www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.Tokluk kan şekeri kaç olmalıdır?Tokluk kan şekeri düzeyi yemek yedikten belirli bir süre sonraki kan şekeri seviyesidir.

Tokluk kan şekeri düzeyi şeker hastalığı riskinin belirlenmesi açısından açlık kan şekeri (AKŞ) kadar önemli bir tahlildir. Bu sebeple sağlık kontrollarında veya şeker hastası olan kişilerin tedavi takiplerinde tokluk kan şekerinin de tespitinin yapılması gerekir.

 

Tokluk kan şekeri nasıl ölçülür?

Tokluk kan şekeri kelimelerinin baş harflerinden oluşan TKŞ kısaltması ile de bilinen bu test için adından da anlaşılacağı gibi tok olmak gerekir. Ancak her tokum diyene bu test yapılamaz. Tokluğun belli bir şartı vardır.

Tokluk kan şekeri testi için ağıza ilk lokma alındıktan itibaren süre tutulması gerekir. O andan itibaren tam olarak iki saat geçmesi ve tokluk kan şekeri testi için kan alınması gerekir. 

Tokluk kan şekeri için nasıl bir hazırlık yapmak gerekir?

tokluk-kan-sekeri-kacTokluk kan şekeri tahlili için yapılması gereken hazırlık yemek yemektir. Diğer birçok tahlilin aksine tokluk kan şekeri tahlili için yukarıda bahsedildiği şekilde yemek yemek ve tok olmak gerekir.

 

Tokluk kan şekeri için gerekli örnek nedir ve nasıl alınır?

Tokluk kan şekeri testi için genellikle koldaki bir toplardamardan kan almak gerekir. Sağ veya sol koldaki uygun bir damardan kan alabilmek için dirsekten 4-5 parmak yukarıdan bir turnike bağlanır. Bu turnike kolu sıkıştırır ve kan alınacak damarın daha kolay bulunmasını sağlar.

Genellikle açlık kan şekeri ve tokluk kan şekeri beraber istenir. Ortalama olarak 8-10 saat arası aç kalan kişi sabah açlık kan şekeri testi için kan verir (Bakınız: Açlık kan şekeri). Aynı gün kan alınması kan verecek kişi için daha kolay olduğundan kahvaltıya başlarken saat tutularak ikinci saatte tokluk kan şekeri için de kan alınır (Bakınız: Tokluk kan şekeri). Böylece aynı günde hem açlık kan şekeri hem de tokluk kan şekeri için kan örneği verilmiş olur.

 

Tokluk kan şekeri nasıl ölçülür?

Tokluk kan şekeri ölçümü ile açlık kan şekeri ölçümü arasında bir fark yoktur. Aradaki tek fark ölçüm için kan örneğinin açlık kan şekeri tahlili için en az 8-10 saat aç iken alınırken tokluk kan şekerinde tahlili için 2 saat tok iken alınmasıdır.

Büyük laboratuvarlarda kan örneğinden elde edilen serum otoanalizör adı verilen cihazlara verilerek kan şekeri ölçülür ve tokluk kan şekeri olarak rapor edilir.

Tokluk kan şekeri şeker ölçüm cihazı ile de ölçülebilir. Evinde şeker ölçüm cihazı olanlar yukarıda anlatılan kurala uyarak tokluk kan şekerini ölçebilir. Çıkan sonuç not edilerek doktora bildirilir ve doktorun değerlendirmesine göre davranılır. 

 

Tokluk kan şekeri kaç olmalıdır?

Tokluk kan şekeri sonucu normal kişilerde 140 miligram/desilitre (mg/dL)’nin altında olmalıdır.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , ,


Tokluk kan şekeri kaç olmalıdır? konusunda yapılan yorumlar

 1. vedat diyor ki:

  açlık kan şekerim 102 tokluk kan şekerim 2. saatte 59 çıktı. bu sonuçlardan ne anlamalıyım.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   AKŞ sonucunuz şekere olan toleransınızın bozulmaya başladığını gösterirken, tokluk kan şekeriniz epey düşük çıkmış. Bu durumu aydınlatmak için doktorunuz size bazı sorular soracak ve cevaplarına göre değerlendişrme yapacaktır. Bu sebeple tahlil sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. O sizin durumunuza göre bu sonuçların ne anlama geldiğini anlatacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 2. SEDAT ÇITAK diyor ki:

  merhaba benim yaklaşık üç kadar önce 428 açlık kan şekerim ölçüldü yalnız o zaman antideprasanla birlikte chia tohumu kullanmıştım iki ay süreyle .ilk başta insülün vuruldu 3 gün hastanede yattım. sonrasında insülün kullandım çok az bir süre. ve sonrasında şeker ilaçları da kullandım fakat son iki aydır kullanmıyorum kan şekerim açken hep 120 nin altında ÇIKIYOR.Tokluk için hiç iki saat beklemedim. bu Sabah kahvaltı yaptım ve 1 saat içinde ölçtüm 183 çıktı. akşam gittiğimde arada atıştırsamda 94 -98- bazen 90 gibi bir değer çıkıyor ne yapmalıyım. şeker hastasımıyım. bana yardımcı olursanız sevinirim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bir kişinin açlık kan şekeri (en az 8-10 saat aç kaldıktan sonra) 126 mg/dL ve üzeri çıkarsa ve kısa bir süre sonra tekrarlanan ölçümde yine aynı sonuç elde edilirse o kişiye şeker hastası teşhisi konur. Bu konu hakkında sitemizde bulunan açıklamaları okumak isterseniz yazının linkini veriyoruz. Linki tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz: http://www.hayatisaglik.com/hastaliklar/seker-hastaligi-nedir.html Sağlıklı günler dileriz.

 3. Pervin diyor ki:

  Tokluk şekerim 213çıktı tansiyonum14 tansiyon ilacı kullanmıyorum ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz şeker im yaş62

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tokluk kan şekerinin doğru olarak değerlendirilebilmesi için usulüne uygun yapılması gerekir. Buna göre ağıza ilk lokma alındığı andan itibaren saat tutularak ikinci saatte alınan kandaki şeker miktarına bakılmalıdır. Eğer tahliliniz buna göre yapıldıysa sonucunuza göre şeker hastası sayılırsınız. Durumunuzun değerlendirilmesi için bir dahiliye uzmanına müracaat etmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 4. Özge diyor ki:

  Merhaba tokluk kan şekeri 1.saatte mi 2.saatte mi en yüksek değerine ulaşır?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tokluk kan şekeri kan şekerinin 2. saatteki düzeyine göre değerlendirilir. Ancak besin alımından sonra kan şekerinin en yüksek değerine ulaşması daha önce olur. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree