Normal idrarın özellikleri nelerdir?

normal idrarın özellikleriVücudumuzun en önemli organlarından ikisi olan böbreklerimiz, her gün önemli bir miktar kanı süzerek temizler ve uzaklaştırılması gereken maddeleri de ekleyerek idrar halinde atılmasını sağlar.

Bu işi yaparken öyle titiz davranır ki, vücuda gerekli olan hiçbir şeyin atılmasına izin vermezken, vücuda zararlı ve gereksiz tüm maddeleri de atar. Aynı zamanda vücudun su ve tuz dengesini de gözeterek “idrarı” oluşturur.

Normal idrarın özellikleri bilinirse, meydana gelen değişikliklere sebep olan hastalıklar daha erken tespit edilebilir.

Günlük idrar miktarı ne kadardır ?

Günlük idrar miktarı alınan sıvı miktarı ile ilişkilidir. Normalde günde 1200-1500 mililitre (mL) arasında idrar meydana gelir. Sıvı alımı az ise veya böbrek yetmezliği gibi bir hastalık varsa idrar miktarı 1200 mL’nin altına düşer ve azalmış kabul edilir. Sıvı alımı artarsa, şeker hastalığı varsa veya idrar söktürücü bir ilaç kullanılıyorsa günlük idrar miktarı artarak 1500 mL’nin üzerine çıkar.

Normal idrar nasıl görünür ?

idrar örneğiNormal idrar rengi saman sarısı veya kehribar rengidir. Berrak bir görünüme sahiptir.

Eğer idrarın rengi koyulaşırsa bunun çeşitli sebepleri olabilir: Az sıvı alımı nedeniyle idrar rengi koyulaşabileceği gibi, kullanılan çeşitli ilaçlara bağlı da idrarda renk değişikliği olabilir.

Ayrıca idrar yollarında meydana gelen bir kanama idrar rengini pembe veya kırmızıya döndürürken, idrarın bulanıklaşması bir enfeksiyon varlığını gösterebilir.

Normal idrarda mikrop bulunur mu?

Sağlıklı bir kişinin idrarı steril kabul edilir. Yani herhangi bir mikrop içermez. Ancak kişinin idrar yollarında bir enfeksiyon varsa, o zaman idrarda bakteri bulunur.

Normal idrar asit mi alkali midir ?

idrar phİdrarın asit ya da alkali oluşu hidrojen iyon konsantrasyonuna (pH) göre anlaşılır. Normalde idrar pH’sı 4.5-8 arasında değişir. Buna göre idrar daha çok “asit” özelliktedir denilebilir. Vücudun asit yükü artarsa bu durum idrara da yansır ve idrar pH’sı 4.5’in altına düşer. Bunun sebebi; uzun süreli açlık veya susuzluk olabilir. Ayrıca, iyi kontrol edilmeyen şeker hastalığında da idrar aside kayar. İdrar pH’sının 8’in üzerine çıkması durumunda “alkali idrar”dan söz edilir. İdrar yolu enfeksiyonlarında idrar genellikle alkalidir.

Normal idrarın yoğunluğu ne olmalıdır ?

Bir sıvının yoğunluğu (özgül ağırlığı); o sıvı ile aynı hacimdeki saf suyun ağırlığının oranına eşittir. idrar yoğunluğu  Normal idrar 1.010-1.025 arasında yoğunluğa sahiptir. İdrar yoğunluğu 1.010’un altındüşerse; bol sıvı alınmıştır veya böbrek hastalığı söz konusu olabilir. 1025’in üzerindeki değerler ise idrar yoğunluğunun arttığı; susuzluk veya şeker hastalığı gibi bir rahatsızlık olduğunu düşündürür.

Normal idrarda şeker ne kadar bulunur ?

Normal şartlar altında böbrekler idrarı meydana getirirken vücudun şeker kaybetmesini önler. Süzülen şeker tamamen emilerek kana geri gönderilir. Normal idrarda hiç şeker bulunmaz. Ancak kanda şeker seviyesinin çok arttığı ve “böbrek eşiği” adı verilen seviyeyi aştığı durumda böbrek, fazla şekerin idrarla atılmasını sağlar. Bu durumda idrarda şeker tespit edilir.

loading...

idrar miktarı

Normal idrarda protein ne kadar bulunur ?

Şekerde olduğu gibi, normal şartlar altında böbreklerde idrar oluşurken vücudun protein kaybı önlenir.

Normalde idrarda hiç protein bulunmaz. Böbreklerde meydana gelen hastalıklar, idrarla protein kaybına sebep olur ve idrarda protein tespit edilir. Diğer kan proteinlerine göre albumin daha küçük olduğu için idrarda ilk görülen protein albumindir.


Normal idrarda kan hücresi görülür mü ?

kanlı idrarNormalde idrarda kan hücreleri görülmez. İdrarda alyuvar (eritrosit) bulunuyorsa; idrar yollarında bir kanama söz konusudur. Bunun nedeni bir böbrek taşı olabileceği gibi, idrar yollarında bulunan bir tümör de olabilir.

Akyuvarlar ise (lökosit), idrar yolları enfeksiyonlarında görülür. İdrardaki kan hücreleri ancak mikroskop yardımıyla incelenirler. Ancak aşırı miktarda kan hücresi olduğunda idrar yandaki resimde görüldüğü gibi kırmızı renk alır.loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Anti-Spam Protection by WP-SpamFree

19 Yorum