www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri.Lityum testiLityum testi, kan dolaşımında bulunan lityumun seviyesini ölçer.

En sık “bipolar bozukluk” adı verilen hastalıkta verilen bir ilaç olan lityum tedavisinin başlangıç döneminde ilaç dozunun ayarlanması, tedavinin ilerleyen dönemlerinde ise belirli aralıklarla ilacın kanda zehirleyici düzeylere ulaşıp ulaşmadığının kontrolunda kullanılır.

 

Lityum hangi amaçla kullanılır ?

Lityum genel olarak psikiyatristlerin davranış bozukluğu tedavisi için reçete ettikleri bir ilaçtır.

Bipolar hastalık adı verilen ve birbirini takip eden depresyon ve mani dönemleri ile kendini gösteren bu hastalık lityumun en sık kullanıldığı hastalıklardandır.

Lityum santral sinir sistemi üzerinde etki göstererek kişinin duygularının daha kolay kontrol altına alarak hayattaki problemleri ile daha kolay başa çıkabilmesini sağlar.

Lityum bunun dışında mental depresyon, küme baş ağrısı ve kan dolaşımında bulunan “nötrofil” adlı kan hücrelerinin sayısının azaldığı durumlarda da kullanılabilir.   

Lityum testi neden yapılır ?

İlaçların etkilerini gösterebilmesi için kan dolaşımında belirli seviyelerde bulunması gerekir. Tedavi edici doz aralığı denilen bu seviyeye erişebilmeleri ve bu doz aralığında kalabilmeleri tedavinin başarısı açısından son derece önemlidir. Doktorlar ilaç verdikleri kişide tedavinin işe yarayıp yaramadığını anlamak için ilacın kan düzeyini bilmek isterler. Bu sebeple ilaç düzeyinin ölçülmesini isterler.

lityum testi

Ayrıca, bazen çeşitli nedenlerle ilaç istenilen doz aralığının çok üzerine çıkmış olabilir. Bu durumda ilaçtan faydadan çok zarar gelir. İlaç zehirleyici etki göstermeye ve kişide buna ilişkin belirtiler görülmeye başlar. Acil tedavi için ilacın düzeyinin bilinmesi ve tedavinin buna göre yapılması gerektiğinden lityum testi yaptırılır.

 

Lityum için gerekli test örneği nedir ?

Lityum testi için genellikle koldaki bir toplardamardan alınan kan örneği alınır. Bu kan örneği laboratuarda santrifüj edilerek serum elde edilir. Lityum testi bu serumda yapılır.

 

Test öncesi nelere dikkat edilmelidir ?

Lityum testi için kan örneğinin alınma zamanı çok önemlidir çünkü ilacın içilmesinden sonra kan dolaşımında bulunan düzeyi dalgalanma gösterir. Bu sebeple lityum testi için kan hep günün aynı zamanında alınmalı, son ilaç içilme zamanı kan alımından 10-12 saat önce olmasına dikkat edilmelidir.

 

Lityum test sonucu nasıl değerlendirilir ?

Lityumun tedavi doz aralığı 0.5-1.2 mEq/L’dir. 

Lityum test sonucunun 2 mEq/L’nin üzerinde çıkması kanda zehirleyici doza ulaşıldığını gösterir. Lityumun fazlası sinir hücrelerinin ve böbrek hücrelerinin hasar görmesine yol açar.

Lityum test sonucunun 3 mEq/L’nin üzerinde çıkması hayati tehlike riski oluşturur.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


Lityum testi konusunda yapılan yorumlar

 1. ... dedi ki:

  Merhaba lityum düzeyini ölçmek için verilen kan için aç karnına olmak şartı var mı acaba. tok karnına kan verince doğru sonuç çıkar mı?
  Teşekkür ederim..

 2. Abdi dedi ki:

  Merhaba hocam ilk tahlilim 0,8 ikinci ise 0,6 çıktı.Bunlar normal mi?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Abdi bey,
   İkincisi daha düşük çıkmış, sonucu doktorunuza göstermenizi öneririz. belki bir doz ayarlaması yapmak isteyebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 3. tugba dedi ki:

  mèhaba yillardir duzenli olarak lithuril kullaniyorum tahlil sonucum 0.4 cikti bir hafta sonra ise 0.0 cikti lithuril tedavi etkisini kaybetmis olabilir mi?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Tuğba hanım,
   Olabilir. Doktorunuza başvurmanız gerekir. O gereken doz ayarlamasını yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 4. tubi dedi ki:

  merhaba lityum için ilaç kullanmıyorum ilk tahlilim sonuç 0,05 çıktı.ilaç kullanmayan birine göre bu değer normalmi acana

 5. nar narcı dedi ki:

  merhaba lityum değerim 0.51 çıktı. Günde 2 kere alıyorum.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Nar Narcı,
   Lityum düzeyiniz alt sınırda çıkmış. Sonucu doktorunuza gösteriniz. Doktorunuz gerekli görürse doz ayarlaması yapmak isteyebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 6. abdi özaslan dedi ki:

  Selamlar,
  Benim lityum aralıklarım birincisinde 0.8 ikincisinde 0.6 çıktı.Günlük 4 tane lithuril ilacı alıyorum.(1200 mg.)Bu kan değerlerim normal mi?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Abdi bey,
   İkinci tahlil sonucunuz ilkine göre düşük çıkmış. Bu durumda doktorunuz belki bir doz ayarlaması yapmak isteyebilir. Bu sebeple sonucunuzu doktorunuza göstermenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 7. Bahriye pakna dedi ki:

  0.436 mg/dl.1.39 mg/dl.0.42-0.83 sonuçlar bunlar.normalmidir acaba.teşekkürler

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Sizin tahlil sonucunuzun ve testin referans aralığının ne olduğu anlaşılamadığı için bir değerlendirme yapılamamıştır. Sağlıklı günler dileriz.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Sizin tahlil sonucunuzun ve testin referans aralığının ne olduğu anlaşılamadığı için bir değerlendirme yapılamamıştır. Sağlıklı günler dileriz.

 8. Veli dedi ki:

  Merhaba hocam annem aşırı doz 6.0 lityum zehirlenmesine maruz kaldı 4 gündür yoğun bakimda diyaliz tedavisi ile 1,6 ya kadar düştü fakat konuşma ve hareket tepkisi hala yok yıllardır bipolar hastası Lithuril ve sereguel kullanıyor şu anda konuşmakta zorlanıyor el ve ayaklarını hareket ettiremiyor çoğu zaman uyku halinde bizi nasıl bir süreç bekliyor tedaviye nasıl devam etmemiz gerekiyor önerilerinizi bekliyorum Teşekkür ederim.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Annenizin durumu ve geçireceği süreç ile ilgili bilgileri doktorundan almanız uygun olacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 9. sevtap pakna dedi ki:

  lityum tahlil sonucum 0.614 çıktı.Normal mi

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Tahlil sonucunuzun birimini ve referans aralığını yazmadığınız için bir şey söyleyemiyoruz. Sonucunuzu doktorunuza göstermenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 10. ali hakan pekin dedi ki:

  lityum kan düzeyi 0,8 çıktı çocuğun. günde 900 mg kullanıyor acaba 600mg indirebilirmiyiz

 11. DEREN dedi ki:

  merhaba hocam oglum beşbuçuk yaşında böyle bir ilaç kullanmıyor doktor yapın dedi ama bize düşük çıktığı için lityum kullanın dedi çoçuk psikiyatrimizde zaten bu değer ilaç kullanılmadığı için böyle çıkar düşük çıkması daha iyidir ben şeyi anlmadım düşük çıkarsa sorunmu oluyor zaten bu yaştaki çoçuğada böyle bir tanı konulmazmış teşekürler cevabınız için

 12. deren dedi ki:

  merhaba beş buçuk yaşındaki oğlumun lityum değeri 0.05 çıktı referans aralığı ise (0.6/1.2) ben bunu anlamadım çoçuk doktoru ltyumun ağır metal olduğunu düşük çıkmasının iyi anlama geldiğini söyledi.birde çoçuk psikiyatrisine mi sorsam teşekürler

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Lityum testi lityum ilacı kullananlara yapılır. Çıkan sonuca göre ilacın dozu ayarlanır. Eğer düşük çıkmışsa ilacın dozu artırılır. Eğer yüksek çıkmışsa ilacın dozu azaltılır. Çocuğunuz lityum ilacı kullanıyor mu?
   Eğer lityum ilacı kullanmıyorsa lityum testi yapılmasına da gerek yoktur.
   Eğer lityum ilacı kullanıyorsa bu durumda tahlil sonucunu doktorunuza gösteriniz ki ilacı dozunu ayarlayabilsin.
   Sağlıklı günler dileriz.

 13. İbrahim dedi ki:

  Lityum 0,23 Normal değerler 0.6-1.2

  Düşük olması ne anlama geliyor acaba? Toksisite ihtimalinden bahsediyor ayrıca.

  Teşekkürler.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Lityum düzeyinin düşük çıkması doktorunuz için bir göstergedir. Eğer lityum ilacı kullanıyorsanız ilacı tarif edildiği gibi kullanmıyor olabilirsiniz veya daha fazla kullanmanız gerekiyor olabilir. Doktorunuz buna göre bir doz ayarlaması yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 14. nurdane dedi ki:

  iyi günler hocam benim lityum 0 73 çıktı sabah 2 akşam 2 içiyorum iyi günler

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Test sonucunuz bizim değerlerimize göre normal aralıktadır. Ancak test sonucunuzu mutlaka doktorunuza gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

 15. Ayla Yılmaz dedi ki:

  Merhaba,ilginiz ve beni bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim iyi günler

 16. Ayla Yılmaz dedi ki:

  11/01/2016tarihinde Lityum testi sonucu 0.83 tü ve günde 3defa litirul kullanıyordum.24/05/2016da Lityum testi sonucu 1.24çıktı.Doktorum ilacıgünde 2 ye indirdi ağustosun ikinci haftasında tekrar lityum testi ve diğer tahlilleri yaptırıp gel dedi.İSTANBUL/KARTAL DA yapılıyordu.Yaz tatili nedeniyle Trabzon a geldik.Trabzonda yaptırabilirsiniz demişti.Bir sorun olur mu?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Bu gibi testlerin aynı laboratuvarda yaptırılması takip açısından daha uygundur. Ancak mecburiyetler nedeniyle başka bir yerde yaptıracak olursanız, Trabzon’da Lityum testini yaptırdığınız laboratuvarın referans aralıklarını da doktorunuza bildirmeniz gerekir, çünkü yeni laboratuvar farklı bir yöntemle ölçüm yapıyor olabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 17. Okan dedi ki:

  Lityum testi yapmam lazım ve konuştuğum hastane bana kan’ı Ankaraya göndereceğini sonucuda 10 gün sonra veririz diyor.Sİzce Lityum testi sağlıklı çıkarmı 10 günlük süre zarfında. Beni bilgilendirirmisiniz lütfen.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Sizden alınan kan uygun koşullarda gönderildiği taktirde hiçbir sorun olmaz. Kanın gönderildiği laboratuvar farklı yerlerden gelen kanları biriktirip çalışarak test sonucunu sizin hastanenize gönderecektir. Nadir yaptırılan testler için kullanılan yöntemlerden biri budur. Dikkat edilmesi gereken şey, bundan sonraki ölçümlerinizin de aynı yerde yaptırılmasıdır. Farklı laboratuvarlarda farklı yöntemlerle yaptırılan lityum testinin sonuçlarının birlikte değerlendirilmesi uygun olmayacaktır. Bu sebeple ilk testi nerede yaptıracaksanız, bundan sonrakileri de orada yaptırınız.

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree