www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.Güneşten korunmak için neler yapılabilirgunesten korunma 1Güneş içimizi ısıtsa da yaz günlerinde derimizi yakabilir.

Güneş yanıkları özellikle başlangıçta epey acı verici olabilir. Bu sebeple derimizi güneşten korumak için bazı tedbirlerin alınması gerekir.

Güneşten korunmazsak tatil burnumuzdan gelebilir.

Kendimizi güneşten korumak, güneş ışınlarının uzun dönemli etkileri olan cilt kırışıklıkları veya deri kanserlerini önlemek açısından da önemlidir. 

Güneşten korunmak için neler yapılmalıdır?gunesten-korunma sapka

Güneşten korunmak için en iyi yol güneşe maruz kalmamaktır.

Güneşten korunmak için özellikle sabah 10 ile öğleden sonra 4 arasında güneş ışınlarının ne kuvvetli olduğu zaman güneşe çıkılmamalıdır. Çünkü bu saatlerde zararlı ultraviyole ışınlarının en yoğun olarak alındığı zamandır.

Güneşe çıkılacaksa gölge yerler tercih edilmelidir. Güneşten korunmak için deniz veya havuz kenarlarında şemsiye altında oturulmalıdır. Eğer mümkünse ultraviyole korumalı şemsiyeler kullanılmalıdır.


Güneşten koruyucu giysiler giyilmelidir. Bu giysilerden en önemlisi geniş kenarları olan şapkalardır. Böylece ense, kulaklar, gözler ve kafa derisi güneşten korunmuş olur.

gunesten korunma gunes gozluguBol ve terletmeyen uzun kollu ve paçalı giysiler giyilmelidir. Bazı giysiler güneşten koruyucu iplikle dokunurlar. Eğer mümkünse bu tip giysiler kullanılmalıdır.

Güneşten korunmak için ultraviyole korumalı gözlükler takılmalı ve güneşin gözlere zarar vermesi engellenmelidir. Çocuklar da güneş gözlüğü kullanmalıdır.

Güneşten korunmak için koruma faktörü yüksek güneş koruyucular kullanılmalıdır. Güneş koruyucusu genellikle plaja veya havuz kenarına geldikten sonra sürülür ki bu yanlıştır. Güneş koruyucuları güneşe çıkılmadan 15-30 dakika önce sürülmelidir.

gunesten korunma semsiyeGüneşten korunmak için yeterli miktarda güneş koruyucu kullanıldığından emin olunmalıdır. Bir yetişkinin vücudunun tamamını kaplayacak miktarda güneş koruyucusu genellikle 30 mL kadardır. Az miktarda güneş koruyucu kullanılırsa yeterli etkinlik göstermeyebilir.  

Ancak unutulmamalıdır ki, bir kere sürülünce güneş kremi tüm gün boyunca sizi güneşten koruyamaz. Denize veya havuza girdikten sonra ve belirli aralıklarla (genellikle 2-3 saatte bir) güneş kremi yenilenmelidir.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree