www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.Total Demir Bağlama Kapasitesi (TIBC) testiTIBC testi, kan dolaşımında “transferin” adlı proteinin demir taşıma kabiliyetini ortaya koyan bir testtir. “Total Iron Binding Capacity” İngilizce kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltma ile anılan bu test, demir eksikliği veya fazlalığına bağlı olarak ortaya çıkan klinik belirtilerin aydınlığa kavuşmasına yardımcı olur. Türkçe kısaltma olarak Total Demir Bağlama Kapasitesi kelimelerinin baş harfleri olan “TDBK” olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca karaciğerin fonksiyonları hakkında da bilgi veren test, kan demir ve UIBC düzeylerinin belirlenmesi ile hesaplanabilir.TIBC ve UIBC arasındaki fark nedir ?

TIBC, kandaki proteinler tarafından bağlanarak taşınan toplam demir miktarını belirler. Kandaki demirin tamamına yakını transferin ile taşındığından, TIBC miktarı aynı zamanda transferin miktarını da yansıtır. Toplam demir bağlama kapasitesi, serum demiri ile UIBC toplamına eşittir.

UIBC (Ansatüre Demir Bağlama Kapasitesi) anlamına gelir ve transferinin demir taşıyabilecek rezerv kapasitesini verir. Bu miktar henüz demir ile satüre olmadığından, yani demir bağlamadığından, bu şekilde isimlendirilir. UIBC direk olarak ölçülebildiği gibi, ölçülen TIBC’den ölçülen demirin çıkartılması ile de hesaplanabilir.

TIBC testi için gereken örnek nedir ?

TIBC testi, aç karnına genellikle koldan alınan kan örneğinde yapılır.

TIBC testi neden istenir ?

Kişinin demir eksikliği veya fazlalığına ait klinik belirtiler göstermesi durumunda doktor TIBC testini isteyecektir. Bu test genellikle serum demiri ve kan sayımı testleri ile birlikte istenir. Demir eksikliğine ait klinik belirtiler şunlardır:

 • Sürekli yorgunluk,
 • Bitkinlik,
 • Baş dönmesi,
 • Solukluk,
 • Baş ağrısı.

 

Demir eksikliği kadar, demirin yüksekliği de bir takım belirtilere sebep olur. Demir fazlalığına ait belirtiler ise şunlardır:

demir baglama kapasitesi

 • Eklem ağrıları,
 • Yorgunluk ve bitkinlik,
 • Kilo kaybı,
 • Karın ağrısı,
 • Saç dökülmesi,
 • Kalp problemleri.

 

TIBC’nin referans aralığı nedir ?

TIBC kanda 250-400 mikrogram/dL arasında bulunur.

TIBC’nin azaldığı durumlar nelerdir ?

Demir miktarının fazlalığı,

Hemokromatozis,

Demir birikimi olan çeşitli kansızlık tipleri,

Karaciğer hastalıkları,

Nefrotik sendrom,

Kronik hastalıklar.

TIBC’nin arttığı durumlar nelerdir ?

Demir eksikliği. Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


Total Demir Bağlama Kapasitesi (TIBC) testi konusunda yapılan yorumlar

 1. derya diyor ki:

  tibc 391 tdbk 468 yuksekmi neyim var

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Derya hanım,
   Demir bağlama kapasiteniz yüksek, eğer demir değeriniz ve ferritin değeriniz de düşükse demir eksikliği var denilebilir. Adı geçen diğer test sonuçları ile beraber hemoglobin miktarı da değerlendirilmelidir. Sağlıklı günler dileriz.

 2. derya diyor ki:

  benim tibc 391 tdbk 468 yuksekmi demir eksikligımi var

 3. Kemal öte diyor ki:

  Tıbc 15777623 çıkıyor bunun nedeni ne olabilir normal değerler 220 480 arasında gösteriyor kan değerlerim normal bana yardımcı olursanız sevinirim

 4. nagihan diyor ki:

  merhaba doktorum demır eksıklıgı var dıyo baska bı doktor hayır yok dıyo ne yapacagımı bılmıyorum yardımcı olurmusunuz test sonucları var elımde fakat bıse anlamadım demır fe 31 demır baglama 330 plt 128 pct 0.123 lym 24
  yardımcı olurmusunuz sonuclar ne oluyo

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Nagihan hanım,
   Demir ve demir bağlama kapasitesi testlerinin referans aralığını da yazarsanız sonuçlarınızın normal olup olmadığını, demir eksikliği bulunup bulunmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca yapıldıysa ferritin test sonucu ve hemogram sonucunuzu da yazınız. Sağlıklı günler dileriz.

 5. nevzat diyor ki:

  tahlil sonucu TIBC 516-DEMİR 58-ÜRİK ASİT 8-HGB 11,2-HCT 35,3-MCV 74,4-MCH 23,6-MCHC 31,7-TSH 8,2T3 3,49-T4 0,85 Koyu renkli olanlar ne yapmalıyım

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Koyu renkli olan test sonuçlarının bazıları sizde kansızlık olabileceğini göstermektedir. Tiroid fonksiyon testlerinde de bir dengesizlik var gibi görünüyor. Ancak tüm bu test sonuçlarının değerlendirilmesi için bir dahiliye uzmanına görünmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree