www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.Rubella IgG ve IgM testiRubella IgG ve IgM testleri, kızamıkçık enfeksiyonuna karşı vücutta bağışıklık olup olmadığının belirlenmesi için yapılır.

Rubella IgG testi ile daha önceden kızamıkçık enfeksiyonu geçirilip geçirilmediği veya kişinin kızamıkçık aşısı olup olmadığı ortaya çıkar.

Rubella IgM testi ise kızamıkçık enfeksiyonunun geçirilmekte olduğunun göstergesidir.   

 

Kızamıkçık nasıl bulaşır ?

Kızamıkçık hastalığı direk temas veya “damlacık enfeksiyonu” ile insandan insana bulaşır. Hastanın hapşırması ile ortama yayılan ve kızamıkçık virüsünü içeren damlacıklar solunum havası ile vücuda girerek enfeksiyona sebep olurlar. Daha açık bir şekilde anlatmak gerekirse; bulunduğunuz ortamda kızamıkçık geçiren birisi varsa, bu kişinin bir hapşırması hastalığın size bulaşmasına sebep olacaktır. 

Kızamıkçık enfeksiyonunun tehlikesi nedir ?

Kızamıkçık enfeksiyonu hamile kadınlarda bebek için tehlike yaratır. Eğer gebe bir kadın kızamıkçık enfeksiyonu geçirmediyse veya aşılanmadıysa vücudunda bu enfeksiyona karşı koruyuculuk bulunmaz. Kan dolaşımında kızamıkçık virüsü için koruyuculuk bulunmayan gebe kadınlar enfeksiyon etkeni ile karşılaştığında bebek zarar görebilir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında geçirilen kızamıkçık enfeksiyonu bebekte “konjenital rubella sendromu” adı verilen, zeka geriliği, sağırlık, kalp ve damar problemleri ve göz ile ilgili sorunlara yol açar.  Ayrıca bu sebeple düşüklere ve ölü doğuma rastlanır.

 

Kızamıkçık enfeksiyonundan nasıl korunulur ?

Kızamıkçık aşılama programları ile genellikle bu enfeksiyona karşı bağışıklık sağlanır. Hamile kalmayı planlayan anne adaylarının hamilelik öncesi dönemde yaptırması gereken testlerden biri olan bu test ile bağışıklığı bulunmayan kadınların gebe kalmadan önce aşılanması sağlanabilir.

 

Rubella testleri niçin istenir ?

Hamile kalmayı planlayan veya hamile kadınlarda kızamıkçık virüsüne karşı bağışıklık bulunup bulunmadığının belirlenmesi,

Hamileliği esnasında ateş ve döküntülü hastalık geçirenlerin Rubella IgG ve IgM düzeylerinin belirlenmesi,

Konjenital Rubella Sendromu belirtileri gösteren yeni doğan bebeklerin Rubella IgG ve IgM düzeylerinin belirlenmesi için bu testler istenir.

rubella testi

 

Rubella IgG ve IgM testleri için gerekli örnek nedir ?

Test için aç karnına genellikle koldaki bir toplardamardan alınan kan örneği gereklidir. Bu kan santrifüj edildikten sonra serum elde edilir ve test bu serumda yapılır.

 

Rubella IgG test sonucu nasıl değerlendirilir ?

Negatif Rubella IgG: Test sonucunun negatif olması kişinin kızamıkçık enfeksiyonuna karşı vücudunda bağışıklık olmadığını gösterir. Bu kişi geçmişte kızamıkçık enfeksiyonu geçirmemiş veya kızamıkçık aşısı olmamıştır.

Pozitif Rubella IgG: Test sonucunun pozitif olması kişinin vücudunda kızamıkçık enfeksiyonuna karşı bağışıklığın bulunduğunu gösterir. Bu bağışıklık geçmişte kızamıkçık enfeksiyonu geçirmiş olmakla veya aşılanma ile meydana gelmiş olabilir.  

 

Rubella IgM test sonucu nasıl değerlendirilir ?

Negatif Rubella IgM: Test sonucunun negatif olması kişinin halihazırda kızamıkçık enfeksiyonu geçirmediğini gösterir. 

Pozitif Rubella IgM: Test sonucunun pozitif olması kişinin kızamıkçık enfeksiyonu geçirmekte olduğunu gösterir. 

 

Hamileler ve gebe kalmayı düşünen kadınlar kızamıkçıktan nasıl korunmalıdır ?

Gebe kalmayı planlayan kadınlar hamilelik öncesi Rubella IgG ve IgM testlerini yaptırmalıdır. Halihazırda kızamıkçık enfeksiyonu bulunmuyorsa (Rubella IgM negatif) ve kızamıkçığa karşı vücutta bağışıklık yoksa (Rubella IgG negatif) kızamıkçık aşısı yapılmalıdır.

Aşı yapıldıktan sonra en az bir ay kadar hamile kalınmaması önerilir. Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , , ,


Rubella IgG ve IgM testi konusunda yapılan yorumlar

 1. Ftmtasdelen diyor ki:

  Merhaba hocam
  Hamilelik öncesi testlerimde rubella igg pozitifti.şuan 11 haftalık hamileyim yapilan testlerimde rubella igg ve igm sonuçlarının ikiside pozitif gorünuyor dr um adivite testi istedi sonuçlarını bekliyorum.Merak ettiğim daha öncesinde bağışıklığım olsa bile bu hastalığı tekrar gecirebilir miyim? Yani suan kızamıkçık olma olasılığım nedir?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Fatma hanım,
   Hamilelik öncesinde rubella IgM testi yapılmamış mıydı, yoksa sonucu negatif miydi acaba?

   • Ftmtasdelen diyor ki:

    igm testi yapılmamıştı igg testi pozitifti

    • dradmin diyor ki:

     Merhaba Fatma hanım,
     Bu durumda hamilelik öncesinde de IgM değerinin de pozitif olabileceğini düşünebiliriz. Muhtemelen avidite sonucunuz yüksek pozitif gelecektir. Sonuç yüksek pozitif gelirse kızamıkçık enfeksiyonunu gebe kalmadan önce geçirdiğiniz anlaşılabilir. Yani bizce yeniden enfeksiyon geçirmiyorsunuz. Ancak durumu doktorunuza mutlaka sorunuz. Doktorunuz size bu durumu ayrıntılı olarak anlatacaktır. Onun değerlendirmesi daha önemlidir. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 2. Misra diyor ki:

  Merhaba hocam
  Rubella igm 0.38
  Toxo igm 0.369 negatif
  Cvm igm 0.365 negatif
  Hocam 6 haftalik hamileyim sonuclar bunlar yardimci olursaniz sevinirim
  Hocam

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Misra hanım,
   Rubella, Toxo ve CMV IgG tahlili yaptırdıysanız onların da sonucunu yazınız. Ayrıca Toxo ve CMV’de olduğu gibi Rubella IgM’nin negatif olup olmadığını da yazarsanız bir değerlendirme yapabiliriz. Sağlıklı bir gebelik dileriz.

   • Misra diyor ki:

    Rubella igm negatif
    Toxo negatif

    • dradmin diyor ki:

     Merhaba Misra hanım,
     Bu sonuçlar halihazırda Rubella, toxo ve CMV enfeksiyonlarını geçirmediğinizi göstermektedir. IgG sonuçları yazılmadığı için bu enfeksiyonlara karşı vücudunuzda bir bağışıklık olup olmadığı anlaşılamamaktadır. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 3. M.Can diyor ki:

  CMV IGM POZITIF 0.85 DEGER
  CVM IG M ELISA 1.16
  CMV IgG ve avidilte onerilir diyor hocam
  Doktorumuz onemli bisey yok ufak bir enfeksiyon gordum dedi. Ve bir test daha istedi.biliyoruz beklememiz gerekecek ama sizin bi gikriniz varmi. Tesekkuurler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba M.Can,
   Avidite sonucuna göre enfeksiyonun ne zaman geçirildiği ve buna bağlı olarak eğer hamile iseniz bebeğe zarar verip vermediği konusunda değerlendirme yapılacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 4. Pınar diyor ki:

  Kusura bakmayın tekrar Size yazıyorum sonuçlarım hakkında hiç bi bilgi vermiyorlar kan alıp duruyor tekrar Size sormak istedim bi sonucumda rubella ıgG ( kızamıkçık) avidite 0.69 yüksek avidite yazıyor öbür sonucumda anti rubella ıgG 63.9 pozitif yazıyor korkulacak birsey var mı

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Pınar hanım,
   Yüksek avidite enfeksiyonun eski olduğunun göstergesidir. Ancak ne kadar eski olduğuna bağlı olarak gebelik açısından bir tehlikesi olup olmayacağını doktorunuz değerlendirir. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 5. ayşe diyor ki:

  hocam Anti rubella IgM 24,8 çıktı sınır değer 20 ve üstü
  Anti rubella ıgG 28,6 pozitif çıktı hem bağışıklık olması hem hastalık olması tezat değilmi sizcede bir anormallik yokmu

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Ayşe hanım,
   Bu sonuçta bir tezat ya da anormallik yoktur. Sizin sonucunuz vücudunuzda bağışıklık gelişmeye başladığını ama yakın zamanda kızamıkçık enfeksiyonu da geçirdiğinizi göstermektedir. Önemli olan şey “yakın zamanın” ne kadar yakın olduğudur. Bu “yakın zaman” siz hamile kaldıktan sonra ise kızamıkçık enfeksiyonunun bebeğinizi etkilemiş olma riski vardır. Bu sebeple bir önceki cevabımızda yazdığımız “rubella avidite” testinin yapılması gerekir. Bu testten çıkacak sonuç yönlendirici olacaktır. Vakit kaybetmeden doktorunuza gitmenizi ve isteyeceği tetkikleri yaptırmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 6. yasemin diyor ki:

  Hocam merhaba
  16haftalık hamileyim yaşım 34 rubella testini 14.haftada yaptırdım sonuçlar şöyle
  rubella ıgg 35pozitif
  rubella ımg 0.08negatif
  avidite yüksek
  bu durumda ne yapıcam doktorum rubella virüsünün hamileliğin ilk haftasındaki durumunu değerlendirmek için amniyonasentes önerdi panik içindeyiz ne yapıcaz bilmiyorum değerlerimi yorumlarsanız sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Yasemin hanım,
   Öncelikle kızamıkçık açısından paniklenmenize gerek olmadığını düşünüyoruz çünkü kızamıkçık enfeksiyonuna karşı vücudunuzda bağışıklık olduğu anlaşılıyor. Bu durumda bebek için kızamıkçık açısından bir tehlike olmadığını düşünüyoruz.
   Doktorunuzun amniyosentez önerisinin kızamıkçık enfeksiyonu ile ilgili olmadığını düşünüyoruz. Amniyosentez testi bebeklerde olası kromozom anormalliklerini ortaya koymak amacıyla yapılır. Yaşınızın 34 olması sebebiyle doktorunuz bu testi önermiş olmalıdır. Yine de doktorunuza bu durumu sormanızda fayda vardır.
   Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

   • Yasemin diyor ki:

    Sevgili hocam sorularimiza ayri ayrı verdiğiniz cevaplar için size çok teşekkür ederim .amniyo sentez nedenini öğrenmek için perinatoliji bölümüne tekrardan gittim bana söyledikleri bu tahlili 14.haftada yaptırdığımız için tahlil sonucu aviditide yüksek sadece 8hafta öncesini gösteriyor ve biz 4hafta öncesini goremiyoruz o nedenle amniyo sentez istiyoruz anlamadım zaten bu 20.haftadan sonra yapılıyor kromozomla bunun ne ilgisi var kafamız karıştı biz amniyosentezin vereceği bilgileri detaylı uu ltrasonunda verebileceğini düşünüyoruz bu konuda ne diyebilirsiniz bilmiyorum ama yazmak ve benim gibi olanlar için bilgi almak istedim

    • dradmin diyor ki:

     Merhaba Yasemin hanım,
     Yapılacak olan amniyosentezin Rubella açısından nasıl bir sonuç vereceğini bilemiyoruz. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 7. ayşe diyor ki:

  mrb hocam çok endişeliyiz yardım edin lütfen
  Anti rubella IgM 24,8 çıktı sınır değer 20 ve üstü
  Anti rubella ıgG 28,6 pozitif çıktı
  9 haftalık hamileyim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Ayşe hanım,
   Bu durumda doktorunuz sizden bir tahlil daha isteyecektir. Rubella avidite testi ile kızamıkçık enfeksiyonunun ne zaman geçirildiğine dair fikir sahibi olunacaktır. Doktorunuz buna göre size durum hakkında bilgi verecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 8. Merhaba diyor ki:

  Hocam ben 4 aylik hamileyim test sonucumda anti rubella lgm negatif 0-1.20
  Greyzone 1,20_1,60
  Pozitif:1,60 diyor ve 15 gun yeni numune uygundur demis test sonucunda. bu ne anlama geliyor hocam doktor birsey demedi acaba hamileligim sikintidamidir.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Merhaba,
   Anladığımız kadarıyla tahlil sonucu verilmemiş ve tekrar kan vermeniz istenmiş. Bunun çeşitli sebepleri olabilir ama herhangi bir tahlil sonucu verilmediğine göre gebeliğin sıkıntıda olduğundan söz edilemez. Tahlil sonucu çıktığında değerlendirlebilir. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 9. AYSEL diyor ki:

  MERHABA HOCAM.
  BEN 4 HAFTALIK HAMİLEYİM.DOKTORUM GENEL TEST İSTEMİŞTİ TEST SONUÇLARINDA ANTİ HAV IgG VE ANTİ RUBELLA IgG POZİTİF ÇIKMIŞ DİĞERLERİ HEP NEGATİF.TESTLERİN TAMAMI HENÜZ ÇIKMADIĞI İÇİN DOKTORA GİTMEDİM AMA MERAK ETTİM BU SONUÇLARDA BİR ANORMALLİK VAR MI?YANİ BU İKİ SONUCUN POZİTİF OLMASI NORMAL BİRŞEY Mİ? İLK HAMİLELİĞİM VE ÇOK ENDİŞELİYİM.BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM TŞKLER.

  • dradmin diyor ki:

   Sayın Aysel hanım,
   Sonuçlarınız normaldir ve A hepatit ile kızamıkçık enfeksiyonlarına karşı bağışıklığınız bulunduğu anlaşılmaktadır. Endişelenecek bir durum yoktur. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 10. Emilie bayrak diyor ki:

  Iyigunler Test sonuclarimi yeni aldım doktorum bugun calismiyo iig rubeol 82 toxoplasmos iig 0.1 ohm 0.07 normalmi acaba cok endiselendim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Emilie,
   Rubella veya toxoplasma IgG sonuçlarının pozitif çıkması endişelenecek bir durum değildir. Pozitiflik Bu hastalıklara karşı vücudunuzda bağışıklık olduğunun göstergesidir. Ohm’nin ne olduğunu anlayamadık. Sağlıklı günler dileriz.

 11. Pınar diyor ki:

  Anti rubella IgM 1.45Gri bölge

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sonucunuz şüpheli çıkmıştır. Lütfen sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. O gerekeni yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

   • Pınar diyor ki:

    Çok teşekkür ederim 8 haftalık hamileyim yüksek çıkmİş tekrar yaptırın dedi ama sizden bilgi almak istedim biraz bilgi verirseniz çok sevinirim

    • dradmin diyor ki:

     Sayın Pınar hanım,
     Yazımızda da belirttiğimiz gibi;
     Eğer gebe bir kadın kızamıkçık enfeksiyonu geçirmediyse veya aşılanmadıysa vücudunda bu enfeksiyona karşı koruyuculuk bulunmaz. Kan dolaşımında kızamıkçık virüsü için koruyuculuk bulunmayan gebe kadınlar enfeksiyon etkeni ile karşılaştığında bebek zarar görebilir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında geçirilen kızamıkçık enfeksiyonu bebekte “konjenital rubella sendromu” adı verilen, zeka geriliği, sağırlık, kalp ve damar problemleri ve göz ile ilgili sorunlara yol açar. Ayrıca bu sebeple düşüklere ve ölü doğuma rastlanır.
     Rubella IgG ve IgM testleri, kızamıkçık enfeksiyonuna karşı vücutta bağışıklık olup olmadığının belirlenmesi için yapılır. Hamile bir kadında Rubella IgG pozitif çıkarsa bağışıklık olduğu anlaşılır ve bebek için bir tehlike bulunmaz.
     Hamile bir kadında Rubella IgM pozitif çıkarsa o esnada kadın kızamıkçık enfeksiyonu geçiriyor demektir. Bu durumda bebek zarar görebilir ve yukarıda sayılan durumlar ortaya çıkabilir.
     Sizin test sonucunuz ne negatif ne de pozitif ama şüpheli çıktığı için doktorunuz tekrar test yaptırmanızı istemiştir. Çıkacak sonuca göre bir değerlendirmede bulunacaktır.
     Not: Yazımızda belirttiğimiz hususları anlamadığınız için mi yoksa okumadığınız için mi tekrar sorma ihtiyacı hissettiğiniz. Bazen yazılar uzun veya karmaşık bulunarak okunmayabiliyor ve sormak daha kolay geliyor. Eğer yazdıklarımız anlaşılmıyorsa bize bu konuda dönüş yaparsanız ve hangi noktaların anlaşılmadığını yazabilirseniz seviniriz. Böylece daha anlaşılır metinler yazmamıza katkıda bulunmuş olursunuz.
     Şimdiden teşekkür eder, sağlıklı bir hamilelik dileriz.

     • Pınar diyor ki:

      Çok teşekkür ederim anladım ama biraz korktum detaylı bilgi edinmek için bire bir sormak istedim kusura bakmayın anlayışınız için tekrar teşekkürler

 12. Gülçin diyor ki:

  Merhaba ben 14 haftalık hamileyim 5 haftalıkken yapılan testimde ıgm negatif ıgg pozitif 38 çıktı fakat şu anda sürekli beraber olduğum arkadasım kızamıkçık geçiyor. Bağışıklığım olmasına rağmen bana da bulaşma durumu olabilir mi acaba

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Normalde kızamıkçık hastalığına karşı bağışıklığınız bulunduğu için size bulaşmaması beklenir. Ancak siz yine de doktorunuza danışınız. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 13. Naciye diyor ki:

  Anti rubella igm negatif 0.06
  Anti Toxosoplazma igm negatif 0.06

 14. Naciye diyor ki:

  Hocam iyi günler gebelik öncesi test yaptırdım ve sonuçlar şu şekilde anti cmw ıgm negatif
  Anti rubella igg bonderline 5.5

 15. Emine diyor ki:

  Merhaba 21.haftada yapılan SONUÇLARIM doktor bey atlamış bakmamış şuan 27 haftalık hamileyim
  TOKSOPLAZMA IGG NEGATIF<0.130
  CMW IGM (ELISA) NEGATIF 0.140
  CMW IGG (ELISA) POZITIF 2.001
  PARVOVIRUS B19 IGG POZITIF 4.81
  RUBELLA IGG POZITIF 226.50
  HSV TIP2 IGM NEGATIF 0.449
  HSV TIP2 IGG NEGATIF 2.288
  PARVOVIRUS B19 IGM NEGATIF 0.2
  PARVOVIRUS B19 IGP POZITIF 4.81
  NOLUR YORUMLARMISINIZ ÇOK KORKUYORUM SONUÇLARIM NASIL :(

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Emine hanım,
   Sonuçlarınızda korkulacak birşey yoktur. Muhtemelen doktorunuz da daha önceden bakmamış olmasına rağmen aynı değerlendirmeyi yapmıştır. Sağlıklı bir gebelik dileriz.

   • Emine diyor ki:

    Teşekkür ederim PARVOVIRUS B19 IgG POZITIF 4.81 tekrarlanması gerektigini söylenmesi beni korkuttu tekrar test yaptırmam gerekirmi acaba

    • dradmin diyor ki:

     Merhaba Emine hanım,
     Bazı sonuçlar sınırda olabilir ve pozitif çıksa da doktorunuz emin olmak için test tekrarı isteyebilir. Doktorunuz istediyse yaptırmanızda fayda vardır. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 16. semra ozel diyor ki:

  merhaba 7haftalık hamileyim Anticmvlgm sonucum 0,30 (0.8 )negatif (0.8 -1.2 )sınırında (1.2)pozitif sonucum bu cikti Adivite testi istendi çok korkuyorum lütfen bilgi verin bebeyime birşey olurmu.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Semra hanım,
   Avidite test sonucunuz durumu belirleyecektir. Böylece geçirilen enfeksiyonun ne zaman geçirildiği kesinlik kazanacaktır. Bu sonuca göre bebeğin zarar görüp görmediği konusunda doktorunuz değerlendirme yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 17. dilek diyor ki:

  Merhaba
  IgG ; 209.31 pozitif
  IgM ; 1.5 pozitif
  6 haftalık hamileyim dr avidite istedi. ne olur lütfen siz bilgilendirin. hamileliğim sorunlumu ;(

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Dilek Hanım,
   Durumunuz avidite test sonucu çıktıktan sonra kesinlik kazanacaktır. Test sonucu çıkana kadar sabırla beklemenizi öneririz. Sonuç çıkınca doktorunuz gereken açıklamayı yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 18. Esra Çetin diyor ki:

  Merhabalar
  Rubella Igm( elfa) pozitif 2,92
  Rubella Igg( elfa) pozitif 55,0
  18+4 haftalık hamileyim doktorum avidite testi istedi ancak sonucumun çıkmasına 2 gün var.Değerlendirirseniz çok sevinirim. Çok korkuyorum umarım korkulacak bir durum çıkmaz.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,i
   Durumunuz avidite test sonucu çıktıktan sonra kesinlik kazanacaktır. Test sonucu çıkana kadar sabırla beklemenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 19. kemale diyor ki:

  Varicella Zoster İgG-2.1
  Varicella Zoster igM-0.1

 20. kemale diyor ki:

  merhaba hamileliyin ilk haftalarında su çiçegi keçirdim (yüngül) hamileliyin 16 cı haftasında test yaptırdım IgM – çıkmadı IgG-ise pozitiv çıkdı.Bebeye tesiri olurmu?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Kemale hanım,
   Hamileliğin ilk haftalarında geçirilen bu tip hastalıkların bebeğe etkisi olabilir. Hamileliğin 16. haftasında IgM çıkmaması o sırada hastalık geçirmiyor olduğunuzu gösterir ama bebeğin etkilenip etkilenmediğini göstermez. Hastalığı ne zaman geçirdiğinizin belirlenmesi için yapılan avidite testinin sonucu önemlidir. Doktorunuz buna göre karar verecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 21. Birsen diyor ki:

  Doktor Bey, igg ve igm’nin aynı anda pozitif olması ne anlama geliyor. Avidite yüksek olması nedir? Tekrar teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Rubella IgG ve IgM’nin pozitif olması bir kızamıkçık enfeksiyonunun geçirildiğini ve vücutta ona karşı bağışıklık gelişmeye başladığını gösterir. Avidite’nin yüksek olması ise enfeksiyonun geçirilme zamanına ilişkin bilgi verir. Yüksek avidite enfeksiyonun daha eski olduğunu işaret eder. Buna göre yapılacak şeyler değişiklik gösterir.
   Sonucunuzu doktorunuzun yorumlaması en doğru hareket olacaktır. Bu sebeple tahlil sonuçlarınızı doktorunuza göstermenizi öneririz.

 22. Birsen diyor ki:

  Rubella ıgm pozitif 1,45 pozitif> 1,20

 23. Birsen diyor ki:

  Rubella avidite yüksek 0,90 düşük avidite 1,20
  Rubella ıgg pozitif 120 pozitif > 15
  Bigilendirirseniz çok sevinirim.

 24. habibe diyor ki:

  oğlumun alerji üzerine yaptırdığımız tahlil ıgm 86-2 ıga 70-4 ıgg 10-90 bunları bana yorumlarsanız sevinirim

 25. Sibel diyor ki:

  Merhaba,
  IgG 14 çıkmış (sınır değer yazıyor)
  IgM 0,3 negatif çıkmış
  10 haftalık hamileyim değerlerim nasil hocam

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Rubella IgM’nin negatif çıkması gebelerde istenen bir durumdur. Buna göre kızamıkçık enfeksiyonu geçirmediğiniz anlaşılmaktadır. Rubella IgG testi kızamıkçık enfeksiyonuna karşı vücudunuzda bağışıklık olup olmadığını göstermektedir. Sizin sonucunuza göre bu bağışıklık düzeyi pek de istenen seviyede çıkmamış. Bu durumda doktorunuz IgG testinin tekrar edilmesini isteyebilir veya istemeyebilir. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

   • Sibel diyor ki:

    IgG 14 çıkmış (sınır değer yazıyor)
    IgM 0,3 negatif çıkmış
    10 haftalık hamileyim değerlerim nasil hocam
    Yanı korkulacak bisey var mi hocam doktorum izinde 1 hafta sonra gidicem mecburen endişelenmeli miyim ?

 26. Fatma gül diyor ki:

  Hayırlı aksamlar benim kizamikcik degerlwr im yüksek cikmiş 31* haftalik hamine yim ne yapabilirim kotu bir sey mi bu?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çıkan sonucu rapor üzerinde göründüğü gibi yazarsanız bir değerlendirme yapabiliriz. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 27. Aysel diyor ki:

  Merhaba hocam
  Igget 30UL/ml pozitif

  IGM negative 0.19
  Tam anlıyamdım

  10 haftalık hamıleyim .. sonuçlarım nasıl
  Yurt dışında yasıyorum .. merak ettım .. cevaplarsanız sevınırım …

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tahlil sonucunuza göre kızamıkçık hastalığına karşı vücudunuzda bağışıklık vardır. Ayrıca şu anda kızamıkçık da geçirmiyor olduğunuz anlaşılıyor. Bu sonuç hamilelikte istenen bir sonuçtur. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 28. Damla diyor ki:

  Anti cmv lgm ^5 0-18 yaziyo anti rubella lgG h 132 0-9 anti rubella lgM h 23,3 0-20 anti toxo lgM ^3 0-9,9 yaziyo hocam

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Anti rubella lgM h 23,3 sonucu anladığımız kadarıyla yüksek çıkmış. Bu sonuç şu anda enfeksiyon geçiriyor olduğunuzu gösterir. Bu durum sakıncalı bir durumdur. Tahlil sonucunuzla birlikte doktorunuza bir an önce başvurmanızı öneririz. O size gereken açıklamaları yapacaktır.

 29. Damla diyor ki:

  Hocam meraba bugun tahlil sonucumu aldim 8 haftalik hamileyim anti rubella ıgG h 132 anti rubella ıgM 23,3 cikti degerim nasil cok korkuyorum

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Anti Rubella IgM sonucunuzun negatif veya pozitif olmasına bağlı olarak değerlendirme değişecektir. Çıkan sonucun (23.3) yanında buna ilişkin bir ibare varsa yazınız. Bu sonuç negatif olarak belirtilmişse sorun yoktur. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 30. Duygu diyor ki:

  Merhaba
  6 Haftalık hamileyim Anti rubella IGM Pozitif 3,37 cıktı

  HBS AG – ANTİ HCV – ANTİ HİV – ANTİ TOXOPLAZMA IGM VE ANTİ CMV IGM HEPSİ NEGATİF

  Yorumlar mısınız hocam ,Teşekkür ederiz.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu sonuçlar kızamıkçık enfeksiyonuna karşı bağışıklığınızın olduğunu, hepatit AİDS, toxoplazma ve CMV geçirmediğinizi ve bunlara karşı bağışıklığınızın olmadığını göstermektedir. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 31. Nur diyor ki:

  Merhaba 7 haftalık hamileyim Anti Rubella IgG (serum) (H) 74,88 ve Anti CMV IgG (serum) (H) 303,6 bu sonuçların açıklamasını yapar mısınız kötü bir sey var mı sonuçlarım neden böyle çıkmış merak ediyorum.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Aslında yazımızda bu sorunuzun cevabı var. Biz yine de cevaplayalım.
   Bu sonuçlar bu hastalıklara karşı bağışıklığınız olduğunu göstermektedir. Hamilelerde olması istenen sonuçlardır. Korkulacak veya endişe edilecek bir durum yoktur. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 32. Bennu diyor ki:

  Anti CMW IgM 0.2 normal değer: 0.00-1.00
  Anti Rubella IgG >500.0 normal değer: 0.00-10.00
  Anti CMW İgG 64.54 normal değer : 0.00-1.00
  Anti Rubella IgM 0.24 normal değer: 0.00-1.00
  Anti toz. IgM 0.21 normal değer: 0.00-1.00
  Kolay gelsin 2 aylık hamileyim sonucumu yorumlarsaniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sonuçlarınız normal gözükmektedir.
   Tahlil sonuçlarınızı doktorunuza da göstermeyi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 33. Bennu diyor ki:

  Anti CMW IgM 0.2
  Anti Rubella IgG >500.0
  Anti CMW İgG 64.54
  Anti Rubella IgM 0.24
  Anti toz. IgM 0.21
  Kolay gelsin 2 aylık hamileyim sonucumu yorumlarsaniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

 34. Elif diyor ki:

  Merhaba Hocam test sonuçlarımı yorumlarsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

  HBSAG 0.370 NEGATİF
  ANTI RUBELLA IGG 24.6 POZİTİF
  ANTI TOXOPLAZMA IGG 0.0 NEGATİF
  ANTI CMV IGG 250.0 POZİTİF
  ANTI HBS <7 NEGATİF
  ANTI HCV 0.070 NEGATİF
  ANTİ HIV 0.260 NEGATİF

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tahlil sonuçlarınıza göre CMV ve kızamıkçık enfeksiyonlarına karşı bağışıklığını olduğu anlaşılıyor. Hepatiti B, C, tokzoplazma ve AİDS hastalıklarına karşı vücudunuzda bağışıklık bulunmamaktadır. Tahlil sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. O gerekenleri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 35. Ceyda sarıaydın diyor ki:

  Merhaba ben test yaptırdım ama gösteremedim daha intetteen baktım ve merak edıyorum evde kedım oldugu için bu sonuç nedır sizce toxoplazma lgg= <1 negatif ıU / Ml =4.0 8.0 negatif ara değer pozitiftir .. toxoplazma lgm = 0.04 negatif COI 0.55 0.65 cıktı nedir sizce sonuç

 36. Duygu kara bay diyor ki:

  8 haftalik bi gebeligim var.
  cmv lg M 0,406
  Rubella lgG 54.0 pozitif
  Toksoplazma lgM 0,241 yorumlarmisin tehlikeli dedi doktorum

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Rubella IgG sonucunun pozitif olmasında bir sıkıntı yoktur. Daha önceden kızamıkçık enfeksiyonu geçirilmiş olduğunu gösterir. Ancak, CMV Ig M 0,406 ve Toksoplazma lgM 0,241 sonuçlarının pozitif sonuç olup olmadıklarına bağlı olarak değerlendirme değişecektir. Eğer bu sonuçlar pozitif sayılıyorsa doktorunuzun dediği gibi problem olabilir. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 37. serap diyor ki:

  mrb.6hafta 6 günlük gebeyim.Sonuçlarım şu şekilde çıktı:
  Toxoplasma IgG: NEGATİF 0.1
  Toxoplasma IgM: NEGATİF 0.06
  Rubella G : POZİTİF 55.3
  Rubella IgM :NEGATİF 0.21
  CMV IgG :POZİTİF > 250.0
  CMV IgM :NEGATİF 0.22 yorumlarsanız memnun olurum.iyi günler

 38. zeliha diyor ki:

  hocam merhabalar…
  anti cmv ıgg 193,0 (pozitif)
  anti cmv ıgm 0,83 (pozitif)
  anti toxoplazma ıgm 0,07(negatif)
  anti toxoplazma ıgg 9,4(pozitif)
  anti rubella ıgm 7,94(pozitif)

  8+6 günlük hamileyim doktor avidite istedi sonuçlar çıkmadı birde siz yorumlarmısınız….
  teşekkürler…

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çıkacak olan avidite test sonucuna göre doktorunuz durumunuzu değerlendirecek ve ne yapılması gerektiğine karar verecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 39. nurcan diyor ki:

  Merhaba doktor bey 12haftalik hamileyim
  Anti Rubella lgG Pozitif
  Anti CMV lgM negatif
  Anti CMV lgG pozitif
  Anti Rubella lgM pozitif(tekrarlandı)
  ilk testim bu doktor bey
  2. Testimin sonucu ise
  Rubella lgG avidite sonucu 67
  Sizce sonuç nedir korkulacak bir durum varmi kirkmalimiyim ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Rubella avidite sonucunun doktorunuz tarafından nasıl değerlendirileceğine bağlı olarak size gerekli tavsiyelerde bulunacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 40. zeynep diyor ki:

  Merhaba,
  Evet hamileyim 6. aydayım. 1.59 sınır ve 1.62 (pozitif) olarak çıktı değer… Hamileliğin öncesi veya ilk aylarında bu konuda kimse bilgi vermedi.. Bugün genel kontrol için gittiğim hastanede ilk kez bu değeri gördüm ve nedir diye araştırdım, çok üzüldüm. Yarın doktorumla görüşmeye gideceğim… Cevapladığınız için teşekkür ederim. Sizce korkmalımıyım şimdi…

 41. zeynep diyor ki:

  Merhaba,
  Anti rubella IgM Pozitif 1.62 çıktı. Ne yapmalıyım şimdi.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Pozitif çıkan Rubella IgM sonucu kızamıkçık enfeksiyonu geçirildiğini gösterir. Eğer hamile iseniz doktorunuz ne yapılması gerektiğini size söyleyecektir. Eğer hamile değilseniz bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 42. mlkdgn diyor ki:

  MERHABA Dr.BEY sabırla aynı soruları cevaplamanıza hayran kaldım.bilgilendirici yazı var,örnek tahlil sonuçlarını açıklamışsınız,buna rağmen insanların tekrar tekrar aynı şeyleri sormalarına tek tek cvp vermişsiniz.takdir ettim sizi.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çok teşekkür ederim. İnsanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sizin gibi takdir edenler oldukça mutlu oluyorum. Sağlıklı günler dilerim.

 43. sevgi sevimli diyor ki:

  merhabalar 15 haftalık gebelik söz konusu rubella ıgm 2.89 çıktı endüşük normal değer 0 – enyüksek normal değer 10 gözüküyor bu durumda bir sıkıntı varmı ayrıca rubella ıgg 160.2 endüşük normal değer 0 enyüksek normal değer 9 yorum yapabilirmisiniz

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarınızdan Rubella IgG anlaşıldığı kadarıyla “pozitif”, Rubella IgM ise “negatif” çıkmış. Bu durumda kızamıkçık enfeksiyonuna bağışıklığınız olduğunu düşünülür. Böylece bir sıkıntı olmadığı, hamilelik süresinde kızamıkçık geçirmeyeceğiniz ve bebeğinize zarar vermeyeceği anlaşılır. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 44. Seyda diyor ki:

  Anti Rubella lgG 37.10 çıktı bu durumun hamilelik etkisi nedir

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Rubella IgG test sonucunun pozitif çıkması kızamıkçık enfeksiyonuna bağışıklığınız olduğunu gösterir. Bu durum hamilelik döneminde istenen bir şeydir. Böylece hamilelik süresinde kızamıkçık geçirmeyeceğiniz ve bebeğinize zarar vermeyeceği anlaşılır. Test sonucunu mutlaka doktorunuza da gösteriniz. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 45. Melike diyor ki:

  Merhabalar bende 6 haftalik hamileyim toxoplazma igg 309
  Toxsoplazma igm 0.264
  Cmv igm 0.201
  Rubella igg 89
  Rubella igm 0.926 cikti durumum nedir toxo 309 referans araligindan cok yuksek ne anlama geliyor hamileligimde sıkıntiya sebep olurmu teşekkürler.
  Hbsag

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Toxoplazma IgG’nin yüksek çıkmasında bir sakınca yoktur. Bu sonuç vücudunuzda toxoplazmaya karşı bağışıklık bulunduğunu göstermektedir. Tüm sonuçlarınızı dooktorunuza göstermeyi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 46. Ayça diyor ki:

  Merhaba;

  11 Haftalık gebeyim ve yapılan testler sonucum aşağıdaki gibidir:

  Toxoplazma Ig G Pozitif – 2.49 ISR
  CMV Ig G Pozitif – 1.39 ISR
  Rubella IgMNegatif
  Rubella Ig G Pozitif – 5.45 ISR

  Açıklamanızı rica edeceğim.
  Teşekkürler

 47. Seher diyor ki:

  Rubella igg testim sonuç 18 durum pozitif referans aralığı 5_10 rubella avidite testi yaptırdım o sonuç daha çıkmadı bu duruma rağmen kormalimiyim 3 aylık hamileyim

 48. Seher diyor ki:

  Rubella igg testim pozitif çıktı yani kızamıkçık hastalığına karşı bağışıklık var demekmış avidite testide negatif çıkma şansı yüzde kaç sonuç 15 gün sonra çıkacakmış kafam çok karışık lütfen yardımcı olurmusunuz

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Rubella IgM sonucunuzun nasıl çıktığını yazmamışsınız. Eğer negatif çıktıysa korkulacak birşey yoktur. Rubella IgG test sonucunun pozitif çıkması kızamıkçık enfeksiyonuna karşı bağışıklığınız olduğunu göstermektedir. Eğer hamile iseniz hamileliğinizin kaçıncı haftasında bulunduğunuzu da yazmamışsınız. Belki de doktorunuz hamileliğinizin haftasına göre bir değerlendirme yapmak istemiştir. Hamile değilseniz hiç korkulacak birşey yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

 49. Seher diyor ki:

  Rubella igg testim pozitif çıktı yani kızamıkçık hastalığına karşı bağışıklık var demekmıs avidite testinde yüzde kaç negatif çıkma şansı lütfen yardımcı olurmusunuz sonuçlar 15 gün sonra çıkacakmış kafam çok karışık sizlerden cevap bekliyorum

 50. Seher diyor ki:

  Benim rubella igg testim pozitif çıktı doktorum tekrar benden avidite testi istedi onbes gün süreceğini söylediler bana yardımcı olurmusunuz avidite testi kaç gün de çıkıyor

 51. Ayşe diyor ki:

  Rabbim sizden razı olsun inşallah hocam. Bana bi aydır beklediğim en güzel haberi verdiniz. Hep içimde bi korku vardı bebeğime bişey olacak ve onu benden alacaklar diye. bişey yüreğime su serptiniz. Daha önce mi geçirmişim?ayrıca benim daha önce ruBella igg testim ara değer çıkmıştı. Bağışıklık var mı? Artık bi sorun olmaz sanırım.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tahlil sonuçlarınıza göre kızamıkçık hastalığına karşı vücudunuzda bağışıklık oluştuğu görülmektedir. Tahlillerin yapıldığı sırada Rubella IgM de negatif olduğuna göre o sırada kızamıkçık geçirmiyorsunuz demektir. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 52. Ayşe diyor ki:

  Hocam test sonuç bilgilerim asagida ki gibidir daha önce de yazmıştım ara değer çıkmıştı ruBella igg testim şuan 10 haftalik hamileyim yorumlarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler…

 53. Ayşe diyor ki:

  (D)Anti rubella IgG (Kemiluminesans veya benzeri)
  36,66 POZİTİF UI/ml NEGATİF < 10 , ()
  (D)Anti CMV IgG (Mikropartikül immün assay-
  MEIA veya benzeri)
  1,01 POZİTİF IU/ml NEGATİF<0.5 , ()
  (D)Anti CMV IgM (Mikropartikül immün assay-
  MEIA veya benzeri)
  0,15 NEGATİF S/CO NEGATİF <1 , ()
  (D)Anti rubella IgM (Kemiluminesans veya benzeri)
  0,14 NEGATİF Index NEGATİF < 1 , () (D)Anti toxoplazma IgG (Kemiluminesans veya benzeri)
  4,93 NEGATİF UI/ml NEGATİF < 50 , ()
  (D)Anti toxoplazma IgM (Kemiluminesans veya benzeri)
  0,26 NEGATİF Index NEGATİF <1 , ()
  [H] Yüksek, [L] Düşük, [R] Riskli, [NE] Eşit Değil

 54. Simge diyor ki:

  Hocam 6 hafta 1 günlük hamileyim antirubella igg sonuç 326.80 antirubella igm sonuç 1,16 çıktı tehlikeli mi bilgi verebilir misiniz ? Teşekkür ederim

  • Simge diyor ki:

   İgg 0,80 ile 1.0 sıfır arası igm 10 yazmışlar test sonucuna bu değerlere göre mi değerlendirmemiz gerekiyor

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Rubella IgG’nin pozitif çıkmış olması daha önceden kızamıkçık enfeksiyonu geçirdiğinizi göstermektedir. Hamilelik açısından sakıncalı olan durum IgM’nin pozitif çıkmasıdır. Sizin 1.16 çıkan sonucunuzun pozitif olup olmadığının bilinmesi gerekir. Eğer bu sonuç negatif ise sorun yoktur. Anladığımız kadarıyla 10’a kadar olan sonuçlar IgM için normal sayılmaktadır. Bu durumda tahlil sonuçlarınız açısından bir problem görülmemektedir. En iyi değerlendirmeyi doktorunuz yapacaktır. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

   • Simge diyor ki:

    Hocam igg sınır 10 muş bizim 326.80 igm 0.80-1.00 iken benim 1.16 çıktı. İlk mesajda tersini yazmışım. Bu şekilde değerlendirebilir misiniz? Çok teşekkür ederim

    • dradmin diyor ki:

     Merhaba,
     Verdiğiniz referans aralığına göre Rubella IgM için 1’e kadar olan sonuçlar normal sayılmaktadır. Sizin 1.16 çıkan sonucunuz sınır değere çok yakındır. Bu sonucun pozitif sayılıp sayılamayacağına göre durum değişecektir. Üst sınıra çok yakın olduğu için şüpheli bir durum söz konusudur. En iyisi bu sonuca doktorunuzun ne diyeceğini öğrenmektir. Geçen defa da yazdığımız gibi, en iyi değerlendirmeyi doktorunuz yapacaktır. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 55. Duzgun diyor ki:

  Rubella geciren birdaha gecirirmi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kızamıkçık enfeksiyonu geçiren kişilerin vücudunda bağışıklık gelişir ve genellikle bir daha kızamıkçık geçirmez. Sağlıklı günler dileriz.

 56. Dilek kılıç diyor ki:

  Hocam 5 haftalık hamileyim rubella igm 1.38 bebeğim alınırmı ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonucunun yanında yazan referans değerler veya sonucun negatif veya pozitif olduğuna dair bir ibare var mıdır? Test sonucunuz bunlara göre değerlendirilecektir. Doktorunuzun yapacağı bu değerlendirme sonucu karar verilecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 57. beyza diyor ki:

  hocam size rica etsem bi kaç tahlilim var onlarıda yorumlayabilirmisiniz
  HbSag 0,23 negatif
  TOXO Igm 0,09 negatif
  anti HVC 0,07 NEGATİF
  ANTİ CMV IGM 0,48 NEGATİF
  TSH 1,93
  PROLAKTİN 19,73
  HOCAM BU RUBELLA IgG OLAN HAMİLE KALMAMA ENGELMİDİR BU TESTLERDEN KORKMAM GEREKTİREN Bİ DURUM VARMI CEVAPLARSANIZ ÇOK MUTLU OLURUM

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Rubella IgG testinin sonucu sizin vücudunuzda kızamıkçık enfeksiyonuna karşı bağışıklık olup olmadığını gösterir. Hamilelik öncesinde bu testlerin yapılmasının sebebi hamilelik gerçekleştikten sonra bebeğin zarar görmesini engellemektir. Test sonuçlarına göre tüm tahliller temiz çıkar ise hamile kalmanızda sakınca görülmeyecektir. Ancak şüpheli bir durum olması durumunda hamile kalınırsa, bu kez bebeğin ciddi zarar görmesi söz konusu olabilir. Sizin diğer test sonuçlarınız normaldir ve hamile kalmanızda o testler açısından engel yoktur. Ancak kızamıkçık enfeksiyonu geçirip geçirmediğinizi gösteren testin sonucu net değildir. Bu sebeple doktorunuz bu testin tekrar yapılmasını isteyebilir. Böylece hamile kalmanızda bir sakınca olup olmadığınız kesin netlik kazanacaktır. Şunu belirtmemizde fayda vardır: Test sonucu hamile kalmanıza engel değildir ancak test sonucu net değilken hamile kalmanız ileride bebeğe gelebilecek bir zararı göz ardı etmeniz demektir. Yapılacak yeni bir test duruma netlik kazandıracaktır. Doktorunuz bu durumu değerlendirerek size açıklayıcı bilgi verecektir. Bu enfeksiyonlar açısından kafalarda bir soru işareti kalmadan hamile kalmanız uygun olacaktır. (Not: Rubella IgM test sonucunu yazmamışsınız. Bu test yapılmadı mı yoksa siz mi yazmayı unuttunuz?) Sağlıklı günler dileriz.

 58. beyza diyor ki:

  hocam merhaba
  rubella ıgG gray zone yazıyo 8,8 nedemek oluyo hamile kalmak istiyorum

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yapılan test sonucu şüpheli çıkmıştır. Bu sebeple muhtemelen doktorunuz bir süre sonra tekrar tahlil isteyecektir. Kızamıkçık enfeksiyonunun hamilelik sırasında geçirilmesi bebeğe ciddi zarar verdiğinden tahlil sonucundan emin olmadan hamile kalınmamasında büyük yarar vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 59. Sefika diyor ki:

  Hocam hem rubella igm hem rubella igg pozıtıf çıktı bu normal mi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Rubella IgM’nin pozitif çıkması halihazırda kızamıkçık enfeksiyonu geçirdiğinizi gösterir. Ancak aynı zamanda IgG pozitifliğinin olması pek karşılaşılan bir durum değildir. Muhtemelen doktorunuz sizden tekrar tahlil yapılmasını isteyecektir. Çıkacak tahlilin sonucuna göre karar verilecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 60. beston diyor ki:

  Hocam merhaba,

  test sonucum,Rubella lgG(kemiluminesans 88,118

  sonuç nasıl.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sonucunuz kızamıkçık virüsüne karşı vücudunuzda bağışıklık olduğunu göstermektedir. Sağlıklı günler dileriz.

 61. DERIN diyor ki:

  merhaba hocam 11 haftalik hamileyim.rub igG 58 cikti .hamileliyim tehlikedemi .lutfen cevab yazin.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu sonuç kızamıkçık virüsüne karşı vücudunuzda bağışıklık olduğunu gösterir. Eğer Rubella IgM de negatif çıktıysa hamileliğiniz tehlikede değildir. Sağlıklı hamilelik dileriz.

 62. ceren diyor ki:

  hocam saygılar RUBELLA LgG 1.5 AYLIK HAMİLEYİM 65 ÇIKIYOR KORKMAM GEREKİYORMU TEŞEKÜR EDERİM

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Rubella IgG’nin yüksek çıkması kızamıkçık enfeksiyonuna karşı bağışıklık bulunduğunu gösterdiğimden korkmanız gerekmiyor. Rubella IgM pozitif çıkarsa korkmalısınız. Test sonucunuzu doktorunuza göstermeyi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı hamilelikler dileriz.

 63. nazife elçin ASLAN diyor ki:

  Merhaba hocam hamile kalmak istiyorum doktorum bu tahlilleri yaptırdı Anti Rubella IgG SONUÇ 400 pozitif birim IUJmL Referans dererler 0-15 negatif yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim saygılarımla

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonucunuza göre kızamıkçık enfeksiyonuna karşı vücudunuzda bağışıklık bulunmaktadır. Sağlıklı hamilelik dileriz.

 64. Ayşe diyor ki:

  Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Kasımda yapılan testim için aşı falan olmadım. Kendi kendine geçen bi virüs mü bu? En azından arada 45 gün var. İgM negatif. Tekrar test için kan verdim iki hafta da çıkarmış. Sonuçta bu virüs hamilelikten önce varmış. İlk bebeğim çok tedirginim. Teşekkürler zaman ayırıp cevap verdiğimiz için.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Virüs hastalıkları bazen hiç fark edilmeden geçirilebilir. Ortaya çıkan birkaç hafif belirti önemsenmez ve vücudun savunma sistemi sayesinde hastalık hafif atlatılabilir. Önemli olan şey test yapıldığı anda aktif kızamıkçık enfeksiyonu geçirmiyor olmanızdır. Test daha önceden kızamıkçık enfeksiyonu geçirip geçirmediğiniz konusunda şüpheli bir sonuç verdiğinden muhtemelen test tekrarlanacaktır. Önceden bu enfeksiyonu geçirmiş olmanız hamilelik esnasında büyük bir olasılıkla kızamıkçık enfeksiyonu geçirmeyeceğinizin garantisidir. Sağlıklı hamilelikler dileriz.

 65. Ayşe diyor ki:

  Hocam iyi akşamlar Kasım ayında yapılan testimde ruBella 7.4 ara değer çıkmış. Her hangi bir tedavi görmedim.üstüne 6 haftalik hamileyım. Çok korkuyorum. Yardımcı olurmusunuz?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuz geçen süreyi de dikkate alarak yeniden rubella testi isteyecektir. Çıkacak sonuca göre gereken tavsiyelerde bulunacaktır. Korkup stres yapmak yerine test sonucunu beklemeli ve doktorunuzun tavsiyesine göre davranmalısınız. Sağlıklı hamilelikler dileriz.

 66. asuman diyor ki:

  mrb hocam tüp bebek öncesi anti rubella testi yapıldı.degerim 7,7 şüpheli pozitif çıktı.şüpheli pozitif ne demek.beni enfeksiyon birimine sevk ettiler ama randevum neredeyse 1 ay sonra.bundan sonra ne gibi işlemlerle karşılaşırım.bir an önce tüp bebek yaptırmak istiyorum.süreç daha fazla uzar mı?şimdiden teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tüp bebek öncesi kızamıkçık geçirip geçirmediğiniz veya hastalığına karşı vücudunuzda bağışıklık olup olmadığını anlamaya yönelik olarak yapılan test sonucu şüpheli çıktığından doktorunuz işi garantiye almak istemiştir. Çünkü bu enfeksiyonun hamilelik sırasında geçirilmesi bebeğe ciddi zarar verir. Bundan emin olmadan hamile kalınmamasında büyük yarar vardır. Bu sebeple acele etmemenizi öneririz. Geçen süre içinde test sonucu değişebilir. Bu durumda bebeğiniz için daha güvenli şartlar oluşabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 67. tuğba diyor ki:

  merhaba;
  5 haftalık hamileyim ve test sonuclarım
  Rubella_IgM sonuc 0,21 neg(-) Index <1,20
  Rubella_IgG sonuc 16 poz(+) IU/mL <4,9 çıktı. bu sonuçlar ne anlama geliyor yardımcı olurmusunuz lütfen?

  Teşekkürler..

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonucunuza göre kızamıkçık enfeksiyonuna karşı vücudunuzda bağışıklık bulunmaktadır. Endişelenecek bir durum yoktur. Sağlıklı hamilelik dileriz.

 68. FATİH ŞENTÜRK diyor ki:

  Merhaba Hocam ;Hayırlı Akşamlar 18 aylık bebeğimizin Ig G ve Ig M değerleri aşağıdaki gibi çıktı sıkıntılı bir durum var mı merakta kaldık doğrusu.18 aylık bebek için değerler nomral mi?

  Test Adı Test Sonucu En Düşük Normal Değer En Yüksek Normal Değer

  Ig G 627 700 1600
  Ig M 65 19 146

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bebeğinizin sonuçlarının çocuk hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi uygun olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 69. Esra diyor ki:

  Merhaba Hocam 10 Haftalık Hamileyim doktorum geçen hafta test yaptı sonuçlar söyle rubella IgG Grayzon rubella IgM negatif testi tekrarlayalım dedi yeni test sonucum Rubella IgG avidite Yüksek çıkmış ne demek oluyor

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonucunuz normal çıkmış, yani kızamıkçık enfeksiyonuna karşı vücudunuzda bağışıklık bulunmaktadır. Endişelenecek bir durum yoktur. Sağlıklı hamilelik dileriz.

 70. Derya diyor ki:

  İyi akşamlar hocam 10 haftalik hamileyim 1 hafta önce rubella igg grayzon igm pozitif çıktı doktorum problem yok değil ama testi tekrarladi sonuç rubella igg avitide yüksek çıktı normal mi acaba teşekkürederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonucunuz normal çıkmış, yani kızamıkçık enfeksiyonuna karşı vücudunuzda bağışıklık bulunmaktadır. Endişelenecek bir durum yoktur. Sağlıklı hamilelik dileriz.

 71. Esra diyor ki:

  İyi akşamlar hocam geçen hafta rubella igm testi negatif igg testi grayzon çıktı doktorum tekrar test istedi rubella igg avitide testi yüksek çıkmış normal mi acaba 10 haftalık hamilEkim teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonucunuz normal çıkmış, yani kızamıkçık enfeksiyonuna karşı vücudunuzda bağışıklık bulunmaktadır. Endişelenecek bir durum yoktur. Sağlıklı hamilelik dileriz.

 72. Emine diyor ki:

  İyi akşamlar hocam 10 haftalik hamileyim doktorum testi tekrarladi sonuç rubella igg yüksek çıktı rubella igm negatif normal mi acaba teşekkürederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Gözünüz aydın. Sonuç normal çıkmış, yani kızamıkçık enfeksiyonuna karşı vücudunuzda bağışıklık bulunmaktadır. Sağlıklı hamilelik dileriz.

 73. emine diyor ki:

  hocam 9 hafta 5 günlük hamileyim 31.01.2017 tarihinde doktorum test istedi benden
  sonuçlar söyle
  Toxoplasma Antikoru IgG Pozitif ( 8,6)
  Toxoplasma Antikoru IgM Negatif (0,14)
  Rubella Antikoru IgG Grayzone (8,8)
  Rubella Antikoru IgM Nefatif (0,19)

  doktorum tekrar tahlil istedi sorun yok dedi ama korkuyorum tekrar neden tahlil istedi ki?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuzun tahlili tekrar istemesinin sebebi Rubella antikoru IgG’nin sonucunun net olmamasıdır.
   Çıkan sonuçlara göre şu anda toxoplazma ve rubella enfeksiyonu geçirmediğiniz anlaşılamamıştır.
   Ancak çıkan sonuca göre toxoplazma enfeksiyonuna karşı vücudunuzda bağışıklık olmasına karşın, rubella enfeksiyonuna karşı bağışıklık olup olmadığı tam olarak anlaşılamamıştır. Bu sebeple doktorunuz tekrardan tahlil istemiştir. Endişelenecek ve korkacak bir durum yoktur. Çıkacak sonuca göre doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Sağlıklı hamilelikler dileriz.

 74. Salim diyor ki:

  Merhaba,

  Bazı testler yapmıştı doktorum ve sonuçları çıktı. Ama daha doktoruma gidemedim göstermek için 2 hafta sonra gideceğim rica etsem siz yardımcı olabilirmisiniz tam ne anlama geldiklerini bilmiyorum..

  CMV IgG 500.0 IU/ml
  CMV IgM NEGATİF S/CO
  Rubella IgG 127.2 IU/ml
  Rubella IgM NEGATİF S/CO

  Bu şekilde yazıyor.Yorumlama konusunda yardımınızı rica ediyorum. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazımızda da belirttiğimiz gibi Rubella IgG pozitifliği vücutta kızamıkçık enfeksiyonuna karşı bağışıklığın bulunduğunu gösterir. Rubella IgM sonucunun negatif olması kişinin halihazırda kızamıkçık enfeksiyonu geçirmediğini gösterir. Aynı durum CMV için de geçerlidir. Sağlıklı günler dileriz.

 75. esra diyor ki:

  merhaba 1,5 aylık hamileyim ve test sonucumda Rubella IgG 500.0 -(POZİTİF)—-
  CMV IgG 21.1 -(POZİTİF) çıktı bu sonuçlar ne anlama geliyor yardımcı olur musunuz ? Şimdiden teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu sonuçlar geçmişte kızamıkçık ve CMV enfeksiyonlarını geçirmiş olduğunuzu veya aşılanma ile bağışıklık meydana gelmiş olabileceğini göstermektedir. Test sonuçlarınızı doktorunuza da göstermeyi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı hamilelikler dileriz.

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree