www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.Tiroglobulin (Tg) testi

Kan dolaşımında bulunan tiroglobulin miktarını ölçer. Tiroglobulin tiroid bezindeki hücreler tarafından sentez edilen bir proteindir. 

Tiroid kanseri sebebiyle tedavi olan hastaların ameliyat öncesi ve sonrası dönemde takibinde kullanılan test herhangi bir nüks durumunda önemli bilgiler veren bir tümör belirtecidir.

Ayrıca tiroid bezi hasarı ve tiroid iltihapları gibi durumlarda da tiroglobulin düzeyi yükselebilir.

 

Tiroglobulin nerede üretilir ?

Sağlıklı kişilerde kan dolaşımındaki miktarı oldukça düşük seviyede olan tiroglobulin, normalde tiroid hormonlarının yapımı esnasında tiroid bezinde üretilen bir proteindir. Bu proteinden tiroid hormonları ortaya çıkar ve tiroid hormonlarının salınımı ile beraber tiroglobulin de kan dolaşımına salınır.

 

Tiroglobulin miktarı neden artar ?

Normal şartlarda kan dolaşımına çok az miktarda salgılanan tiroglobulin, tiroid bezi büyümelerinde, tiroid aktivitesi artışında veya tiroid bezi hasarında daha fazla salınır.

 

Tiroglobulin testi neden istenir ?

Tiroid kanserlerinde tiroid bezi ameliyatla alınarak çıkartılır. Bundan sonra radyoaktif iyot tedavisi yapılarak tiroid dokusunun tamamen ortadan kaldırılması amaçlanır. Tiroid kanseri ameliyatları öncesi genellikle yüksek olan tiroglobulin düzeyi, ameliyat ile tiroid dokusunun çıkarılması sonrasında hızla düşmeye başlar. Bu aşamalardan sonra kan dolaşımında tiroglobulin olmaması beklenir. Çünkü uygulanan tedavi ile tiroglobulin üretecek tiroid dokusu kalmamıştır.

Kan dolaşımındaki yarılanma ömrü 2-4 gün arasında olan tiroglobulin, ameliyat sonrası tedaviye cevabın değerlendirilmesi amacıyla kullanılır. Belirli aralıklarla ölçümü yapılarak tiroglobulinin kan dolaşımındaki düşüşü izlenir. Tedavi sonrası dönemde tiroglobulin düzeyinde meydana gelen artış, kanserli dokunun tam olarak çıkartılamadığı veya tiroid kanserinin nüks ettiğinin göstergesidir.

Tiroglobulin ayrıca tiroid kitlesini arttıran ve dokuda zedelenmeye neden olan durumlarda istenebilir. Kan dolaşımındaki tiroglobulin konsantrasyonu tiroit bezi iltihapları (tiroidit) ve Graves hastalığı gibi durumlarda da yükselir.

tiroglobulin-testi

 

Test için gerekli örnek nedir?

Test koldaki bir toplardamardan alınan kan örneğinden elde edilen serumda yapılır.

 

Tiroglobulin testi normal aralığı nedir? 

Testin yapıldığı laboratuar ve kullanılan yönteme bağlı olarak testin referans aralığı değişebilir bu sebeple testin yapıldığı laboratuvarın belirtmiş olduğu referans aralıklar kullanılmalıdır.

Normal kişilerde: 33ng/mL’nin altındadır.

Tiroid bezi çıkarılmış kişilerde: 0.1 ng/mL’nin altındadır.

Yukarıda verilen değerler Mayo Clinic değerleridir ve her yaş için geçerlidir.

 

Tiroglobulin test sonuçları nasıl değerlendirilir ?

Normal kişilerde tiroglobulin düzeyi düşük bulunur.

Ameliyat öncesi dönemde yüksek olan tiroglobulin, tedavi sonrası dönemde düşerse tedavinin işe yaradığı anlaşılır.

Tedavi sonrası düşük olan tiroglobulin düzeyi yükselmeye başlarsa, kanser nüks etmiş demektir.

loading...


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


Etiketler: , , , ,


Tiroglobulin (Tg) testi konusunda yapılan yorumlar

 1. Aylin diyor ki:

  Merhaba, 10 yıl önce nodüler guatr ameliyatı oldum t3, t4 ve TSH 2 ay öncesine kadar normaldi.
  Son yapılan tahsillerde T3:2,96(Ref:2,1-4,4), T4:0,63 TSH:4,49 Kortizol(sabah):6,05(ref6,7-21,6) Anti tg:0,5 , triglobulin:302(REF:0-50).
  İki aydır günde 2 adet thyromazol kullanıyorum.
  (İlaca başlamadan önce TSH:0,038(ref:0,27-4,2) – T4:1,48(ref:0,82-1,77) – antiTPO:9,09(ref:0-34)- anti TG antikor:47,17(ref:0-115) idi.)
  Kortizol düşüklüüğü ve triglobulin yüksekliğini yorumlayabilir misiniz? Neden bu kadar yükselir?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tiroglobulin tiroid hormon üretiminin yüksek olması sebebiyle artmış olabilir. Kortizol seviyeniz ile ilgili olarak net bir şey söylemek mümkün değildir. Kan alınış saatiyle ilgili olarak kortizol seviyesi değişkenlik gösterebilir. Tiroid fonksiyonları ile ilgili olarak tedavi altında olduğunuz anlaşılıyor.Tahlil sonuçlarınız ile ilgili olarak sizin klinik durumunuzu bilen, sizi muayene eden doktorunuzun yaptığı değerlendirme önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

 2. sakin diyor ki:

  merhaba (tiroglobulin sonucu 2.34 çıktı referans aralığı olarak ta 1.6 – 59.9) diye sormuştum cevabınız için teşekkür ederim ama galiba ben soruyu eksik sormuştum
  ben temmuz 2016 da 1 ay arayla 2 sefer ameliyat oldum her bir ameliyatta 1 lob alındı ondan sonra 3 ay arayla 2 seferdir bu tg testini yaptırıyorum 1.cisi 2.59 çıkmıştı bu seferki 2.34 endokrin doktorum bana zehirli çok ufak bir parça belirtisi dir dedi bu ileriye dönük sorun olurmu yardımcı olurmusunuz saygılar

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuzun dediği gibi ameliyatlardan sonra tiroid bezinin bir parçasının hala kaldığını gösterir. Bu parçanın sorun yaratıp yaratmayacağı tiroid bezinin neden alındığına bağlıdır. Ameliyatı yapan doktorunuza bu konuyu danışabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 3. sakin diyor ki:

  mrb.tiroglobulin sonucu 2.34 çıktı referans aralığı olarak ta 1.6 – 59.9 dır mümkünse değerlendirirmisiniz

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu testin sonucu sizin daha önceden tiroid ameliyatı olup olmadığınıza bağlı olarak farklı şekillerde değerlendirilir. Bu sebeple biz bir yorum yapamıyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

 4. sercio diyor ki:

  hocam mrb t3 3.0 t4 1.0
  tsh 1.1 tpo 37.1
  anti tg 168 doktor biseyin yok gidebilirsin dedi ama tiroglobulin yuksek degilmi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuzun görüşü önemlidir. test sonucundaki yükseklik klinik bir belirtiye sebep olmuyorsa doktorunuz bu şekilde değerlendirmiş olabilir. İsterseniz bir dahiliye veya daha iyisi bir endokrinoloji uzmanına muayene olunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 5. ELMAS diyor ki:

  Merhaba,
  4 yıl önce troid kanserinden ameliyat oldum tiroglobulin bu güne kadar 0,20 çıkıyordu bugün yaptırdığım tahlilde 5,92 çıktı doktorda 1 ay sonra tekrar yapalım dedi acaba hastalık nüksetme durumu varmı aydınlatırsanız çok sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tiroglobulin nüksü ortaya koymak için yapılır. Doktorunuz muhtemelen bir Atay sonra daha fazla yükselme olup olmadığına bakacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 6. murat diyor ki:

  merhabalar tiroglobulin değerim 0.63 ççıktı sizce bu normalmidir.Şimdiden teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bizim yazımızda verdiğimiz değer aralığına göre sonucunuz normal görünmektedir. Ancak testi yaptırdığınız laboratuvarın verdiği referans aralık ve testin birimi önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

 7. Sultan diyor ki:

  2 yıl önce tiroid ameliyatı oldum ve 2 lob da alındı.(papiler) En son yaptırdığım tahlil sonucuna göre Tiroglobulin değerim: REFERANS ARALIGI:
  0.00 — 85.00 SONUC: 0.10 ng/mL yorumlayabilirseniz çok sevinirim.

Yorum Yazınız

Spam Protection by WP-SpamFree