www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.RBC (eritrosit, alyuvar) yüksekliğiKan dolaşımında bulunan ve başlıca görevi vücut hücrelerine oksijen taşımak olan RBC sayısı farklı nedenlere bağlı olarak değişebilir. Başka bir yazımızda belirttiğimiz RBC düşüklüğü sık görülen bir durumdur. Yetersiz besin alımından, kemik iliğini etkileyen birçok sebebe bağlı olarak RBC sayısı azalır ve bunun sonucu olarak kişide kansızlık denilen klinik durum ortaya çıkar. Kişi kendini yorgun, halsiz ve güçsüz hisseder. RBC artışına sebep olan etmenler ise daha nadir rastlanır. Aşağıda, RBC artışına yol açan sebepler sıralanmıştır:RBC sayısının artışı neden olur ?

Susuz kalma: Kişi susuz kaldığında veya yeterli sıvı almadığında, kan dolaşımında hücrelerin dışındaki sıvı kısım azalır. Bu durumda hücre sayısı aynı kaldığından göreceli bir RBC yüksekliği ortaya çıkar. Bu durum kişinin yeterli svı alması ile kolayca çözümlenebilir.

Akciğer hastalıkları: Akciğerlerdeki çeşitli rahatsızlıklar kişinin solunumunu bozar. Yeterli soluk alıp veremeyen bir kişinin hücrelerine de yeterli oksijen gönderilemez. Bu durumu ortadan kaldırmak için vücut daha fazla RBC üreterek, oksijen taşınmasını normale döndürmeye çalışır.

Doğumsal kalp hastalıkları: Kalp hastalıkları nedeniyle yeterli kan pompalanamadığında, vücut yine oksijensiz kalır.  Hücrelere yeterli miktarda oksijen gönderilmesi için vücut yine RBC üretimini artırır. Sayı artışı sayesinde daha fazla alyuvar, hücrelere oksijen taşımaya başlar. Böylece ihtiyaç karşılanmaya çalışılır.

RBC yuksekligiBöbrek hastalıkları: Bilindiği gibi, RBC üretimini tetikleyen eritropoetin maddesi böbreklerde yapılmaktadır. Bazı böbrek hastalıklarında fazla miktarda eritropoetin salgılanabilir. Bunun sonucu olarak, RBC üretimi de artar.

Genetik sebepler: Oksijen miktarı ile ilgili algılamaların bozuk olduğu bazı hastalıklar veya hemoglobinin oksijen salımındaki anormallikler, RBC artışına yol açabilir.

Polisitemia vera: Bu hastalıkta vücutta aşırı miktarda RBC üretilir.

Yüksek irtifada yaşamak: Yükseklerde bulunan oksijen miktarı azdır. Buralarda yaşayan kişilerde vücut bu durumu telafi etmek amacıyla RBC sayısını artırır. Böylece oksijen miktarı az olsa da, taşıyan alyuvar sayısı fazla olduğu için, aynı akciğer ya da kalp hastalıklarındaki mekanizmalarda olduğu gibi, hücrelere bu sayede daha fazla oksijen gönderilmeye çalışılır.   

Cinsiyet: Erkeklerdeki RBC miktarı, kadınlara göre daha fazladır.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , ,


RBC (eritrosit, alyuvar) yüksekliği konusunda yapılan yorumlar

 1. Elanur dedi ki:

  Merhaba yaptırmış olduğum kan tahlillerimde bazı değerlerin yüksek olduğu belirtilmiş.Aile hekimi kan fazlalığı olduğunu ancak önemli olmadığını söyledi.Kan tahlilini 15 saatlik bir açlık ve susuzlukla yaptırdım. Aşırı stres de mevcuttu .30 yaşında bayanım 800 m rakımlı yerleşim yerinde yaşıyorum alkol ve sigara kullanmıyorum.yüksek olan değerler şöyle

  RBC 5,595 referans 3,43 – 5,21
  HGB 16,25 referans 10,5 – 15,5
  HCT 49,8 referans 31,5 – 46,5

  Diğer sonuçlar normal değerler

  Saygılar

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Elanur hanım,
   Bahsetmiş olduğunuz durumlar yüksek sonuçların sebebi olabilir. Aile hekiminizin de söylediği gibi bu değerler çok önemli görünmemektedir. Sağlıklı günler dileriz.

 2. Cemile kiratli dedi ki:

  Merhaba 12 yasinda bir kizim var.kan degerleri kimi yuksek kimi dusuk cikti bu ne anlama geliyor bi yorumlarmisiniz.BASO.0.7 EOS.3.8 RBC.6.13 MCV.61 MCH.20.1 TESEKKURLER
  EOS.3.8
  BASO

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Bu sonuçlar tek başına pek de fazla bir anlam ifade etmiyor. Yapılan diğer testler, doktorunuzun muayene bulguları ve kızınızın şikayetleri doğrultusunda değerlendirme yapmak gerekir. Bunu da en iyi doktorunuz yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 3. nazsari dedi ki:

  mrb doktor bey kardeşimde idrarından kan gelmiş .doktora gittti oda tahliller yaptıklanındaki alyuvar 2katı 250bu durum nedir?yanıtlarsınız sevinirim doktor bey?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   İdrarda kan görülmesinin çeşitli sebepleri olabilir. Bunlardan en başta gelen sebep idrar yollarında taş olmasıdır. Ayrıca idrar yollarındaki enfeksiyonlarda da kan görülebilir. Böbrek veya mesane yaralanmalarında, böbrek taşlarında, böbrek iltihaplarında, böbrek ve mesane tümörlerinde idrarda alyuvarlara rastlanır. Doktorunuz sebebe yönelik tetkikler yapacak ve idrarda kan görülmesine sebep olan etmeni ortaya çıkaracaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 4. Sabahattin Yenikaya dedi ki:

  Yaptırdığım idrar testinde Eritrosit değeri 63, Lokosit değeri 41 olarak çıktı.İdrar yollarında günün her anında ve idrar yaparken müthiş bir acıma,sızı ve yanma hissediyorum. Yaklaşık bir yıldır ben de bu durum devam etmektedir.
  sebebi ne olabilir? Yanıtlarsanız sevinirim.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Normalde idrarda eritrosit ve lökosit görülmemesi gerekir. Eğer eritrosit ve lökosit varsa bunlar çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir. Hastalıkların ne olduğunun ortaya çıkarılabilmesi için bir üroloji uzmanına başvurunuz. O gereken tetkik ve tedavileri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree