www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.RF testi nedir ?RF testi, kandaki romatoid faktör (RF) seviyesini ölçer. Vücutta enfeksiyon oluşturarak hastalıklara sebep olan mikroorganizmalara karşı vücudun savunma sistemi tarafından antikorlar üretilir. Bu antikorlar vücuda zarar verecek bakteri veya virüsleri ortadan kaldırır. Ancak bazen bazı antikorlar yanlışlıkla vücudun kendi hücrelerini yabancı hücre zannederek saldırır. Otoantikor adı verilen bu antikorlardan biri de “romatoid faktör” adı verilen RF’dir. RF adı verilen otoantikorun varlığı, vücutta “otoimmün hastalık” adı verilen bir hastalığın bulunduğuna işaret eder. RF’nin en sık arttığı hastalıklardan biri romatoid artrittir. 

RF düzeyinin artmasının sebepleri nelerdir ?

Romatoid artritli hastaların %80’inde RF artmıştır. Ancak RF sadece romatoid artritte artmaz. Bunun dışında; Sjogren sendromu gibi bazı otoimmun hastalıkların yanı sıra, bakteri, virüs veya parazitlerin sebep olduğu hastalıklar ile bazı kanserlerde de seviyesi artar. Akciğer, karaciğer ve böbrek hastalıklarında da artan RF’nin tamamen sağlıklı kişilerde de arttığı görülebilir.

 

RF testi için gerekli örnek nedir ?

Test için koldaki bir toplardamardan alınan kan örneği kullanılır.

 

RF testi neden yapılır ?

Eklemlerde ağrı, sıcaklık, şişme ve sabah sertliği adı verilen ve sabah yataktan kalktıktan sonra eklemlerde hareket kısıtlılığı şeklinde görülen belirtilerin varlığında kişinin romatoid artrit olup olmadığının anlaşılması için,
Çekilen röntgen filmlerindeki bulgular ile romatoid artrit teşhisini doğrulamak için,
Romatoid artritte hastalığın takibi için,
Romatoid artriti diğer artritlerden ayırmak için RF testi istenir.

rf testi nedir

RF testi normal değerleri nelerdir ?

Aşağıda verilen değerler testin yapıldığı laboratuvara, test edilen kanın atardamardan veya toplardamardan alındığına, kullanılan metoda ve testin yapıldığı cihaza göre değişiklik gösterebilir.

Normal: 15 U/mL’nin altında.

 

Yüksek değerler ne ifade eder ?

 • Romatoid artrit,
 • Diğer otoimmun hastalıklar (sistemik lupus eritematozus, skleroderma, Syögren sendromu, damar iltihabı),
 • Siroz,
 • Hepatit,
 • Endokardit,
 • Tüberküloz,
 • Frengi,
 • Sıtma,
 • Lösemi.

 

Testin sonucunu etkileyen faktörler nelerdir ?

65 yaşın üzerindeki kişilerde RF düzeyi yüksektir.

Kan yağları yüksek olanlarda RF düzeyi yüksektir.

Test sonuçları mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , ,


RF testi nedir ? konusunda yapılan yorumlar

 1. namiye dedi ki:

  Merhaba, benim ayaklarımda ve zaman zaman dolaşan ağrılar var önce omuz eklem yerindeki ağrıyla ağlayarak uyandım sonra ayaklarım şimdi de belim ağrımaya başladı.tahlil sonuçları: sedim-30dkH14 60dk H41, Alt H33.4, crp 2.11, GfrL81.0, Rf H83.5 diğer sonuçları yazmadım çok oldu sizden bir cevap bekliyorum

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Namiye hanım,
   Şikayetleriniz romatizmal bir hastalığa benziyor. RF’nin yüksek çıkması da bunu düşündürüyor. Bir romatoloji uzmanına müracaat etmenizi öneririz. O gerekenleri yapacak, eğer romatizmal bir hastalık düşünmüyorsa sizi yönlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 2. Yusuf dedi ki:

  Rf araligi 0 30 arasi benkmki 100.5 cikti özellikle diz eklemlerim oturup kalkarken sen yapıyor 5 10 dk katlı tuttuğum zaman açarken çok zorlaniyorum

 3. Saadat dedi ki:

  Bende grp yuksekdir.Ayagimda sismeler ve eklem agrilari var.Ne etmem gerekiyor

 4. Adanalee dedi ki:

  Merhaba 5 yaşındaki oğlumun rf değeri 90 çıktı crp de biraz yüksek herhangi eklem agrı şikayetimiz yok ne olabilir çok merak ediyoruz

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Bu testlerin neden yapıldığı önemlidir. Bu testler direk olarak bir hastalığı işaret etmez. Çeşitli hastalıklarda seviyeleri değişebilen testlerdir. Doktorunuz çıkan sonuçları çocuğunuzun şikayetleri ile birlikte değerlendirerek bir sonuca varacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 5. Sevda dedi ki:

  Merhaba rf sonucum.10 cikmos normalmi.acaba tesekurler

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Bu soruyu cevaplayabilmek için RF testinin yapıldığı laboratuvarın referans aralığının bilinmesi gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

 6. zeynep dedi ki:

  Bana 2 sene önce romotoid artrid teşhisi kondu şimdi kan tahlili yaptırdım crp normal seviyesinde ama kan tahlilinfen bakıldığı için rf gözükmüyor onun için ayriyeten baktirmam gerekir mi yoksa crp normal düzeyinde olduğu için vücuttaki iltihap normal diyip baktirmama gerek yok mu

 7. damla dedi ki:

  RF (Türmidimetrik) *79 çıktı.bu testin yüksek çıkması neyi gösteriyor?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Yüksek çıkan test sonucunun ne anlama geldiği yazımızda belirtilmiştir. Lütfen yazımızı dikkatle okuyunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 8. tuncay dedi ki:

  merhaba ben kan testi yaptırdım ASO(306) ve RF (34) çıktı. bu durumda yapmam gereken nedir.

 9. mehmet dedi ki:

  Babam 83 yaşında, demans, parkinson, alzheimer ve ileri derecede kalp yatmazliği var. Kalp pili takıldı. Yutma güçlüğünden dolayı Nazogastrik sonda ile besleniyor 8-9 aydır. her ay kan tahlili yaptırıyoruz, ilk defa RF (Nefelometrik) değeri 18,2 çıktı. Evde bakım hizmetlerinin doktoru bi yorumda bulunmadı. Endişelenilecek bir durum söz konusu mu acaba ?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Yazımızda da belirttiğimiz gibi 65 yaşın üzerindeki kişilerde ve kan yağları yüksek olan kişilerde RF düzeyi yüksektir. Bu yüksekliğin anlamlı olup olmadığını belirlemek için belki bir romatoloji uzmanının görüşü alınabilir. Sadece bir test sonucu ile birşey söylemek de epey zordur. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 10. hilals. dedi ki:

  Merhaba, yıllar önce iltihaplı eklem romatizması geçirdim.Değerlerim düşmüştü ancak son yaptırdığım testte RF, kantitatif 1042.9 IU/ml çıktı.0-30 aralığında olması gerekiyormuş.Romatoid artrit olduğum kesin mi?ve bu değer beni çok korkuttu neden bu kadar yüksek?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   RF değerinin yüksek olması sizi korkutmasın. Bu test bir belirteçtir ve doktorun teşhis koymasına yardımcıdır. Siz test sonucunuzla birlikte bir romatolıji uzmanına muayene olunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 11. SAKARYALI:HÜSEYİN dedi ki:

  RF 1.20 arası olması lazımken benim 1010 çıktı

 12. cemile çöke dedi ki:

  20 aylık kızım var 14 aylıkken JRA teşhisi kondu. JRA ile ilgili okuduğum yazılarda RF- veya RF+ olarak bahsediliyor. Yaptırdığımız tahlil sonucunda hastanenin belirlediği aralık < 14 . bizim değerimiz 6,9 . bu durumda RF miz negatif mi pozitif mi ? Birde JRA da RF tahlilini bir kez yaptırmamız yeterli mi. Zamanla değişiklik gösterir mi?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Romatoid faktör teşhise yardımcı olması nedeniyle kullanılan bir testtir. Romatoid artritli hastaların ortalama olarak %75’inde RF pozitif bulunmaktadır. Ancak RF negatif Romatoid artrit hastaları da vardır. RF’nin pozitif veya negatif olmasının hastalığın aktivitesi ile pek de ilişkisi yoktur. Önemli olan eklem tutulumlarının sayısı ve hastalığın şiddetidir. Sizin RF değeriniz negatif sayılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 13. Ali dedi ki:

  Merhaba alt 97 kolesterol 242 ve rfdegerim17.2 cikti. Sol gogus ve kolumda agri sikayeti ile kan tahlili sonuclari. Sonuc rantudil verdi doktor romatizma teshisi ile. Bu durumu siz nasil yorumlarsiniz. Tesekkurler

 14. Ali dedi ki:

  Merhaba son zamanlarda sol gogus alti ve gogus ustu, sol kol ve sirt agrisi ile kardiyoloji ve gogus hastaliklarina muayene oldum birsey cikmadi psikolojik dediler. Kan tahlili yaptirdim rf degeri 17.2 cikti ve doktor rantudil verdi romatizma baslangici var diye. Bu durumu siz nasil yorumlarsiniz simdiden tesekkur ederim

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Bahsettiğiniz şikayetler tam da kardiyoloji ve göğüs hastalıkları uzmanlarının uzmanlık alanıdır. Sizi muayene ederek tahliller isteyen ve test sonuçlarını değerlendiren konusunun uzmanı kişilerin yorumlarına karşı bir yorum yapmak uygun olmayacaktır. Ancak alt ve kolesterol yüksekliği açısından bir dahiliye uzmanına görünmenizi önerebiliriz. Sağlıklı günler dileriz.

 15. Mine Şahin dedi ki:

  Sırt ağrımdan dolayı doktora gittim. Aso crp rf normal çıktı ancak sedimantasyon 20 olması gerekirken 42 çıktı. Bi sorun olabilir mi acaba?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Birçok sebep sedimentasyon testinin yüksek çıkmasına yol açabilir. Örneğin bunlardan biri de kansızlıktır. Eğer sizde kansızlık varsa sedimentasyon yüksek çıkmış olabilir. Bunu öğrenmek için basit bir kan sayımı testi yaptırılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 16. Selma ayaz dedi ki:

  Rt testinde değer 151 çıktı CRP 0.2 151 çok yüksek bir değer mi ? Nasıl değerlendirilir?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   RF testi için testi yapan laboratuvarın belirtmiş olduğu referans aralık önemlidir. Eğer bizim yazımızda da belirttiğimiz gibi 15 U/mL’nin altındaki değerler normal olarak belirtildiyse, sizin değeriniz oldukça yüksek çıkmış demektir. Bu sonuç ile birlikte bir romatoloji uzmanına görünmenizde fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 17. tulin dedi ki:

  B Enim agrilarim 1 ay icinde artti,sabaha yakin agrilarim artiyor uykumdan uyandiriyor,sol gogus kafesi kemigi alt ucuyla biikte sag ve solda agri olusmakta,dah,dr gittim crp 0,6 rf,80 cikti diger tah,normal,sabah kalkarken zorlanarak kalkiyorum,gece bazen yatakta sagdan sola donememekteyim,agriyi daha sonra gun icinde bazen hissediyorum,bazen geciyor,ayakta mutfakta is yaparken sirtimda bir yerinde yanma olamkatadir ara ara,hangi dr gitmem gerekiyor,tsk,

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Dahiliye doktorunun gerekli araştırmaları yapmış olduğunu düşünüyoruz. Son aylarda herhangi bir stresli durum yaşamadıysanız, bir romatoloji uzmanına da görünmenizde fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 18. ahmet dedi ki:

  merhabalar ağrılardan dolayı dahiliyeye gittim burdan beni nörolojiye sevkettiler yapılam emg teslerimde sorun göründü sonra 2 üniversiteye gittim 2 side biyopsi yaptı ama sonuç çıkmadı.son üniversite biyopsi sonuç göstermemde ayağımda şişlikte iltihap olduğunu söyledi ve iltihaplı romatizma olabilir diye romotolojiye sevk etti.fakat eski testlerimde rf değirim normal.genelde el ayak eklemlerimde şişlikler ve ağrı oluyor.ayrıca reynould var bende yürüme mesafemde sorun var sol ayağım yürüdüğümde bacağım sertleşiyor ve ayağım beyazlaşıp ağrıyor.rf değerim normal çıksada başka hangi testler istenmeli tam tanı için sizce.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Romatizma olsanız bile RF değeriniz yüksek çıkmamış olabilir. Teşhis ve tedavinizi, sizi muayene eden doktorların yönlendirmesi doğru olur. Bizim yorum yapmamız bu açıdan sağlıklı değildir. Sağlıklı günler dileriz.

 19. Sevim dedi ki:

  Uzun süredir sol kasımda ağrı olduğu için doktora gittim ramololok iltihaplı eklem romatizması teşhisi konuldu. İlaç deneyerek teşhis koydu.Naprosyn Fort içiyorum.Ağrılarına iyi geldi ama anormal kilo aldım.bir ayda 7 kilo kendimi çok kötü hıssediyorum.Son yapılan tahlilde RF 14.1 sedimantasyon 8 çıktı.üre.bun.ggt.CK. CRP normal değerler içerisinde .teşhisin doğruluğundan emin değilim merak içindeyim bilgilendirirseniz çok sevinirim.teşekkür ederim.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Doktorunuza güvenmeniz tedaviniz açısından çok önemli. Ancak çeşitli nedenlerle bir güvensizlik oluştuysa başka bir doktora gidebilirsiniz. Ona giderken de yapılan tedavileri ve tahlil sonuçlarını mutlaka götürünüz. Sağlıklı günler dileriz.

 20. özgür dedi ki:

  dudağımda çıkan uçuk dolayısıyla enfeksiyon hastalıklarına başvurdum. rf:563-462 çıktı. ünv. gittim. anti ccp negatif çıktı. Romatoid artrit değilsin dendi. crp:0.94 sedim:19. dudağımdaki uçuktan dolayı bu kadar yüksek çıkmış olabilir mi? endişeliyim. hangi bölüme gitmem gerekiyor? hiçbir şikayetim yok. teşekkür ederim.

  • dradmin dedi ki:

   Geçmiş olsun,
   Romatoid faktörün neden yüksek çıktığı Üniversite hastanesinde araştırılabilir. Bunun için Dahiliye bölümünden başlayabilirsiniz. Onlar gerekli bölümlere sizi yönlendirebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 21. ebru dedi ki:

  CRP DE BUNA BAĞLI OLARAK YÜKSEK ÇIKMIŞ OLABİLİR Mİ?HALSİZLİK ve de HUZURSUZ HİSSEDİYORUM.KULLANDİĞİM İLAÇLARA BAĞLI OLABİLİR Mİ? HAFTALIK İĞNE,FOLBİOL,SALAZOPRYN KULLANIYORUM.

  • dradmin dedi ki:

   Geçmiş olsun,
   Tahlil sonuçlarınızı sizi takip eden doktor çok daha iyi değerlendirecektir. Lütfen sonuçlarınızı ona gösteriniz. Sağlıklı günler temennisiyle.

 22. ebru dedi ki:

  RF DEĞERİM NEDEN YÜKSEK ÇIKMIŞ OLABİLİR?RF78,41

 23. ebru dedi ki:

  RFdeğeri H 78,41 CRP H 8,6 KALSİYUM L 7,77 WBC 8,80 ALBUMİN 4,15 Değerleri çıktı.UZUN SÜRE ÖNCE ROMATOİT ARTRİT TEŞHİSİ KONULMUŞTU.İLGİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TŞK.

  • dradmin dedi ki:

   Geçmiş olsun,
   RF sonucunuzun yüksek çıkmış olması konan teşhisi doğrulamaktadır. CRP yüksekliği ve kalsiyum düşüklüğü için lütfen doktorunuzla görüşünüz. Sağlıklı günler dileriz.

 24. HÜLYA dedi ki:

  RF değerlerim 1-20 arası olması gerekirken 365 çıktı. Bacağımda kasılmalar olup yürümeme engel olmaktadır. Nasıl bir tedavi uygulamalıyım.

 25. hilal dedi ki:

  ASO ve RF kantahlilinde yüksek çıkıyo..ASO 327 ve RF 63,27 değerlerinde çıktı bende ve tedirginim

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree