York testi nedir ?

York testi, kişinin hangi yiyeceklere karşı toleransının olmadığını ortaya koyan bir kan testidir.

Gıda intoleransı (Bakınız: gıda intoleransı nedir?), besinlerde bulunan bazı maddelere karşı gelişen, alerjik olmayan gıda duyarlılığı şeklinde tanımlanabilir.

Eğer kişide bazı gıdalara karşı duyarlılık varsa, “York testi” ile ortaya çıkarılabilir.

Uzun yıllardan beri bilinmekte olan “gıda intoleransı” ve bu konu ile ilişkili testler, şüpheli sonuçlar verdikleri için güvenilirlikleri açısından kafalarda soru işaretleri oluşturuyor ve konunun uzmanları tarafından pek tercih edilmiyordu.

Gıda intoleransında, besinlere karşı gelişen immünglobulin G (IgG) antikorlarının rolü olduğuna ilişkin bilgiler arttıkça, kişinin duyarlılığı bulunan gıdaları tespit etmede bu antikorların belirlenmesinin faydalı olacağı düşünüldü. Gıdaya özgü bu antikorların varlığı saptandığında, kişinin pozitif çıkan antikora özgü yiyecekten uzak durmasının, duyarlılık nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıkları önleyeceği hesaplandı.


york testiYork testinin prensibi nedir?

York testi  ile, kişiden alınan kan örneğinde gıdalara özgü IgG alt tipi seviyesi (IgG4) ölçülür. Gıdaya özgü IgG antikoru varlığı, vücudun o gıdaya karşı daha önceden bir reaksiyon gösterdiğini ortaya koyar. Buradan hareketle, kişinin o gıdaya karşı intoleransı olduğuna karar verilir ve özel bir diyet programı uygulanır.

Aslında hepimizin kanında çeşitli gıdalara karşı IgG antikorları bulunur. Ancak bu antikorların seviyeleri önemlidir. Kişide duyarlılık yaratacak ve rahatsızlıklara yol açacak olan IgG antikor seviyeleri yıllar süren çalışmalar sonucu belirlenmiştir. Belirlenen bu seviyelere göre test yapılan kişi bazında gıda intoleransı testpit edilmekte ve o kişiye özgü bir diyet uygulanmaktadır.

York testi’nin eski testlere göre avantajı nedir?

Eski testlerde, bu eleme yapılmaksızın 40-50 adet gıdaya karşı intolerans saptanması, kişileri karamsarlığa sürüklemekteydi. Çünkü, uzak durulması gereken bu kadar çok besin varlığında, uygun bir diyet listesi oluşturabilmek başa çıkılmaz görülüyordu.

Klinik çalışması olan tek gıda intoleransı testi olan York testinin en önemli özelliği, kişide bulunan pasif intoleransları, yani klinik bulgu vermeyen, rahatsızlık yaratmayan intoleransları eleyerek, kişinin uzak durması gereken gıdaları minimuma indirgemesidir. Böylece, kişi sadece aktif olan gıda intoleransını öğrenerek ona yönelik tedbir alabilir.

loading...

Yapılan istatistiklerde de eski testleri kullanan hastaların ancak %3’ü kendilerine verilen diyet programını anlamış ve uygulayabilmiş iken, York testinde bu rakam %93’lere çıkmıştır.

York testi’ni uygulamış olan  hastalar ile yapılan anket sonucu; mide-barsak sorunlarının %80, solunum rahatsızlıklarının %72, nörolojik problemlerin %78, cilt lezyonlarının %76, psikolojik problemlerin ise %81 oranında iyileştiği saptanmıştır.  

 

York testi ile kaç çeşit gıdaya karşı test yapılır?

York testi 158 çeşit yiyecek ve içeceği test ederek  gıda intoleransı bulunup bulunmadığını belirler. Bu gıdalar arasında; tahıllar, balıklar ve kabuklu deniz ürünleri, meyveler, sebzeler, et, tavuk, otlar, baharatlar, kabuklu yemişler ve içecek çeşitleri bulunmaktadır. 

 loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Anti-Spam Protection by WP-SpamFree

12 Yorum