İnsülin direnci nasıl düzelir ?

Vücut hücrelerinin insülin hormonuna verdiği cevabın azalması veya insüline cevap vermemesi olarak tanımlanabilen insülin direnci gün geçtikçe bir sağlık sorunu olmaya başlamıştır. Eskiden nadir görülen bir durum olan insülin direnci günümüzde giderek yaygınlaşmakta, çocuklar ve gençler dahil birçok kişide insülin direnci görülmeye başlamıştır.

İnsülin direncinde ne olur ?

Normal şartlar altında, besin alımından sonra kan dolaşımında şeker yükselmeye başlar.

Kan dolaşımında yükselen şekeri düşürmek için pankreastan insülin adlı hormon salgılanır. İnsülin salgılanması kan dolaşımındaki şekerin hücrelerin içine girerek kullanıma sokulmasını sağlar. Böylece şekerden enerji elde edilir.

İnsülin direnci olan kişilerde hücreler insüline karşı direnç gösterir. Bu nedenle kan dolaşımında seviyesi artan şeker hücre içine giremez ve kullanılamaz. Böylece kan dolaşımındaki şeker düzeyi de düşürülemez. İnsülin etkisinin görülmesi için pankreas daha fazla insülin salgılamaya başlar ve kan dolaşımındaki insülin seviyesi de yükselir.

İnsülin direnci olduğu nasıl anlaşılır ?

insulin direnci 2

Bir kişide insülin direnci olup olmadığını belirlemek için HOMA testi yapılır. Bu test aç karnına alınan kanda ölçülen kan şekeri ve insülin sonuçları kullanılarak yapılan bir hesaplamadır.

Bu hesaplamada; açlık kan şekerinin birimi miligram/desilitre (mg/dL), insülin hormonunun birimi ise mikroünite/mililitre olmalıdır. İki testin sonucu birbiri ile çarpılır. Çıkan sonuç 405‘e bölündüğünde 2.5 ve üzerinde elde edieln sonuçlar “insülin direnci” olduğunu gösterir. loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Anti-Spam Protection by WP-SpamFree