www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri.Pamuklu çubuklar kulağa sokulmamalıdırkulak cubuguKulak kanalı içinde salgılanan ve kulak kiri olarak adlandırılan salgı birçok kişi tarafından itici bulunur, temizlenmesi gerektiği düşünülür ve temizlenmezse kendini pis hisseder.  

Çoğu kişi banyodan sonra kulaklarını temizlemek için pamuklu çubuk kullanır.

Pamuklu çubuk dışında kulak kirini çıkarmak için saç tokası, kalem, anahtar, kürdan, kibrit çöpü gibi cisimleri de kulağına sokanlar vardır.

Ancak uzmanlar pamuklu çubuklar dahil, kulak kanalının içine hiçbir şeyin sokulmaması konusunda uyarmaktadır.Kulak kirinin görevi nedir?

kulak kiri

Kulak kiri dış kulak yolunda üretilir. Kulak kiri kulağı koruyan ve yabancı maddelerin orta kulağa geçişini engelleyen kimyasal bir maddedir.

Kulak kiri kulak kanalındaki tüycüklerin yardımıyla yavaşça kulak deliğine doğru hareket ederek kulak kanalında biriken toz, hücre döküntüleri ve mikropları kanalın dışına iter. Böylece dış kulak yolunu temizleyerek, kayganlaştırır ve bakteri üremesini engeller.

Pamuklu çubukların kulak kanalına sokulmasının zararı nedir?

Pamuklu çubuklar aslında kulak kirinin bir kısmını temizler. Kulak deliğinin ucuna gelmiş olan kulak kiri pamuklu çubuklarla temizlenebilir.

işitme kaybıPamuklu çubuklar, yanlış kullanıldıklarında kulak kirinin geriye doğru itilmesine sebep olabilirler.

Bu durumda kulak kiri birikerek kulak zarının önünde bir tıkaç oluşturabilir. Meydana gelen tıkaç sebebiyle kulak zarı dışarıdan gelen sesleri almakta zorlanır ve işitme duyusu azalır. 

İşitme kaybı yanında biriken kulak kirinin kulak zarına değmesi sebebiyle kulak çınlaması yaşanabilir.

Daha derine sokulan pamuklu çubuklar kulak kanalına zarar verebilir veya kulak zarını delebilir.

Bu gibi sebeplerle pamuklu çubuklar kulak kanalının derinliklerine doğru sokulmamalı, kulak deliğinin çevresindeki kulak kirini temizlemek için kullanılmalıdır. Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree