Oligoklonal bant testi

Oligoklonal bant testi Multiple Skleroz (MS) tanısı koymak için kullanılan bir laboratuar testidir. Özellikle klinik belirtileri ve manyetik resonans görüntüleme teknikleri ile MS tanısında şüphede kalınan hastaların teşhisinde oligoklonal bant testi büyük önem taşımaktadır.

Multiple Skleroz hastalarının %70-80’inde beyin omurilik sıvısında anormal IgG indeksi ve oligoklonal bant bulunur. Bunlardan en az biri Multiple Skleroz hastalarının yaklaşık olarak %90’ında pozitif olarak bulunmuştur. Bu sebeple Multiple Skleroz hastalarına teşhis koymak için kullanılan laboratuvar testlerinin başında “oligoklonal bant testi” gelir.

Oligoklonal bant testi için gerekli örnek nedir ?

Bu test için genellikle hastanın bel omurları arasından alınan “beyin omurilik sıvısı”na ihtiyaç vardır. Beyin omurilik sıvısı doktorlar tarafından steril şartlarda alınır ve laboratuara gönderilir.

Beyin omurilik sıvısı ile birlikte genellikle koldaki bir toplardamardan alınan kan örneği de laboratuvara gönderilmelidir. Çalışmada bu kandan elde edilecek serum örneği de kullanılır.

 

Oligoklonal bant tespiti nasıl yapılır ?

Laboratuvara gelen beyin omurilik sıvısı ile “izoelektrik odaklama” adı verilen bir test yapılır. Bu test ile beyin omurilik sıvısında oligoklonal bant aranır. Beyin omurilik sıvı örneği ile serum örneği beraber yürütülerek elde edilen bantlar karşılaştırılır. Son yıllarda kullanılmaya başlayan bu yöntem, daha önceki yıllarda kullanılmakta olan agaroz jel elektroforezine göre hassasiyeti artırmıştır.  

 

Oligoklonal bant referans aralığı nedir ?

oligoklonal-bant

Normalde bant sayısı 4’ün altında olmalıdır.

 

Test sonucu nasıl değerlendirilir ?

Beyin omurilik sıvısında, serumda karşılığı olmayan 4 ve üzerinde bant bulunması teşhiste Multiple Skleroz lehine bir bulgu olarak kabul edilir.

Bu test genellikle Multiple Skleroz araştırılması için kullanılsa da, menenjit, polinörit ve nörosifilis gibi hastalıklarda da beyin omurilik sıvısında oligoklonal bant bulunabilir. Bu sebeple test sonucu klinik bulgular eşliğinde değerlendirilmelidir.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Anti-Spam Protection by WP-SpamFree

14 Yorum