www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.
24 Kasım 2014
dradmin

Troponin testi nedir ?

Troponin testi, kandaki troponin (TnI veya TnT) seviyesini ölçer. Troponin, vücutta iskelet kası ve kalp kası liflerinde bulunan bir proteindir. Troponin 3 faklı formda bulunur: TnT, TnI ve TnC. Bu üç molekül hep birlikte çalışarak kas kasılmasını sağlarlar.

Troponinler hem iskelet kasında hem de kalp kasında bulunurlar ancak kalbe özgün olan troponinler ile iskelet kasına özgün olan troponinler az da olsa birbirinden farklıdır. Troponinler bu özelliği sayesinde kalp krizi teşhisinde kullanılmaya başlamıştır.Geçmiş yıllarda kişinin kalp krizi geçirip geçirmediğinin saptanmasında kullanılan bazı laboratuar testleri (CK, CK-MB, AST gibi) ise yerini troponinlere bırakmıştır.

 

Troponinler nereden salgılanır ?

Normalde kanda hemen hemen hiç bulunmayan veya çok az bulunan kalbe özgü troponinler, kalp kasının hasar gördüğü kalp krizinde, hasarlı hücrelerden dışarı çıkarak kan dolaşımına katılır. Kanda tespit edilen troponinler; TnT ve TnI’dır. Kalp krizi geçiren bir kişinin kanında krizden ortalama olarak 3-4 saat sonra yükselen troponinler, 10-14 gün kadar yüksek kalabilirler. Hasar miktarı ne kadar fazla ise, troponinlerin kandaki seviyesi de o ölçüde yüksektir.


Troponin testi için gerekli örnek nedir ?

Test genellikle koldaki bir toplardamardan alınan kan örneğinde yapılır.

Troponin

 

Troponin testi neden yapılır ?

 • Troponin testi göğüs ağrısı bulunan bir kişide ağrının kalp krizine bağlı olup olmadığının anlaşılması için yapılan bir testtir.
 • Bu test genellikle acil servislerde yapılır ve yapılan bu test sayesinde kalp krizine ne kadar erken teşhis konabilirse, kişinin tedavisi de o kadar erken başlar.

 

Troponin testi normal değerleri nelerdir ?

Test sonuçları testin yapıldığı laboratuvara, hangi troponin’in ölçüldüğüne, ölçümde kullanılan metoda ve ölçümün yapıldığı cihaza göre önemli ölçüde değişiklik gösterebilir. Bu sebeple normal aralık olarak herhangi bir değer verilmesi uygun görülmemiştir.

 

Yüksek değerler ne ifade eder ?

 • Kalp kasında meydana gelen hasar (kalp krizi),
 • Kalp kasında iltihaplanma,
 • Kalp yetmezliği.

 

Test sonuçları mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

 

Yüksek duyarlı troponin testleri nedir ?

Troponin testleri aslında aynı troponin molekülünü ölçmektedir. Yüksek duyarlı troponin testlerinin farkı daha düşük düzeylerdeki troponini ölçme kabiliyetidir. Böylece troponin düzeyinde meydana gelen artışlar daha erken tespit edilerek, hastaya daha erken müdahale edilebilme şansı sağlanır.loading...


Yorum Bırak ya da Soru Sor

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

248 adet yorum var.

 1. SELİN diyor ki:

  Merhabalar ;
  troponin değerim 0.100 çıktı normal midir ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Selin hanım,
   Yapılan troponin testi referans aralığına göre değerlendirilir. Bunu yazmadığınız için normal olup olmadığını söyleyemiyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

 2. Gökhan ÖZTÜRK diyor ki:

  Troponin değerim 0.04 çıktı bir daha kan istediler bu değer nasıl dir öğrenebilir miyim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Gökhan bey,
   Bu sınır bir değer olabilir ve bu sebeple tahlilin yeniden yapılması istenmiş olabilir. Yeni yapılan tahlil sonucundaki değişikliğe göre değerlendirme yapılacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 3. İsminiz diyor ki:

  Hocam 1 senedir çarpıntı sol göğsümde ağrı oluyo kalp zarında iltihap olduğunu söyledi kardiyoloji doktoru iki gündür vücudumun her yerinde ağrı oluyo acile gittim doktor değerler normal dedi ck-mb 30 u/l çıktı troponin I <0,010 çıktı bu değerler normal mi başka testler yaptırmam gerekli midir

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba İsminiz,
   Kardiyoloji uzmanları kalp ile ilgili hastalıkların uzmanıdır ve onların değerlendirmesinin üzerine bizim bir şey söylememiz uygun değildir. Kardiyoloji doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 4. Îrem diyor ki:

  Iyi geceler yasim 25 bugun kalp krizi gecirecek kadar cok bir agriyla acile gittim troponin 0.010 cikti referans araligi 0.00 -0.04 cikti referans araligina gore yuksek ciktigi gorukuyor kalp krizinde bu deger ne madar yukselir bu referans araligi yuksekmidir sagolun

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba İrem hanım,
   Sonucunuz 0.01 yüksek değil, normal sınırlar içindedir. Referans aralığından da anlaşılacağı üzere 0.04’e kadar normaldir. (Sizin sonucunuz 0.010 çıkmış, 0.01’in yanına konan sıfırların bir değeri yoktur. Yani 0.01 ile 0.010 ve 0.0100 aynı sayılardır). Sağlıklı günler dileriz.

 5. KDR diyor ki:

  Gögüs ağrısı şikayetiyle acile gittim. Troponin I 26 çıktı. Normal değer kısmında T0.saat>=100ng/L – >TANI T2.saat yazıyordu. Sonuç normal mi bilgi alabilir miyim ? Acil doktoru yabancı olduğu için iletişim kuramadım bilgi sahibi olamadım. Yaşım 28 tedirgin oldum kardiyolojiye çıkmalı mıyım?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba KDR,
   100’ün altının normal olduğunu belirttiğinize göre, 26 normal bir sonuç sayılır. Sağlıklı günler dileriz.

 6. Gökmen Erşen diyor ki:

  Yaklaşık bir ay önce anjio yapıldı damarlar normal çıktı ancak wolf parkinson white sendromu olduğu söylendi iki gün öncede eps ablasyon yapıldı doktorun yakma işleminin çok basarili geçtiğini söyledi. Ama iki gün sonra bugün sırt ve göğüs ağrısı ile acil servise gittimpriponin 0.34 çıktı normal mıdır. Saygilar

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Gökmen bey,
   Troponin testinin referans aralığına göre değerlendirme yapmak gerekir. Doktorunuz bunu göz önüne alarak gerekli incelemeyi yapmıştır. Sağlıklı günler dileriz.

 7. Eren diyor ki:

  0.019 çıktı sıkıntı olue mu

 8. Alev bilmez diyor ki:

  Merhabalar tekrardan rahatsiz ediyorum damar tikanikligi oldugu zaman ekgde yada troponin testinde belli olur mu ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Alev hanım,
   Damar tıkanıklığı kalpte olursa bu curum kalp krizine sebep olur ve kalp krizi olduğunda EKG ve troponin testinde belli olur. Sağlıklı günler dileriz.

 9. Ufuk diyor ki:

  Merhaba hocam
  Renkli doppler ekokardiyografi de
  Sv frak kısal >20%. 38%
  Sv ej franksiyonu >50 %. 68%
  Sv ef (Simpson) #sayı/0! Bunu merak ettim nedir ?

 10. Ufuk diyor ki:

  Troponin I test sonucu 0.001 beklenen değer erkek 0.0289- 0.0392 ng/ml bu sonuç nasıldır ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Ufuk bey,
   Bu sonuç normaldir, testin yapıldığı zamana göre endişelenecek birşey yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

 11. Aliriza diyor ki:

  Benim proto nin sonucu 2178 çıktı normalmi

 12. KADİR diyor ki:

  Dün gece göğüs ağrısıyla acile gittim.
  Troponin I 22.40 cıktı normal değerleri T0.Saat>=100ng/l-TANI T2.Saat yazıyordu ?
  Anlamadım ?

 13. mahsum evran diyor ki:

  merhabalar hocam benim kolumda ve gögüsde agrı ve sancı var hastaneye gittim kardiyoloji bölümüne bana test yaptılar ve test de CK-MB KÜTLE 1,54 TROPONİN T İSE 4,95 CIKTI doktor bey şuanlık birşey yok dedi ama halen agrı devam ediyor sizce normal mi şimdiden teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Mahsum bey,
   Kardiyoloji doktoru bu işin uzmanıdır. Onun muayenesi sonrası birşey olmadığı söylendiyse büyük bir ihtimalle kalp krizi açısından bir sorun yoktur. Ancak onun da dediği gibi ağrıda artış olursa mutlaka tekrar doktorunuza müracaat ediniz. Tahlil sonuçlarınız testlerin referans aralıklarına göre değerlendirilmelidir. Bu sebeple testlerin referans aralıklarını da bize bildirmeniz gerekir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 14. mahsum evran diyor ki:

  merhabalar hocam kusura bakmayın rahatsız ediyorum sol tarafımda uyuşma var kolum kasılıyor ve kardiyoloji bölümüne gittim ordan bana troponin T testi yaptırdı ve deger de 4,95 sonuç doktor beyin dedigi eger ağrın çok artarsa tekrardan hastaneye gel dedi sizce sonuc normal mi

 15. Gonca diyor ki:

  Merhaba hocam bende geçen akşam rahatsızlandım baş ağrısı mide bulantısı sırt ve göğüs ağrısı yaşadım birden elim ayağım boşaldı soğuk ter boşalttı ve tum canım kaçtı ayakta duramaz hale geldim birden kalp çarpıntı başladı ve ter boşaltmaya devam ettim acil hastaneye kaldırdılar elimde ve yüzümde uyuşma hissettim tansiyon 16 12 çıktı EKG temiz çıktı troponin 1 değeri <2 referans değeri benimki 2.6 çıkmış kan sulandirici verdiler serum takip gönderdiler değerlerin temiz çıktığını solediler Kardiyolojiye gittik oda baktı değerlere EKG çektiler göster yaktılar temiz çıktı 1 hafta tansiyon kontrolü dedi ama benim ara ara sırt göğüs ağrım oluyo hafiften sizce ne yapmalıyım başka bir hekim o onerirmisiniz endişe edilecek bir şey varmıdır şimdiden teşekkür ediyorum

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Gonca hanım,
   Yazdıklarınıza göre yapılması gereken muayene ve tetkikler yapılmış gözüküyor. Kardiyoloji bu işin uzmanı olan bölümdür. Onların söylediklerini dikkate almanızı öneririz. Eğer tatmin olmadıysanız başka bir kardiyoloji uzmanına da muayene olabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 16. guner diyor ki:

  merhaba kalp agrisi ile doktora gittim kan testi yapildi troponin degerleri 0.005 referans 0.014 cikti degerler normalmi tesekkur ederim.

 17. Gökhan diyor ki:

  Merhaba troponin serum<100 refarens aralığı 300 ng/ml kan verdim bu yazıyodu

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin kan değeriniz 100 çıktıysa ve troponinin referans aralığı 0 ile 300 arasındaysa, sonuç normaldir. Sağlıklı günler dileriz.

 18. Gökhan diyor ki:

  Sol gogusumde ağrı vardı hastaneye gıttm EKG normal cıktı kan tropnın 0<100 refarans aralığı 300 ng normalmı

 19. Seda diyor ki:

  Sol göğsümdeki ağrıyla acile gittim. Troponin<0,001 Çıktı referans aralığı 0 – 0,006 cıktı sizce normal mi bayağı bi korktum.

 20. Ayşegül diyor ki:

  Merhaba benim laboratuvar sonuçlarım CKMB 0.91 ng/mL TnlUltra 0.011 ng/mL sizce normal mi TnlUltra biraz yüksek olduğundan endişelendik

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Önemli olan tahlili isteyen doktorunuzun ne düşündüğüdür. Muhtemelen sonucunuzu normal görmüştür. Sağlıklı günler dileriz.

 21. müjdat diyor ki:

  hocam bende gogus. agrisi vardi doktora gittim.acilde ck-mb 2.19 cikti ref.0-6.22,troponin ise 9.13cikti normal degerde (-) ozel referans araliklarida bir saat sonra testin tekrari onerilir 0-12,1.ve 2. saatte testin tekrari onerilir ng/l 13-51 akut MI icin cut of degeri ng/l 52den buyuk yaziyor. bu ne anlama gelir

 22. mehmet diyor ki:

  Merhaba hocam. Troponin I değeri 1,70 çıktı (referans aralık 0,00-0.160). Göğüs ağrısı, baş ağrısı ve öksürük şikayetleri var. Terleme de oluyor. Gece yatarken pencereyi açık biraktim ve sabaha karşı çok soğuktu. Sikayetler bundan olabilir mi yoksa kalpte mi sıkıntı var

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Önemli olan şey sizi muayene eden doktorun görüşüdür. Muayene dışındaki diğer tetkiklerin de yardımıyla şikayetleriniz hakkında bir değerlendirmeyi en doğru olarak o yapabilir. Bu sebeple test sonucunuz hakkında bizim bir şey söylememiz mümkün değildir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 23. TARIK diyor ki:

  Merhaba benim göğsümde oluşan 1-2 dk ağrı ile hastaneye gittim gittiğimde kan testi yaptılar ve sonuçlar
  hs Troponin l 12363,6 pg/mL
  14842,2 pg/mL
  Acil anju oldum ama şimdi Troponinlerim 0 gördü acaba kalp krizi geçirmiş olabilirmiyim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin değerinin 0’a düşmesi kalp ile ilgili problemin ortadan kalktığının göstergesidir. Ancak yüksek troponin düzeyi çıktığındaki klinik durumunuzu doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİZLE.

 24. osman diyor ki:

  Hocam, CK-MB değeri 24.89 U/L çıktı. Normal değerler 0 – 24 U/L arası diyor. Biraz fazla olması normal midir? Yaşım 22. Kan testi olduğunda biraz heyecanlı ve panik halindeydim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tahlil sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. Sizin durumunuzu gerek size sorduğu sorularla gerekse yapacağı muayene ile en iyi o değerlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 25. Gozde diyor ki:

  Benim kardiyak kanım kütle ckmb 0.71 hs troponin t(acil) 7.48 negatif yazıyo bu sonuc kotumudur acaba yardim edin :(

 26. Cuneyt diyor ki:

  Hocam ben af oldum arasırada boynumda ağrı ve mide altında yanma ve atma oluyor yaklaşık 6 ay oldu af olalı geçen acile gittim toroponin 1.7 cıktı değerler 0 .34.2 sizce ne yapmalıyım bunlar normal mi bu sıkıntılar geçermi teşekürler

  • dradmin diyor ki:

   merhaba,
   Aftlar genellikle vücut direncinin düştüğü durumlarda daha çok görülür. Bu sebeple iyi beslenmeli, düzenli bir hayat sürmeli ve stressiz yaşamalısınız. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 27. Erha diyor ki:

  Hocam benim troponin degerim 2.70 cikti lavabotuar sonucu araligi 0-34.2 sizce bi sikinti varmidir panik atakta var bende bi baglantisi olabilrirmi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Vermiş olduğunuz referans aralığa göre test sonucunuz normal çıkmıştır. Bu durumda bir sıkıntı görülmüyor. Sağlıklı günler dileriz.

 28. Ersin diyor ki:

  Mrb, 4-5 gün göğüs ağrısı oldu acile gittim troponin değeri 300çıktı(referans değerler 0-30) kardiyoloji ye sevkedildim, orada anjiyo oldum Dr. Bana kalp kası iltihaplanması olduğunu söyledi, nexium, koldin ve brufen verdi. Baktığımda bu ilaçlarda antibiyotik yok, ayrıca bu rahatsızlığım kalpte kalıcı hasara neden olabilir mi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kardiyoloji sizin şikayetlerinize derman olacak uzmanlık alanıdır. Bu sebeple doktorunuzun tavsiyelerine uymanızı öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 29. yağmur diyor ki:

  merhaba benim babam yüksek tansiyon hastası tansiyonu çıktı ateşi ve mide bulantısı da vardı aradada göğsü ağrıyordu doktora gittik serum verdiler sonuçlarda kütle ckmb 0.91 <4.91 hs troponin t 17.36 <14 yazıyor ne anlama geliyor bi de hemoglobin +++ çıkmış kum döküyosun da demişler.eve yoladılar ama mide bulantısı ve ateş devam ediyor doktora gidelim mi yeniden

 30. Bertal diyor ki:

  Merhaba hocam tropinin 0.013 sizce normal mi ayrıca stent var 1 adet

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazımızın altındaki diğer yorumları da okursanız bize eksik bilgi verdiğinizi göreceksiniz. Sağlıklı günler dileriz. Geçmiş olsun dileklerimizle

 31. Yeşim gurler diyor ki:

  Annem diyaliz hastası troponin 37 çarpıntısı var ne anlama geliyor

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Annenizin tedavi gördüğü diyaliz merkezinde veya başka bir sağlık kuruluşunda kalp açısından muayene olmasını öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 32. Hilal eren diyor ki:

  Merhaba hocam ben gecen gun aniden rahatsizlandim gogsum sıkısti kütle ck-mb normal deger 6.3 olmasi gerekiyor benim degeri 9 cikti ve troponin 0.01 cikti yardimci olurmusunuz ogunden beroi agrim var korkuyorum

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çıkan bu sonuçlara göre doktorunuz size gerekenleri söylemiştir. Doktorunuzun söylediklerini hatırlayınız ve tavsiyelerine uyunuz. Doktorunuzun söylediklerinden tatmin olmadıysanız bir kardiyoloji uzmanına muayene olunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 33. Yusuf diyor ki:

  Hocam merhaba 21 yaşındayım Boğaz agrım ve grip rahsızlıgım vardı iyileştim sonra gögüsüm ağrımaya başladı 1 hafta kadar tutuldu sandım geçmeyince acile gittim tahlil kalp grafigim temiz çıktı fakat troponin I 0.9 pg/mg çıktı refarans aralıgı max 34,2 minimun yazmıyor normal midir?? Cigerlerini üşütmüşün dedi doktor şimdiden tşkler hayırlı Ramazanlar hocam…

  • dradmin diyor ki:

   Hayırlı Ramazanlar,
   Sizin Troponin I sonucunuz oldukça düşük çıkmış. Bu durumda o anda kalp ile ilgili bir sıkıntı olmadığı anlaşılıyor. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 34. huseyin diyor ki:

  Hocam selamlar… bir haftadir geceleri acildeyim tansiyonum 9-5 cikiyo sol koltuk altimda agri seyirme gogusumde sikisma ve icim gecerse o zamanda nefessiz kaliyormus gibi cirpinarak uyaniyorum ekg normal dendibtroponij l degerim 3.8 referan araligi 0-34.2 kutle ckmb 0.3 referan araligi 0-5.2 sizce bi ozel hastaneye gitmeli miyim devlet hastanesi yuzume bile bakmiyo ne bi teshis ne bir ilac yorumuzun icin simdiden tesekkur ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Şikayetleriniz ile ilgili yapılması gereken şeyler yapılmış gözüküyor. Tetkik ve tahlillerin sonuçları da normal çıkmış. Üstelik bunların hepsi de anlaşıldığı kadarıyla devlet hastanesinde yapılmış. Ancak acil servislerde acil durum ile ilgili işlemler yapılır. Bu şikayetleriniz için bir kardiyoloji polikliniğine müracaat edebilirsiniz. Bu durumda daha detaylı incelemeler yapılabilir. Siz yine de tatmin olmazsanız özel bir hastaneye de gidebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 35. Tuğçe diyor ki:

  21 yaşındayım çarpıntı ve göğüs sıkışma ile gittim kardiyoloji ye. Tropin 0, 100 çıktı. Referans aralik: 0-0, 30 ng/mL durum ne sizce

 36. İsminizgunduz kamil cehreli diyor ki:

  Yorumunuzbas donmesi mide bulantisiyla baslayan hastalik belitlrtisiyle acil gittim .troponoi testi yapildi ilkinde 0.011 ng/ml 0 .0.023 cikti 3 saat sonra yapilan kan testinde 0.010 cikti doktor normal dedi hicbir ilac kullanmadim ben kalp hastasiyim 2 adet stent takili ne yapmaliyim tesekkurler

 37. tufan serbeetci diyor ki:

  merhabalar vermıs oldugunuz harcadıgınız emekler ıcın hakkınıı helal edın allah raı olsun yardımlarınız ıcın gogus kol ve sırt agrısı sıkayetıyle gıttıgım drda eko normal kalp ekranda ızlettıler hersey normal troponın degerı sonuc 0.1 referans 0.3 yazıyor normlmı tesekkurler

 38. Anıl diyor ki:

  Hocam ateş ve isal hastalığı geçirdim .Onlar geçti gibi olduktan sonra göğüs bolgem belirli zaman aralıklarında yanmaya ve agirmya başladı.Kardiyolojiye gittim.Troponin değerim 0. 300 çıktı.Doktor yatırdı ilaçlar verildikten sonra daha ağrım ve yanma olmadı.Ateş kalbini etkilemiş kalbinde iltihaplanma olmuştur dedi nedir bu durum çok yatarmiyim hocam.23 yaşındayım

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Rahatsızlığınızın şiddetine göre yatış süresi değişiklik gösterecektir. Buna doktorunuz karar verecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 39. sunay diyor ki:

  hocam annem 63 yaşında tansiyon hastası.15 mayıs sabaha karşı çarpıntı ve çene ağrısı şikayetiyle aynı zamanda bacak ağrısı ile acile başvurmuş o andaki tansiyonu 180/100 nabız:120 aritmik. saat 03.45 deki troponinT değeri 3.85 (0-12) 1.saatte.06.20 deki sonucu
  9.78 (13-51)2.saatte. yoğun bakıma alınmış ekg ile takibi yapılmış.ritymanorm 150 clexan 0,6 2*1 beloc 50 tedavisi uygulanmış.ertesi gün on gün sonra kontrol diyerek taburcu edilmiş.coraspin 100 başlanmış.size sorum şu bu aşamadan sonra nasıl bir yol takip edelim.teşhis kalp krizi değil ritm bozukluğu.sebebi araştıralım mı muayene eden doktorun kontrolunde mi kalalım ne yapalım.cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 40. Mehmet guven diyor ki:

  Merhaba kardiyak sonuçlarından Troponin T sonucu 3.00 ng/l çıktı. Sizce bu normal mi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarının değerlendirilebilmesi için referans aralıklarını da yazmanız gerekir. Düzeyinin yüksek olup olmadığı belirlenen referans aralığına göre değişir. Sağlıklı günler dileriz.

 41. Yusuf diyor ki:

  Hocam,babamın 1 haftadır yüksek tansiyon şikayeti var hastaneye gittik cihaz takıldı ve takibi yapıldı.gece çok şiddetli baş ağrısı yaşadı göğsüm sıkıştı deyip kendini yere attı biz kesin kalp krizi geçirdi diyip hemen hastaneye yetiştirdik orada ekg tomografi ve kan tahlili yapıldı sonuçlar normal cıktı 4 saat sonra tekrar kan tahlili ekg yapıldı sonrasında ultrason çekildi buda normal cıktı eve gönderdiler.simdi size sorum şu acaba bi anda böyle göğüs sıkışması soğuk terler verilip fenalasmanjn nedeni ‘ne olabilir neler onerirsiniz

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Babanız bir şeylere sıkılmış olabilir. Bu açıdan da değerlendirilmesini öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 42. mesut diyor ki:

  Hocam iyi gunler gogus ve karin agrisi yuzunden acile gittim troponin degerini bilmiyorum az bisey yuksek oldugunu soylediler ekg testinde normal cikdi ama doktor emin olalim anjio yapalim dedi tedaviyi kabul etmedm ve hastaneden ayrildim 3 gun gecdi bir daha gogus ayrisi olmadi sizce durumum nedir kalp krizi gecirmismiyim benmi fark etmedm kafam cok karisik ne yapmaliyim yasim 27

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yaşınız itibariyle kalp krizi riskiniz düşük ancak bir kardiyoloji uzmanına muayene olmanızı öneririz. Böylece kafa karışıklığınız ortadan kalkmış olur. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 43. leyla diyor ki:

  hocam merhaba..ben 7 haftalık hamileyim ve oturduğum yerde kalbimden çeneme kadar 1 saniyelik sanki kalbim durdu tekrar çalıştı gibi his oldu ve yerimden sıçradım acile başvurdum ekg am normal çıktı troponin ı 0.100 çıktı normal değer 0.00- 0.30 .doktorum bir sorun olmadığını ve piskiyatriye gitmemi söyledi sizce sonucum normalmi

 44. şükrü kelleci diyor ki:

  Hocam merhaba.Nabız ölçüm sayım iş yerinde yani gündüzleri 80,83 falan çıkarken,akşam evde dinlenirken 68,70 çıkıyor.Normal midir acaba…

 45. huseyin diyor ki:

  hocam bnm tronpinim 1/ 34 referans araliginda 1.93 sikinti Yara timing

 46. hamza koç diyor ki:

  iyi akşamlar hocam tropin T değerim <0.010 ug/l çıktı bir proplem var midir

 47. Emir diyor ki:

  Hocam annem 57 yasında seker tansıon astım hastası gecen gögsü agrıdıgından troponin testi yaptık trponin I refarans 0.02-0.06 bizim kide 0.01 cıktı düşük olması sıkıntımı

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin testinin sonucunun düşük çıkması bir sıkıntı değildir. Test sonucunun yüksek çıkması sıkıntıdır. Sağlıklı günler dileriz.

 48. Emir diyor ki:

  Hocam trponın referans degeri 0,02-0.06 benim degerim 0,01 ise sıkıntı warmıdır

 49. Gül diyor ki:

  Mrb hocam kızım 9 yaşında troponin değeri 1.5 çıktı diğer kan sonuçları hersey çok normal sizce kötü birseymidir cevap verirseniz çok sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin değerinin referans aralığını ve birimini yazmadığınız için bir değerlendirme yapılamamaktadır. Sağlıklı günler dileriz.

 50. Hacer diyor ki:

  Merabalar hocam babam baş dönmesi göz kararması şikayetiyle gece acile gitti kan tahlillerinde troponin sonucu <0.100 çıktı normal değeri <0.30 kardiyloga gitmesini önerimisler bilgi verirseniz sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İki sorunuzda iki ayrı sonuç yazmışsınız. Gerçi ger iki sonuç da 0.30’un altındadır. Bu durumda sonuç normaldir. Muhtemelen şikayeti nedeniyle kardiyolojiye görünmesi istenmiştir. Sağlıklı günler dileriz.

 51. Hacer diyor ki:

  Meraba hocam babam göz kararması ve baş dönmesi gibi şikayetlerle acile gitti troponin değeri 0.132 çıkmış normal deger 0.30 yazıyo sorun var mıdır şimdiden teşekkürler

 52. Sezgin diyor ki:

  Merhaba hocam referans aralığı 0-34.2 olarak verilmiş sonuç1.1 yardımcı olursanız sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin sonucunuz 1.1, referans aralığı 0 ile 34,2 arası olduğuna göre normaldir. Sağlıklı günler dileriz.

 53. Fatma diyor ki:

  Merhaba. Referans aralığı 0-34.2 belittilmiş. Çikan sonuç 0.8 aklımız karıştı hocam. Sonuç normal mi yoksa sonucu 0.80 olarak mı görmeliyiz. Teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin sonucunuz 0.8, referans aralığı 0 ile 34,2 arası olduğuna göre normaldir. Sağlıklı günler dileriz.

 54. Büşra diyor ki:

  Hocam bana acilde yapılan Tromponin I test sonucu : <0.100 Normal değer ise; 0- 0.3 Doktor hanım kalp doktoruna gitmem gerektiğini söyledi ama ben gitmedim. Bu sonuçlar ne demek oluyor 6ani.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin test sonucu 0.1’den düşük çıkmış. Bu durumda verilen referans aralığına göre sonuç normaldir. Doktorunuz kalp doktoruna gitmenizi söylediğine göre bir bildiği vardır. Bu sebeple doktorunuzu dinlemenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 55. Selma diyor ki:

  Annemin troponini 3.91 cıktı sizce normalmi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tahlili yaptırdığınız laboratuvarın referans aralıklarına ve testin birimine göre değerlendirme yapmak gerekir. Bu sebeple sonuçla birlikte diğer bilgileri de yazarsanız bir şey söyleyebiliriz. Troponin testi acil bir test olduğundan en iyisi doktorunuzun sonucu değerlendirmesidir. Sağlıklı günler dileriz.

 56. Sevim Ateş diyor ki:

  Yazdığım soruma cevap bekliyorum. Saygılar

  • dradmin diyor ki:

   Sorunuzun cevabı 4 Mart tarihinde verilmiştir. Cevapların en üstünde sizin sorunuz ve altında onun cevabı bulunmaktadır. Sağlıklı günler dileriz.

 57. Sevim Ateş diyor ki:

  Yazdığınız bütün cevapları okudum. Sizi kutlarım. İnsanlara yardımcı olmanız çok sevindirici. Değerli zamanınızı almak istemiyorum ama size bir ileti de ben göndermek istiyorum. Şimdiden sonsuz tşk. Ablam 63 yaşında.Gögüs ve kol ağrısıyla doktora gitmiş ve ona test yapmışlar.Troponin | < 0,001 Normal değer ( 0,01 – 0,04 ) Bu sonuç normal midir ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Evet ablanızın sonucu normaldir. Çıkan sonuç 0.001’in de altındadır. Sağlıklı günler diler, motive edici sözleriniz için çok teşekkür ederiz.

 58. osman diyor ki:

  Mrhabalar. Ben osman, 38 yaşımdayım. Bir hafta önce sabaha karşı saat 5 buçukta göğüs ağrısı, çarpıntı , sol kol uyuşukluğu, baş uyuşukluğu ve ağrısıyla uyandım. 3-4saat sonra Doktora gittiğimde EKG normaldi, nabız yüksekti (130). EKO’ da kalp normaldi.tansiyon da normaldi. Ancak kanda troponinI 1,26 çıktı. Hastanede kaldım.kan sulandırcı ilaçlar verildi. Devamında yapılan ölçümlerde troponin 1,64 ve 1,24 sonra yine 1,24 çıktı. Bu süreçteki EKG ve EKOlar da yine normaldi. Doktorum kan testiyle akciğer embolisi seçeneğini dışladığını söyledi..beyin mr’yla inme (stroke) seçeneğini dışladı. mr’da beyin damarları normaldi. Sonunda anjiyo yapmak istedi. Anjiyo sonucu da normal çıktı. kalp damarlarında tıkanıklık ve anormallik bulunmadı. Sorularım: 1) Bu verilere göre; anjiyo yapılması şartmıydı. 2 ) yaşadığım sorun kalp krizimiydi ? sizce bir kalp hastalığım varmı. 3) troponin yüksekliği illaki ciddi bir kalp sıkıntısında mı olur. olaydan 4 saat sonraki nabız dakikada 130’du belki olay anında 200’dü. taşikardi troponini o değerlere yükseltmiş olabilirmi. 4) anjiyodan sonra verilen ecopirin ve sanelocu kulanmam şartmı yada ne kadarsüre kullanmalıyım. Teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Rahatsızlığınız ile ilgili değerlendirme sizi muayene eden, şikayetlerinizi bilen ve çıkan tetkik sonuçlarının ışığında tedavi uygulayan doktorunuz tarafından yapılmıştır. Bizim sizin yazdığınız birkaç tetkik sonucu ile genel bir değerlendirme yapmamız mümkün değildir. Sağlıklı günler dileriz.

 59. Poyraz diyor ki:

  Merhaba

  Dün akşam göğüs, sırt ve sol kol ağrısı ile bir hastaneye müracaat ettim. Yapılan inceleme de EKG normal dend ve Troponin T bakıldı. Size değerleri gönderiyorum. Yorumlar mısınız? Ağrıca Hastaneye gitmeden yaklaşık 4 saat evvel 250 mg aspirin almıştım. Acaba bu Hem EKG hem Troponin testi için bir hataya yol açmış olabilir mi?

  Troponin-T (yüksek hassasiyet) ….. : <3.00

  Ref. Değerler

  küçükse 14 ng/L (Normal)
  arasındaysa 14-57 ng/L (Gri Bölge)
  büyükse 57 ng/L (Patoloji)

  Küçüktür nüyüktür işaretlerini sistem engellediği için kelime olarak yazdım.

  Teşekkür ederim.

  Not:Test Yunanistan' da bir özel hastane acil servisinde yapıldı.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin test sonucunuz 3’ün altında çıkmış. Yazmış olduğunuz referans aralıklarına göre kalp ile ilgili bir problem olması durumunda 57ng/L’nin üzerinde olması gerektiği anlaşılıyor. Ayrıca çekilen EKG de normal olduğuna göre dün akşam kalbiniz ile ilgili bir sorun olmadığı ortaya çıkıyor. İçmiş olduğunuz aspirinin EKG veya troponin test sonucunu etkilediğini düşünmüyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

 60. şükrü kelleci diyor ki:

  Hocam merhaba,belki konu ile alakasız ama bişey sorcam size.Ben 82 doğumluyum yani 35 yaşındayım.Geçen gün kendi imkanlarımla nabzımı ölçtüm,bilek tarafından.Bu ölçümü de 15 sn x 4 olarak ölçtüm.Kendi ölçümlerimle 80 çıktı hocam.İnternette araştırdım,bazı yerlerde sağlıklı insan 60-100 arası derken,bazı yerler 70-80 arası diyor.Aslı ve gerçeği nedir acaba hocam…

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Nabız normalde istirahat halinde dakikada 60-100 arasında atar. Sizin nabız sayınız da 80 olduğuna göre nabız sayısı açısından normal sayılırsınız. Sağlıklı günler dileriz.

 61. kamil Aslan diyor ki:

  Hocam kusuruma bakmayın ne olur.. ben anlamadım ref:0.1-0.3 se benim değer 0.10 sa ? .. referans aralığı 0.10 – 0.30 mu demek istiyor yani

 62. kamil Aslan diyor ki:

  Hocam kusuruma bakmayın ne olur.. ben anlamadım ref:0.1-0.3 se benim değer 0.10 sa ? .. referans aralığı 0.10 – 0.30 mu demek istiyor yani?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Evet tam da dediğiniz gibi. Troponin testi verilen referans aralığına göre 0.10 ile 0.30 arasında imiş. Sizin sonucunuz da 0.10 olduğuna göre sorun yok demektir. Sağlıklı günler dileriz.

 63. kamil Aslan diyor ki:

  Iyi günler hocam. 6 gün önce dahilye de yaptırdığım testlerde doktorum bana bir sorun yok diyip eve yolamıştı bende hipertirodi ye bağlı olduğu düşünülen ekstrasistol ve Carpıntı vardı ekg de normal çıktı. . Ben beloc ve thyramazol kulanıyorum zijn gece yapılan tahlil sonucu gözüme çarptı ve orada troponin I sonucum 0.10 çıkmş referans aralığı ( ng/nm 0.1 – 0.3 ) ben anlamadım bu değer yüksek gibi ama doktorbirşey yok dedi ? ne yapmalym hocam

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sonucunuz doktorunuzun dediği gibi; Troponin için vermiş olduğunuz referans aralığına göre normal. Sağlıklı günler dileriz.

 64. AYŞE TİMURTAŞ diyor ki:

  49 yaşındayım.12 yaşımdan beri atletizm ,uzun mesafe koşu ve son yıllarda da fitness yapıyorum. Geçen yıla kadar hiç bir sağlık problemi yaşamadım.16.06.16 da göğsümde yoğun baskı,nefes alamama akabinde sağ kolda uyuşma şeklinde bir rahatsızlık geçirdim.Hemen hastaneye götürüldüm.EKG temiz çıktı.Kan tahlilimde troponin yüksek çıktığı için o gece hastanede müşahade altında kaldım.Sabah ise troponin düşmediği için anjiyo yapıldı.Doktorum anjiyonun temiz olduğunu,hatta çok dinamik bir kalbim olduğunu söyledi.1 hafta sonra da endoskopi istedi ve kalbimde doğuştan ,bir tünel olduğunu ama şu an için kapatmak gerekmediğini söyledi.

  Değerlerim
  17/06/2016 LDL kolesterol 109,00 mg/dL 60,00 – 130,00
  17/06/2016 HDL kolesterol 55,00 mg/dL 40,00 – 80,00
  17/06/2016 Kolesterol 186,00 mg/dL 130,00 – 200, 00
  16/06/2016 Kreatin kinaz (CK) 141,00 U/L < 168,00
  16/06/2016 Troponin I 673,500 pg/mL 0,000 – 16,000
  16/06/2016 CK-MB 15,00 U/L 0,00 – 24,00
  16/06/2016 D-dimer (kantitatif) 1620,00 µg/L 80,00 – 500,00
  16/06/2016 CK-MB 17,00 U/L 0,00 – 24,00

  Halen spora devam ediyorum ama yaşadıklarımdan dolayı korkularım var.
  Sizce endişelenmeli miyim?
  Teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin değerinin o gece yüksek çıkmış olması kalp ile ilgili bir problemin varlığını göstermektedir. Nitekim yapılan incelemede operasyona gerek olmadığı söylenen bir anormallik saptanmıştır. Genç yaşlarda kendini belli etmeyen ve tolere edilebilen bazı durumlar yaş ilerledikçe sorun çıkarmaya başlayabilir. Bu sebeple doktorunuza bu soruları yönelterek onu dinlemeli ve tavsiyelerine göre yaşamınızı ve spor hayatınızı düzenlemelisiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 65. ömer diyor ki:

  Merhaba; 17.02.2017 gece hasataneye acile gittim sırtımdan kalbime doğru giren ağrı nedeniyle EKG ve bi kaç kan testleri yapıldı gece ilerleyen saatlerde sonuçlar çıktı bazı değerleri acil doktoru çok yüksek buldu kardiyolojiye git sen dedi değerler şunlar; Hemogram- MCHC 35.6 g/dL H(32-35) 34.9
  Kardiyak- Troponın I 0.128 Kütle CK-MB 7.89 H(0-4.94)
  Biyokimya- LDH 303.5 H(0-248)
  Klor- 110.6 H(95-110)
  Kreatin kinaz(CK) 333.3 H(0-171) sizce durum nedir işimden dolayı kardiyolojiye gidemedim henüz. İyi günler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin referans aralığını yazmamışsınız ama, kalp ile ilgili test sonuçlarınız yüksek çıkmış. Doktorunuzu dinleyerek bir kardiyoloji uzmanına muayene olmak için zaman ayırmanızı öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 66. şükrü kelleci diyor ki:

  Hocam stresten kasıt panik atak var bende.Mesela sol tarafımla ilgili bi ağrım olduğunda aklıma kötü kötü şeyler geliyor.Bu bi stres olabilir mi?Yaklaşık 5 ay öncesine kadar sol tarafımın ağrıdığını hatırlamıyorum.Yaklaşık 5 aydır aralıklarla oluyor.Soğuktan diyorum ben buna.Malum bu sene çok soğuk bir kış geçiriyoruz.Tüm tetkikler temiz çıktı ama içim bazen rahat olmuyor.Daha yapılabilecek bir durum var mıdır acaba hocam?Yada bu kas ağrısını geçirebilmek yada kalbi beslemek adına önerileriniz var mıdır acaba?

 67. şükrü kelleci diyor ki:

  Hocam öncelikle cevap için teşekkür ederim.Yaşım 34 ve çok şükür ailemde kalp rahatsızlığı olan yada yaşıyan yok.Bundan yaklaşık 5 ay önce de aynı durum olduğunda kardiyoloji uzmanına gitmiştim.Kalp grafiği çekildi ve efor testine sokuldu.Her ikisi de gayet güzel çıkmıştı.Doktorumuz bi dahiliye uzmanına görün istersen demişti.Bende kalpte bişey yok diye gitmemiştim.Dahiliye uzmanımızda bir önceki sorumda olan durumları söyledi hocam.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kalp sağlığına yönelik olarak yapılan tetkiklerin normal çıkması sevindiricidir. Strese bağlı olarak da bu tip şikayetler görülebilmektedir. Günlük yaşamınızda stresten uzak durmaya çalışmanızda fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 68. şükrü kelleci diyor ki:

  Hocam merhabalar.yaklaşık 10 gün önce sol göğüs ağrısı ile hastaneye gittim.Ciğer röntgen çekildi ve 4 adet kan tahlili alındı.Ciğerler temiz çıktı.Ck 135,ck mb ise 18 çıktı.Troponin I ise değer aralığı 0-030 aralığı vardı.Benimki ise 0.1 çıktı.Doktor birşeyin yok,üşütmeye bağlı kalp spazmı dedi galiba ve kas gevşetici olan dexplus 25/4 suda eriyen ilaç verdi,günde 1 adet tok karnına.Durum nedir acaba hocam.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu sonuçlara göre, doktorunuzun da belirttiği gibi o an için kalp ile ilgili bir problem düşünülmemektedir.
   Yaşınız ilerlediyse, ailenizde kalp rahatsızlığı olan varsa bir kalp hastalıkları uzmanına başvurarak kontroldan geçmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 69. RANA diyor ki:

  Merhaba Hocam,
  Değerli zamanınızı fazla almadan direk sormak istediğim. Soğukalgınlığı şikayetiyle göğüs hastalıklarına müracaatımızda kan tahlili istedi.Tahlilerde genel itibariyle ciddi sorun çıkmadı ,enfeksiyon olduğu çıktı ve antibiyotik verildi. Ancak tahlilin alt satırındaki kalemi aşağıda sizinle olduğu gibi paylaşıyorum. Kalple ilgili bir sorun risk ters bir durum var mıdır ?(İnşallah yoktur.)
  TEST SONUÇ BİR ÖNCEKİ SONUÇ VE TARİHİ BİRİM REFERSANS TROPONINE I
  TROPONIN ULTRA L 0.000 0.006 04.03.2016 ng/mL 0.02-0.06
  CRP(NEFELOMETRİK)< 3.11 4.7 05.09.2016 mg/l 0.0- 5.0
  IgE(NEFELOMETRİK)< 17.2 34.7 29.08.2012 kU/L 0.00-100.00

 70. HASAN TURAN diyor ki:

  merhabalar
  15 gündür sol kürek kemiğimin oradadan sol omuz ve sol el bilekleri ile parmaklarım şiddetli bir ağrı ile beni rahatsız ediyordu .Dün akşam şişli etfal acil servisine gittim.EKG nORMAL
  KARDİYAK HORMON
  CK-MB KÜTLE_ SONUÇ 2 REF.ARALIĞI 0-6.22
  TROPONİN-1 SONUÇ 0.100 REF.ARALIĞI NORMAL 0,12
  GRAY ZONE 0,12-0,6
  YÜKSEK 0,6
  sonuçlara göre doktor hanım majezi duo ilacını verdi.Ağrılarım devam ediyor sizce ne yapmalıyım

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Acil serviste yapılan tetkikleriniz normal çıkmış. Buna göre o sırada kalp ile ilgili bir problem gözükmemiş. Kas ağrısı olarak düşünülüp bir ağrı kesici ilaç verilmiş. Ancak siz bir dahiliye uzmanına başvurursanız, gereken ileri tetkik ve tedavileri yapacak veya sizi ilgili branşa yönlendirecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 71. ***** diyor ki:

  tropoınım 0.100 cıktı sızce bı sorun varmıdır degerlendrmnz rica olunur.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin testi yazımızda da okumuş olduğunuz gibi kişinin o anda kalp krizi geçirip geçirmediğini anlamaya yarayan teşhis araçlarından biridir. Test sonucunun normal olup olmadığı testin yapıldığı sağlık kuruluşunun vermiş olduğu referans aralığa göre değerlendirilir. Sizin sonucunuza bakacak olursak, 0.100 değeri referans aralığın üzerinde ise değeriniz anormaldir. Testin referans aralığını yazmadığınız için biz bir değerlendirme yapamıyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

 72. NAZİKE RABİA diyor ki:

  Merhaba kolay gelsin akşam kardeşimi acile kaldırdılar. kalbinde sıkışma olduğunu nefes alamdığını nefes aldıkça kalbine bir şeyler battığını söyledi. acilde bakınırken doktorlar sadece kan değeri yüksek çıktı dedi açıklama yapmadı. 3-4 kere daha aralıklarla test yaptılar yine kan değeri yüksek dediler ve sabaha kadar hastanede kaldı.doktorlar açıklama yapmıyor ve ne olduğunu söylemiyor. bende test sonuçlarına baktım.sırasıyla hs-Troponin T
  0.025 NG/ML 0-0,014
  0.017
  0.01
  Ne gibi bir problem olabilir. doktorlar açıklama yapmıyor bir şey demiyor düşünce çıkarıyorlar.sizce ne olmalı gittiğimiz hastane araştırma hastanesi ama artık insan güvenemiyor böyle yaptıkları için.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin T test sonucu verilen referans aralığın üzerinde olduğu için kardeşinizi gözlem altında tutmaya devam ettikleri anlaşılıyor. Hastanızın herhangi bir kalp problemi bulunabilir. Bu sebeple tahlil sonucu normale düşmeden hastanızı tutmaya devam edeceklerdir. Tahlil sonucu normale döndüğünde hastaneden çıkaracaklardır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 73. Pınar s. diyor ki:

  Hocam iyi günler,,
  Benim kan tahlilimde TROPONİN T DEĞERİM 15,15 ÇIKTI, göğüs hastalıklarına gitmiştim. doktorum bir rahatsızlığın yok dedi. ama benim içim rahat etmiyor…

 74. Şahin diyor ki:

  Hocam bazen yüksek tansiyon şikayeti ile acile gidiyorum. Pay-pas ameliyatından sonra göğsümde hissettiğim ağrı kalp mi, yara mı yoksa kas ağrısı olduğunu seçemediğimden bana troponin testi yapıyorlar. sonuç hep <0.100 A:M:I için Cut-off=0,3ug/L0-0.16 çıkıyor bu değerleri yorumlarsanız sevinirim. saygılar.

 75. ali karagöz diyor ki:

  Troponin T (High Sensitive) 0.005 0
  CK-MB (Kütle) 5.24 ng/mL 0 – 6.22

 76. berkeöztekin diyor ki:

  hocam17 yaşındayım normal rutinbir kan testine girdiğimde troponinim normali 0,500 iken benim 0,938 çıktı ama herhangi bir kalple ilgili şikayetim yok ekg em ultrasonum normal troponin neden yüksek çıkıyo olabilir.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bir kardiyoloji uzmanına muayene olmanızı ve onun değerlendirmesini almanızı öneririz. Onun normal bulması durumunda bir sorun olmayacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 77. Alihan Gürol diyor ki:

  Sayın hocam,
  Annemde geçen akşam soğuk terleme, bulantı ve kendini kötü hissetme şikayetleri
  oldu, acil servise götürdüm, yapılan tahlillerde Troponin I miktarı 513.6 birim
  çıktı (normali 0 – 15.6 birim), kardiyolojide yapılan anjiyo sonuçlarına göre
  iki damarda yüzde 20 ve 30 tıkanma ve bazı damarlarda plak tespit edildi, sonuçların iyi olduğu söylendi. Göğüs ağrısı yoktu, karın ağrısı vardı, ancak
  bu mevcut olan reflü ve irritabl kolun sendromuna bağlı da olabilir.
  Annemin spazm geçirmiş olabileceği, bunun damar tıkanklığından çok aşırı stres yaşadığı için de olmuş olabileceği söylendi. Tedavi olarak Coraspin verildi.
  Bir ay sonra kontrole gelmesi istendi.
  Sizce durumunun değerlendirmesi ve tedavisi doğru mudur? Saygılarımla

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Hastayı muayene eden doktorların değerlendirmesi önemlidir. Bizim bu konuda bir yorum yapmamız mümkün değildir. Sağlıklı günler dileriz.

 78. cagdas diyor ki:

  TROPONIN I ▾ 0.236 ng/ml 0 0 – 0.3 – 0.3
  CK-MB – 13.6 U/L 0 – 24
  Kreatin Kinaz (CK) – 85 U/L 20 – 190

  hocam iyi aksamlar 2 sene önce ablasyon oldum kalp yetmezliği ve kalp büyümesi cıktı bugunde bıraz göğüs agrısı hıssettım ekg düzgün ve kan degerleri yukarıda yazdugum gibi sdizce değerler nasıldır hocam….

 79. ali diyor ki:

  troponin I değerim <0,02 çıktı normal değerler 0.16-0.3 minimum değerin epey altında, sonuç noırmalmidir, yoksa bir soruna işaret.

 80. ZAFER diyor ki:

  merhabalar. annem şeker hastası ve geçen sene kroner bypass operasyonu geçirdi. operasyondan üç ay sonra damarlar tekrardan tıkandı ve bu sefer de dört stent takıldı. stent takıldıktan dokuz ay sonra yani dün gece kalp krizi belirtileri ile hastaneye kaldırdık. ilk ekg ve ve tahlillerden sonra doktor bir şey demedi özellikle de troponin seviyesi 0.015 çıktı daha dört saat üç saat sonra ikinci bir ekg ve ve tahlil yapıldı. troponin seviyesi 0.017 çıktı ve doktor bir şey yok deyip eve gönderdi. ancak annemin çektiği acı ve belirtilerin hepsi kalp krizini gösteriyordu. troponin seviyesindeki bu küçük artış önemli mi? ikinci sorum ise bu kalp ile ilgili bir durum değilse ne olabilir?
  şimdiden teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kalp krizi geçirenlerde daha yüksek troponin değerleri, ayrıca belirli bir süre sonra tekrarlanan troponin değerinin de daha yüksek çıkması beklenir. Annenizi bir kardiyoloğa götürerek muayene ettirmenizi, kontroldan geçirtmenizi öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 81. Didem diyor ki:

  Merhaba,
  Babamın gun ıcınde 2 kez troponin I seviyesi ölcüldü. İlk deger 0,24 ve ikinci deger 0.27, normal degeri de 0,16 olarak veriliyor. Su an belli saat aralıklarında olcumler devam edecek.
  Babamın hastaneye gidis sebebi ise kesinlike kalple ilgili degil. Kene ısırması sonucu gitti ve bugün 3. gunde yeniden yapılan tahlillere gore keneden kaynaklı bir problem gorulmediği soylendi. Troponin I kene icin alınan tahlillerde mi cıktı yoksa yanında baska bir tahlil mi istediler onu bilmiyorum zaten yurt dısında oldugum ıcın yakından takip etme sansım yok. Bilmek istediğim, bu degerlerin artısına ya da azalısına gore nasıl bir yol izlememiz gerektiği. Biliyorum gereğini gozetimi altında olan doktor yapacaktır ama burada okudugumuz orneklerdeki gibi eve gidebilir denip sonradan kotu sonucların dogma ihtimali urkutuyor. İşi biraz da kendi kontrolumuz altında tutmak icin bundan sonraki surecte siz ne yapmamızı onerirdiniz?
  Vaktiniz ve duyarlılıgınız icin simdiden tesekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin I testi kişinin o anda kalp krizi geçirip geçirmediğini anlamak için kullanılır. Göğüs ağrısı şikayeti ile hastaneye başvuran kişilerde ağrının sebebinin kalp krizi olup olmadığını anlamaya yarar. Belirli bir süre gözetim altında tutulan hastada troponin testine ilaveten başka tetkikler de yapılarak kalp ile ilgili bir problem olup olmadığının anlaşılmasına çalışılır. Ancak gözetim altında kaldığı sürece tetkikleri normal çıkan ve o sırada normal olduğu düşünülen bazı kişiler hastaneden taburcu edildikten bir süre sonra tekrar rahatsızlanabilir ve hatta hayatını kaybedebilir. bundan sonraki süreçte ne yapılması gerektiği babanıza anlatılacaktır. Yapılacak olan şeyler kişinin genel sağlık durumu, kronik bir hastalığı olup olmaması gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kalp damarlarının tıkanmış veya daralmış olup olmadığını belirlemek için anjiyografi seçeneklerden biridir. Babanızın şikayetlerine ve gösterdiği belirtilere göre bir dahiliye uzmanı veya bir kardiyolog bu süreci belirleyecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 82. serdar diyor ki:

  Merhaba Babam şeker komasına girdi hemen kalb masajı yaptım 30-40 saniyede nefes aldı tekrar bayıldı ama nefes almaya başladı sonra acil ambulans kaldı Trpoinin I testi 0.100 çıktı
  PH 7.558
  pCO2 76.40
  acil doktoruna sordum birşey söylemedi acaba baba kalp krizimi geçirdi yoksa şeker komasına mı girdi bilgilendirirseniz sevinirim şuan yatılı şekerini dengelemeye çalışyorlar 3 alylık şekeri %12 345 mg çıkmış teşekürler şimdiden

 83. Aysun ERDOĞAN diyor ki:

  2 ay önce ilk defa yaşadığım bir sıkıntıdan bahsetmek isterim hafta sonu yürüyüş grubuyla doğa yürüyüşü yaptık sonunda 1.5 saat dinlenip evimize doğru yola çıktık 15 dakika sonra sağ bacak arası kasık gibi damar binmesi gibi bir ağrı ayağa kalkın dediler birsüre sonra oturdum akabinde başım dönmeye başladı bu arada nefesim sıkıştı 15 -20 dakika sonra aynı şekilde diğer kasığıma aynısı oldu yine ayağa kalktım bana bu ara kramptır diye tuz parçası verdiler bir süre sonra başım dönmeye başladı nefes alamıyordum fenalaştım heryer kapkaranlıktı şuurumu kaybetmek üzere iken beni yatırıp ayaklarımı havaya kaldırdılar ve ambulans 10 dk sonra geldi hastaneye yatmam gerektiğini söylediler özel nedenlerimden dolayı yaşadığım şehirde müdahale edilmesini istedim bu ara da gözlerimin kararması geçmişti şimdi bu olay beni oldukça korkuttu rahatsızlığım ne olablir hangi bölümden yardım almam gerekir. Teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Şikayetleriniz tansiyon düşüklüğüne, bazı minerallerin eksikliğine veya kansızlığa bağlı olabilir. Bunların araştırılması için bir dahiliye uzmanına başvurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 84. ayse aktar diyor ki:

  Merhaba,

  Dun 35 dakkikalik bir kosunun ardindan basim asiri donmeye, midem bulanmaya basladi. Sonra da inanilmaz bir basagrisiyla kalbe bicak saplanir gibi bir agri girdi. Yaklasik 2 saat bas donmesinden yuruyemedim ve kalbimin agrisi baya zorlamaya basladi. Acile gittik, EKG gogus rontgeni normal cikti. Troponin seviyesi yuksek dediler ve 6 saat kadar daha tuttular. Tekrar olctuklerinde troponin seviyesi 25ten 15e dusmustu. Bir seyin yok deyip eve gonderdiler. Herhangi bir uzmana danismam gerekiyor mu? 33 yasinda haftada 3-4 kere spor yapan bir bayanim.

  Tesekkurler

 85. Süheyla kurt diyor ki:

  22 yaşında bir kızım var 18 yaşından beri senede bir iki defa kalp sıkışması kalp atışlarının son derece yüksek seviyelere ulaşmasından mütevellit kasılmala bayılmalar ve uzuvlarında tutukluklar şikayetleri yaşıyor en son bugün aynı şikayetle acile gittiğinde tropınin testi ıygulamışlar ve değeri 0.10 çıkmış ekg de bir sorun yok demişler fakat göğüs muayenesinde bir kitle var gibi göğüs Ağrı’sına bu sebep olabilir ve kalbi etkiler demişler böyle bişey olabilir mi bilgilendirirseniz sevinirim ayrıca bundan sonra Nasıl bir yol izlemeliyiz SAYGILAR şimdiden teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kitlenin yerine göre gideceğiniz doktor değişiklik gösterir. Kitle yüzeyel ise öncelikle bir genel cerrahi uzmanına gidilebilir. Kitle daha derinde ise bu kez bir göğüs cerrahına başvurulabilir. Onlar gerekli yönlendirmeleri yapacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 86. Özlem diyor ki:

  Merhabalar,
  Vazospastik Angina hakkında bilgi verir misiniz?
  Teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kalbi besleyen damarlardaki spazm nedeniyle geçici olarak daralma ve buna bağlı olarak kalbin oksijensiz kalmasına “vazospastik angina” adı verilir. Sağlıklı günler dileriz.

 87. Başak Çetin diyor ki:

  Hocam merhaba. Dün göğsümde 1 saatte 7-8 kez olmak şartıyla anlık kasılmalar oldu ve sonrasında nefes darlığı çekmeye başladım. 2 saat geçmeden bir hastanenin acilinden giriş yaparak göğüs hastalıkları uzmanıyla görüştüm. EKG ve akciger filmi çekildi ve her şey normal çıktı. Bu sabah kandaki değerler için kan verdim ve sonuçları geldi.
  MCV: [Sonuç 78,8] [Birim fL] [Min80] [Max96]
  Troponın T: [Sonuç <3.00] [Birim pg/ml] [Min3] [Max14]

  Doktorumla da görüşeceğim ama sizin de yorumunuzu merak ettim. dünkü sıkıntılarım bugün sadece sahab biraz oldu ama gün boyunca bir rahatsızlık hissetmedim. Troponin T'nin yüksek olması riskli bir durumken düşük olmasının da riski var mıdır? Değerlerimi yorumlar mısınız?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin test sonucunuzun düşük çıkmasının riski yoktur. Önemli olan yüksek çıkmamasıdır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 88. Kenan diyor ki:

  İyi Günler Hocam , Cevabınız İçin Şimdiden Çok Teşekkür Ederim , Bu Akşam Üstü Göğsümde İnanılmaz Bir Ağrı , Sırtıma Vuruyordu , Acile Gittim EKG Çektiler Trponin I İse <0.001 Çıktı Referans N(0-06) CK-MB 16.1 Referans N(7-25) , Troponin I Normal mi ? Birde Doktor Kalp Atışımın Çok Hızlı Olduğunu Söyledi , Bu Kalp Krizi Habercisi Olabilir mi :( ? Bu Arada Hiç Psikoloğa Gitmeme me Rağmen Galiba 2004'ten Bu Güne Panik Atak Hastasıyım Galiba :( EKG Çekilirken Dııt Dııt Sesini Duyduğum Anda Kalbim Duracak Sanıyorum Kalp Atışım Çook Hızlanıyor :( Kabloları Çıkarıp Atasın Geliyor Gözlerim Yerinden Çıkıyor Sanki :( Ama Doktor Birşey Yok Dediğinde Elim Ayağım Boşalıyor Yığılıp Kalıyorum :( Ama İki Gün Sonra Tekrar Başlıyor Acaba Doktor Yanıldımı , Ben Panik Atak Hastasımıyım :( ? Birde Verdiğim Troponin I Değeri Çok Mu Kötü :( ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin testi göğüs ağrısı şikayeti ile gelen hastada o sırada kalp krizi geçirip geçirmediğini ortaya çıkarmaya yarayan bir testtir. Sizin test sonucunuz gayet normal olup o sırada kalp krizi geçirmediğinizi göstermektedir.
   Panik atak hastası olup olmadığınız bir psikiatristin muayenesinden sonra koyabileceği bir teşhistir. Bu sebeple bir psikiatriste görünmenizde fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 89. İbrahim Türker diyor ki:

  Hocam TROPİNİN I Sonucu 0,002 Çıktı Normal Değerler 0 – 0,0342 ng/mL NORMALMİİİ ?? LÜTFEN

 90. murat ünalmış diyor ki:

  hocam merhabalar babam nefroloji hastası kreatin değerleri 4-4.5 lerde seyretmektedir.troponın degereleri ust sınınırın 0-100 oldugu tahlıl lerde 600-680-934-1024 olarak aralıklı olculdu satrasyonları dusuk nazal o2 tedavısı başladılar,10 yıl once by pass öykusu var ve su an durumunu merak etmekteyiz.dıyalıze gırebılır dusuncesıyle anjıyo yapmak ıstememışlerdı su an hastanede yatıyor bılgı verirsenız sevinırız tesekkurler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sadece bu sonuçlara bakarak bir şey söylenmesi zor. Babanızın durumunu en iyi onu muayene eden doktorlar bilip değerlendirebilir. Bu yüzden en sağlıklı bilgiyi onlardan alabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 91. Çağrı diyor ki:

  Merhaba hocam, 17 yaşındayım geçen gün sınav esnasında kalbim çok hızlı çalıştı kalp krizi geçiriyorum sandım,ellerim uyuştu.Hemen hastaneye gittik kan örneği verdim ekg çektirdim göğüs röntgeni çekildim kan değerimde TROPONİN 1 değeri düşük çıktı. normal değer 28,9-39,2 pg/ml fakat benim değerim 1.9 çıktı. Bu neye işaret eder ?saygılar

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu sonuç o anda kalp krizi geçirmediğinizi göstermektedir. Muhtemelen sınavın yaratmış olduğu strese bağlı olarak bir problem yaşamış olmalısınız. Ancak troponin I test sonucunuz düşük çıkmış ve kalp krizi geçirmediğinizi ortaya koymuştur. Sağlıklı günler dileriz.

 92. halim diyor ki:

  hocam eşim göğsünde yanma ve ağrı şikayeti iele ilgili acile gittik tahlil verdi kütle CK-MB 0.32 TROPÜNİN I DA 0.000 çıktı sıkıntı varmıdır

 93. Eda diyor ki:

  Merhaba,kollarımda ve göğsüme vuran ağrı sebebiyle acile gittim. kan testi yapıldı, troponin ı 0.057 çıktı (normal değer, 0.01-0.04),dört saat sonra tekrar aynı test yapıldı 0.063 çıktı. Müşahade altına alındım,aynı test 4 saat sonra yine tekrarlandı bu kez,0.062 çıktı. EKG,eko ve efor testleri normal çıktığı için taburcu edildim. Ertesi gün kardiyoloji doktoruna gittim ve troponin ı değerim tekrar 0.061 çıktı ve anlamsız pozitiflik denildi. Sanki havada kalmış gibi hissediyorum sonuç. Sizin bir öneriniz var mı veya telaş edilecek bir durum söz konusu mu?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yapılan kan analizlerinde troponin referans aralığının üzerinde çıkmış. Ancak anlaşıldığı kadarıyla bu yükseklik bir kalp krizi lehine yorumlanmamış. EKG, Eko ve efor testleri de normal çıkmış ve kardiyolog da durumunuzu normal olarak nitelendirdiğine göre, kalp krizi açısından tedirgin olmanıza gerek olmadığı düşünülmektedir. Konunun uzmanı olan kardiyoloğun görüşü önemlidir. Kalp krizi dışında troponin yüksekliğine sebep olabilecek diğer nedenlerin araştırılması için bir dahiliye uzmanına başvurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 94. ismail güler diyor ki:

  merhaba
  referans sınırım için 0-0.010 demektedir tahlil sonucum 0.07

  referans sınırımın 7 katımıdır yoksa referans üst sınırıma 0.03 kalmıştır.

  cehaletimin kusurana bakmayın KKTC yaşamaktayım sağlık konusunda çok kısıtlı bir yer olduğu için endişelenmiş durumdaydım.

  • dradmin diyor ki:

   Tekrar merhaba,
   Çıkan sonuç referans üst sınırının 7 katıdır. İki değeri karşılaştırdığımızda şöyle bir tablo karşımıza çıkar: 0.01 sayısı ve 0.07 sayısı. Aslında yanılgı 0.010 yazılmış olmasından kaynaklanıyor. Bildiğiniz gibi 0.01’in yanına ne kadar sıfır koysanız değer değişmez. Yani; 0.01 ile 0.010 ve 0.0100 arasında hiçbir fark yoktur. Aynı şeyi 0.07 rakamı için de yapabiliriz. 0.07 ile 0.070 arasında bir fark yoktur. Sonuç olarak sizin test sonucunuz referans üst sınırının üzerinde çıkmış. Ancak troponin testi yapıldığı anda kalp krizi geçirip geçirmediğini teşhis etmek için kullanılan bir testtir. Testin yapıldığı anda kalp krizi geçirmediğiniz anlaşılıyor. O halde farklı bazı sebeplere bağlı nadir de olsa troponin testi yükseklikleri görülebilmektedir.
   Diğer irdelenmesi gereken konu trigliserit yüksekliğidir. Ailenizde kan yağları yüksekliği gibi bir problem varsa, ailesel olarak sizde de bu tip bir problem olabilir. Alkol kullanıyorsanız ve test öncesi günlerde de alkol aldıysanız trigliserit yüksekliğinin sebebi olabilir. Bunları değerlendirecek ve size gerekirse çeşitli tedaviler önerecek kişi doktorunuzdur. Size tavsiyemiz bir dahiliye uzmanına müracaat etmenizdir. Sağlıklı günler temenni eder, verdiğimiz bilgilerin faydalı olmasını dileriz. Aklınızda kalan soruları her zaman sorabilirsiniz.

 95. ismail güler diyor ki:

  merhaba
  Troponin sonuçlarım 0-0.010 değerleri üzerinden 0.07 çıktı 34 yaşındayım yakın zamanda yapılan kan tahlilleri sonucunda trigleseritim 506 cıkmıştı.troponin değerim normaldir yoksa sınıra yakın olup dikkat etmem gereken hususlar varmıdır.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazmış olduğunuz troponin test sonucu yazmış olduğunuz referans aralığa göre yüksektir. Çünkü 0.07 değeri üst sınır olan 0.01’in 7 katıdır. Test sonucunuzu doğru yazıp yazmadığınızı kontrol ediniz. Trigliserit düzeyiniz çok yüksektir. Bu sonuçlarınızı bir dahiliye uzmanına göstermenizi ve muayene olmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 96. Çetin Karakaya diyor ki:

  Sayın hocam 61 yaşındayım 24.04.2016 günü gögüs ağrım nedeni ile ilçe Devlet hastanesi Acil bölümüne gittim. .EKG çektiler Tansiyonumu ölçtüler 170-90 çıktı EKG normal dediler tahlil istediler sonuçta TROONİN l değeri 0,58 çıktı normal değer aralığı yazılı değildi.3 adet Coraspin çiğnettiler beni il Devlet Hastanesi Acil bölümüne gönderdiler orada küçük bir serum taktılar tekrar kan aldılar tansiyonumu ölçtüler normal dediler gece saat 24.00 de refakatcım eşimi çağırım tahlil sonuçları normal gidebilirsiniz dediler biyo kimya ve hematoloji tetkiklerimde aşırı yüksek veya alçak değerim yok.kardiyak sonuçlarında :TROPONİN l (ultra)0.007 ref.aralığı:0- 0,06 . MİYOGLOBİN 77,39 REF.ARALIĞI:0-110 .VE CK-MB (KÜTLE)0,93 REF ARALĞI:0- 5 OLARAK YAZILI
  BU SONUÇLARA GÖRE KALBİMLE İLGİLİ SORUN OLUP OLMADIĞI HUSUSUNDA BİLGİ VERİRİSENİZ BENİ BİR EVHAM DAN KURTARMIŞ OLURSUNUZ SAYGILARIMLA

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazmış olduğunuz test sonuçları doktorunuzun da dediği gibi normaldir. Bu testler yapıldığı sırada kalp krizi geçirip geçirmediğinizi anlamaya yarayan kan testleridir. Ölçüldüğü zaman normal çıkması bir süre sonra kalp krizi geçirmeyeceğiniz anlamına gelmez. Kalp sağlığınız hakkındaki tedirginliğinizi ortadan kaldırmak için bir kardiyoloji uzmanına muayene olmanızda fayda vardır. O sizi muayene edecek, kalp sağlığınızı ortaya koymaya yarayan testler yapacak ve bir sonuca varacak ve böylece kalbiniz ile ilgili bir sorun olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Umarız açıklayıcı bir cevap yazmışızdır. Sağlıklı günler dileriz.

 97. akders diyor ki:

  merhaba hocam göğüs ağrısıyla birden kalktım hastaneye gittim tansiyon 15 9 kan tahlili yaptılar troponin 1 0,000 değerin de çıktı aralığı ise 0-1 ckmb 1,05 çıktı aralığı ise 0-2,5 miyoglabin 26,46 aralığı 0-80 aralığındadır.kan tahlilinde hgb 12,2 rbc 4,69 mch 26 hct 38,5 lym 45,8 mono 11,3 çıktı wbc 7,08 kalbimde bir sıkıntım varmıdır sayın hocam teşekürler

 98. akders diyor ki:

  merhaba hocam göğüs ağrısıyla birden kalktım hastaneye gittim tansiyon 15 9 kan tahlili yaptılar troponin 1 0,000 değerin de çıktı aralığı ise 0-1 ckmb 1,05 çıktı aralığı ise 0-2,5 miyoglabin 26,46 aralığı 0-80 aralığındadır.kan tahlilinde hgb 12,2 rbc 4,69 mch 26 hct 38,5 lym 45,8 mono 11,3 çıktı wbc 7,08 göğüs ağrısı ve mide yanması sorunum var kalbimde bir sıkıntım varmıdır sayın hocam teşekürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazmış olduğunuz test sonuçlarına göre testlerin yapıldığı zaman kalp krizi geçirmemişsiniz. İfademden de anlaşılacağı üzere bu test sonuçları kalbinizin o an kriz geçirip geçirmediğini anlamaya yarayan testlerdir. Kalbinizin genel durumu ile ilgili bir kardiyoloji uzmanına muayene olabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 99. SEMA diyor ki:

  hocam troponin değeri 350 ise bir hastanın,normal değer 10 olarak kabul ediliyorsa ve bugun 5. gün olmasına rağmen troponin değerinde düşme yoksa nasıl yorumlarsınız..yorumunuzu bekliyorum hocam teşekkürler..

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu testin genel kullanım amacı kalp krizini teşhis etmek içindir. Kalp krizi teşhisi sadece troponin testine de dayanmaz. Hastanın şikayetleri ve EKG gibi tetkikler de tanı koymaya yardımcı olur. Bunlar hakkında bilgimiz olmadığı için kesin bir yorum yapamıyoruz. Geçerli bir yorum yapabilmek için en azından hastanın şikayetinin bilinmesi, yaşının cinsiyetinin ne olduğu, daha önce bir hastalık geçirip geçirmediği, şu anki durumu, herhangi bir kronik hastalığı olup olmadığını, diğer testlerinin sonuçlarının ne olduğu gibi bilgilerin olması gerekir. Ancak kalp krizi gibi bir durum söz konusu değilse kalp dışı sebeplere bağlı olarak da troponin değerinin yüksek çıkabileceği bazı hastalıklar olabileceği söylenebilir. Hastanızın durumunun değerlendirilmesi en iyi kendi doktoru tarafından yapılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 100. Eyüp İlçi diyor ki:

  Merhaba,

  4 senedir aktif olarak spor yapmaktayım(vucut geliştirme) son bir bucuk yılda 10 kg civarı kilo aldım ve yoğun olarak spor yapıyorum..geçen günlerde bir check up yaptırayım dedim..her degerim normal çıktı..yalnız kreatin kinaz degeri 308 normal olan bende ise 6200 civarı cıkmış..şok oldum..doktor spor yapıyomusun dedi. ve protein tozu kullanıyomusun dedi..en son 3 ay önce kullanmışımdır..gerisi haslanmış tavuk bulgur..ve ögünlerimde fazla yerim dedim..28 yaşındayım 180cm boy 85 kg..aile hekimim ise troponınsiz bu degerin anlamsız olduğunu soyledi..messiyide ölçsek senden daha fazla çıkar creatin kinazı dedi. o yuzden troponın yaptır dedi.. siz ne dersiniz

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin testi kişinin kalp krizi geçirip geçirmediğini saptamaya yarayan bir tahlildir. Yaptırdığınız check up sırasında yüksek çıkan CK testinin sebebi bize göre yoğun olarak yapmakta olduğunuz vücut geliştirme sporudur. Sporu bir süre bırakırsanız değerin düşeceği görülecektir. CK yüksekliğinin bu sebepten olduğunu anlamak için kısa bir süre vücut geliştirme yapmayıp CK testini tekrar yaptırınız. Eğer düşmemişse bu durumda farklı sebepler araştırılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 101. yusuf boran diyor ki:

  ben 58 yaşındayım 02-04-2016 günü bir stres sonucu rahatsızlandım hastaneye gittim tahliller glukoz 149, ast (sgot) 52, ldh 820, ck-mb 322, protein 9,0, globulin 5, na sodyom düşük işareti 135, k potasyum 6,78, lökosit 12,43, lenfosit sayısı 4,61, ort.eritrosit hb 31,4, troponin I 0,168 yazılı olanlar ok işarteli açıklarsanız sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yaşanan strese bağlı olarak kan şekerinin yüksek çıkması normal sayılabilir. Ancak kalp ile ilgili test sonuçlarınızın yüksek olması nedeniyle bir dahiliye veya kardiyoloji uzmanına muayene olmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 102. Osman Özden diyor ki:

  Hocam ayrıca sizin sitenizdeki güzel yorumları ve sizin cevaplarınızı okuyorum
  CK-MB testim de 19 çıktı lab aralığı 0-24

  Troponin 1 ve CK-MB sonuçları ile kalp krizi geçirmiş miyimdir.

  Tek sıkıntım A1c : 8,6 çıktı

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kalp krizi geçirmemişsiniz. Hem troponin hem de CK-MB değerleriniz normal. Sizin de yazdığınız gibi HbA1c değeri sıkıntılı. Şeker hastası olmalısınız. Ancak tedavinize ve diyetinize pek de dikkat etmediğiniz anlaşılıyor. Gelecekte sıkıntı çekmemek için Lütfen kan şekerinizin kabul edilebilir sınırlar içinde tutmaya özen gösteriniz. Güzel görüşleriniz için teşekkür ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

 103. Osman Özden diyor ki:

  Göğüs ağrılarım vardı ve kan tahlili yaptırdım troponin-1 değerim “0” çıktı laboratuarın aralığı ise <0,034

  bu kalp krizi geçirdiğimi gösterirmi
  saygılarımla

 104. yusuf akdağ diyor ki:

  Meraba hocam ilk önce teşekrü ederim böyle bir yerde insan lara bilgi verdiniz için annem mın Troponin I + 0.953 bu göründü en son bu nedir cevap veririseninz sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Umarım faydamız dokunuyordur. Annenizin troponin değerinin ölçüldüğü laboratuvarın normal aralığını yazarsanız ona göre değerlendirme yapabiliriz. Troponin ölçüldüğüne göre göğüs ağrısı olmalı. Doktorlar da kalp krizi geçirip geçirmediğini anlamak ve teşhis koymak için bu testi istemişlerdir. Ancak sadece test sonucuna göre değil, hastanın şikayetleri, diğer tetkik sonuçları (EKG gibi) ve muayene bulguları da çok önemlidir. Doktorunuz tüm bunları değerlendirerek sizi yönlendirir. Sağlıklı günler dileriz.

 105. oya arslan diyor ki:

  Merhaba,
  Yaşım 35. Pazar akşamı şiddetli çarpıntı ile hastanenin acil servisine gittim. Hastanede tansiyonum 9:6 (benim zaten senelerdir hep bu seviyededir).Nabzım 210 ‘du. Bir cihaza bağladılar beni ve damardan azar azar bir ilaç verdiler.Bu ilaçtan sonra nabzım normale döndü. Sonrasında kan tahliliyle troponın I testi yapıldı. Sonuç 0 çıktı. Doktor Beloc Zoc yazdı. ve bir kardiyoloğa görünmem gerektiğini belirtti. Boğazımda sürekli kuru bir öksürük var ve bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra kesildi. İnternetten kalp büyümesi şeklinde yazı okudum. Bir de doktor bana hangi tahlilleri yazar acaba diye sormak istiyorum. Hiç şimdiye kadar yaptırmadım tahlil (şeker-kollestrol-ts tiroid vs.). Bunları yazar mı acaba?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Siz şikayetlerinizi anlattıktan sonra kardiyoloji uzmanı kalp ve damarlar ile ilişkili olabilecek tahlilleri gerekli görürse yazacaktır. En azından şimdiye kadar hiç tahlil yaptırmamış olduğunuzu duyunca muhtemelen merak da edecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 106. okan diyor ki:

  hocam benim dün akşam göğüs kafesimde ağrı oldu tansiyonumu ölçtüm 11 17 çıktı nabı 65 ile 68 arasıydı hemen hASTANEYE gittik ve test sonuçlarına hgb değerim 16,7 referans 11-16 rbc değeri ise 5,79 reerans 3,5-5,5 pdw 17,3 referans 9*17 troponin l 0,008 referans0-0,08
  bunlara göre kalp kasımdamı oldu o ağrı yoksa iskelet kasımdamı bilgilendiriseniz sevinirim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazdığınız troponin I test sonucuna göre dün akşam kalp krizi geçirmediğiniz anlaşılıyor. Sağlıklı günler dileriz.

 107. Recep Songün diyor ki:

  Dün(15.03.2016)kan tahlili sonucunda,Troponin T hs STdeğerim 19.08 çıktı.Bu ne demektir?Neler yapmalıyım?İlginiz için teşekkür ederim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Çıkan sonucun birimi ile beraber referans aralığını da yazarsanız değerlendirebiliriz. Ancak troponin testleri genellikle acil servislerde göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran hastalarda kalp krizi geçirip geçirmediğini teşhis etmek için kullanılan bir testtir. Bu sebeple en azından dün kalp krizi geçirmediğiniz açıktır. Sağlıklı günler dileriz.

 108. ilker diyor ki:

  TROPONIN I < 0,006 nasıldır iyi günler

 109. gamze diyor ki:

  Hocam Merhaba çok şiddetli göğüs agrisiyla acilen gittim.kan tahlili yaptılar troponin degerim 0.021 çıktı.sizce değer normalmi.?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İki çeşit troponin testi bulunduğundan ve normal değerleri de farklı olduğundan bir değerlendirme yapamıyoruz. Troponin testinin hangisi olduğunu ve normal aralığını yazarsanız değerlendirme yapabiliriz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 110. Mehmet Cani KORUNÇ diyor ki:

  Hocam 5 damar Aort mekanik kapak değişimi İle sonuçlanan Açık kalp ameliyatı oldum…ameliyat öncesinde Farkında olduğum 1 Olmadığım Hocanın dediğine göre krizlerim olmuş halsizlik üşüme baş dönmesi titreme ve hafif ateş rahatsızlıkları gittiğim hastanede kan tahlilinde
  Tetkik Adı Sonuç Durum Normal Değer Birim Açıklama Sonuç 1 Sonuç 2
  Troponin I 0.182 H 0 – 0.06 ng/ml 0,003 0.000
  Tetkik Adı Sonuç Durum Normal Değer Birim Açıklama Sonuç 1 Sonuç 2
  Serolojik Testler
  CRP 16.5 H 0.00 – 5.0 mg/l 3.41
  PT
  sec 19.9 H 11 – 15 mg/dL 24.6 28.5
  NEU% 76.1 H 50.0 – 70.0 % 65.2 4.71
  bu sonuçlar nasıldır en kritik dikkat etmem gereken bulgu kontrolu için yapabilçeklerim nedir….? iyi akşamlar dileğiyle görevinizde başarılar dilerim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Tetkiklerden Troponin I, CRP ve PT’nin yüksek olduğu görülüyor. Nötrofillerin ve CRP’nin yüksek olması vücutta bir enfeksiyonun var olduğunu gösterir. Buna yönelik olarak enfeksiyonun yeri tespit edilerek tedavisi yapılmalıdır. PT sonucunuzun yüksekliği doktorunuzun verdiği kan sulandırıcı ilaçların etkisine bağlıdır. Geçirmiş olduğunuz ameliyatlardan sonra bu istenen bir şeydir. Doktorunuzun istediği uzunlukta olup olmadığını lütfen doktorunuza sorunuz. Ayrıca hafif de olsa Troponin I yüksekliğinin nedeni ile ilgili doktorunuzdan bilgi almanızda fayda vardır. Ameliyat sonrası rutin kontrollarınızı ihmal etmeyiniz. Eğer yoksa mutlaka bir kalp hastalıkları mütehassısı ile rutin kontrollara başlayınız. Sorduğunuzu sorular onların uzmanlık alanına girdiği için en doğru bilgiler onlardan alınabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 111. Merve diyor ki:

  tnlultra değeri 0.137 cıktı. Bu ne anlama gelıyor ?Ne yapılması gerekıyor?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Buna cevap verebilmek için TnI ultra testinin yapıldığı laboratuvarın referans aralığını bilmek gerekir. Ayrıca bu testin yapıldığı kişinin şikayetlerinin ne olduğu da değerlendirme için gereklidir. Bu test genellikle acil servislerde göğüs ağrısı şikayeti ile gelen hastalara kalp krizi geçirip geçirmediğini anlamak için yapılır. Sağlıklı günler dileriz.

 112. MEHMET diyor ki:

  hcom merhaba tropin degetleri hep sıfır çıkıyor 2 yıl oluyr bir sıkıntı olurmu teşekuler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin değerinin yüksek çıkması kalp krizi geçiriyor olduğunuzun gösterdiğinden “O” çıkması iyidir, bir sıkıntı olmaz. Sağlıklı günler dileriz.

 113. Recep Akgl diyor ki:

  Merhaba benim bir gün göğüsümde baskı oldu ve çenemdede bi ağrı vardı hastaneye gittim troponin testi yaptılar ve göğüs röntgeni çektiler troponin 0 çıktı yani hiçbir bulgu yok göğüs filmindede bişe yok dendi ekg de çekildi midemde yanma şişlik olup olmadığını sordu doktor bende var dedim reflüden oldu o baskı dedi reflü kalp krizini taklit eder dedi acaba doğru mudur

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Mide ile ilgili bazı problemler kalp krizini taklit eden rahatsızlıklara sebep olabilir. Sağlıklı yıllar dileriz.

