www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri.Total Demir Bağlama Kapasitesi (TIBC) testiTIBC testi, kan dolaşımında “transferin” adlı proteinin demir taşıma kabiliyetini ortaya koyan bir testtir. “Total Iron Binding Capacity” İngilizce kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltma ile anılan bu test, demir eksikliği veya fazlalığına bağlı olarak ortaya çıkan klinik belirtilerin aydınlığa kavuşmasına yardımcı olur. Türkçe kısaltma olarak Total Demir Bağlama Kapasitesi kelimelerinin baş harfleri olan “TDBK” olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca karaciğerin fonksiyonları hakkında da bilgi veren test, kan demir ve UIBC düzeylerinin belirlenmesi ile hesaplanabilir.TIBC ve UIBC arasındaki fark nedir ?

TIBC, kandaki proteinler tarafından bağlanarak taşınan toplam demir miktarını belirler. Kandaki demirin tamamına yakını transferin ile taşındığından, TIBC miktarı aynı zamanda transferin miktarını da yansıtır. Toplam demir bağlama kapasitesi, serum demiri ile UIBC toplamına eşittir.

UIBC (Ansatüre Demir Bağlama Kapasitesi) anlamına gelir ve transferinin demir taşıyabilecek rezerv kapasitesini verir. Bu miktar henüz demir ile satüre olmadığından, yani demir bağlamadığından, bu şekilde isimlendirilir. UIBC direk olarak ölçülebildiği gibi, ölçülen TIBC’den ölçülen demirin çıkartılması ile de hesaplanabilir.

TIBC testi için gereken örnek nedir ?

TIBC testi, aç karnına genellikle koldan alınan kan örneğinde yapılır.

TIBC testi neden istenir ?

Kişinin demir eksikliği veya fazlalığına ait klinik belirtiler göstermesi durumunda doktor TIBC testini isteyecektir. Bu test genellikle serum demiri ve kan sayımı testleri ile birlikte istenir. Demir eksikliğine ait klinik belirtiler şunlardır:

 • Sürekli yorgunluk,
 • Bitkinlik,
 • Baş dönmesi,
 • Solukluk,
 • Baş ağrısı.

 

Demir eksikliği kadar, demirin yüksekliği de bir takım belirtilere sebep olur. Demir fazlalığına ait belirtiler ise şunlardır:

demir baglama kapasitesi

 • Eklem ağrıları,
 • Yorgunluk ve bitkinlik,
 • Kilo kaybı,
 • Karın ağrısı,
 • Saç dökülmesi,
 • Kalp problemleri.

 

TIBC’nin referans aralığı nedir ?

TIBC kanda 250-400 mikrogram/dL arasında bulunur.

TIBC’nin azaldığı durumlar nelerdir ?

Demir miktarının fazlalığı,

Hemokromatozis,

Demir birikimi olan çeşitli kansızlık tipleri,

Karaciğer hastalıkları,

Nefrotik sendrom,

Kronik hastalıklar.

TIBC’nin arttığı durumlar nelerdir ?

Demir eksikliği. Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


Total Demir Bağlama Kapasitesi (TIBC) testi konusunda yapılan yorumlar

 1. Furkan dedi ki:

  Merhaba hocam tahlil sonucum Demir(serum) 54 Demir bağlama kapasitesi 441 Hgb 14.4 yaşım 19 sonuç nedir

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Furkan bey,
   Testlerin referans aralıklarına göre değerlendirme yapılabilir. Sonuç derken neyi kastettiğinizi de belirtiniz lütfen. Sağlıklı günler dileriz.

   • Furkan dedi ki:

    Demir(serum)54(referans 59-158)
    Demir bağlama kapasitesi 441(referans 155-355) hgb14.4(13.2-17.2) Anemi varmı

    • dradmin dedi ki:

     Merhaba Furkan bey,
     Şu an için anemi yok ancak yakın zamanda demir eksikliğine bağlı bir anemi ortaya çıkacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

   • Furkan. dedi ki:

    Demir(serum)54(referans 59-158)
    Demir bağlama kapasitesi 441(referans 155-355) hgb14.4 referans(13,2-17.2)

    • dradmin dedi ki:

     Merhaba Furkan bey,
     Şu an için anemi yok ancak demir seviyesi düşük olduğu için yakın zamanda eksikliğine bağlı bir anemi ortaya çıkacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 2. Ümmühan dedi ki:

  Gecen ay yaptırdığım testte demir serum 82,demir bağlama kapasitesi 152,B 12 189,ferdinin 23,24tü bu ay yaptırdığım testte demir serum 128,demir bağlama kap 96, ferritin36,61 b12 460,
  28 yaş kadın için normaldir, demir bağlama kap niçin düşmüş olabilir riskli midir tesekkurler

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Ümmühan hanım,
   Sonuçlarınız normaldir. Demir bağlama kapasitesinin düşmesi de normaldir çünkü demiriniz yükselmiştir ve bir riski yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

 3. selçuk gençata dedi ki:

  sayın hocam kan değerlerimde demir değerim 211 çok değilmi üst sınır 175 görünüyor bu beni meraklandırdı o yüzden tekrar rahatsız ettim.saygılar tekrar teşekkür ederim.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Selçuk bey,
   Sizin en başta yaşınız olmak üzere klinik durumunuz hakkında herhangi bir fikre sahip değiliz. Bir hastalığınız olup olmadığı, bir ilaç kullanıp kullanmadığınız, demir ilacı kullanıp kullanmadığınız gibi bilgilere de sahip değiliz. Bu sebeple tahlil sonuçlarınızın değerlendirilmesini bizim yapmamız yerine bu tahlilleri isteyen doktorunuzun değerlendirmesi daha uygun olacaktır. Lütfen tahlil sonuçlarınızı doktorunuza göstererek onun yorumunu alınız. Bu en doğru yorum olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 4. selçuk gençata dedi ki:

  sayın hocam kan testimde demir 211 ,TIBC 286, UIBC 75,ferritin 83.4
  WBC 6.41, RBC 4.24,HGB 13.6 durumum nasıl söylerseniz sevinirim.iyi günler dilerim sayın hocam.

 5. Cansel dedi ki:

  Hocam merhaba 20 yaşındayım kan tahlillerim Total Demir bağlama 459 (155-355) UIBC 374 (155-355) Demir 85 (60-180) Anti tpo 39.60 (0-9) Dehidroepiandrosteron sulfat 395.40 bu değer 18-20 yaş için 51-321 21-30 yaş için 18-391 Ferritin6.40 değerlerimde sıkıntı var mı hocam lütfen yardım edin
  Gizle

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Cansel hanım,
   Demir düzeyleriniz normaldir. DHEAs sonucunuz biraz yüksek ancak sizde herhangi bir belirti olup olmaması veya bir şikayetiniz olup olmamasına bağlı olarak doktorunuz gerekli değerlendirmede bulunacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

   • Cansel dedi ki:

    Çok sağolun hocam peki anti tpo 39.60 yüksek olması önemli mi?

    • dradmin dedi ki:

     Merhaba Cansel hanım,
     Bu sonuç tiroid bezinde bir iltihaplanmanın göstergesi olabilir. Doktorunuz tiroid bezi fonksiyonlarına bakarak bunu da değerlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 6. ersin dedi ki:

  Demir bağlama kapasitesi=145 Referans aralığı 155-355 verilmiş.Demir bağlama eksikliğinin neden olduğu durumlara baktım siroz hastalığı da var. Halam ve babam sirozdan vefat ettiler.

  Demir= 127 çıkmış.
  Yorumlarınızı bekliyorum

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Ersin bey,
   Demir sonucunuz normal çıktığı için demir bağlama test sonucunuz düşük çıkmış. Bu durum normaldir ve endişe etmenize gerek yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

 7. derya dedi ki:

  tibc 391 tdbk 468 yuksekmi neyim var

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Derya hanım,
   Demir bağlama kapasiteniz yüksek, eğer demir değeriniz ve ferritin değeriniz de düşükse demir eksikliği var denilebilir. Adı geçen diğer test sonuçları ile beraber hemoglobin miktarı da değerlendirilmelidir. Sağlıklı günler dileriz.

 8. derya dedi ki:

  benim tibc 391 tdbk 468 yuksekmi demir eksikligımi var

 9. Kemal öte dedi ki:

  Tıbc 15777623 çıkıyor bunun nedeni ne olabilir normal değerler 220 480 arasında gösteriyor kan değerlerim normal bana yardımcı olursanız sevinirim

 10. nagihan dedi ki:

  merhaba doktorum demır eksıklıgı var dıyo baska bı doktor hayır yok dıyo ne yapacagımı bılmıyorum yardımcı olurmusunuz test sonucları var elımde fakat bıse anlamadım demır fe 31 demır baglama 330 plt 128 pct 0.123 lym 24
  yardımcı olurmusunuz sonuclar ne oluyo

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Nagihan hanım,
   Demir ve demir bağlama kapasitesi testlerinin referans aralığını da yazarsanız sonuçlarınızın normal olup olmadığını, demir eksikliği bulunup bulunmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca yapıldıysa ferritin test sonucu ve hemogram sonucunuzu da yazınız. Sağlıklı günler dileriz.

 11. nevzat dedi ki:

  tahlil sonucu TIBC 516-DEMİR 58-ÜRİK ASİT 8-HGB 11,2-HCT 35,3-MCV 74,4-MCH 23,6-MCHC 31,7-TSH 8,2T3 3,49-T4 0,85 Koyu renkli olanlar ne yapmalıyım

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Koyu renkli olan test sonuçlarının bazıları sizde kansızlık olabileceğini göstermektedir. Tiroid fonksiyon testlerinde de bir dengesizlik var gibi görünüyor. Ancak tüm bu test sonuçlarının değerlendirilmesi için bir dahiliye uzmanına görünmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree