www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.
2 Mayıs 2014
dradmin

İdrar hakkında bilmemiz gerekenler

gece idrara kalkmaGece idrar yapmak için uyanmak normal midir ?

Çoğu insan ortalama 8 saatlik gece uykusu boyunca idrar yapmak için uyanmaz. Ancak, yatma zamanına yakın çay, kahve gibi kafeinli içeceklerin tüketimi, alkol tüketimi veya sadece bol sıvı alımı gece 1 kez idrar yapmak üzere uyanmanıza sebep olabilir. Fakat idrar yapmak üzere birden fazla uyanmanız durumunda, aile hekiminize veya bir sağlık kuruluşuna başvurarak durumu bildirmenizde fayda vardır. Çünkü, şeker hastalığı, kalp ve böbrek hastalıkları, erkelerde prostat rahatsızlıkları geceleri sık idrar yapma ihtiyacına sebep olabilir.
İdrarınız neden kokar ?

İdrar yapıldıktan sonra bekletilirse kokar. Bunun sebebi idrara bulaşan bakterilerin çoğalması sebebiyle ürettikleri ve salgıladıkları birtakım maddelerdir. Bazen de idrar yaparken her zamankinden değişik bir kokusu olduğunu fark ederiz. Eğer bir enfeksiyon bulunmuyorsa, tüketilen bazı besinler buna sebep olabilir. Örneğin pastırma yedikten birkaç gün sonra sadece idrarımız değil terimiz bile pastırma kokar. Çok lezzetli olsa da sadece bu yüzden pastırma yemekten kaçınanlar vardır. Bunun sebebi, yenen maddenin sindirimi sonrası ortaya çıkan maddelerin vücuttan idrar yoluyla atılışı esnasında koku çıkarmalarıdır. Pastırma örneğinde olduğu gibi bazı baharatlar tüketildiğinde de idrar kokusu hissedilebilir. Ancak idrardaki bazı kokular, özellikle bebeklerin idrar kokusu bazı hastalıkların göstergesi olabileceğinden mutlaka doktorunuza danışılmalıdır.

 

Yeterli su içtiğinizi idrara bakarak nasıl anlarsınız ? 

Günde  içtiğimiz su miktarının yeterli olup olmadığı idrarınıza bakarak anlaşılabilir. Normalde günde 2-2.5 litre su içmemiz önerilir, ancak bazen bu miktar bile yeterli olmayabilir. Bunun en güzel göstergesi idrarınızın rengidir. Sağlıklı bir kişinin idrar rengi koyu sarı ise yeterli miktarda su içmiyor demektir. İdrar rengi iyice açık ve su gibi şeffaf ise o zaman yeterli miktarda su içtiğimiz anlaşılabilir.

İdrar renk skalası

 

Pembe veya kırmızı idrar neyi ifade eder ?

kanlı idrarİdrar renginiz pembe veya kırmızı ise en kısa sürede muayene olmalısınız. İdrar yollarınızda bir taş bulunması, idrar yolları enfeksiyonları, böbrek hastalıkları veya mesane kanseri idrarınızın kırmızı renkli olmasına sebep olabilir. Eğer idrarı boyayan pancar gibi bir besin veya vitamin gibi ilaç almadıysanız, idrarın pembe veya kırmızı olması, idrar yollarında bir kanama olduğunun göstergesidir. Bu kanama, az miktarda ise idrarın renginde belirgin bir değişikliğe sebep olmayabilir. Bu durumda mikroskobik inceleme ile idrar yollarında kanama varlığı tespit edilebilir. Aşırı kanamalarda ise yandaki şekilde olduğu gibi idrar rengi kırmızıya dönüşür.

 

İdrarını tutmak zararlı mıdır ?idrar tutma

İdrarınız geldiğinde uzun süre tutmamalısınız. İdrar uzun süre tutulduğunda, özelliklerde kadınlarda, enfeksiyonlara sebep olur. Bu nedenle idrarınız geldiğinde en yakın tuvaletin yolunu tutun!

 

Günde idrara kaç kez çıkılır ?

Çoğu kişi günde 6-8 kez idrara çıkar. Ancak eğer çok su içiyorsanız idrara çıkış sayınız 10’u geçebilir. Bol su içtiğiniz için sık tuvalete gitmek normal olabilir. Ancak, sürekli susamak ve sık sık idrar yapmak özellikle şeker hastalığını işaret eder. En kısa zamanda bu bulguyu doktorunuza danışmanız gerekir. Şeker hastalığının bu belirtisini bilmeniz, hastalığınızın erken dönemde teşhisini sağlayabilir. Yüksek tansiyonda kullanılan idrar söktürücü gibi bazı ilaçların da daha sık tuvalete gitmenize sebep olacağını unutmayınız.

 

İdrar yolu enfeksiyonlarına kadınlarda neden daha fazla rastlanır ?idrar yolu enfeksiyonu

Kadınların idrar yolları erkeklere göre daha kısadır. Bu sebeple bakterilerin idrar torbasına ulaşmaları da daha kolaydır. Böylece kadınlar erkeklere göre daha fazla idrar yolu enfeksiyonuna yakalanırlar. Doğum kontrol yöntemi olarak sperm öldürücü veya diyafram kullanan kadınlarda da enfeksiyon riski fazla olduğundan, kadınlara cinsel ilişki sonrası idrar yapması tavsiye edilir. Ayrıca doğum kontrol yöntemini değiştirmek de düşünülmelidir.

 

İdrar yaparken yanma ve acı hissedilirse ne yapılmalıdır ?

İdrar yaparken yanma ve acı hissedilmesi genellikle idrar yolu enfeksiyonunu işaret eder. Ancak bunun yanında daha nadir de olsa, kullanılan sabun, deterjan gibi maddelere hatta kullandığı tuvalet kağıdına olan duyarlılık da idrar yaparken acıya sebep olabilir. Bazen bir böbrek taşı da benzer şikayetle sebep olabilir. Bu yakınmalar olduğunda vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.   loading...


Yorum Bırak ya da Soru Sor

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

134 adet yorum var.

 1. Hasan diyor ki:

  Ben çok sık idrara çıkıyorum. Sabah saat 8 ile 13 arası en az 7-8 kez. Saat 13 ile 23 arası en az 8-9 kez. Çok susuyorum ağız kuruluğu oluyor

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Hasan bey,
   Bu şikayetinizin farklı sebepleri olabilir ancak ilk aklımıza gelen şey kan şekerinizin yüksek olabileceğidir. Şeker hastalarında kan şekerinin yüksek olmasına bağlı olarak bu tip şikayetler görülebilir. Aile hekiminize başvurarak bu şikayetinizi anlatmanızı öneririz. O gerekeni yapacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 2. HATİCE diyor ki:

  Merhaba hocam benim sorunum ben geceleri uyuduğum zaman bazen sabaha karşı bazende bi iki kere idrara çıkıyorum
  kabızlıktan dolayı devamlı su içiyorum su içtikcede idrarım oluyor ve çıkıyorum sizce normal mi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Hatice hanım,
   Vücuda sıvı girişi ne kadar fazla olursa gereksinimden fazla olan miktarı dışarı atılacaktır. Bu durum kışın daha belirgin olur çünkü yaz aylarına göre kışın terleme azalmıştır. Kabızlık için bol su içmenin yanında posalı, lifli yiyeceklerle de beslenmeye özen gösteriniz. Bu konu ile ilgili sitemizde bulunan bir yazının linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz: http://www.hayatisaglik.com/saglik-bilgiler/kabizlik-onleyici-3-besin.html Sağlıklı günler dileriz.

 3. Hazım diyor ki:

  Merhablar.ben su içtikten 15 dan sonra idrarım geliyor ve 15 dakikada bir geliyor.gecelerde 2.3 dafa idrardan dolayi tuvalete çikiyorum.nedeleri ne çok merak ediyorum.Saygilarimizla

 4. Reyhan diyor ki:

  Alkol yada su ictigimde hemen tuvaletim geliyor.arkadslarla ayni seviyede alkol aliyoruz bem 5 kez cikiyorsam onlar 1 kez cikiyor.birde cok kisa suruyor tuvaletim oturmamla kalkmam bir gbi.neden bole ki.arkadasim idrar torban asagida heralde diyor🤔

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Reyhan hanım,
   Alkol alımı idrar çıkışını artıran bir olaydır. Herkesin alkole olan tepkisi aynı olmayabilir. Nasıl ki alkol bazı kişileri daha çabuk etkiliyorsa, idrar çıkışı da kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ancak idrar torbasındaki sarkmalar da kişinin daha idrara çıkma hissine sebep olabilmektedir. Bu açıdan kontrol için bir kadın hastalıkları veya üroloji uzmanına muayene olmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 5. Selin diyor ki:

  Bende idrar yolu enfeksiyonu var ama önceden bu kadar tuvalete sık çıkmıyordum saat başı çıkıyorum şimdi nedeni ne olabilir

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Selin hanım,
   İdrar yolu enfeksiyonu olanlarda sık idrar çıkma olabilir. İyileştikten sonra bu şikayetiniz ortadan kalkacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 6. Gonca diyor ki:

  Ayrıca söylemeyi unuttum hocam yaşım 38 birde artık idrar geldiği an 1 dk bile bekleyemiyorum farkına bile varmadan tuvalete bakıyorum kaçırmışım endişeleniyorum hocam yorumlarınızı bekliyorum tşkrler

 7. Gonca diyor ki:

  Merhaba gonca ben sürekli tuvalate çıkıyorum 10 dakikada bir bazen 5 dakikada bir yanma Yok acı Yok ama koku var koyu sarı idrar oluyor çoğunlukta sürekli ağzım kuruyor ama tuvalate gitme korkusuyla az içmeye çalışıyorum daha önce üroloji ye giittim idrar testi temiz çıkmıştı yardım edin lütfen

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Gonca hanım,
   Şeker hastalığı olanlarda da sık idrara gitme şikayeti görülebilir. Stres de benzer şikayetlere yol açabilir. Bu açılardan da bir kontrol edilmenizde fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 8. Admin diyor ki:

  Bugün hiç olmayan bir şey oldu fazla su ve içecek içmeden en az 27 defa ufak abdest e (idrara) çıktım ve bu durumdan çok rahatsız oldum neden oldu ve ne yapmalıyım

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Admin,
   İdrar miktarındaki artış farklı sebeplere bağlı olabilir. Örneğin idrar yolları enfeksiyonları sık idrara çıkmaya yol açabilir. Ayakların üşümesi de bu şikayete yol açabilir. Bunun için öncelikle aile hekiminize başvurabilirsiniz. Onun yaptıracağı tahliller neticesinde gerekenler yapılacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 9. Serap diyor ki:

  Mrb hocam bnde anı idrar sıkışması oluyo ve gecede birkez idrara çıkıyorum ama kasiklarimda sancı oluyo yapinca 5dak.kadar geciyo günde 5 6 kezde idrara çıkmam var sizce bu normalmi ilginize teşekkürler kolay gelsin

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Serap hanım,
   Bu sorununuzla ilgili bir kadın hastalıkları veya üroloji uzmanına muayene olmanızı öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 10. Zeliha diyor ki:

  Merhaba dün gece 2 kere sabah da 2 kere tuvalete çıktım nedeni ne olabilir acaba yardimci olur musunuz

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba Zeliha hanım,
   İlk kez böyle bir şikayetiniz oluyorsa idrar yolları enfeksiyonu düşünülebilir. Aile hekiminize başvurunuz. O gereken tetkikleri isteyecektir. İdrar tahlili sonucuna göre doktorunuz gerekli değerlendirmeyi yapacaktır.

 11. fatih diyor ki:

  iyi günler hocam kilom 75 yasim 33.. ben günde 2 litreyi geckin su tükeriyorum 9-10 kez idrara cikiyorum, gece de bir kez cikiyordum ama ilac tedavisiyle gece sorunu kalkti gibi..idrara cikma araligim 1-5 yada 2 saate bir ürolog doktorum mesaneyi tam bosaltamama teshisi koydu ama hala sìk tuvalete cikiyorum bu normalmidir..bir sorumda vasektomi ameliyati olduktan sonra sanki daha sik idrara cikiyorum bu prostat büyemsini tetiklermi tesekürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sizin sorularınızla ilgili uzmanlık alanı ürolojidir. Tüm bu sorularınızı işin uzmanı olan üroloji doktorunuza sormalısınız. Sağlıklı günler dileriz.

 12. sultan diyor ki:

  Merhaba ben diyabetim.sekeri pek kontrol altında tutamıyorum.cok sıkışık tuvalete gidiyorum.ama nerdeyse idrar yok.idrarda basncta yok..bu sekerlemi alakali yoksa baska birseymi.ne olabilir ? Teşekkür ederim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu durum şeker yüksekliği ile alakalı olabilir. Bunu anlamanın yolu açlık kan şekeri testi yaptırmaktır. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonuna bağlı olarak da sık idrara çıkma isteği olabilir. Bunun için de bir idrar tahlili yaptırılabilir. Doktorunuza bu şikayetinizden bahsederseniz o gereken tetkikleri isteyecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 13. Bekir diyor ki:

  Merhaba lar.gunluk su tüketimim çok az yada yok.fakar cay,tüketimim çok fazla kola ve portakal suyu da gün içinde oldukça alıyorum.gunde bir defa yada iki defa idrara çıkıyorum.ben gitmesem hiç gelmiyor sıkıştırma da olmuyor.yasim 35 benim şikayetim ise idrarın gelmemesi bulunduğum ortam klima ki o nedenle fazla terlemiyorum.sizce normal midir.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İdrar renginiz koyu değilse vücudunuzun sıvı ihtiyacı yok demektir. Bu durumda idrara çıkma sayınız da normal sayılır. Sağlıklı günler dileriz.

 14. Ömer diyor ki:

  Yaşım 24 hocam

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu durumda prostat problemi olmayacağı düşünülebilir. Bir dahiliye uzmanına görünmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 15. Ömer diyor ki:

  Hocam ben günde 2.5 litre su içiyorum 1.5 2 saat bir idrara çıkıyorum geçe de 1 yada 2 defa idrara çıkyorum bu normalmi hocam

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yapılan idrar miktarı genellikle alınan sıvı miktarından fazla olmaz. Çeşitli sebeple idrar miktarını artırabilir. Örneğin ayakların üşümesi, stres gibi faktörler sık idrara çıkmaya sebep olabilir. Yaşınızın kaç olduğunu bilmiyoruz ama erkeklerde gece idrara kalkma prostat problemleri nedeniyle olabilir. Ayrıca şeker hastalığı açısından da araştırılma yapılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 16. Dilara diyor ki:

  Hocam merhaba, gün içinde fazla su tüketmeye çalışıyorum. Ancak suyu içtiğim anda sanki vücudumda durmayıp direk idrar olarak mesaneme doluyor. Suyu yavaş yavaş içmeye çalışıyorum ama o da farketmiyor.

 17. Şaban diyor ki:

  Merhaba hocam 3ağustosta başlayan rahatsızlığım var şikayetim 20 ve25 dakikada bir idrara çıkmak hemen üroloji ye mu aynen oldum idrar tahlili de gözle görülmüyor kan çıktı ve ultrason temiz çıktı yani kıça tahliller temiz rahatsızlık devam ediyor Birgün iyi Birgün kötü doktorum enfeksiyon şüphesi üzere atipiyotik verdi fazbir değişiklik yoktur neyamam gerek

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda davranmalısınız. Acaba idrarda şeker bakıldı mı? Bazen kan şeker düzeyi yükseldiğinde de idrara sık çıkılır. İdrarda kan çıktığını yazmışsınız. Bunun mutlaka araştırılması gerekir. İdrarda kan çıkması önemli bir belirtidir ve ciddi bir şekilde araştırılması gerekir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 18. Rıdvan diyor ki:

  Merhaba hocam bende herhangi bir ağrı sizi yok ama bu aralar saatte bir bazen bir saatte bir idrara çıkıyorum günde 2 buçuk litre su tüketiyorum sıcaktan dolayı bir insan günde 13 kez idrara cikar mi??

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bir dahiliye uzmanına muayene olmanızı öneririz. O sizin şikayetlerinizi dinledikten sonra gerekli değerlendirmeleri yapacak ve sizi yönlendirecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 19. SERDAR diyor ki:

  selamlar su içtiğim gibi aradan 10 dk geçmiyorki idrarda sıkışıklık oluyor nasıl ki saatlerdir idrara gitmiyorum ama abdese çıktığım zamanda o kadar sıkışıklığa rağmen çok az idrar geliyor nedendir acaba ? .

 20. Serap diyor ki:

  Merhaba
  Sağ bel bölgemde ağrı var ayrıca kasıklarımda da ağrılar var. Genel olarak sağ bacağımda komple bir ağrı var sanki damarlarimda bir şey dolasiyormuş gibi hissediyorum. Kalçamda sanki iğne vurulmuşta agriyormuş gibi bir ağrı hissim var. Ayak bileklerimde de bir ağrı var. Cevaplarsanız sevinirim tesekkurler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu şikayetleriniz için aile hekiminize, bir kadın hastalıkları uzmanına veya bir üroloji uzmanına görünebilirsiniz. Yazmış olduğunuz belirtilere göre çeşitli ihtimaller mevcuttur. İlk akla gelen ihtimal bir idrar yolları enfeksiyonudur. Doktorunuz bu ihtimalleri göz önüne alarak çeşitli tahliller isteyecek, şikayetlerinizin sebebini ortaya çıkaracak ve gereken tedaviyi verecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 21. Murat Göktaş diyor ki:

  Ya bu kadar zormu soru sorduk kimse bakmıyor yorumlara bakıyorum hemen cevap var bize Yok neyseee

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sorunuza 2 haziran günü cevap verilmiştir. Sizin sorunuzun altında size verilen cevap bulunmaktadır. Sanırız gözünüzden kaçmış olacak. Eğer size verilen cevap görülmüyorsa bazen sayfayı yenilemek gerekebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 22. Erhan diyor ki:

  Merhaba hocam yüksek tansiyondan dolayı 2 sene ilaç kullandım sonrasında kendimi iyi hissetiğim için bıraktım. 3 senedir ilaç kullanmıyorum.Günde 2 bardak su içmeme rağmen 10/12 kez idrara çıkıyorum. Bu durum beni çok rahatsız ediyor

 23. Murat Göktaş diyor ki:

  İyi günler hocam. Bende şeker. 135. Aç lık çıktı ve bu aralar idrar günde 5. Defa çıkıyorum ama fazla su tüketimim Yok canım istemiyor gece çıkmıyorum ama sabah çok dolu şekilde zor kavuşuyorum 45 yaşım bide konu dışı bişey danışayım sizden hocam ve benim bu cinsel ilişkiye zarar verirmii 2. Tane sevgilim var bide eşim bunlarla her hafta beraber oluyorum bununla ilgilide bilgi ala bilirmiyim tşk ederim iyi günler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kan şeker düzeyiniz yüksek. Bu sonuç ile size şeker hastalığı teşhisi konabilir. şeker hastalığı tedavi edilmezse kalp ve damar hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları ve böbrek hastalıklarına yol açacaktır. Fazla idrara çıkmanız kan dolaşımında yükselen şeker sebebiyledir. Zamanla damar problemleri sebebiyle cinsel ilişki ile ilgili sorunlar yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu sebeple vakit geçirmeden bir dahiliye uzmanına müracaat etmenizde fayda vardır. Kan şekeriniz düzenlendikten sonra yaşanabilecek bu problemlerin önüne geçilebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 24. Salih KARAÇAM diyor ki:

  Merhabalar Mesane Kanserine yakalandım. ve ameliyat oldum ameliyattan sonra doktor günde en az 2-3 litre su içmemi söyledi. bu yüzden de günde en az 20 defa lavaboya çıkıyorum ve bu gerçekten çok kötü bir durum. Dişisi olduğu için yine ameliyat olacağım. allan kimseye böyle bir durum göstermesin. geceler bana kabuz oldu artık.

 25. Mikail diyor ki:

  Mrb ben 21 yaşında bir yetişkinim bundan 4 ay önce Rus sevgilimle korunmasız iliskiye girdim sağ. Testisimde az bi yukarı çekilme oluyor ve yanı sıra avuç içlerim terliyo günlük ıidrara çıkma sayımda arttı 3 . Ayda elisa testi yaptırdım anti çıktı sizce bu belirtiler bişeyi belirtiyormu..??

 26. Murat diyor ki:

  Merhaba Ben 45 yaşındayım ve 120 kilo cıvarındayım 1 Günde Ortalama 3-4 litre su Tüketmekteyim,Yazın Bu 5-6 litrelere Kadar çıkıyor,ancak gündüzleri 3-4 defa geceleri ise 5-6 idrara çıkmaktayım.Bilgilerinize Teşekkür ederim Saygılarımla

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Aşırı kilo ve idrar problemleri ile ilgili olarak bir dahiliye uzmanına görünmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 27. Süleyman diyor ki:

  Merhaba.
  Ben 17 yaşındayım gece yatarken en az 2 kere idrara çıkıyorum kaçırdığım da oluyor.
  Bunun sebebini öğrenebilirmiyim.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu durumun organik veya psikolojik çeşitli sebepleri olabilir. Organik sebeplerin araştırılması için üroloji bölümüne, psikolojik sebeplerin araştırılması için psikiyatri bölümüne başvurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 28. Hira diyor ki:

  Merhaba hocam 21 yasindayim uzun zamandir vajinamdan koyu sari ve kötu kokulu bir sivi geliyo bunun icin urolojiye gittim mesaneme baktilar ama bisey olmadigini soyleyip gonderdiler ama bende bu sikayet hala devam ediyo ne yapmaliyim ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Üroloji idrar yolları açısından inceleme yapmış ve bir problem bulunmadığını saptamıştır. Bu durumda kadın hastalıkları açısından inceleme yapmak gerekecektir. Kadın hastalıkları bölümüne başvurmanızı öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 29. Osman diyor ki:

  Merhaba.hocam ben intorn.doktorum, gunde 10.12 defa.idrara.cikiyorum. gece.1.kere.cikiyorum.bol.su.tuketiyorum ama.bazen yarn.saatte.bir.idrra.cikiyirum asiri.aktif.mesane.veya prostat buyumesi.olabilir.mi ?gecen.sene.sekerime bakmistim.normaldi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Ne kadar fazla sıvı alırsanız o kadar fazla idrara çıkacağınızı biliyorsunuzdur. Bol su tüketimi sonucu daha fazla su bağırsaklardan emilerek dolaşıma katılacak ve böbreklerden süzülerek idrarla atılacaktır. Günde 2-2.5 litre kadar su içimesi yeterli olacaktır. Su içilmesinin patolojik sebepleri de olabilir. Eğer diabetes insipidus gibi bir durumdan şüpheleniyorsanız dahiliye stajını beklemeden araştırılmasında fayda vardır. Prostat büyümesi veya aşırı aktif mesane gibi durumların olabileceğini pek düşünmüyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

 30. öznur diyor ki:

  merhaba,
  Sabah saat dokuzda su içmeye başlıyorum öğleden sonra saat 16.30 a kadar iki litre su içiyorum içtiğim çaylarda buna eklenince öğle yemeğinden sonra 10 dakikada bir lavobaya çıkıyorum. Akşamları da içiyorum yine durum aynı sizce bunun sebebi ne olabilir?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Ne kadar fazla sıvı alırsanız o kadar fazla idrar yaparsınız. Buna yiyeceklerle alınan sıvı da eklendiğinde vücuda giren sıvı miktarı artar. Kış aylarında hava da sıcak olmadığı için terleme ile kaybedilen sıvı miktarı oldukça azdır. Bu durumda içtiğiniz 2 litre suya ilaveten çeşitli içecek ve besinlerle de vücuda giren fazla sıvının ihtiyaçtan fazlası idrar ile vücuttan atılır. Sağlıklı günler dileriz.

 31. kemahsi diyor ki:

  72 yaşındayım.15 sene önce ürolojide tetkikler sonucu prostat büyümesi(32mm) teşhisi amaliyet olmadım.uzun yıllar Xatral diye bir ilaç aldım..ancak gündüz normal sıklıkta idrara çıkıyorum…ancak gece 1.5 saatte bir uyanıyorum.2 yıl önce tekrar tetkikte yine aynı miktarda prostat büyümesi görüldü. ilacı bıraktım ilaçsızda pek fark etmedi…bundan bir yıl önce idrarda bayağı zorlanmaya başladım.bu kez avodart ve floprost diye iki ilaç kullanıyorum..o idrarda zorlanma azaldı…ancak yine gündüzleri normal sıklıkta ve biraz daha rahat ama geceleri sık ve aynı zamanda zorlanıyorum..ilaç lar nisanda bitecek tekrar kontrole gideceğim..çok su içme alışkanlığım yok…bu ne haldir sayın doktor ne yapmalıyım gideceğim doktordan ne talep etmeliğim…

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazdığınız şikayetlerinizi doktorunuza da anlatınız. Gereken tedavi şeklini ve neler yapmanız gerektiği hakkında o sizi daha fazla bilgilendirebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 32. erkunt diyor ki:

  merhaba
  susadıkça su içiyorum ve günde 6-8 defa tuvalete gidiyorum. geçenlerde bir ölçüm yaptım ve 24 saatte yaklaşık 2.5 litre idrar çıkışı oldu, açık sarı renkte. bir çok yazıda 1.5 litre normaldir denmiş. belirtmek isterim ki herhangi bir rahatsızlığım yok. benim anlamadığım her insanın metobilizması boyu ve kilosu farklıdır ve dolayosıyla her insanın su ihtiyacıda farklı olmuyormu? durumumla ilgili bilgi vermenizi rica ediyorum. normalimiyim yoksa bir sorunmu var?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   24 saatte kaç litre su ve içecek tükettiğinizin de ölçümünü yaparsanız, aldığınız ve çıkardığınız sıvı miktarının dengede olduğunu göreceksiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 33. zehra diyor ki:

  merhaba ben 13 yaşındayım vajınamdan koyu beyaz akıntı gelıyor ara sıra

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Koyu, peynirimsi (çökelek kıvamında) kokulu akıntılar genellikle mantar enfeksiyonunu düşündürür. Ergenlik döneminde normal sayılabilecek akıntılar da olabilir. Emin olmak için doktorunuza müracaat etmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 34. muhammet diyor ki:

  İçtiğim su 1 bardak veya bir yudum bile olsa ortalama 2 dk. içinde idrara çıkıyorum. Çok sıkıştırıyor beni ne yapılabilir. Teşekkürler.

 35. FUNDA diyor ki:

  Merhabalar;
  doktor kontrolü altında diyete başladım, çok sık idrara çıkıp çok su tüketiyorum. yağları idrar yoluyla atmak mümkün müdür yoksa su ile mi alakalıdır? cevaplarsanız sevinirim..

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yaptığınız diyete bağlı olarak vücudunuzda açığa çıkan bazı maddelerin vücuttan atılabilmesi idrar yoluyla olmaktadır. Bu sebeple bol su içmeniz önerilmiştir. Yoksa vücudunuzdaki yağın idrarla atılması gibi bir durum söz konusu değildir. Sağlıklı diyetler dileriz.

 36. Kader diyor ki:

  Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum.
  Peki bunun için Dahiliye bölümüne mi yoksa üroloji bölümüne mi gitmemede gerek var mı.

 37. Kader diyor ki:

  Merhablar hocam ben 47 yaşındayım ve şeker hastasıyım.Gündüzleri normal şekilde idrara çıkıyorum ama geceleri 5-6 defa idrara çıkıyorum. Ve gündüzleri çok fazka sıvı tüketmiyorum. Geceleri idrara cok sık çıkmam yaklaşık 4-5 aydır var.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Kan şeker düzeyinizin kontrol altına alınmasıyla bu şikayetiniz düzelecektir. Ancak kan şekeriniz normal seviyelere inmediği sürece hem size zarar vermeye devam edecek, hem de idrar yapma ile ilgili probleminiz geçmeyecektir. Sağlıklı günler dileriz.

 38. kaan diyor ki:

  Hocam merhabalar.400 ml bardakla su içiyorum.15-30 dk arasında idrarım geliyor.bu normalmidir acaba.1 bardak su içtikten sonra ne kadar sonra idrar gelir normalde ? iyi günler dilerim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İnsan vücudunun su ihtiyacına göre içilen sudan sonra idrar yapma süresi değişkenlik gösterir. Bu sebeple net birşey söylemek zordur. Sağlıklı günler dileriz.

 39. Hamza Ali diyor ki:

  selamınaleyküm hocam kışın 40 dk yada saatte bir tuvalete gidiyorum yaza doğru 2 saatte bir tuvaletim geliyor ama sıkıp tutunca 2 saat daha tutabiliyorum ama tuvalete giderken bazen ucu ucuna yetişiyorum kaçırma oluyor birde yanma gibi bir şey oluyor sanki daha tuvaletimi yapacakmışım gibi his geliyor ayrıca bir ay kadar önce idrarımdan sonra çok az miktarda kan geldi kan gelmesi neye bağlı geceleri de sık çıkmaya başladım tuvalete? cevaplarsanız Allah razı olsun birde hocam andız kökü felan diyorlar işe yarar mı?

  • dradmin diyor ki:

   Aleyküm selam,
   Kışın soğuğun etkisiyle daha sık idrara gidilebilir. Yazın da aldığınız sıvı miktarı ile uyumlu olarak idrara çıkılır. İdrarınızı tutmanızın bir faydası yoktur. Kendinizi bunun için zorlamayınız. İdrarınız geldiğinde idrarınızı yapınız. Şikayetlerinizi aile hekiminize anlatınız. Basit bir idrar tahlili ile idrarınızda herhangi bir enfeksiyon veya taş gibi oluşumlar ortaya çıkarılabilir. İdrar yolları enfeksiyonlarının tedavisi basittir. Doktorunuzun vereceği ilaçlarla kısa sürede şikayetleriniz geçecektir. Bunun dışında iyi geldiği söylenen çeşitli bitkisel ürünlerle vakit kaybetmemenizi öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 40. şerif durak diyor ki:

  2 lt su iciyorum tahmini kaç lt idrar atılmalı

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Günde 2 litre su içen bir kişi 500 mililitre ile 2 litre arasında idrar yapar. Bu miktar çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin sıcak havalarda terlemeye bağlı su kaybı daha fazla olacağı için idrar miktarı azalabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 41. dilara diyor ki:

  Merhaba günde yaklaşık 2 litre su içiyorum gündüzleride çok sık tuvalete gidiyorum fakat beni asıl rahatsız eden gece sabaha kadar en az 4 defa idrarımı yapmak için uyanmak yaklaşık 1.5 senedir böyle deliksiz uyku uyumam imkansız ve bu beni çok halsiz yapıyor sebebi ne olabilir lütfen yardımcı olun..

 42. ecrin diyor ki:

  merhaba ben 19 yaşındayım karnımın sol kısmı ağrıyo tuvalet ihtiyacım geldiği zaman daha çok sancı oluyo ve kaburgalarımada sancı vuruyo günde fazla su tüketmem ama tuvalete sık çıkıyorum neden olabilir acaba şimdiden teşekkürler.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İdrar yollarında bir enfeksiyon bulunabilir. Bir idrar tahlili ile idrar yollarında bulunabilecek bir enfeksiyon veya taş ortaya çıkarılabilir. Bunun için aile hekiminize veya bir üroloji uzmanına başvurmalısınız. Gereken tetkik ve tedaviyi onlar yapacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 43. mehmet diyor ki:

  Merhaba hocam ben su yada sıvı birşey tükettiğimde yarım litre gibi akabinde kısa süre sonra idrara bir kaç defa idrara çıkıyorum kısa aralıklarla hava soğuksa bu tekrar daha da fazla oluyor. Gece yatmadan bişey içmesem de yada bi bardak bişey içsemde 2-3 defa idrara çıkıyorum neden olabilir

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Fazla sıvı aldığınızda, ayaklarınız üşüdüğünde tuvalete sık gitmek normaldir. Ancak bazı hastalıklar da sık idrara çıkmaya sebep olabilir. Örneğin ileri yaşlarda prostat büyümesi gibi sebeplere bağlı olarak daha sık idrara çıkılabilir. Bunun en önemli belirtilerinden biri gece idrar yapmak üzere uyanmaktır. Bu gibi durumların anlaşılabilmesi için bir üroloji uzmanına başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 44. abdurrahman diyor ki:

  merhalar hocam günde yaklaşık 1.5 2 litre su içiyorum günde ortalama 12-15 defa gündüzleri idrara çıkıyorum gece sadece 1 defa çıkıyorum idrar gece ağız kuruluğu olmuyor bu normal bir durummudur

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Fazla sıvı alımı beraberinde idrara çıkış sıklığını da artırır. Bu normaldir.
   Gece ağız kuruluğu olmuyor diye yazmışsınız. Gündüzleri ağız kuruluğu oluyor mu ? Kan şekeriniz normal mi ? Sağlıklı günler dileriz.

 45. Nusret diyor ki:

  Merhabalar. Benim bugün öğlen vakti başlayan bir sorunum var. Sorunum şu: Öğlen vakti başladı okuldayken. Göbek deliğimin orta 10 cm alt kısmında buluna penisin oraya inerken ordaki kemiğin tam üstündeki boşluktan içeriye doğru bastırınca içeride bir ağrı oluşuyor ve idrarım gelmiş gibi oluyor. Ayrıca ikidebir idrara çıkıyorum. İdrara sık çıkmam soğuk aldıgımdan olabilir çünkü bugun soguk aldım ve suan hasta gibiyim ayaklarımı üşüttüm. Fakan o dediğim yerdeki ağrı neden oluyor açıklayabılır mısınız? gobek deliğimin hizasının 10 cm aşşağısında boşluktan içeri doğru bastırdığımda oluşan ağrının sebebini merak ediyorum bastırınca hem ağrı oluyor hem idrarım geliyor gibi oluyor

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bastırdığınız yer mesanede basınç oluşturarak yazdığınız şikayetlere neden olabilir. İdrar yolları enfeksiyonu veya sistit olmanız da muhtemeldir. Bunun için bir üroloji uzmanına muayene olabilirsiniz. Onun isteyeceği bir idrar ile idrar yolları enfeksiyonu olup olmadığınız ortaya çıkar ve gerekli tedavi yapılır. Sağlıklı günler dileriz.

 46. Bekiris diyor ki:

  Merhabalar,
  40 yaşındayım. İdrarımı yaptıktan birkaç dakika sonra tekrar geliyor ve tekrar gidip tekrar yapıyorum. 5 – 10 dk sonra tekrar çişim geliyor. üstelik kaçırıverecekmişim gibi tutmakta zorlanıyorum sanki saatlerdir yapmamışım gibi. tekrar çişimi yapıyorum biraz sonra tekrar çişim geliyor wc den yeni çıktım diye gitmek istemiyorum fakat sanki kaçıracakmışım gibi rahatsızlık veriyor.. cok sık çişimin gelmesinden ziyade tutamayacak gibi olmamın sebbi nedir. değerli yorumlarınız için şimdikten teşekkürler..

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İdrar yolu enfeksiyonları başta olmak üzere idrar yolları ile ilgili çeşitli problemler bu şikayete sebep olabilir. Bir üroloji uzmanına başvurmanızın gerekli olduğunu düşünüyoruz. geçmiş olsun dileklerimizle.

 47. sedat diyor ki:

  her gece 11.30 da yatıyorum 3 ile 4 arası uyanıyorum işemeye gidiyorum tekrar yatıyorum 6 larda uyanıp tekrar işiyorum böyle tam uykumu alamıyorum nedendir ? ne yapayım ?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Bu sorun mesanenin tam olarak boşaltılamamasından kaynaklanıyor olabilir. Bunun sebeplerinden birisi prostat bezinin büyümesidir. Şikayetiniz için bir üroloji uzmanına başvurunuz. Gerekenleri o yapacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 48. adem akcan diyor ki:

  Ben suyu içiyorum mesela1.5 lt ama bu içtiğim su .mesaneye inmiyor karın bölgemde birikiyor.İdrarımı tam yapamıyorum vücudum su topluyor ayda bir hastaneye yatıyorum.İnfüzyon makinasıyla idrar söktürücü veriliyor.Ondan sonra idrara çıka çıka atıyorum.Ama sık sık tekrarlıyor.Neden idrarı tam yapamıyorum.neden vücudum sık sık su topluyor.1,5 lt su içtiğim halde mesaneye inen su sadece 100 cc sorun ne ola bilir.

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Sizde muhtemelen böbreklerinizle ilgili bir sorun vardır. Lütfen doktorunuza bu soruları sorunuz. Sizin hastalığınızla ilgili en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. Bizim buradan bu konu ile ilgili birşey söylememiz pek mümkün değildir. Sağlıklı günler dileriz.

 49. hatice diyor ki:

  Hatice diyor ki:
  14 Şubat 2016, 18:15
  Referans değerleri ile birlikte gönderiyorum hocam. Teşekkürler.
  Sağ medialde 30*9 mm ve 6*12 mm 2 adet kitlenin tanısı için istenilmişti.
  Hocam tahlil sonuçlarım aşağıda fakat 20 gün sonraya gün alabildim. Çok merak ediyorum bu değerler ne anlama geliyor Kötümü ? Mavi yazı ile yazmaları ne anlama gelir acaba. Yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla.
  Metanefrin 24 SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ)* 10.98(Mavi renk yazı ile yazılmış) (REF DEĞERİ : (52-341
  Normetanefrin 24 SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ)* 16.53(Mavi renk yazı ile yazılmış (REF DEĞERİ (88-444)
  Vanil Mandelik Asit(24 İdr.)24SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ) 3.2 (Siyah renk yazı ile yazılmış) (REF DEĞERİ : (2-9)

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   test sonuçlarınız referans aralıklarına göre düşük çıkmış. Mavi yazılmasının sebebi bu olabilir. Bahsettiğiniz kitlelerin tabiatının belirlenmesinde metanefrin, normetanefrin ve vanil mandelik asit gibi maddelerin seviyesi tespit edilerek aşırı bir üretim olup olmadığı anlaşılmaya çalışılır. Çünkü feokromasitoma, paraganglioma veya nöroblastoma adı verilen tümörler sizde de testi yapılan maddeleri fazla miktarda salgılarlar. Bu tümörlerin teşhisi, radyolojik incelemelerin yanında, bu test sonuçlarının yüksek olup olmamasına göre yapılır.
   Sizin test sonuçlarınız düşük çıktığına göre tespit edilen kitlenin adları yazılan tümörlerden olmadığı düşünülebilir. Ancak buradaki önemli bir konu idrar toplanması esnasında gerekli şartların yerine getirilip getirilmediğidir. Umarız 24 saat boyunca idrar toplanırken toplama kabına koruyucu bir madde eklenmiştir. Eğer koruyucu madde eklenmediyse, testi uygun koşullarda tekrar edilmesi gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

 50. Hatice diyor ki:

  Sağ medialde 30*9 mm ve 6*12 mm 2 adet kitlenin tanısı için istenilmişti.
  Hocam tahlil sonuçlarım aşağıda fakat 20 gün sonraya gün alabildim. Çok merak ediyorum bu değerler ne anlama geliyor Kötümü ? Mavi yazı ile yazmaları ne anlama gelir acaba. Yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla.
  Metanefrin 24 SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ)* 10.98(Mavi renk yazı ile yazılmış)
  Normetanefrin 24 SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ)* 16.53(Mavi renk yazı ile yazılmış
  Vanil Mandelik Asit(24 İdr.)24SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ) 3.2 (Siyah renk yazı ile yazılmış)

 51. hatice diyor ki:

  Hocam tahlil sonuçlarım aşağıda fakat 20 gün sonraya gün alabildim. Çok merak ediyorum bu değerler ne anlama geliyor Kötümü ? Mavi yazı ile yazmaları ne anlama gelir acaba. Yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla.
  Metanefrin 24 SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ)* 10.98(Mavi renk yazı ile yazılmış)
  Normetanefrin 24 SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ)* 16.53(Mavi renk yazı ile yazılmış

  Vanil Mandelik Asit(24 İdr.)24SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ) 3.2 (Siyah renk yazı ile yazılmış)

 52. Hatice diyor ki:

  Hocam tahlil sonuçlarım aşağıda fakat 20 gün sonraya gün alabildim. Çok merak ediyorum bu değerler ne anlama geliyor Kötümü ? Mavi yazı ile yazmaları ne anlama gelir acaba. Yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla.

  Metanefrin 24 SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ)* 10.98(Mavi renk yazı ile yazılmış)
  Normetanefrin 24 SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ)* 16.53(Mavi renk yazı ile yazılmış)

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Test sonuçlarını testleri yaptırdığınız laboratuvarın verdiği referans aralıklarına göre değerlendirmek gerekir. Bu sebeple test sonuç raporu üzerindeki referans aralıklarını da yazarsanız değerlendirme yapılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 53. esma diyor ki:

  mrb.ben 22 yasındaym son bi aydır çok sık idrara çıkıyorm bu 7 8 kadar olabiliyo ve hafif agrılı bi şekilde tutmak çok zor oluyo ne yapmam gerekiyo neyden kaynaklanyo olabilr lütfen cevap bekl.teşkrlr

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Şikayetlerinize göre idrar yollarınızda bir enfeksiyon olabilir. Bunun için doktorunuza giderek şikayetlerinizi anlatınız. O gerekli tetkikleri isteyerek teşhisini koyacak ve tedavinizi yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

 54. NurAh diyor ki:

  MRB 3 AYLIK HAMILEYIM COK SU TUKETMEM GEREKTIGINI BILIYORUM FAKAT ICTIGIM BI BARDAK SU BILE TUWALETE 2-3 KERE GITMEME SEBEP OLUYO:GUNDE 2 LITRE SU ICIYORUM AMA TUWALETTEN CIKTIGIMDA OTURMADAN TEKRAR TUWALETE GIDIYORUM BEDENIM YORGUN DUSUYOR,KENDIMI HALSIZ HISSEDIYORUM.BU SORUNUM HAMILE KALMADAN ONCE DE WARDI HIC DOKTORA GITMEDIM SIZCE NORMAL MI?
  SIMDIDEN TESEKKUR EDERIM IYI GECELER…

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Ne kadar fazla sıvı alırsanız o kadar fazla idrar yaparsınız. Hamilelik nedeniyle de idrar torbanıza baskı olduğu için daha sık tuvalete gitmeniz normaldir. Belki de suyu yavaş içmeyi deneyebilirsiniz. Bir kerede büyük bir bardak dolusu su içmek yerine bir bardak suyu örneğin 10 dakikada bitirirseniz belki tuvalete gitme sıklığınız azalacaktır. Sağlıklı hamilelikler dileriz.

 55. Yar diyor ki:

  Yani benim idrarım saydam renkte nedeni nedir?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İdrar renginizin açık sarı olmadığını mı söylemek istiyorsunuz ? Yazımızda da belirttiğimiz gibi, bol sıvı alırsanız idrarın rengi açılır ve berraklaşır. Bunun tersine, ne kadar az sıvı alırsanız, idrarınızın rengi açık sarıdan koyu sarıya kadar farklı renklerde olur. Sağlıklı günler dileriz.

 56. yar diyor ki:

  Merhaba benim idrarim saydam akiyorda nedeni nedir yardimci olurmusunuz.

 57. efecan diyor ki:

  merhaba benim sıkıntım idrara az cıkıyorum bazen çok su içmeme ve yanında çay kahve kola vb tüketmeme rağmen az idrara cıkıyorum yani günde iki veya 3 kere idrara çıkıyorum bazı günlerde de idrara cıkma sayım coğalıyor günde 8.ve 10 arası idrara cıktığım da oluyor şöyle söyleyim sık cıkıyorum ama az idrar yapıyorum bu her zaman böyle değil bazen az idrara cıkıyorum ve idrarım az geliyor bi düzensizlik var bide ara sıra idrarım da renk değişikliği oluyor bu yaklaşık 2 yıla yakın böyle gecen yıl doktora gittim ve idrar tahlili yaptırdım bu yüzden ama tahlil temiz çıktı ve hala bu sıkıntı devam ediyor bu nedir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Gün boyu içilen sıvılar sadece idrar yoluyla kaybedilmez. Terleme ve hatta soluk alıp verme ile de bir miktar sıvı kaybedilir. İçmiş olduğunuz su veya meşrubat bu yolla da kaybedildiğinden idrar ile atılacak su miktarı azalır. Günde yapılan idrar sayısı ayrıca bulunulan ortama da bağlı olabilir. Sıcak bir ortamda bulunuyorsa, terleme yoluyla sıvı kaybedilirken, soğuk bir ortamda daha sık idrara çıkılabilir.
   Önemli olan suyun atılamaması ve vücutta birikmesidir. Eğer vücudunuzda, özellikle bacaklarınızda şişme olmuyorsa, endişe edilecek bir durum yoktur. Zaten yapılan idrar tahlilinde birşey çıkmaması bunun göstergesidir. Kandaki üre ve kreatinin düzeyleri böbreklerinizin normal çalışıp çalışmadığınıngösterir. Bu testlerin sonuçları normalse böbreklerin çalışması ile ilgili bir sorun yok demektir. İsterseniz uygun bir zamanda bu testleri yaptırabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 58. Efecan diyor ki:

  Merhaba hocam benim sıkıntım bol sıvı tüketmeye rağmen az idrara çıkıyorum bu bazı zamanlarda değişiyor bazen günde 6 ila 8 kez idrara çıktığımda oluyor ama bazı gundede çok sıvı tüketmeye rağmen günde 2veya 3 kere çıkıyorum bi duzensizlik var bu yaklaşık 1,5 yıldır böyle bunun neden oluyo yardimci olursanız çok sevinirim Teşekkürler

 59. berna diyor ki:

  merhaba dradmn bende 32 yaşındayım günde 3 veya 4 kez idrara çıkıyorum bana çok az gibi geliyor bu normalmidir ?
  önceden çok daha fazlaydı bu rakam gündede en az 1 litre su garanti içerim yanında çayı kahvesi sıvı yiyceklerde tüketiyorum .yorumlayabilirmisiniz bu durumu tşk

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Alınan sıvılar sadece idrar yoluyla kaybedilmez. terleme ve hatta soluk alıp verme ile de bir miktar sıvı kaybedilir. İçmiş olduğunuz su veya meşrubat bu yolla da kaybedildiğinden idrar ile atılacak su miktarı azalır. Önemli olan suyun atılamaması ve vücutta birikmesidir. Eğer vücudunuzda, özellikle bacaklarınızda şişme olmuyorsa, endişe edilecek bir durum yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

 60. Alper tunga diyor ki:

  Merhaba
  Ben susamiyorum yà idrar rengim sürekli değişiyor amà genelde kırmızıya yakın iserken yanmadan olmuyornedeni ne olabilir

 61. EMRE diyor ki:

  HOCAM MERHABA BEN YAKLAŞIK GÜNDE SEKİZ DEFA İDRAR YAPIYORUM BU NORMALMİDİR BİRDE HER İDRARDAN SONRA BİR KAÇ DAMLA DAHA GELİYOR VE İÇ ÇAMAŞIRIM KİRLENİYOR BU NEDEN OLUR VEYA NORMALMİDİR

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Fazla idrar yapma fazla sıvı alımı ile ilişkilidir. Ne kadar çok sıvı alırsanız o kadar çok idrara çıkarsınız. Ortam sıcaklığı da idrar yapma sayısını etkiler. Soğuk ortam da idrar sayısını artırır. Ancak çok su içmek ve çok idrara çıkmak şeker hastalığının da bir belirtisidir. Basit bir açlık kan şekeri testi ile bunu öğrenebilirsiniz. Erkeklerde idrarın sonlanması anlattığınız şekilde olur. Önemli bir problem olup olmadığını öğrenmek için bir üroloji uzmanına baş vurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 62. ferhat avcu diyor ki:

  merhaba hocam ben 25 yaşındayım ve benim sıkıntım şu idrarımı yaptıktan sonra ne kadar sallarsam sallayayım fermuarımı çektikten sonra 2 3 damla geliyor hissediyorum bazende soğuk havalarda veya bişeyden korkunca falan penisim orta kısmı inceliyor ve başı kalınlaşıyor ürolağa gittim birşey yok dedi prostat olma ihtimalim olabilir mi?yardımcı olursanız sevinirim

 63. Mine diyor ki:

  Peki idrarın seffaf gbi olmasi gebelik durumunu dogrular mi

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İdrarın şeffaf gibi olması gebelik durumunu doğrulamaz. İdrar zaten berrak görünür. İçilen suyun miktarına ve idrar kesesinde bekleme süresi gibi sebeplere bağlı olarak rengi koyulaşıp açılabilir. Gebelik durumunu doğrulamak için gebelik testi yaptırmanız gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

 64. ece diyor ki:

  merhaba ben 19 yasindayim. ben kan tahlili yaptirdim üre 15 ldl kolesterol 95 hdl kolesterol 43 cikti diyetisyene gittim bana vucudund sivi miktari düsük dedi ama ben suyu cok icerim ve surekli tuvalete gidiyorum tutmaya kalksam karimda agrilar oluyor ve idrar yaparken yanma olmuyor ama ama idrari yaptiktan sonra 2-3 dk tuvalette bekliyorum ve sonra biraz daha idrrim cikyor sizde ne yapmaliyim

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Yazmış olduğunuz tahlil sonuçları normal görünüyor. Ancak, “çok su içmeniz ve çok idrara çıkmanız” bize şeker hastalığının bir belirtisini hatırlattı. Acaba açlık kan şekeri tahlili yaptırdınız mı? Eğer açlık kan şekeri sonucunuz da normalse, idrar şikayetlerinizle ilgili olarak bir üroloji veya kadın hastalıkları uzmanına gidebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 65. Emel diyor ki:

  Merhaba. İdrari sık yapma kisiden kisiye degisebilirmi. Mesela normalde benim idrar aliskanligim baya uzun saatlerdi. Simdi 4-5 saatte bir geliyor bu benim metabolizmama gore sik idrar cikma sayilabilirmi acaba? Yada neden boyle oldu?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İdrar yapma sıklığı normal koşullarda alınan sıvı miktarı, ortam sıcaklığı, kişinin stres altında olup olmamasına bağlı olarak değişebilir. Çok sıvı aldığınızda, stresli olduğunuzda veya ortam soğuk olduğunda daha çok idrara çıkılır. Az sıvı alırsanız veya sıcak bir ortamda bulunuyorsanız ter ile de sıvı kaybedeceğiniz için daha uzun aralıklarla idrara çıkılır.
   Siz durumunuzu yazılanlara göre değerlendirebilirsiniz. Örneğin, az sıvı alıyorsanız, daha uzun aralıklarla idrara çıkarsınız. Eğer az sıvı alıyorsanız, içtiğiniz su miktarını artırabilirsiniz. İdrarınızın rengi az sıvı alıp almadığınızı gösterecektir. Koyu sarı renkte idrar yapıyorsanız, az sıvı aldığınız anlaşılabilir.
   İdrar ile ilgili şikayetlerinizin bir hastalığa bağlı olup olmadığı anlamak için doktorunuza başvurunuz. Sağlıklı günler dileriz.

   • Melek diyor ki:

    Benimde bi sorum oluck benimde ıdrara çıkma sıkıntım var tahlil yaptırdım ne ıdrarda ne böbreklerde sorun çıkmadı ama su içemiyorum içsemde içmesemde sık sık ıdrara çıkıyorum kafeyinide çok tüketmiyorum nereye başvurmam gerek

    • dradmin diyor ki:

     Merhaba,
     Önemli olan şey gerçekten fazla idrar yapıp yapmadığınızdır. Örneğin bir günde (24 saatte) ne kadar idrar yaptığınızdır. Bunu belirledikten sonra sebepler hakkında değerlendirme yapılabilir. Şeker hastalığından çeşitli hormonal dengesizliklere kadar bazı sebepler fazla idrar yapmaya yol açabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 66. SEMA diyor ki:

  Merhabalar, babam 2 ay kadar önce şekere bağlı olarak beyin damarlarında kireçlenme sonucu inme geçirdi. Gecede neredeyse 10 kez idrara çıkan babam şimdi iki gündür neredeyse hiç denecek kadar idrara çıkıyor…Bu durumda ne yapmak uygun olur? Hiç uyumuyordu oysa iki gündür yemek yedirmek için bile zorla uyandırabiliyoruz…Bunlar hastalığın evreleri mi? Normal mi? Biz ne yapmalıyız?

  • dradmin diyor ki:

   Geçmiş olsun,
   Böbreklerde de sorun meydana gelmiş olabilir. Bu sebeple acilen bir sağlık kuruluşuna başvurarak kontrollarını yaptırınız. Sağlıklı günler dileriz

 67. Ali diyor ki:

  Merhaba 1 yaşındaki bebek gece yeni bez değiştirip yatıyor ve sabaha kadar bu bezin dolup taşması normaldir

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   İdrar yapma bebeğin gece yatmadan evvel aldığı sıvı miktarı ile ilgili olsa da, bazı metabolik hastalıkların habercisi de olabilir. Bu sebeple bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 68. Mehmet diyor ki:

  Acaba günde kaç kez de büyük abdest yapmak lazımdır?

  • dradmin diyor ki:

   Merhaba,
   Büyük abdest yapma sıklığı kişiden kişiye değişir. Herhangi bir probleme sebep olmuyorsa, günde birkaç kez ile haftada birkaç kez arasında büyük abdest yapılabilir. Sağlıklı günler dileriz.


Tüm Hakları Saklıdır © 2015 hayatisaglik.com

| sağlık sitesi | sağlık bilgileri | tahlil | kan tahlili | idrar tahlili | beslenme diyet | hastalıklar | site haritası |