 114. yunus baskurt diyor ki:

  hocam kan testı yaptırdım troponın sevıyem 0.05 cıktı ve o gün kalp sıkısması oldu

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin testi kalp krizi varlığı veya yokluğunu belirlemek için genellikle acil servislerde kullanılan bir kan testidir. Kalp sıkışması olduysa, bir kardiyoloji veya dahiliye uzmanına muayene olmak üzere başvurunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 115. Enes diyor ki:

  Merhabalar. Bende kalp çarpıntısı var sonuçlar normal çıktı ekg kan kalp ultrasonu fakat psikolojik sorunlarım olduğu icin strese bağlı dendi doçent kardiyoloj inceledi ve beloc 25 mg diye bir hap verdi bu seni rahatlatır tansiyonunu düşürür dedi carpıntınıda azaltır dedi sizce kullanmalımıyım tavsiye edermişsiniz yada ilacı açarmışsınız daha gencim 21 yasında yaygın anksiyete varmış teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bir Kardiyoloji uzmanı sizin şikayetlerinizin alanında uzmanlaşmış bir doktordur. Onun önerdiği şekilde davranmanız gerektiğini düşünüyoruz. Yaygın anksiyete için gerekirse bir Psikiyatri uzmanına da muayene olabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 116. Emre diyor ki:

  Hocam kardiyak testi normal dendi fakat testin üstünde p dalgası 24mV yi asıyor sağ atrium genişlemesi veya nteratriyal ileti bozukluğu diyor yas 21 bu ne demek bana açıklarmışsınız teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu işin uzmanları kardiyoloji veya dahiliye uzmanlarıdır. Sizin test sonucunu da onlar çok daha iyi değerlendirebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 117. Osman diyor ki:

  Hocam gectigimiz gunlerde taşikardi atagi gecirdim ancak uzun süreli ve kesintisiz 255atim/dk lik atakti yaklasik yarim saat. Surdu hastaneye ulasana kadar ardindan hastanede durdurulabildi .sonra gata da troponin testi yapildi referans degeri 0-16 iken bendeki deger 46 yaziyor bunun anlami kalp krizine yaklastigim midir bide ilerde kalp krizi gecirme ihtimalim yukselmis mi oluyor

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kalp krizi sırasında oksijensiz kalan kalp kasının harabiyeti sonucu ortaya çıkan troponin kalp krizinin teşhisinde kullanılan testlerden biridir. Ancak taşikardi atağı sırasında da kalp kasında bir miktar harabiyet söz konusu olabilir. İki olay farklı sebeplerle de gerçekleşse sonuçta kalp kası zarar görmektedir. Ama çarpıntı nedeniyle troponin yükselmesi mutlaka kalp krizi geçireceğiniz anlamına da gelmez. Bir kardiyoloji uzmanına muayene olarak onun takibinde olmanızı tavsiye ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

 118. Burak diyor ki:

  Hocam ekg normal troponin 0.004 ck mb 1.56 göğüs Ağrı’sı var kan değerlerinde normal dendi kardiyolog ve uzman doktorlar tarafından nabız 90 110 arası seyiriyo yaygın anksiyete bozukluğu var bende kafam rahatlatken nabız 73 68 fılan hastalığımın üst evresindeyim yani kalbin hızlı çarpması icin bir ılac kullanmalıymıyım yardımcı olursanız beni aydınlatırsanız sevinirim sonuçlar Nasıl bide su göğüs kol Ağrı’sı neden oluyo ilacli BT ye girdim çok iyi ciğerlerin dediler

  • Burak diyor ki:

   Ve onerebılceginiz depresan varmıdır citoles 10 mg kullanıyorum 1 aydır

   • dradmin diyor ki:

    Merhaba,
    Tüm bu yakınmalarınız ve ilaç önerileri için lütfen bir psikiyatri uzmanına danışınız. Onun tavsiyeleri doğrultusunda davranınız. Sağlıklı günler dileriz.

 119. Burak diyor ki:

  Hocam panik ataktan dolayı kalbimde hep bi hızlı atış var fakat ekg kan sonuçları normal çıkıyor 90 ile 110 arasında seyir gösteriyo nabız iyiken 73 fılan fakat streste 120 lere kadar çıkıyor bu bir sorun olur mu ve strese bağlı tansiyonum çok çıkıyor hastalığın zırvesindeyım bedenle ilgili sağlıkla anksiyete bozukluğu var ve kalp krizi geçirecekmişim gibi oluyo ve tedirginlesiyorum ama kalp normal ekg kan sonuçları normal çarpıntı icin bısey yapmam gerekiyormu 180 cm boyunda 79 kıloyum yas 23 yardımcı olursanız çok sevinirim

 120. sevgi diyor ki:

  eşim son bir haftadır kalp sıkışmaları yaşıyor.daha önceleri ritm bozukluğu tanı konuldu buğün kan vermiş troponin ı serum 0.001 kütle ck -mb serum 0.28 çıkmış ama hala sıkışmaları var teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Daha önceden kalp ile ilgili ritm bozukluğu tanısı konmuş olması, kalp ile ilgili bir sorunun olduğunun göstergesi. Son günlerde stresli bir durum yaşadıysa kalp sıkışmalarına bu da yol açabilir. Eğer varsa stresin ortadan kaldırılması ile şikayetleri azalabilir. Test sonuçları normal gözüküyor ancak bu, testler açısından şu an için anormal bir durum olmadığını gösterir. Bir süre sonra yükselmeyeceğinin garantisi de değildir. Kalbi besleyen damarların tıkanarak kalbin oksijensiz kalması durumunda bu testler yükselecektir. Bu durumda acil müdahale edilebilmesi için en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

 121. Burak diyor ki:

  Hocam troponin ı 0.004 normalmidir ekg normal çıktı

  • Burak diyor ki:

   hocaö çarpıntım vardı stres yaptım ekg normal çıktı kan sonuçlarımda troponin ı 0.004 çıktı dusuk yani bir sıkıntı olur mu doktor eve gıdebılırsın dedi birşeyin yok dedı bende yaygın anksiyete bozukluğu var

   • dradmin diyor ki:

    Merhaba,
    Sonuçlarınız normal çıkmış, sizi muayene eden doktor da hem muayene bulgularını ve hem de test sonucunuzu değerlendirerek anormal bir durum olmadığına karar vermiş. Troponin sonucunuz sağlıklı kişilerde olması gerektiği gibi düşük çıkmış. Endişe etmenizi gerektirecek bir durum olmadığını düşünüyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Evet normaldir. Sağlıklı günler dileriz.

 122. Ayse diyor ki:

  Gogus bolgemde bir agri var bugun kan alindi ve kardiyak testi yapildi sonuclar nasil cikarsa kotu dur ?

 123. ilhan diyor ki:

  Hocam babam 4 yıl önce anjio ve bypass oldu.Ancak kalp yıpranmış olduğu için pek iyileşme olmadı.kalp çarpıntıları devam ediyordu.ilaçlarını kullanıyordu doktora sürekli görünüyordu.ancak şikayetlerine çözüm bulunamamıştı.son olarak nabız 35-80 arası değişiyordu.nihayetinde fenalaştı.tan 24/12 nab 136 olarak hastaneye kaldırıldı.saat 11 sırası bu sıkıntıyı yaşadı.13 gibi tromponin 0.354 ck mb 9 idi.saat 18 gibi tromponin 1.47 ck-mb 7 olarak ölçüldü.doktor anjio olmanız gerekli dedi.ancak kreatinin 2.9 üre 91 olduğundan böbreklerin zarar görmesi riski var seçim yapmanız gerekir denildi.babamda anjiyo olmak istemedi.diyalize girmek zorunda kalabilirim diye.doktor böbrekler %19 çalışıyor dedi.anjiyo harici bir çözüm varmıdır.siz ne önerirsiniz?kullandığı ilaçlar aldactazide,olmetec,digoksin,dilatrend,ecoprin,desal son olaydan sonra plavix kullanmaya başladı.hatta eski ilaçlarından sadece desal ve ecopirini kullanıyor.

  • dradmin diyor ki:

   Geçmiş olsun,
   Bahsettiğiniz konu bir kardiyoloji uzmanının değerlendirmesi gereken bir durumdur. Lütfen babanızı en kısa zamanda bir kardiyoloji uzmanına götürerek görüşünü alınız ve onun tavsiyeleri doğrultusunda umarız şifa bulursunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 124. hüsniye akın diyor ki:

  troponin tahlil sonucu 0,003 nornal aralığı 0,02-0,06 ne anlama gelir ve efor diye bir tahil daha istedi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sonucunuz alt sınırın da altında çıkmış. Bu sonuç normaldir. Efor testi bir kan tahlili değildir. Genellikle yürüme bandında yapılan ve eş zamanlı olarak vücudunuza bağlanan elektrotlar aracılığı ile kalbinizin efor esnasındaki performansını ölçen bir testtir. Sağlıklı günler dileriz.

 125. kardelen özkan diyor ki:

  kızım 10 yaşında troponin ve ck mb yüksek cıkti anju oldu kroneralter damarlarrında genişleme var denildi anjudan 6 ay sonra tekrar hastalandi troponin yüksek cıkti cocuklarda yüksek oluyo sorun yok dediler ama biz hafta 1 rahatsizlaniyo her rahatsizliginda degerleri yuksek oluyo bir care bulamadik lutfen yardimci olurmusunuz her rahatsizlanmasin da şikayetleri artiyor kizimim kolu agriyo kalbimin üstune sıcak su dökülmüş gibi yaniyo bunungibi ßikayetleride oluyo

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Troponin ve ck mb sonuçlarının kaç çıktığını, çocuğunuzu götürdüğünüz doktorun uzmanlık alanını yazabilir misiniz ? Sağlıklı günler dileriz.

 126. timur gündoğdu diyor ki:

  slm babam 27.07.2015 tarihinde hatanenin acil servisine gitti göğüs ağrısı şikeyeti üzerine burada bazı tahliller yapıldı ilk tahlil sonucunda vücutta tropolin değeri 100.4 ikinci tahlilde 98.00 üçüncü tahlilde 88.6 son tahlilde ise 77.1 cıktı ve eve gidebilir dediler bu arada bu tahlil sonuçlarını almak için 12 saat gibi hastanede kaldık ve hiçbir tedavi yapılmadı sadece hastanenin bi kenarında bekledik ve değerler kendiliğinden düştü eve geldikten sonra babam 1 saat sonra tekrar fenalaşap acile getirdik ve içeri girer girmez kalbi durdu ve şok cihazıyla kalbini çalıştırdılar kardiyoloji doktoru hemem samsun 19 mayıs hastanedine sevk etti ve babam burda 10 saaat yaşayabildi. bende hastaneden şikeyetci oldum ama bugün aldığım karar beni şok etti doktorun hiçbir şekilde kusuru olmadığı ve yargılanmaması gerektiğine karar verilmişti. benim sizden isteğim bu değerler karşınıza geldiğinde nasıl bi tedavi uygulanıyor bunu bilmek istiyorum saygılar

  • dradmin diyor ki:

   Başınız sağ olsun,
   Babanızın kaybı nedeniyle üzgünüz. Elinize ulaşan karar mutlaka titiz incelemeler sonucu varılan bir karardır. Hasta ile ilgili yapılan tüm işlemlerin dosyası incelenerek, yapılması gerekip de yapılmayan bir şey olup olmadığı araştırılır. Eksik bulunması durumunda da gerekli yasal işlem yapılır.


Tüm Hakları Saklıdır © 2015 hayatisaglik.com

| sağlık sitesi | sağlık bilgileri | tahlil | kan tahlili | idrar tahlili | beslenme diyet | hastalıklar | site haritası |