www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri.Ne zaman doğum yapacağım ? Kaç haftalık hamileyim ?gebelik haftasii hesaplama

Hamile olduğunu öğrenen kadınların en fazla merak ettiği şey ne zaman doğum yapacaklarıdır. Bunun en büyük sebebi doğum öncesi ve doğum sonrası yapılacak bir takım işlere hazırlık yapmaktır.

Ne zaman doğum yapılacağının kesin tarihinin bilinmesi pek o kadar da mümkün değildir. Gebelerin hamilelik sürecini etkileyen birçok faktör olduğundan hamile bir kadının ne zaman doğum yapacağı çeşitli verilerin yardımıyla ancak tahmin edilebilir. 

Tahmini doğum tarihi nasıl hesaplanır ?

Normal bir gebelik süresi ortalama olarak 280 gündür. Bu süre 40 haftaya karşılık gelir.

Tahmini doğum tarihi hesaplanırken kadının son adet tarihinin ilk gününün bilinmesi büyük önem taşır. Çünkü bu tarihten itibaren 40 hafta veya 280 gün eklendiğinde tahmini olarak doğum tarihi ortaya çıkar.

Burada önemli olan tarih son adetin bittiği değil, başladığı gündür.

Pratik olarak tahmini doğum tarihini hesaplamanın kolay bir yöntemi vardır. Son adet tarihinin ilk gününe 7 gün eklendiğinde doğumun gerçekleşeceği gün, son adet görülen aydan 3 ay çıkarıldığında ise doğumun gerçekleşeceği ay ortaya çıkar. Bunun için bir örnek vermek gerekirse:

Kadının son adetinin ilk günü 5 Mart olsun

 • Buna 7 eklendiğinde 12 Mart bulunur.
 • 12 Mart’tan 3 ay geri gidildiğinde ise; 12 Aralık tarihi bulunur.
 • Kabaca tahmini doğum tarihi 12 Aralık’dır. Bu tarih ayların 30 veya 31 gün olmalarına bağlı olarak değişir. Tahmini doğum tarihi 12 Aralık tarihinin 3 gün öncesi ile 3 gün sonrası arasında olacaktır.

 

Yukarıdaki hesaplama otomatik olarak aşağıdaki butonlar yardımıyla yapılabilir. Kutucuklara istenen bilgileri girerek kaç haftalık hamile olduğunuzu ve bebeğinize ne zaman kavuşacağınızı tahmini olarak öğrenebilirsiniz.

Tahmini doğum tarihinin hesabı, kadının adet dönemlerinin düzenli olduğu düşünülerek yapılmıştır.

Eğer hamilelik öncesi dönemde adet düzensizlikleri varsa, bu hesaplama ile doğum tarihini tahmin etme güçleşir ve çıkan tarih hatalı olabilir. Bu sebeple, adet düzensizliği olan kadınlardaki tahmini doğum tarihini belirlemede doktorunuzun yapacağı ultrasondan daha çok faydalanılır.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


Ne zaman doğum yapacağım ? Kaç haftalık hamileyim ? konusunda yapılan yorumlar

 1. Sema bicki dedi ki:

  Mrb benim son adet tarihimin ilk gunu 10 mayis 2017 dogumum hangi gune denk gelecek acaba hesaplayabilirmisinz

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Sema hanım,
   Hesaba göre tahmini doğum tarihiniz 14 Şubat günüdür. Sağlıklı bir doğum gerçekleşmesini dileriz.
   Not: yazımızda bulunan ‘gebelik haftası hesaplayıcısı’nda bu hesap yapılmaktadır. Niçin onu kullanmayıp bize sorma ihtiyacı hissettiğini merak ediyoruz. Acaba hesaplamada bir sorun mu oldu?

 2. Tuba dedi ki:

  Meraba, benim doğumdoktorumun dediğine göre 20 nisan 2018 gözüküyor.32.haftam tam olarak hangi tarihten başlayacak.kendim hesaplamaya çalıştım ama işin içinden çıkamadım.ona göre iznimi kullanayım.bu arada son adet tarihimin ilk günü 14 temmuz.teşekkürler.

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Tuba hanım,
   Doktorunuzun vermiş olduğu tahmini doğum tarihi doğrudur. Siz de buna göre izin tarihinizi belirleyebilirsiniz. Yapmanız gereken hesaplama şöyle olmalıdır:
   Doğum süresi olarak belirlenen 40 haftaya göre tahmini doğum tarihi 20 Nisan ise, bu tarihten 8 hafta (=56 gün) süresini çıkartarak izne çıkma tarihiniz belirlenecektir. Buna göre 23 Şubat tarihinden sonra izne çıkabilirsiniz. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.
   Not: Yazımızı faydalı bulduysanız sayfamızdaki butonları tıklayarak facebookta paylaşmanız başkalarının da faydalanması açısından yararlı olacaktır.

 3. Dicle dedi ki:

  Merhabalar benim normalde 16 haziran son adetim ama doktor onde gidiyosun dedi 1 hafta yani 9 haziran oluyo hangisiyle hesaplicam calisiyorum ve dogum iznine ona gore ayrilicam

  • dradmin dedi ki:

   Merhaba Dicle hanım,
   Tahmini doğum tarihi son adet tarihine göre hesaplanır. Siz de buna göre hesap yapmalısınız. Yazımızda bulunan hesaplayıcıya 16 Haziran 2017 tarihi girildiğinde doğum tarihi olarak 23 Mart 2018 tarihi çıkmaktadır. Ancak bu tarih tahmini bir tarihtir. Doğum tarihi gebeliğin son dönemlerinde doktorunuzun yapacağı muayeneler ile daha net ortaya çıkacaktır. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 4. Sevda dedi ki:

  Selam,benim son adetimin ilk günü 7 aralıkta olmuştur.Amma hamile kalmamak için korunuyordum.28 aralığa kadar korunuyordum.Tam 28 aralıkta korunamadım olan oldu.Hamile kala bilirmiyim?

Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree