PLT (trombosit) artışı nedenleri

Kan pıhtılaşmasında işlev gören kan hücresi olan trombositlerin kan dolaşımındaki sayısal artışı, ya kemik iliğindeki bir probleme veya vücuttaki başka bir hastalığa bağlıdır.

plt yuksekligi

Trombositoz adı verilen PLT artışı, nadiren kemik iliğindeki bir probleme bağlı olup, daha çok ikincil bir nedene bağlı olarak görülür.

Kemik iliği problemlerine bağlı PLT artışı:

Kemik iliğindeki problemlere bağlı olarak görülen PLT artışlarında genellikle bir belirti görülmediğinden, yapılan bir kan sayımı sırasında tesadüfen ortaya çıkar.

PLT artışının kan pıhtılaşmasına eğilim yaratacağı düşünülse de, aslında trombositler normal fonksiyonlarını göremeyebileceklerinden, kanama problemleri ile karşımıza çıkabilir. Bunun en sık sebebi JAK2 adı verilen bir gende olan mutasyondur. Trombosit sayısının arttığı ve “esansiyel trombositemi” adı verilen bu hastalığı olan kişilerin yarıdan fazlasında JAK2 mutasyonu vardır.

İkincil nedenlere bağlı PLT artışı:

PLT artışı genellikle başka hastalıklara bağlı olarak ortaya çıktığından “ikincil trombosit artışı” olarak da adlandırılır. Bu tip trombosit artışına sebep olan hastalıklar aşağıda sıralanmıştır:

Kanserler: Akciğer, mide, bağırsak, yumurtalık ve meme kanserleri kan dolaşımında PLT artışına yol açabilir.

Kansızlık: Özellikle demir eksikliğine bağlı kansızlık olan kişilerde PLT sayısında artış görülür.

İltihabi hastalıklar: Romatoid artrit ve iltihabi bağırsak hastalıklarında, trombositlerde artış olabilir.

Enfeksiyon hastalıkları: Tüberküloz gibi enfeksiyonlara bağlı hastalıklarda trombositler artabilir.

PLT artışına sebep olan diğer nedenler:

  • Doğum kontrol hapı kullananlarda veya östrojen içeren ilaç kullananlarda,
  • Cerrahi operasyon ile dalağı alınmış olanlarda,
  • Deniz seviyesinden yüksekte yaşayanlarda,
  • Zorlu egzersiz yapanlarda PLT artışı olabilir.

Dev trombosit ne demektir ?

Bazı hastalıklarda trombositler normale göre çok daha büyük olabilir. Bu durumun görüldüğü hastalıklar nadir görülen hastalıklardır. Bernard-Soulier hastalığı buna örnek olarak verilebilir. Kan sayımının yapıldığı cihazlar, trombositlerin boyutları ile ilgili ölçümleri de yapar ve bunları rapora yansıtır. MPV adı verilen ölçüm, trombosit büyüklüğünü veren testtir.

Büyük trombositler, kemik iliğinin trombosit üretimini hızlı yaptığını da gösteriyor olabilir. Bazen, trombositler bir araya gelerek, bir küme oluşturur ve büyük ya da dev trombositler gibi algılanabilir. Bunu ortaya koymak için “periferik yayma” adı verilen test yapılarak, mikroskop altında kan hücreleri incelenebilir.loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Anti-Spam Protection by WP-SpamFree

18 Yorum