www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.MR (EMAR) NEDİR ?emar mrgTeknolojinin gelişmesi ile, bilgisayar teknolojisi de buna paralel olarak gelişmiş ve günlük hayatımızda farklı alanlarda kullanılan yeni cihazlar icat edilmiş ve bu cihazlar hayatımızda büyük kolaylıklar sağlamıştır. İşte bunlardan biri tıbbi alanda hizmete sunulan Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG)’dir.

MRG kısaltması yerine dilimize İngilizce baş harflerin okunuş şekliyle MR (EMAR) olarak geçmiştir. MR, büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak, belirli anatomik yapıları ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan radyolojik bir yöntemdir. Ağrısız, alerjiye yol açacak ilaç verilme zorunluluğu olmayan ve x-ışını gibi zararlı olabilecek araçlar kullanmayan bir tanı tekniği olması nedeniyle sık kullanılır. MR çekiminde, incelenen alanın oldukça kaliteli bir resmi elde edilir.MR görüntülemenin, canlı organizma üzerinde şu ana kadar kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur. Buna gebeler de dahildir, ama yine de organ gelişiminin gerçekleştiği ilk üç ayda MR çekimi önerilmez.

Metal etkileşimi olan, vücudunda mıknatıs ya da metal protez taşıyan, kalp pili kullanan, göz içinde yabancı cisim bulunan, ateşli silah yaralanması geçirmiş olan ya da kalıcı dövme sahibi kişilerin MR cihazına girmeleri sakıncalı kabul edilir.

MR çekim süresi ne kadardır?
MR incelemesi için cihazda 10 ile 60 dakika kadar kalmak gerekebilir. Sürenin değişkenliği, incelenecek olan alanın yerine ve hastalık hakkında toplanması gereken bilgi miktarına bağlıdır.

MR cihazı nerelerde kullanılır?
1- Boyun yapısı, gırtlak, yutak, tükürük bezleri, dil ve çevre yapıları,
2- Beyin, göz, iç kulak ve kulak yapıları, hipofiz, çene eklemi, beyin atardamar ve toplardamar sistemleri gibi kafa bölgesine yönelik incelemeler,
3- Karın içi organlar, alt karın bölgesi,
4- Oyun, sırt ve bel bölgesi omurga patolojileri,
5- Tüm vücut anjiografi (MR anjiyografi),
6- Akciğerler, kalp ve kalple ilişkili büyük damarlar,
7- Omuz, kol, dirsek, el bileği, el, kalça, uyluk, diz, bacak, ayak bileği ve ayak gibi uzuvların ve eklemlerin incelemeleri,

manyetik rezonans8- Kranial ve abdominal diffüzyon görüntüleme,
9- MR pyelografi ve MR myelografi,
10- BOS akım çalışması,
11- Kinematik incelemeler,
12- MR spektroskopi,
13- Perfüzyon MR,
14- Tüm vücut metastaz tarama,
15- Dinamik doku (karaciğer, meme, tümör) MR  cihazı sayesinde gerçekleştirilebilmektedir.

MR hakkında bilinmesi gerekenler şunlardır:

• Aşırı kilolu insanlar MR cihazına yerleşmekte güçlük çekebilir.
• Metal içerebilen bazı cerrahi implantlar güçlü manyetik alan nedeniyle soruna neden olabilir. Kalp pili, cerrahi klips, zımba, yerleştirilmiş pompa ya da metal içeren diğer araçlarınız varsa size bir MR taraması yapılamaz. MR testi öncesinde sağlık ekibiniz size bunlar hakkında soru soracaktır.
• Yerleştirilmiş damar içi bir kateter ya da giriş (port) varsa, doktorunuzun size MR taraması yapılmasının zorunlu olup olmadığına karar vermesi gerekecektir.
• Dövme ya da (eyeliner gibi) kalıcı makyajınız varsa teknisyeninize söyleyin; gerekli önlemleri alarak en iyi sonucun alınmasını sağlayabilirler.
• Gebelik sırasında MR kullanımı yeterince araştırılmamıştır. Kullanılması için güçlü bir tıbbi neden olmadıkça, MR genellikle gebeliğin ilk 12 haftasında yapılmaz.
• Muayene odasına yanınızda kredi kartı ya da diğer manyetik tarama şeritleri olan eşyaları getirmeyiniz; mıknatıs bunlardaki bilgileri silebilir.
• MR maliyeti bir BT taramasından daha fazladır ve bazı yerlerde bulunmayabilir.
• MR ile radyasyona maruz kalmazsınız.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


Yorum Yazınız

Spam Protection by WP-SpamFree