www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri.WBC (lökosit, akyuvar) yüksekliğiKan dolaşımında bulunan hücrelerden biri olan akyuvarlar, “White Blood Cells” İngilizce kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltma ile anılır. Beyaz kan hücreleri anlamına gelen bu kelimelerin karşılığı olarak dilimizde “akyuvarlar” veya tıbbi olarak “lökositler” kullanılmaktadır.

Akyuvarlar  genellikle vücut savunmasında görevli hücreler olup, çeşitli durumlarda sayıları değişir. Enfeksiyonlar başta olmak üzere, çeşitli hastalıklarda sayıları artan lökositler, mikroplarla savaşta önemli rol oynar.

“Lökositoz” adı verilen WBC yüksekliği, sadece kanda değil, beyin-omurilik sıvısı (BOS) gibi diğer vücut sıvılarında da tespit edilebilir.
 

WBC  normal sınırları nedir ?

WBC normal sayısı 5.000-10.000/mm3’dür. Akyuvar sayısının milimetreküpte 10.000’in üzerinde olması, WBC artışını gösterir.

 
WBC neden artar ?

Bir enfeksiyon, kullanılan bir ilaca karşı reaksiyon, kemik iliğini etkileyen bir hastalık veya bağışukluk sistemini etkileyen bir duruma bağlı olarak, lökosit üretim artışı sonucu WBC sayısı artar.

 
WBC hangi durumlarda artar ?

Bakteriyel, bazı viral  enfeksiyonlar ile nadiren mantar veya parazit enfeksiyonları: Bu gibi enfeksiyon kaynakları vücuda girdiğinde, çoğalarak hastalık yapar. Çoğalan bu mikroplarla savaşmak için akyuvarlara ihtiyaç vardır. Bu sebeple, kemik iliği lökosit üretimini artırarak, mikroplarla savaşan asker sayısını artırır. Böylece, üretim artışına bağlı olarak, WBC sayısı yükselir. Enfeksiyonlar, iltihabi durumlara da yol açarak, akyuvarların artmasına sebep olabilir.

Akut lenfositik lösemi, akut myelojenik lösemi, kronik lenfositik lösemi, kronik myelojenik lösemi, gibi lösemilerde WBC sayısı artar. Sayı artsa da, üretilen akyuvarlar fonksiyon görmedikleri için, bu gibi kanser hastalarında, enfeksiyon riski yükselir.

Sigara içenlerde ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı olanlarda hava yollarında iltihaplanmalar meydana gelir. İltihaplar arttıkça, WBC sayısı da artar. 

 
Aşağıdaki durumlarda da WBC sayısı artmaktadır:

Alerji,

Astım,

Kortikosteroidler,

Adrenalin,

Polistemia vera,

Romatoid artrit,

Vaskülit (damar iltihabı),

İltihabi bağırsak hastalıkları,wbc yuksekligi

Çeşitli travmalar,

Yanıklar,

Cerrahi operasyonlar,

Fiziksel veya duygusal stres,

Tüberküloz,

Ameliyatla dalağı alınmış olanlar,

Aşırı egzersiz,

Hamileliğin son ayları.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


WBC (lökosit, akyuvar) yüksekliği konusunda yapılan yorumlar

 1. DİLARA dedi ki:

  merhabalar benim sonuçlarım WBC 13.40 RBC 4.33 HGB 13.20 HCT 39.60 ÇIKTI sonuçlarım nasıl iyimi kötümü yorumlarmısınız? iyi akşamlar

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Dilara hanım,
   Vücudunuzda bir enfeksiyon bulunma durumu olabilir. Tahlil sonucunuzu doktorunuza göstermenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 2. Yagmur dedi ki:

  Merhabalar benim wbc degerim 18.6 cikti crp ise 7.3 neu 11.44 ve mon 1.63 cikti yorumlarmisiniz lutfen iyi calismalar.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Yağmur hanım,
   Yüksek wbc değerinin en sık rastlanan sebebi vücutta bir enfeksiyon bulunmasıdır. CRP değerinin de yüksek çıkması bunu desteklemektedir. Tahlil sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. Enfeksiyon kaynağına göre vereceği ilaçlar sizi sağlığınıza kavuşturacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 3. Aylin dedi ki:

  Merhaba enfeksiyonum düzelmesine rağmen her kan tahlilimde beyaz küre lerim yüksek çıkıyor.Doktorum çok sık enfeksiyon geçirip geçirmediğimi sordu böyle bir durumum da yok yani sık enfeksiyon geçirmiyorum.Beyaz kürelerimdeki yüksekliklerin sebebi ne olabilir?sürekli yüksek çıkması sıkıntı oluşturur mu?

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Beyaz kürelerin yüksek çıkmasının başta gelen sebeplerinden biri enfeksiyonlardır. Vücut enfeksiyonlarla savaşmak için beyaz küre üretir. Herhangi bir enfeksiyonun başka göstergeleri de vardır ve enfeksiyon geçirilip geçirilmediği o testlerle de anlaşılabilir. Enfeksiyon veya beyaz küre sayısını artıran diğer sebepler ile ilgili açıklama sitemizdeki yazımızda belirtilmiştir. Sebebin ne olduğunun ortaya çıkarılabilmesi için kapsamlı bir araştırma yapılmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

 4. muhterem dedi ki:

  lökosit (WBC) sonuç: 20,19 çıktı bu ne demektir.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba,
   Kan dolaşımınızda bulunan beyaz küre (akyuvar) sayısının yükseldiği anlaşılıyor. Sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. O gerekeni yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree