol 0.70 çıktı çok mu yüksek veya düşük

 21. Nt diyor ki:

  Merhaba. Gece 23.00 da 2 adet dekort içtim. Sabah 8.30 da kan verdim kortizol 0.49 ug /dL çıktı. Normal midir?

 22. mahmut iz diyor ki:

  Glukoz 102 serbest t4 1.37 fsh 1.45 luteinlestiren hormon 2.54 kortizol 2,8 insilin aclik 5.6 hocam nasil iyimi snuc

 23. Kadir diyor ki:

  Merhaba Hocam 24 saatlik idrar testi yaptırdım kortizol seviyesi için. Normalde çok su içen ve sık idrara çıkan biriyim. Anladığım kadarı ile toplam idrar içerisindeki kortizol derişimine bakılıp değerlendirme yapılıyor. Acaba bu test için tükettiğim sıvı miktarını azaltmam gerekir miydi?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Hayır, normal gündelik hayatınızda nasıl davranıyorsanız o şekilde davranmalısınız. 24 saatlik idrarda çıkan sonuç idrar hacmine göre değerlendirilir. Bu açıdan sorun olduğunu düşünmüyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

 24. Gurbet diyor ki:

  ACHT 6,20 KORTİZOL 7,54 POTASYUM 5.23. HbA1C(NGSP)6.08. GLUKOZ 95.2 NE ANLAMA GELIYOR. DOKTOR 1. AY SONRA ACHT, KORTIZOL TESTINI TEKRARLIYALIM DEDİ.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sonuçlarınız net birşey söylemek için pek de anlamlı değil. Doktorunuzun ne düşünerek testleri tekrar ettirmek istediğini bilemeyiz. Sağlıklı günler dileriz.

 25. su diyor ki:

  merhaba sabah aç karnına 09.00 da acth uyarı testi yaptırdım. değerlerim:
  0.dakika 23.4
  30.dakika 24.4
  60.dakika 28.5
  90.dakika 27.4

  bu sonuçlar normal midir?

 26. Seda diyor ki:

  Merhaba,
  Gece 23:00 de iki adet dekort içtikten sonra sabah8:20 de kan verdim ve sonuç 0,855 çıktı normalmidir

 27. Eray diyor ki:

  Merhaba hocam Kortizon 24 saatlik idrar sonucu 48000 çıktı. Ne anlama geliyor acaba

 28. özge diyor ki:

  merhaba,

  23:00 ıkı ader dekort içtikten sonra 07:45 de kan verdim sonuç 0,8 ug/dl çıktı normal midir

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Normaldir. Ek testler isteyebileceğinden test sonucunuzu doktorunuza göstermeyi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 29. Cansu diyor ki:

  Merhaba. Gece 23.00 da 2 adet dekort içtim. Sabah 8.45 te kortizol 0.67 ug /dL çıktı. Normal midir?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sonucunuz normaldir. Sonucunuzu doktorunuza göstermeyi ihmal etmeyiniz. Bu sonuca farklı tahliller yaptırmanızı isteyebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 30. Buket diyor ki:

  pardon az önceki mesajım hatalı oldu.31 yaşındayım. Kortizol testi sonuçlarım: sabah 8’de: 21,24 ug/dL, sabah 8.30’da: 23,35 ug/dL çıktı. Yorumlarsanız sevinirim. Prolaktin: 130,3 ng/mL

 31. Buket diyor ki:

  İyi günler. 31 yaşındayım. Kortizol testi sonuçlarım: sabah 8’de: 21,24 ug/dL, akşam 8’de: 23,35 ug/dL çıktı. Yorumlarsanız sevinirim. Prolaktin: 130,3 ng/mL

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınızın yorumu için lütfen doktorunuza baş vurunuz. Şikayetleriniz doğrultusunda adı geçen testleri isteyen doktorunuz sonuçlarınızı en iyi şekilde yorumlayacaktır. Sadece test sonuçlarına bakıp, sizi muayene etmeden ve şikayetlerinizi dinlemeden bir değerlendirme yapmamız mümkün değildir. Sağlıklı günler temenni ederiz.

 32. esra diyor ki:

  merhaba hocam ben 18 yaşındayım kortizol sonucu 9.9 çıktı sabah 10 dan önce 3,7-19,4 iken saat 17 den sonra 2.9-17,3 çıktı normal mi

 33. özkan meray diyor ki:

  Hocam iyi günler Kortizol testi için akşam 23,30 da iki tablet dekort içtim. Sabah 8,45 de kan verdim. Sonuç 1,31 ug/dl çıktı. Normalmidir?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sonucunuz normaldir. Sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. Sizden farklı tetkikler isteyebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 34. yavuz diyor ki:

  yanlış yazmışım pardon

  ece 23:00 da 2 tablet 0.50mg dekort aldım sabah 8 de kan verdim . kortizolum 0.4 cıktı.

 35. yavuz diyor ki:

  ece 23:30 da 2 tablet 0.50mg dekort aldım sabah 9 de kan verdim . kortizolum 0.5 cıktı. nasıl sizce

 36. yavuz diyor ki:

  kortizol sabah 0,4 çıktı

  düşük mü. ne demek ki bu ??

 37. ÖZLEM diyor ki:

  İyi gunler hocam dun gece 11 de dekort 2 tane hap içtim sabah 9 gibi kortızol tahılı verdım sonucum 0,5 sızce normalmi?

 38. gülay diyor ki:

  merhaba ben 2,5 ay önce hipofizden ameliyat oldun adenom aldırdım cushing hastalığı teşhisi konuldu kortizol degerim <0,50 çıktı alt değer:4,30 üstdeğer: 22,40 sizce sonuç nasıl yorumlarsanız sevinirim .teşekkürler

 39. Bilal diyor ki:

  ACTH 6.05 pg/mL < 46
  Kortizol <1.0 ug/dl
  Gece 23 2 adet hap aldım ve saat 8 de kan verdim sonuç bu ne anlama geliyor? aşırı kilodan gittim

 40. SEVGİ diyor ki:

  Merhabalar kızım 7 yaşında 14/06 yapılan testlerin sonucu LH 0,04 DHEA-SO4 83,5 TESTOSTERON(TOTAL)0,52 vajinal bölgede kıllanma başladı böbrek üztü bezlerin hızlı çalıştığı söylend. Çocuk endokrin polikliniğine yönlendirildim. 04/08 tarihinde 17 Alfa-OH-Progesteron 12,07 ACTH 20,7 Kortizol 5,1 çıktı. Çok endişeleniyorum nasıl bir prosedür izlemeliyim.Yardımcı olursanız sevinirim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çocuk endokrin polikliniğine gidip test sonuçlarınızı göstermelisiniz. Bu işin uzmanı onlardır. Sağlıklı günler dileriz.

 41. Burcu diyor ki:

  Hocam merhaba,Endokronoloji bölümüne fazla kilolarımdan sebep gittim.Ve doktorum bazı testler istedi.Kortizol ilaç sonrası 0.52 çıktı sizce bu sonuç kötü mü?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test öncesi hangi ilacı kullandığınıza bağlı olarak değerlendirme değişir. Bu sebeple size hangi dozda ne ilaç verildiğini yazmadığınız için bir yorum yapamıyoruz. Test sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

 42. eda diyor ki:

  iyi günler hocam Kortizol Saat 06:00 0.512 çıktı teste normal mi acaba?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonucunuzun birimini, referans aralığını, neden istendiğini, daha önceden başka testler yapılıp yapılmadığını yazmadığınız için değerlendirme yapmak mümkün değildir. Sağlıklı günler dileriz.

 43. alper diyor ki:

  Merhabalar ;İki defa kan verdim Kortizol değerlerim ilkinde 3,46 çıktı sabah geç saatte verdiğim için kortizol seviyesinin erken saatlerde yüksek seviyede olduğunu söyleyerek doktorum ikinci bir test istedi sabah 8:30 da verdiğim diğer kan örneğimde kortizol seviyem 3,60 ug/dl çıktı doktorum çok düşük olduğunu bir ay sonra tekrar kontrol edeceğini söyledi.Bu sonuçlarla kendimle alakalı stresler yaşıyorum ve kafama fazlasıyla takmaya başladım.Bu sonuçlar korktuğum kadarmıdır.? veya eğer tedavi gerekiyorsa tedavisi bir süreliğinemi yoksa ömür boyumudur.Kortizol seviyesi belli bir süreliğine ilaçla normal değerlere çıkarmı.Lütfen beni bu başkalarına göre anlamsız bana göre elimde olmayan stresten kurtarırmısınız.
  ACTH 14.78 pg/mL Referans ağırlığı 0-60

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Böbreküstü bezinden kortizol üretimi ve salınması ACTH hormonu sayesinde olur. Sizin ACTH düzeyinizin normal sınırlar içinde olduğu görülmektedir. Kortizol düzeyiniz normale göre daha düşük düzeydedir. Bunun sebebinin araştırılması için çeşitli ek testler yapılabilir. Bu testler sonucu kortizolün neden düşük olduğu saptanabilir. İlk akla gelen şey böbreküstü bezinin az çalışmasıdır. Bunun ne gibi belirtilere sebep olduğunu belirlemek amacıyla bir endokrinoloji uzmanına görünmenizi öneririz. Yapılması gerekenleri aşama aşama o yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 44. hicran diyor ki:

  Merhaba
  sonuç nedir ?

  Normal Değerler Sonuç
  ug/dL –
  Akşam saat 17den sonra 2,9 – 17,3 ug/dL Sabah saat 10dan önce 3,7 – 19,4 ug/dL
  kortizol

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sonucun ne olduğu yazılmamıştır. Yazılan şey kortizolün farklı zamanlardaki normal değer aralıklarıdır. Sağlıklı günler dileriz.

 45. Salih diyor ki:

  ilginize çok teşekkür ederim.
  referans aralıklarına gore 1. normal, 2.düşük gözüküyor, ama siz 2.yi daha normal buluyorsunuz, beni rahatlattınız. sağolun.

 46. Salih diyor ki:

  yazmıştım:
  gece 23de 2 dekort içtim. Sabah 08de aç karınla kan verdim.
  kortizol seviyeleri:
  13.9.2013 tarihinde 10.83 ug/dl (doktorum normal bulmuştu)
  11.5.2016 tarihinde 1.19 ug/dl (yukarıdaki yorumlarınıa göre normal)
  2 değer arasında büyük fark var, ne dersiniz)?

  cevabınız:
  İki sonuç da dekort sonrası değerler midir?

  cevaplıyorum:
  evet. her 2 değer de dekort sonrası; 11.5.16 tarihli 2. tahlil refereans sınırlarının altında.beni endişelendirdi. dekortsuz yapılan normal tahlil sonuçları referans sınırlarında.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   11.5.16 tarihli 2. tahlil sonucu elde edilen değer daha normaldir.Endişelenmenize gerek yoktur. Muhtemelen doktorunuz da sonucu bu şekilde değerlendirmiştir. Sağlıklı günler dileriz.

 47. tülay diyor ki:

  benim ilk kortizol degerim 5,0-25,0 referans aralığında 24,2 çıkmıştır
  sonra gece 2 adet dekort içip sabah aç karnına saat 8 de 10,9 çıktı
  doktor yuksek dedi ve cumartesi ve pazar sabah 6 öğlen 12 akşam 6 ve gece 12 olmak üzere iki gün toplam 8 tablet dekort kullandım pazartesi sabahı 8 de kan verdim aç karnına onun değeri de 0,6 çıktı sizce nasıldır değerim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İlk test sonucunuz doktorunuzun da dediği gibi yüksek çıkmış. İkinci test sonucunuzun değerlendirilmesinin doktorunuz tarafından yapılması uygun olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 48. Salih diyor ki:

  gece 23de 2 dekort içtim. Sabah 08de aç karınla kan verdim.
  kortizol seviyeleri:
  13.9.2013 tarihinde 10.83 ug/dl (doktorum normal bulmuştu)
  11.5.2016 tarihinde 1.19 ug/dl (yukarıdaki yorumlarınıa göre normal)

  2 değer arasında büyük fark var, ne dersiniz)?

 49. serkan diyor ki:

  acth uyarı testi(1 mikrogram)sonuçlar
  Kortizol 0. dakika : 6.1 ug/dL
  Kortizol 30. dakika 18.2 ug/dL
  Kortizol 60. dakika 20.9 ug/dL
  Değerler normal mi?

 50. irfan diyor ki:

  merhaba
  sabah 08.30’da aç karnına tahlil yaptırdım. kortizol 7,63 çıktı. referans aralığı 6,2-19,4 yazıyor. kortizolüm düşük mü? yorumlarsanız sevinirim. iyi çalışmalar

 51. serkan diyor ki:

  bu arada 2. tahlillerde oğlum 34 günlük.

 52. serkan diyor ki:

  Hocam merhaba.
  1 aylık erkek bebeğimiz var. 17 günlük iken cocuk uzmanı testislerinin siyah oldugunu görünce tahlil istedi.Tahliller akşam saatlerinde alındı. Sonuçlar:
  Alanin Amino.(ALT) :26 U/L (0-50)
  Aspartat Trans.(AST): 45 U/L (0-50)
  Glukoz: 89 mg/dL (50-80)
  Kalsiyum: 10.5 mg/dL (9.0-11.0)
  Kanda üre: 16 mg/dL (0-50)
  Klor : 104 mmol/L (94-110)
  Kreatinin (Kanda):0.28 mg/dL (0.24-0.85)
  Potasyum : 4.54 mmol/L (3.50-5.80)
  Sodyum: 138 mmol/L (136-145)
  KORTİZOL: 0.6 ug/dL (5.0-25.0)
  17-HİDROKSİPROGESTERON : 10.5 ng/mL (0.2-0.9)
  ADRENOKORTİKOTROPİK HORMON(ACTH): 20.0 pg/mL (7.2-63.3)

  Sonuçları gördükten sonra Çocuk endokrinolojisine yönlendirdi.Doktor sabah 8.30 gibi kan aldı. Sonuçlar:
  Glukoz: 106 mg/dL (70-110)
  Klor: 104 mmol/L (94-110)
  Potasyum: 4.90 mmol/L (3.3-5.5)
  Sodyum: 137 mmol/L (136-145)
  Dehidroepiandrosteron sulfat(DHEA-SO4): 43 ug/dL (35-430)
  Kortizol: 0.9 ug/dL (5.0-25.0)

  Durum nedir hocam? Yardımcı olursanız çok mutlu olacağım.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çocuğunuz Çocuk Endokrinolojisi tarafından takip edildiğine göre bizim bir yorum yapmamız uygun değildir. Doktorunuz gerekli değerlendirmeyi yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 53. nevin diyor ki:

  zehirli guatır hastasıyım 7senedir ilaç kullanıyorum halsizliğim var doktor acth ve kortizoluma baktı sonuçlar kortizol 22.51 acth43.7 vitamin d3 22,9 sonucunu öğrenebilirmiyim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınızı sizin şikayetlerinizi dinleyen, muayene eden ve testleri isteyen doktorunuza gösteriniz. Onun değerlendirmesi en doğru değerlendirme olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 54. hatice diyor ki:

  İyi günler dilerim salı günü endokrin doktoruna gitmiştim çünkü bundan yaklaşık altı ay öncesi çok kötü bir haberle şok yaşamıştım doktorum kortizon sevilen düşük dedi daha sonra benden sekiz tüp kan alındı ertesi ve diğer günde belirli aralıklarla aman bundan önce kalmadan iğne yapıldı benim saçlarımın bu denli şiddetli dökülmesi kortizollamı böbrek üstü bezi ile mi yoksa hipofiz bezi ile ilgilimidir

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Saç dökülmesinin birçok sebebi olabilir. Vitamin ve mineral eksikliklerinin başta gelen nedenler olduğu söylenebilir. Yaşanan stresin de etkili olabileceği düşünülebilir. Kortizol veya başka hormonlarda bazı dengesizlikler varsa onların da düzeltilmesi saç dökülmesinin engellenmesini sağlayabilir. Doktorunuzun tavsiyelerine uyarak bu şikayetinizden kurtulabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 55. seher diyor ki:

  merhaba ,
  iki ay önce şikayetlerim üzerine doktora gittim . doktor nadir görülen bir hastalıktan bahsetti onun için su tahlilleri istedi.
  sodyum (sonucu:137)
  potasyum(sonucu:4.22)
  kortizol (sonucu:9.27 sabah aç karnına yapılmıştı.)
  ayrıca demir eksikliği için 2 ay ilaç kullandım yeniden kontrole gideceğim bu yüzden sonuçları gösteremedim henüz ..yorumunuzu alabilir miyim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Referans aralıklarını yazmamış olduğunuz için test sonuçlarınızı kendi referans aralıklarımıza göre değerlendirdiğimizde bizce normal gözüküyor. Ancak test sonuçlarınızı testleri isteyen doktorunuz kendi muayene bulguları ve istediği diğer tetkiklerle birlikte değerlendirmelidir. Bu sebeple sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

 56. muge diyor ki:

  Merhaba, normal yapılan kan testinde ACTH 30.8(referans aralığı 0-45), kortizol 17.8(referans aralığı 6.7-22.6) değerlerinde çıktı. saat 23:00 te dekort 0.5mg tabletten 2 tane içerek sabah kan verdim. bu kan sonucunda ACTH 28.0, kortizol 6.47 çıktı. Doktor kortizolumun yüksek olduğunu cushing hastalığından şüphelendiğini söyledi ve 2 gün 2mg dekort içerek tekrar kan testi istedi. Cushing hastalığının belirtileri benim vücudumda çok fazla yok. Buna rağmen cushing hastalığı olasılığı var mıdır?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Dekort içtikten sonra yapılan kortizol test sonucunuz Cushing olmayan normal kişilere göre yüksek çıkmış. Bu nedenle Cushing hastalığından şüphelenilmiş olabilir. Tabii hemen Cushing tanısı konmayıp doktorunuzun yaptığı gibi ek bir takım tahlil ve tetkikler yapılır. Sağlıklı günler dileriz.

 57. Çağatay diyor ki:

  Saat 23de 2 adet hap aldım sabah aç karnına saat 8de kan tahlili verdim. obezite doktoru tarafından kortizol tahlili istendi değerler şu şekilde gözüküyor. Bu sonuçlar ne anlam ifade ediyor acaba?
  hormon Kortizol * 0.64
  kortizol Kortizol * 0.64

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuzun istediği tahlil sonucu normaldir. Verilen ilaç ile hipofizden salgılanan ACTH baskılanmış ve kortizol üretimi de azalmıştır. Test sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

 58. ayşe diyor ki:

  hocam Üniversite hastanesinde kızım (32 yaş ) mart 2015 de troid ameliyatı oldu.2016 ocak ve şubat aylarında yapılan kan tahlil sonuçlarında (ref.aralığı0-0) kortizol serum 12,66 ve 14,97 çıktı???her sabah euthyrox 150 mg lık 1 adet alıyor ve 1 aydır cilt için roaccuttane 30 mg lık 1 adet alıyor..// teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tiroid bezinin fonksiyonu kortizol ile değil TSH ve tiroid hormonları (T3 ve T4) ile kontrol edilir. Kullanmakta olduğu ilacın doz ayarlaması da bu hormonlara göre yapılır. Yazmış olduğunuz kortizol testi ise böbreküstü bezinin fonksiyonlarının kontrolunda kullanılır. Sağlıklı günler dileriz.

 59. ibrahim diyor ki:

  obezite doktoru tarafından kortizol tahlili istendi değerler şu şekilde gözüküyor. Bu sonuçlar ne anlam ifade ediyor acaba?

  hormon Kortizol * 0.64

  kortizol Kortizol * 0.64

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sonucunuz düşük çıkmış. Test sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. O muayene bulguları ve sizin şikayetleriniz doğrultusunda gerekli değerlendirmeyi yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 60. Onur diyor ki:

  Gece 23:00 da iki adet hap aldım sabah aç karnına kan verdim
  Kortizol serum 1.35ug/dL cıkmış normalmi ? Teşekkürler..

 61. Mehmet diyor ki:

  Merhaba,

  İlk kan testimde Kortizol değerim 26 ug/dL çıktı. Lab.Referans değerleri 5-25 arası görünüyordu.

  Gece 11’de 2 adet 0.5’lik Dekort içip, sabah 8’de kan verdikten sonra Kortizol değerim 2,24 ug/dL’ye düştü.

  Sonuç normal mi acaba? Teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonucunuz normal çıkmıştır. Test sonucunuzu mutlaka doktorunuza gösteriniz. Sonucu onun değerlendirmesi önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

 62. yengeç diyor ki:

  merhaba kanda sabah kortizol sonucum 11.0 çıktı sürekli hipoglisemiye giriyorum 70 45 80 90 üstüne çıkmıyor insülin değerim kanda 3.8 çıktı bu değerler ne ifade ediyor

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kortizol değeriniz bizim referans aralığımıza göre normaldir. Ancak sizin test yaptırdığınız laboratuvarın referans aralığı önemlidir ve ona göre değerlendirilmelidir. İnsülin değeriniz de hipoglisemiye sebep olabilecek düzeyde değildir. Yazdığınız 70 45 80 90 değerleri kan şeker değerleri ise bunlardan sadece 45 değeri hipoglisemi denilebilecek düzeydedir. Diğer düzeyler için pek de hipoglisemi denemez. Aslında 45 dışındaki tüm sonuçlar normal gözüküyor. Sağlıklı günler dileriz.

 63. S.çakmak diyor ki:

  Merhaba böbrek üstü bezleri için kan tahlili verdim
  düşüncelerinizi rica ederim.
  Kortizol sonuç 23.49
  07-10 saatleri arası 6.2 – 18.0
  16-20 saatleri arası 2.6 – 10.4

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazmış olduğunuz her iki referans aralığına göre de sizin test sonucunuz yüksek çıkmış. Bu durumda doktorunuz muhtemelen size bir ilaç vererek tekrar kortizol testi isteyecek ve böbreküstü bezinin fazla kortizol üretiminin neden kaynaklandığına teşhis koyacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 64. cihan diyor ki:

  Hocam gece23 00de alınan 0.5 gr ıkı adet decorttan sonra sabah tahlil sonuç 1.08 ug/dL.Sonuç için yorumunuz nedir.Saygılar.

 65. nuriye diyor ki:

  Hasimato hastasıyım. Kortizol 3.35 ug/dL ve ACTH 13.3 pg/mL değerleri normal mi?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kortizol değeriniz düşük çıkmış. Test sonuçlarınız ile birlikte bir endokrinoloji uzmanına muayene olunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 66. ismail koçyiğit diyor ki:

  hocam merhabalar ben bugun tes yaptırdım
  Kortizol 0.84 ug/dL
  Potasyum 4.70 mmol/l 3.35.1
  Sodyum 141 mEq/L 136145
  teslerim nasıl hocam herhangıbı birsıkıntı varmı doktar gidemiyorum cünkü askerim her dakka cıkamıyorum cevabınız bekliyorum hocam

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kortizol değeriniz düşük çıkmış. Bununla ilgili ek testlere ihtiyaç olabilir. Bu sebeple doktora çıkmanızda fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 67. murat diyor ki:

  Hocam önceki gün ve diğer gün hiçbir şey yapılmadı, Bu sabah 08,00 de önce aç karnına kan aldılar, sonra buzla taşınan mavi-beyaz kutu içinde bulunan 1 iğne kalçadan yaptılar. 30 dk sonra kan alındı. 3 ncü tüp kan ise bir 30 dakika daha sonra alındı (toplam 3 tüp) sonuçlar.
  Kortizol (Yükleme/SERUM) 0 dk 12,1
  Kortizol (Yükleme/SERUM) 30 dk 31,8
  Kortizol (Yükleme/SERUM) 60 Dk 44
  Bu değerlerim kötümü yorumlarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Anlaşıldığı kadarıyla size ACTH stimülasyon testi yapılmış. Eğer tahmin ettiğimiz gibi ACTH stimülasyon testi yapıldıysa bu sonuçlar normaldir. ACTH verildiğinde böbreküstü bezinden kortizol salınımı artar ve ACTH verilmesinden sonraki 30 ve 60. dakikalarda 20 mg/dL’nin üzerinde kortizol değerleri beklenir. Bu durumda böbreküstü bezinin normal çalıştığı anlaşılır. Sağlıklı günler dileriz.

 68. Murat diyor ki:

  Hocam İyi günler, Bu sabah 08,00 de yapılan kortizol testlerimdeki sonuçlar.

  Kortizol (Yükleme/SERUM) 0 dk 12,1
  Kortizol (Yükleme/SERUM) 30 dk 31,8
  Kortizol (Yükleme/SERUM) 60 Dk 44

  Bu değerlerim kötümü yorumlarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla.

 69. Murat diyor ki:

  Deksamet Sup. (kortizon 30 dk) yapıldı 0.50 x 2 adet ilaç içtildi gece 11 de,
  sabah saat sekizde kan verildi.sonuç 1.4 çıktı Bu sonuç normal midir.
  İlaç içmeden önce ölçümde kortizol 8.9 çıktı Bu sonuçta normal midir.
  Değerlendirmenizi rica ederiz. Teşekkürler.

 70. jdkxkshah diyor ki:

  Merhabalar ben testlerini yaptırdım ilk testte kortizol değeri 35 çıktı sonra gece ilaç içip tekrar yaptırdım normal dedi vitamin ilacı verdi ama saçlarım çok dökülüyor tekrar kontrole gitmeme gerek varmi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuzun yaptırdığı kortizol testleri ile ilgili sorun olmadığı anlaşılıyor. Şikayetleriniz devam ettiğine göre farklı bir takım tetkikler için kontrola gitmenizde fayda vardır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 71. deniz bağcıoğlu diyor ki:

  merhaba ben kontrol amaçlı bebek düşündüğüm için akşam 11 de dekort iaçı 2 adet içtikten sonra sabah 8.30 da kan verdim.süprasyon sonrası kortizolum 0,804 çıktı.sizce normal mi.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,

   Test sonucunuz normaldir. Ancak tüm test sonuçlarınızı doktorunuza göstererek onun da değerlendirmesini mutlaka alınız. Sağlıklı günler dileriz.

 72. kübra ak diyor ki:

  mrb ben dekort içim akşam 11de kortizol tahlılı yapıldı sonuç 0.674 cıktı referans 6.2 -19.4 sonuç nasıl sizçe

 73. Derya diyor ki:

  Merhaba.
  Sabah aç karnına yaptırdığım testten
  ACTH 16.1 referans aralığı 0-45
  KORTİZOL 5.39 referans aralığı 6.27-22.6 çıktı.daha sonra doktorum aynı testleri bu sefer ilaçlı olarak istedi.akşam 23:00 da 2 tane Dekort 0.50 mg hap içtim ve sabah 8:00 de aç karnına kan verdim.sonuçları;
  ACTH 5.00 referans aralığı 0-45
  KORTİZOL 0.47 çıktı değerler normal midir acaba?

  Teşekkürler,saygılar.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Değerler normaldir ama siz yine de doktorunuzun görüşünü almayı ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 74. bluee diyor ki:

  merhaba,
  ACTH (Adrenokortikotropik hormon) 6,69
  Kortizol (sabah) 8,7 ug/dl 3,7 – 19,4 çıktı.doktorum iğne yapılacağımı ve belli aralıklarda kan alınacağıonı belirtti.Bu değerlerde bu testin yapılması gereklimidir?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuz sizin şikayetlerinize göre teşhis koymaya çalışmaktadır. Onun uygun görmesi durumunda bizim bir yorum yapmamız uygun olmaz. Çünkü sizi muayene eden kişi odur. Sağlıklı günler dileriz.

 75. hasan diyor ki:

  0,5 mg iki adet hap aldım yalnız saat 11 de değilde saat 12,30 aldım sabah aç susus saat 8,45 te kan verdim ve sonuç 0,47 çıktı cortizol acil cevap alabilirmiyim normalmidir. daha önce hapsız normal olarak yaptırdığımda 13,39 çıkmıştı.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sonucunuz normal gözüküyor. Siz yine de doktorunuza sonucunuzu gösterip onun değerlendirmesini almayı ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 76. Aynur diyor ki:

  Iyi aksamlar.. Bnde gece 11 de ikitane dekort hapindan ictim sabah 8 de kan tahlili verdim.az bise ekmek yemistim ama.. Sonuc 0.7 cikti.. Ama sonuc normalmi??

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sonucunuz normal çıkmıştır. Kan tahlillerinden önce bir şey yememeye ve en az 8 saat aç olmaya özen gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

 77. nurettin diyor ki:

  Metabolizma doktorum gece onbirde 4 adet dekort 0.50mg ilac icip sabah 8 de kan vermemi soyledi kan vermedn once su ictim sonucu etkilermi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çok fazla içmediyseniz etkilemez. Sağlıklı günler dileriz.

   • nurettin diyor ki:

    Bir bardak ictim 1.1 cikti dün iki hap icip tahlil verdigimdede 5.5 cikmisti sonuclar nasil sizce bende ara ara bas donmeleri oluyr

    • dradmin diyor ki:

     Bir bardak suyun pek bir etkisi olmaz. Sonuçlarınızı doktorunuzun yorumlaması daha uygun olur. Çünkü verdiği ilaçların ne olduğu, bunların kullanımından sonra ne gibi sonuçlar alınması gerektiğini o bilmektedir. Bu sebeple bizim sağlıklı bir yorum yapmamız mümkün değildir. Doktorunuz size hangi hormonun az veya fazla üretildiğini, böbreküstü bezinin fonksiyonunda azalma veya artış olup olmadığını anlatacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 78. Merih diyor ki:

  Merhabalar. 2 buçuk yaşında ki oğlumun insulin değeri:2.96
  Kortizol:20.90 bu değerler normal midir? Şimdiden teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçları normal gözüküyor. Ancak testleri isteyen doktora göstermeniz yerinde olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 79. elvan diyor ki:

  Mrhaba benim 8 de verdğm kanda Acth 3.2 kortizonum 7 çıktı.yalnz 1 yıldr bitmeyen kas ağrı ve kramplarm var bu aralar durduk yere şekerim düşünce bir endokrine başvurdum ve tahlille bu sonuçlar çıktı doktorum250 mg lık synacthel testi yaptrdı.İlaç yapılmadan kortizolum 3.64 çıktı iğneden yarm saat sonra 17 60 dk sonra 20.80 çıktı.Lütfen bana bilgi verirmisiniz

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test böbreküstü bezinin normal çalışıp çalışmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Doktorunuz bu test sonuçlarına göre muhtemelen farklı testler isteyerek şikayetlerinizin nedenini ortaya çıkarmaya çalışacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 80. Handan ŞAHİN diyor ki:

  Merhaba
  ilk adet gününün ertesi günü kortizol testi yaptıracağım. Bu sonucu etkiler mi

 81. gülcan diyor ki:

  merhaba ben akşam 23.00 da 2 tablet 0,50 mg deksametaz aldım sabah 8.30 da kan verdim sonucu 1 cıktı sonuç nedir?

 82. Seymanur diyor ki:

  kortizol total 1den dusuk dendi bu nedemek yardimci olurmusunuz

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bir gün önce hiçbir ilaç vermeden test yapıldıysa, bu durumda sizin test sonucunuz olması gereken normal aralıktan düşük çıkmış. Yazımızda da belirttiğimiz gibi yetişkinlerde kortizolün bulunması gereken normal aralığı 5-23 mikrogram/dL’dir. Sizin sonucunuz böbreküstü bezinizin kortizol üretmede yetersiz kaldığını gösterir. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Addison hastalığı, tüberküloz, böbreküstü bezi enfeksiyonları ve hipofiz bezindeki bazı durumlarda kortizol değerleri düşük bulunur. Test sonucunu doktorunuza gösteriniz. Doktorunuz sebebe yönelik farklı testler isteyecek, kortizol düşüklüğünün neden ileri geldiğini belirleyecek ve ona göre tedavi uygulayacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 83. Seymanur diyor ki:

  kortizol total 1den dusuk cikmis bu nedemek yardimci olurmusunuz

 84. aydeniz diyor ki:

  Merhaba kortizol testim 293 cikti çokmu yuksek

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Testin yapıldığı laboratuvarın referans aralığı önemlidir. Onların referans aralığı ile sonucunuz karşılaştırıldığında normal görünüyor ise yüksek değildir. Sonucunuzun birimi de önemlidir. Birim yazmadığınız için birşey söylememiz mümkün değildir. Sonucunuzu lütfen doktorunuza en yakın zamanda gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

 85. mutsuz diyor ki:

  Merhaba ben prolaktin yüksekliği nedeniyle doktora giddim ve dostinex kullandm bıraktıktan sonra tekrar yükseldi mr sunucumdada 5,5 mm lik kitle saptandı gecen hafta endoklojiye gittim tahlil verdi yine prolaktin yuksek cikdi bi ayda 41 olmus ilaci bırakalı 2 ay oldu 41 e yuksekmis ve bana iki adet hap verdi 23 de iç dedi içdim sabah 8 de tahlil oldum sonuç çıkdı 0,2 normalmi bu ve mr bi sene once çekilmisdim tekrar cekilmem gereklimi ve sonuçlarn ankaraya gidicek dedi doktorum neden böyle birsey dedi yorumlarsaniz sevinirim teşekkürler…

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Durumunuz ile ilgili tüm yorumların sizi takip eden endokrinoloji uzmanı tarafından yapılması uygun olur. Yapılan tüm muayene, tahlil ve işlemlerin sonucu en doğru şekilde onun tarafından yorumlanabilir. Sağlıklı günler dileriz.

   • mutsuz diyor ki:

    Teşekkürler doktorum bana bilgi vermedi tahlil sonuclarina gore tedavi uygulanacak dedi ve sonuclar ankaraya gidicek dedi araştırma hastanesi giddigim baş ağrım var büyüme olurmu kitlede mr istemelimiyim sizce

    • dradmin diyor ki:

     Tedavinizi uygulayacak olan doktorlar kitlenin en son boyutlarını bilmeden herhangi bir girişim yapmazlar, merak etmeyin. Gerekli olan tük tetkikleri de onlar isterler. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 86. Sinan diyor ki:

  Kortizol testi yaptırdım gece 23 de ilaç içtim doktorum verdi ilacı sabah 8’30 da kan verdim
  Be sonucum 1’75 l cıktı
  (Kortizol belirtilerin hepsi var bende)

 87. yardımm diyor ki:

  merbahalar gece 23:00 da 2 tablet 0.50mg dekort aldım sabah 8 de kan verdim . kortizolum 0.5 cıktı. nasıl sizce .refarans aralığı 6.7-22.6

 88. gözde diyor ki:

  böbrek üstü bezlerinin değerleri yüksek çıktı ve kolmdan kan alıp test yaptılar 2. testi yapacaklardı ancak sağlğk bakanlığı testi yasaklamaış ve çok ağrım olyor özellklede sabahlaarı ne yapmayalım

 89. fatoş diyor ki:

  merhaba ben gece 11 de 1mg deksametazon yükleme testi yaptırdım sabah sekizde aldığım kan sonucum kortizon değerim 0.64. bu neyi ifade eder* cevap için teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Akşam verilen deksametazonun etkisi ile sabah alınan kanda kortizolün düşük çıkması beklenir. Sonucunuz normaldir. Ancak sonucunuzu mutlaka doktorunuza gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

 90. mehmet diyor ki:

  kortizol sonucum bir önce ki tahlilde 26.93 tü bugün ki tahlilde 0.90 çıktı problem büyük mü ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kortizol testi sonucundaki değişiklik kortizol testini isteyen doktorunuzun vermiş olduğu bir ilaca bağlı olabilir. Test sonucundaki bu düşüşü en iyi doktorunuz değerlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 91. eylül diyor ki:

  İyi günler 29 yaşındayım acth değerlerim şubatta yaptırdığım tahlilimden 5 çıkmıştı bu da yeni yaptırdığım tahlillerim ayrıca yorgunluk halsizlik sıkıntısı yaşıyorum b 12 ve D vitamini eksikliği de var yorumlarsanız sevinirim iyi günler

  Acth 7.1
  Kortizol 6.9
  Rbc 3.99
  Hgb 10.9
  Hct 33.1

  • dradmin diyor ki:

   Geçmiş olsun,
   Halsizlik ve yorgunluk şikayetleriniz kansızlığa bağlı olabilir. Acth ve kortizol testlerini isteyen doktorunuz sizi en iyi şekilde yönlendirecektir. Sağlıklı günler temennisiyle.

 92. mesut temiz diyor ki:

  kan testi yaptırdım ve kortizol 23,8 çıktı. doktorum cok yüksek olduğunu söyledi gece 11 de dekort 0.5 2 tane hap içip sabah 8 de kan verdim yine aynı değerler çıktı. internetten araştırdım kanser riski falan var ameliyat falan yazıyor ama benim kesinlikle ameliyat olmamam gerekiyor yardımcı olurmusnuz bundan sonra süreç nasıl devam eder. 1 ay sonra kontrole gel dedi doktor stresli dönem gecsin dedi.

  • dradmin diyor ki:

   Geçmiş olsun,
   Doktorunuzun belirttiği gibi stresli dönem geçtikten sonra yapılacak kontrol önemlidir. O dönemde gerekirse yapılacak ekstra tahliller yardımıyla kortizolün yükseklik nedeni ortaya çıkarılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 93. mehmet diyor ki:

  merhabalar hocam eşimin kortizol(kan)sonucu 1.93 mcg/dl 9.40-26.00 çıkmış bulunmaktadır.dekort 0.75 mg lık 4 adet ilaç vererek bir üst tetkikini istedi şu anda onun sonucunu bekliyoruz.Ayrıca yoğun erkeksi saç dökülmesi var.değerlendirirseniz sevinirim teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Verilen dekort sayesinde kortizol değeri yükselecek ve ACTH değeri düşecektir. Bunun da yardımıyla erkek tipi saç dökülmesi muhtemelen düzelecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 94. savaş diyor ki:

  laboratuvar sonuçlarına göre synactek endokrin dinamaik test yaptırdım 30dk 120dk ve240dk arası kan aldılar 30dk:kortizol 17.61 120dk:20.30 240dk24.66ug/dLçıkmıştır değerler normalmidir yeşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Dinamik testin sonucu normal gözükmektedir. Sonuçlarınızı doktorunuza göstermenizi öneririz. Onun değerlendirmesi daha uygun olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 95. diddo diyor ki:

  Merhabalar annemin kortizol test sonucu 0.55 cikti bu nasil bir degerdir?

  • dradmin diyor ki:

   Annenizden kortizol testi yaptırmasını isteyen doktorunuza test sonucunu göstererek, görüşünü almanız uygun olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

   • ruveyda diyor ki:

    6.22kortizol hormonum böyle çıkti normalmidir daha önce 19.59 du ne anlama geliyor sizce

    • dradmin diyor ki:

     Merhaba Ruveyda hanım,
     Yazımızda belirttiğimiz gibi yetişkinde kortizol düzeyi 5-23 mcg/dL arasında bulunur. Sizin sonucunuz buna uymaktadır. Daha önceki sonucunuz da bu aralıkta olduğu için normal denebilir. Bir önceki tahlile göre bir düşüş gözlenmektedir. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Tahlilin aynı saatlerde yapılmamış olması bile bu farkın sebebi olabilir. Durumunuzu ve tahlil sonucunuzu en iyi doktorunuz değerlendirebilir. Biz sadece iki tahlil sonucunuzu biliyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

     • ruveyda diyor ki:

      tesekkur ederim zaten iki emar gircem net o zmn belli olcak ama daha önce bir g7n yatis yapmistim kortizol ile ilgili cok yuksekti o yuzden tereddut ediyorum saolun bilgleriniz icin

     • dradmin diyor ki:

      Merhaba,
      Umarız faydalı olmuşuzdur. Emar sonucunu bizimle paylaşabilirseniz seviniriz. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree